EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020AE0108

Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕС) 2016/1139 по отношение на въвеждането на пределни граници на риболовния капацитет за запаса от треска в източната част на Балтийско море, събирането на данни и мерките за контрол в Балтийско море, и на Регламент (ЕС) № 508/2014 по отношение на окончателното преустановяване на риболовните дейности на флотовете, извършващи риболов на треска в източната част на Балтийско море“ (COM(2019) 564 — 2019/0246 (COD)

EESC 2020/00108

OJ C 106, 31.3.2020, p. 10–12 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

31.3.2020   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 106/10


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕС) 2016/1139 по отношение на въвеждането на пределни граници на риболовния капацитет за запаса от треска в източната част на Балтийско море, събирането на данни и мерките за контрол в Балтийско море, и на Регламент (ЕС) № 508/2014 по отношение на окончателното преустановяване на риболовните дейности на флотовете, извършващи риболов на треска в източната част на Балтийско море“

(COM(2019) 564 — 2019/0246 (COD)

(2020/C 106/02)

Главен докладчик:

Gerardo LARGHI

Сезиране

Европейски парламент, 13.11.2019 г.

Съвет: 18.11.2019 г.

Правно основание

член 43, параграф 2 и член 304 от Договора за функционирането на Европейския съюз

Компетентна секция

„Земеделие, развитие на селските райони и околна среда“

Приемане на пленарна сесия

23.1.2020 г.

Пленарна сесия №

549

Резултат от гласуването

(„за“/„против“/„въздържал се“)

112/0/1

1.   Заключения и препоръки

1.1.

Европейският икономически и социален комитет (ЕИСК) подкрепя предложението на Комисията за спешни действия в полза на сектора на риболов на треска в Балтийско море, но счита, че само то не е достатъчно, за да се отговори на нуждите на района и на живеещото там население.

1.2.

ЕИСК подчертава, че решението за забрана на улова на треска ще доведе до срив в значителна част от морските риболовни дейности в някои държави членки, което ще доведе не само до загуба на работни места за рибарите, но и ще се отрази отрицателно на дребномащабната преработка на риба, на преките продажби и на туристическия сектор. За да се осигури наличието на прясна риба за потребителите, би трябвало да се насърчи устойчивата аквакултура в разположени в морето рибни ферми, в които работят местни рибари.

1.3.

ЕИСК счита, че само с намаляването на квотите за уловена риба няма да се разреши кризисното положение в Балтийско море, а е необходимо да се разработи всеобхватен план, който да предлага бъдещи перспективи за сектора, предприемачите, работниците и потребителите.

1.4.

ЕИСК отбелязва решението на Комисията да предостави на държавите членки необходимите инструменти за унищожаване на риболовните кораби, които понастоящем извършват улов на треска, и да възложи на държавите членки определянето на тонажа и броя на корабите, които трябва да бъдат демонтирани.

1.5.

ЕИСК изтъква отрицателните последици от унищожаването на тези кораби и счита, че присъединяването към такъв план трябва да се извършва само на доброволна основа.

1.6.

ЕИСК припомня, че Сметната палата подчерта, че средствата, предназначени за тази цел, често са били използвани неправомерно и невинаги са довели до очаквания резултат. Комитетът призовава Комисията и държавите членки да въведат мерки, с които да се предотврати до това да се стигне и в този случай.

1.7.

ЕИСК счита, че ако Комисията и държавите членки се бяха намесили навреме, щеше да е възможно към проблема да се подходи по-постепенно.

1.8.

ЕИСК призовава държавите членки, които разполагат с правомощия за определянето на правилата за предоставяне на икономическите компенсации за унищожаването на риболовните кораби, да вземат предвид в необходимата степен квалифицираните работници в сектора, които биха се оказали без източник на доходи.

1.9.

ЕИСК призовава държавите членки да използват средства от ЕСФ за осъществяване на програми за преквалификация на работниците, които понастоящем работят в този сектор.

1.10.

Тъй като научните изследвания показаха, че настоящата смъртност в популацията на треска се дължи на фактори, свързани с околната среда, а не на риболов, ЕИСК призовава Комисията да отреди приоритет на всяко действие, което ще спомогне за подобряване на екосистемата на Балтийско море.

1.11.

ЕИСК настоятелно насърчава Европейската комисия да проучи възможността за заделяне на специални финансови средства за трансрегионални действия въз основа на принципите на синята биоикономика. Редица съществуващи проекти вече доказаха, че някои нови икономически дейности могат значително да допринесат за постигането на положителни екологични резултати в Балтийско море. Необходимо е да се насърчава отглеждането на миди и водорасли, тъй като те са много ефективни филтри за хранителните вещества. Дейности от този вид спомагат и да се възвърне биологичното разнообразие, включително на рибните запаси, в близост до морския бряг. ЕИСК е на мнение, че съществуващият флот и действащите рибари биха могли да се използват за реализирането на този потенциал, тъй като те разполагат както с адаптивно оборудване, така и с умения. Следователно е абсолютно необходимо ЕС и самите държави членки да приемат специалната регионална финансова програма.

1.12.

ЕИСК посочва, че като забранява на операторите да преобразуват дейността си в дейност в сферата на любителския и туристическия риболов, предложението ги лишава от конкретна възможност за професионална и предприемаческа дейност.

1.13.

ЕИСК счита, че е важно Комисията да избегне положение, при което забраната на улова на треска от държавите членки да благоприятства операторите от държави извън ЕС.

2.   Общи съображения

2.1.

Влошаването на екосистемата на Балтийско море е известно от години насам. Понастоящем запасът от треска в източната част на Балтийско море е единственият, при който смъртността на популациите поради екологични фактори е три пъти по-висока от смъртността поради риболов. Освен това не се очакват значителни промени преди 2024 г., дори при пълна липса на риболовни дейности.

2.2.

ЕИСК счита, че е от съществено значение да се направи всеобхватна оценка на ситуацията в сектора на рибарството в Балтийско море и на проблема с морската екосистема, която е доведена до кризисно положение от множество фактори, сред които, освен замърсяването, дължащо се на притоците, е и преминаването на круизни кораби, които не винаги спазват стандартите за рециклиране на водите.

2.3.

ЕИСК признава, че значителна част от замърсяването продължава да се дължи на промишлеността и на съоръженията за пречистване на отпадъчни води. ЕИСК призовава Европейската комисия да изисква по-активно прилагане на Директивата относно престъпленията срещу околната среда от страна на държавите членки и адекватно наказателно преследване на големите замърсители. В случай на финансови глоби, плащани от замърсители, ЕИСК насърчава държавите членки да насочват приходите към програми в областта на околната среда.

2.4.

ЕИСК счита, че е нужно всички заинтересовани страни в сектора спешно да се съберат и заедно да изготвят общ план за действие. Публично-частните партньорства биха могли да бъдат част от решението.

2.5.

Би трябвало да се проучи и възможността за сключване на споразумение за наемане на чуждестранни рибари и в съседната територия на Руската федерация да се популяризират принципите на синята биоикономика. Сътрудничеството не трябва да се ограничава до стремеж към сближаване на решенията в сферата рибарството, а е необходимо също да се разработват и прилагат мерки за устойчиво справяне от самото начало с екологичните проблеми, застрашаващи равновесието на екосистемата на Балтийско море.

Брюксел, 23 януари 2020 г.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Luca JAHIER


Top