EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014H0063

2014/63/ЕС: Препоръка на Комисията от 6 февруари 2014 година относно мерките за контрол на вредителя Diabrotica virgifera virgifera Le Conte в областите от Съюза, в които неговото присъствие е потвърдено

OJ L 38, 7.2.2014, p. 46–48 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2014/63/oj

7.2.2014   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 38/46


ПРЕПОРЪКА НА КОМИСИЯТА

от 6 февруари 2014 година

относно мерките за контрол на вредителя Diabrotica virgifera virgifera Le Conte в областите от Съюза, в които неговото присъствие е потвърдено

(2014/63/ЕС)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 292 от него,

като има предвид, че:

(1)

Diabrotica virgifera virgifera Le Conte (наричан по-нататък „Diabrotica“) е чуждоземен насекомен вредител по царевицата. Той се е разпространил и установил на повече от половината от площите в Съюза, на които се отглежда царевица.

(2)

Мерките за предотвратяване на разпространението на Diabrotica в рамките на Съюза, изпълнени съгласно Решение 2003/766/ЕО на Комисията (1), не бяха успешни. Освен това, според оценка на въздействието, извършена от Комисията, не е възможно нито ликвидирането на този вредител на територията на Съюза, нито предотвратяването на разпространението му в областите, които понастоящем са свободни от него. По тази причина с Директива за изпълнение 2014/19/ЕС (2) и Решение за изпълнение 2014/62/ЕС (3) Комисията реши да оттегли признаването на Diabrotica като контролиран карантинен вредител, като съответно го заличи от приложение I към Директива 2000/29/ЕО на Съвета (4) и отмени Решение 2003/766/ЕО.

(3)

Съгласно Решение 2003/766/ЕО редуването на културите е задължително само за ликвидирането на изолирани огнища на Diabrotica. Независимо от това научните изследвания показаха, че редуването на културите е най-ефективният способ и за забавяне на разпространението на Diabrotica, както и за отслабване на въздействието на вредителя. Освен че е ефективен метод за борба с Diabrotica, редуването на културите има няколко други предимства от гледна точка на опазването на околната среда. Те включват подобряване или поддържане на плодородието и структурата на почвата и прекъсване на цикъла на разпространение на вредителите и плевелите с потенциал за намаляване на зависимостта на земеделските производители от използването на химически торове и продукти за растителна защита. Следователно редуването на културите има положително въздействие също върху качеството на водата и въздуха, както и върху биологичното разнообразие. Въпреки това, от други изследвания, проведени върху този вредител, стана ясно, че с неговото по-нататъшно разпространение нараства опасността от повишена зависимост от инсектициди, тъй като в някои случаи може да се окаже трудно да се намери икономически привлекателна алтернатива на царевицата при редуването на културите.

(4)

Следователно държавите членки следва да предвидят средства за ефективен и устойчив контрол на Diabrotica, включително и след оттеглянето на признаването на Diabrotica като контролиран карантинен вредител. В член 14 от Директива 2009/128/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (5) се предвижда държавите членки да създадат подходящи стимули, чрез които да насърчат професионалните потребители да прилагат на доброволна основа специфичните за определени култури или сектори насоки за интегрирано управление на вредителите, които следва да бъдат изготвени от публичните органи или организациите, представляващи определени професионални потребители. В съответствие с общите принципи на интегрираното управление на вредителите предотвратяването на появата на вредители има ключова роля за намаляването на необходимостта от прибягване до продукти за растителна защита. Освен това устойчивите биологични, физични и други нехимични методи трябва да се предпочитат пред химичните методи, ако осигуряват подходящо равнище на контрол върху вредителите.

(5)

В съответствие с тези общи принципи на интегрираното управление на вредителите в специфичните за определени култури или сектори насоки следва да бъде включено прилагането на редуване на културите, на съответен мониторинг на популацията на Diabrotica и други целесъобразни мерки за предотвратяване разпространението на вредни организми, например хигиенни мерки, като почистване на селскостопанските машини.

(6)

Освен това, с цел да се подпомогне спазването от страна на потребителите на член 55 от Регламент (ЕО) № 1107/2009 на Европейския парламент и на Съвета (6), когато при контрола на Diabrotica се използват инсектициди, специфичните за определени култури или сектори насоки за интегрирано управление на вредителите по отношение на този вредител трябва да бъдат в съответствие с правилата за правилната употреба на продукти за растителна защита, както е посочено в същата разпоредба.

(7)

Професионалните потребители на продукти за растителна защита следва да разполагат с информация, с инструменти за наблюдение на Diabrotica, както и с консултантски услуги по въпросите на интегрираното управление на вредителите, включително специфични методи за предотвратяване и контрол за Diabrotica. Резултатите от мониторинга следва да помогнат на селскостопанските производители да решат дали и кога е необходимо да бъдат приложени мерки за растителна защита. От значение е да бъдат определени строги и научно обосновани прагови стойности за популацията на Diabrotica на регионално равнище, тъй като те са ключов фактор при вземането на решения.

(8)

Държавите членки, които в съответствие с член 5 от Директива 2009/128/ЕО осигуряват достъп до обучение по конкретни теми за всички професионални потребители, следва също така да включат разпоредбите на настоящата препоръка в съответната програма за обучение.

(9)

Следва да бъдат насърчавани научните изследвания и технологичното развитие на инструменти за устойчиво управление на Diabrotica, с цел да се осигурят по-ефективни от гледна точка на разходите и екологично устойчиви мерки срещу този вредител,

ПРИЕ НАСТОЯЩАТА ПРЕПОРЪКА:

1.

За контрола на Diabrotica virgifera virgifera Le Conte (наричан по-нататък „Diabrotica“) в областите на Съюза, в които присъствието на този вредител е потвърдено, държавите членки следва да вземат предвид установените в приложение III към Директива 2009/128/ЕО общи принципи на интегрираното управление на вредителите. За целите на настоящата препоръка „контрол“ означава намаляване на гъстотата на популацията на вредителя до ниво, което не причинява сериозни икономически загуби, с оглед да се гарантира икономически устойчивото производство на царевица.

2.

Държавите членки следва да гарантират, че отнасящите се до Diabrotica специфични за определени култури или сектори насоки за интегрирано управление на вредителите, изготвени от публичните органи или организациите, които представляват определени професионални потребители, и насочени към земеделските производители на царевица и професионалните потребители на продукти за растителна защита, са в съответствие с правилата за правилна употреба на продукти за растителна защита, както е посочено в член 55 от Регламент (ЕО) № 1107/2009.

3.

Устойчивите биологични, физични и други нехимични методи следва да се предпочитат пред химичните методи, ако осигуряват задоволително равнище на контрол върху вредителите. Поради това контролът на Diabrotica от професионалните потребители следва да се осъществява чрез следните дейности или да се съпътства от тях:

а)

редуване на културите;

б)

използване на агенти за биологичен контрол;

в)

приспособяване на датата на засяване на царевицата, така че да се избегне съвпадение между периодите на покълване и на люпене на ларвите;

г)

почистване на селскостопанските машини, отстраняване на самораслите царевични растения и други хигиенни мерки.

Редуването на културите следва да се предпочита с оглед на неговата висока ефективност за контрола на Diabrotica и неговите екологични и агрономически ползи в дългосрочен план.

4.

Всички мерки, изложени в точка 3, следва да се придружават от мониторинг на присъствието на Diabrotica с цел определяне на необходимостта и подходящия график за въвеждане на защитни мерки. Държавите членки следва да гарантират извършването на ефективно наблюдение на популацията на Diabrotica при използване на съответните методи и инструменти. Следва да бъдат установени научно обосновани прагови стойности за популацията на Diabrotica на регионално равнище, тъй като те са ключов фактор при вземането на решения за прилагането на каквито и да било мерки за контрол.

5.

Държавите членки следва да гарантират, че в съответствие с член 14, параграф 2 от Директива 2009/128/ЕО професионалните потребители на продукти за растителна защита разполагат с информация и инструменти за наблюдение на Diabrotica.

6.

Държавите членки следва да гарантират, че чрез консултантските услуги по въпросите на интегрираното управление на вредителите, предвидени в член 14, параграф 2 от Директива 2009/128/ЕО, на всички професионални потребители на продукти за растителна защита се предоставят също така специфични съвети за контрола на Diabrotica. Държавите членки следва също така да създадат подходящи стимули, за да насърчат професионалните потребители да прилагат специфичните за определени култури или сектори насоки, посочени в точка 2.

7.

Държавите членки следва да гарантират, че всички професионални потребители на продукти за растителна защита имат достъп до обучение, отнасящо се до устойчивия контрол върху Diabrotica. Разпоредбите на настоящата препоръка следва да станат част от обучението, осигурявано от държавите членки в съответствие с член 5 от Директива 2009/128/ЕО.

8.

Държавите членки следва да насърчават научните изследвания и технологичното развитие на инструменти за устойчиво управление на Diabrotica.

Съставено в Брюксел на 6 февруари 2014 година.

За Комисията

Tonio BORG

Член на Комисията


(1)  Решение 2003/766/ЕО на Комисията от 24 октомври 2003 г. относно някои спешни мерки за предотвратяване разпространението в Общността на Diabrotica virgifera Le Conte (ОВ L 275, 25.10.2003 г., стр. 49).

(2)  Директива за изпълнение 2014/19/ЕС на Комисията от 6 февруари 2014 г. за изменение на приложение I към Директива 2000/29/ЕО на Съвета относно защитните мерки срещу въвеждането в Общността на вредители по растенията или растителните продукти и срещу тяхното разпространение в Общността. Вж. страница 30 от настоящия брой на Официален вестник.

(3)  Решение за изпълнение 2014/62/ЕС на Комисията от 6 февруари 2014 г. за отмяна на Решение 2003/766/ЕО относно някои спешни мерки за предотвратяване разпространението в Общността на Diabrotica virgifera Le Conte. Вж. страница 45 от настоящия брой на Официален вестник.

(4)  Директива 2000/29/ЕО на Съвета от 8 май 2000 г. относно защитните мерки срещу въвеждането в Общността на вредители по растенията или растителните продукти и срещу тяхното разпространение в Общността (ОВ L 169, 10.7.2000 г., стр. 1).

(5)  Директива 2009/128/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 21 октомври 2009 г. за създаване на рамка за действие на Общността за постигане на устойчива употреба на пестициди (ОВ L 309, 24.11.2009 г., стр. 71).

(6)  Регламент (ЕО) № 1107/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 21 октомври 2009 г. относно пускането на пазара на продукти за растителна защита и за отмяна на директиви 79/117/ЕИО и 91/414/ЕИО на Съвета (ОВ L 309, 24.11.2009 г., стр. 1).


Top