EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009D0543

2009/543/ЕО: Решение на Комисията от 13 август 2008 година относно създаване на екологични критерии за присъждане на знака на Общността за екомаркировка на бои и лакове за външно боядисване (нотифицирано под номер C(2008) 4452) (Текст от значение за ЕИП)

OJ L 181, 14.7.2009, p. 27–38 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 15 Volume 014 P. 106 - 117

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 02/06/2014; отменен от 32014D0312

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2009/543/oj

14.7.2009   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 181/27


РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 13 август 2008 година

относно създаване на екологични критерии за присъждане на знака на Общността за екомаркировка на бои и лакове за външно боядисване

(нотифицирано под номер C(2008) 4452)

(текст от значение за ЕИП)

(2009/543/ЕО)

КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 1980/2000 на Европейския парламент и на Съвета от 17 юли 2000 г. относно ревизирана схема на Общността за присъждане на знака за екомаркировка (1), и по-специално член 6, параграф 1, втора алинея от него,

като има предвид, че:

(1)

Съгласно Регламент (ЕО) № 1980/2000 екомаркировката на Общността може да се присъди на продукт, притежаващ характеристики, които му позволяват да допринесе значително за подобрения във връзка с ключови аспекти на околната среда.

(2)

Регламент (ЕО) № 1980/2000 предвижда да се установят конкретните критерии за екомаркировка по продуктови групи.

(3)

Необходимо е да се приеме ново решение за създаване на екологични критерии за присъждане на знака на Общността за екомаркировка на бои и лакове за външно боядисване.

(4)

Екологичните критерии, а също и съответните изисквания за оценяване и удостоверяване, следва да бъдат валидни за период от четири години.

(5)

Предвидените в настоящото решение мерки се основават на проектокритериите, разработени от Съвета по екомаркировка на Европейския съюз, създаден съгласно член 13 от Регламент (ЕО) № 1980/2000.

(6)

Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на комитета, създаден по силата на член 17 от Регламент (ЕО) № 1980/2000,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

1.   Групата продукти „бои и лакове за външно боядисване“ включва външни декоративни бои и лакове, байцове и сродни продукти за боядисване на сгради и външна мебелировка, подове и огради в съответствие с параграф 2, за използване от непрофесионални и професионални потребители, които са разработени предимно за външна употреба и се продават като такива.

В това определение се включват, inter alia, подови покрития и подови бои; продукти, оцветени от дистрибутора по молба на любители или професионалисти декоратори; цветови системи; декоративни бои в течен или пастообразен вид, които би могло да са предварително обработени, оцветени или приготвени от производителя, за да отговарят на нуждите на потребителите, включително бои за дърво, байцове за дърво и за настилки, фасадни бои и покрития за метали (с изключение на антикорозионните покрития и грундове), както и грундове (и подслоеве) на подобни продуктови системи.

2.   „Боя“ е пигментиран материал за покритие под формата на течност, паста или прах, който след полагане върху даден субстрат образува непрозрачен слой със защитни, декоративни или специфични технически свойства.

„Лак“ е прозрачен материал за покритие, който след нанасяне върху даден субстрат образува плътен прозрачен слой със защитни, декоративни или специфични технически свойства.

След нанасянето им боята или лакът изсъхват, за да образуват плътно, прилепващо и защитно покритие.

Декоративните бои и лакове са бои и лакове, които се полагат върху сгради, както и върху техните дървени части и арматура, както и върху външна мебелировка, подове и огради, с декоративна и защитна цел. Те се полагат на място. Тяхната функция е декоративна, като в същото време имат и защитна роля.

Байцовете (лазури) са покрития, които създават прозрачен или полупрозрачен слой за декорация и защита на дървото срещу атмосферните въздействия и дават възможност за лесна поддръжка.

Фасадните бои са покрития, които създават декоративен и защитен слой и се полагат върху бетон, (подлежаща на боядисване) зидария, панелни конструкции, мазилка, калциево-силикатен или армиран с влакна цимент. Те са предназначени главно за външно полагане, но могат също да бъдат използвани и във вътрешността на сгради, върху софити или покриви на балкони.

„Цветовите системи“ са метод за получаване на цветни бои чрез смесването на „основна боя“ с оцветители.

3.   В групата от продукти не влизат следните продукти:

а)

антикорозионни покрития;

б)

покрития срещу обрастване на подводната част на корабите;

в)

продукти за защита на дървесината;

г)

покрития за специална промишлена и професионална употреба, включително високоустойчиви покрития;

д)

всеки продукт, който е разработен предимно за употреба вътре в сградите и се продава като такъв.

Член 2

1.   За да получат знака за екомаркировка на Общността по силата на Регламент (ЕО) № 1980/2000 и съгласно условията, посочени в параграфи 2 и 3 на настоящия член, боите и лаковете трябва да попадат в групата продукти „бои и лакове за външно боядисване“, както тази група е определена в член 1, и да удовлетворяват екологичните критерии, посочени в приложението към настоящото решение.

2.   Двукомпонентните покрития с реагиращи компоненти, предназначени за специфични видове употреба, трябва да съответстват на следните условия:

а)

и двата компонента на съответното покритие трябва поотделно да съответстват на посочените в приложението екологични критерии (с изключение на критерия за летливи органични съединения);

б)

те трябва да са придружени от указания, изясняващи че отделните компоненти не трябва да бъдат използвани самостоятелно или в комбинация с други продукти;

в)

окончателният готов за използване продукт, обаче, трябва също да съответства на екологичните критерии, включително на критерия за летливи органични съединения.

3.   Покритията, които се продават както за вътрешно, така и за външно боядисване, трябва едновременно да отговарят както на критериите, посочени в настоящото решение относно боите и лаковете за външно боядисване, така също и на критериите, посочени в Решение 2009/544/ЕО на Комисията (2) относно боите и лаковете за вътрешно боядисване.

Член 3

Екологичните критерии за групата продукти „бои и лакове за външно боядисване“, както и съответните изисквания за оценяване и удостоверяване, са валидни четири години след датата на влизане в сила на настоящото решение.

Член 4

Кодовият номер на групата продукти „бои и лакове за външно боядисване“, определен за административни цели, е „33“.

Член 5

Адресати на настоящото решение са държавите-членки.

Съставено в Брюксел на 13 август 2008 година.

За Комисията

Olli REHN

Член на Комисията


(1)  ОВ L 237, 21.9.2000 г., стр. 1.

(2)  Вж. страница 39 от настоящия брой на Официален вестник.


ПРИЛОЖЕНИЕ

A.   ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Цели на критериите

Настоящите критерии целят по-специално:

ефективна употреба на продукта и свеждане до минимум на отпадъците,

намаляване на рисковете за околната среда и другите рискове (като натрупването на озон в тропосферата), чрез намаляване на емисиите на разтворители,

да се намали изхвърлянето на токсични или замърсяващи вещества във водите. Критериите са определени на нива, които насърчават присъждането на етикета на такива бои и лакове за външно боядисване, които имат по-слабо въздействие върху околната среда.

Изисквания за оценяване и удостоверяване

Специфичните изисквания за оценяване и удостоверяване са посочени в описанието на всеки критерий.

Когато от заявителя се изисква да представи декларации, документация, протоколи от изпитания или друго доказателство, удостоверяващо съответствието с критериите, това означава, че тези документи могат да произхождат от заявителя и/или от неговия или неговите доставчици, според случая.

Когато е необходимо, могат да бъдат използвани методи за изпитване, различни от посочените за съответния критерий, ако тяхната еквивалентност е призната от компетентния орган, оценяващ заявката.

Ако е необходимо, компетентните органи могат да изискват допълнителна документация и да извършват независими проверки.

Препоръчва се на компетентните органи, когато разглеждат заявките и контролират спазването на критериите, да вземат под внимание прилагането на признати схеми за управление на околната среда, като например EMAS или EN ISO 14001 (забележка: прилагането на тези схеми не е задължително).

Когато в критериите са посочени съставки, това включва отделни вещества и препарати. Определенията за „вещества“ и „препарати“ са дадени в Регламента относно регистрацията, оценката, разрешаването и ограничаване на химически вещества (Регламента REACH — Регламент (ЕО) № 1907/2006 на Европейския парламент и на Съвета (1)).

Точният състав на продукта следва да бъде представен на съответния компетентен орган за всички участващи вещества, които се използват от заявителя. Всяко вещество, включително замърсителите, което присъства в концентрация над 0,01 % (m/m), следва да бъде докладвано, освен ако не е специално посочена в критериите и друга, по-ниска стойност на праговата концентрация.

Б.   ЕКОЛОГИЧНИ КРИТЕРИИ

Всички критерии, освен критерий 3 относно пределно допустимото съдържание на летливи органични съединения, се отнасят за бои или лакове във вида, както се съдържат в опаковката. В съответствие с Директива 2004/42/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (2) пределно допустимото съдържание на летливи органични съединения се отнася за готовия за използване продукт, така че максималното съдържание на летливи органични съединения следва да се изчислява въз основа на препоръчаните количества на добавките като например оцветители и/или разредители. За този вид изчисления ще се изискват данни от доставчиците на суровините относно съдържанието на твърди вещества, съдържанието на летливи органични съединения и плътността на продукта.

Критерии 1 и 2 се отнасят само за бели и светлооцветени бои (включително горни покрития, грундове и/или междинни подслоеве).

По отношение на цветовите системи критерии 1 и 2 се отнасят само за бялата основна боя (основната боя, която съдържа най-много TiO2). В случаите, когато бялата основна боя не изпълнява изискването за нанасяне на площ от поне 6 m2 на литър при 98 % непрозрачност съгласно критерий 7, буква а), то този критерий следва да може да бъде изпълнен след оцветяване за получаване на стандартния цвят RAL 9010.

Критерии 1 и 2 не се отнасят за прозрачни покрития.

1.   Бели пигменти

Съдържание на бели пигменти (бели неорганични пигменти с коефициент на пречупване над 1,8): боите следва да имат съдържание на бял пигмент по-малко или равно на 38 g на m2 сух слой, с 98 % непрозрачност. Това изискване не се отнася за лаковете и байцовете.

Оценяване и удостоверяване: заявителят трябва да представи декларация за неупотреба или да съобщи съдържанието на бели пигменти и степента на нанасяне, както и подробно изчисление, показващо, че този критерий е спазен.

2.   Титанов двуокис

Титанов двуокис: емисиите и изпускането на отпадъци от всяко производство на пигмент с титанов двуокис не трябва да надхвърлят следните стойности (получени на база Справочния документ за най-добра налична технология при производството на големи количества неорганични химически вещества — BREF, от август 2007 г.):

емисии на серни окиси (SOx), изразени като серен двуокис (SO2): 266 mg на m2 сух слой (с 98 % непрозрачност),

отпадъчни сулфати: 19 g на m2 сух слой (с 98 % непрозрачност),

отпадъчни хлориди: 3,9 g, 6,8 g и 12,5 g на m2 сух слой (с 98 % непрозрачност) съответно за естествен рутил, изкуствен рутил и шлака.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за неупотреба или допълнителна документация, посочваща съответните нива на емисии и на изпускане на отпадъци за тези параметри, съдържанието на титанов двуокис в продукта, степента на нанасяне, както и подробни изчисления, показващи, че този критерий е спазен.

3.   Летливи органични съединения (ЛОС)

Съдържанието на ЛОС не следва да превишава:

Класификация на продуктите (Директива 2004/42/ЕО)

Пределно допустими концентрации на ЛОС (g/l, включително водата)

Покрития за външни стени от минерална материя

40

Външни бои за довършителни работи и облицовъчни плоскости от дървесина и метал, включително грундове

90

Външни лакове и байцове за довършителни работи, включително матови байцове

90

Външни байцове за груб строеж

75

Грундове (външни)

15

Фиксиращи грундове (външни)

15

Монокомпонентни висококачествени бои

100

Двукомпонентни висококачествени покрития с реагиращи компоненти, за специфични приложения, например за подове

100

В настоящия контекст терминът „летливо органично съединение“ (ЛОС) означава всяко органично съединение, имащо температура на кипене по-малка или равна на 250 °C, измерена при нормално налягане от 101,3 kPa, съгласно определението в Директива 2004/42/ЕО. За задаване на пределно допустимите концентрации на ЛОС са използвани подкатегориите за бои и лакове от директивата. Тук са включени само тези категории, които имат отношение към външното боядисване.

Оценяване и удостоверяване: заявителят предоставя декларация за съответствие с този критерий. Също така заявителят трябва да посочи съдържанието на ЛОС за всички продукти.

4.   Летливи ароматни въглеводороди (ЛАВ)

Не следва да се добавят директно летливи ароматни въглеводороди към продукта, преди или по време на оцветяването (когато има такова); допуска се, обаче, добавяне на съставки, които съдържат ЛАВ, така че съдържанието на ЛАВ в крайния продукт да не превишава 0,1 % (m/m).

В настоящия контекст терминът „летлив ароматен въглеводород“ (ЛАВ) означава всяко органично съединение, съгласно определението в Директива 2004/42/ЕО, имащо температура на кипене по-малка или равна на 250 °C, измерена при нормално налягане от 101,3 kPa, което има поне едно ароматно ядро в своята разгъната структурна формула.

Оценяване и удостоверяване: заявителят предоставя декларация за съответствие с този критерий, в която потвърждава, че не са добавяни ЛАВ, освен съдържащи се в предварително приготвени съставки, както и декларации от доставчиците на съответната съставка (ако случаят е такъв), потвърждаващи съответното съдържание на ЛАВ.

5.   Тежки метали

Следните тежки метали и техните съединения не могат да се използват като съставки на продукта или оцветителя (ако има такъв) (било като вещество или като част от използван препарат): кадмий, олово, хром VI, живак, арсен, барий (с изключение на бариев сулфат), селен, антимон.

Кобалтът също не трябва да се добавя като съставка, с изключение на кобалтовите соли, които се използват като изсушител в алкидните бои. Тези соли могат да се използват в концентрация до 0,05 % (m/m) в крайния продукт, изразена по отношение на чистия кобалт. Съдържанието на кобалт в пигментите също е освободено от горепосоченото изискване.

Допуска се съставките да съдържат следи от тези метали до концентрация 0,01 % (m/m), произтичащи от примеси в суровините.

Оценяване и удостоверяване: заявителят предоставя декларация за съответствие с този критерий, както и декларации от доставчиците на съставките (ако случаят е такъв).

6.   Опасни вещества

a)

Продукт: продуктът следва да не бъде класифициран като силно токсичен, токсичен, опасен за околната среда, канцерогенен, токсичен за репродукцията, вреден, корозионноактивен, мутагенен или дразнещ (само в случаите, когато това се дължи на присъствието на съставки, обозначени с R43), съгласно Директива 1999/45/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (3), преди или след оцветяването (ако има такова).

Оценяване и удостоверяване: заявителят предоставя декларация за съответствие с този критерий, както и фиш с данните за безопасност, в съответствие с изискванията на приложение II към Регламента относно регистрацията, оценката, разрешаването и ограничаване на химически вещества (Регламента REACH).

б)

Съставки (силно токсични, токсични, канцерогенни, мутагенни или токсични за репродукцията): не трябва да се използва нито една съставка, включително и при оцветяването (ако има такова), на която съответства или може да съответства към момента на прилагането едно от следните обозначения за риск (или съчетание от тях):

R23 (токсичност при вдишване),

R24 (токсичност при контакт с кожата),

R25 (токсичност при поглъщане),

R26 (силна токсичност при вдишване),

R27 (силна токсичност при контакт с кожата),

R28 (силна токсичност при поглъщане),

R33 (опасност от кумулативни въздействия)

R39 (опасност от много тежки необратими въздействия)

R40 (недостатъчни данни за възможно канцерогенно действие)

R42 (възможна е сенсибилизация при вдишване)

R45 (може да причини рак)

R46 (може да причини наследствено генетично увреждане)

R48 (опасност от тежки увреждания на здравето при продължително излагане на въздействието на веществото),

R49 (може да причини рак при вдишване),

R60 (може да увреди фертилността),

R61 (може да увреди плода при бременност),

R62 (възможен риск за увреждане на фертилността),

R63 (възможен риск от увреждане на плода при бременност),

R68 (възможен риск от необратими въздействия),

в съответствие с Директива 67/548/ЕИО на Съвета (4) и последващите изменения. Независимо от това, активните съставки, използвани като консерванти в състава на боята, на които съответства едно от обозначенията за риск R23, R24, R25, R26, R27, R28, R39, R40 или R48 (или съчетания от тези обозначения), могат да се използват до концентрация не повече от 0,1 % (m/m) от общия състав на боята.

Алтернативна възможност е да бъде използвана класификацията на Световната хармонизирана система (Globally Harmonised System — GHS) (5). В този случай не трябва да се използват съставките, включително и при оцветяване (ако има такова), които са класифицирани, както следва (или имат съчетания от такива класификации):

Остра токсичност (при поглъщане) — категории I, II, III,

Остра токсичност (при контакт с кожата) — категории I, II, III,

Остра токсичност (при вдишване) — категории I, II, III,

Респираторна сенсибилизация — категория I,

Мутагенни вещества — категории I, II,

Канцерогенни вещества — категории I, II,

Вещества, токсични за репродукцията — категории I, II,

Системна токсичност, насочена към специфичен орган (при еднократно излагане на въздействието на съответното вещество) — категории I, II,

Системна токсичност, насочена към специфичен орган (при многократно излагане на въздействието на съответното вещество) — категории I, II,

както е посочено в ST/SG/AC.10/30 (6) и е ревизирано в ST/SG/AC.10/34/Add.3 по отношение на Световната хармонизирана система за класификация и етикетиране на химически вещества. Независимо от това, активните съставки, използвани като консерванти в състава на боята и на които съответства една от следните категории на Световната хармонизирана система, могат да се използват до концентрация не повече от 0,1 % (m/m) от общия състав на боята:

Остра токсичност (при поглъщане, контакт с кожата, вдишване) — I, II, III (само при поглъщане или контакт с кожата),

Системна токсичност, насочена към специфичен орган (при еднократно и/или многократно излагане на въздействието на съответното вещество) — категории I, II (или комбинации от тях), и

Канцерогенност — категория II.

Веществото метил етил кетоксим може да се използва в алкидните бои до концентрация не повече от 0,3 % (m/m).

Оценяване и удостоверяване: заявителят предоставя декларация за съответствие с този критерий, както и фиш с данните за безопасност, в съответствие с изискванията на приложение II към Регламента REACH.

в)

Съставки, опасни за околната среда: концентрацията на никоя съставка не трябва да надвишава 2 % (m/m), включително и при оцветяването (ако има такова), ако едно от следните обозначения за риск ѝ съответства или може да ѝ съответства към момента на подаване на заявката:

N R50 (силна токсичност за водни организми),

N R50/53 (силна токсичност за водни организми, може да причини дълготрайни неблагоприятни последици във водната среда),

N R51/53 (токсичност за водни организми, може да причини дълготрайни неблагоприятни последици във водната среда),

NR 52/53 (вреден за водни организми и може да причини дълготрайни неблагоприятни последици във водната околна среда),

R 51 (токсичност за водни организми),

R 52 (вреден за водни организми),

R 53 (може да причини дълготрайни неблагоприятни последици във водната среда),

както е посочено в Директива 67/548/ЕИО или Директива 1999/45/ЕО.

Алтернативна възможност е да бъде използвана класификацията на Световната хармонизирана система (Globally Harmonised System — GHS) (7). В този случай нито една съставка, включително и при оцветяването (ако има такова), не трябва да бъде с концентрация над 2 % (m/m), ако съответства или може да съответства към момента на подаване на заявката на едно от следните обозначения за риск:

Категории за токсичност във водна среда (и съчетания от тях):

Остра I, II, III,

Хронична I, II, III, IV,

както е посочено в ST/SG/AC.10/30 и е ревизирано в ST/SG/AC.10/34/Add.3 по отношение на Световната хармонизирана система за класификация и етикетиране на химически вещества.

Във всеки от тези случаи общият сбор на всички съставки, на които съответства или може да съответства към момента на подаване на заявката едно от горепосочените обозначения за риск (или съчетание от тези обозначения) или съответно категория по GHS, не трябва да превишава 4 % (m/m).

Това изискване не се отнася за амоняк и акил амоний (akyl ammonia).

Също така, това изискване не променя по никакъв начин задължението за спазване на критерий 6, буква а).

Оценяване и удостоверяване : заявителят предоставя декларация за съответствие с този критерий, както и списък на съставките и фишове с данните за безопасност на всяка съставка, в съответствие с изискванията на приложение II към Регламента REACH.

г)

Алкилфенолетоксилати: не трябва да се използват алкилфенолетоксилати в продукта преди или по време на оцветяването (ако има такова).

Оценяване и удостоверяване: заявителят предоставя декларация за съответствие с този критерий.

д)

Изотиазолинонови съединения: съдържанието на изотизоалинонови съединения в продукта не трябва да превишава 0,05% (m/m), преди или след оцветяването (ако има такова). Специално при боите за дърво, изотизоалиноновите съединения не трябва да превишават 0,2 % (m/m). Също така, съдържанието на сместа от 5-хлоро-2-метил-2Н-изотиазол-3-он (ЕО № 247-500-7) и 2-метил-2Н-изотиазол-3-он (ЕО № 220-239-6) (3:1) не трябва да превишава 0,0015 % (m/m).

Оценяване и удостоверяване: заявителят трябва да представи декларация за съответствие с този критерий, като посочи евентуално използваните количества.

е)

Не се разрешава наличие в продукта на перфлуорирани алкил сулфонати (PFAS), префлуорирани карбоксилни киселини (PFCA), включително перфлуорооктанова киселина (PFOA) и свързаните с тях вещества, изброени в документа на ОИСР „Предварителни списъци на перфлуорирани октил сулфонати (PFOS), перфлуорирани алкил сулфонати (PFAS), перфлуорирани октанови киселини (PFOA) и перфлуорирани карбоксилни киселини (PFCA) и свързани с тях вещества и химични съединения, които могат да се разложат до перфлуорирани карбоксилни киселини PFCA (съгласно ревизията от 2007 г.)“ Списъкът на ОИСР е представен като приложение на настоящия критериален документ.

Оценяване и удостоверяване: заявителят предоставя декларация за съответствие с този критерий.

ж)

Формалдехиди: не трябва да се добавят свободни формалдехиди. Веществата, които отделят формалдехид, могат да се добавят само в такива количества, че общото съдържание на свободен формалдехид в продукта след оцветяване (ако има такова) да не превишава 0,001 % (m/m).

Оценяване и удостоверяване: заявителят предоставя декларация за съответствие с този критерий. Освен това, заявителят следва да предостави резултати от изпитания, проведени от доставчиците на суровини, при използване на изпитателния метод VdL-RL 03 (VdL Указание 03) „Концентрация на формалдехид в кутията с продукта, определена по ацетил ацетоновия метод“ и изчисления, свързващи данните от тези изпитания с крайния продукт, за да бъде показано, че крайната максимално възможна концентрация на формалдехид, отделен от вещества, отделящи формалдехид, не превишава 0,001 % (m/m). Като алтернативна възможност полученият формалдехид от отделящите формалдехид вещества може да бъде измерен в крайния продукт чрез високоефективна течна хроматография, при използване на национален стандарт или на валидиран метод, както е описано в ISO/IEC 17025.

з)

Халогенирани органични разтворители: независимо от изискванията на критерий 6, букви а), б) и в), само такива халогенирани съединения могат да бъдат използвани, преди или по време на оцветяването (ако има такова), които към момента на заявката са били оценени за рискове и не са били класифицирани с някое от следните обозначения за рискове (или комбинация от тях): R26/27, R45, R48/20/22, R50, R51, R52, R53, R50/53, R51/53, R52/53 и R59 в съответствие с Директива 67/548/ЕИО и Директива 1999/45/ЕО.

Оценяване и удостоверяване: заявителят предоставя декларация за съответствие с този критерий.

и)

Фталати: независимо от изискванията на критерий 6, букви а), б) и в), само такива фталати могат да бъдат използвани преди или по време на оцветяването (ако има такова), които към момента на заявката са били оценени за рискове и не са били класифицирани с някое от следните обозначения за рискове (или комбинация от тях): R60, R61, R62, R50, R51, R52, R53, R50/53, R51/53 и R52/53, в съответствие с Директива 67/548/ЕИО и нейните изменения. Също така, веществата ди-н-октил фталат (DNOP), ди-изононил фталат (DINP) и ди-изодецил фталат (DIDP) не са разрешени за използване в продукта.

Оценяване и удостоверяване: Кандидатът предоставя декларация за съответствие с този критерий.

7.   Годност за употреба

а)

Степен на нанасяне: Белите и светлооцветените бои (включително горни покрития, грундове и/или междинни слоеве) следва да имат степен на нанасяне (при 98 % непрозрачност), достигаща поне 6 m2 за литър продукт.

По отношение на цветовите системи този критерий се отнася само за белия цвят (основната боя, която съдържа най-много TiO2). В случаите, когато бялата основна боя не изпълнява изискването за нанасяне на площ от поне 6 m2 на литър при 98 % непрозрачност, то този критерий следва да може да бъде изпълнен след съответно оцветяване за получаване на стандартния цвят RAL 9010. За всички останали основни бои, използвани за получаване на оцветени продукти — това са основи, съдържащи по правило по-малко TiO2, които не могат да изпълнят изискването за нанасяне на поне 6 m2 на литър при 98 % непрозрачност — този критерий не се прилага. За бои, които са част от цветова система, заявителят трябва да предостави препоръки на крайния потребител върху опаковката на продукта и/или в пунктовете за продажба, относно коя разцветка или грунд (по възможност, носещи европейската екомаркировка) следва да се използват като основен слой преди полагането на по-тъмна разцветка.

Грундовете, които имат специфични блокиращи/уплътняващи, респективно проникващи/фиксиращи свойства, както и грундовете със специални адхезионни качества за алуминий и галванизирани повърхности, следва да имат степен на нанасяне (при 98 % непрозрачност), достигаща поне 6 m2 за литър продукт.

Също така, еластомерните бои следва да имат степен на нанасяне (при 98 % непрозрачност) от поне 4 m2 за литър продукт.

Това изискване не се отнася за лаковете, байцовете, подовите покрития, подовите бои, подслоевете, другите адхезивни грундове или за всякакви други прозрачни покрития.

Оценяване и удостоверяване: заявителят трябва да представи отчет за изпитание, проведено по метода ISO 6504/1 (бои и лакове — определяне на покривната способност — част 1: метод на Kubelka-Munk за белите и за светлооцветените бои) или 6504/3 (част 3: определяне на степента на контраст (непрозрачност) на светлооцветените бои при определена степен на нанасяне) или (за боите, специално предназначени да образуват триизмерен ефект и характеризиращи се с много дебело покритие), по метода NF T 30 073 (или по равностоен метод). За тези основни бои, използвани за получаване на оцветени продукти, които не са оценени съгласно горепосочените изисквания, заявителят следва да представи доказателство, че на крайния потребител е препоръчано да използва грунд и/или сива боя (или боя с друга подходяща разцветка) като основен слой преди полагането на продукта.

б)

Устойчивост на вода: лаковете, подовите покрития и подовите бои трябва да имат устойчивост на вода, определена от стандарта ISO 2812-3, така че след 24-часово въздействие на вода и 16-часово възстановяване да няма промяна на блясъка или цвета.

Оценяване и удостоверяване: заявителят трябва да представи отчет за изпитание, проведено по метода ISO 2812-3 (бои и лакове — определяне на покривната способност — част 3: Метод с използване на абсорбентна среда).

в)

Адхезия: фасадните бои (с изключение на прозрачните грундове) трябва да преминат успешно изпитването чрез отлепване за адхезия по EN 24624 (ISO 4624), а също подовите покрития, подовите бои и основни слоеве за бетон, дърво и покритията за метали трябва да получат резултат поне 2 при метода за изпитване на адхезия чрез кръстосано срязване по EN 2409. При провеждането на изпитване по EN 24624 в случаите, когато кохезионната якост на боядисвания материал е по-малка от адхезионната сила на боята се счита, че изпитанието е преминато успешно, а в останалите случаи адхезията на боята трябва да надвишава стойността 1,5MPa.

Заявителят следва да оцени грунда и/или горното покритие поотделно или заедно, като част от система (при това използваната при изпитанието система трябва да включва по възможност продукти, носещи знака на екомаркировката, с изключение на системите, предназначени за метални повърхности). Ако се изпитва само горното покритие, това ще се счита за най-тежкия възможен сценарий по отношение на адхезията.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи отчет за изпитание, проведено по метода EN ISO 2409 или EN 24624 (ISO 4624), съобразно конкретния случай.

г)

Абразивно износване: подовите покрития и подовите бои следва да имат показател за износоустойчивост, който да не надхвърля загуба на тегло от 70 mg след провеждането на 1 000 изпитателни цикъла при товар от 1 000 g и колело CS10, съгласно EN ISO 7784-2:2006.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи отчет за изпитание, показващо съответствие с този критерий, проведено по метода EN ISO 7784-2:2006.

д)

Атмосферни въздействия: фасадните горни покрития и покритията за дърво и метал, включително лаковете, следва да бъдат подложени на изкуствено създадени атмосферни въздействия, в апаратура, включваща луминисцентни ултравиолетови лампи и кондензация или пулверизирани водни струи, съгласно 11507:2007. Фасадните бои следва да бъдат подложени на изпитателните условия в продължение на 1 000 часа, а горните покрития за дърво и метал (включително лаковете) — съответно в продължение на 500 часа. Изпитателните условия са: ултравиолетова светлина тип А (4 часа/60 °С) + влажна среда (4 часа/50 °С).

Като алтернативна възможност, връхните покрития за дърво и лаковете за дърво могат да бъдат подложени на атмосферно въздействие в продължение на 500 часа в апарата QUV за ускорено атмосферно въздействие, с циклично излагане на въздействието на ултравиолетова светлина тип А и пулверизирани водни струи съгласно EN 927-6.

Промяната на цвета на пробите, подложени на атмосферно въздействие, не трябва да надвишава ΔΕ * = 4, а намаляването на блясъка при лаковете не трябва да е с повече от 30 % от първоначалната му стойност. Блясъкът следва да се измерва по ISO 2813. Критерият за промяна в цвета не е в сила по отношение на прозрачните лакове и основи.

Издръжливостта на кредиране следва да се изпитва по метода EN ISO 4628-6:2007 за горни фасадни покрития и покрития на метали (където е необходимо), след като пробите са били подложени на атмосферно въздействие. Покритията трябва да имат резултат от не повече от 1,5 (а по-добре е 0,5 или 1,0) при това изпитание. В стандарта са дадени илюстрирани сравнителни случаи.

Следните параметри следва също да бъдат оценявани за фасадните горни покрития и покритията за дърво и метал, след като пробите са били подложени на атмосферно въздействие:

отделяне на люспи, по ISO 4628-5:2003; гъстота на люспите 2 или по-малко, размер на люспите 2 или по-малко,

напукване, по ISO 4628-4:2003; количество на пукнатините 2 или по-малко, размер на пукнатините 3 или по-малко,

образуване на мехури, по ISO 4628-2:2003; гъстота на мехурите 3 или по-малко, размер на мехурите 3 или по-малко.

Поради големия брой на възможните оцветявания, тези изпитания се ограничават само до използваната основна боя.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи отчети за изпитание или по ISO 11507:2007, съгласно параметрите, посочени в EN 927-6, или и по двата метода (ако случаят е такъв). Освен това, заявителят следва да представи отчети за изпитания по EN ISO 4628-2, 4, 5, 6, ако това е необходимо. Също така, заявителят следва да декларира, че (в съответните случаи) промяната на цвета на покритието е по-малка от параметъра, зададен в настоящия документ.

е)

Пропускливост на водни пари: в случаите, когато се формулират претенции, че външните бои за зидария и бетон са дишащи, съответните видове боя следва да са класифицирани в Клас II (средна пропускливост на пари) или по-добре по метода за изпитване EN ISO 7783-2. Поради големия брой на възможните оцветявания тези изпитания се ограничават само до използваната основна боя; това изискване не се отнася за прозрачните грундове.

Оценяване и удостоверяване: заявителят предоставя протокол от изпитване по методиката EN ISO 7783-2.

ж)

Пропускливост на течна вода: в случаите, когато се формулират претенции, че външните бои за зидария и бетон са водоустойчиви, съответните видове боя следва да са класифицирани в Клас III (ниска пропускливост на течности) или по-добре по метода за изпитване DIN EN 1062-3:1999. Поради големия брой на възможните оцветявания, тези изпитания се ограничават само до използваната основна боя. Всички останали фасадни бои следва да бъдат класифицирани в Клас II (средна пропускливост на течности) или по-добре по метода за изпитване DIN EN 1062-3:1999.

Оценяване и удостоверяване: заявителят предоставя протокол от изпитване по методиката DIN EN 1062-3:1999.

з)

Устойчивост срещу плесенясване: в случаите, когато се формулират претенции, че горните фасадни покрития имат противоплесенни свойства, покритието следва да има равен или по-добър резултат от 2 (което отговаря на 10 % плесенно покритие), определен по метода BS 3900:G6. Поради големия брой на възможните оцветявания тези изпитания се ограничават само до използваната основна боя.

Оценяване и удостоверяване: заявителят предоставя отчет за изпитване по методиката BS 3900:G6.

и)

Запълване на пукнатини: в случаите, когато се формулират претенции, че боя за зидария (или бетон) има еластомерни свойства, тя следва да е била класифицирана поне като А1 при 23 °C по DIN EN 1062-7:2004. Поради големия брой на възможните оцветявания тези изпитания се ограничават само до използваната основна боя.

Оценяване и удостоверяване: заявителят предоставя протокол от изпитание по методиката DIN EN 1062-7:2004.

й)

Устойчивост срещу алкални съединения: Фасадните бои и грундове следва да нямат забележимо увреждане, след като върху покритието престоят в продължение на 24 часа капки от 10 % разтвор на натриева основа, съгласно метода по ISO 2812-4:2007. Оценката се прави след 24-часово възстановяване чрез сушене.

Оценяване и удостоверяване: заявителят предоставя протокол от изпитание по методиката ISO EN 2812-4:2007.

8.   Информация за потребителите

Следната информация трябва да присъства върху опаковката или прикрепена към нея:

описание на начина на употреба, материала (субстрата), който може да се боядисва и условията за употреба на продукта; тази информация следва да включва препоръки относно подготвителните дейности и т.н., например правилната подготовка на боядисвания материал (субстрата), съвети за употребата при външно боядисване (според случая), или във връзка с температурата,

препоръки за почистващи средства и подходящото управление на отпадъците (с оглед да се намали замърсяването на водата); тези препоръки следва да са съобразени с вида на въпросния продукт и областта на приложението му и могат евентуално да са съпътствани от пиктограми,

препоръки относно условията за съхранение на продукта след отваряне (с оглед да се намалят твърдите отпадъци), включващи, според случая, съвети за безопасност,

по отношение на покритията с по-тъмен цвят, за които не е в сила критерий 7, буква а), се дават препоръки относно използването на подходящ грунд или основен слой боя (които по възможност да имат европейската екомаркировка),

следва да присъства текст, поясняващ, че за неизползваното количество боя е необходимо специализирано третиране с оглед на обезвреждане по отношение на околната среда и следователно тези количества не трябва да бъдат изхвърляни с битовите отпадъци или изсипани на произволно място; указания по отношение на обезвреждането и събирането следва да бъдат търсени от местните власти,

следва да бъдат дадени препоръки за превантивните предпазни мерки за бояджията; следният текст (или текст с еквивалентно съдържание) следва да присъства върху опаковката или да е прикрепен към нея:

„За повече информация относно основанията, поради които на този продукт е присъден знакът на Цветето, моля посетете страницата в Интернет: http://ec.europa.eu/environment/ecolabel.“

Оценяване и удостоверяване: заявителят трябва да представи при подаването на заявлението мостра от опаковката на продукта, както и декларация за съответствие с тези критерии, в зависимост от конкретния случай.

9.   Информационен графичен вид на екомаркировката

Клетка 2 на екомаркировката следва да съдържа следния текст:

добри показатели при употреба за външно боядисване,

ограничено съдържание на опасни вещества,

ниско съдържание на разтворители.

Оценяване и удостоверяване: заявителят трябва да представи мостра от опаковката на продукта, на която да се вижда екомаркировката, както и декларация за съответствие по този критерий.


(1)  ОВ L 396, 30.12.2006 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 143, 30.12.2004 г., стр. 87.

(3)  ОВ L 200, 30.7.1999 г., стр. 1.

(4)  ОВ 196, 16.8.1967 г., стр. 1.

(5)  На 27 юни 2007 г. Европейската комисия прие „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно класифицирането, етикетирането и опаковането на вещества и смеси и за изменение на Директива 67/548/ЕИО и на Регламент (ЕО) № 1907/2006“ (COM(2007) 355 окончателен). За допълнителна информация относно припокриването между съществуващата система и световната хармонизирана система вижте приложение VII в том III на горепосоченото предложение: http://ec.europa.eu/enterprise/reach/docs/ghs/ghs_prop_vol_iii_en.pdf

(6)  Експертен комитет на ООН за транспорта на опасни стоки и за Световната хармонизирана система за класификация и етикетиране на химически вещества: http://www.unece.org/trans/main/dgdb/dgcomm/ac10rep.html

(7)  Вж. бележка под линия 5.


Top