EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011R1276

Регламент (ЕС) № 1276/2011 на Комисията от 8 декември 2011 година за изменение на приложение III към Регламент (ЕО) № 853/2004 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на третирането с цел унищожаване на жизнеспособни паразити в рибните продукти за консумация от човека текст от значение за ЕИП

OJ L 327, 9.12.2011, p. 39–41 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 03 Volume 060 P. 289 - 291

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2011/1276/oj

9.12.2011   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 327/39


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 1276/2011 НА КОМИСИЯТА

от 8 декември 2011 година

за изменение на приложение III към Регламент (ЕО) № 853/2004 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на третирането с цел унищожаване на жизнеспособни паразити в рибните продукти за консумация от човека

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 853/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 г. относно определяне на специфични хигиенни правила за храните от животински произход (1), и по-специално член 10, параграф 1 от него,

като има предвид, че:

(1)

С Регламент (ЕО) № 853/2004 се определят специфични правила за хигиената на храните от животински произход в предприятията за хранителни продукти. Регламентът предвижда, наред с другото, че предприятията за хранителни продукти могат да пускат на пазара на Европейския съюз продукти от животински произход, само ако те са приготвени и обработени изключително в обекти, които отговарят на съответните изисквания в приложение III към посочения регламент.

(2)

В раздел VIII, глава III, част Г от приложение III към Регламент (ЕО) № 853/2004 е предвидено, че за определени рибни продукти, включително тези, които ще бъдат консумирани сурови или полусурови, предприятията за хранителни продукти трябва да гарантират третиране чрез замразяване с цел унищожаване на жизнеспособните паразити, които могат да представляват риск за здравето на потребителите.

(3)

През април 2010 г. Европейският орган за безопасност на храните прие научно становище за оценка на риска от паразити в рибните продукти (2) (наричано по-долу „становището на ЕОБХ“). Становището включва информация за случаите, в които рибните продукти могат да представляват опасност за здравето при наличието на жизнеспособни паразити. В становището на ЕОБХ се анализира също така въздействието на различни видове третиране с цел унищожаване на такива паразити в рибните продукти.

(4)

Въпреки че според становището на ЕОБХ всички морски и сладководни риби от улов трябва да се разглеждат като рискови по отношение на наличието на опасни за здравето на човека жизнеспособни паразити при консумация на продуктите в суров или полусуров вид, в случаите, в които епидемиологичните данни сочат, че местата за риболов не представляват опасност за здравето що се отнася до наличието на паразити, компетентният орган може да приеме национални мерки, с които се разрешава освобождаване от изискваното третиране чрез замразяване на рибни продукти от улов. Тези национални мерки следва да бъдат съобщени на Комисията.

(5)

В становището на ЕОБХ се стига до заключението, че когато атлантическата сьомга се отглежда в плаващи клетки или в резервоари на сушата и се храни с комбинирани храни, които няма вероятност да съдържат живи паразити, рискът от заразяване с ларви на anisakids е пренебрежим, освен ако не настъпят промени в практиките на отглеждане. Макар в становището да се посочва липсата на достатъчно данни от наблюдения върху други риби от аквакултури, ЕОБХ определи критерии за установяване кога рибните продукти от аквакултури не представляват опасност за здравето що се отнася до наличието на паразити.

(6)

Поради това, ако се прилагат едни и същи процедури на отглеждане въз основа на тези критерии, може да се счита, че при продуктите от аквакултури (с изключение на атлантическата сьомга) рискът от паразити, които могат да представляват опасност за здравето на потребителите, е пренебрежим. Следователно такива продукти от аквакултури също могат да бъдат освободени от изискванията за замразяване без да се нарушава високото равнище на здравна защита.

(7)

Следователно е целесъобразно изискванията, установени в раздел VIII, глава III, част Г от приложение III към Регламент (ЕО) № 853/2004, да бъдат изменени с цел да се вземат под внимание някои аспекти на новите научни мнения, включени в становището на ЕОБХ, както и натрупаният практически опит.

(8)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по хранителната верига и здравето на животните,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Приложение III към Регламент (ЕО) № 853/2004 се изменя в съответствие с приложението към настоящия регламент.

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след датата на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

Съставено в Брюксел на 8 декември 2011 година.

За Комисията

Председател

José Manuel BARROSO


(1)  ОВ L 139, 30.4.2004 г., стр. 55.

(2)  Бюлетин на ЕОБХ 2010 г.; 8(4):1543.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Част Г в раздел VIII, глава III от приложение III към Регламент (ЕО) № 853/2004 се заменя със следния текст:

„Г.   ИЗИСКВАНИЯ ОТНОСНО ПАРАЗИТИТЕ

1.

Предприятията за хранителни продукти, които пускат на пазара следните рибни продукти от риба и главоноги мекотели:

а)

рибни продукти, предназначени за консумация в суров вид; или

б)

мариновани, осолени, както и третирани по друг начин рибни продукти, ако третирането не е достатъчно за унищожаване на жизнеспособния паразит,

трябва да гарантират, че суровината или готовият продукт са преминали през третиране чрез замразяване с цел унищожаване на жизнеспособните паразити, които биха могли да представляват риск за здравето на потребителите.

2.

За други паразити освен терматодите, третирането чрез замразяване трябва да се състои в намаляване на температурата във всички части на продукта най-малко до:

а)

– 20 °C за не по-малко от 24 часа; или

б)

– 35 °C за не по-малко от 15 часа.

3.

Не е необходимо предприятията за хранителни продукти да извършват посоченото в точка 1 третиране чрез замразяване за рибните продукти, които:

а)

са преминали или предстои да преминат преди консумацията им топлинно третиране, което унищожава жизнеспособния паразит. В случаи на други паразити освен терматоди, продуктът се загрява до базисна температура от 60 °С или повече поне за една минута;

б)

са били съхранявани като замразени рибни продукти за достатъчно дълъг с оглед унищожаването на жизнеспособните паразити период от време;

в)

са от улов, при условие че:

i)

има епидемиологични данни, които сочат, че риболовните райони на произход не представляват опасност за здравето що се отнася до наличието на паразити; и

ii)

има разрешение на компетентния орган;

г)

са получени от аквакултури, култивирани са от ембриони и са били хранени изключително при хранителен режим, който не допуска наличието на опасни за здравето жизнеспособни паразити, и е изпълнено едно от следните изисквания:

i)

отгледани са изключително в среда, в която няма жизнеспособни паразити; или

ii)

предприятието за хранителни продукти е проверило посредством процедури, одобрени от компетентния орган, че рибните продукти не представляват опасност за здравето що се отнася до наличието на жизнеспособни паразити.

4.

а)

При пускането им на пазара, освен в случаите на доставка директно на крайния потребител, рибните продукти, посочени в точка 1, трябва бъдат придружени от документ, издаден от предприятието за хранителни продукти, извършващо третирането чрез замразяване, който да посочва вида на третирането чрез замразяване, през което продуктите са преминали.

б)

Преди да пусне на пазара рибните продукти, описани в точка 3, букви в) и г), когато те не са преминали третиране чрез замразяване или преди консумацията им не предстои да преминат третиране с цел унищожаване на опасните за здравето жизнеспособни паразити, предприятието за хранителни продукти трябва да гарантира, че рибните продукти са с произход от риболовен район или от аквакултура, който/която отговаря на специфичните условия, посочени в една от тези букви. Тази разпоредба може да бъде изпълнена чрез включване на съответна информация в търговския документ или чрез всяка друга информация, придружаваща рибните продукти.“


Top