EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018D1788

Решение (ОВППС) 2018/1788 на Съвета от 19 ноември 2018 година в подкрепа на Центъра за Югоизточна и Източна Европа за контрол на малките оръжия и леките въоръжения (SEESAC) относно прилагането на регионалната пътна карта за борба с незаконния трафик на оръжия в Западните Балкани

ST/12975/2018/INIT

OJ L 293, 20.11.2018, p. 11–23 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 17/01/2023: This act has been changed. Current consolidated version: 27/09/2022

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2018/1788/oj

20.11.2018   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 293/11


РЕШЕНИЕ (ОВППС) 2018/1788 НА СЪВЕТА

от 19 ноември 2018 година

в подкрепа на Центъра за Югоизточна и Източна Европа за контрол на малките оръжия и леките въоръжения (SEESAC) относно прилагането на регионалната пътна карта за борба с незаконния трафик на оръжия в Западните Балкани

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за Европейския съюз, и по-специално член 28, параграф 1 и член 31, параграф 1 от него,

като взе предвид предложението на върховния представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност,

като има предвид, че:

(1)

На 16 декември 2005 г. Европейският съвет прие Стратегията на ЕС за борба с незаконното натрупване и трафика на малки оръжия и леки въоръжения (МОЛВ) и боеприпаси за тях (наричана по-нататък „Стратегията на ЕС за МОЛВ“), впоследствие преразгледана през 2018 г., в която се задават насоките за действията на Съюза по отношение на МОЛВ. В стратегията на ЕС за МОЛВ се отбелязва, че Съюзът приоритетно ще подкрепи регионалните инициативи за борба с незаконните МОЛВ и боеприпасите за тях, като предоставя финансова и техническа подкрепа за регионалните и националните организации, отговарящи за прилагането на съответните регионални инструменти. Стратегията на ЕС за МОЛВ посочва Балканите като приоритетен регион за оказване на подкрепа.

(2)

На 17 май 2018 г. на срещата на върха ЕС—Западни Балкани в София лидерите на ЕС се споразумяха относно декларацията от София, към която се присъединиха партньорите от Западните Балкани и която включва ангажимент да засилят значително оперативното сътрудничество в борбата с международната организирана престъпност в приоритетни области като огнестрелните оръжия, наркотиците, контрабандата на мигранти и трафика на хора.

(3)

Регионът на Западните Балкани остава един от източниците на незаконен трафик на оръжия към Съюза.

(4)

На 13 юни 2018 г. Комисията и върховният представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност (върховният представител) представиха съвместно съобщение на Комисията до Европейския парламент и Съвета относно елементите за стратегия на ЕС срещу незаконните огнестрелни оръжия, МОЛВ и боеприпаси за тях, озаглавена „Гарантиране на сигурността на оръжията и защитата на гражданите“.

(5)

На 10 юли 2018 г. в Лондон Обединеното кралство бе домакин на 5-ата среща на върха за Западните Балкани, на която бе приета „Регионална пътна карта за постигане на устойчиво решение за незаконното притежание, злоупотребата със и трафика на МОЛВ/огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях в Западните Балкани до 2024 г.“ („пътната карта“), изготвена от комисиите по МОЛВ от Западните Балкани в рамките на френско-германската инициатива за координация между донорите в областта на незаконния трафик на огнестрелни оръжия в Западните Балкани. Тези комисии изготвят плановете си за действие за прилагането на пътната карта.

(6)

В Програмата на ООН до 2030 г. за устойчиво развитие, приета на 25 септември 2015 г., се заявява, че без мир и сигурност не може да има устойчиво развитие и че незаконните потоци на оръжие са сред факторите, пораждащи насилие, несигурност и несправедливост.

(7)

На Третата конференция на ООН за преглед на постигнатия напредък в изпълнението на Програмата за действие за предотвратяване, борба и премахване на незаконната търговия с малки оръжия и леки въоръжения във всичките ѝ аспекти, която се проведе през юни 2018 г., държавите — членки на ООН, се ангажираха да укрепват партньорствата и сътрудничеството на всички равнища в предотвратяването и борбата с незаконната търговия с МОЛВ и да насърчават и засилват граничното сътрудничество и регионалната и подрегионалната координация.

(8)

Целите на пътната карта, одобрени от партньорите от Западните Балкани, са съгласувани с усилията на Съюза и ООН за борба с незаконното натрупване и трафика на МОЛВ и боеприпаси за тях. Ето защо Съюзът следва да подкрепи Западните Балкани в прилагането на пътната карта.

(9)

SEESAC, създаден в Белград през 2002 г. и опериращ съгласно съвместния мандат на Програмата на ООН за развитие (ПРООН) и Съвета за регионално сътрудничество, който е наследник на Пакта за стабилност за Югоизточна Европа, подпомага националните и регионалните заинтересовани страни да контролират и намалят разпространението и злоупотребата с МОЛВ и боеприпаси, като по този начин допринася за подобрението на стабилността, сигурността и развитието в Югоизточна и Източна Европа. SEESAC поставя особен акцент върху развитието на регионални проекти за решаване на въпроса с трансграничните потоци на оръжия.

(10)

Съюзът вече е подкрепял SEESAC чрез Решение 2002/842/ОВППС на Съвета (1), чието действие е удължено и което е изменено с решения 2003/807/ОВППС (2) и 2004/791/ОВППС (3) на Съвета, както и с Решение 2010/179/ОВППС на Съвета (4), Решение 2013/730/ОВППС на Съвета (5), чието действие е удължено с Решение (ОВППС) 2015/2051 на Съвета (6) и Решение (ОВППС) 2016/2356 на Съвета (7).

Споразумението, сключено съгласно Решение (ОВППС) 2016/2356, изтича на 29 декември 2019 г.

(11)

Съюзът счита SEESAC за предпочитан партньор изпълнител на прилагането на пътната карта за Западните Балкани поради доказания му опит и установената му мрежа, доказаното качество на неговата работа и координиращата му роля в изготвянето на пътната карта.

(12)

Освен това с настоящото действие на Съюза следва да се предостави подкрепа за борбата с незаконния трафик на оръжия в Република Молдова, Украйна и Беларус,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

1.   С оглед на борбата с незаконната търговия с огнестрелни оръжия и МОЛВ в Западните Балкани и намаляването на риска от незаконно навлизане в Съюза на оръжия от региона на Западните Балкани, Съюзът подкрепя партньорите от Западните Балкани при изпълнението на „Регионалната пътна карта за постигане на устойчиво решение за незаконното притежание, злоупотребата и трафика на МОЛВ/огнестрелни оръжия и на боеприпаси за тях в Западните Балкани до 2024 г.“, като търси подкрепата на партньорите от Западните Балкани в постигането на целите, посочени в пътната карта, именно (8):

1)

До 2023 г. да се гарантира наличието на законодателство за контрол върху оръжията, напълно хармонизирано с регулаторната рамка на ЕС и други имащи отношение международни задължения и стандартизирано в рамките на целия регион.

2)

До 2024 г. да се гарантира, че политиките и практиките за контрол на оръжията в Западните Балкани се основават на доказателства и се направляват от разузнавателни данни.

3)

До 2024 г. значително да се намалят незаконните потоци на огнестрелни оръжия, боеприпаси и взривни вещества към, в рамките на и извън Западните Балкани.

4)

До 2024 г. значително да се намалят доставките, търсенето на и злоупотребата с огнестрелни оръжия посредством подобряване на осведомеността, образование, информационни кампании и застъпничество.

5)

До 2024 г. значително да се намали предполагаемият брой незаконно притежавани огнестрелни оръжия в Западните Балкани.

6)

Систематично да се намалява излишъкът и да се унищожават конфискуваните малки оръжия и леки въоръжения и боеприпасите за тях.

7)

Значително да се намали рискът от разпространение и отклоняване на огнестрелни оръжия, боеприпаси и взривни вещества.

2.   Освен целите, посочени в параграф 1, с настоящото действие на Съюза се предоставя подкрепа за борбата с незаконния трафик на оръжия в Република Молдова, Украйна и Беларус.

3.   За да се постигнат целите, посочени в параграфи 1 и 2, Съюзът посредством настоящото решение:

а)

подкрепя координиране и наблюдаване изпълнението на пътната карта за постигане на устойчиво решение за незаконното притежание, злоупотребата и трафика на МОЛВ/огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях в Западните Балкани;

б)

подкрепя органите в Западните Балкани за пълно хармонизиране на законодателството им за контрол върху оръжията с регулаторната рамка на Съюза и други имащи отношение международни задължения; и

в)

предоставя подкрепа за борбата с незаконния трафик на оръжия в Западните Балкани, Република Молдова, Украйна и Беларус чрез оценки на капацитета и техническо подпомагане за правоприлагащите органи и граничната полиция.

4.   Географският обхват на проекта включва Западните Балкани, като преките бенефициери по проекта са Албания, Босна и Херцеговина, Косово (*1), Черна гора, Сърбия и бившата югославска република Македония. Освен това проектът ще се стреми да продължи да подкрепя Република Молдова, Украйна и Беларус, които са изправени пред подобни предизвикателства за контрол на МОЛВ, чрез трансфер на знания и натрупан опит и на добри практики, разработени в Западните Балкани след 2001 г.

5.   Действието, произтичащо от настоящото решение, ще се опре на базата, създадена от постиженията в рамките на предходните решения на Съвета в подкрепа на SEESAC.

6.   В приложението към настоящото решение се съдържа подробно описание на проекта.

Член 2

1.   Върховният представител отговаря за изпълнението на настоящото решение.

2.   Техническото изпълнение на проекта, посочен в член 1, се извършва от SEESAC, при необходимост в координация с отговарящия за приоритет „огнестрелни оръжия“ при Европейската мултидисциплинарна платформа за борба с криминални заплахи (EMPACT) – огнестрелни оръжия.

3.   SEESAC изпълнява задачите си под ръководството на върховния представител. За тази цел върховният представител сключва необходимите договорености с ПРООН, която действа от името на SEESAC.

Член 3

1.   Референтната сума за изпълнението на финансирания от Съюза проект по член 1 е 4 002 587,52 EUR.

2.   Разходите, които се финансират от референтната сума по параграф 1, се управляват в съответствие с процедурите и правилата, приложими за бюджета на Съюза.

3.   Комисията упражнява надзор върху правилното управление на разходите, посочени в параграф 2. За тази цел тя сключва необходимото споразумение с ПРООН, която действа от името на SEESAC. В споразумението се предвижда, че SEESAC трябва да осигурява видимост на участието на Съюза, която да съответства на неговия мащаб.

4.   Комисията полага усилия да сключи споразумението, посочено в параграф 3, възможно най-скоро след влизането в сила на настоящото решение. Тя информира Съвета за евентуални трудности в хода на този процес, както и за датата на сключване на споразумението.

Член 4

1.   Върховният представител докладва на Съвета за изпълнението на настоящото решение въз основа на редовни тримесечни доклади, изготвяни от SEESAC. Тези доклади представляват основа за оценката, която Съветът извършва.

2.   Комисията докладва за финансовите аспекти на проекта, посочен в член 1.

Член 5

1.   Настоящото решение влиза в сила в деня на приемането му.

2.   Срокът на действие на настоящото решение изтича 36 месеца след датата на сключване на споразумението, посочено в член 3, параграф 3. Действието на решението обаче изтича шест месеца след датата на влизането му в сила, ако в рамките на този срок не бъде сключено споразумение.

Съставено в Брюксел на 19 ноември 2018 година.

За Съвета

Председател

F. MOGHERINI


(1)  Решение 2002/842/ОВППС от 21 октомври 2002 г. за изпълнение на Съвместно действие 2002/589/ОВППС относно приноса на Европейския съюз в борбата срещу дестабилизиращото натрупване и разпространение на леко стрелково и малокалибрено оръжие в Югоизточна Европа (ОВ L 289, 26.10.2002 г., стр. 1).

(2)  Решение 2003/807/ОВППС от 17 ноември 2003 г. за удължаване и изменение на Решение 2002/842/ОВППС за изпълнение на Съвместно действие 2002/589/ОВППС относно приноса на Европейския съюз в борбата срещу дестабилизиращото натрупване и разпространение на леко стрелково и малокалибрено оръжие в Югоизточна Европа (ОВ L 302, 20.11.2003 г., стр. 39).

(3)  Решение 2004/791/ОВППС от 22 ноември 2004 г. за удължаване и изменение на Решение 2002/842/ОВППС за изпълнение на Съвместно действие 2002/589/ОВППС относно приноса на Европейския съюз в борбата срещу дестабилизиращото натрупване и разпространение на леко стрелково и малокалибрено оръжие в Югоизточна Европа (ОВ L 348, 24.11.2004 г., стр. 46).

(4)  Решение 2010/179/ОВППС на Съвета от 11 март 2010 г. в подкрепа на дейността на SEESAC на Западните Балкани в рамките на Стратегията на ЕС за борба с незаконното натрупване и трафика на МОЛВ и боеприпаси за тях (ОВ L 80, 26.3.2010 г., стр. 48).

(5)  Решение 2013/730/ОВППС на Съвета от 9 декември 2013 г. в подкрепа на дейността на SEESAC по разоръжаване и контрол на оръжията в Югоизточна Европа в рамките на Стратегията на ЕС за борба с незаконното натрупване и трафика на МОЛВ и боеприпаси за тях (ОВ L 332, 11.12.2013 г., стр. 19).

(6)  Решение (ОВППС) 2015/2051 на Съвета от 16 ноември 2015 г. за изменение на Решение 2013/730/ОВППС в подкрепа на дейността на SEESAC по разоръжаване и контрол на оръжията в Югоизточна Европа в рамките на Стратегията на ЕС за борба с незаконното натрупване и трафика на МОЛВ и боеприпаси за тях (ОВ L 300, 17.11.2015 г., стр. 19).

(7)  Решение (ОВППС) 2016/2356 на Съвета от 19 декември 2016 г. в подкрепа на дейностите на SEESAC по разоръжаване и контрол на оръжията в Югоизточна Европа в рамките на Стратегията на ЕС за борба с незаконното натрупване и трафика на МОЛВ и боеприпаси за тях (ОВ L 348, 21.12.2016 г., стр. 60).

(8)  http://www.seesac.org/f/docs/News-SALW/Roadmap-for-sustainable-solution.pdf

(*1)  Това название не засяга позициите по отношение на статута и е съобразено с Резолюция 1244/1999 на Съвета за сигурност на ООН и становището на Международния съд относно обявяването на независимост от страна на Косово.


ПРИЛОЖЕНИЕ

ПРИНОС НА СЪЮЗА КЪМ ПРОЕКТА НА SEESAC ЗА ДЕЙНОСТИ ЗА КОНТРОЛ НА МОЛВ В ЗАПАДНИТЕ БАЛКАНИ В ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПЪТНАТА КАРТА ЗА ПОСТИГАНЕ НА УСТОЙЧИВО РЕШЕНИЕ ЗА НЕЗАКОННОТО ПРИТЕЖАНИЕ, ЗЛОУПОТРЕБАТА И ТРАФИКА НА МОЛВ/ОГНЕСТРЕЛНИ ОРЪЖИЯ И НА БОЕПРИПАСИ ЗА ТЯХ В ЗАПАДНИТЕ БАЛКАНИ

1.   Въведение и цели

Югоизточна Европа продължава да бъде регион, който е повод за загриженост, и важно предизвикателство за Стратегията на ЕС за борба с незаконното натрупване и трафика на МОЛВ и боеприпаси за тях („стратегията на ЕС за МОЛВ“). Въпреки че през последните години бе постигнат съществен напредък, натрупването на малки оръжия и леки въоръжения („МОЛВ“) и боеприпаси, неподходящите условия за съхранение, незаконното притежаване, както и пропуските в изготвяните политики и в капацитета за тяхното провеждане, съчетани с неустойчиви политически системи, продължават да ограничават ефективността на усилията за контрол на МОЛВ. Поради това, с цел да се осигури непрекъснат напредък, да се запазят постиженията и да се подготви пътят за дългосрочно устойчиво решение, включващо пълно хармонизиране със законодателната и регулаторната рамка на Съюза и съответствие с международните стандарти, продължаването на подкрепата за борбата със заплахата от разпространение и незаконен трафик на МОЛВ в рамките на и от Югоизточна Европа представлява съществена част от усилията на Съюза за постигане на целите на Стратегията на ЕС за МОЛВ.

С цел преодоляване на оставащите предизвикателства в областта на контрола на МОЛВ и засилване ангажимента на Западните Балкани в борбата с незаконния трафик на и злоупотребата с огнестрелни оръжия, беше изготвена пътна карта за постигане на устойчиво решение за незаконното притежание, злоупотребата и трафика на МОЛВ/огнестрелни оръжия и на боеприпаси за тях в Западните Балкани до 2024 г. („пътната карта“) от комисиите по МОЛВ на Западните Балкани на 29 май 2018 г. в Тирана след процес на консултации със съответните институции и международни организации. Тя беше одобрена в рамките на срещата на върха за Западните Балкани на 9 юли 2018 г. в Лондон. Пътната карта представя Западните Балкани като по-безопасен регион и източник на сигурност, в който са налице всеобхватни и устойчиви механизми за контрол и надзор, напълно хармонизирани със стандартите на Съюза и други международни стандарти, и целящи установяването, предотвратяването, наказателното преследване и контрола на незаконното притежаване, злоупотребата и трафика на огнестрелни оръжия, боеприпаси и взривни вещества. Пътната карта е разработена като ръководен документ и като такъв предвижда договорени равнища на изпълнение и описва ангажираността, необходима на стратегическо, политическо и оперативно равнище сред бенефициерите, като се опира на политическия ангажимент на органите от Западните Балкани към ангажиментите и стратегическите документи на ООН и Съюза в областта на контрола на оръжията.

Центърът за Югоизточна и Източна Европа за контрол на малките оръжия и леките въоръжения (SEESAC), в качеството си на изпълнителен орган на Регионалния план за изпълнение при борбата с разпространението на малки оръжия и леки въоръжения, оказа подкрепа за разработването на пътната карта и ще координира и подкрепя нейното изпълнение. По този начин настоящото действие ще засили помощта за контрола на МОЛВ, осигурявана посредством решения 2010/179/ОВППС, 2013/730/ОВППС и (ОВППС) 2016/2356 на Съвета. То ще даде допълнителен тласък на процесите и мерките, необходими за постигане на устойчив контрол на МОЛВ в Западните Балкани.

Настоящото действие: а) ще подпомага координирането при изпълнението на пътната карта, б) ще предоставя подкрепа за хармонизирането на законодателните и регулаторните рамки в областта на МОЛВ/огнестрелните оръжия с тези на Съюза, и в) ще даде възможност за ясно определяне на настоящите пропуски и нужди с цел допълнително подобряване на трансграничния капацитет за засичане на незаконен трафик на огнестрелни оръжия на базата на създаването на основни центрове по огнестрелните оръжия в Югоизточна Европа. То ще осигури и по-добра обща представа за настоящото положение и ще даде възможност да се набележат областите за подкрепа на капацитета за предотвратяване на незаконното разпространение и трафика на МОЛВ/огнестрелни оръжия в Украйна и Беларус въз основа на помощта, оказвана по силата на Решение (ОВППС) 2016/2356 в подкрепа на намаляването на заплахата от незаконното натрупване и трафик на МОЛВ в Югоизточна Европа (SEESAC IV). По този начин изпълнението на настоящото действие ще допълва дейностите по силата на Решение (ОВППС) 2016/2356, което позволява увеличаване на въздействието върху борбата с незаконния трафик на огнестрелни оръжия. То ще гарантира координирането на други действия и инициативи в региона във връзка с борбата с трафика на огнестрелни оръжия, за да се използват синергии, да се повиши оперативната съвместимост и да се избегне дублирането на усилия (1).

Общата цел на проекта е да се допринесе за мира в Европа и международния мир и сигурност чрез борба със заплахата от натрупването и незаконния трафик на МОЛВ и боеприпаси за тях в рамките на и от Югоизточна Европа. В същото време той ще укрепи регионалната стабилност чрез работа в рамките на Съвета за регионално сътрудничество (СРС) и в партньорство с други имащи отношение международни партньори и инициативи.

Проектът ще има пряк принос за изпълнението на Стратегията на ЕС за сигурност, Стратегията на ЕС за МОЛВ, Стратегията на ЕС в областта на огнестрелните оръжия, Плана за действие относно незаконния трафик на огнестрелни оръжия между ЕС и района на Югоизточна Европа за периода 2015—2019 г. (План за действие 2015—2019 г.), цикъла на политиките на ЕС в областта на организираната и тежката международна престъпност, включително Европейската мултидисциплинарна платформа за борба с криминални заплахи (EMPACT) - огнестрелни оръжия, Договора за търговията с оръжие, Програмата на ООН за действие за предотвратяване, борба и премахване на незаконната търговия с МОЛВ във всичките ѝ аспекти, Международния инструмент за проследяване, Протокола на ООН за огнестрелните оръжия и Резолюция 1325(2000) на Съвета за сигурност на ООН и ще засили по-специално регионалното сътрудничество в борбата със заплахата от разпространението на МОЛВ и боеприпаси за тях. Освен това резултатите от проекта ще допринесат пряко за изпълнението на целта за устойчиво развитие № 16 относно мирните и справедливи общества, по-специално цели 16.1 (повсеместно съществено намаляване на всички форми на насилие и на смъртността) и 16.4 (съществено намаляване на потоците от незаконни оръжия). Освен това проектът ще допълни изпълнението на плана за действие на Комисията за борба с незаконния трафик на огнестрелни оръжия и взривни вещества в Съюза.

По-специално в рамките на проекта ще се осъществяват:

координиране и мониторинг на изпълнението на пътната карта за постигане на устойчиво решение за незаконното притежание, злоупотребата и трафика на МОЛВ/огнестрелни оръжия и на боеприпаси за тях в Западните Балкани;

подкрепа за органите в Западните Балкани при пълното хармонизиране на законодателството им за контрол върху оръжията с регулаторната рамка на Съюза и други имащи отношение международни задължения; и

предоставяне на подкрепа за борбата с незаконния трафик на оръжия в Западните Балкани, Република Молдова, Украйна и Беларус чрез оценки на капацитета и техническа помощ за правоприлагащите органи и граничната полиция.

Като допълва по-специално успешното прилагане на Решение 2013/730/ОВППС, както и Решение (ОВППС) 2016/2356, и в съответствие със Стратегията на ЕС за МОЛВ, този последващ проект се стреми по този начин да укрепи допълнително партньорските системи за контрол и да продължи насърчаването на многостранен подход, като укрепва добре установените регионални механизми за борба с доставката и дестабилизиращото разпространение на МОЛВ и на боеприпаси за тях. Освен това с цел да се гарантира, че развитият в институциите на Югоизточна Европа капацитет се споделя с други географски области, будещи безпокойство, проектът ще осигурява по-всеобхватно регионално измерение посредством целенасочени усилия за трансфер на знание.

2.   Избор на изпълнителна агенция и координиране с други подходящи инициативи за финансиране

SEESAC е съвместна инициатива на Програмата на ООН за развитие (ПРООН) и Съвета за регионално сътрудничество и в това си качество е основният център за свързаните с МОЛВ дейности в Югоизточна Европа. В качеството си на изпълнител на Регионалния план за изпълнение при борбата с разпространението на малки оръжия и леки въоръжения (МОЛВ), SEESAC работи от 2002 г. в Югоизточна Европа със заинтересовани страни на национално и международно равнище за прилагането на всеобхватен подход към контрола на МОЛВ чрез изпълнението на широк спектър от дейности, включително: улесняване на стратегическото и оперативното регионално сътрудничество, подкрепа за развитието на политиката и увеличаване на капацитета на институциите, повишаване на осведомеността и кампании за събиране на МОЛВ, управление на запасите, намаляване на излишъка, подобрен капацитет за маркиране и проследяване, както и подобрен контрол на износа на оръжие. По този начин SEESAC придоби уникален капацитет и опит в прилагането на регионални многостранни интервенции на фона на общата политическа и икономическа история на партньорите в региона, като гарантира национална и регионална ангажираност и дългосрочна устойчивост на действията си и като се утвърди като основен регионален орган в областта на контрола на МОЛВ.

SEESAC продължава да поддържа двустранни и многостранни комуникационни канали с всички значими участници и организации. В това отношение SEESAC продължава да играе ролята на секретариат на регионалната ръководна група (РРГ) за МОЛВ. Освен това SEESAC служи и за секретариат на инициативата за регионален подход за намаляване на запасите (RASR). Освен това SEESAC участва в координационните срещи във връзка с МОЛВ и борбата срещу противопехотните мини – неформален координационен механизъм за дейностите по контрола върху МОЛВ, включващ НАТО, Съюза, Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) и SEESAC. SEESAC редовно участва във всички значими регионални форуми. SEESAC продължава да поддържа широка мрежа от официални и неофициални партньорства с организации като Центъра за сътрудничество в областта на сигурността на Регионалния център за подпомагане на проверките и изпълнението на мерки за контрол на оръжията (RACVIAC) и форума на ОССЕ за сътрудничество в областта на сигурността (FSC). Посредством, наред с другото, координиращото действие на ООН за малките оръжия (CASA) се провеждат редовни координационни срещи, както и обмен на информация и данни с други агенции на ООН, като Службата на ООН по наркотиците и престъпността (UNODC) и Службата на ООН по въпросите на разоръжаването (UNODA). По този начин SEESAC изпълнява ролята на регионален център и основно звено по широк спектър въпроси, свързани с реформата на сектора за сигурност, с акцент по-конкретно върху контрола на МОЛВ и управлението на запасите. SEESAC поддържа тесни връзки и подкрепя съответните институции на Съюза за по-ефективно ангажиране на партньори в Югоизточна Европа, предимно ГД „Миграция и вътрешни работи“ на Комисията и Европол, както и ръководените от Съюза инициативи, като EMPACT – огнестрелни оръжия, и групата на европейските експерти по огнестрелно оръжие (EFE).

SEESAC, чието седалище е в Белград, понастоящем функционира в цяла Югоизточна Европа с дейности в Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Черна гора, Сърбия, бившата югославска република Македония и Република Молдова, както и с ограничена подкрепа за Украйна и Беларус. В миналото SEESAC функционираше и в България, Румъния и Хърватия. Регионалната ангажираност се гарантира от Съвета за регионално сътрудничество, както и от РРГ, където представители на всички партньори от Югоизточна Европа предоставят стратегически насоки, инициативи и заявки за дейности на SEESAC.

SEESAC първи въведе подход, основан на решаването на общите проблеми чрез регионални инициативи, който доведе до впечатляващи резултати в Югоизточна Европа, не само поради споделянето на ключова информация и насърчаването на здравословната регионална конкуренция, която той поражда, но също и поради факта, че посредством всеобхватно прилагане спомага за постигането на значителни и лесно измерими резултати на национално и регионално равнище. Организирането на ежегодни срещи на РРГ и участието от страна на SEESAC във всички значими процеси и инициативи осигурява своевременен и открит обмен на информация, добра осведоменост за положението и прогнозиране, които са необходими, за да се гарантира прилагане, което не е застрашено от припокриване на усилията и което е в съответствие с належащите нужди на правителствата и регионите, както и с възникващите тенденции.

SEESAC основава всички свои дейности върху заявени от партньорите нужди и събрани основни данни и осигурява поддръжката и политическата подкрепа от страна на заинтересованите в национален план страни като предварително условие за действие. Освен това всички усилия са насочени към подкрепата на ръководените от Съюза процеси и постигането на стандартите и критериите на Съюза. SEESAC осъществи предишните си проекти, финансирани от Съюза, с много висок процент на реализация на предвидените дейности, постигайки устойчиви проектни резултати чрез развиването и насърчаването на ангажираността на партньорите за своите проекти и дейности, чрез насърчаване на регионалното координиране, споделянето на опит и добри практики, както и регионална научноизследователска дейност. Експертният му опит по МОЛВ и задълбочените му познания по регионалните въпроси и съответните заинтересовани страни превръщат SEESAC в най-подходящия партньор за изпълнението на това конкретно действие.

Освен това проектът допълва съществуващите усилия на национално и регионално равнище, като се стреми в максимална степен към постигането на синергии. Работата на SEESAC ще се съчетава със следните усилия за международна помощ:

в Босна и Херцеговина:

проекта на Съюза относно управлението на запаси, техническа подкрепа и намаляване на излишъка от боеприпаси (EU STAR), финансиран от краткосрочния компонент на Инструмента, допринасящ за стабилността и мира, и осъществяван от бюрото на ПРООН в Сараево. Проектът EU STAR допълва резултатите и извлечените поуки от проекта EXPLODE, финансиран от Съюза и осъществяван от ПРООН от април 2013 г. до ноември 2016 г., за да продължи подкрепата за създаването на устойчива система за управление на запасите в Босна и Херцеговина;

проекта, финансиран от германското Федерално министерство на външните работи, съсредоточен върху борбата с незаконния трафик на оръжие (CIAT), който подпомага граничната полиция на Босна и Херцеговина, както и Министерството на сигурността на Босна и Херцеговина в изграждането на капацитет за идентифициране, предотвратяване и борба с трафика на огнестрелни оръжия, боеприпаси и взривни вещества от и през Босна и Херцеговина;

координационния механизъм, създаден от Министерството на отбраната на Босна и Херцеговина и международните участници и координиран от EUFOR Althea, за да се гарантира постоянно допълване на действията с текущите усилия на международната общност за решаване на проблема с излишните запаси от конвенционални боеприпаси, съхранявани от Министерството на отбраната на Босна и Херцеговина, и с оглед на евентуални бъдещи планове за кампания за събиране на незаконни конвенционални оръжия в Босна и Херцеговина.

Досега е постигнат съществен напредък посредством тясно сътрудничество и координация с тези три проекта, което доведе до по-ефективни резултати;

в Сърбия – предназначението на проекта относно управлението на запасите на конвенционални боеприпаси (CASM), финансиран от Държавния департамент на САЩ, ПРООН и ОССЕ, е да се повиши сигурността и безопасността на предварително определени места за съхранение на конвенционални боеприпаси и да се унищожат боеприпасите, за които е докладвано, че са в излишък;

в Черна гора – предназначението на проекта относно демилитаризацията на Черна гора(MONDEM), управляван от ПРООН в партньорство с ОССЕ, е да се работи за намаляването на рисковете пред мерките за неразпространение чрез изграждане на сигурна и безопасна инфраструктура за съхранение на конвенционални боеприпаси и системи за управление, намаляване на риска за общностите от експлозиви чрез демилитаризиране по екологично съобразен начин, унищожаване на опасни токсични отпадъци (течно ракетно гориво) и подкрепа за реформата в отбраната чрез унищожаването на ограничен брой системи от тежкото въоръжение, подбрани от Министерството на отбраната на Черна гора;

в бившата югославска република Македония – проекта за намаляване на риска от разпространение на оръжия и боеприпаси, който има за цел да повиши сигурността на съществуващите запаси от малки оръжия и боеприпаси и който е управляван от Министерството на вътрешните работи и осъществяван от мисията на ОССЕ в Скопие;

в Косово – проекта за намаляване на рисковете, свързани с огнестрелните оръжия и взривните вещества (FERM), (бивш KOSSAC), чието първоначално предназначение беше намаляване на въоръженото насилие в Косово и повишаване на сигурността на общностите и който има за цел подпомагане на заинтересованите страни в Косово в контрола над широкоразпространеното незаконно притежаване и разпространение на МОЛВ, както и, посредством основано на риска управление и основан на факти подход, свеждане до минимум на рисковете, свързани с тези оръжия и взривни вещества;

на регионално равнище – Регионалната платформа за реформа на сектора за сигурност (RSSRP) – утвърден ресурс, който осигурява бързи, ефективни и съобразени с нуждите отговори на въпроси, отнасящи се до принципите на правовата държава, на техническо равнище по целия свят. Със своя механизъм за бързо разгръщане, основан на единствената по рода си европейска мрежа от експерти по сигурността с опит в областта на реформата на сектора за сигурност на SEESAC, RSSRP предоставя съобразена с нуждите помощ със специален акцент върху контрола на МОЛВ и интегрирането на принципа на равенство между половете в политиката за сигурност.

SEESAC поддържа редовни връзки с ОССЕ, НАТО, Европол, EMPACT и Интерпол, както и с други значими участници, с цел да се осигури допълване на действията, своевременно осъществяване на интервенцията и ефективност на разходите при използването на ресурсите.

3.   Описание на проекта

Новият етап на проекта SEESAC ще допълва постиженията по линия на Решение 2013/730/ОВППС и ще допълва Решение (ОВППС) 2016/2356.

Той ще бъде насочен към три основни области, като се запази всеобхватният подход за преодоляване на заплахата от МОЛВ в региона. Тези три области засягат стратегическото/политическото равнище, както и оперативните аспекти, като по този начин пряко се подпомага контролът над МОЛВ на всички равнища с фокус върху: тясното координиране на регионален подход за прилагането на пътната карта; укрепване на капацитета за хармонизиране на законодателството за контрол върху оръжията и за Украйна и Беларус - спомагане за по-добро разбиране на капацитета за борба с незаконния трафик.

По-специално резултатите от проекта ще бъдат:

координирано изпълнение на пътната карта за постигане на устойчиво решение за незаконното притежание, злоупотребата и трафика на МОЛВ/огнестрелни оръжия и на боеприпаси за тях в Западните Балкани;

подкрепа за пълното хармонизиране на законодателството на органите в Западните Балкани за контрол върху оръжията с регулаторната рамка на Съюза и други имащи отношение международни задължения и стандартизация в целия регион;

борба с незаконния трафик на оръжия в Западните Балкани, Република Молдова, Украйна и Беларус чрез оценки на капацитета и техническо подпомагане за правоприлагащите органи и граничната полиция в Югоизточна Европа.

Стратегията на проекта е основана на уникалния подход на SEESAC за насърчаване на доверието и сътрудничеството в региона като предпоставка за постигането на конкретна и измерима коренна промяна. По-специално, на регионално равнище, различните процеси на сътрудничество, подпомагани от SEESAC, в които участват лица, изготвящи политики, и професионалисти на оперативно равнище, се оказаха съществен елемент за осигуряването на конкурентна среда, способстваща за трансфера на знания, обмена на експертен опит и обмена на информация. Това послужи не само за повишаването на капацитета в региона, но и за нещо по-важно – изграждането на доверие и директното сътрудничество между институциите и отделните експерти, което, наред с други фактори, допринесе за разработването на пътната карта. На свой ред атмосферата на професионално доверие дава възможност за напредък на национално равнище по въпросите, към чието решаване е насочена пътната карта. Освен това подходът на регионално сътрудничество направи региона по-прозрачен и ефективен в усилията му за контрол върху търговията с оръжия, което позволи на държавите от Югоизточна Европа да се наредят сред най-прозрачните партньори в световен план що се отнася до докладването относно трансферите на оръжие. Поради това проектът ще продължи да насърчава регионалното сътрудничество като основен елемент, благоприятстващ постигането на измерими резултати.

Географският обхват на проекта включва Западните Балкани, като преките бенефициери по проекта са Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Черна гора, Сърбия и бившата югославска република Македония. Освен това проектът ще се стреми да разшири подкрепата за държавите от Източна Европа, изправени пред подобни предизвикателства за контрол на МОЛВ, като Република Молдова, Украйна и Беларус, чрез трансфер на знания и натрупан опит и на добри практики, разработени в Западните Балкани от 2001 г. насам.

3.1.   Координиране на изпълнението на пътната карта за постигане на устойчиво решение за незаконното притежание, злоупотребата и трафика на МОЛВ/огнестрелни оръжия и на боеприпаси за тях в Западните Балкани

Цел

Да се гарантира ефективното координиране на изпълнението на пътната карта от шестте бенефициера и придружаващите я шест плана за действие, разработени с конкретни цели и измерени чрез ключови показатели за изпълнение. Напредъкът ще бъде измерван чрез механизъм за мониторинг, оценка и отчитане на резултатите, постигнати при изпълнението на пътната карта и на плановете за действие на партньорите за нейното изпълнение.

Описание

Партньорите от Западните Балкани потвърдиха на срещата на върха за Западните Балкани, проведена на 9 юли 2018 г. в Лондон, общата решимост и ангажимента да се сложи край на незаконното притежание, злоупотребата със и трафика на огнестрелни оръжия чрез приемането на пътна карта. Регионалната пътна карта, разработена чрез задълбочен процес на консултации и с подкрепата на SEESAC, допълва съществуващите действия на Съюза за противодействие на тази заплаха, по-специално плана за действие за периода 2015—2019 г., съвместното съобщение на Комисията и върховния представител относно елементите за стратегия на ЕС за борбата срещу незаконните огнестрелни оръжия, малки оръжия и леко въоръжение и боеприпасите за тях, както и работата на Европол в региона по линия на EMPACT. Пътната карта е свидетелство за консенсуса сред всички заинтересовани страни в региона относно настоящите предизвикателства, общите цели, които трябва да бъдат постигнати, и графика на действията, които трябва да бъдат предприети. Тя предоставя обща платформа за постигането на съвместно договорени ключови показатели за изпълнение на стратегическо, политическо и оперативно равнище. Работата по този компонент ще доведе до: ефективна координация на изпълнението на пътната карта на регионално равнище; подкрепа за комисиите за МОЛВ и съответните органи в изпълнението на техните планове за действие в рамките на пътната карта; периодичен мониторинг и оценка на напредъка по съвместно договорените ключови показатели за изпълнение; както и до по-добро познаване на капацитета на бенефициерите да изпълняват дейностите в рамките на функционалните области от пътната карта.

По-конкретно проектът предвижда координиране на изпълнението на пътната карта чрез:

официални регионални координационни срещи във връзка с пътната карта с акцент върху прегледа на напредъка и обмена на информация;

предоставяне на експертна и техническа подкрепа за местните координационни срещи във връзка с пътната карта за мониторинг на изпълнението на плановете за действие на партньорите;

разработване на шестмесечни доклади за мониторинг и оценка, които да документират напредъка, предизвикателствата и нуждите във връзка с изпълнението на пътната карта въз основа на съвместно договорените ключови показатели за изпълнение;

междинна оценка на изпълнението на плановете за действие във връзка с пътната карта, включително оценка на капацитета за контрол на МОЛВ на шестте бенефициера;

дейности по осигуряването на информация и видимост във връзка с пътната карта (включително създаване на онлайн платформа, участие на заинтересованите страни и повишаване на осведомеността).

Резултати от проекта/показатели за изпълнение:

организиране на максимум шест регионални координационни срещи във връзка с пътната карта;

улесняване на прегледа на напредъка, обмена на информация, трансфера на знания и стандартизацията;

организиране на местни координационни срещи (до 36 общо);

разработване на шестмесечни доклади за мониторинг и оценка (до шест);

междинна оценка, включително изготвяне на оценка на капацитета на шестте бенефициера по пътната карта;

създаване на онлайн платформа, за да се гарантира подходяща информация и видимост във връзка с пътната карта.

3.2.   Подкрепа за органите в Западните Балкани в пълното хармонизиране на законодателството им за контрол върху оръжията с регулаторната рамка на Съюза и други имащи отношение международни задължения и стандартизация в целия регион

Цел

Този компонент ще предостави цялостна техническа подкрепа за разработването и прилагането на солидна правна рамка за контрол на МОЛВ, изцяло хармонизирана и в съответствие с регулаторната рамка на Съюза и с други международни споразумения и стандарти.

Описание

Цел 1 от пътната карта има за цел да се гарантира, че до 2023 г. ще е въведено законодателство за контрол върху оръжията в Западните Балкани, напълно хармонизирано с регулаторната рамка на Съюза и с други приложими международни задължения. Съществува ясна и неотложна необходимост от такава законодателна и регулаторна рамка относно контрола на МОЛВ/огнестрелните оръжия в Западните Балкани, насочена към ефективното регламентиране на контрола върху оръжията и улесняването на реагирането на съответните заплахи. Това от своя страна ще доведе до съвместимост на законите и процедурите за контрол на оръжията в Западните Балкани и до стандартизация на процедурите и практиките за контрол на МОЛВ/огнестрелните оръжия. Подобна стандартизация ще позволи премахването на пречките за правоприлагащите и съдебните органи да си сътрудничат пряко, да обменят информация и да провеждат съвместни или паралелни разследвания. Тя ще даде възможност и за по-добър и по-ефективен отговор на заплахите във връзка с огнестрелните оръжия на национално, регионално и европейско равнище. Освен това, тъй като свързаната с пола перспектива често нито се признава, нито намира адекватно отражение в законодателните и политическите рамки, регулиращи контрола на МОЛВ в Югоизточна Европа, което прави усилията за контрол върху оръжията по-малко ефективни в осигуряването на сигурност за всички граждани, независимо дали те са жени, мъже, момичета или момчета, проектът ще допринесе равенството между половете да бъде включено като аспект в законодателството за контрола върху оръжията.

Въз основа на експертна подкрепа, предоставяна на органите в региона чрез прилагането на Решение 2013/730/ОВППС, този компонент ще подпомага органите в региона с оглед на: осигуряване на по-добро разбиране на настоящата основа и на пропуските в правните рамки на шестте бенефициера; осигуряване на техническа подкрепа за пълната хармонизация с регулаторната рамка на Съюза и други международни споразумения/стандарти; разработването на специализирани тематични семинари на национално и регионално равнище; актуализиране на регионалния сборник със закони относно оръжията; извършването на преглед на правните рамки на бенефициерите по проекта по отношение на равенството между половете, за да се гарантира, че в политиките за контрол върху оръжията се отчитат връзките между МОЛВ и равенството между половете, и продължаване на програмата за наставничество по въпросите на пола. Това действие ще способства и за укрепване на капацитета на комисиите за МОЛВ за осведомяване и застъпничество чрез обучение в областта на разработването на медийни стратегии.

Това ще се извърши посредством:

разработване на оценка и анализ на пропуските в правните рамки на партньорите в областта на контрола на МОЛВ и равнището на хармонизация с правото на Съюза и международното законодателство, както и на равнището на стандартизация на процедурите в региона;

предоставяне на подкрепа за стандартизацията и хармонизацията на законодателството чрез непрекъсната консултантска подкрепа, когато бъде поискана, и организиране на тематични семинари относно оръжията като предмет на законите, подзаконовите актове и наказателните кодекси както на регионално, така и на национално равнище;

актуализиране на регионалния сборник със закони относно оръжията като лесен за ползване справочник за законодателството в областта на контрола на МОЛВ/огнестрелните оръжия в региона;

извършване на скрининг на правната рамка по въпросите на пола и продължаване на програмата за наставничество по въпросите на пола;

обучение в областта на разработването на медийни стратегии.

Резултати от проекта/показатели за изпълнение:

Оценка и анализ на пропуските (шест) в докладите за правна рамка на партньорите за всеки бенефициер;

До три регионални семинара и шест тематични семинара за бенефициерите;

При поискване предоставяне на експертни знания и опит относно актуалното развитие в законодателно и политическо отношение;

Актуализиране на регионалния сборник със закони относно оръжията, преведен на всички съответни езици в региона;

Доклади за преглед на правната рамка по въпросите на пола (шест доклада);

Програма за наставничество по въпросите на пола с двамата ръководители на комисии за МОЛВ;

Разработване на медийна стратегия и обучение.

3.3.   Борба с незаконния трафик на оръжия в Западните Балкани, Република Молдова, Украйна и Беларус чрез оценки на капацитета и техническо подпомагане за правоприлагащите органи и граничната полиция

Цел

Намаляване на заплахата от незаконен трафик на огнестрелни оръжия чрез укрепване на капацитета за правоприлагане и на граничната полиция за допълнително събиране, анализ и обмен на информация.

Описание

Този компонент ще оцени капацитета на регионалните власти да прилагат както превантивни, така и ограничителни мерки, необходими за успешното идентифициране, възпрепятстване и противодействие на трафика на огнестрелно оръжие, боеприпаси и взривни вещества от и през тяхната юрисдикция. Помощта ще се съсредоточи върху задълбочената оценка на нуждите на граничните органи и криминалната полиция от човешки ресурси и оборудване, необходими за подходящото функциониране и изпълнение на задълженията. Ще бъде реализиран пилотен проект с оглед на създаването на Мрежа за балистична информация в Югоизточна Европа – икономически ефективна оперативна структура за обмен на балистична информация, свързана пряко с Европол и предназначена за автоматизиране на събирането и обмена на практическа балистична информация за съществуващата трансгранична престъпност, свързана с огнестрелните оръжия, предотвратяването на престъпността и подобряването на стратегическата картина относно естеството и моделите на свързаните с оръжия престъпления.

Предложените дейности ще бъдат допълнителни и ще бъдат тясно координирани с текущите действия, подкрепяни от Съюза в Югоизточна Европа, предимно по отношение на цикъла на политиката на ЕС за борба с организираната и тежката международна престъпност, и по-специално оперативните планове за действие на EMPACT - огнестрелни оръжия, както и дейностите на Европол, Frontex и Интерпол. И накрая, действията в рамките на този компонент ще допринесат за изпълнението на Плана за действие за периода 2015—2019 г.

Освен това, като се основава на успешния подход за включване на органите на Република Молдова, Украйна и Беларус в текущите процеси на регионално сътрудничество в Югоизточна Европа, вече са определени някои нужди, свързани с контрола върху МОЛВ. В интерес на повишаването на капацитета на органите за контрол на МОЛВ в Република Молдова, Украйна и Беларус за борба с престъпността като цяло и по-специално с разпространението и трафика на МОЛВ/огнестрелни оръжия, този компонент ще оценява критичните области за контрол на МОЛВ в посочените юрисдикции, като по този начин се проправя пътят за целева намеса за предотвратяване на заплахата от незаконен трафик на МОЛВ.

Основни планирани дейности:

Оценка на нуждите на службите на граничната полиция и криминалната полиция на Западните Балкани в борбата с незаконния трафик на оръжие;

Допълване на текущата работа по създаването на основни центрове по огнестрелни оръжия чрез практическа подкрепа за капацитета за обмен на информация, по-специално на балистични данни, както и чрез снабдяване със специализирано оборудване в подкрепа на основните центрове;

Оценка на капацитета на Република Молдова, Украйна и Беларус за избрани аспекти от контрола на МОЛВ, боеприпасите и взривните вещества, както и на борбата срещу незаконния трафик на огнестрелни оръжия с акцент, наред с останалото, върху правните и политическите рамки, капацитета за управление на физическата сигурност и запасите, граничния контрол, реакцията от страна на криминалната полиция и съдебните власти на трафика на огнестрелни оръжия и злоупотребата с тях. Подробното оценяване ще разкрие възможностите, заплахите и предизвикателствата и ще съдържа препоръки за евентуални целеви мерки за справяне със заплахата от незаконен трафик на МОЛВ.

Резултати от проекта/показатели за изпълнение:

Оценка на нуждите на службите на граничната полиция и криминалната полиция в Западните Балкани за борба с незаконния трафик на оръжие;

Засилен капацитет на експертите в областта на балистиката и следователите за противодействие на трансграничната престъпност във връзка с огнестрелните оръжия;

Реализиран пилотен проект за оперативна структура за обмен на балистична информация;

Оценка на капацитета на Република Молдова, Украйна и Беларус за избрани аспекти от контрола на МОЛВ с определени целеви интервенции.

4.   Бенефициери

Преките бенефициери по проекта ще бъдат институциите, отговарящи за контрола на МОЛВ в Западните Балкани. Органите в областта на вътрешните работи, полицейските служби, граничната охрана и митническите органи на Република Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Черна гора, Сърбия, бившата югославска република Македония и Република Молдова, ще се възползват от развитието на капацитет, натрупването на знания, подобрените процедури и рентабилното специализирано оборудване, необходими за политическия, оперативния и техническия напредък в контрола на МОЛВ. И накрая, комисиите за МОЛВ и другите институции, които отговарят за контрола на МОЛВ в Югоизточна Европа, ще извлекат ползи от обучението и обмена на информация, както и от регионалното сътрудничество. Освен това основните институции, на които е възложен контролът върху МОЛВ в Република Молдова, Украйна и Беларус, ще се възползват от по-доброто познаване на заплахата от незаконния трафик на огнестрелни оръжия и от целенасочения трансфер на знания.

Предложените дейности са изцяло в съответствие с пътната карта и с приоритетите на партньорите за контрол на МОЛВ, като се ползват с подкрепата на органите на партньорите за контрол на МОЛВ, които показват своята съпричастност и ангажираност с постигането на резултати по проекта.

Като цяло населението на държавите в Западните Балкани, Източна Европа и Съюза, които са изложени на риск от широко разпространение на МОЛВ, ще има полза от този проект, тъй като рискът ще намалее.

5.   Видимост на Съюза

SEESAC взема всички необходими мерки за даването на публичност на факта, че действието е финансирано от Съюза. Тези мерки се осъществяват в съответствие с разработения от Комисията Наръчник за комуникацията и визуалната идентификация при външните дейности на Европейския съюз. По този начин SEESAC ще осигури видимост на приноса на ЕС чрез използването на подходяща запазена марка и методи за популяризиране, чрез изтъкване на ролята на Съюза, осигуряване на прозрачност на неговите действия и повишаване на осведомеността за основанията на решението, както и за подкрепата на решението от страна на ЕС и за резултатите от тази подкрепа. Знамето на Европейския съюз ще фигурира на видно място в изготвените материали в рамките на проекта в съответствие с насоките на Европейския съюз за точното използване и възпроизвеждане на знамето.

Предвид факта, че планираните дейности значително се различават по обхват и естество, ще се използва набор от инструменти за популяризиране, включително: традиционните медии; уебсайтове; социалните медии; и информационни и рекламни материали, в т.ч. инфографики, брошури, новинарски бюлетини, съобщения за печата и други по целесъобразност. Публикациите, обществените прояви, кампаниите, оборудването и строителните дейности по проекта ще бъдат обозначени със съответното лого. За да се увеличи допълнително въздействието, като се повиши осведомеността на различните национални правителства и на обществеността, международната общност, местните и международните медии, с всяка от целевите групи по проекта ще се общува на съответния език. Специален акцент ще бъде поставен върху отразяването в новите медии и в интернет.

6.   Продължителност

Въз основа на опита от прилагането на решения 2010/179/ОВППС и 2013/730/ОВППС и предвид регионалния обхват на проекта, броя на бенефициерите и броя и сложността на планираните дейности, времевата рамка за изпълнение е 36 месеца.

7.   Общи положения

Техническото изпълнение на това действие е поверено на ПРООН, действаща от името на SEESAC – регионалната инициатива, която функционира с мандата на ПРООН и РСС. Като изпълнителното звено на Регионалния план за изпълнение при борбата с разпространението на МОЛВ SEESAC е основният център на дейностите, свързани с МОЛВ, в Югоизточна Европа, което включва и подпомагане на координацията при изпълнението на регионалната пътна карта.

ПРООН, действаща от името на SEESAC, носи цялостната отговорност за изпълнението на дейностите по проекта и за отчитането на изпълнението на проекта. Предвидено е проектът да продължи три години (36 месеца).

8.   Партньори

SEESAC ще изпълнява пряко действието в тясно сътрудничество с комисиите за МОЛВ, както и с органите в областта на вътрешните работи на Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Черна гора, Сърбия, бившата югославска република Македония и Република Молдова, и със съответните институции на Украйна и Беларус. Сериозно участие ще вземат и други институции в съответствие с утвърдения многостранен всеобхватен подход към контрола на МОЛВ.

9.   Докладване

Докладването, в описателната и във финансовата част, обхваща цялото действие, описано в съответното специално споразумение за принос и приложения към него бюджет, независимо дали действието е изцяло финансирано или съфинансирано от Комисията.

На всяко тримесечие се подават описателни отчети за напредъка, за да се регистрира и наблюдава напредъкът по постигането на ключовите резултати.

10.   Прогнозен бюджет

Общите прогнозни разходи по финансирания от Съюза проект възлизат на 4 002 587,52 EUR.


(1)  План за действие относно незаконния трафик на огнестрелни оръжия между ЕС и района на Югоизточна Европа за периода 2015—2019 г.; Заключения на Съвета относно изпълнението на цикъла на политиките на ЕС за периода 2018—2021 г. в областта на организираната и тежката международна престъпност — EMPACT огнестрелни оръжия.


Top