Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Регламент за прилагане на Маракешкия договор в ЕС

Регламент за прилагане на Маракешкия договор в ЕС

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕС) 2017/1563 относно трансграничния обмен между ЕС и държави извън ЕС на копия в достъпен формат от определени произведения в полза на слепи хора, лица с нарушено зрение или с други увреждания, които не позволяват четенето на печатни материали

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

Той определя правила за това как произведения или други закриляни обекти* в копия в достъпен формат* са споделяни между ЕС и държавите извън ЕС, които са страни по Маракешкия договор, в полза на лица, които са слепи, лица със зрителни увреждания или други увреждания, без да е необходимо разрешение за притежател на авторски права.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Маракешки договор

Маракешкият договор изисква от държавите, които го подписват, да приемат национално право, насърчаващо издаването на книги в достъпни формати, напр. брайлово писмо, електронни текстове или с едър шрифт, насочени към лица, които са слепи, с увредено зрение или с други увреждания, които не позволяват четенето на печатни материали. Тези закони трябва също да направят споделянето на тези произведения по-лесно през националните граници, без да се изисква разрешение за притежател на авторски права. Договорът беше подписан през 2013 г. и беше ратифициран от ЕС на 1 октомври 2018 г. ЕС стана страна по договора на 1 януари 2019 г.

Настоящият регламент

Оправомощен субект* от дадена държава от ЕС има право да направи достъпни за бенефициери* или на други оторизирани оправомощени субекти от държави извън ЕС, които са страни по договора, достъпни версии на книги или други писмени материали, позволени от Директива (EC) 2017/1564, директивата за прилагане на Маракешкия договор в ЕС, и тези произведения могат също да бъдат внасяни и използвани от такива лица или оправомощени субекти.

Оправомощеният субект трябва да:

  • възпрепятства неразрешеното възпроизвеждане и разпространение в обществото на копия в достъпен формат;
  • пази записи за притежаваните от него произведения и копия в достъпен формат;
  • публикува информация за това доколко спазва тези задължения;
  • следва правилата за обработване на личните данни на бенефициерите;
  • предоставя следната информация по достъпен начин, при поискване, на бенефициерите, други оторозирани оправомощени субекти или притежатели на авторско право
    • списък с произведения, за които има копия в достъпен формат и наличните формати и
    • детайли за контакт на оторизираните оправомощени субекти за обмена на копия в достъпен формат.

Преразглеждане

До 11 октомври 2023 г. Европейската комисия ще оцени действието на регламента и ще докладва на Европейския парламент, на Съвета и на Европейския икономически и социален комитет, с предложения за изменение на регламента, когато е необходимо.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Прилага се от 12 октомври 2018 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Произведения или други закриляни обекти: книга, специализирано издание, вестник, списание или друг вид писмен материал, нотен запис, включително музикална партитура, и съответните илюстрации върху всякакви носители и във всякаква форма, включително под формата на звукозапис, например аудиокниги, и в цифров формат, която е закриляна от авторското право или сродните му права и която е публикувана или по друг законен начин е направена публично достояние.
Копие в достъпен формат: копие от произведение във формат, който дава достъп на бенефициера по също толкова практичен и удобен начин, какъвто е достъпът за лице без никое от нарушенията или уврежданията, обхванати от настоящия регламент.
Оправомощен субект: оправомощен субект, който има разрешение или е признат от дадена държава да предоставя с нестопанска цел на бенефициери достъп до образование, обучение, адаптивно четене или информация.
Бенефициер: лице, което е сляпо, има зрителни увреждания или има неспособност да чете печатни произведения в същата степен като лице без такова увреждане, или не е в състояние да държи или разлиства книга, или да фокусира или мърда очи до степен нормално приемлива за четене.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) 2017/1563 на Европейския парламент и на Съвета от 13 септември 2017 година относно трансграничния обмен между Съюза и трети държави на копия в достъпен формат от определени произведения и други обекти, закриляни от авторското право и сродните му права, в полза на слепи хора, лица с нарушено зрение или с други увреждания, които не позволяват четенето на печатни материали (OВ L 242, 20.9.2017 г., стр. 1—5)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Решение (ЕС) 2018/254 на Съвета от 15 февруари 2018 година за сключване, от името на Европейския съюз, на Маракешкия договор за улесняване на достъпа до публикувани произведения за слепи хора, лица с нарушено зрение или с други увреждания, които не позволяват четенето на печатни материали (OВ L 48, 21.2.2018 г., стр. 1—2)

Маракешки договор за улесняване на достъпа до публикувани произведения за слепи хора, лица с нарушено зрение или с други увреждания, които не позволяват четенето на печатни материали (OВ L 48, 21.2.2018 г., стр. 3—11)

Директива (ЕС) 2017/1564 на Европейския парламент и на Съвета от 13 септември 2017 година относно определени позволени видове използване на определени произведения и други обекти, закриляни от авторското право и сродните му права, в полза на слепи хора, лица с нарушено зрение или с други увреждания, които не позволяват четенето на печатни материали, и за изменение на Директива 2001/29/ЕО относно хармонизирането на някои аспекти на авторското право и сродните му права в информационното общество (OВ L 242, 20.9.2017 г., стр. 6—13)

Решение 2014/221/EC на Съвета от 14 април 2014 година за подписване от името на Европейския съюз на Маракешкия договор за улесняване на достъпа до публикувани произведения за слепи хора, лица с нарушено зрение или с други увреждания, които не позволяват четенето на печатни материали (OВ L 115, 17.4.2014 г., стр. 1—2)

последно актуализация 21.03.2019

Top