EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Достъпни далекосъобщителни услуги - правата на потребителите

Европейският съюз (ЕС) има за цел да гарантира предоставянето на минимален набор от качествени електронни съобщителни услуги, достъпни за всички потребители на приемлива цена, като същевременно се стреми да сведе до минимум изкривяването на пазара.

АКТ

Директива 2002/22/EО на Европейския парламент и на Съвета от 7 март 2002 година относно универсалната услуга и правата на потребителите във връзка с електронните съобщителни мрежи и услуги (Директива за универсалната услуга).

ОБОБЩЕНИЕ

Европейският съюз (ЕС) има за цел да гарантира предоставянето на минимален набор от качествени електронни съобщителни услуги, достъпни за всички потребители на приемлива цена, като същевременно се стреми да сведе до минимум изкривяването на пазара.

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА ТАЗИ ДИРЕКТИВА?

Директивата относно „универсалната услуга“ установява специфични правила за предоставянето на електронни съобщителни услуги в ЕС. В този контекст тя:

  • определя задължения за доставката на определени задължителни услуги (универсална услуга);
  • определя правата на крайните потребители и съответните задължения на дружествата, предоставящи електронни съобщителни мрежи и услуги на обществото.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Задължения за предоставяне на универсална услуга

Държавите от ЕС трябва да гарантират, че:

  • електронни съобщителни услуги с определено качество и на достъпна цена се предоставят на всички потребители на тяхната територия, независимо от географското им местоположение;
  • тези потребители, които искат свързване към обществената съобщителна мрежа (т.е. обществено достъпни електронни съобщителни услуги, като телефон и интернет) на определена цена, получават поне една връзка (това е важно например за потребителите в селски и географски отдалечени райони);
  • най-малко една комплексна телефонна справочна услуга, която се актуализира поне веднъж годишно, се предоставя на крайните потребители;
  • потребителите с увреждания могат да се ползват от предложение, съобразено с техните потребности и при ниво, равностойно на това, осигурявано на другите потребители;
  • потребителите с ниски доходи имат достъп до специални тарифи или получават специална помощ.

С цел покриване на нетните разходи на доставчиците на услуги в резултат на предоставянето на универсална услуга (която не винаги е рентабилна) държавите от ЕС могат да въведат механизми за тяхното компенсиране.

Интереси и права на потребителите

Потребителите трябва да получат информация, която им позволява да разберат услугите, за които те се абонират. Договорите трябва: i) да предоставят информация относно минималните стандарти за качество на услугата, както и относно компенсациите и възстановяването на суми, ако тези нива не бъдат постигнати; ii) да посочват правото за вписване в телефонните справочници, предоставяни на абонатите; iii) да включват ясна информация относно критериите за участие в промоционалните оферти.

Директивата предвижда също:

  • правото на потребителя да смени стационарен или мобилен оператор в рамките на един работен ден, като запазва стария си телефонен номер;
  • необходимостта от предоставяне на прозрачна и навременна информация относно цените и тарифите от операторите;
  • специфично задължение за операторите да дават предизвестие при промяна в договорните условия;
  • задължение за оператора да публикува сравнима и актуална информация относно качеството на своите услуги;
  • възможността за достъп на потребителите до всички телефонни номера, предоставяни в ЕС;
  • безплатен достъп до европейския номер за спешни повиквания „112“ и изискване за операторите да предават на службите за спешна помощ информация относно местоположението на лицето, осъществяващо повикването;
  • популяризирането на специфични номера, започващи със „116“, за стандартни услуги със социална значимост, включително телефонния номер за горещата линия за съобщаване на „изчезнали деца“.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

От 24 февруари 2002 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Директивата е част от пакета на ЕС за реформа в далекосъобщенията, който включва 4 други директиви (Рамковата директива, Директивата за достъпа, Директивата за разрешение и Директивата за неприкосновеност на личния живот и електронни комуникации), както и Регламента за създаване на Орган на европейските регулатори в областта на електронните съобщения (ОЕРЕС).

За допълнителна информация посетете уебсайта на Европейската комисия, както и уебсайта„Вашата Европа“ .

ПРЕПРАТКИ

Акт

Влизане в сила

Краен срок на транспониране в държавите членки

Официален вестник на Европейския съюз

Директива 2002/22/EО

24.4.2002 г.

24.7.2003 г.

OВ L 108, 24.4.2002 г., стр. 51-77

Акт(ове) за изменение

Влизане в сила

Краен срок на транспониране в държавите членки

Официален вестник на Европейския съюз

Директива 2009/136/EО

19.12.2009 г.

25.5.2011 г.

OВ l 337 от 18.12.2009 г., стр. 11-36

Поправка на Директива 2009/136/EО

-

-

OВ L 241 от 10.9.2013 г., стр. 9

последно актуализация 22.09.2015

Top