Valige katsefunktsioonid, mida soovite proovida

See dokument on väljavõte EUR-Lexi veebisaidilt.

Опазване на подземните води от замърсяване

Опазване на подземните води от замърсяване

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 2006/118/ЕО за опазване на подземните води от замърсяване и влошаване на състоянието им (Директива за подземните води)

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

  • Целта ѝ е да се предотврати и спре замърсяването на подземните води в Европейския съюз (ЕС).
  • Тя включва процедури за оценка на химичното състояние на подземните води и мерки за намаляване на нивата на замърсителите.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Директивата включва:

  • критерии за оценка на химичното състояние на подземните води;
  • критерии за определяне на значителни и устойчиви възходящи тенденции при нивата на замърсяване на подземните води и за определяне на началната точка на обръщане на тенденциите;
  • предотвратяване или ограничаване на косвените отвеждания (след проникването им през почвата или подпочвата) на замърсители в подземните води.

Химично състояние на подземните води

Счита се, че подземните води са в добро химично състояние, когато:

  • измерените или прогнозните нива на нитрати не надхвърлят 50 mg/l, докато тези на активните вещества в пестициди, техните метаболити и продукти на взаимодействие не надхвърлят 0,1 µg/l (общо 0,5 µg/l за всички измерени пестициди);
  • нивата на определени високорискови вещества са под праговите стойности, установени от страните от ЕС; такива прагови стойности трябва да бъдат определени най-малко за арсен, кадмий, олово, живак, амоний, хлорид, сулфат, нитрити, фосфор(общо)/ фосфати, трихлоретилен и тетрахлоретилен, както и за електропроводимостта (електропроводимостта на водата позволява измерването на концентрациите на различни минерали, разтворени в нея);
  • концентрацията на всички други замърсители отговаря на определението за добро химично състояние, посочено в приложение V към Рамковата директива за водите;
  • ако стойност, посочена като стандарт за качество или прагова стойност, бъде превишена, проучване трябва да потвърди, наред с други неща, че това не представлява значителен риск за околната среда.

Наличие на замърсители в подземните води

  • До 22 декември 2008 г. страните от ЕС трябваше да установят прагова стойност за всеки замърсител, идентифициран в подземните водни тела на тяхна територия, за които се счита, че са в риск. Като минимум те трябваше да установят прагови стойности за списъка със замърсители, посочен по-горе. За всеки замърсител в списъка трябва да се предостави информация (определена в приложение III към тази директива) за подземните водни тела, характеризирани като такива в риск, както и за това как са установени праговите стойности. Праговите стойности трябва да бъдат включени в планове за управление на речните басейни, предвидени в Директивата за водите. През 2010 г. Европейската комисия публикува доклад въз основа на информация, предоставена от страните от ЕС.
  • Страните от ЕС трябва да определят всяка значителна и устойчива възходяща тенденция при концентрациите на замърсители, открити в подземни водни тела. За целта те трябва да установят програма за мониторинг в съответствие с приложение IV към настоящата директива.
  • Имайки предвид приложение IV към директивата, страните от ЕС трябва също да определят началната точка на обръщане на възходящите тенденции. Началните точки на обръщане на тенденциите ще бъдат насочени към концентрации, които представляват риск за свързаните водни екосистеми, зависимите сухоземни екосистеми, човешкото здраве или законосъобразните употреби на водната околна среда.

Предотвратяване и ограничаване на отвежданията на замърсители

  • Програмата от мерки, разработени за всеки речен басейн по силата на Рамковата директива за водите, трябва да включва предотвратяване на косвените отвеждания на всички замърсители, по-конкретно на опасните вещества, посочени в точки от 1—6 на приложение VIII към Рамковата директива за водите, както и веществата, посочени в точки от 7—9 на приложението, когато се считат за опасни. Освен това замърсителите, които не са посочени като опасни, трябва също да бъдат ограничавани, ако представляват реален или потенциален риск от замърсяване.
  • Освен в случаите, когато друго законодателство на ЕС установява по-строги изисквания, превантивните мерки може да изключват, наред с други неща, резултатите от разрешените директни отвеждания, замърсителите, налични в такива малки количества, че не представляват риск, резултатите от аварии или природни бедствия или замърсители в резултат от отвеждания, които поради технически проблеми компетентните органи считат, че е невъзможно да бъдат предотвратени или ограничени, без да се прибягва до мерки, които биха повишили риска за човешкото здраве или околната среда или до мерки с несъразмерни разходи.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Тя се прилага от 16 януари 2007 г. Държавите от ЕС трябваше да я включат в националното си законодателство до 16 януари 2009 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

  • В Рамковата директива за водите, приета през октомври 2000 г., се посочва, че трябва да се приемат мерки за предотвратяване и контрол на замърсяването на подземните води. Тези мерки са определени в Директива 2006/118/ЕО, поради което тя е известна като „дъщерна директива“ на Рамковата директива. Освен това през 2013 г. Рамковата директива за водите отмени Директива 80/68/ЕИО относно опазването на подземните води от замърсяване с определени опасни вещества. Целта на тази директива е опазване на подземните води и запълване на законодателната празнина след отмяната на Директива 80/68/ЕИО.
  • Опазването на подземните води е приоритет в политиката на ЕС за околната среда поради няколко причини:
    • веднъж замърсени, подземните води се пречистват по-трудно от повърхностните води и последствията може да траят с десетилетия;
    • тъй като подземните води често се използват за производство на питейна вода за промишлеността и селското стопанство, тяхното замърсяване може да постави в опасност човешкото здрави и да застраши тези дейности;
    • подземните води осигуряват основния поток за много реки (те могат да осигурят до 90 % от потока в някои водни течения) и по този начин могат да засегнат качеството на повърхностните водни системи;
    • освен това те действат като буфер през сухите периоди и са от изключително значение за поддържане на влажните зони.
  • За допълнителна информация вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива 2006/118/EО на Европейския парламент и на Съвета от 12 декември 2006 година за опазване на подземните води от замърсяване и влошаване на състоянието им (ОВ L 372, 27.12.2006 г., стр. 19—31)

Последващите изменения на Директива 2006/118/EО са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Директива 2000/60/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2000 година за установяване на рамка за действията на Общността в областта на политиката за водите (ОВ L 327, 22.12.2000 г., стр. 1—73)

Вижте консолидираната версия.

последно актуализация 01.03.2017

Üles