Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R1329

    Регламент (ЕС) 2023/1329 на Комисията от 29 юни 2023 година за изменение на приложение II към Регламент (ЕО) № 1333/2008 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на употребата на полиглицерол полирицинолеат (E 476) и на приложението към Регламент (ЕС) № 231/2012 на Комисията по отношение на спецификациите на глицерол (E 422), полиглицеролови естери на мастни киселини (E 475) и полиглицерол полирицинолеат (E 476) (текст от значение за ЕИП)

    C/2023/4285

    OB L 166, 30.6.2023, p. 66–75 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2023/1329/oj

    30.6.2023   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 166/66


    РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2023/1329 НА КОМИСИЯТА

    от 29 юни 2023 година

    за изменение на приложение II към Регламент (ЕО) № 1333/2008 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на употребата на полиглицерол полирицинолеат (E 476) и на приложението към Регламент (ЕС) № 231/2012 на Комисията по отношение на спецификациите на глицерол (E 422), полиглицеролови естери на мастни киселини (E 475) и полиглицерол полирицинолеат (E 476)

    (текст от значение за ЕИП)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Регламент (ЕО) № 1333/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 2008 г. относно добавките в храните (1), и по-специално член 10, параграф 3 и член 14 от него,

    като взе предвид Регламент (ЕО) № 1331/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 2008 г. за установяване на обща разрешителна процедура за добавките в храните, ензимите в храните и ароматизантите в храните (2), и по-специално член 7, параграф 5 от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    В приложение II към Регламент (ЕО) № 1333/2008 се установява списък на Съюза на добавките в храните, одобрени за употреба в храни, и условията за тяхната употреба.

    (2)

    С Регламент (ЕС) № 231/2012 на Комисията (3) се определят спецификациите на добавките в храните, включени в списъците в приложения II и III към Регламент (ЕО) № 1333/2008.

    (3)

    Списъкът на Съюза на добавки в храните и спецификациите може да бъде актуализиран в съответствие с общата процедура по член 3, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 1331/2008 по инициатива на Комисията или при постъпване на заявление.

    (4)

    Глицерол (E 422), полиглицеролови естери на мастни киселини (E 475) и полиглицерол полирицинолеат (E 476) са вещества, разрешени в съответствие с приложения II и III към Регламент (ЕО) № 1333/2008.

    (5)

    На 15 март 2017 г. Европейският орган за безопасност на храните („Органът“) издаде научно становище относно повторната оценка на глицерол (E 422) като добавка в храните (4), в което стигна до заключението, че не е необходимо цифрово изражение на допустимата дневна доза и че добавката в храните не поражда опасения във връзка с безопасността за докладваните видове употреба. Органът препоръча някои изменения на спецификациите за E 422, определени в Регламент (ЕС) № 231/2012, както и да му бъде предоставена повече информация относно видовете и нивата на употреба.

    (6)

    На 23 ноември 2018 г. Комисията отправи публична покана за представяне на технически данни относно добавката в храните глицерол (E 422), насочена към нуждите от данни, установени от Органа.

    (7)

    След представянето на данните от заинтересованите стопански субекти Комисията поиска от Органа да представи научно становище, с което да потвърди, че техническите данни, предоставени от заинтересованите стопански субекти, подкрепят по подходящ начин изменение на спецификациите на добавката в храните глицерол (E 422), за да бъдат приведени в съответствие с настоящите стандарти, препоръчани от Органа.

    (8)

    В своето научно становище, прието на 18 май 2022 г. (5), Органът стигна до заключението, че настоящите спецификации за глицерол (E 422) трябва да бъдат адаптирани, по-специално чрез намаляване на максимално допустимите количества токсични елементи (арсен, олово, живак и кадмий), заличаване на метода за идентификация въз основа на образуване на акролеин при нагряване, заличаване на изпитването за наличие на акролеин, посочване на максимално количество за акролеин и изменение на определението за глицерол (E 422).

    (9)

    Поради това е целесъобразно да се изменят спецификациите на глицерол (E 422). Определението за хранителната добавка следва да бъде изменено, за да се ограничи до производствените процеси, за които Органът е оценил данните. Действащите максимално допустими количества токсични елементи следва да бъдат намалени в съответствие с научното становище на Органа, като се вземат предвид достижимите понастоящем нива чрез прилагане на добри производствени практики. Методът за идентификация на глицерол на базата на образуване на акролеин при нагряване следва да бъде заличен, като се има предвид, че съдържанието на глицерол в E 422 трябва да се определи чрез подходящ аналитичен метод. Изпитването за наличие на акролеин следва да бъде заличено и следва да бъде определено цифрово изражение на максималното количество акролеин в съответствие с научното становище на Органа и като се вземе предвид достижимото понастоящем ниво чрез прилагане на добри производствени практики.

    (10)

    Като се има предвид, че Органът не е установил непосредствена опасност за здравето, свързана с наличието на токсични елементи и акролеин, е целесъобразно да се разреши за преходен период употребата на добавката в храните глицерол (E 422), законно пусната на пазара преди датата на влизане в сила на настоящия регламент.

    (11)

    По същите причини е целесъобразно храните, съдържащи добавката в храните глицерол (E 422), която е била законно пусната на пазара преди датата на влизане в сила на настоящия регламент, да могат да продължат да бъдат пускани на пазара за преходен период и да останат на пазара до изтичане на техния срок на минимална трайност или срок на годност.

    (12)

    На 20 декември 2017 г. Органът издаде научно становище относно повторната оценка на полиглицеролови естери на мастни киселини (E 475) като добавка в храните (6), в което стигна до заключението, че няма нужда да бъде определена в цифрово изражение допустима дневна доза (ДДД) и че добавката в храните не поражда опасения във връзка с безопасността при докладваните видове и нива на употреба. Органът препоръча някои изменения на спецификациите за Е 475, определени в Регламент (ЕС) № 231/2012.

    (13)

    На 23 ноември 2018 г. Комисията отправи публична покана за представяне на технически данни относно добавката в храните полиглицеролови естери на мастни киселини (E 475), насочена към нуждите от данни, установени от Органа.

    (14)

    След представянето на данните от заинтересованите стопански субекти Комисията поиска от Органа да предостави научно становище, с което да потвърди, че техническите данни, предоставени от заинтересованите стопански субекти, адекватно подкрепят изменение на спецификациите на добавката в храните полиглицеролови естери на мастни киселини (E 475), за да бъдат приведени в съответствие с действащите стандарти, както се препоръчва от Органа.

    (15)

    В своето научно становище, прието на 1 април 2022 г. (7), Органът стигна до заключението, че действащите спецификации за полиглицеролови естери на мастни киселини (E 475) трябва да бъдат адаптирани, по-специално чрез намаляване на максимално допустимите количества за токсични елементи, посочване на максимално допустими количества за примесите и съставките, пораждащи опасения във връзка с безопасността, и изменение на определението за полиглицеролови естери на мастни киселини (E 475).

    (16)

    Поради това е целесъобразно да се изменят спецификациите на полиглицеролови естери на мастни киселини (E 475). Следва да бъде изменено определението за хранителната добавка, за да се ограничи употребата на глицерол в производството на добавката в храните до глицерол, който съответства на спецификациите за добавката в храните (Е 422). Действащите максимално допустими количества токсични елементи следва да бъдат намалени, а максимално допустимите количества за сумата от 3-монохлоропропандиол (3-MCPD) и 3-монохлоропропандиолови (3-MCPD) естери на мастни киселини (изразена като 3-MCPD), глицидилови естери на мастни киселини (изразени като глицидол) и ерукова киселина следва да бъдат определени в съответствие с научното становище на Органа и като се вземе предвид достижимото понастоящем ниво чрез прилагане на добри производствени практики.

    (17)

    Тъй като се прилагат нови производствени техники, водещи до производството на добавката в храните полиглицеролови естери на мастни киселини (E 475) с по-ниски нива на глицидилови естери на мастни киселини (изразени като глицидол), е целесъобразно на производителите на добавки в храните да се предостави преходен период, за да достигнат максимално допустимо количество 5 mg/kg за глицидилови естери на мастни киселини (изразени като глицидол) в добавката в храните (E 475). Като се има предвид обаче, че глицидиловите естери на мастни киселини са генотоксични и канцерогенни, от датата на влизане в сила на настоящия регламент следва да се прилага междинно максимално допустимо количество 10 mg/kg за глицидиловите естери на мастни киселини (изразени като глицидол).

    (18)

    Като се има предвид, че Органът не установи непосредствена заплаха за здравето, свързана с наличието на токсични елементи, 3-монохлоропропандиол (3-MCPD), 3-монохлоропропандиолови (3-MCPD) естери на мастни киселини, ерукова киселина и глицидилови естери на мастни киселини, е целесъобразно по време на преходния период да се разреши употребата на добавката в храните полиглицеролови естери на мастни киселини (E 475), законно пусната на пазара преди датата на влизане в сила на настоящия регламент, и да се позволи храните, съдържащи такава добавка в храните, да продължат да бъдат пускани на пазара за същия преходен период и да останат на пазара до изтичане на техния срок на минимална трайност или срок на годност.

    (19)

    По същите причини и като се има предвид намаленото съдържание на глицидилови естери на мастни киселини, добавката в храните полиглицеролови естери на мастни киселини (E 475), законно пусната на пазара след датата на влизане в сила на настоящия регламент и отговаряща на намаленото междинно максимално допустимо количество глицидилови естери на мастни киселини (изразени като глицидол), следва да бъде разрешена за употреба до изчерпване на складовите наличности, а храните, съдържащи такава добавка в храните, следва да могат да бъдат пускани на пазара и да останат на пазара до изтичане на техния срок на минимална трайност или срок на годност.

    (20)

    На 24 март 2017 г. Органът издаде научно становище относно повторната оценка на полиглицерол полирицинолеат (E 476) като добавка в храните (8). Органът стигна до заключението, че съвкупността от данни дава основание за увеличаване на допустимата дневна доза до 25 mg/kg телесно тегло на ден. Органът препоръча някои изменения на спецификациите за Е 476, определени в Регламент (ЕС) № 231/2012.

    (21)

    На 23 ноември 2018 г. Комисията отправи публична покана за представяне на технически данни относно добавката в храните полиглицерол полирицинолеат (E 476), насочена към нуждите от данни, установени от Органа.

    (22)

    На 18 март 2020 г. беше подадено заявление за разрешаване на употребата на полиглицерол полирицинолеат (E 476) като емулгатор в лед за ядене за емулгиране на мазнини и масла от вида вода в масло и емулгирани сосове със съдържание на мазнини над 20 %. Впоследствие Комисията предостави на държавите членки достъп до заявлението в съответствие с член 4 от Регламент (ЕО) № 1331/2008.

    (23)

    С помощта на веществото полиглицерол полирицинолеат (E 476) е възможно да се произвеждат стабилни емулсии от вида вода в масло с капчици с по-малки размери, които могат да бъдат замразявани, за да се получи мек, кремообразен лед за ядене, който изисква по-малко енергия в производствения процес и има повишена стабилност във веригата на доставки на замразени храни. Той позволява употребата на нисконаситени мазнини и масла и по-малки количества захар в леда за ядене. Количеството полиглицерол полирицинолеат (E 476), необходимо за постигането на желаната технологична функция, е 4 000 mg/kg.

    (24)

    Полиглицерол полирицинолеат (E 476) също дава възможност за намаляване на съдържанието на мазнини в емулгирани сосове (напр. майонеза или заливки за салати), без да има отрицателен ефект върху усещането в устата. Разрешеното понастоящем максимално допустимо количество от 4 000 mg/kg не е достатъчно за продукти със съдържание на мазнини над 20 %. Количеството полиглицерол полирицинолеат (E 476), необходимо за постигането на желаната технологична функция при продукти със съдържание на мазнини над 20 %, е 8 000 mg/kg.

    (25)

    След представянето на данните от заинтересованите стопански субекти в отговор на обществена покана за предоставяне на технически данни и подаване на заявления за разширяване на обхвата на употреба на полиглицерол полирицинолеат (E 476), Комисията поиска от Органа да представи научно становище, с което да потвърди, че техническите данни, предоставени от заинтересованите стопански субекти, подкрепят по подходящ начин изменение на спецификациите на добавката в храните полиглицерол полирицинолеат (E 476), за да бъдат приведени в съответствие с настоящите стандарти, препоръчани от Органа.

    (26)

    В научното си становище, прието на 30 март 2022 г. (9) Органът стигна до заключението, че предложеното разширяване на обхвата на употребата няма да породи опасения във връзка с безопасността. Органът също така стигна до заключението, че действащите спецификации за полиглицерол полирицинолеат (E 476) трябва да бъдат адаптирани, по-специално чрез намаляване на максимално допустимите количества токсични елементи, посочване на максимално допустимите количества за примесите и съставките, пораждащи опасения във връзка с безопасността, и чрез изменение на определението на полиглицерол полирицинолеат (E 476).

    (27)

    Поради това е целесъобразно в категория храни 03 „Лед за ядене“ да се разреши употребата на полиглицерол полирицинолеат (E 476) с максимално допустимо количество 4 000 mg/kg, да се увеличи разрешеното максимално допустимо количество в категория храни 12.6 „Сосове“ на 8 000 mg/kg за емулгирани сосове със съдържание на мазнини 20 % или повече и да се изменят спецификациите му с оглед на научното становище на Органа. Определението за хранителната добавка следва да бъде изменено, за да се ограничи употребата на глицерол за производството на добавката в храните до такъв глицерол, който съответства на спецификациите за добавката в храните (Е 422). Действащите максимално допустими количества за токсични елементи следва да бъдат намалени, а максимално допустимите количества за сумата от 3-монохлоропропандиол (3-MCPD) и 3-монохлоропропандиолови (3-MCPD) естери на мастни киселини (изразена като 3-MCPD) и глицидилови естери на мастни киселини (изразени като глицидол) следва да бъдат определени в съответствие с научното становище на Органа и като се вземе предвид достижимото понастоящем ниво чрез прилагане на добри производствени практики.

    (28)

    Като се има предвид, че Органът не е установил непосредствена опасност за здравето, свързана с наличието на токсични елементи, 3-монохлоропропандиол (3-MCPD), 3-MCPD естери на мастни киселини и глицидилови естери на мастни киселини, е целесъобразно да се разреши за преходен период употребата на добавката в храните полиглицерол полирицинолеат (E 476), законно пусната на пазара преди датата на влизане в сила на настоящия регламент.

    (29)

    По същите причини е целесъобразно храните, съдържащи добавката в храните полиглицерол полирицинолеат (E 476)), която е била законно пусната на пазара преди датата на влизане в сила на настоящия регламент, да могат да продължат да бъдат пускани на пазара за преходен период и да останат на пазара до изтичане на техния срок на минимална трайност или срок на годност.

    (30)

    Поради това регламенти (ЕО) № 1333/2008 и (ЕС) № 231/2012 следва да бъдат съответно изменени.

    (31)

    Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите,

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Приложение II към Регламент (ЕО) № 1333/2008 се изменя в съответствие с приложение I към настоящия регламент.

    Член 2

    Приложението към Регламент (ЕС) № 231/2012 се изменя в съответствие с приложение II към настоящия регламент.

    Член 3

    Добавката в храните глицерол (E 422), която е била законно пусната на пазара преди 20 юли 2023 г. и която не отговаря на изискванията за максимално допустими количества арсен, олово, живак, кадмий или акролеин, приложими от 20 юли 2023 г., може да бъде добавяна в храните в съответствие с приложения II и III към Регламент (ЕО) № 1333/2008 до 20 януари 2024 г.

    Храните, съдържащи добавката в храните глицерол (E 422), която е била законно пусната на пазара преди 20 юли 2023 г. и която не отговаря на изискванията за максимално допустимите количества арсен, олово, живак, кадмий или акролеин, приложими от 20 юли 2023 г., могат да продължат да се пускат на пазара до 20 януари 2024 г. и могат да продължат да се предлагат на пазара до изтичане на техния срок на минимална трайност или срок на годност.

    Добавката в храните полиглицеролови естери на мастни киселини (E 475), която е била законно пусната на пазара преди 20 юли 2023 г. и която не отговаря на изискванията за максимално допустимите количества арсен, олово, живак, кадмий, сумата от 3-монохлоропропандиол (3-MCPD) и 3-MCPD естери на мастни киселини (изразена като 3-MCPD), ерукова киселина или глицидилови естери на мастни киселини (изразени като глицидол), приложими от 20 юли 2023 г., може да бъде добавяна в храните в съответствие с приложения II и III към Регламент (ЕО) № 1333/2008 до 20 януари 2024 г.

    Храните, съдържащи добавката в храните полиглицеролови естери на мастни киселини (E 475), която е била законно пусната на пазара преди 20 юли 2023 г. и която не отговаря на изискванията за максимално допустимите количества арсен, олово, живак, кадмий, сумата от 3-монохлоропропандиол (3-MCPD) и 3-MCPD естери на мастни киселини (изразена като 3-MCPD), ерукова киселина или глицидилови естери на мастни киселини (изразени като глицидол), приложими от 20 юли 2023 г., могат да продължат да се пускат на пазара до 20 януари 2024 г. и могат да продължат да се предлагат на пазара до изтичане на техния срок на минимална трайност или срок на годност.

    Добавката в храните полиглицеролови естери на мастни киселини (E 475), която е била законно пусната на пазара след 20 юли 2023 г. и до 20 януари 2024 г. и която не отговаря на изискванията за максимално допустимите количества глицидилови естери на мастни киселини (изразени като глицидол), приложими от 20 януари 2024 г., може да бъде добавяна в храните в съответствие с приложения II и III към Регламент (ЕО) № 1333/2008 до изчерпване на складовите наличности.

    Храните, съдържащи добавката в храните полиглицеролови естери на мастни киселини (E 475), която е била законно пусната на пазара след 20 юли 2023 г. и до 20 януари 2024 г. и която не отговаря на изискванията за максимално допустимите количества глицидилови естери на мастни киселини (изразени като глицидол), приложими от 20 януари 2024 г., могат да продължат да бъдат пускани на пазара и могат да продължат да се предлагат на пазара до изтичане на техния срок на минимална трайност или срок на годност.

    Добавката в храните полиглицерол полирицинолеат (E 476), която е била законно пусната на пазара преди 20 юли 2023 г. и която не отговаря на изискванията за максимално допустимите количества арсен, олово, живак, кадмий, сумата от 3-монохлоропропандиол (3-MCPD) и 3-MCPD естери на мастни киселини (изразена като 3-MCPD) или глицидилови естери на мастни киселини (изразени като глицидол), приложими от 20 юли 2023 г., може да бъде добавяна в храните в съответствие с приложения II и III към Регламент (ЕО) № 1333/2008 до 20 януари 2024 г.

    Храните, съдържащи добавката в храните полиглицерол полирицинолеат (E 476), която е била законно пусната на пазара преди 20 юли 2023 г. и която не отговаря на изискванията за максимално допустимите количества арсен, олово, живак, кадмий, сумата от 3-монохлоропропандиол (3-MCPD) и 3-MCPD естери на мастни киселини (изразена като 3-MCPD) или глицидилови естери на мастни киселини (изразени като глицидол), приложими от 20 юли 2023 г., могат да продължат да се пускат на пазара до 20 януари 2024 г. и могат да продължат да се предлагат на пазара до изтичане на техния срок на минимална трайност или срок на годност.

    Член 4

    Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

    Съставено в Брюксел на 29 юни 2023 година.

    За Комисията

    Председател

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  ОВ L 354, 31.12.2008 г., стр. 16.

    (2)  ОВ L 354, 31.12.2008 г., стр. 1.

    (3)  Регламент (ЕС) № 231/2012 на Комисията от 9 март 2012 г. за определяне на спецификации на добавките в храните, включени в списъците в приложения II и III към Регламент (ЕО) № 1333/2008 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 83, 22.3.2012 г., стр. 1).

    (4)  EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) 2017 г.; 15(3):4720.

    (5)  EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) 2022 г.; 20(6):7353.

    (6)  EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) 2017 г.; 15(12):5089.

    (7)  EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) 2022 г.; 20(5):7308.

    (8)  EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) 2017 г.; 15(3):4743.

    (9)  EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) 2022 г.; 20(5):7294.


    ПРИЛОЖЕНИЕ I

    Част Д от приложение II към Регламент (ЕО) № 1333/2008 се изменя, както следва:

    1)

    В категория 03 („Лед за ядене“) се вмъква следното вписване след вписването E 473—474:

     

    „E 476

    Полиглицерол полирицинолеат

    4 000

     

    с изключение на сорбети“

    2)

    В категория 12.6 („Сосове“) вписването за E 476 („Полиглицерол полирицинолеат“) се заменя със следното:

     

    „E 476

    Полиглицерол полирицинолеат

    4 000

     

    само емулгирани сосове със съдържание на мазнини под 20 %

     

    Е 476

    Полиглицерол полирицинолеат

    8 000

     

    само емулгирани сосове със съдържание на мазнини, равно на или по-високо от 20 %“


    ПРИЛОЖЕНИЕ II

    Приложението към Регламент (ЕС) № 231/2012 се изменя, както следва:

    1)

    Вписването за добавка в храните Е 422 Глицерол се заменя със следното:

    Е 422 ГЛИЦЕРОЛ

    Синоними

    Глицерин Глицерин

    Определение

    Глицерол се получава само от растителни масла и мазнини, пряко или от суровия глицерол, получен като страничен продукт от производството на биодизел, и преминава през процеси на пречистване, които включват дестилация и други стъпки за пречистване, за да се получи рафиниран глицерол.

    EINECS

    200-289-5

    Химично наименование

    1,2,3-пропантриол; глицерол; Трихидроксипропан

    Химична формула

    C3H8O3

    Молекулна маса

    92,10

    Изследване

    Съдържание на глицерол не по-малко от 98 % на безводна база

    Описание

    Прозрачна, безцветна, хигроскопична, сироповидна течност, с лек характерен мирис, който не е нито остър, нито неприятен

    Идентификация

     

    Специфична плътност (25 °C/25 °C)

    Не по-малко от 1,257

    Индекс на рефракция

    [n]D 20 между 1,471 и 1,474

    Чистота

     

    Съдържание на вода

    Не повече от 5 % (по метода на Карл Фишер)

    Сулфатна пепел

    Не повече от 0,01 % определено при 800 ± 25 °С

    Бутантриоли

    Не повече от 0,2 %

    Акролеин

    Не повече от 3 mg/kg

    Мастни киселини и естери

    Не повече от 0,1 %, изчислени като маслена киселина

    Хлорирани съединения

    Не повече от 30 mg/kg (като хлор)

    3-монохлоропропан-1,2,-диол (3-MCPD)

    Не повече от 0,1 mg/kg

    Арсен

    Не повече от 0,1 mg/kg

    Олово

    Не повече от 0,1 mg/kg

    Живак

    Не повече от 0,1 mg/kg

    Кадмий

    Не повече от 0,1 mg/kg“

    2)

    Вписването за добавката в храните E 475 Полиглицеролови естери на мастни киселини се заменя със следното:

    Е 475 ПОЛИГЛИЦЕРОЛОВИ ЕСТЕРИ НА МАСТНИ КИСЕЛИНИ

    Синоними

    Полиглицеролови мастнокиселинни естери; Полиглицеролови естери на мастни киселини

    Определение

    Полиглицероловите естери на мастни киселини се получават чрез естерификация на полиглицерол с хранителни мазнини и масла или с мастни киселини, които се срещат в хранителни мазнини и масла. Полиглицероловата част е преобладаващо ди-, три- и тетраглицерол и съдържа не повече от 10 % полиглицероли, равни или по-висши от хептаглицерол

    Полиглицеролът се получава от глицерол, отговарящ на спецификациите за Е 422.

    EINECS

     

    Химично наименование

     

    Химична формула

     

    Молекулна маса

     

    Изследване

    Общо съдържание на мастнокиселинен естер не по-малко от 90 %

    Описание

    Светложълти до кехлибарени, мазни до много вискозни течности; светлобежови до среднокафяви пластични или меки твърди вещества; светлобежови до кафяви, твърди, восъчни твърди вещества

    Идентификация

     

    Тест за глицерол

    Преминава теста

    Тест за полиглицероли

    Преминава теста

    Тест за мастни киселини

    Преминава теста

    Разтворимост

    Естерите варират от много хидрофилни до много липофилни, но като клас имат тенденция за диспергиране във вода и разтворимост в органични разтворители и масла

    Чистота

     

    Сулфатна пепел

    Не повече от 0,5 % (800 ± 25 °C)

    Други киселини освен мастни киселини

    По-малко от 1 %

    Свободни мастни киселини

    Не повече от 6 %, определени като олеинова киселина

    Общо глицерол и полиглицерол

    Не по-малко от 18 % и не повече от 60 %

    Свободен глицерол и полиглицерол

    Не повече от 7 %

    Арсен

    Не повече от 0,1 mg/kg

    Олово

    Не повече от 0,3 mg/kg

    Живак

    Не повече от 0,1 mg/kg

    Кадмий

    Не повече от 0,1 mg/kg

    Сума от 3-монохлоропропандиол (3-MCPD) и 3-монохлоропропандиолови (3-MCPD) естери на мастни киселини, изразена като 3-MCPD

    Не повече от 2,5 mg/kg

    Глицидилови естери на мастни киселини, изразени като глицидол

    Не повече от 10 mg/kg. Прилага се от 20 юли 2023 г. до 20 януари 2024 г.

    Не повече от 5 mg/kg. Прилага се от 20 януари 2024 г.

    Ерукова киселина

    Не повече от 2 %

    Критериите за чистота се отнасят за добавки, които не съдържат натриеви, калиеви и калциеви соли на мастни киселини, като тези вещества могат да присъстват до не повече от 6 % (изразено като натриев олеат).“;

    3)

    Вписването, отнасящо се за добавката в храните E 476 Полиглицерол полирицинолеат, се заменя със следното:

    Е 476 ПОЛИГЛИЦЕРОЛ ПОЛИРИЦИНОЛЕАТ

    Синоними

    Глицеролови естери на кондензирани мастни киселини от рициново масло; полиглицеролови естери на поликондензирани мастни киселини от рициново масло; полиглицеролови естери на вътрешно естерифицирана рицинолова киселина; PGPR

    Определение

    Полиглицерол полирицинолеат се приготвя чрез естерификация на полиглицерол с кондензирани мастни киселини от рициново масло. Рициновото масло, използвано за производството на полиглицерол полирицинолеат, не съдържа рицин.

    Полиглицеролът се получава от глицерол, отговарящ на спецификациите за Е 422.

    EINECS

     

    Химично наименование

     

    Химична формула

     

    Молекулна маса

     

    Изследване

     

    Описание

    Бистра, много вискозна течност

    Идентификация

     

    Разтворимост

    Неразтворим във вода и етанол; разтворим в етер, въглеводороди и халогенирани въглеводороди

    Тест за глицерол

    Преминава теста

    Тест за полиглицероли

    Преминава теста

    Тест за рицинолова киселина

    Преминава теста

    Индекс на рефракция

    [n]D 65 между 1,4630 и 1,4665

    Чистота

     

    Полиглицероли

    Полиглицероловата част трябва да е съставена от не по-малко от 75 % ди-, три- и тетраглицероли и да съдържа не повече от 10 % полиглицероли, равни или по-висши от хептаглицерол

    Хидроксилно число

    Не по-малко от 80 и не повече от 100

    Киселинна стойност

    Не повече от 6

    Арсен

    Не повече от 0,1 mg/kg

    Олово

    Не повече от 0,1 mg/kg

    Живак

    Не повече от 0,1 mg/kg

    Кадмий

    Не повече от 0,1 mg/kg

    Сума от 3-монохлоропропандиол (3-MCPD) и естери на 3-MCPD с мастни киселини (изразена като 3-MCPD)

    Не повече от 2,5 mg/kg

    Глицидилови естери на мастни киселини, изразени като глицидол

    Не повече от 1 mg/kg“


    Top