Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0074

    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА Девети доклад относно преместването и презаселването

    COM/2017/074 final

    Брюксел, 8.2.2017

    COM(2017) 74 final

    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

    Девети доклад относно преместването и презаселването


    1Въведение

    В деветия доклад относно преместването и презаселването се представя актуалното състояние спрямо последния доклад от 8 декември 1 и се прави оценка на действията, предприети от всички съответни заинтересовани страни в периода 8 декември 2016 г. — 7 февруари 2017 г. (отчетния период) за изпълнение на задълженията съгласно схемите за преместване и презаселване.


    От 5 декември 2016 г. досега в Гърция са пристигнали 3 873 души 2 . Общият брой мигранти, намиращи се в Гърция, се е запазил на същото ниво спрямо предходния отчетен период и към 7 февруари е около 62 600 мигранти, от които около 15 000 лица са на островите и около 47 600 лица са в континентална Гърция 3 . В Италия от 5 декември 2016 г. насам са пристигнали 15 614 души 4 . Еритрейците, които са основната националност, отговаряща на условията за преместване в Италия 5 , представляват 3,6 % от пристигналите.

    В 8-ия доклад Комисията определи специфични цели за всеки месец за преместване на най-малко 1 000 души от Италия и на поне 2 000 от Гърция от декември 2016 г. нататък. По време на своето заседание от 15 декември Европейският съвет 6 подкрепи Съвместния план за действие относно изпълнението на набелязаните в изявлението между ЕС и Турция действия, който включваше целите за преместване за Гърция, и повтори своя призив за задълбочаване на усилията с цел ускоряване на преместването, по-специално по отношение на непридружените ненавършили пълнолетие лица и съществуващите схеми за преместване. Въпреки тези призиви, резултатите са незадоволителни.

     

    През отчетния период са били преместени още 3 813 лица, с което общият брой на преместените до момента лица възлиза на 11 966 (8 766 от Гърция и 3 200 от Италия) 7 . Месец декември, през който бяха преместени 1 926 лица (764 от Италия и 1 162 от Гърция), отбеляза нов рекорд на броя на преместените лица както от Италия, така и от Гърция, което позволи да бъде достигнат референтния показател от над 10 000 преместени лица. Резултатите за месец януари (551 преместени лица от Италия и 1 131 от Гърция) потвърдиха стабилизирането на броя на преместванията от Гърция на 1 000 лица на месец. Въпреки че тези цифри продължават да бъдат отражение на една положителна цялостна тенденция, те все още са далеч от заложените от Комисията цели, като в случая с преместванията от Гърция, които са по-широко подкрепяни от Европейския съвет.

    Що се отнася до презаселването, продължават да се изпълняват Заключенията от юли 2015 г. 8 за презаселването на 22 504 души, като досега са презаселени 13 968 души, нуждаещи се от международна закрила, което е повече от половината от договорения брой. От 6 декември 2016 г. досега са били презаселени 913 души 9 основно от Турция, Йордания и Ливан. Част от презаселването по тази европейска схема служи също така за изпълнение на механизма 1:1, определен в Изявлението на ЕС и Турция. След стартирането на 4 април 10 в рамките на този механизъм са били презаселени 3 098 души от Турция в ЕС, от които 487 след последния доклад 11 .

    2Преместване

    2.1Основни акценти от периода на докладване

    След приемането на 8-ия доклад Комисията призова на двустранна основа почти всички държави членки да увеличат усилията си за постигането на целите. Държавите членки и асоциираните държави, които вече са активни, реагираха положително и съобщиха на Комисията своето планиране по отношение на поетите ангажименти за броя на ежемесечните премествания. Положението с други държави членки обаче е разочароващо. Унгария, Австрия и Полша продължават да бъдат единствените държави членки, които все още не са извършили нито едно преместване. Словакия продължава да не извършва много премествания, а Чешката република не е поемала ангажимент от май 2016 г. насам и не е преместила нито едно лице от август 2016 г. насам.

    На фона на целта от 12 000 ежемесечни премествания от Гърция бяха преместени 1 162 души през декември 2016 г. и 1 131 души през януари 2017 г., като през декември бяха поети ангажименти за 1 178 премествания, а през януари 2017 г. за 1 550. Целта може да бъде постигната, при условие че всички държави членки поемат ангажимент и извършват премествания на стабилна ежемесечна основа и съгласно разпределения им дял. В частност постигането на целта от 2 000 премествания ще изисква държавите членки, които не са извършили премествания или са извършили само малък брой такива (Чешката република, Унгария, Хърватия, Австрия, Полша и Словакия), да започнат да го правят незабавно. Освен това ще е необходимо Белгия и Испания да поемат ангажимент на ежемесечна основа в съответствие с разпределения им дял, а Португалия, Румъния и Литва да започнат отново да поемат ангажиментина ежемесечна основа. Следва да се отбележи обаче, че Естония, Латвия, Литва, Люксембург, Малта и Финландия са близо до изпълнението на своите задължения. В допълнение до март 2017 г. Швейцария и Норвегия ще изпълнят изцяло поетите от тях ангажименти по отношение на преместването. Други държави членки, които започнаха наскоро да извършват премествания от Гърция, трябва да положат допълнителни усилия, за да догонят държавите членки и асоциираните държави, извършващи повече премествания.

    Гръцките органи подобриха ефикасността на регистрирането и пренасрочиха срещи с цел до средата на март 2017 г. да бъдат напълно регистрирани всички преминали предварителна регистрация кандидати 12 . Постигането възможно най-скоро на ежемесечната цел ще бъде от решаващо значение за избягване на продължителните периоди на изчакване за кандидатите и рисковете от вторични движения.

    През декември в Италия бяха преместени 764 души, което представлява стабилен растеж спрямо предишните месеци и най-високото равнище от началото на схемата. Макар през декември 2016 г. броят на поетите ангажименти да бе 735, през януари беше постигната целта от 1 000 места като поети ангажименти (поети ангажименти за 1 025 места). През последните четири месеца имаше бързо увеличаване на преместванията от Италия (от 230 до към около 750 на месец), но броят на преместените лица през януари намаля за първи път (551 преместени лица). Това вероятно се дължи отчасти на ваканционния период, но също и на оперативни и логистични проблеми, в някой случаи свързани с разпръсването на кандидатите по цялата територия на Италия.

    Поради постоянния приток на нови мигранти, включително от Еритрея, броят на кандидатите за преместване, въз основа на информацията от италианското министерство на вътрешните работи, остана стабилен и е между 5 300 и 5 800 еритрейци.

    Седем държави (Германия, Франция, Малта, Нидерландия, Норвегия, Финландия и Швейцария) са изцяло ангажирани в процеса на премествания от Италия. От тях Малта и Финландия са на път да изпълнят своите задължения, докато с настоящия ритъм Норвегия и Швейцария изцяло ще изпълнят още до март 2017 г. поетите от тях ангажименти по отношение на преместването. Държавите членки, особено тези, които все още не извършват премествания от Италия, следва да ускорят усилията си, така че да бъде постигната целта от 1 000 премествания от Италия на месец.

    От своя страна Италия планира да увеличи броя на персонала, който обработва молбите в звеното по Регламента „Дъблин“, и показа гъвкавост по отношение на проверките за сигурност. Договореностите с Европол за улесняване на извънредни допълнителни проверки за сигурността бяха изпълнени на практика за първи път през януари 2017 г. по искане на Норвегия. Въз основа на протокола за преместването за Италия през февруари в Италия ще се проведе първото съвместно интервю във връзка със сигурността, което ще бъде проведено от служители на Европол, Норвегия и Италия. Това ще послужи за основа за извличане на поуки от процедурата и за повишаване на необходимото доверие в системата от страна на всички държави членки, които провеждат премествания от Италия.

    Броят на пристигащите в Италия непридружени ненавършили пълнолетие лица 13 продължи да нараства: през 2016 г. в Италия са пристигнали 28 129 ненавършили пълнолетие лица, от които 25 772 (91,6 %) са били непридружени, в това число 3 806 еритрейци, 218 сирийци, 394 иракчани и 13 йеменци) 14 . Освен това до 23 януари 2017 г. в Италия са пристигнали 462 непридружени ненавършили пълнолетие лица, като четири от тях са от националност, отговаряща на условията за преместване. В Гърция от Националния център за социална солидарност докладваха, че към 27 януари броят на намиращите се в Гърция непридружени ненавършили пълнолетие лица възлиза на 2 200 души. Както вече беше докладвано, по време на масовата кампания за предварителна регистрация в Гърция бяха идентифицирани 1 225 непридружени ненавършили пълнолетие лица 15 , от които 48 % (около 588) спадат към една от националностите, отговарящи на условията за преместване (36 % от Сирия и 12 % от Ирак) 16 .

    Считано от началото на февруари 2017 г. са били регистрирани 523 непридружени ненавършили пълнолетие лица (съгласно определението в гръцкото законодателство), но само 248 от тях са били преместени. Основната трудност е преместването на сключили брак ненавършили пълнолетие лица (особено, когато са на възраст под 17 години), тъй като в много държави членки са налице правни пречки за преместването на тази категория „отделени деца“ (напр. пълнолетното лице, което е сключило брак с ненавършило пълнолетие лице може да получи присъда). Вследствие на това тези държави членки не ги приемат или отхвърлят подадените молби за преместване 17 . Държавите членки следва да проучат начини за улесняване на преместването на тази категория „отделени деца“.

    Италия също полага усилия за улесняване на преместването на непридружени ненавършили пълнолетие лица, но все още е налице необходимост да бъде разработена процедурата, чрез която да стане възможно преместването на пътуващите самостоятелно непридружени ненавършили пълнолетие лица. От Италия беше преместено само едно отделено дете в Нидерландия през ноември 2016 г.

    Общият брой преместени ненавършили пълнолетие лица през този период на докладване беше 74 души (в Германия, Ирландия, Люксембург, Нидерландия, Норвегия, Испания, Финландия и Швейцария), с което общият брой на преместените ненавършили пълнолетие лица достигна 249 18 , като почти всички са преместени от Гърция.

    2.2Действия на държавите членки на преместване

    От 7 декември до 7 февруари са били преместени още 3 813 лица, 2 558 от Гърция (включително първия трансфер по преместване в Лихтенщайн) 19 и 1 255 от Италия 20 . Франция е страната, в която са преместени най-голям брой кандидати (2 727) досега, следвана от Германия (2 042) и Нидерландия (1 361).

    Действия относно ограничения брой поети ангажименти: През периода на докладване 13 държави членки (Германия, Белгия, Естония, Франция, Хърватия, Ирландия, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Словения и Финландия ) 21 и Швейцария и Норвегия 22 поеха официално ангажименти за преместването на 4 413 лица от Италия и на 2 653 от Гърция). Общият брой официални ангажименти, поети от държавите членки на преместване, е 22 928 (7 599 за Италия и 15 329 за Гърция).

    Белгия, Германия, Естония, Франция, Ирландия, Латвия, Малта, Нидерландия, Норвегия, Финландия и Швейцария обявиха ежемесечни ангажименти за Гърция, докато за Италия това направиха само Белгия, Германия, Латвия, Нидерландия, Норвегия, Финландия и Швейцария. Освен това Люксембург обяви, че поема ангажименти на всеки два месеца както за Италия, така и за Гърция.

    Австрия 23 и Унгария продължават да са единствените две страни, които не са поели никакви ангажименти, нито са извършили преместване. От април 2016 г. насам Полша не е напреднала по изпълнението на ангажиментите си и не е поела ангажименти, нито е преместила кандидати 24 . Освен това някои държави членки (България и Чешката република) вече над седем месеца не са поемали ангажименти.

    Действия за съкращаване на времето за отговор на искания за преместване: През периода на докладване държавите членки постигнаха известен напредък по отношение на съкращаването на времето за отговор на искания за преместване, но все още не са постигнали залегналата в протоколите за преместването цел от 10 работни дни. Както бе посочено в предишни доклади, интервютата във връзка със сигурността следва да се провеждат единствено при надлежно обосновани случаи и в рамките на целта от 10 работни дни. Все още е налице необходимост от това държавите членки да подобрят капацитета си за обработване с цел съкращаване на времето за отговор.

    Някои от отхвърлянията на искания все още се базират на основания, които не са предвидени в решенията на Съвета, като националността (дори когато лицето е от една от националностите, които отговарят на условията за преместване). Отказите следва да се мотивират по-добре, за да се изпълнят изискванията на решенията на Съвета. В този смисъл Германия, Нидерландия и Ирландия могат да бъдат считани за добри примери за начина, по които обосновават отхвърлянията. Споделянето на информация е от съществено значение за сигурността на Европейския съюз. Затова държавите членки не следва да отхвърлят някои искания, като се позовават единствено на общи аспекти, свързани със сигурността, и следва да работят заедно за справяне с този проблем по цялостен начин. В отговор на безпокойството на няколко държави членки относно споделянето на информация, свързана със сигурността, Европол предостави специален защитен канал за комуникация, чрез който държавите членки да представят по безопасен начин мотиви за отхвърлянето на искания за преместване. Този канал е оперативен от 1 декември 2016 г., но досега нито една от държавите членки не го е използвала, за да уведоми за основанията за отхвърлянето на искания. В Гърция полицията е назначила национален кореспондент по въпросите на сигурността като контактно лице за комуникация относно основанията за отхвърлянията на исканията. Комисията отново набляга на възможността за обмен на пръстови отпечатъци чрез канали за сътрудничество на полицията за целите на проверките за сигурност на национално равнище, в частност за случаите, когато кандидатите нямат документи за самоличност или документи за пътуване.

    Действия за посрещане на предизвикателствата, свързани с преместването на уязвими кандидати, в т.ч. непридружени ненавършили пълнолетие лица: Темповете на преместване на непридружените ненавършили пълнолетие лица останаха сходни с тези през предишния период на докладване поради трудности, свързани с преместването на сключилите брак ненавършили пълнолетие лица, както е посочено в раздел 2.1. Някои държави членки все още проявяват известно нежелание да приемат други категории уязвими лица (напр. сериозно болни); други тълкуват решенията на Съвета прекалено тясно, считайки, че поетият ангажимент престава да е валиден, когато трансферът е трябвало да бъде отложен поради здравословни причини (напр. лицето не може да пътува поради заболяване) за по-късна дата след изтичането на двумесечния срок, предвиден в решенията на Съвета. Съгласно решенията на Съвета уязвимите кандидати следва да бъдат премествани приоритетно и се изисква гъвкавост, когато поради здравословни причини трансферът е трябвало да бъде отложен или е бил извършен след изтичането на двумесечния срок. Това е валидно в още по-голяма степен, когато държавата членка на преместване не спазва договорения срок за отговор на искането за преместване. Решенията на Съвета позволяват удължаване на срока с още четири седмици, а в крайни случаи и след този удължен период. Поради това е желателно държавите членки на преместване да проявяват по-голяма гъвкавост.

    Действия за ускоряване на трансфера на кандидатите: Периодът между приемането на кандидатите от страна на държавата членка на преместването и действителния им трансфер следва да бъде значително съкратен. Както бе посочено в предишния доклад, макар в някои случаи тези забавяния да се дължат на допълнителни проверки, извършвани от държавите членки, след като се съгласят да осъществяват преместването, други забавяния се дължат на оперативни и логистични проблеми или на липса на капацитет за приемане в държавите членки на преместване. Желателна е по-голяма гъвкавост от страна на държавите членки на преместване по отношение на организацията и датите на полетите, включително когато трансферите се извършват след двумесечния срок поради здравословни причини, както и по отношение на чартърните полети. Държавите членки също трябва да гарантират, че капацитетът им за приемане може да поеме преместените кандидати.

    Действия за подсилване на капацитета на Европейска служба за подкрепа в областта на убежището (EASO) да подпомага Италия и Гърция: На 19 декември 2016 г. EASO измени решение на управителния съвет относно профилите и общия брой експерти, които са на разположение за екипите за подкрепа в областта на убежището. Това решение позволява на временния персонал на EASO под ръководството на постоянния персонал на EASO и на националните експерти да подпомага работата на екипите за подкрепа в областта на убежището. EASO търси да постигне баланс между броя на националните експерти и на временните служители.

    За Гърция на 20 декември 2016 г. EASO стартира първата отворена покана за 26 експерти с различни профили 25 в рамките на новия оперативен план. Тази първа покана обхваща цялата 2017 година, което позволява на държавите членки за в бъдеще да организират изпращането на техни експерти. По време на срещата на центъра за контакт на резерва от експерти за намеса в областта на убежището, проведена в Малта на 12 и 13 януари 2017 г., няколко държави членки (Германия и Нидерландия) обявиха, че ще споделят с EASO дългосрочното си планиране за изпращане на експерти.

    Към 6 февруари общият брой експерти, изпратени в Гърция да,подпомогнат схемата за преместване, е 19 експерти в областта на убежището, от които 3 индивидуални експерти и 40 устни преводачи. Понастоящем има недостиг от 9 експерти 26 , но се очаква той да се увеличи на 21 след 13 март. 

    За Италия EASO публикува първата си покана в рамките на новия оперативен план (подписан с Италия на 22 декември 2016 г.) за общо 72 експерти. От 6 февруари 2017 г. в Италия бяха изпратени 48 експерти и 43 културни медиатори. Понастоящем има недостиг от 24 експерти, който ще се увеличи на 35 от 13 март. Държавите членки следва да продължат да определят експерти в отговор на поканите на EASO с цел гарантиране на мисии с по-голяма продължителност и на по-голям брой висши и специализирани профили.

    2.3Действия, предприети от Гърция и Италия

    Гърция

    Действия за ускоряване на регистрацията и обработването на досиетата на мигрантите и увеличаване на капацитета за регистрация на Службата по въпросите на убежището на Гърция: след масовата кампания за предварителна регистрация, за която Комисията по-рано докладва, Службата по въпросите на убежището на Гърция насрочи срещите за пълното подаване молбите за предоставяне на убежищe. След като допълнително подобри ефикасността на процедурата си за регистрация, Службата по въпросите на убежището пренасрочи срещите, така че цялата регистрация да приключи до средата на март 2017 г. (вместо през април, както бе предвидено първоначално). Лицата, които са пропуснали предварителната регистрация, все още могат да получат достъп до процедурата за получаване на убежище, като насрочат среща чрез системата Skype.

    По-значима е разликата между броя на регистрациите, извършени от Службата по въпросите на убежището на Гърция, и общия брой ангажименти (между 6 декември и 6 февруари Гърция е регистрирала 5233 искания за преместване, а броят на допълнителните ангажименти е 2733). До 6 февруари в Гърция бяха регистрирани общо 24 640 молби при общ брой на ангажиментите 15 329, което означава, че има около 9000 случая, готови за преместване без да има поети ангажименти. Постигането на месечната цел за поети ангажименти и трансфери се превръща в приоритет, за да се гарантира възобновяването на трансферите по дъблинската процедура и всички допустими кандидати да бъдат преместени в срока, предвиден в решенията на Съвета.

    Действия за подобряване на капацитета за приемане в Гърция: Към 7 февруари общият капацитет за приемане в Гърция възлиза на 75 182 места 27 във временни структури за настаняване и постоянни места за прием в континенталната част на страната, както за незаконни мигранти, така и за лица, изразили желанието си да кандидатстват или вече подали кандидатури за международна закрила. Смята се, че общият капацитет на 40-те постоянни обекти в континенталната част на страната е от около 27 000 места.

    От 20 000 места, предвидени по схемата за наем на жилища на върховния комисар на ООН за бежанците (ВКБООН) 28 за кандидати, отговарящи на условията за преместване, към 7 февруари са били налични 19 309 места 29 , в това число 1831 места в сгради, 5132 места в хотели, 10 865 места в апартаменти, 417 места в приемни семейства и 704 места в специални структури за непридружени ненавършили пълнолетие лица. Сегашната степен на запълване на капацитета е около 80 % 30 . Следва да се отбележи, че ВКБООН достигна поетия ангажимент за 20 000 места през декември 2016 г. и дори ги надвишили (до 31 декември 2016 г. на разположение са били 21 057 места). Въпреки това някои от местата не са устойчиви в дългосрочен план (напр. хотелски ваучери) и са заменени с алтернативи (напр. апартаменти/сгради). През идните месеци ще се извърши актуализирана оценка на потребностите, свързани с приема в Гърция, и ще се преразгледа размерът на схемата за наем на жилища.

    Освен това, към 6 февруари е отворен само един от трите специални центрове за преместване, обещани от гръцките органи (Лагадикия). Поради влошаващите се метеорологични условия в Северна Гърция всички палатки бяха отстранени и бяха поставени 60 контейнера за зимни условия. Вследствие на това понастоящем обектът е с максимален капацитет 360 души. През идните месеци ще бъдат поставени още контейнери, за да се удвои капацитета на обекта. Гръцките органи още не са определили подходящи терени за останалите два центъра. Все още текат дискусии между ВКБООН и гръцките органи относно осигуряването на още терени за изграждането на специални центрове за преместване, по-специално на такъв център в областта Атика с капацитет от 3000 души. Както беше посочено в предишни доклади, Комисията приканва Гърция да определи тези терени колкото е възможно по-скоро, за да се избегнат пречките при изпълнението на последния етап от процеса на преместване след масовата кампания за предварителна регистрация и да има ефективност на разходите при процеса на преместване.

    Италия

    Действия за увеличаване на броя на горещите точки и постигане на пълната им оперативност: Общият брой на пристигналите лица през 2016 г. беше 181 346. На фона на този рекорден брой общият капацитет на четирите горещи точки (1600 места в Поцало, Лампедуза, Трапани и Таранто) не е достатъчен. Едва под една трета от пристигащите лица слизат на брега в някоя от четирите горещи точки (52 337 души). Ако обаче се отчетат и пристигналите лица в шест други пристанища, прилагащи стандартните оперативни процедури (СОП) за горещите точки 31 , съотношението е две трети. На 7 декември Министерството на вътрешните работи реши да определи 15 пристанища на пристигане като пристанища, прилагащи стандартните оперативни процедури за горещите точки. Италия следва да ускори откриването на вече обявените допълнителни горещи точки и модернизирането на други пристанища.

    Положението на непридружените ненавършили пълнолетие лица в горещите точки представлява особено предизвикателство. Те често остават в структурите на горещите точки или в други приемни центрове на първа линия за по-дълъг период от време, тъй като системата за приемане не позволява автоматично прехвърляне към центрове в други части на Италия, както се прави за възрастните и семействата. Други уязвими категории също остават по-дълго в горещите точки. Италианските органи следва да предприемат действия за осигуряване на специални зони и помощ в горещите точки, за ускоряване на процедурите, така че да се позволи прехвърлянето във възможно най-кратки срокове към приемни центрова на първа или втора линия, където са налични достатъчен брой места, и своевременно да се назначат настойници.

    На 19—20 януари Италия и EASO организираха първата сесия във връзка с приема на непридружени ненавършили пълнолетие лица в контекста на предоставянето на убежище, целяща изграждането на капацитет в идентифицирането на лица със специални нужди (включително непридружени деца, търсещи убежище) и представянето на добри практики при приемането на деца в ситуации на голям приток. По-нататъшни сесии ще се проведат през февруари и март 2017 г.

    Действия за повишаване на капацитета за обработване в Италия: Както беше вече докладвано, капацитетът на италианските органи, в т.ч. звеното по Регламента „Дъблин“, за регистрация и обработка на молбите за убежище, трябва да бъде увеличен, за да се ускори регистрацията на лицата от националностите, които отговарят на условията за преместване, и да се изпълнят новите ангажименти. Италия би могла да получи и допълнителна подкрепа от EASO за тази цел. Освен това следва да се намалят случаите на разпределяне на кандидатите за преместване в много различни центрове по цялата територия на Италия, които станаха до известна степен неизбежни поради рекордния приток на мигранти през 2016 г. Италианските органи биха могли да обмислят по-централизирана система, при която кандидатите за преместване да бъдат съсредоточени в по-малко на брой специални центрове поне през последните етапи на процедурата, така че да се улеснят различните етапи преди преместванията. Такава система ще даде възможност за по-добро организиране на етапа преди заминаването, включително на необходимите медицински прегледи и информационни срещи за културна ориентация. Това следва също така да допринесе за намаляване на опасността от укриване, тъй като исканията за премествания ще бъдат обработвани по-бързо.

    Действия за съкращаване на времето за отговор на искания за преместване: Както бе споменато в раздел 2.1, договореностите с Европол за улесняване на извънредни допълнителни проверки за сигурността бяха изпълнени на практика за първи път през януари 2017 г. по искане на Норвегия.

    Действия за справяне с предизвикателствата, свързани с преместването на уязвими кандидати и непридружени ненавършили пълнолетие лица: Комисията продължава да подпомага италианските органи в усилията им за изясняване на процедурите, които да позволяват преместването на непридружени ненавършили пълнолетие лица. Това следва да позволи извършването на премествания във възможно най-кратък срок. За да се ускорят тези процедури, италианските органи следва да създадат един или повече специални центрове за преместване на непридружените ненавършили пълнолетие лица и евентуално да се възползват от насоките и допълнителната подкрепа на EASO. Държавите членки следва да продължат да поемат ангажименти за приемането на непридружени ненавършили пълнолетие лица, така че да има налични места, когато бъдат подадени първите искания. Работата по преместването на непридружените ненавършили пълнолетие лица може да допринесе за намаляване на укриването. Предвид пряката приложимост на решенията на Съвета настойниците следва вече да са обмислили като вариант преместването на отговарящите на условията непридружени ненавършили пълнолетие лица под тяхно попечителство. Италианските органи следва да гарантират, че непридружените ненавършили пълнолетие лица са информирани относно преместването във възможно най-кратък срок, след като пристигнат.

    Действия за ограничаване на вторичните движения: Като част от действията, предприети от италианските органи за ограничаване на вторичните движения, италианската полиция редовно прехвърля обратно към приемните центрове в южната част на страната мигрантите, които незаконно са се придвижили от южната към северната част на Италия. Както се споменава по-долу, EASO засили дейността на мобилния екип, който извършва регистрация за преместване в няколко зони, където са настанени кандидати за преместване (според нуждите, посочени от италианските органи) извън центровете за регистрация. EASO също така изпрати екип за подкрепа в областта на убежището за постоянна регистрация в още две места. Присъствието и движението на незаконни мигранти на територията на Италия трябва да се следи отблизо, а незаконните вторични движения да се предотвратяват.

    2.4Действия на Комисията и агенциите на ЕС

    Eвропейската комисия

    На различни места в доклада са посочени основните дейности, проведени от Комисията, включително двустранни контакти с държавите членки, за да се отбележи напредък в постигането на целите. Комисията ще продължава да изразява безпокойството си по отношение на онези държави членки, които изостават в прилагането на решенията на Съвета. Ако през следващите месеци не бъде постигнат осезаем напредък, Комисията няма да се поколебае да използва правомощията си съгласно Договорите.

    Освен това по време на редовните срещи на служителите за връзка, организирани от Комисията в Гърция (14 декември 2016 г.) и в Италия (31 януари 2017 г.), Комисията проведе обсъждания относно начините за подобряване на предоставянето на информация по време на процедурата за преместване, включително информация и срещи за културна ориентация преди заминаването, с оглед създаването на по-реалистични очаквания и по този начин предотвратяване на вторични движения или укриване от процедурата и по-нататъшно изграждане на доверие у кандидатите към схемата за преместване. Комисията изготви въпросник и концептуален документ, в които са набелязани приоритетни действия, насочени към по-доброто предоставяне на информация на всеки етап от процедурата по преместване. За тази цел настоящите информационни брошури относно преместването, разработени от EASO, следва да бъдат актуализирани, а предоставяните на кандидатите от страните на преместване листовки следва да бъдат преразгледани и също актуализирани, ако е необходимо. Освен това Комисията предложи, в сътрудничество с EASO, да предостави на държавите, изправени пред предизвикателства, свързани с вторични движения или с укриване, специализирани средства за предоставяне на информация (напр. видеоклипове, листовки и др.).

    Чрез съответните национални програми на фонд „Убежище, миграция и интеграция“ (ФУМИ) ще бъде предоставено финансиране на преместването за Италия и Гърция и за държавите членки на преместване. Тези програми ще бъдат изменени, за да отразят изменението на Решение 2015/1601 на Съвета. Комисията насърчава едновременния трансфер на смесените двойки и семейства (например когато националността на единия от съпрузите отговаря на условията за преместване, а другия и/или децата са с различно гражданство) с цел зачитане на принципа на семейното единство. Прехвърлянето на този от съпрузите, чиято националност не отговаря на условията за преместване, се основава на искането за поемане на отговорност съгласно Регламента от Дъблин, следователно Италия и Гърция няма да получат еднократната сума от 500 евро, а държавата членка на преместване няма да получи еднократната сума от 6000 евро. Въпреки това държавите членки могат да проучат възможността за покриване на тези разходи чрез националните си програми по ФУМИ.

    Както е предвидено в оценката на нуждите, извършена в сътрудничество с италианското Министерство на вътрешните работи и други заинтересовани страни, по време на отчетния период Комисията получи от италианските органи заявление за спешна помощ от ФУМИ, свързана с предоставянето на услуги за настаняване на кандидатите за преместване (финансово участие на ЕС: 14,8 милиона евро). Освен това през предишния период на докладване Комисията получи редица други заявления без връзка с преместването в размер на общо 113,4 милиона евро. Комисията вече отпусна 38,2 милиона евро и все още прави оценка на искането за 14,8 милиона евро (както и на други искания). Очаква се скоро да бъде взето решение.

    Тъй като настоящото споразумение за делегиране с ВКБООН за наем на жилища в Гърция изтича на 31 декември 2016 г., между Комисията, ВКБООН и гръцките органи започна обсъждане за удължаването на срока на действие на схемата през 2017 г. въз основа на актуализирана оценка на потребностите за приемане на Гърция.

    Европейска служба за подкрепа в областта на убежището

    Действия за ускоряване на преместването и за увеличаване на капацитета за регистрация в Гърция и Италия: На 20 и 22 декември 2016 г. EASO подписа съответно с Гърция и Италия нови оперативни планове за 2017 г. В оперативните планове са описани всички дейности за подкрепа в Гърция и Италия, които ще бъдат извършени през 2017 г. Освен подкрепата по схемата за преместване, оперативните планове включват и мерки за подпомагане на общата процедура за убежище, в т.ч. дъблинската процедура, системата за приемане, а за Гърция — и подкрепа за изпълнението на набелязаните в Изявлението на ЕС и Турция действия.

    В Гърция, считано от 6 февруари, екипът на EASO за подпомагане на Службата по въпросите на убежището на Гърция при регистрацията и по-нататъшната обработка се състои от 8 експерта в Солун 32 , а офиса за трудни случаи — от 5 експерта в Атина. Освен това EASO разположи 4 експерта по предоставяне на информация в Атина и Солун, още 2 експерта в Дъблин в подкрепа на звеното по Регламента „Дъблин“ и 40 преводача. Също така EASO достави напълно оборудвани мобилни офиси на Службата по въпросите на убежището на Гърция в Солун, за да подпомогне допълнително процедурата по регистрация с цел преместване. Тези мобилни офиси ще позволят сливането на процедурите за регистрация на Солун и Александруполис с цел допълнително да се повиши тяхната ефикасност, давайки възможност на EASO да разположи до 12 експерта по регистрацията в Солун.

    След първата среща през ноември понастоящем EASO, съвместно със Службата по въпросите на убежището на Гърция, разработва пилотен инструмент за откриване на съответствия: определени са функционалните изисквания, полетата за регистрация в гръцката база данни Alkyoni и съответните формуляри за регистрация са в процес на адаптиране, алгоритъма за откриване на съответствия се усъвършенства за тестване, а предаването на информация между базата данни Alkyoni и инструмента за откриване на съответствия е в процес на разработване. Първият използваем интерфейс на инструмента за откриване на съответствия следва да бъде готов до февруари 2017 г.

    В Италия от 6 февруари EASO е разположила 48 от поисканите 72 експерти от държавите членки и асоциираните държави: 9 експерти в горещите точки, 9 — в два мобилни екипа (разположени в Рим и Катания), 16 — в центрове за регистрация, 7 — в пътуващия екип за регистрация и 7 експерти в звеното по Регламента „Дъблин“ в Рим. EASO разполага и до 48 културни медиатори (за арабски, тигриня и кюрдски), които да съдействат в процеса на преместване. През периода на докладване EASO активизира дейността на мобилния екип, който извършва регистрация за преместване в няколко зони, където са настанени кандидати за преместване (според нуждите, посочени от италианските органи) извън центровете за регистрация 33 . Мобилният екип съдейства също на местните звена на Questura, като работи за повишаването на капацитета на полицейските служители, така че да могат сами да извършват регистрацията.

    3Презаселване

    Съгласно информацията, получена от участващите държави, над половината от договорените в рамките на заключенията от 20 юли 2015 г. 22 504 презаселвания са били изпълнени. От 6 декември 2016 г. досега са били презаселени 913 души 34 основно от Турция, Йордания и Ливан. От 6 февруари 2017 г. 13 968 души са били презаселени в 21 държави на презаселване (Австрия, Белгия, Германия, Дания, Естония, Ирландия, Исландия, Испания, Италия, Латвия, Литва, Лихтенщайн, Нидерландия, Норвегия, Обединеното кралство, Португалия, Финландия, Франция, Чешката република, Швеция и Швейцария). Швеция, Обединеното кралство, Финландия и Нидерландия, както и асоциираните държави Швейцария, Лихтенщайн и Исландия вече са изпълнили ангажиментите си. Въпреки като цяло положителните перспективи, държавите членки, в които все още не са извършени презаселвания в съответствие със заключенията от 20 юли 2015 г., както и тези, които още са далеч от постигането на целите, следва да увеличат усилията си.

    Мнозинството от държавите, участващи в схемата, са посочили, че техните усилия във връзка с презаселването са насочени основно, но не само, към сирийци, намиращи се в Йордания, Ливан и Турция. Това включва усилията на държавите членки за презаселване на сирийци от Турция съгласно Изявлението на ЕС и Турция от 18 март 2016 г.

    Броят на презаселванията от Турция продължава да нараства. Държавите членки напредват добре с подготовката на допълнителни операции по презаселване, в т.ч. нови мисии в Турция за провеждане на интервюта с кандидатите за презаселване. Турските органи изпълняват обещанието си да положат повече усилия, за да предоставят по-големи списъци на подавани досиета. През януари 2017 г. бяха подадени списъци за общо 10 000 лица.

    От 4 април 2016 г. досега 3098 сирийци са презаселени от Турция съгласно частта за презаселване на схемата „1:1“ в съответствие с Изявлението на ЕС и Турция. Общо 487 души са били презаселени в рамките на този механизъм от последния период на докладване, а оставащият брой на всички ангажименти е 10 402. Досега преселвания по схемата „1:1“ са извършени в Белгия, Германия, Естония, Италия, Испания, Латвия, Литва, Люксембург, Нидерландия, Португалия, Финландия, Франция и Швеция. В допълнение, от 4 април досега Норвегия е презаселила 150 сирийци от Турция 35 .

    Както вече беше докладвано, беше прието Решение (ЕС) 2016/1754 на Съвета 36 за изменение на второто решение на Съвета относно преместването. Изменението позволява на държавите членки да изпълнят своите задължения според плана за 54 000 премествания чрез преместване или законен прием на сирийски граждани, които в момента пребивават в Турция. Изменението изисква промяна на националните програми по ФУМИ. Непосредствено след приемането на Решение (ЕС) 2016/1754 на Съвета и като част от процеса за изменение на националните програми по ФУМИ, Комисията получи от държавите членки първите данни относно броя на сирийци от Турция, за които държавите членки възнамеряват да издадат разрешение за законен прием съгласно посоченото решение. Съгласно получените до момента данни държавите членки планират да приемат на тази основа над 34 000 сирийци от Турция, включително чрез презаселване.

    Понастоящем съзаконодателите разглеждат предложението на Комисията за регламент за създаване на рамка на Съюза за презаселване 37 , прието на 13 юли 2016 г.

    4Предстоящи стъпки

    Държавните и правителствените ръководители многократно признаха спешната необходимост от действия по отношение на миграционната ситуация в Европа и призоваха за по-нататъшни действия за ускоряване на прилагането на схемата за преместване, като изключително важен израз на солидарност към държавите членки на предна линия. През декември 2016 г. Европейският съвет потвърди отново необходимостта държавите членки да увеличат усилията си за ускоряване на преместването и подкрепи Съвместния план за действие, за да се ускори изпълнението на набелязаните в Изявлението на ЕС и Турция действия, което включва конкретна цел за преместване за Гърция.

    Този призив на Европейския съвет идва на фона на постигнатите през периода на докладване смесени резултати. Постигането на целите за преместване ежемесечно на поне 1000 души от Италия и поне 2000 души от Гърция е възможно, ако днес всички държави членки започнат да се ангажират и да извършват премествания на месечна основа. Няколко държави членки и асоциирани държави, начело в изпълнението на правните си задължения, прилагат по този начин солидарността на практика — пример, който и другите държави членки трябва да последват. Също така всички държави членки трябва да назначат още експерти като редовен отговор на поканите на EASO, за да се гарантират по-дълги мисии и повече висши и специализирани профили. Подобни общи усилия ще спомогнат за облекчаване на натиска върху Италия и Гърция.

    Комисията ще продължи да следи отблизо положението и ще работи с държавите членки с оглед намиране на най-ефективния начин за цялостното изпълнение на двете решения на Съвета относно преместването. Успоредно с това държавите членки следва да продължат да изпълняват поетите ангажименти за презаселване, и в някои случаи да увеличат усилята си, включително като част от изпълнението на набелязаните в Изявлението на ЕС и Турция действия 38 . Комисията ще продължи да докладва редовно и ще представи своя десети доклад през март 2017 г.

    (1)

         COM (2016) 791 final.

    (2)

         Брой на докладваните от Гърция открити незаконни преминавания на границите между граничните контролно-пропускателни пунктове от Турция през морските и сухопътните граници от 26 септември 2016 г. до 5 февруари 2017 г. по данни от приложението за докладване на съвместни операции.

    (3)

         Източник: гръцките власти.

    (4)

         Източник: италианското министерство на вътрешните работи, като данните обхващат периода от 5 декември 2016 г. до 5 февруари 2017 г.

    (5)

         В момента националностите, отговарящи на условията за преместване, са: Бурунди, Еритрея, Малдивските острови, Оман, Катар, Сирия и Йемен. Както беше посочено в предишните доклади, въпреки че някои националности вече не отговарят на условията за преместване, това не засяга лицата, които вече са идентифицирани като евентуално нуждаещи се от международна закрила (напр. преминалите предварителна регистрация все още могат да бъдат преместени).

    (6)

         http://www.consilium.europa.eu/bg/press/press-releases/2016/12/15-euco-conclusions-final/

    (7)

         Девет трансфера, докладвани като трансфери в рамките на преместванията, се оказаха прехвърляния съгласно регламента „Дъблин“, а не случаи на преместване (четири случая от Италия към Португалия през декември 2015 г. и април 2016 г.; един случай от Италия към Нидерландия през ноември 2016 г.; един от Гърция към Люксембург през юни 2016 г., един от Гърция към Франция през юни 2016 г. и два от Гърция към Румъния през август 2016 г.). Поради тази причина те бяха извадени от общия брой и от конкретните трансфери към държавите членки, за които е докладвано в приложенията. Освен това през периода на докладване един случай от Гърция към Испания през декември 2016 г. и един от Гърция към Норвегия през януари 2017 г. също се оказаха прехвърляния съгласно регламента „Дъблин“ и поради това не бяха отчетени в общия брой за тези държави.

    (8)

         Заключения на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно презаселването посредством многостранни и национални схеми на 20 000 лица, очевидно нуждаещи се от международна закрила“ (11130/15).

    (9)

         Публикуваната в предишния доклад цифра трябваше да бъде коригирана поради по-късното изпращане на актуализирана информация от страна на държавите на презаселване. Вместо докладваните 13 887 презаселвания, точният брой на презаселените лица към 5 декември 2016 г. беше 13 055.

    (10)

         SN 38/16, 18.3.2016 г.

    (11)

         Публикуваната в предишния доклад цифра трябваше да бъде коригирана, за да бъде отчетен фактът, че при изчисляването на броя на презаселванията на сирийци от Турция в Норвегия по схемата „1:1“ не са били взети предвид връщанията на сирийци от Гърция.

    (12)

          http://asylo.gov.gr/en/?p=1974  

    (13)

         В член 2, буква л) от Директивата относно признаването (Директива 2011/95/ЕС) „непридружено непълнолетно лице“ се дефинира като непълнолетно лице (на възраст под 18 години), което пристига на територията на държавите членки, без да е придружено „от пълнолетно лице, отговорно за него по силата на закон или на практика на съответната държава членка“ [добавено подчертаване]. Вследствие от различията в законодателството и практиките на държавите членки определението за непридружени ненавършили пълнолетие лица е различно в отделните държави членки, при което отделените от семействата си деца, включително ненавършилите пълнолетие, които имат брак с пълнолетни, се смятат за непридружени в някои държави членки, но не и в други. Това води също до несъответствия при отчитането на общия брой преместени непридружени ненавършили пълнолетие лица, защото някои държави членки считат за такива само ненавършилите пълнолетие, които пътуват сами, и изключват от доклада преместени деца, отделени от семействата си.

    (14)

         Споменати са само националностите, които отговарят на условията за преместване.

    (15)

          http://asylo.gov.gr/en/wp-content/uploads/2016/08/Preregistration-data_template_5_EN_EXTERNAL.pdf

    (16)

         Най-голямата група непридружени ненавършили пълнолетие лица в Гърция са афганистанците, които не отговарят на условията за преместване. Гръцкото правителство обаче е във връзка с няколко държави членки с цел договаряне на евентуално доброволно прехвърляне на тези непридружени ненавършили пълнолетие лица със статус, различен от този на кандидатите за международна закрила.

    (17)

         В доклада от 2016 г. на Агенцията за основните права относно „отделените деца“ са посочени данни относно правните разпоредби и третирането в държавите членки на сключилите брак ненавършили пълнолетие лица. Вж. по-специално таблица 1, стр. 11 от доклада, наличен на http://fra.europa.eu/sites/default/files/fra_uploads/fra-december-2016-monthly-migration-report-separated-childr.pdf .

    (18)

         Гръцките органи и Международната организация по миграция (МОМ) не използват същото определение за непридружени ненавършили пълнолетие лица и като следствие от това докладваните от гръцките органи и от МОМ цифри се различават. Според данните на МОМ общият брой преместени ненавършили пълнолетие лица през периода на докладване е 51.

    (19)

         934 в Германия, 13 в Кипър, 21 в Естония, 355 във Франция, 171 в Ирландия, 48 в Латвия, 10 в Лихтенщайн, 44 в Литва, 29 в Люксембург, 172 в Нидерландия, 184 в Норвегия, 231 в Португалия, 26 в Румъния, 252 в Испания, 18 във Финландия и 50 в Швейцария.

    (20)

         493 в Германия, 1 в Латвия, 21 в Люксембург, 92 в Нидерландия, 335 в Норвегия, 10 в Португалия, 2 в Румъния, 94 в Испания и 207 в Швейцария.

    (21)

         Германия — 1 000 за Италия и 1 000 за Гърция, Белгия — 35 за Италия и 65 за Гърция, Естония — 58 за Гърция, Франция — 50 за Италия и 400 за Гърция, Хърватия — 20 за Италия и 30 за Гърция, Ирландия — 80 за Гърция, Латвия — 30 за Италия и 60 за Гърция, Литва — 10 за Италия и 40 за Гърция, Люксембург — 50 за Гърция, Малта — 15 за Гърция, Нидерландия — 100 за Италия и 200 — за Гърция, Словения — 15 за Италия и 35 за Гърция, и Финландия — 50 за Италия и 100 за Гърция.

    (22)

         Норвегия — 250 за Италия и 200 за Гърция и Швейцария — 200 за Италия и 320 за Гърция.

    (23)

         В съответствие с Решение (ЕС) 2016/408 на Съвета от 10 март 2016 г. Австрия се ползва от временно спиране на преместването на до 30 % от кандидатите, разпределени на Австрия съгласно Решение (ЕС) 2015/1601 на Съвета. В резултат преместването в Австрия на 1 065 кандидати спира до 11 март 2017 г. При все това, за Австрия продължават да се прилагат задълженията съгласно Решение 2015/1601 по отношение на преместването на останалия брой лица от определената за страната квота, така че продължават да се изискват поемане на ангажименти и извършване на премествания.

    (24)

         В началото на април Полша спря обработването на 73 искания за преместване, изпратени ѝ от Службата по въпросите на убежището на Гърция въз основа на ангажимент, поет от Полша на 16 декември 2015 г., като по този начин фактически замрази процедурата по преместването три месеца и половина след заявяването на ангажимента. Същото се отнася и за исканията от Италия.

    (25)

         От необходимите общи 193 експерти съгласно предвиденото в новия оперативен план.

    (26)

         Службата по въпросите на убежището на Гърция поиска още двама експерти за звеното по Регламента „Дъблин“, ако това бе възможно.

    (27)

         Тoзи брой включва местата, осигурени по схемата за наем на жилища на ВКБООН, както и организираните места за приемане, осигурени от гръцките органи в континентална Гърция и в горещите точки.

    http://mindigital.gr/images/prosfygiko/REFUGEE_FLOWS-07-02-2017.pdf

    (28)

         Споразумението за делегиране, постигнато с ВКБООН през януари 2016 г. по схемата за наемане на жилища за капацитет от 20 000 места, облагодетелства преди всичко лицата, търсещи убежище, които отговарят на условията за преместване. Споразумението за делегиране беше преразгледано през юли 2016 г., за да се поясни в текста, че схемата за настаняване включва също възможността за откриване на места в обекти за преместване, управлявани от ВКБООН, както и че групата, към която е насочена схемата за настаняване, включва не само кандидатите за преместване, но и други лица, търсещи убежище. ВКБООН се съгласи да предостави на центровете за преместване 6000 места от схемата за наемане на жилища, за да бъдат настанени всички напълно регистрирани кандидати за преместване.

    (29)

         По данни на ВКБООН: 393 места за непридружени деца се финансират от други донори.

    (30)

         309 места за непридружени ненавършили пълнолетие лица се финансират от други донори.

    (31)

          http://www.libertaciviliimmigrazione.dlci.interno.gov.it/sites/default/files/allegati/hotspots_sops_-_english_version.pdf .

    (32)

         От 6 февруари Службата по въпросите на убежището на Гърция пренасрочи регистрациите, планирани в Александруполис, в офиса в Солун.

    (33)

         Към днешна дата екипът обхваща 26 места в цяла Италия.

    (34)

         Публикуваната в предишния доклад цифра трябваше да бъде коригирана поради по-късно изпращане на актуализирана информация от страна на държавите на презаселване. Вместо докладваните 13 887 презаселвания, точният брой на презаселените лица към 5 декември 2016 г. беше 13 055.

    (35)

         Въпреки че Норвегия прилага стандартни оперативни процедури за презаселването, договорено с Турция в рамките на схемата 1: 1, броят на презаселванията в Норвегия в рамките на схемата 1: 1 не се приспада от връщанията на сирийски граждани от Гърция.

    (36)

         ОВ L 268, 1.10.2016 г., стр. 82–84.

    (37)

         COM (2016) 468 final.

    (38)

         Четвърти доклад за напредъка, постигнат в изпълнението на Изявлението на ЕС и Турция, COM(2016) 792 final.

    Top

    Брюксел, 8.2.2017

    COM(2017) 74 final

    ПРИЛОЖЕНИЕ

    към

    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

    Девети доклад относно преместването и презаселването


    Приложение 1: Премествания от Гърция до 7 февруари 2016 г.

    Държава членка

    Официално поет ангажимент за премествания 1

    Реално преместени лица

    Ангажимент, заложен в решенията на Съвета

    Австрия 2

    1 491

    Белгия

    465

    177

    2415

    България

    260

    29

    831

    Хърватия

    40

    10

    594

    Кипър

    95

    55

    181

    Чешката република

    30

    12

    1655

    Естония

    227

    87

    204

    Финландия

    840

    560

    1299

    Франция

    3 770

    2 445

    12 599

    Германия

    2 740

    1 342

    17 209

    Унгария

    988

    Исландия

    Ирландия

    494

    280

    240

    Латвия

    319

    188

    295

    Лихтенщайн

    10

    10

    Литва

    500

    229

    420

    Люксембург

    210

    164

    309

    Малта

    67

    34

    78

    Нидерландия

    1 150

    939

    3797

    Норвегия

    430

    204

    Полша

    65

    4321

    Португалия

    1 230

    690

    1 778

    Румъния

    1 022

    523

    2 572

    Словакия

    30

    9

    652

    Словения

    135

    101

    349

    Испания

    750

    600

    6 647

    Швеция 3

    2 378

    Швейцария

    450

    78

    ОБЩО

    15 329

    8 766

    63 302

    (1)

    Данни, предадени чрез DubliNet съгласно член 5, параграф 2 от Решението на Съвета.

    (2)

         Решение за изпълнение (ЕС) 2016/408 на Съвета от 10 март 2016 г. относно временното спиране на преместването на 30 % от кандидатите, разпределени на Австрия съгласно Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.

    (3)

         Решение (ЕС) 2016/946 на Съвета от 9 юни 2016 г. за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Швеция в съответствие с член 9 от Решение (ЕС) 2015/1523 и член 9 от Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.

    Top

    Брюксел, 8.2.2017

    COM(2017) 74 final

    ПРИЛОЖЕНИЕ

    към

    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

    Девети доклад относно преместването и презаселването


    Приложение 2: Премествания от Италия до 7 февруари 2016 г.

    Държава членка

    Официално поет ангажимент за премествания 1

    Реално преместени лица

    Ангажимент, заложен в решенията на Съвета

    Австрия 2

    462

    Белгия

    165

    29

    1397

    България

    140

    471

    Хърватия

    36

    9

    374

    Кипър

    45

    10

    139

    Чешката република

    20

    1036

    Естония

    8

    125

    Финландия

    580

    359

    779

    Франция

    400

    282

    7115

    Германия

    2510

    700

    10327

    Унгария

    306

    Исландия

    Ирландия

    20

    360

    Латвия

    105

    9

    186

    Лихтенщайн

    Литва

    70

    251

    Люксембург

    60

    61

    248

    Малта

    47

    46

    53

    Нидерландия

    525

    422

    2150

    Норвегия

    690

    415

    Полша

    35

    1861

    Португалия

    388

    267

    1173

    Румъния

    680

    45

    1608

    Словакия

    250

    Словения

    45

    23

    218

    Испания

    150

    144

    2676

    Швеция 3

    50

    39

    1388

    Швейцария

    830

    340

    ОБЩО

    7 599

    3 200

    34 953

    (1)

    Данни, предадени чрез DubliNet съгласно член 5, параграф 2 от Решението на Съвета.

    (2)

         Решение за изпълнение (ЕС) 2016/408 на Съвета от 10 март 2016 г. относно временното спиране на преместването на 30 % от кандидатите, разпределени на Австрия съгласно Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.

    (3)

         Решение (ЕС) 2016/946 на Съвета от 9 юни 2016 г. за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Швеция в съответствие с член 9 от Решение (ЕС) 2015/1523 и член 9 от Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.

    Top

    Брюксел, 8.2.2017

    COM(2017) 74 final

    ПРИЛОЖЕНИЕ

    към

    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

    Девети доклад относно преместването и презаселването





    Приложение 3: Презаселване — актуално състояние към 6 февруари 2016 г. съгласно заключенията от 20 юли 2015 г.
    и съгласно механизма 1:1, договорен с Турция (прилаган от 4 април 2016 г.)

    Държава членка/
    Асоциирана държава

    Ангажименти, поети по схемата от 20 юли 2015 г.

    Общ брой презаселени лица по схемата от 20 юли 2015 г., в т.ч. по механизма 1:1 с Турция

    Трета държава, от която се извършва презаселването

    Австрия

    1900

    1501 1

    Ливан: 881; Йордания: 442; Турция: 177; Ирак: 1

    Белгия

    1100

    597

    Ливан: 439; Турция: 106 (от които 102 по механизма 1:1); Йордания: 28; Египет: 24;

    България

    50

    0

    Хърватия

    150

    0

    Кипър

    69

    0

    Чешката република

    400

    52

    Ливан: 32; Йордания: 20

    Дания

    1000

    481

    Ливан, Уганда

    Естония

    20

    11

    Турция: 11 по механизма 1:1;

    Финландия

    293 2

    293 3

    Ливан: 245; Египет: 37; Йордания: 4; Ирак: 3; Йемен: 2; Израел 2; Турция: 162 по механизма 1:1, извън схемата от 20 юли

    Франция

    2375 4

    1088

    Турция: 456 по механизма 1:1 (от които 228 в рамките на схемата от 20 юли и 228 извън схемата от 20 юли 5 ); Ливан: 433; Йордания: 334; Ирак: 8; други: 85

    Германия

    1600

    1213

    Турция: 1213 по механизма 1:1;

    Гърция

    354

    0

    Унгария

    0

    0

    Исландия

    50

    50 6

    Ливан

    Ирландия

    520

    519

    Ливан

    Италия

    1989

    673

    Ливан: 490; Турция: 117 по механизма 1:1; Судан: 48; Йордания: 18

    Латвия

    50

    10

    Турция: 10 по механизма 1:1;

    Лихтенщайн

    20

    20

    Турция

    Литва

    70

    25

    Турция: 25 по механизма 1:1;

    Люксембург

    30

    0 7

    Турция: 98 по механизма 1:1, извън схемата от 20 юли

    Малта

    14

    0

    Нидерландия

    1000

    1000

    Турция: 563 (от които 557 по механизма 1:1); Ливан: 341; Кения: 70; Етиопия: 8; Йордания: 7; Либия: 4; Израел: 2; Ирак, Мароко, Египет, Саудитска Арабия, Сирия: 1

    Норвегия

    3500

    2924

    Ливан: 2552; Турция: 351 8  (от които 150 от 4 април 2016 г.); Йордания: 21;

    Полша

    900

    0

    Португалия

    191

    12

    Турция: 12 по механизма 1:1;

    Румъния

    80

    0

    Словакия

    100

    0

    Словения

    20

    0

    Испания

    1449

    289

    Ливан: 232; Турция: 57 по механизма 1:1;

    Швеция

    491

    491 9

    Турция: 278 по механизма 1:1 (от които 269 в рамките на схемата от 20 юли); Судан: 124; Кения: 80; Ливан: 8; Ирак: 8; Египет: 1; Йордания: 1 

    Швейцария

    519

    519

    Ливан: 431; Сирия: 88

    Обединеното кралство

    2200

    2200 10

    Йордания, Ливан, Турция, Египет, Ирак и други

    ОБЩО

    22 504

    13 968

     

    Общо 3098 души са презаселени от Турция по механизма 1:1; 2601 от тях по схемата от 20 юли 2015 г.

    (1)

         Този брой включва случаи по австрийската програма за хуманитарно приемане.

    (2)

      Този брой е част от финландската национална квота за 2016 г. за презаселването на 750 лица.

    (3)

         Този брой не включва презаселването на 162 сирийци от Турция по механизма 1:1, осъществено по финландската национална схема.

    (4)

         Този брой е в допълнение към националната квота на Франция и предходни ангажименти.

    (5)

    228 сирийци, презаселени от Турция извън схемата от 20 юли, се отчитат съгласно Решение (ЕС) 2016/1754.

    (6)

    Исландия е презаселила общо 97 души, всички от Ливан.

    (7)

    Досега не е осъществено нито едно презаселване съгласно Заключенията от 20 юли 2015 г., но 98 сирийци са презаселени съгласно националната програма на Люксембург в рамките на механизма 1:1 и трябва да бъдат отчетени съгласно Решение (ЕС) 2016/1754.

    (8)

      Норвегия е презаселила 150 сирийци от Турция от 4 април 2016 г. нататък, чрез прилагане на стандартни оперативни процедури, договорени с Турция за презаселването в рамките на схемата 1:1.  Броят на презаселванията към Норвегия в рамките на схемата 1: 1 не се приспада от връщанията на сирийски граждани от Гърция.

    (9)

         Швеция е презаселила 1900 души през 2015 г. по националната си програма, извън схемата от 20 юли 2015 г.

    (10)

    До месец юни 2016 г. общо 3439 души са презаселени в Обединеното кралство съгласно съществуващите национални схеми на Обединеното кралство за презаселване.

    Top