EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012A0424(01)

Становище на Комисията от 12 октомври 2011 година относно кандидатурата на Република Хърватия за присъединяване към Европейския съюз

OJ L 112, 24.4.2012, p. 3–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
OJ L 112, 24.4.2013, p. 3–4 (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/opin/2012/424/oj

24.4.2012   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 112/3


СТАНОВИЩЕ НА КОМИСИЯТА

от 12 октомври 2011 година

относно кандидатурата на Република Хърватия за присъединяване към Европейския съюз

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за Европейския съюз, и по-специално член 49 от него,

като има предвид, че:

(1)

Всяка европейска държава, която зачита ценностите на Европейския съюз и се ангажира да ги насърчава, може да поиска да членува в Съюза. Съюзът се основава на ценностите на зачитане на човешкото достойнство, на свободата, демокрацията, равенството, правовата държава, както и на зачитането на правата на човека, включително на правата на лицата, които принадлежат към малцинства.

(2)

Република Хърватия е подала кандидатура за членство в Европейския съюз.

(3)

В становището си от 20 април 2004 г. относно Хърватия (1) Комисията вече е изразила възгледите си относно някои важни аспекти на въпросите, свързани с тази кандидатура.

(4)

На заседанието си в Копенхаген през декември 1993 г. Европейският съвет определи политическите и икономическите критерии за членство, които направляват процеса на присъединяване и редовните оценки на Комисията за готовността на Хърватия за членство. Политическите критерии изискват от Хърватия да осигури стабилността на институциите, гарантиращи демокрацията, правовата държава, правата на човека и зачитането и закрилата на малцинствата; тези изисквания сега са вписани в Договора за Европейски съюз и в Хартата за правата на човека на Европейския съюз. Икономическите критерии изискват наличието на функционираща пазарна икономика, както и капацитет за справяне с конкурентния натиск и пазарните сили в Съюза. Критерият за достиженията на правото се отнася до възможността да се поемат задълженията на членството, произтичащи от Договорите и законодателството на Съюза, достиженията на правото на ЕС, включително и присъединяване към целите на политическия, икономическия и паричния съюз. Капацитетът на Съюза да приема нови членове, запазвайки същевременно устрема на европейската интеграция, също е важно съображение, което е в интерес както на Съюза, така и на държавата кандидатка.

(5)

Условията на процеса на стабилизация и присъединяване за държавите от Западните Балкани бяха определени от Съвета на 31 май 1999 г. и включват сътрудничество с Международния наказателен трибунал за бивша Югославия и регионално сътрудничество.

(6)

През декември 2006 г. Европейският съвет прие, че основата за подновен консенсус за разширяването е стратегия за разширяването, основана на консолидиране, изпълнение на конкретни условия и комуникация, в съчетание с капацитета на Съюза да интегрира нови членове.

(7)

Условията за присъединяване и корекциите на Договорите бяха договорени на конференция между държавите-членки и Хърватия. Тези преговори бяха проведени в съответствие с рамката за преговори, която предвижда строги условия за отварянето и затварянето на глави. Преговорите завършиха на 30 юни 2011 г. и договорените разпоредби са справедливи и подходящи.

(8)

С присъединяването си към Европейския съюз Хърватия приема безрезервно Договора за Европейския съюз, Договора за функционирането на Европейския съюз и Договора за създаването на Европейска общност за атомна енергия включително всички техни цели и всички решения, взети от влизането им в сила, както и мерките, приети по отношение на развитието и укрепването на Европейския съюз и на тази Общност.

(9)

Основна отличителна черта на правния ред, въведен с тези договори е, че някои от техните разпоредби и някои актове, приети от институциите се прилагат пряко, че правото на Съюза е с предимство пред всякакви национални разпоредби, които могат да са в конфликт с него, и че съществуват процедури за осигуряване на еднаквото тълкуване на правото на Съюза. Присъединяването към Европейския съюз налага признаването на задължителния характер на тези правила, чието спазване е необходимо, за да се гарантира ефективността и целостта на правото на Съюза.

(10)

Комисията счита, че Хърватия отговаря на политическите критерии и очаква Хърватия да изпълни икономическите критерии и критериите за достиженията на правото и да е готова за членство до 1 юли 2013 г. Членството изисква непрекъснатото зачитане на ценностите, на които Съюзът е основан, както и задължението да ги насърчава.

(11)

Хърватия достигна висока степен на готовност за членство. Комисията призовава Хърватия да продължи усилията си за постигане на съответствие с достиженията на правото и да продължи да укрепва административния си капацитет, включително посредством устойчив напредък на реформата на публичната си администрация. Комисията ще продължи отблизо да извършва мониторинг на изпълнението от страна на Хърватия на всички задължения, поети при преговорите за присъединяване, включително тези, които трябва да бъдат изпълнени преди датата на присъединяване, както и нейната продължаваща подготовка да поеме отговорностите на членството след присъдиняването. Мониторингът ще се съсредоточи по-специално върху задълженията, поети от Хърватия в съдебната сфера, борбата срещу корупцията, основните права, в областта на правосъдието, свободата и сигурността, включително управлението на границите, както и в областта на политиката по конкуренция. Ако по време на процеса на мониторинг бъдат открити създаващи тревоги проблеми, които останат нерешени от Хърватия, Комисията, ако е необходимо, ще изпрати писма за ранно предупреждение на хърватските органи и може да предложи на Съвета да вземе всички целесъобразни мерки още преди присъединяването. Комисията си запазва също така правото да използва различни предпазни клаузи, определени в Договора за присъединяване, както и специалния механизъм за държавна помощ спрямо хърватските отрасли на корабостроенето и на стоманодобива.

(12)

Комисията приканва хърватските органи да завършат превода и прегледа на достиженията на правото преди датата на присъединяване с цел да осигурят правна сигурност при прилагането законодателството на ЕС.

(13)

Една от целите на Европейския съюз е да задълбочи солидарността между своите народи, като в същото време зачита тяхната история, тяхната култура и техните традиции.

(14)

Разширяването на Европейския съюз с присъединяването на Хърватия ще допринесе за укрепване на стабилността, свободата и просперитета в Европа. Очаква се Хърватия да продължи да играе активна роля в регионалното сътрудничество в Западните Балкани. Комисията приветства декларацията на Хърватия относно насърчаването на ценностите в Югозападна Европа и в частност решителността на Хърватия, че проблеми от двустранен характер не трябва да пречат на присъединителния процес на държавите кандидатки. Присъединяването на Хърватия потвърждава ангажимента на ЕС към европейската перспектива на всички държави от Западните Балкани.

С НАСТОЯЩОТО ДАВА ПОЛОЖИТЕЛНО СТАНОВИЩЕ:

за присъединяването към Европейския съюз на Република Хърватия.

Настоящото становище е предназначено за Съвета.

Съставено в Брюксел на 12 октомври 2011 година.

За Комисията

Štefan FÜLE

Член на Комисията по присъединяването

За Комисията

José Manuel BARROSO

Председател


(1)  COM(2004) 257 окончателен.


Top