Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016DC0720

    СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА Седми доклад относно преместването и презаселването

    COM/2016/0720 final

    Брюксел, 9.11.2016

    COM(2016) 720 final

    СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

    Седми доклад относно преместването и презаселването


    1Въведение

    В седмия доклад относно преместването и презаселването се представя актуалното състояние спрямо последния доклад от 28 септември 1 и се прави оценка на действията, предприети от всички съответни заинтересовани страни в периода 27 септември — 8 ноември 2016 г. (отчетния период) за изпълнение на задълженията съгласно схемите за преместване и презаселване.

    С оглед на постоянната спешна нужда от предоставяне на подкрепа за Гърция и Италия, Европейският съвет повтори на последното си заседание на 20 и 21 октомври 2016 г. 2 своя призив да се положат още повече усилия за ускоряване на преместването, по-специално по отношение на непридружените ненавършили пълнолетие лица, и на съществуващите схеми за презаселване.

    От 26 септември 2016 г. досега в Гърция са пристигнали 4561 души 3 . Общият брой мигранти, намиращи се в Гърция, се е увеличил спрямо предходния отчетен период и към 8 ноември е около 61 700 мигранти, от които около 16 250 лица са на островите и около 45 450 лица са в континентална Гърция 4 . От 26 септември досега в Италия са пристигнали 29 844 души 5 , което показва малко по-висока тенденция спрямо същия период през 2015 г. (13,5 % увеличение спрямо същия период през 2015 г.). Броят на пристигащите еритрейци, една от националностите, отговарящи на условията за преместване, също остана висок (това е втората по численост националност сред пристигащите в Италия с над 3660 пристигнали лица в отчетния период, което представлява 12 % от пристигналите). По информацията на италианското Министерство на вътрешните работи повече от 6000 еритрейци в момента са потенциални кандидати за преместване в Италия.

    През отчетния период са били преместени още 1212 лица, с което общият брой на преместените до момента лица възлиза на 6925 (5376 от Гърция и 1549 от Италия). Въпреки общата положителна тенденция по отношение на преместването, през октомври се забелязва спад в извършените премествания поради специфичните обстоятелства, наблюдавани през отчетния период, които се очаква да бъдат от временен характер. За да бъде затвърдена положителната тенденция обаче ще бъде необходимо ускоряване на действията за преместване, така че да бъдат изпълнени задълженията, предвидени съгласно двете решения на Съвета. Миграционната ситуация в Европа продължава да бъде несигурна и изисква непрестанни действия от всички страни. Предвид непрекъснатото пристигане на мигранти в Италия и все още трудната хуманитарна ситуация в Гърция преместването продължава да е от решаващо значение за облекчаването на натиска върху тези държави.

    Що се отнася до презаселването, продължават да се изпълняват Заключенията от юли 2015 г. 6 за презаселването на 22 504 души, като досега са презаселени 11 852 души, което е повече от половината от договорения брой. От предишния доклад досега са били презаселени 1157 души основно от Турция, Йордания и Ливан. Част от презаселването по тази европейска схема служи за изпълнение на механизма 1:1, определен в Изявлението на ЕС и Турция. След стартирането на 4 април 7 в рамките на този механизъм са били презаселени 2217 души от Турция в ЕС, от които 603 след последния доклад.

    2Преместване

    2.1Основни акценти от отчетния период

    След рекордния брой прехвърляния през септември, октомври се оказа преходен месец с по-ниски темпове на преместване в сравнение с предишните отчетни периоди. Този спад отразява конкретни обстоятелства и частично се дължи на ниския брой поети ангажименти през август. Тъй като приключването на процедурата по преместване отнема около два месеца, ниският брой поети ангажименти през август доведе до ниски темпове на преместване през октомври. Следователно наблюдаваното през септември значително увеличение на броя поети ангажименти се очаква да доведе до реални премествания едва през ноември. Други специфични за отделни държави фактори също могат да обяснят временното забавяне на преместването: затварянето от Франция на лагера в Кале през октомври изглежда е повлияло на цялостния брой премествания през отчетния период, тъй като Франция е премествала около 450 души всеки месец, но през октомври е забавила темповете на преместване.

    Очаква се през ноември преместванията отново да се увеличат, като се предвиждат около 1800 прехвърляния. Временното забавяне през този отчетен период обаче на фона на една иначе все по-положителна тенденция потвърждава факта, че са необходими повече трайни усилия, за да се увеличи броят на прехвърлянията на месец и да се избегнат колебания в темповете на преместване, като наблюдаваните през октомври. С постепенното отстраняване на административните и практическите препятствия, които затрудняват преместването, основното предизвикателство през предстоящите месеци ще бъде постигането на по-редовни прехвърляния с цел преместване с постоянно бързо увеличаване на броя им.

    В Гърция Службата по въпросите на убежището допълнително е увеличила капацитета си за регистрация на кандидати от националности, отговарящи на условията за преместване — от 110 лица на ден на 175 лица на ден — чрез наемането на нов персонал. До края на януари 2017 г. 87 % от преминалите предварителна регистрация кандидати от националностите, отговарящи на условията за преместване, трябва да бъдат напълно регистрирани. Държавите членки ще трябва да положат допълнителни усилия за откриване и запълване на места за преместване, за да не изостанат от темповете на Службата по въпросите на убежището на Гърция при обработването на исканията за преместване. По-конкретно държавите членки ще трябва да подобрят своя процес на планиране, да поемат повече и по-редовно ангажименти и да увеличат своя капацитет за обработване и приемане, за да съкратят времето за отговор и да се справят с по-голям брой кандидати. Всъщност през октомври Международната организация по миграция (МОМ) трябваше да отложи някои прехвърляния, тъй като изглеждаше, че някои държави членки не разполагат с необходимия капацитет да въведат своевременно кандидатите за преместване в системата.

    В Италия, както беше докладвано вече, срещата на националните звена за контакт по въпросите на преместването на 15 септември в Рим имаше за цел да се открие решение за отстраняването на пречките, свързани с допълнителните проверки за сигурност. Министерството на вътрешните работи на Италия и Европол, с подкрепата на Комисията, вече формализираха договореностите за подпомагащата роля на Европол в процедурата по преместване. По-специално беше изготвен работен процес за допълнителни, извънредни проверки за сигурност, които държавите членки могат да изискват в рамките на преместването, който работен процес ще бъде включен в протокола относно преместването, който се изготвя за Италия. Това положително развитие вече създаде предпоставки за нови и по-големи ангажименти, поети от държавите членки. В този контекст се очаква Италия значително да увеличи броя на прехвърлянията с цел преместване в следващите седмици.

    През отчетния период Комисията също съсредоточи усилията си върху непридружените ненавършили пълнолетие лица, за да разбере по-добре пречките за тяхното преместване и да открие решения. За тази цел Комисията посвети на непридружените ненавършили пълнолетие лица специална сесия по време на 7-ия форум по въпросите на презаселването и преместването през октомври 2016 г 8 .

    Броят на пристигащите в Италия непридружени ненавършили пълнолетие лица продължи да нараства (22 775 пристигнали от началото на януари до 4 ноември 2016 г., в това число 3569 еритрейци, 167 сирийци, 187 иракчани и 12 йеменци) 9 . В Гърция Националният център за социална солидарност (EKKA) докладва, че към 2 ноември се счита, че броят на намиращите се в Гърция непридружени ненавършили пълнолетие лица е 2400 . Както вече беше докладвано, масовата кампания за предварителна регистрация в Гърция идентифицира 1225 непридружени ненавършили пълнолетие лица 10 , от които 48 % (около 588) спадат към една от националностите, отговарящи на условията за преместване (36 % от Сирия и 12 % от Ирак) 11 . Макар че мнозинството от непридружените ненавършили пълнолетие лица, отговарящи на условията за преместване, които са в Италия, пътуват сами (без да са придружавани от роднини), повечето от непридружените ненавършили пълнолетие лица, отговарящи на условията за преместване, в Гърция са „отделени деца“ (ненавършили пълнолетие лица, пътуващи с роднини, например дядо/баба, братя/сестри или чичо/леля, или които имат сключен брак с пълнолетно лице). Така от 480 непридружени ненавършили пълнолетие лица, отговарящи на условията за преместване, които са били напълно регистрирани в Гърция, 274 са „отделени деца“ и само 122 са ненавършили пълнолетие, съвсем сами в Гърция, като това е категорията, при която има повече трудности при преместването. Освен това 320 от 480-те непридружени ненавършили пълнолетие лица са на 16 или 17 години.

    В този контекст, като се прибавят 43 преместени лица през отчетния период (22 непридружени ненавършили пълнолетие лица, които пътуват сами, и 21 „отделени деца“), общият брой на непридружените ненавършили пълнолетие, които са били преместени, възлиза на 148, когато се включат в статистиката всички категории „отделени деца“ 12 . Очаква се преместването на непридружени ненавършили пълнолетие лица да се увеличи в бъдеще и в предстоящите месеци да бъдат преместени всички непридружени ненавършили пълнолетие , отговарящи на условията за преместване, поне от Гърция. В тази насока се забелязват положителни признаци. През последните седмици се вижда ускоряване на преместването на непридружени ненавършили пълнолетие лица, като Финландия е преместила 31 непридружени ненавършили пълнолетие (15 ненавършили пълнолетие, пътуващи сами, и 16 „отделени деца“) с едно прехвърляне. Държавите членки срещат по-малко затруднения при преместването на „отделени деца“ и вече извършват такива премествания, макар че тези лица не винаги се отчитат като непридружени ненавършили пълнолетие в официалните статистики. Освен това, по отношение на непридружените ненавършили пълнолетие лица, пътуващи сами, няколко държави членки (Белгия, Германия, Естония, Испания, Нидерландия, Румъния и Финландия) са предложили преместване на непридружени ненавършили пълнолетие, пътуващи сами, като общият брой на местата е около 160 за следващите месеци 13 , което е достатъчно за покриване на нуждите за Гърция. Повече предложения обаче са нужни, за да се покрият нуждите по отношение на Италия. В допълнение Италия все пак трябва да разработи специална процедура, за да направи възможно преместването на непридружени ненавършили пълнолетие лица, пътуващи сами, а държавите членки трябва да поемат повече конкретни ангажименти за тях.

    Комисията ще продължава да работи в тясно сътрудничество със Службата по въпросите на убежището на Гърция, италианските власти, служителите за връзка на държавите членки, Върховния комисар на ООН за бежанците (ВКБООН), Европейската служба за подкрепа в областта на убежището (EASO) и Международната организация по миграция (MOM), за да разработи практически договорености, които ще улеснят и ускорят преместването на непридружени ненавършили пълнолетие лица.

    2.2Действия на държавите членки на преместване

    От 28 септември до 8 ноември са били преместени още 1212 лица — 921 от Гърция 14 и 291 от Италия 15 . Финландия, Нидерландия, Португалия и Румъния продължават да извършват редовни седмични и месечни прехвърляния, а Белгия, Естония, Латвия, Литва, Люксембург и Малта са затвърдили тенденцията за извършване на месечни прехвърляния. Франция е държавата, която е преместила най-голям брой кандидати (2155), следвана от Нидерландия (915) и Финландия (862). Трябва да се отбележи, че при държавите членки с по-малки квоти (като Финландия, балтийските държави, Малта или Португалия), както и при Франция, Нидерландия и Румъния, се отчитат по-редовни действия и по-силна динамика, като те са и по-близо до изпълнението на задълженията си. Първите премествания от Гърция към Швейцария и от Италия към Норвегия са се състояли в отчетните периоди. До края на ноември са планирани още поне 542 прехвърляния с цел преместване от Гърция 16 и 397 от Италия 17 . Планираните премествания през ноември показват, че намаляването на броя на преместванията през октомври би трябвало да е изключение и да представлява само временен спад.

    Действия относно ограничения брой поети ангажименти: през отчетния период Германия потвърди месечната си готовност за бързо преместване на кандидати за международна закрила (т. нар. „официални ангажименти“), което включва 500 души от Италия и 500 души от Гърция. Испания пое ангажимент за 400 души от Гърция и 100 души от Италия. Германия, Естония, Латвия, Нидерландия, Норвегия, Румъния, Финландия и Франция са поели ангажименти на месечна основа, а Литва, Люксембург, Португалия, Словения — на всеки два месеца. Докато някои държави членки продължават да съсредоточават своите ангажименти само върху Гърция, се очаква договореностите, свързани с ролята на Европол на способстващ фактор в Италия, да насърчат още държави членки активно да участват в преместването от Италия.

    В крайна сметка обаче само девет държави членки (Естония, Германия, Ирландия, Испания, Кипър, Латвия, Малта, Нидерландия и Финландия,) 18 и Швейцария и Норвегия 19 са поели общо 2634 официални ангажименти през отчетния период (1105 поети официално ангажименти за Италия и 1529 за Гърция), което не е достатъчно, за да се покрият текущите нужди (вж. по-долу точка 2.3). Общият брой официални ангажименти, поети от държавите членки на преместване, е 16 259 (4954 за Италия 20 и 11 305 за Гърция). Необходим е по-бърз напредък и по-голяма стабилност, за да се гарантира, че всички държави членки поемат по-редовно ангажимент за достатъчен брой места; към средата на периода на изпълнение Комисията очаква да бъдат поети ангажименти за поне половината кандидати, разпределени за държавите членки.

    Австрия 21 и Унгария продължават да са единствените две страни, които не са поели никакви ангажименти, нито са извършили преместване. От април насам Полша не е напреднала по изпълнението на ангажиментите си и не е поела ангажименти, нито е преместила кандидати 22 . В този отчетен период Чешката република и Словакия не са поемали ангажименти, нито са преместили кандидати.

    Действия за съкращаване на времето за отговор по исканията за преместване: Повечето от държавите членки и асоциираните държави, участващи в схемата за преместване, увеличават полаганите усилия, за да се дава по-бърз отговор на исканията за преместване и да се достигне целта от 10 работни дни, заложена в протоколите относно преместването. Повече усилия обаче са необходими, за да се увеличи броят на преместванията и да се гарантира постоянен месечен поток. Като цяло повечето държави дават положителни отговори на исканията за преместване. Въпреки това все още има случаи, в които процентът на приетите искания би могъл да се увеличи значително, а отказите следва да се мотивират по-добре, за да се изпълнят изискванията на решенията на Съвета. Добрите практики, що се отнася до представянето на адекватни мотиви за отхвърлянето на искания за преместване, както се практикува например от Нидерландия, бяха споделени на 7-ия форум по въпросите на презаселването и преместването. С цел да отговори на безпокойството на няколко държави членки относно споделянето на информация, свързана със сигурността, Европол предостави специален защитен канал за комуникация, чрез който държавите членки да представят по безопасен начин мотиви за отхвърлянето на искания за преместване. По време на 7-ия форум по въпросите на презаселването и преместването Комисията отново наблегна на възможността за обмен на пръстови отпечатъци чрез канали за сътрудничество на полицията за целите на проверките за сигурност на национално равнище, в частност за случаите, когато кандидатите нямат документи за самоличност или документи за пътуване.

    Действия за посрещане на предизвикателствата, свързани с преместването на уязвими кандидати, в т.ч. непридружени ненавършили пълнолетие лица: Темповете на преместване на непридружените ненавършили пълнолетие лица се увеличиха през последната седмица на отчетния период. От 28 септември досега 43 непридружени ненавършили пълнолетие лица (22 непридружени ненавършили пълнолетие, пътуващи сами, и 21 „отделени деца“) са били преместени от Гърция (в Белгия, Германия, Ирландия, Финландия и Швейцария), в резултат на което общият брой на преместените непридружени ненавършили пълнолетие лица достига 118. Като се вземат предвид всички категории „отделени деца“ обаче общият брой е 148. След 7-ия форум по въпросите на презаселването и преместването беше уточнено, че държавите членки в общи линии не срещат затруднения при преместването на „отделени деца“ (вж. по-горе). По отношение на непридружените ненавършили пълнолетие лица, пътуващи сами, държавите членки предложиха в отговор на призива на Комисията общо 160 места.

    Действия за засилване на капацитета на EASO за подпомагане на Италия и Гърция: Европейският съвет през октомври отново подчерта спешната нужда да се увеличат усилията на държавите членки за предоставяне на експерти за EASO. Макар че е отбелязан положителен напредък по отношение на подобряването на дългосрочното планиране на изпращането на експерти и замяната на заминаващите експерти с нови кандидатури, спешно е необходимо да се осигурят повече на брой експерти, които да се разполагат за по-дълъг период от време, така че да се гарантира адекватно присъствие на EASO на място и да се подсигури капацитетът за обработване на екипите в Италия и в Гърция. Краткосрочното разполагане е много неблагоприятно за процедурите по преместване като цяло както в Италия, така и в Гърция. Когато настъпи краят на даден срок на разполагане, темпът на регистрациите се забавя до пристигането на заместващите експерти. Краткосрочното разполагане и неподходящите профили се отразяват също на качеството на досиетата за преместване, тъй като на експертите е нужно време, за да се запознаят с действащите процедури. Изпълнителният директор на EASO, както и комисар Аврамопулос в своите писма към държавите членки отправиха напомняния във връзка с поканите за набиране на експерти, а текущите нужди постоянно се подчертават от Комисията на различни форуми, за да се насърчи разполагането на повече експерти в сътрудничество с EASO и председателството на Съвета.

    В Гърция EASO изисква постоянното разполагане на 28 експерти в съответствие с петата покана за набиране на експерти, 23 които да осигуряват подкрепа за схемата за преместване 24 . EASO поддържа постоянна връзка с националните звена за контакт на държавите членки с цел намиране на нови експерти, които да заменят тези, чиито срок на разполагане изтича. Някои държави членки спонтанно са поели ангажимент да поддържат определени позиции в дългосрочен план и автоматично да търсят заместници, когато срокът на разполагане на някой от техните експерти изтече, което силно се приветства от Комисията и EASO.

    Сега, когато Службата по въпросите на убежището на Гърция набира нов персонал за регистриране, ще бъде необходима по-голяма подкрепа за службата, за да се осигурят качеството и ефективността на процеса. За тази цел EASO вече разполага още специализирани експерти в областта на изключването, старши служители по регистрацията и специалисти по регламента „Дъблин“, които ще действат като офис за трудни случаи в Атина, заедно с експерти по разкриването на подправени документи. Променените нужди във връзка с броя и профилите на експертите ще бъдат отразени в предстояща покана. Общо експертите, разположени в Гърция към 7 ноември, са 18 експерти в областта на убежището и 27 устни преводачи, което остава недостатъчно за справяне с увеличения брой случаи след приключването на масовата кампания за предварителна регистрация. 

    По отношение на Италия в последната покана на EASO за набиране на експерти, публикувана на 28 май 2016 г., беше отправено искане за още 35 експерти, с което общият брой на експертите по въпросите на убежището трябва да стане 74, както е предвидено в договорения с италианските органи план за действия в извънредни ситуации. Към 7 ноември 2016 г. са получени 100 предложения 25 . От този брой експерти, осигурени от държавите членки и асоциираните държави, който е по-висок спрямо предишните отчетни периоди, 47 експерти в областта на убежището и 36 културни медиатори бяха избрани и разположени в Италия към 7 ноември 2016 г. Въпреки наскорошното увеличение на броя на разположените експерти, това все още е недостатъчно за справяне с все още високия брой пристигащи лица, отговарящи на условията за преместване, и значителния брой лица, очакващи регистрация в Италия, и е под нужния брой експерти съгласно плана за действие в извънредни ситуации.

    2.3Действия, предприети от Гърция и Италия, в т.ч. по ключовите точки от пътните карти

    Гърция

    Действия за ускоряване на регистрацията и обработването на досиетата на мигрантите и капацитета за регистрация на Службата по въпросите на убежището на Гърция: след масовата кампания за предварителна регистрация Службата по въпросите на убежището на Гърция е насрочила срещите за допълване на досиетата за подаване на молбите за убежище. До края на януари 2017 г. 87 % от преминалите предварителна регистрация кандидати ще са напълно регистрирани, а до април 2017 г. ще бъдат регистрирани всички случаи Към 7 ноември 16 642 души са били напълно регистрирани. Лицата, които са пропуснали предварителната регистрация, все още могат да получат достъп до процедурата за получаване на убежище, като насрочат среща чрез системата Skype.

    Службата по въпросите на убежището на Гърция допълнително е увеличила своя капацитет за регистрация на кандидати от допустимите за преместване националности — от 110 лица на ден на 175 лица на ден — чрез наемането на нов персонал. Общо звеното за преместване в Атина в момента разполага с персонал от 75 души. Регионалните офиси в Солун и Александруполис също обработват случаи за преместване. Към 7 ноември екипите на EASO за подкрепа на процеса на регистрация наброяват 4 експерти в Атина, 6 експерти в Солун и 3 експерти в Александруполис. Тъй като Службата по въпросите на убежището на Гърция се нуждае от старши служители и специализирани профили (за да се предадат знания на новопостъпилите служители), EASO ще предостави по-разностранна подкрепа.

    Разликата между броя на подадените от Гърция искания за преместване и броя на приетите от държавите членки искания се е увеличил през отчетния период (между 28 октомври и 4 ноември Гърция е подала около 1570 искания, а са били получени само 940 отговора). По-значимо е увеличаването на разликата между броя на регистрациите, извършени от Службата по въпросите на убежището на Гърция, и общия брой ангажименти (през същия период Гърция е регистрирала 3298 искания за преместване, а броят на новите ангажименти за същия период е 1499. Общо към 7 ноември в Гърция са били регистрирани 16 642 кандидати, докато общият брой ангажименти е 11 275). Забавянето на преместването през октомври отчасти се дължи на тези разлики, които, както Комисията предвиди в предишните си доклади, се превръщат в сериозна пречка след масовата кампания за предварителна регистрация. В резултат на това осигуряването на по-голям брой и по-редовни ангажименти и ускоряването на преместването (особено времето за отговор) се превръща в приоритет, за да се избегне неустойчивото натрупване на случаи за обработване.

    Действия за подобряване на капацитета за приемане в Гърция: Към 8 ноември общият капацитет за приемане в Гърция е над 68 863 места 26 във временни постройки за настаняване и постоянни места за приемане в континенталната част, както на незаконни мигранти, така и на лица, евентуално нуждаещи се от международна закрила, които са изразили желанието си да подадат молба за убежище или вече са подали такива. Според информацията, предоставена от гръцките органи, общият планиран капацитет на 40-те постоянни обекта в континенталната част на страната е около 33 186 места.

    От 20 000 места, предвидени по схемата за наем на жилища на ВКБООН за кандидати, отговарящи на условията за преместване 27 , към 7 ноември са били налични 17 664 места, в това число 5509 места в хотели/цели сгради, 10 076 места в апартаменти, 497 места в приемни семейства и 622 места в специални структури за непридружени ненавършили пълнолетие лица. ВКБООН очаква всички 20 000 места да са готови до края на годината. Освен това, що се отнася до центровете за преместване, към 8 ноември само един (Лангадикия) от трите центъра за преместване, обещани от гръцките органи, е отворен и разполага с 960 налични места. За останалите два центъра гръцките органи още не са определили подходящи терени. Все още текат дискусии между ВКБООН и гръцките органи относно осигуряването на още терени за изграждането на специални центрове за преместване, по-специално в областта Атика.

    Трите центъра за преместване следва да достигнат капацитет от 6000 места. Както беше посочено в предишни доклади Комисията приканва Гърция да определи тези терени колкото е възможно по-скоро, за да се избегнат пречките при изпълнението на последния етап от процеса на преместване след масовата кампания за предварителна регистрация.

    Италия 

    Действия за увеличаване на броя на горещите точки и постигане на пълната им оперативност: Неколкократните скокове в броя на пристигащите през последните месеци показват, че сегашният капацитет от 1600 места в четирите действащи горещи точки (Поцало, Лампедуза, Трапани и Таранто) не е достатъчен. Освен това в повечето случаи мигрантите (около 70 % от тях) продължават да слизат на брега извън зоните на горещите точки. Макар и да са предприети вече първите подготвителни стъпки (като подобряване на центровете и осигуряване на оборудване), Италия следва да ускори отварянето на вече обявените допълнителни горещи точки. В този контекст италианските власти посочиха, че стандартите за горещи точки се прилагат за още шест пристанища. Според Комисията те могат да бъдат превърнати в горещи точки в пълния смисъл, след като бъдат предприети някои действия, по-специално за да се гарантират подходящи структури за приемане. Благодарение на тази положителна стъпка, повечето мигранти, които пристигат в Италия, слизат на брега според стандартите за горещите точки. Освен това италианските власти изразиха намерението си скоро да приложат стандартните оперативни процедури (СОП) за горещите точки 28 по отношение на всяко слизане на брега в Италия. За тази цел се изготвя циркулярно писмо, с което се дават инструкции във връзка с това на всички префектури и Questure на място. Както беше споменато в предишния доклад, предвид нарастващия брой непридружени ненавършили пълнолетие лица, пристигащи на бреговете на Италия, във всички горещи точки следва да се осигурят специални зони и специализирана помощ, а прехвърлянето към приемни центрова на първа или втора линия следва да се извършва във възможно най-кратки срокове, като досиетата на мигрантите трябва се обработват възможно най-бързо и в рамките на максимум 72 часа.

    Действия за подобряване на координацията: Последната среща на групата, която наблюдава изпълнението на СОП, се състоя на 19 октомври 2016 г. Преразгледаните технически тръжни спецификации и основаните на тях нови и подновени договори между префектурите и управителите на горещите точки трябва да бъдат в съответствие със СОП за горещите точки. Продължаващата липса на италиански координатор за всяка гореща точка остава слабост във функционирането на горещите точки. По отношение на преместването, проектът на протокол относно преместването се преработва въз основа на заключенията от специалната среща от 15 септември на националните звена за контакт по въпросите на преместването и договореностите, постигнати между италианските власти и Европол, и ще бъде обсъден по време на следващата среща на служителите за връзка, предвиден за ноември.

    Действия за повишаване на капацитета за обработване в Италия: Както беше вече докладвано и в съответствие с неотдавнашното увеличаване на броя ангажименти, поети от държавите членки, капацитетът на италианските органи за регистриране и обработка на молбите ще трябва да бъде увеличен, за да се ускори регистрацията на лицата от националностите, които отговарят на условията за преместване, и да се изпълнят новите ангажименти. Това следва също така да допринесе за намаляване на опасността от укриване, тъй като исканията на кандидатите ще бъдат обработвани по-бързо. В този контекст е необходимо да се подсилят екипите, които регистрират молбите, и да се осигури присъствието на EASO в новите центрове за регистрация. Дейностите за регистрация на пътуващите екипи на EASO допринасят за бързата регистрация на кандидати, които са настанени извън центровете за регистрация, с което се увеличава броят на кандидатите за преместване.

    Действия за съкращаване на времето за отговор на искания за преместване: След постигането на договореност по време на специалната среща на националните звена за контакт по въпросите на преместването, италианското министерство на вътрешните работи и Европол, с подкрепата на Комисията, чрез размяна на писма на 4 ноември 2016 г. официално приеха практическата процедура, която да бъде следвана. По-специално с подкрепата на Комисията беше изготвен работен процес за допълнителни, извънредни проверки за сигурност, които държавите членки могат да изискват в рамките на преместването, и това ще бъде включено в протокола относно преместването, който се изготвя в момента. Този положителен импулс вече подготви пътя за нови и по-големи ангажименти от страна на държавите членки, което скоро ще доведе и до увеличаване на прехвърлянията с цел преместване от Италия.

    Действия за справяне с предизвикателствата, свързани с преместването на уязвими кандидати и непридружени ненавършили пълнолетие лица: От Италия все още не е преместено нито едно такова лице. Прилагането на процедурата е основен приоритет, тъй като от началото на 2016 г. в Италия са пристигнали около 4000 непридружени ненавършили пълнолетие лица (повечето от Еритрея), които потенциално отговарят на условията за преместване. В отговор на призиви от страна на Европейската комисия няколко държави членки (Белгия, Германия, Нидерландия, Финландия) са предоставили места за непридружени ненавършили пълнолетие лица, в това число пътуващи сами и отделени деца. Комисията насърчава Италия да предприеме необходимите стъпки, за да направи възможно преместването на непридружени ненавършили пълнолетие лица, когато такова действие се сметне в интерес на лицето, и да обмисли възможността да осигури възможно най-скоро един или повече центрове за преместване на непридружени ненавършили пълнолетие лица. Прилагането на процедурата по преместване ще допринесе също за намаляване на високия брой укрили се непридружени ненавършили пълнолетие лица, които потенциално отговарят на условията за преместване. Според данни, публикувани от Министерството на труда, еритрейците са втората националност по брой непридружени ненавършили пълнолетие лица, които са се укрили от центровете за приемане 29 .

     

    Действия за ограничаване на вторичните движения: Като част от действията, предприети от италианските органи за ограничаването на вторичните движения, италианската полиция редовно прехвърля обратно към приемните центрове в южната част на страната мигрантите, които незаконно са се придвижили от южната към северната част на страната. EASO засили дейностите на пътуващия екип, който извършва регистрация за преместване в няколко зони, където са настанени кандидати за преместване (според нуждите, посочени от италианските власти) извън центровете за регистрация. Присъствието и движението на незаконни мигранти на територията на Италия трябва да се следи отблизо, а незаконните вторични движения да се предотвратяват.

    2.4Действия на Комисията и агенциите на ЕС

    Европейска комисия

    Комисията продължава да оказва ежедневна подкрепа на място в Италия и Гърция, като подпомага координацията между различните заинтересовани страни и съдейства на гръцките и италианските органи за идентифицирането на проблеми, откриването на решения на възникналите предизвикателства в тясно сътрудничество с всички заинтересовани страни и разработването на специфични процедури. Като част от тази подкрепа Комисията помогна за сключването на гореописаните договорености между Италия и Европол за допълнителни проверки за сигурност — една от основните пречки, които забавят преместванията от Италия — и се очаква, че повече държави членки вече ще съдействат активно на Италия.

    7-ият форум по въпросите на преместването и презаселването събра националните звена за контакт на всички държави членки и асоциираните държави и съответните заинтересовани страни (EASO, ВКБООН, MOM, Европол), за да обсъдят постигнатия напредък при изпълнението на схемата за преместването една година след влизането в сила на решенията на Съвета относно преместването. Особен акцент беше поставен върху непридружените ненавършили пълнолетие лица и въпросите на сигурността. Целта на срещата беше да се набележат оставащите препятствия за процедурата по преместване, да се открият общи решения и да се споделят най-добрите практики. Основните заключение от срещата вече бяха очертани в настоящия доклад. Изпълнението на тези заключения в Гърция и Италия ще бъде проследено отблизо по време на организираните от Комисията редовни срещи на служителите за връзка. Следващите такива срещи ще се състоят през втората половина на ноември.

    Като част от процеса на мониторинг по изпълнението на решенията на Съвета относно преместването, Комисията изрази и ще продължава да изразява безпокойство пред държавите членки, които изостават в изпълнението на решенията на Съвета. Комисар Аврамопулос наскоро изпрати писма до държавите членки, за да им напомни техните задължения по силата на решенията на Съвета относно преместването.

    Европейска служба за подкрепа в областта на убежището

    Действия за ускоряване на преместването и за увеличаване на капацитета за регистрация в Гърция и Италия: Разполагат се експерти, изпълняващи различни функции.

    Понастоящем в Гърция 9 експерти оказват пряка подкрепа при регистрацията чрез съвместно обработване, а 9 други експерти участват в предоставянето на информация и консултации. Въз основа на препоръките за подобряване на процеса, целящ намиране на най-подходящата държава членка на приемане за всеки мигрант, през декември 2016—януари 2017 г. EASO ще изпита инструмента за намиране на такова съответствие.

    След операцията за предварителна регистрация Службата по въпросите на убежището на Гърция работи за повишаване на капацитета си за регистрация. EASO разнообрази подкрепата си за процедурата по преместване и включи повече експерти в областта на показателите за изключване, регламента „Дъблин“, семейството, документните измами, както и старши служители по регистрацията. Тези експерти действат като извънредно бюро за трудни случаи, което ще помогне за облекчаване на редовната процедура за регистрация и гарантиране на качеството на досиетата за преместване. Все така е нужна засилена подкрепа през различните етапи на процедурата по преместване, от предоставянето на информация до регистрацията и процеса на намиране на най-подходяща държава членка за всеки мигрант. EASO ще увеличи допълнително броя експерти по регистрацията в Солун и в момента набавя мобилни офиси, които да предоставят работно място за тези експерти. EASO също предвижда нуждата от допълнителни експерти за предоставяне на информация в лагерите.

    Към момента EASO е разположила в Италия 47 от поисканите 74 експерти от държавите членки и асоциираните държави: 10 експерти в горещите точки, 7 — в два мобилни екипа (разположени в Рим и Катания), 10 — в центрове за регистрация, 5 — в пътуващия екип за регистрация, 1 експерт, който подпомага връзките с пресата и 14 експерти в звеното по регламента „Дъблин“ в Рим. Освен това EASO е разположила до 48 културни медиатори (за арабски, тигриня и кюрдски), които съдействат при процеса на преместване (към 7 ноември 36 културни медиатори са изпратени на място). През отчетния период EASO активизира дейността на пътуващия екип, който извършва регистрация за преместване в няколко зони, където са настанени кандидати за преместване (според нуждите, посочени от италианските власти) извън центровете за регистрация 30 . Пътуващият екип съдейства също на местните звена на Questura, като работи за повишаването на капацитета на полицейските служители, така че да могат сами да извършват регистрацията.

    EASO полага усилия също за осигуряването на подходящи и ефикасни работни условия за екипите на EASO в горещите точки. Инсталирани са 5 мобилни офиса (контейнери) в някои от горещите точки и центрове (съответно 1 — в горещата точка Трапани, 2 — в центровете Вила Сикания и Бари), като още един ще бъде поставен в пристанище Аугуста, където пристигат голям брой лица. На италианските органи беше осигурено и техническо оборудване (компютри) с цел подпомагане на работата, свързана с преместването (5 работни станции са осигурени за всеки център за регистрация, както и в Questura в Рим, още 20 ще бъдат поставени и свързани със съществуващата система в звеното по регламента „Дъблин“ веднага щом завърши проверката за вътрешната сигурност).

    Заключенията на Европейския съвет от 20 октомври 2016 г. приканиха EASO да гарантира, че резервът от експерти за намеса в областта на убежището ще бъде в готовност възможно най-скоро. По тази причина EASO потърси помощ от своя управителен съвет, за да обнови бързо своя резерв експерти за намеса в областта на убежището чрез подбор на национални експерти с определени профили в срок до 27 октомври 2016 г. В допълнение и за да спомогне за по-бърз отговор на покани за експерти EASO разработва пилотна въвеждаща програма за обучение на служители, натоварени с обработката на случаи, които имат ограничен опит, и също предлага изменения на действащите правила относно заплащането на експертите, за да позволи на агенцията да плаща на изпратените чрез националните служби експерти, които не са постоянен персонал на тези служби.

    3Повторно установяване

    Според информацията, получена от участващите държави, до 7 ноември 2016 г. по схемата за презаселване от 20 юли 2015 г. 11 852 души са били презаселени в 21 държави на презаселване (Австрия, Белгия, Германия, Дания, Естония, Ирландия, Исландия, Испания, Италия, Латвия, Литва, Лихтенщайн, Нидерландия, Норвегия, Обединеното кралство, Португалия, Финландия, Франция, Чешката република, Швеция и Швейцария). Швеция, Обединеното кралство и Финландия, както и асоциираните държави Швейцария, Лихтенщайн и Исландия вече са изпълнили своите ангажименти.

    Мнозинството от държавите, участващи в схемата, са посочили, че техните усилия във връзка с презаселването са насочени основно, но не само, към сирийци, намиращи се в Йордания, Ливан и Турция. Това включва усилията на държавите членки за презаселване на сирийци от Турция съгласно Изявлението на ЕС и Турция от 18 март.

    Броят на презаселванията от Турция продължава да нараства, докато държавите членки продължават работата по оценките на досиетата, подадени към тях от Турция чрез ВКБООН. Освен това държавите членки подготвят нови мисии в Турция за провеждане на интервюта с кандидатите за презаселване. Броят на отпаднали кандидати в списъка на подавани досиета, предоставен на ВКБООН от Дирекцията за общо управление на миграцията на Турция в началото на септември, беше по-нисък спрямо предишните списъци, което показва цялостно подобрение в процесите на подбор. Турските власти работят по следващите списъци на подавани досиета, които вероятно ще бъдат по-къси и ще се изпращат по-редовно, за да се гарантира гладкото планиране на операциите.

    От 4 април 2016 г. досега 2217 сирийци са презаселени от Турция съгласно частта за презаселване на схемата 1:1. Други 346 лица са били одобрени и очакват да бъдат презаселени. Очаква се през ноември да се осъществят общо 472 презаселвания, а оставащият брой на всички поети ангажименти е 11 228.

    Темпото на презаселване се поддържа без промяна, като в периода 26 септември — 7 ноември са презаселени 603 сирийци. Освен в Белгия, Германия, Естония, Испания, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Нидерландия, Португалия, Финландия, Франция и Швеция, презаселвания са осъществени и в Норвегия.

    Решение (ЕС) 2016/1754 на Съвета 31 беше прието на 28 септември, за да се даде възможност на държавите членки да изпълнят задълженията си съгласно Решение (ЕС) 2015/1601, като използват неразпределените 54 000 места, за да преместят кандидати за международна закрила от Италия и Гърция или за да приемат на своя територия намиращи се в Турция сирийски граждани, които имат явна нужда от международна закрила, чрез презаселване или други форми на законен прием. Като непосредствено последващо действие Комисията вече поиска от държавите членки да съобщят до 7 ноември броя на намиращите се в Турция сирийски граждани, на които държавите членки смятат да предоставят законен прием съгласно посоченото решение.

    Понастоящем съзаконодателите разглеждат предложението на Комисията за регламент за създаване на рамка на ЕС относно презаселването 32 , прието на 13 юли 2016 г.

    4Следващи стъпки

    Държавните и правителствените ръководителите многократно признаха спешната необходимост от действия по отношение на миграционната ситуация в Европа и призоваха за по-нататъшни действия за ускоряване на прилагането на схемата за преместване, като изключително важен израз на солидарност към държавите членки на предна линия. През октомври Европейският съвет подчерта отново необходимостта държавите членки да положат повече усилия за ускоряване на процеса на преместване.

    Комисията работи непрестанно с италианските и гръцките власти, държавите членки и ВКБООН, МОМ, EASO, Frontex и Европол, за да подкрепя и подобрява на място процедурата по преместването. През последния отчетен период Гърция е увеличила с 60 % капацитета си за обработка на исканията за преместване и ще продължава в тази насока през следващите месеци. Италия увеличава своя капацитет за обработка и показва гъвкавост към исканията на държавите членки на преместване по отношение на въпросите, свързани със сигурността. Договореностите с Европол вече са сключени. ВКБООН, МОМ, EASO, Frontex и Европол увеличават подкрепата си за Италия и Гърция, за да се ускори и направи по-ефективна процедурата по преместване. Някои държави членки демонстрират сериозен ангажимент във връзка с преместването и значително допринесоха за положителните тенденции, наблюдавани през последните месеци, по отношение на поетите ангажименти и реално осъществените премествания.

    Въпреки това постигнатите резултати все още не са съизмерими с поетите ангажименти и предвидените в решенията на Съвета задължения, както и с мащаба на предизвикателствата. Усилията ни не трябва да намаляват. Хиляди кандидати в Италия и Гърция очакват преместване. Забавянето на схемата за преместване означава за кандидатите по-дълго време на изчакване в центровете за приемане и по-голяма несигурност относно тяхното бъдеще, което влияе върху капацитета на Италия и Гърция за справяне с кризата. Италия продължава да посреща голям брой мигранти, а Гърция все още се бори с трудната хуманитарна ситуация. Следователно преместването продължава да е от решаващо значение за облекчаването на натиска върху тези държави. За да се даде възможност за ефективно планиране и равномерен поток, необходими за избягването на логистични проблеми на място, е от ключово значение да се гарантира по-висок месечен брой премествания и по-редовното им извършване.

    На призивите, отправени от държавните и правителствените ръководители, трябва да се отговори с решителни действия от страна на компетентните национални служби. Държавите членки на преместване трябва да предприемат действия, стъпвайки върху вече постигнатото, като отговарят в пълна степен на тези призиви и спешно активизират усилията си в подкрепа на Гърция и Италия, като по този начин изпълнят правните си задължения и приложат солидарността на практика.

    В първия си доклад относно преместването и презаселването 33 Комисията счете, че следва да се извършват поне 6000 премествания на месец, за да се постигнат целите, определени в решенията на Съвета. Сега, в началото на втората година от прилагането на решенията на Съвета относно преместването, изпълнението на правните задължения по силата на решенията на Съвета ще изисква значително увеличаване на броя на поетите ангажименти и по-редовно поемане на ангажименти, както и ускоряване на преместването в идните месеци.

    За да се гарантира ефикасното прилагане на двете решения на Съвета относно преместването, Комисията призовава държавите членки:

    От своя страна Гърция и Италия следва да продължат да повишават капацитета си за обработване. Гърция следва също така възможно най-скоро да отвори останалите центрове за преместване, а Италия — да изпълни договореностите с Европол и да осъществи първите премествания на непридружени ненавършили пълнолетие лица.

    да поемат ангажименти и да извършват редовни премествания в съответствие с размера на квотите си;

    да ускорят времето за отговор на исканията за преместване, за да спазят целевия срок от 10 работни дни, определен в протоколите по преместване, и да споделят информация относно причините за отхвърлените случаи чрез защитения канал, предоставен от Европол;

    да увеличат капацитета си на приемане, за да настанят кандидатите за преместване, включително непридружени ненавършили пълнолетие лица, в съответствие с квотите си;

    да определят експерти в отговор на различните покани на EASO за набиране на експерти, като гарантират по-дълги срокове на разполагане и осигуряват по-опитни експерти и по-специализирани профили;

    държавите членки, които все още не са заявили ангажименти или не са извършили преместване, да го направят незабавно.

    Комисията ще продължи да следи отблизо и да докладва редовно за напредъка по изпълнението на двете решения на Съвета относно преместването и ще представи своя осми доклад през декември 2016 г. Тя си запазва правото да предприеме действия срещу държавите членки, които не изпълняват задълженията си.

    Успоредно с това държавите членки следва да продължат да изпълняват поетите ангажименти за презаселване, включително като част от изпълнението на Изявлението на ЕС и Турция 34 .

    (1)

         COM(2016) 636 final.

    (2)

         Заключения на Европейския съвет от 20 октомври 2016 г. http://www.consilium.europa.eu/bg/press/press-releases/2016/10/21-european-council-conclusions/ .

    (3)

         Брой на докладваните от Гърция открити незаконни преминавания на границите между граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) от Турция през морските и сухопътните граници от 26 септември 2016 г. до 6 ноември по данни от JORA (приложението за докладване на съвместни операции).

    (4)

         Източник: гръцките власти. Броят в континентална Гърция би трябвало постепенно да намалее с оглед на прехвърлянето с цел преместване.

    (5)

         Източник: италианското министерство на вътрешните работи, като данните обхващат периода от 26 септември до 6 ноември.

    (6)

         „Заключения на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно презаселването посредством многостранни и национални схеми на 20 000 лица, очевидно нуждаещи се от международна закрила“ (11130/15).

    (7)

         SN 38/16, 18.3.2016 г.

    (8)

         В член 2, буква л) от Директивата относно признаването (Директива 2011/95/ЕС) „непридружено непълнолетно лице“ се дефинира като непълнолетно лице (на възраст под 18 години), което пристига на територията на държавите членки, без да е придружено „от пълнолетно лице, отговорно за него по силата на закон или на практика на съответната държава членка“ [добавено подчертаване]. Вследствие от различията в законодателството и практиките на държавите членки определението за непридружени ненавършили пълнолетие лица е различно в отделните държави членки, при което отделените от семействата си деца, включително ненавършилите пълнолетие, които имат брак с пълнолетни, се смятат за непридружени в някои държави членки, но не и в други. Това води също до несъответствия при отчитането на общия брой преместени непридружени ненавършили пълнолетие лица, защото някои държави членки считат за такива само ненавършилите пълнолетие, които пътуват сами, и изключват от доклада преместени деца, отделени от семействата си.

    (9)

         Споменати са само националностите, които отговарят на условията за преместване.

    (10)

          http://asylo.gov.gr/en/wp-content/uploads/2016/08/Preregistration-data_template_5_EN_EXTERNAL.pdf .

    (11)

         Най-голямата група непридружени ненавършили пълнолетие лица в Гърция са афганистанците, които не отговарят на условията за преместване. Гръцкото правителство обаче е във връзка с няколко държави членки с цел договаряне на евентуално доброволно прехвърляне на тези непридружени ненавършили пълнолетие лица със статус, различен от този на кандидатите за международна закрила.

    (12)

         В предишния доклад общият брой на преместените непридружени ненавършили пълнолетие е бил 75. Следователно в настоящия отчетен период преместените непридружени ненавършили пълнолетие лица трябва да са общо 118. В този брой обаче са били обхванати ненавършилите пълнолетие лица, пътуващи сами, и само определени категории „отделени деца“. Данните са били преразгледани, за да се отрази по-точно общият брой на преместените непридружени ненавършили пълнолетие, включително ненавършилите пълнолетие, пътуващи сами, и всички категории „отделени деца“.

    (13)

         Този брой следва да се разглежда като минимум. Комисията все още очаква още отговори на призива си за поемане на ангажименти във връзка с непридружени ненавършили пълнолетие лица, пътуващи сами. Освен това ангажиментите на някои държави членки са отворени предложения и не включват конкретен максимален брой на непридружените ненавършили пълнолетие лица, пътуващи сами, които могат да бъдат преместени.

    (14)

         24 в Белгия, 23 в България, 1 в Германия, 17 в Естония, 40 в Ирландия, 35 в Испания, 72 в Латвия, 61 в Литва, 81 в Нидерландия, 73 в Португалия, 153 в Румъния, 110 във Финландия, 203 във Франция и 28 в Швейцария. Трябва да се отбележи, че 2 лица, за които е отчетено преместване в Румъния в предишния доклад, са прехвърлени съгласно регламента „Дъблин“.

    (15)

         20 в Люксембург, 20 в Малта, 108 в Нидерландия, 20 в Норвегия, 78 в Португалия, 31 в Румъния, 9 в Словения и 5 в Хърватия. 62 души, които са били преместени във Финландия на 27 септември, не са били включени в предишния доклад.

    (16)

         38 в Литва, 103 в Нидерландия, 20 в Норвегия, 15 в Португалия, 149 в Румъния, 6 в Словакия, 41 в Словения и 170 във Франция. Освен това през ноември се очакват още прехвърляния в Германия, Люксембург, Малта и Португалия, но към този момент не са потвърдени окончателната дата или общият брой на лицата.

    (17)

         226 в Германия, 61 в Норвегия, 39 във Финландия, 50 във Франция и 21 в Швейцария.

    (18)

         Германия — 500 за Гърция и 500 за Италия, Естония — 21 за Гърция, Ирландия — 80 за Гърция, Испания — 400 за Гърция и 100 за Италия, Кипър — 30 за Гърция и 30 за Италия, Латвия — 60 за Гърция, Малта — 28 за Гърция, Нидерландия — 100 за Гърция и 100 за Италия, Финландия — 150 за Гърция и 150 за Италия.

    (19)

         Швейцария — 100 за Гърция, и Норвегия — 60 за Гърция и 225 за Италия.

    (20)

         В предишния доклад не е включен ангажимент, поет от Румъния на 9 септември.

    (21)

         В съответствие с Решение (ЕС) 2016/408 на Съвета от 10 март 2016 г. Австрия се ползва от временно спиране на преместването на до 30 % от кандидатите, разпределени на Австрия съгласно Решение (ЕС) 2015/1601 на Съвета. В резултат преместването в Австрия на 1065 кандидати се спира до 11 март 2017 г. При все това, за Австрия продължават да се прилагат задълженията съгласно Решение 2015/1601 по отношение на преместването на останалия брой лица от определената за страната квота, така че продължава да е необходимо поемане на ангажименти и извършване на премествания.

    (22)

         В началото на април Полша спря обработването на 73 искания за преместване, изпратени ѝ от Службата по въпросите на убежището на Гърция въз основа на ангажимент, поет от Полша на 16 декември 2015 г., като по този начин фактически замрази процедурата по преместването три месеца и половина след заявяването на ангажимента. Същото се отнася и за исканията от Италия.

    (23)

         Петата покана на EASO за набиране на експерти, които да осигуряват подкрепа в Гърция при преместването, беше отправена на 21 април и по нея беше докладвано за първи път в 3-тия доклад относно преместването и презаселването. Срокът на разполагането на някои от експертите изтече през отчетния период.

    (24)

         Тази нужда е отделно от изискването за държавите членки да осигурят подкрепа за работата на EASO на островите за изпълнение на Изявлението на ЕС и Турция (което е част от 7-ата покана на EASO).

    (25)

         Австрия, Швейцария, Литва, Полша, Чешката република, Обединеното кралство, Румъния, Германия, Латвия, Испания, Франция, Хърватия, Нидерландия, Норвегия, Швеция, Малта, Белгия, Словакия и България.

    (26)

         Тoзи брой включва местата, осигурени по схемата за наем на жилища на ВКБООН, както и местата за приемане в горещите точки. http://www.media.gov.gr/images/prosfygiko/REFUGEE_FLOWS-27-10-2016.pdf  

    http://data.unhcr.org/mediterranean/documents.php?page=1&view=grid&Country[]=83  

    Тези временни структури за спешни случаи и постоянни структури са изградени в горещите точки на островите в Егейско море, както и в континентална Гърция. Към 8 ноември 2016 г. и въз основа на информацията, с която разполага Комисията, понастоящем има само 1140 места за постоянно настаняване, предназначени изключително за кандидати за международна закрила и непридружени ненавършили пълнолетие лица.

    (27)

         Споразумението за делегиране, постигнато с ВКБООН през януари 2016 г. по схемата за наемане на жилища за капацитет от 20 000 места, облагодетелства преди всичко лицата, търсещи убежище, които отговарят на условията за преместване. Споразумението за делегиране беше преразгледано през юли 2016 г., за да се поясни в текста, че схемата за настаняване включва също възможността за откриване на места в обекти за преместване, управлявани от ВКБООН, както и че групата, към която е насочена схемата за настаняване, включва не само кандидатите за преместване, но и други лица, търсещи убежище. ВКБООН се съгласи да предостави на центровете за преместване 6000 места от схемата за наемане на жилища, за да бъдат настанени всички напълно регистрирани кандидати за преместване.

    (28)

          http://www.libertaciviliimmigrazione.dlci.interno.gov.it/sites/default/files/allegati/hotspots_sops_-_english_version.pdf .

    (29)

         http://www.lavoro.gov.it/notizie/Documents/Report%20MSNA%2030_09_2016.pdf (последна страница).

    (30)

         До момента екипът е покрил следните зони - Каляри (Сардиния), Фоджа, Болоня, Торино, Милано, Верона, Венеция, Виченца, Терамо, Киети, Флоренция, Пиза, Гросето и Модена.

    (31)

         ОВ L 268, 1.10.2016 г., стр. 82–84.

    (32)

         COM(2016) 468 final.

    (33)

         COM(2016) 165 final.

    (34)

         Трети доклад за напредъка, постигнат в изпълнението на Изявлението на ЕС и Турция, COM(2016) 634 final.

    Top

    Брюксел, 9.11.2016

    COM(2016) 720 final

    ПРИЛОЖЕНИЕ

    към

    СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

    Седми доклад относно преместването и презаселването


    Приложение 1: Премествания от Гърция до 8 ноември 2016 г.

    Държава членка

    Официално поет ангажимент за премествания 1

    Реално преместени лица

    Ангажимент, заложен в решенията на Съвета

    Австрия 2

    1491

    Белгия

    400

    177

    2415

    България

    260

    29

    831

    Хърватия

    10

    10

    594

    Кипър

    95

    42

    181

    Чешка република

    30

    12

    1655

    Естония

    149

    66

    204

    Финландия

    740

    540

    1299

    Франция

    2970

    1924

    12599

    Германия

    1240

    196

    17209

    Унгария

    988

    Исландия

    Ирландия

    333

    109

    240

    Латвия

    249

    140

    295

    Лихтенщайн

    10

    Литва

    460

    147

    420

    Люксембург

    160

    104

    309

    Малта

    52

    24

    78

    Нидерландия

    850

    629

    3797

    Норвегия

    80

    Полша

    65

    4321

    Португалия

    1130

    445

    1778

    Румъния

    1022

    343

    2572

    Словакия

    20

    3

    652

    Словения

    100

    60

    349

    Испания

    750

    348

    6647

    Швеция 3

    2378

    Швейцария

    130

    28

    ОБЩО

    11 305

    5 376

    63 302

    (1)

    Данни, предадени чрез DubliNet съгласно член 5, параграф 2 от Решението на Съвета.

    (2)

         Решение за изпълнение (ЕС) 2016/408 на Съвета от 10 март 2016 г. относно временното спиране на преместването на 30 % от кандидатите, разпределени на Австрия съгласно Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.

    (3)

         Решение (ЕС) 2016/946 на Съвета от 9 юни 2016 г. за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Швеция в съответствие с член 9 от Решение (ЕС) 2015/1523 и член 9 от Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.

    Top

    Брюксел, 9.11.2016

    COM(2016) 720 final

    ПРИЛОЖЕНИЕ

    към

    СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

    Седми доклад относно преместването и презаселването


    Приложение 2: Премествания от Италия до 8 ноември 2016 г.

    Държава членка

    Официално поет ангажимент за премествания 1

    Реално преместени лица

    Ангажимент, заложен в решенията на Съвета

    Австрия 2

    462

    Белгия

    130

    29

    1397

    България

    140

    471

    Хърватия

    16

    9

    374

    Кипър

    45

    10

    139

    Чешка република

    20

    1036

    Естония

    8

    125

    Финландия

    530

    322

    779

    Франция

    350

    231

    7115

    Германия

    1010

    20

    10327

    Унгария

    306

    Исландия

    Ирландия

    20

    360

    Латвия

    75

    8

    186

    Лихтенщайн

    Литва

    60

    251

    Люксембург

    60

    40

    248

    Малта

    47

    46

    53

    Нидерландия

    375

    286

    2150

    Норвегия

    305

    20

    Полша

    35

    1861

    Португалия

    388

    261

    1173

    Румъния

    680

    43

    1608

    Словакия

    250

    Словения

    30

    23

    218

    Испания

    150

    50

    2676

    Швеция 3

    50

    39

    1388

    Швейцария

    430

    112

    ОБЩО

    4 954

    1 549

    34 953

    (1)

    Данни, предадени чрез DubliNet съгласно член 5, параграф 2 от Решението на Съвета.

    (2)

         Решение за изпълнение (ЕС) 2016/408 на Съвета от 10 март 2016 г. относно временното спиране на преместването на 30 % от кандидатите, разпределени на Австрия съгласно Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.

    (3)

         Решение (ЕС) 2016/946 на Съвета от 9 юни 2016 г. за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Швеция в съответствие с член 9 от Решение (ЕС) 2015/1523 и член 9 от Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.

    Top

    Брюксел, 9.11.2016

    COM(2016) 720 final

    ПРИЛОЖЕНИЕ

    към

    СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

    Седми доклад относно преместването и презаселването


    Приложение 3: Презаселване — актуално състояние към 7 ноември 2016 г. съгласно заключенията от
    20 юли 2015 г. и съгласно механизма 1:1, договорен с Турция (прилаган от 4 април 2016 г.)

    Държава членка/
    Асоциирана държава

    Ангажименти, поети по схемата от 20 юли 2015 г.

    Общ брой презаселени лица по схемата от 20 юли 2015 г., включително по механизма 1:1 с Турция

    Трета държава, от която се извършва презаселването

    Австрия

    1900

    1501 1

    Ливан: 881; Йордания: 442; Турция: 177; Ирак: 1

    Белгия

    1100

    519

    Ливан: 365; Турция: 102 (от които 98 по механизма 1:1); Йордания: 28; Египет: 24;

    България

    50

    0

    Хърватия

    150

    0

    Кипър

    69

    0

    Чешка република

    400

    52

    Ливан: 32; Йордания: 20

    Дания

    1000

    481

    Ливан, Уганда

    Естония

    20

    11

    Турция: 11 по механизма 1:1

    Финландия

    293 2

    293 3

    Ливан: 245; Египет: 37; Йордания: 4; Ирак: 3; Йемен: 2; Израел 2; Турция: 136 по механизма 1:1, извън схемата от 20 юли

    Франция

    2375 4

    726 5

    Ливан: 296; Турция: 402 съгласно механизма 1:1 (от които 228 в рамките на схемата от 20 юли и 174 извън схемата от 20 юли) Йордания: 202

    Германия

    1600

    766

    Турция: 766 по механизма 1:1

    Гърция

    354

    0

    Унгария

    0

    0

    Исландия

    50

    50 6

    Ливан

    Ирландия

    520

    500

    Ливан

    Италия

    1989

    505

    Ливан: 376; Турция: 75 по механизма 1:1; Судан: 48; Йордания: 6

    Латвия

    50

    6

    Турция: 6 по механизма 1:1

    Лихтенщайн

    20

    20

    Турция

    Литва

    70

    25

    Турция: 25 по механизма 1:1

    Люксембург

    30

    0 7

    Турция: 52 по механизма 1:1, извън схемата от 20 юли

    Малта

    14

    0

    Нидерландия

    1000

    687

    Ливан: 339; Турция: 258 (от които 251 по механизма 1:1); Кения: 70; Етиопия: 8; Йордания: 7; Израел: 2; Мароко: 1; Египет: 1; Саудитска Арабия 1

    Норвегия

    3500

    2370

    Ливан: 2299; Турция: 54 по механизма 1:1; Йордания: 17;

    Полша

    900

    0

    Португалия

    191

    12 8

    Турция: 12 по механизма 1:1

    Румъния

    80

    0

    Словакия

    100

    0

    Словения

    20

    0

    Испания

    1449

    118

    Ливан: 61; Турция: 57 по механизма 1:1; 

    Швеция

    491

    491 9

    Турция: 272 по механизма 1:1 (от които 269 в рамките на схемата от 20 юли); Судан: 124; Кения: 80; Ливан: 8; Ирак: 8; Египет: 1; Йордания: 1 

    Швейцария

    519

    519

    Ливан: 431; Сирия: 88

    Обединено кралство

    2200

    2200 10

    Йордания, Ливан, Турция, Египет, Ирак и други

    ОБЩО

    22 504

    11 852

     

    Общо 2217 души са презаселени от Турция по механизма 1:1; 1852 от тях по схемата от 20 юли 2015 г.

    (1)

         Този брой включва случаи по австрийската програма за хуманитарно приемане.

    (2)

      Този брой е част от финландската национална квота за 2016 г. за презаселването на 750 лица.

    (3)

         Този брой не включва презаселването на 136 сирийци от Турция по механизма 1:1, осъществено по финландската национална схема.

    (4)

         Този брой е в допълнение към националната годишна квота на Франция и предходни ангажименти.

    (5)

    Този брой не включва презаселването на 174 сирийци от Турция по механизма 1:1, осъществено по френската национална схема.

    (6)

      Исландия е презаселила общо 56 души в периода 8 юни 2015 г.—7 ноември 2016 г.

    (7)

    Въпреки че все още не е извършено презаселване съгласно заключенията от 20 юли 2015 г., 52 сирийци са презаселени съгласно националната програма на Люксембург.

    (8)

         Португалия е презаселила 39 бежанци от Египет през 2015 г. по националната програма, извън схемата от 20 юли 2015 г.

    (9)

         Швеция е презаселила 1900 души през 2015 г. по националната си програма, извън схемата от 20 юли 2015 г.

    (10)

    До месец юни 2016 г. общо 3439 души са презаселени в Обединеното кралство съгласно съществуващите национални схеми на Обединеното кралство за презаселване.

    Top