EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010D0291

2010/291/ЕС: Решение на Съвета от 19 януари 2010 година за установяване дали Гърция e предприела ефективни действия в отговор на препоръката на Съвета от 27 април 2009 г.

OJ L 125, 21.5.2010, p. 50–51 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2010/291(1)/oj

21.5.2010   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 125/50


РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

от 19 януари 2010 година

за установяване дали Гърция e предприела ефективни действия в отговор на препоръката на Съвета от 27 април 2009 г.

(2010/291/ЕС)

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 126, параграф 8 във връзка с член 126, параграф 13 и член 136 от него,

като взе предвид препоръката на Комисията,

като има предвид, че:

(1)

Съгласно член 126, параграф 1 от Договора за функционирането на Европейския съюз държавите-членки трябва да избягват прекомерен държавен дефицит.

(2)

Пактът за стабилност и растеж се основава на целта за осигуряване на стабилни публични финанси като средство за засилване на предпоставките за ценова стабилност и висок и устойчив растеж, водещ до създаване на трудова заетост. Пактът за стабилност и растеж включва Регламент (ЕО) № 1467/97 на Съвета от 7 юли 1997 г. за определяне и изясняване на прилагането на процедурата при прекомерен дефицит (1), който бе приет, за да ускори коригирането на прекомерните дефицити по консолидирания държавен бюджет.

(3)

Реформата на Пакта за стабилност и растеж от 2005 г. имаше за цел да засили неговата ефективност и да заздрави неговата икономическа основа, както и да запази устойчивостта на публичните финанси в дългосрочен план. По-специално тя имаше за цел да гарантира, че икономическият и бюджетният контекст е взет предвид изцяло на всеки етап от процедурата при прекомерен дефицит. По този начин Пактът за стабилност и растеж осигурява рамката за подкрепа на държавните политики за бързо възстановяване на стабилното състояние на бюджета, като същевременно отчита икономическата ситуация.

(4)

На 27 април 2009 г. Съветът, по препоръка на Комисията, реши в съответствие с член 104, параграф 6 от Договора за създаване на Европейската общност, че в Гърция е налице прекомерен дефицит (2).

(5)

На 27 април 2009 г., отново въз основа на препоръката на Комисията и в съответствие с член 104, параграф 7 от Договора за създаване на Европейската общност, Съветът отправи препоръка (3) до властите на Гърция да прекратят прекомерния дефицит най-късно до 2010 г., като сведат дефицита по консолидирания държавен бюджет под 3 % от БВП по надежден и устойчив начин. За целта Съветът определи 27 октомври 2009 г. като краен срок, до който гръцкото правителство да предприеме ефективни действия.

(6)

Изискваният от Съвета напредък по събирането, обработването и докладването на статистическите данни, и в частност на данните за държавния сектор, е недостатъчен. Евростат не утвърди последната корекция на нотификацията от октомври 2009 г. поради съществени съмнения относно надеждността на данните, съобщени от гръцките власти. Съществуващата процедура за гарантиране на бързо и точно предоставяне на статистическите данни за държавния сектор, изисквано от действащата правна рамка, е незадоволителна.

(7)

Оценката на действията, предприети от Гърция за коригиране на прекомерния дефицит до 2010 г. в отговор на препоръка на Съвета съгласно член 104, параграф 7 от Договора за създаване на Европейската общност, води до следните заключения:

след препоръката, приета от Съвета в съответствие с член 104, параграф 7 през април 2009 г., гръцките власти прилагат мерки за намаляване на дефицита, предвидени в закона за бюджета за 2009 г., в актуализираната през януари 2009 г. програма за стабилност и в приетия през март 2009 г. пакет от допълнителни фискални мерки. Въпреки това, независимо че влошаването на макроикономическите условия беше по-рязко от очакванията на властите, състоянието на публичните финанси се влоши в значително по-голяма степен, отколкото можеше да се очаква в резултат на по-големия от прогнозирания спад и до голяма степен в резултат на прилаганата от гръцкото правителство бюджетна политика. По-специално по отношение на разходната част изпълнението на бюджета за 2009 г. показва значително надхвърляне на заложените разходи през 2009 г., повече от половината от които се дължат на по-големите от прогнозираните разходи за работни заплати и нарасналите капиталови разходи. По отношение на приходната част изпълнението на бюджета за 2009 г. показва значителни недостатъци в системата за събиране на данъци, включително във връзка с изпълнението на данъчните задължения;

на 25 юни 2009 г. гръцките власти обявиха допълнителни мерки за намаляване на дефицита, като прогнозите за техния ефект върху бюджета бяха за около 1¼ % от БВП. Все още обаче гръцките власти не са приложили по-голямата част от мерките, като мерките, възлизащи на почти един процентен пункт от БВП, бяха с временен характер (еднократни), насочени към осигуряване на допълнителни приходи, което не отговаря на препоръките на Съвета за заздравяване на фискалната корекция през 2009 г. чрез постоянни мерки, главно за ограничаване на разходите;

освен това мерките за фискална консолидация, приложени през 2009 г., не са достатъчни за постигане на целта за дефицит по консолидирания държавен бюджет в размер на 3,7 % от БВП през 2009 г. Те също така не предлагат отговор на предизвикателствата, породени от външните неравновесия и влошаващата се конкурентоспособност на гръцката икономика, както се препоръчваше от Съвета;

планираното голямо нарастване на съотношението дълг/БВП има по-голямо въздействие в сравнение с влошаването на състоянието с нетните получени заеми от държавния сектор, което е признак за недостатъчни усилия за контролиране на други фактори, различни от нетните получени заеми, които допринасят за промяна в равнищата на дълга.

(8)

Това води до заключението, че значителният спад в приходната и превишаването в разходната част са причината за сериозното влошаване на бюджетното състояние на Гърция през 2009 г., което само отчасти може да бъде обяснено с влошаването на макроикономическите условия — следователно основната причина са слабостите в отговора на гръцките власти на препоръката на Съвета от април 2009 г., приета в съответствие с член 104, параграф 7 от Договора за създаване на Европейската общност,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Гърция не е предприела ефективни действия в отговор на препоръката на Съвета от 27 април 2009 г. в определения в посочената препоръка срок.

Член 2

Адресат на настоящото решение е Република Гърция.

Съставено в Брюксел на 19 януари 2010 година.

За Съвета

Председател

E. SALGADO


(1)  ОВ L 209, 2.8.1997 г., стр. 6.

(2)  ОВ L 135, 30.5.2009 г., стp. 21.

(3)  http://ec.europa.eu/economy_finance/publications/publication14950_en.pdf


Top