Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Тясно сътрудничество между митническите администрации на ЕС (Конвенция „Неапол II“)

 

РЕЗЮМЕ НА:

Конвенция за взаимопомощ и сътрудничество между митническите администрации

КАКВА Е ЦЕЛТА НА КОНВЕНЦИЯТА?

  • Конвенцията заменя и укрепва първоначалната Конвенция „Неапол“, договорена през 1967 г.
  • Тя обхваща взаимопомощта и сътрудничеството между националните органи в областта на превенцията, разследването и наказателното преследване на определени нарушения на Европейския съюз (ЕС) и националните митнически правила.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

  • Органите в държавите от ЕС трябва да си сътрудничат, за да се справят успешно с митническите измами и транснационалния трафик, както и за целите на преследването и наказването на нарушителите.
  • На митниците на ЕС се налагат селскостопански такси, хармонизираните акцизи върху алкохола, тютюна и минералното масло, както и данъка върху оборота при внос от държави извън ЕС. Конвенцията не обхваща данъка върху добавената стойност.
  • Конвенцията се прилага за националните митнически правила, включително тези, свързани с наркотиците, оръжията и детската порнография, както и нехармонизираните акцизи.
  • Конвенцията разглежда „нарушенията“ в широк смисъл, включително опитите за нарушения и всички форми на съучастие, като подстрекателство и подпомагане, както и връзката с престъпна организация и пране на пари.
  • Взаимопомощ между митнически органи се получава след подаване на искане за информация, наблюдение, запитване или уведомление; или спонтанно, без предварително искане, включително наблюдение под прикритие и спонтанно предоставяне на информация.
  • Исканията обикновено се обменят между централните координационни звена, назначени в рамките на всяка национална митническа администрация.
  • Исканията винаги се представят в писмен вид, като се посочва причината за подаване на искането, съответните факти и включените правилници и други нормативни актове. Обаче при спешни ситуации се приемат и устни искания, но трябва да се потвърдят писмено колкото е възможно по-скоро.
  • Митническите администрации трябва си предоставят една на друга необходимия брой служители и организационна подкрепа при сътрудничество във връзка с трансгранични дейности, като:
    • действащо преследване — трансгранично преследване на заподозрени;
    • трансгранично наблюдение;
    • разследвания под прикритие;
    • съвместни екипи за специални разследвания; и
    • контролирани доставки — незаконни доставки, които не са задържани на границата, но са били доставени в крайната им дестинация.
  • Трансграничното сътрудничество е насочено към незаконния трафик на наркотични вещества, оръжия, експлозивни материали, предмети с културна стойност, опасни и токсични отпадъци, ядрени материали и оборудване, предназначено за биологично и химическо оръжие.

Административно сътрудничество в съответните области

В допълнение към сътрудничеството си в рамките на Конвенцията „Неапол“ органите на държавите от ЕС работят в тясно сътрудничество по различни аспекти, като акцизи, организирана престъпност, пране на пари, незаконен трафик на наркотици, оръжия и превоз на отпадъци. Освен това те си сътрудничат, за да са сигурни, че няма да бъде нарушено законодателството на ЕС в областта на митниците и селското стопанство.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА КОНВЕНЦИЯТА?

Прилага се от 23 юни 2009 г.

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Акт на Съвета от 18 декември 1997 година за съставяне, на основание член К.3 от Договора за Европейския съюз, на Конвенцията за взаимопомощ и сътрудничество между митническите администрации — Декларации (98/C 24/01) (OВ C 24,23.1.1998 г., стр. 1)

Конвенция съставена на основание член К.3 от Договора за Европейския съюз, за взаимопомощ и сътрудничество между митническите администрации (ОВ C 24, 23.1.1998 г., стр. 2—22)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕО) № 515/97 на Съвета от 13 март 1997 година относно взаимопомощта между административните органи на държавите-членки и сътрудничеството между последните и Комисията по гарантиране на правилното прилагане на законодателството в областта на митническите и земеделските въпроси (ОВ L 82, 22.3.1997 г., стр. 1—16)

Последващите изменения на Регламент (ЕО) № 515/97 са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

Обяснителен доклад относно Конвенцията, съставена на основание член К.3 от Договора за Европейския съюз, за взаимна помощ и сътрудничество между митническите администрации (Текст одобрен от Съвета на 28 май 1998 г.) (ОВ C 189, 17.6.1998 г., стр. 1—18)

Стратегия на ЕС за борба с незаконното натрупване и трафика на МОЛВ и боеприпаси за тях, Съвет на Европейския съюз, Брюксел, 13 януари 2006 г.

Решение 2008/39/ПВР на Съвета от 6 декември 2007 година за присъединяване на България и Румъния към Конвенцията от 18 декември 1997 г., приета на основание член К.3 от Договора за Европейския съюз, за взаимна помощ и сътрудничество между митническите администрации (ОВ L 9, 12.1.2008 г., стр. 21—22)

Регламент (ЕО) № 1013/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 14 юни 2006 година относно превози на отпадъци (ОВ L 190, 12.7.2006 г., стр. 1—98)

Вж. консолидираната версия.

Регламент (ЕС) № 389/2012 на Съвета от 2 май 2012 година относно административното сътрудничество в областта на акцизите и за отмяна на Регламент (ЕO) № 2073/2004 (ОВ L 121, 8.5.2012 г., стр. 1—15)

Вж. консолидираната версия.

Решение (ЕС) 2016/979 на Съвета от 20 май 2016 година относно присъединяването на Хърватия към Конвенцията, съставена на основание член К.3 от Договора за Европейския съюз, за взаимопомощ и сътрудничество между митническите администрации (OВ L 161, 18.6.2016 г., стр. 35—36)

последно актуализация 14.11.2016

Top