EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007TA1219(08)

Доклад относно годишните отчети на Европейската агенция за възстановяване за финансовата 2006 година, придружен от отговорите на Агенцията

OJ C 309, 19.12.2007, p. 40–46 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

19.12.2007   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 309/40


ДОКЛАД

относно годишните отчети на Европейската агенция за възстановяване за финансовата 2006 година, придружен от отговорите на Агенцията

(2007/С 309/08)

СЪДЪРЖАНИЕ

1—2

ВЪВЕДЕНИЕ

3—6

СТАНОВИЩЕ, ГАРАНТИРАЩО ТОЧНОСТТА НА ОТЧЕТИТЕ, КАКТО И ЗАКОННОСТТА И ПРАВОМЕРНОСТТА НА СВЪРЗАНИТЕ С ТЯХ ОПЕРАЦИИ (DAS)

7—8

КОНСТАТАЦИИ И ОЦЕНКИ

Таблици 1, 2, 3 и 4

Отговори на Агенцията

ВЪВЕДЕНИЕ

1.

Европейската агенция за възстановяване (наричана по-долу „Агенцията“) е създадена с Регламент (EО) № 1628/96 на Съвета (1), последно изменен с Регламент (EО) № 756/2006 на Съвета от 28 ноември 2006 г. (2) При създаването ѝ през 2000 г. Агенцията бе натоварена с управлението на програмите за помощ на ЕС в Косово. Впоследствие мандатът ѝ бе разширен и включи Сърбия и Черна гора и Бившата югославска република Македония. Седалището на Агенцията се намира в Солун, а оперативните ѝ центрове са в Белград, Подгорица, Прищина и Скопие. Агенцията изпълнява програми за подпомагане на институционалното изграждане и доброто управление, насърчаване развитието на пазарна икономика и основна инфраструктурна мрежа, и консолидиране на гражданското общество. По план нейният мандат трябва да изтече на 31 декември 2008 г.

2.

В таблица 1 са обобщени компетенциите и дейностите на Агенцията. Основни данни, извлечени от финансовите отчети на Агенцията за финансовата 2006 г., са представени с информационна цел в таблици 2, 3 и 4.

СТАНОВИЩЕ, ГАРАНТИРАЩО ТОЧНОСТТА НА ОТЧЕТИТЕ, КАКТО И ЗАКОННОСТТА И ПРАВОМЕРНОСТТА НА СВЪРЗАНИТЕ С ТЯХ ОПЕРАЦИИ (DAS)

3.

Адресати на настоящото становище са Европейският парламент и Съветът в съответствие с член 185, параграф 2 от Регламент (EО, Евратом) № 1605/2002 на Съвета (3). Становището е изготвено след проверка на отчетите на Агенцията съгласно член 248 от Договора за създаване на Европейската общност.

4.

Отчетите на Агенцията за финансовата година, приключила на 31 декември 2006 г. (4), са изготвени от нейния изпълнителен директор в съответствие с член 8, параграф 2 от Регламент (EО) № 2667/2000 на Съвета (5) и са изпратени на Палатата, която следва да произнесе становище, гарантиращо тяхната точност, както и законността и правомерността на свързаните с тях операции.

5.

Палатата извърши своя одит в съответствие с Международните одитни стандарти и етичните кодекси на МФС и ИНТОСАЙ, доколкото те са приложими в контекста на Европейската общност. Одитът беше планиран и извършен с оглед получаване на разумно уверение по отношение на точността на отчетите, както и на законността и правомерността на свързаните с тях операции.

6.

По този начин Палатата има достатъчно основания за произнесеното по-долу становище.

Точност на отчетитеОтчетите на Агенцията за финансовата година, приключила на 31 декември 2006 г., са точни във всички съществени аспекти.Законност и правомерност на свързаните с отчетите операцииОперациите, свързани с годишните отчети на Агенцията, като цяло са законни и правомерни.Изложените по-долу констатации и оценки не поставят под въпрос становището на Палатата.

КОНСТАТАЦИИ И ОЦЕНКИ

7.

Степента на изпълнение на бюджета е задоволителна. Въпреки това Палатата обръща внимание на Агенцията към размера бюджетни кредити, които все още трябва да бъдат отпуснати. Това ще наложи специален мониторинг на програмите на Агенцията, тъй като мандатът ѝ изтича в края на 2008 г.

8.

Палатата отбеляза, че системите за счетоводна отчетност и за вътрешен контрол са подобрени в сравнение с предишни години, особено по отношение на мониторинга на фондовете, управлявани от външни органи, и на провеждането на процедурите по възлагане на обществени поръчки. Одитната проверка на Палатата не дава основание за съществени констатации и оценки в тези области.

Настоящият доклад беше приет от Сметната палата в Люксембург на заседанието ѝ от 27 септември 2007 г.

За Сметната палата

Hubert WEBER

Председател


(1)  ОВ L 204, 14.8.1996 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 332, 30.11.2006 г., стр. 18.

(3)  ОВ L 248, 16.9.2002 г., стр. 1.

(4)  Тези отчети са изготвени на 13 юни 2007 г. и са получени от Палатата на 6 юли 2007 г.

(5)  ОВ L 306, 7.12.2000 г., стр. 7.


 

Tаблица 1

Европейска агенция за възстановяване (Солун)

Области на компетентност на Общността, произтичащи от Договора

Компетенции на Агенцията, определени в Регламент (ЕО) № 2667/2000

Управление

Ресурси, предоставени на Агенцията

(в скоби са дадени данните за 2005 г.)

Основни дейности и предоставени услуги през 2006 г.

Общността изпълнява в областта на своята компетентност мерки за икономическо, финансово и техническо сътрудничество с трети страни. Тези мерки допълват мерките, изпълнявани от държавите-членки и съответстващи на политиката в областта на развитието на Общността.

(Член 181a)

Цели:

Да предоставя помощ за:

i)

възстановяване, завръщане на бежанците и разселените лица;

ii)

насърчаване на стабилна администрация, по-силни институции и върховенство на закона;

iii)

подпомагане на развитието на пазарна икономика и на инвестициите в изграждане на основна инфраструктура и в мерки за опазване на околната среда;

iv)

подпомагане на социалното развитие и заздравяването на гражданското общество.

Дейности

Агенцията управлява основните програми за помощ в Сърбия и Черна гора (Република Сърбия, Косово и Република Черна гора) и в Бившата югославска република Македония (БЮРМ). Бенефициери могат да бъдат държави, образувания под юрисдикцията и управлението на ООН, федерални, регионални и местни органи, публични и квазипублични органи, социалните партньори, организации, предоставящи подкрепа на търговци, кооперации, взаимоспомагателни сдружения, благотворителни организации, фондации и неправителствени организации.

Задачи:

Да съветва Комисията относно приоритетните нужди;

подготовка на програми за възстановяване и завръщане на бежанци и разселени лица;

вземане на всички необходими мерки за прилагане на помощта на ЕС.

Управителен съвет:

Съставен е от по един представител от всяка държава-членка, двама представители на Комисията и един наблюдател от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ).

Директор:

Назначава се от управителния съвет по предложение на Комисията.

Оперативни центрове в Белград, Прищина, Подгорица и Скопие със значителна степен на управленска автономност.

Външен контрол:

Европейската сметна палата.

Орган за освобождаване от отговорност във връзка с изпълнението на бюджета:

Европейският парламент по препоръка на Съвета.

Окончателен бюджет:

268,8 млн. евро (318,9 млн. евро), включително безвъзмездната помощ от ЕС.

Брой на служителите към 31 декември 2006 г.:

108 (114) позиции за технически сътрудници съгласно щатното разписание

Заети позиции за технически сътрудници: 90 (88)

Други позиции:

местен персонал: 164 (170) позиции. Заети позиции: 157 (162)

Договорно наети служители: 29(28) позиции. Заети позиции: 26 (26)

Общ брой на служителите: 273 (276)

изпълняващи следните функции

Оперативни: 171 (169)

Административни: 102 (107)

По оперативен център (основни развития):

КОСОВО: а) Начални безвъзмездни помощи, заеми, обучение и консултации за малък бизнес на представители на малцинствата и завърнали се лица; б) подкрепа на приватизацията; в) възстановяване на районните съоръжения за отопление (в северна Митровица) и съоръженията за водоснабдяване и преработка на отпадъци (в южна Митровица); г) подобряване на управлението на граничните райони и границите; д) въвеждане на нова система за планиране на публични инвестиции; е) експертни консултации и обучение на членовете на Косовската асамблея; ж) съдействие на министерствата на правосъдието и вътрешните работи и на Статистическия институт; з) подобряване на околната среда, включително изграждане на депо за отпадъци в района на Прищина; и) съдействие за изготвянето на Косовския план за развитие на селските райони.

СЪРБИЯ: а) проектозакони за реформи в държавната администрация; б) снабдяване на граничната полиция с екипировка; в) изграждане на високотехнологична лаборатория за изследване на ДНК; г) възстановяване и обзавеждане на съдилищата; д) възстановителна програма за болниците; е) създаване на нови работни места посредством заеми от Фонда за револвиращи кредити; ж) съдействие за обучение на персонал на предприятия; з) регионални центрове за обучение на възрастни; и) програми за икономическо развитие за най-бедните общини; й) предаване на нови гранични пунктове на границите с Унгария и Хърватска; к) обновяване на общинската инфраструктура; л) реформа в Статистическия институт; м) подкрепа при управлението на преките чуждестранни инвестиции; н) съдействие на уязвими групи, включително бежанци и разселени лица; о) завършване на проектите за възстановяване на електрическите централи; п) инсталиране на въздушен филтър в електрическата централа Костолац.

ЧЕРНА ГОРА: а) изграждане на международното летище в Подгорица и обновяване на летището в Тиват; б) изграждане на централна информационно-технологична база данни за Министерството на вътрешните работи; в) съдействие на Агенцията за управление на човешки ресурси; г) ново ръководство на пътищата и нови транспортни закони; д) отделяне и преструктуриране на електрическите предприятия, стратегия за енергийна ефективност; е) създаване на Агенция за опазване на околната среда; ж) предоставяне на консултации по управлението на дружества; з) съдействие на Центъра за юридическо обучение; и) реформа в затворите; й) съдействие за изготвяне на стратегия за развитие на селското стопанство и селските райони

БИВША ЮГОСЛАВСКА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЯ: а) подпомагане укрепването на институциите в държавната администрация и създаването на нови институции (напр. държавен статистически институт, отдел по въпросите на гражданското общество в генералния секретариат на правителството; бюро за обществени поръчки); б) подкрепа на развитието на пазар в областта на електронните комуникации; в) съдействие на реформата в полицията, включително обновяване на Полицейската академия; г) съдействие за предотвратяване на прането на пари и обновяване на главния съд в Скопие; д) откриване на нова държавна фитосанитарна лаборатория; е) изграждане на национален координационен център за управление на границите; ж) подпомагане на общините по отношение на децентрализацията; з) подобряване на общинската инфраструктура; и) обучение на държавни служители от малцинствени групи; й) обучение по управлението на малки и средни предприятия.

Източник: Информация, предоставена от Агенцията.

Източник: Данни, предоставени от Агенцията. В настоящата таблица са обобщени данните, предоставени от Агенцията в годишните ѝ отчети. Тези отчети са съставени на базата на текущо начисляване.

Таблица 2

Европейска агенция за възстановяване (Солун) — Изпълнение на бюджета за финансовата 2006 година

(Хиляди евро)

Приходи

Разходи

Източник на приходите

Приходи, вписани в окончателния бюджет за финансовата година

Събрани приходи

Разпределение на разходите

Окончателни бюджетни кредити

Бюджетни кредити, пренесени от предходните финансови години

Налични бюджетни кредити

(от финансовата година плюс предходните години)

вписани

поети задължения

изплатени

пренесени

анулирани

налични

поети задължения

изплатени

пренесени

анулирани

вписани

поети задължения

изплатени

пренесени

анулирани

Субсидии от Общността

24 795

20 200

Дял I

Персонал

18 540

17 304

17 117

187

1 236

495

 

385

 

109

19 035

17 304

17 502

187

1 345

Други приходи

p.m.

877

Дял II

Администрация

6 255

4 705

4 198

507

1 550

500

 

453

 

47

6 755

4 705

4 651

507

1 597

Заделени приходи

244 000

256 008

Дял III

Оперативни дейности

244 000

32 760

4 007

239 992

0

701 681

153 923

249 952

438 814

12 915

945 681

186 683

253 959

678 806

12 915

Общо

268 795

277 085

Общо

268 795

54 769

25 322

240 686

2 786

702 676

153 923

250 790

438 814

13 071

971 471

208 692

276 112

679 500

15 857

Забележка: В края на годината сумата, налична за поемане на нови задължения, възлиза на 746 922 евро (от които 211 240 евро бюджетни кредити за 2006 г. и 535 682 евро от предходни години).

Източник: Данни, предоставени от Агенцията. В настоящата таблица са обобщени данните, предоставени от Агенцията в годишните ѝ отчети. Събраните приходи и плащанията са изчислени на базата на движението на паричните средства.


Tаблица 3

Европейска агенция за възстановяване (Солун) — Отчет за стопанския резултат за финансовите години 2006 и 2005

(Хиляди евро)

 

2006 г.

2005 г.

Оперативни приходи

Субсидии от Общността

273 192

261 009

Други приходи

239

1 832

Общо (а)

273 432

262 841

Оперативни разходи

Разходи за персонал

16 164

15 727

Разходи по дълготрайните активи

581

703

Други административни разходи

5 510

6 509

Оперативни разходи

247 509

243 442

Общо (б)

269 764

266 381

Излишък/(дефицит) от оперативни дейности (в = a – б)

3 668

3 540

Приходи от финансови операции (д)

Разходи по финансови операции (е)

25

Излишък/(дефицит) от неоперативни дейности (ж = д – е)

–25

Стопански резултат за годината (з = в + ж)

3 643

–3 540


Таблица 4

Европейска агенция за възстановяване (Солун) — Счетоводен баланс към 31 декември 2006 г. и 31 декември 2005 г.

(Хиляди евро)

 

2006 г.

2005 г.

Нетекущи активи

Нематериални дълготрайни активи

70

84

Материални дълготрайни активи

743

1 192

Дългосрочни вземания

10 175

40 002

Текущи активи

Краткосрочно предварително финансиране

166 885

135 285

Краткосрочни вземания

24 562

29 574

Парични средства и парични еквиваленти

51 991

57 917

Общо активи

254 425

264 055

Текущи пасиви

Провизии за рискове и разходи

1 986

2 100

Краткосрочни задължения

85 496

98 655

Общо пасиви

87 482

100 755

Нетни активи

Натрупан излишък/дефицит

163 300

166 840

Стопански резултат за годината

3 643

–3 540

Общо нетни активи

166 943

163 300

Общо пасиви и нетни активи

254 425

264 055


ОТГОВОР НА АГЕНЦИЯТА

7.

Агенцията прилага „ускорен подход“ за изпълнение на програми за подпомагане. Последната сума, отпусната за помощи на Агенцията, възлиза на 250 млн. евро през 2006 г. и е предназначена за договаряне в рамките на 3 години, следователно до 2009 г. През първите 6 месеца на 2007 г. Агенцията е договорила 185 млн. евро, които представляват 74 % от годишното разпределение. Поради това в края на срока сумите, останали за договаряне, вероятно ще бъдат малки.

8.

Агенцията приема коментарите на Сметната палата.


Top