EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017D0901

Решение за изпълнение (ОВППС) 2017/901 на Съвета от 24 май 2017 година за прилагане на Решение 2013/798/ОВППС относно ограничителни мерки срещу Централноафриканската република

OJ L 138, 25.5.2017, p. 140–142 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2017/901/oj

25.5.2017   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 138/140


РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ОВППС) 2017/901 НА СЪВЕТА

от 24 май 2017 година

за прилагане на Решение 2013/798/ОВППС относно ограничителни мерки срещу Централноафриканската република

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за Европейския съюз, и по-специално член 31, параграф 2 от него,

като взе предвид Решение 2013/798/ОВППС на Съвета от 23 декември 2013 г. относно ограничителни мерки срещу Централноафриканската република (1), и по-специално член 2в от него,

като взе предвид предложението на върховния представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност,

като има предвид, че:

(1)

На 23 декември 2013 г. Съветът прие Решение 2013/798/ОВППС.

(2)

На 17 май 2017 г. комитетът към Съвета за сигурност на ООН, създаден съгласно Резолюция 2127 (2013) на Съвета за сигурност на ООН, добави едно лице към списъка на лицата и образуванията, подлежащи на ограничителни мерки.

(3)

Поради това приложението към Решение 2013/798/ОВППС следва да бъде съответно изменено,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Приложението към Решение 2013/798/ОВППС се изменя съгласно предвиденото в приложението към настоящото решение.

Член 2

Настоящото решение влиза в сила в деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Съставено в Брюксел на 24 май 2017 година.

За Съвета

Председател

L. GRECH


(1)  ОВ L 352, 24.12.2013 г., стр. 51.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Лицето, посочено в приложението към настоящото решение, се добавя в списъка, който се съдържа в приложението към Решение 2013/798/ОВППС.

А.   Лица

„12.

Abdoulaye HISSENE (известен още като: a) Abdoulaye Issène; б) Abdoulaye Hissein; в) Hissene Abdoulaye; г) Abdoulaye Issène Ramadane; д) Abdoulaye Issène Ramadane; е) Issene Abdoulaye

Дата на раждане: 1967 г.

Място на раждане: Ndele, Bamingui-Bangoran, Централноафриканска република

Гражданство: Централноафриканска република

Паспорт №: Централноафрикански дипломатически паспорт № D00000897, издаден на 5 април 2013 г., (валиден до 4 април 2018 г.)

Адрес: а) KM5 Bangui, Централноафриканска република, б) Nana-Grebizi, Централноафриканска република

Дата на посочване от ООН:17 май 2017 г.

Други сведения: Hissène е бивш министър на младежта и спорта като част от кабинета на бившия президент на Централноафриканската република Michel Djotodia. Преди това той е ръководител на Конвенцията на патриотите за справедливост и мир, която е политическа партия. Освен това той се е утвърдил като лидер на въоръжените милиции в Банги, по-специално в квартала PK5 (3-ти район).

Сведения от описателното обобщение на основанията за включване в списъка, предоставено от Комитета по санкциите:

Допълнителни сведения:

Abdoulaye Hissène и други членове на бившата Селека съдействат на размирници от Антибалака, които са съюзници на бившия президент на Централноафриканската република (ЦАР) François Bozizé, включително на Maxime Mokom, в подстрекаването на съпътствани от насилие протести и сблъсъци през септември 2015 г., като част от неуспешен опит за сваляне на правителството, докато тогавашният временен президент Catherine Samba-Panza присъства на Общото събрание на ООН от 2015 г. Mokom, Hissène и други са обвинени от правителството на ЦАР за различни престъпления, включително за убийство, палеж, изтезания и грабежи, произтичащи от неуспешния опит за преврат.

От 2015 г. насам Hissène се превръща в един от главните лидери на въоръжените милиции, разположени в квартала РК5 в Банги, състоящи се от над 100 души. Като такъв, той възпрепятства свободата на движение и на възстановяването на държавната власт в тази област, включително чрез незаконно данъчно облагане на транспортните и търговските дейности. През втората половина на 2015 г. Hissène действа като представител на „найробистите“ от бившата Селека в Банги, работили в условия на сближаване с бойците от Антибалака под ръководството на Mokom. Въоръжени мъже под контрола на Haroun Gaye и Hissène участват в актовете на насилие, извършени между 26 септември и 3 октомври 2015 г. в Банги.

Членовете на групата на Hissène са заподозрени в участие в нападение на 13 декември 2015 г. — датата на референдума за конституция — над превозното средство на Mohamed Moussa Dhaffane, лидер на бившата Селека. Hissène е обвинен в организиране на насилието в квартала PK5 в Банги, при което са убити петима души, ранени са двадесет и е попречено на жителите да гласуват на референдума за конституция. Hissène излага изборите на риск чрез създаване на поредица от ответни нападения между различните групи.

На 15 март 2016 г. Hissène е задържан от полицията на летище „М'Поко“ в Банги и е предаден на отдела за проучвания и разследвания към националната жандармерия. Впоследствие неговата групировка го освобождава, като използва сила и открадва едно оръжие, преди това предадено от MINUSCA като част от искане за освобождаване, одобрено от Комитета.

На 19 юни 2016 г., след арестуването на мюсюлманските търговци от вътрешните сили за сигурност към „PK 12“, милициите на Gaye и Hissène отвличат в Банги петима полицаи от националната жандармерия. На 20 юни MINUSCA прави опит да освободи полицаите. Въоръжени мъже под контрола на Hissène и Gaye разменят изстрели с мироопазващите сили, които се опитват да освободят заложниците. В резултат на това са убити поне шестима души и е ранен един член на мироопазващите сили.

На 12 август 2016 г. Hissène поема ръководството на конвой от 6 превозни средства с тежко въоръжени лица. Конвоят, който бяга от Банги, е заловен от MINUSCA на юг от Sibut. Докато пътува на север, конвоят разменя изстрели с вътрешните сили за сигурност на няколко контролни пункта. Накрая конвоят е спрян от MINUSCA на 40 km южно от Sibut. След множество престрелки MINUSCA залавя 11 от мъжете, но Hissène и няколко други успяват да избягат. Арестуваните лица посочват на MINUSCA, че Hissène е бил лидерът на конвоя, чиято цел е била да стигнат до Bria и да участват в събрание на бившите групи на Селека, организирано от Nourredine Adam.

През август и септември 2016 г. експертната група пътува два пъти до Sibut, за да инспектира вещите на конвоя на Hissène, Gaye и Hamit Tidjani, иззети от MINUSCA на 13 август. Освен това експертната група инспектира и боеприпасите, конфискувани в къщата на Hissène на 16 август. От шестте превозни средства и от задържаните лица е иззето смъртоносно и несмъртоносно военно оборудване. На 16 август 2016 г. Централната жандармерия претърсва дома на Hissène в Банги. Открити са над 700 оръжия.

На 4 септември 2016 г. група от участници в бившата Селека, идващи от Kaga-Bandoro на шест мотоциклета, за да приберат Hissène и свързаните с него лица, откриват огън срещу MINUSCA в близост до Dékoa. По време на този инцидент е убит един боец от бившата Селека и са ранени двама членове на мироопазващите сили и едно цивилно лице.“


Top