EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010DC0171

Съобщение на Комисията до Европейския Парламент, Съвета, Европейския Икономически и Социален Комитет и Комитета на Регионите - Установяване на пространство на свобода, сигурност и правосъдие за гражданите на Европа План за действие за изпълнение на Програмата от Стокхолм

/* COM/2010/0171 окончателен */

52010DC0171




[pic] | ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ |

Брюксел, 20.4.2010

COM(2010) 171 окончателен

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

Установяване на пространство на свобода, сигурност и правосъдие за гражданите на ЕвропаПлан за действие за изпълнение на Програмата от Стокхолм

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

Установяване на пространство на свобода, сигурност и правосъдие за гражданите на Европа План за действие за изпълнение на Програмата от Стокхолм

1. Установяване на пространство на свобода, сигурност и правосъдие за гражданите на Европа

Заедно със стратегията Европа 2020 Европейското пространство на свобода, сигурност и правосъдие представлява основен елемент от отговора на ЕС на световните предизвикателства в дългосрочен план и допринася за укрепването и развитието на европейския модел на социална пазарна икономика през 21-ви век.

В период на промяна, когато светът едва започва да излиза от икономическата и финансовата криза, Европейският съюз е повече от всякога задължен да опазва и разпространява нашите ценности и да защитава интересите ни. Зачитането на личността и човешкото достойнство, свободата, равенството и солидарността са нашите неизменни ценности във време на неспирни социални и технологични промени. Следователно тези ценности трябва да бъдат в центъра на полаганите от нас усилия.

Програмата от Стокхолм, приета от Европейския съвет през декември 2009 г.[1], определя приоритетите за развитието на Европейското пространство на свобода, сигурност и правосъдие през следващите пет години. Съдържанието на програмата отразява дискусиите с Европейския парламент, Съвета, държавите-членки и заинтересованите страни през последните години. В основата ѝ стоят амбициите, които Комисията представи в съобщението си от юни 2009 г.[2] и които доведоха до приемането на Програмата от Стокхолм.

Действията на Съюза в тази област през следващите години ще бъдат насочени основно към развитието на Европа на гражданите, като едновременно с това се гарантира, че гражданите могат да упражняват правата си и да се възползват пълноценно от европейската интеграция.

Именно в областта на свободата, сигурността и правосъдието гражданите имат най-големи очаквания от създателите на политики, тъй като тази област засяга всекидневния им живот. Гражданите в Европа с основание очакват да живеят в мирен и проспериращ Съюз, уверени, че правата им се спазват, а сигурността им е гарантирана.

Европейското пространство на свобода, сигурност и правосъдие трябва да бъде пространство, в което основните права, залегнали в Хартата на основните права на Европейския съюз, действително се зачитат по отношение на всички хора, включително гражданите на трети държави.

Целта на настоящия план за действие е конкретизирането на тези приоритети както на европейско, така и на световно равнище, като се гарантира, че гражданите се възползват от напредъка, постигнат в областта на свободата, сигурността и правосъдието. Също така планът ни предоставя възможността да погледнем в бъдещето и да дадем решителен и адекватен европейски отговор на европейските и световните предизвикателства.

Влизането в сила на Лисабонския договор дава възможност на Съюза да демонстрира по-голяма амбиция при отклика на ежедневните грижи и очаквания на хората в Европа. Първо, по-активната роля на Европейския парламент като съзаконодателен орган в повечето сфери и по-голямото участие на националните парламенти ще направят ЕС по-отговорен за неговите действия в интерес на гражданите и ще засилят демократичната легитимност на Съюза. Второ, въвеждането на гласуване с квалифицирано мнозинство в Съвета за повечето области на политиката ще рационализира процеса на вземане на решения. И накрая, съдебният контрол ще бъде засилен, тъй като Европейският съд ще упражнява надзор върху всички аспекти на свободата, сигурността и правосъдието, а Хартата на основните права на ЕС става правнообвързваща. Договорът поставя пред Съюза новите цели за борба със социалното изключване и дискриминацията и потвърждава целта за насърчаване на равенството между жените и мъжете.

Следователно Съюзът трябва да проявява решителност, когато откликва на очакванията и опасенията на гражданите си. Той трябва да не се поддава на тенденцията да разглежда темите за сигурността, правосъдието и основните права поотделно. Тези теми вървят заедно в рамките на съгласуван подход за преодоляване на днешните предизвикателства и предизвикателствата на утрешния ден.

2. Гарантиране на защитата на основните права

Правата, залегнали в Хартата на основните права, която следва да направлява всички закони и политики на ЕС, трябва да бъдат пълноценно упражнявани и да станат осезаеми и ефективни. Комисията ще прилага политика на нулева толерантност, когато става въпрос за нарушаване на Хартата. Тя ще заздрави механизмите си, с които се гарантира съблюдаването на Хартата, и ще докладва за това съблюдаване на Европейския парламент и на Съвета. В глобално общество, което се характеризира с бързи технологични промени и в което обменът на информация не признава граници, от особено значение е правото на личен живот да бъде запазено. Съюзът трябва да гарантира, че основното право на защита на данните се прилага по последователен начин. Необходимо е да се укрепи позицията на ЕС относно защитата на личните данни на отделния човек в контекста на всички политики на ЕС, включително правоприлагането и предотвратяването на престъпления, както и в международните отношения.

Ще бъдат използвани всички инструменти на политиката, с които да се даде ясен европейски отговор на насилието над жени и деца, включително домашното насилие и обрязването на женските полови органи, да се защитават правата на децата и да се води борба срещу всякакви форми на дискриминация, расизъм, ксенофобия и хомофобия. Необходимо е да се отдели специално внимание на потребностите на лицата в уязвимо положение.

Различията, които се наблюдават при защитата на жертвите на престъпления и терористични актове в 27-те държави-членки, трябва да се анализират и да се намалят с оглед увеличаване на равнището на закрила посредством всички налични средства. Европейското право следва да осигурява високо равнище на съблюдаване на правата на обвиняемите, когато става въпрос за провеждането на справедливи съдебни процедури. Условията на задържане, включително в затворите, също трябва да бъдат застъпени в европейското законодателство.

3. Оправомощаване на европейските граждани

Необходимо е от идея, залегнала в Договорите, европейското гражданство да се превърне в осезаема действителност, която показва в ежедневието своята добавена стойност спрямо националното гражданство. Гражданите трябва да могат да се възползват от правата си, произтичащи от европейската интеграция.

Улесняването на мобилността на гражданите е от първостепенно значение за европейския проект. Правото на свободно движение е основно право на гражданите на ЕС и членовете на техните семейства и е необходимо то да бъде стриктно прилагано. Мобилността следва да бъде насърчавана чрез премахване на ограниченията, които гражданите все още срещат, когато решат да упражнят правото си на преместване в държава-членка, различна от родната им, където да учат или работят, да започнат бизнес, да създадат семейство или да се пенсионират. Гражданите трябва да бъдат защитени независимо от това в коя част на света се намират. Всеки гражданин на ЕС, който се намира в държава, в която неговата държава-членка няма представителство, следва да получи консулска помощ от посолството или консулството на която и да било друга държава-членка при същите условия като гражданите на тази държава-членка.

Улесняването и насърчаването на участието на гражданите в демократичния живот на Съюза е от основно значение за приобщаването на гражданите към европейския проект. По-активното участие на гражданите в изборите за Европейски парламент е споделена амбиция. Правото на гражданите да гласуват и да бъдат избирани на местни и европейски избори според мястото си на пребиваване следва да бъде допълнително насърчавано и укрепвано. Гражданската инициатива е мощно средство за утвърждаване на правата на европейските граждани и демократичната легитимност на Съюза.

4. Засилване на доверието в Европейското съдебно пространство

Европейското съдебно пространство и правилното функциониране на единния пазар са изградени на базата на основния принцип за взаимно признаване. Този принцип може да функционира ефективно единствено ако е налице взаимно доверие между съдиите, юристите, бизнесът и гражданите. За установяването на взаимно доверие са необходими минимални стандарти и по-голямо разбиране на различните традиции и методи в правото.

Установяването на права не е достатъчно. Правата и задълженията се превръщат в реалност единствено ако са лесно достъпни за лицата, на които те са дадени. Необходимо е лицата да бъдат оправомощени да упражняват тези права независимо от това в коя точка на Съюза се намират.

Изграждането на добре функциониращо Европейско съдебно пространство е от полза за всички политики на Съюза, тъй като то подпомага тяхното изготвяне и успешно изпълнение. По-специално, Европейското съдебно пространство следва да бъде поставено в услуга на гражданите и предприятията, за да подкрепя икономическата активност на единния пазар, гарантирайки едновременно с това високо равнище на защита на потребителите. Вследствие на влизането в сила на Договора от Лисабон Съюзът разполага вече със средствата, с които да помогне за улесняване на всекидневния живот на хората и бизнеса, съвместявайки потребностите на гражданите и единния пазар с разнообразните традиции на държавите-членки в правната сфера.

Правото на Съюза може да улесни мобилността и да оправомощи гражданите да упражняват правото си на свободно движение. За международните двойки то може да намали ненужния стрес при развод или раздяла и да премахне сегашната правна несигурност за децата и техните родители в трансгранични ситуации. Също така то може да допринесе за отстраняването на препятствията пред признаването на правни документи и за въвеждането на взаимно признаване на документите за гражданско състояние. Когато граждани пътуват с кола в друга държава-членка и за съжаление претърпят произшествие, те се нуждаят от правна сигурност по отношение на давността на застрахователните искове.

Правото на Съюза може да има конкретен и значителен принос за изпълнението на стратегията „Европа 2020“ и за намаляване на щетите, причинени от финансовата криза. Ще бъде предлагано ново законодателство на ЕС, когато такова е необходимо и целесъобразно за укрепване на единния пазар, подпомагане на бизнеса чрез премахване на административните ограничения и намаляване на разходите за трансакции.

Намаляването на бюрократичната тежест за бизнеса е ясен приоритет, а процедурата на екзекватура, необходима за признаването и изпълнението на съдебно решение в друга правна система, следва да бъде постепенно премахната, като се запазят обаче необходимите предпазни мерки. Гарантирането на възможността трансгранично парично задължение да бъде върнато толкова лесно, колкото и когато е в рамките на една държава, ще допринесе за изграждането на доверие на предприятията в единния ни пазар, а установяването на ефективни процедури по несъстоятелност ще помогнат за възстановяване от икономическата криза. Трансграничните операции могат да бъдат улеснени чрез по-голяма съгласуваност на европейското договорно право. Предприятията не се възползват в достатъчна степен от възможностите, които интернет предлага за увеличаване на продажбите. Правото на Съюза може да помогне за това, като увеличи нуждата на предприятията от правна сигурност и едновременно с това гарантира най-високо равнище на защита на потребителите. Потребителите трябва да познават правата си и да имат достъп до правни средства за защита при трансгранични дела. И накрая, по-активното използване на алтернативни средства за решаване на спорове може да допринесе за ефективно правораздаване.

Наказателното право е сравнително нова област, в която ЕС може да предприема действия и за която Договорът от Лисабон установява ясна правна рамка. Политиката на ЕС за сближаване на материалното и процесуалното наказателно право следва да се ръководи от стратегия в областта на наказателното правосъдие, която безпрекословно да зачита принципите на субсидиарност и съгласуваност. Стратегията трябва да бъде изпълнявана в тясно сътрудничество с Европейския парламент, националните парламенти и Съвета и в нея трябва да се посочва, че акцентът върху взаимното признаване ще се запази, а хармонизирането на видовете престъпления и наказания ще осъществява в определени случаи.

Правораздаването не трябва да бъде възпрепятствано от неоправдани различия между съдебните системи на държавите-членки: за извършителите на престъпления не би трябвало да е възможно да избегнат наказателно преследване и затвор, като прекосяват граници или се възползват от различията в националните правни системи. Необходима е солидна обща база от процедури на европейско равнище. Създаването на нова и всеобхватна система за събиране на доказателства по трансгранични дела и усъвършенстването на обмена на информация между властите на държавите-членки относно извършени престъпления са от основно значение за изграждането на функциониращо пространство на свобода, сигурност и правосъдие. Комисията ще подготви създаването на Европейска прокуратура от страна на Евроюст, като тази прокуратура ще отговаря за разследването, наказателното преследване и санкционирането в съда на престъпления срещу финансовите интереси на Съюза. По този начин Комисията допълнително ще обмисли сътрудничеството с всички засегнати страни, сред които и Европейската служба за борба с измамите (OLAF).

5. Гарантиране на сигурността на Европа

Европа е изправена пред все нарастваща трансгранична престъпност. Наше задължение е да работим съвместно с държавите-членки, Европейския парламент, трети държави, които са от основно значение за нас, и бизнеса, когато това е целесъобразно, и да положим всички усилия, за да гарантираме, че гражданите на ЕС могат да живеят в сигурност.

Договорът от Лисабон предоставя на Съюза по-добри инструменти за борба с тероризма и организираната престъпност.

За да се преодолеят нарастващите трансгранични предизвикателства, внимателно и решително ще бъде изпълнена стратегия за вътрешната сигурност, която ще се основава на безпрекословното зачитане на основните права и солидарността между държавите-членки. Стратегията предполага координиран подход към полицейското сътрудничество, управлението на границите, сътрудничеството в наказателното правосъдие и гражданската защита. Необходимо е да се справим с всички общи заплахи пред сигурността — от тероризма и организираната престъпност до опасенията за безопасността ни, произтичащи от бедствия, причинени от човека, и природни бедствия. Като се има предвид все по-разпространеното използване на новите технологии, за да се справим ефективно с тези заплахи, се нуждаем и от допълнителна политика, гарантираща подготвеност и издръжливост на мрежите и информационната и комуникационната инфраструктура в Европа.

За да има успех, тази стратегия трябва да се основава на натрупания опит и извлечените поуки. Време е да направим оценка на подхода си в миналото, когато Съюзът трябваше да реагира на неочаквани и трагични събития, често действайки според конкретния случай, и да съчетаем новата институционална структура, създадена с Договора от Лисабон, с последователен и мултидисциплинарен подход.

За изготвянето на стратегическа програма за обмена на информация е необходимо да се извърши преглед на съществуващите системи за събиране, обработка и обмен на данни и да се направи подробна оценка на тяхната полезност, резултатност, ефективност и пропорционалност и на степента, в която зачитат неприкосновеността на личния живот. Тази програма трябва също така да полага основите за съгласувано доразвиване на всички настоящи и бъдещи информационни системи.

Като приоритет е необходимо да се извърши преглед на мерките за борба с тероризма, които бяха въведени през последните години, и да се прецени как тези мерки могат да бъдат усъвършенствани, за да се допринесе за по-добрата защита на нашите граждани и за по-голяма добавена стойност на действията, които държавите-членки предприемат. Новата институционална рамка предлага на Съюза безпрецедентна възможност да установи по-добра взаимовръзка между различните си инструменти за борба с тероризма.

Бъдещите мерки по отношение на организираната престъпност трябва да използват възможно най-пълноценно новата институционална рамка. При борбата с трафика на хора, детската порнография, престъпленията в кибернетичното пространство, финансовите престъпления, подправянето на средства за плащания и трафика на наркотици следва да се разглеждат всички възможни аспекти. По-ефективното наказателно преследване и издаване на присъди са също толкова важни, колкото удовлетворяването на потребностите на жертвите на тези престъпления и намаляването на търсенето на услуги от потенциални жертви. Обединяването на капацитета за правоприлагане на държавите-членки по отношение на конкретни наркотици и маршрути ще бъде първата конкретна реакция.

Също така е необходимо да премахнем всички пречки пред изграждането на ефективно сътрудничество между държавите-членки в сферата на правоприлагането. Ролята на агенции и органи на ЕС като Frontex, Европол, Евроюст и OLAF за това е от решаващо значение. Те трябва да подобрят сътрудничеството помежду си и да получат необходимите правомощия и ресурси, за да могат да постигнат целите си в рамките на ясно определени роли.

Съюзът ще следва интегриран подход за контролиране на достъпа до своята територия в разширеното Шенгенско пространство, за да улесни допълнително мобилността и да установи високо равнище на вътрешна сигурност. Либерализирането на визовия режим, основаващо се на ясно определени условия, ще продължи, особено със съседните държави, за да се улеснят личните контакти между хората.

Благодарение на разумното използване на съвременните технологии в управлението на границите в допълнение към съществуващите инструменти като част от управлението на риска Европа може да стане по-лесно достъпна за добросъвестните пътници, могат да се насърчат иновациите в промишлеността на ЕС, като по този начин се допринесе за просперитета и растежа на Европа и за това гражданите на Съюза да се чувстват сигурни. Пускането в експлоатация на системите ШИС II и ВИС ще продължи да бъде приоритет от първостепенно значение.

При защитата на гражданите от рисковете, които създава международната търговия на фалшифицирани, забранени и опасни стоки, също е необходим координиран подход, в основата на който е капацитетът на митническите органи. Защитата от вредни и опасни стоки трябва да бъде гарантирана по ефективен и структуриран начин посредством управление, което се основава на контрола на рисковете, свързани със стоките, с веригата на доставки и с всеки тип стокопоток.

В усилията ни да защитим населението влиза също и ролята на ЕС за предотвратяване, готовност и реагиране при кризи и бедствия. Първостепенен приоритет ще бъдат по-нататъшното оценяване и необходимите действия на равнище ЕС при управлението на кризи. Механизмът на ЕС за гражданска защита ще бъде засилен, за да се подобри наличието, взаимодействието и координирането на помощ от държавите-членки. Капацитетът за предотвратяване също трябва да бъде увеличен. Съюзът ще използва клаузата за солидарност.

6. Отговор, основаващ се на солидарността и отговорността

За да могат мигрантите да имат пълноценен принос за европейската икономика и общество, от основно значение е да защитаваме твърдо основните им права, изхождайки от своите ценности за човешко достойнство и солидарност. Имиграцията играе важна роля за справянето с демографските предизвикателства пред Съюза и за постигането на добри икономически резултати в ЕС в по-дългосрочен план. Потенциалът ѝ за принос към стратегията „Европа 2020“ е огромен, тъй като тя може да бъде допълнителен източник на динамичен растеж.

През следващите няколко години акцентът ще бъде поставен върху консолидирането на истинска обща политика за имиграцията и предоставянето на убежище. Настоящата икономическа криза не бива да ни попречи да направим това, проявявайки амбиция и решителност. Точно обратното, повече от всякога е необходимо тези политики да бъдат изготвени така, че да съдържат дългосрочно виждане за зачитането на основните права и човешкото достойнство, и да бъде засилена солидарността, особено между държавите-членки, тъй като те носят колективна отговорност за изграждането на хуманна и ефективна система. След като консолидирането на тези политики приключи, ще бъде направена оценка на постигнатия напредък спрямо амбициозните ни цели. Ще бъдат предложени допълнителни мерки, ако това е целесъобразно.

Съюзът ще изготви истинска обща политика за миграцията, която ще съдържа нови и гъвкави рамки за приемането на законни имигранти. Това ще даде възможност на Съюза да се приспособи към нарастващата мобилност и към потребностите на националните пазари на труда, като същевременно не нарушава правомощията на държавите-членки в тази сфера.

ЕС трябва да се стреми към уеднаквяване на правата и задълженията на законните имигранти, които да бъдат съпоставими с тези на европейските граждани. Тези права, консолидирани в кодекс на имиграцията, и установяването на общи правила за ефективното решаване на въпроса със събирането на семейството са от основно значение за постигането на максимален положителен ефект от законната имиграция, който ще бъде от полза за всички заинтересовани лица, и ще направят Съюза по-конкурентоспособен. Интегрирането на мигрантите ще продължи, като техните права бъдат запазени, но едновременно с това ще се наблегне на отговорността, която те имат за интегрирането си в обществото, в което живеят.

Предотвратяването и намаляването на незаконната имиграция в съответствие с Хартата на основните права също са важни за доверието в политиките на ЕС в тази област и за успеха на тези политики. Специално внимание ще се обърне на положението на децата без придружител.

За да се справим с това световно предизвикателство, е необходимо да установим истинско партньорство с третите държави, които са държави на произход и транзитно преминаване, и да включим всички въпроси, свързани с миграцията, във всеобхватна стратегическа рамка. Следователно ще продължим да следваме и прилагаме глобалния подход към миграцията.

Трябва да изпълняваме задължението си за зачитане на основното право на убежище, включително и принципа на неотблъскване. С установяването на обща европейска система за предоставяне на убежище и на Европейска служба за подпомагане предоставянето на убежище следва да се гарантират единен статут, високи общи стандарти за защита в ЕС и обща процедура при предоставянето на убежище, като дългосрочната цел следва да бъде взаимното признаване. В основата на политиката ни за предоставяне на убежище и презаселване ще бъде солидарността — солидарност както между държавите-членки, така и с лицата, подложени на преследване по света.

7. Принос за глобална Европа

Очертаните по-горе политически цели не могат да бъдат постигнати без ефективното участие на партньорите ни в държавите, които не са членки на ЕС, и международните организации. Установяването на силно външно измерение, съгласувано с общите външни действия на Съюза, ще ни помогне да предвиждаме предизвикателствата и да постигнем целите си, включително да популяризираме ценностите си и да изпълним международните си задължения в сферата на правата на човека.

Вътрешните и външните политики в областта на свободата, сигурността и правосъдието са тясно свързани помежду си. Приемствеността и последователността между вътрешните и външните политики, както и съгласуваността и взаимното допълване между действията на Съюза и държавите-членки са от основно значение за постигането на резултати.

Договорът от Лисабон предлага на Европейския съюз нови възможности за по-ефективни действия във външните отношения. Съгласно договора Комисията има важна роля за конкретизирането на външното измерение на правосъдието и вътрешните работи в ЕС. Също съгласно договора Върховният представител на Съюза и заместник-председател на Комисията и Комисията ще гарантират съгласуваността между външните отношения и другите аспекти на външните действия на ЕС, включително и като работят съвместно с Европейската служба за външна дейност.

8. От политически приоритети към действия и резултати

За постигането на напредък в областта на свободата, сигурността и правосъдието е необходимо всички тези политически приоритети да бъдат успешно реализирани. За да се сдобие с инструменти, съответстващи на амбициите, съдържащи се в Договора от Лисабон, Комисията за първи път повери отговорности в сферата на правосъдието и вътрешните работи на двама членове на Комисията, като единият от тях е и заместник-председател на Комисията.

Действията ни ще бъдат направлявани от Хартата на основните права, а методиката ни ще се състои от пет компонента: по-голямо интегриране с другите политики на Съюза, подобряване на качеството на европейското законодателство, по-добро изпълнение на национално равнище, по-добро използване на инструментите за оценяване и предоставяне на подходящи финансови ресурси за изпълнение на политическите ни приоритети съгласно многогодишната финансова рамка.

От основно значение за постигането на истински напредък е взаимното доверие. За тази цел е необходимо да се установят минимални стандарти (например по отношение на процесуалните права), както и да бъдат разбрани различните правни традиции и методи. Ценен принос в тази насока може да има изграждането на обща европейска култура в тази сфера посредством обучения и програми за обмен, подобни на програмата „Еразъм“, както и създаването на Институт по европейско право, като се основаваме на съществуващите структури и мрежи. Затова подобни действия ще бъдат активно насърчавани.

Често създаването на правни инструменти не е достатъчно. Необходимо е амбициите да бъдат широко дискутирани, а резултатите трябва да бъдат подробно обяснени. Често изобщо не е ясно дали гражданите на Европа са запознати напълно със своите права и отговорности. Следователно в действителност те не разполагат с достатъчно средства, за да упражняват тези права и отговорности. Подобряването на комуникацията ще помогне на гражданите да се възползват от напредъка, постигнат на равнище ЕС, и да стеснят пропастта между реалността на европейската интеграция и разбиранията на хората.

Приложената таблица представлява ориентир за действията на Съюза в областта на свободата, сигурността и правосъдието през следващите пет години. Целта ѝ е да конкретизира всички политически цели, посочени от Европейския съвет в Програмата от Стокхолм, да отговори на приоритетите на Европейския парламент в тези области и да отговори на предизвикателствата, които ни предстоят. Таблицата съдържа конкретни действия с ясен график за тяхното приемане и осъществяване. Според Комисията тези действия са взаимосвързани и належащи и съответстват на амбицията, която Съюзът трябва да демонстрира.

Следва да се предприемат и осъществят инициативи за създаването на наши общи политически приоритети с цел да се постигне възможно най-амбициозният резултат, като се отговори на очакванията на гражданите. Време е да направим така, че гражданите да се възползват изцяло от напредъка, постигнат на европейско равнище. Успешното изпълнение на настоящия план за действие зависи от политическата ангажираност на всички участващи страни: Комисията в качеството си на движеща сила за изпълнението на плана, Европейският парламент и Съветът, които обсъждат и гласуват предложенията, и националните парламенти, които извършват контрол по отношение на принципите на субсидиарност и пропорционалност. Същата степен на ангажираност трябва да се наблюдава у държавите-членки, когато транспонират и прилагат законодателството на Съюза, у Комисията, когато извършва мониторинг на това законодателство, и у съдилищата на Съюза и националните съдилища, когато гарантират правилното му прилагане. И не на последно място, активният и информиран гражданин, за когото се прави всичко това, е важна движеща сила и участник в целия процес.

Настоящият план за действие не трябва да се разглежда като програма, която е установена веднъж завинаги. Съюзът трябва да бъде в състояние да реагира на неочаквани събития и да проявява бързина при възползването от предоставени възможности и при предвиждането на бъдещи тенденции и адаптирането към тях. Следователно Комисията ще използва правото си на инициатива винаги когато е необходимо, за да постигне това. Също така Комисията ще представи през 2012 г. средносрочен преглед на изпълнението на Програмата от Стокхолм, за да бъде сигурна, че програмата продължава да е в съответствие със случващото се в Европа и по света.

Комисията приканва Европейския парламент и Съвета да одобрят този план за действие за изпълнение на Програмата от Стокхолм и активно да участват в осъществяването му.

ПРИЛОЖЕНИЕ

Гарантиране на защитата на основните права

Европа, изградена върху основните права |

Действия | Отговорна страна | График |

Препоръка за даване на разрешение за започването на преговори за присъединяването на ЕС към Европейската конвенция за защита на правата на човека | Комисия | 2010 г. (приета) |

Съобщение относно политиката за основните права | Комисия | 2010 г. |

Многогодишна рамка на Агенцията за основните права, която да обхваща съдебното и полицейското сътрудничество по наказателноправни въпроси | Комисия | 2010 г. |

Доклад относно спомена за престъпленията, извършени от тоталитарните режими | Комисия | 2010 г. |

Годишен доклад относно Хартата на основните права на ЕС | Комисия | 2010 г. В процес на изпълнение |

Доклад за оценка на изпълнението на Решение 2003/335/ПВР на Съвета за разследване и наказателно преследване на геноцид, престъпления срещу човечеството и военни престъпления | Комисия | 2011 г. |

Европейска мрежа на точки за контакт по отношение на лицата, отговорни за геноцид, престъпления срещу човечеството и военни престъпления | Комисия | В процес на изпълнение |

Защитаване на правата на гражданите в информационното общество |

Действия | Отговорна страна | График |

Съобщение относно нова правна рамка за защита на личните данни след влизането в сила на Договора от Лисабон | Комисия | 2010 г. |

Нова всеобхватна правна рамка за защита на данните | Комисия | 2010 г. |

Съобщение относно неприкосновеността на личния живот и доверието в цифрова Европа: изграждане на доверие от страна на гражданите в новите услуги | Комисия | 2010 г. |

Препоръка за даване на разрешение за започването на преговори относно споразумение за защита на личните данни за целите на правоприлагането със Съединените американски щати | Комисия | 2010 г. |

Съобщение относно основните елементи за защита на личните данни в споразумения между Европейския съюз и трети държави за целите на правоприлагането | Комисия | 2012 г. |

Да живеем заедно на територия, в която се зачита многообразието и се защитават най-уязвимите |

Расизъм и ксенофобия |

Действия | Отговорна страна | График |

Изпълнение на Рамково решение 2008/913/ПВР относно расизма и ксенофобията | Държавите-членки Комисия | ноември 2010 г. В процес на изпълнение |

Съобщение относно борбата срещу расизма, ксенофобията и дискриминацията | Комисия | 2011 г. |

Доклад относно изпълнението на Директива 2000/43/ЕО за дискриминацията на расова основа | Комисия | 2012 г. |

Доклад относно изпълнението на Рамково решение 2008/913/ПВР относно расизма и ксенофобията | Комисия | 2013 г. |

Права на детето |

Действия | Отговорна страна | График |

Съобщение относно стратегията за правата на детето (2010—2014 г.) въз основа на оценка на въздействието на вътрешните и външните инструменти на ЕС върху правата на детето | Комисия | 2010 г. |

Инициативи относно възможностите за използване на семейните консултации на международно равнище | Комисия | 2012 г. |

Изпълнение на заключенията на Съвета относно механизмите за сигнализиране на престъпни случаи на отвличания на деца | Държавите-членки | 2011 г. |

Регламент относно горещите линии в ЕС за изчезнали деца | Комисия | 2012 г. |

Уязвими групи |

Действия | Отговорна страна | График |

Съобщение относно социалната и икономическата интеграция на ромите в Европа | Комисия | 2010 г. (прието) |

Съобщение относно стратегия за борба с насилието над жени, домашното насилие и обрязването на женските полови органи, което ще бъде последвано от план за действие на ЕС | Комисия | 2011—2012 г. |

Доклад относно прилагането на Хагската конвенция от 2000 г. за международната защита на пълнолетни лица, в който се прави и оценка на нуждата от допълнителни предложения относно уязвимите пълнолетни лица | Комисия | 2014 г. |

Практическа помощ и насърчаване на най-добри практики, за да се помогне на държавите-членки в борбата срещу дискриминацията въз основа на член 10 от ДФЕС, включително по отношение на ромите | Комисия | В процес на изпълнение |

Присъединяване към Хагската конвенция от 2000 г. за международната защита на пълнолетни лица | Държавите-членки | В процес на изпълнение |

Жертви на престъпления, включително на терористични актове |

Действия | Отговорна страна | График |

Законодателно предложение за всеобхватен инструмент относно защитата на жертвите и план за действие относно практическите мерки, включително създаване на европейска заповед за осигуряване на защита | Комисия | 2011 г. |

Правата на лицата в наказателното производство |

Действия | Отговорна страна | График |

Законодателно предложение относно писмения и устния превод | Комисия | 2010 г. (прието) |

Законодателно предложение относно информацията за правата и информацията за повдигнатите обвинения | Комисия | 2010 г. |

Законодателно предложение относно правните консултации и правната помощ | Комисия | 2011 г. |

Законодателно предложение относно контактите с роднини, работодатели и консулски служби | Комисия | 2012 г. |

Законодателно предложение относно специалните гаранции за заподозрени лица или за обвиняеми, които са в уязвимо положение | Комисия | 2013 г. |

Зелена книга за това дали е необходимо да бъдат разгледани елементи на минималните процесуални права за обвиняемите и заподозрените лица, различни от уредените в предишните законодателни предложения | Комисия | 2014 г. |

Задържане |

Действия | Отговорна страна | График |

Зелена книга по въпросите на задържането и необходимия последващ контрол | Комисия | 2011 г. |

Доклад относно изпълнението на Рамково решение 2008/909/ПВР за прилагане на принципа за взаимно признаване към съдебни решения по наказателни дела, с които се налагат наказания лишаване от свобода или мерки, включващи лишаване от свобода, за целите на тяхното изпълнение в Европейския съюз | Комисия | 2013 г. |

Оправомощаване на европейските граждани

Безпрекословно упражняване на правото на свободно движение |

Действия | Отговорна страна | График |

Проследяване на изпълнението на Директива 2004/38/ЕО относно правото на свободно движение | Комисия | В процес на изпълнение |

Втори доклад за изпълнението и прилагането на Директива 2004/38/ЕО | Комисия | 2013 г. |

„Младежта в движение“ — водеща инициатива на стратегията „Европа 2020“ | Комисия | 2010 г. |

Право на защита в държави, които не са членки на ЕС |

Действия | Отговорна страна | График |

Съобщение относно постигнатото при установяването на по-ефективна консулска защита за гражданите на ЕС и бъдещи действия в тази област | Комисия | 2010 г. |

Законодателно предложение за по-добра финансова компенсация на консулската защита в кризисни ситуации | Комисия | 2011 г. |

Предложение за директива за установяване на мерките за координиране и сътрудничество, които са необходими за улесняване на консулската защита (изменяща Решение 1995/553/ЕО) | Комисия | 2011 г. |

Участие в демократичния живот на Съюза |

Действия | Отговорна страна | График |

Доклад за гражданството, съдържащ анализ на пречките пред свободното движение и мерки за отстраняването на тези пречки, включващ доклад за прилагането на правото на ЕС по време на изборите за Европейски парламент през 2009 г. | Комисия | 2010 г. |

Доклади за изпълнението на Директива 94/80/ЕО относно участието на гражданите на ЕС в общински избори и за предоставянето на дерогация съгласно член 22, параграф 1 от ДФЕС | Комисия | 2011 г. |

Законодателно предложение за изменение на Директива 93/109/ЕО относно изборите за ЕП с оглед намаляване на административната тежест за гражданите и националните администрации | Комисия | 2011—2012 г. |

Доклад на Комисията до Европейския съвет относно националните практики в изборите за Европейски парламент | Комисия | 2012 г. |

Доклад относно предоставянето на дерогация съгласно член 22, параграф 2 от ДФЕС, изготвен съгласно член 14, параграф 3 от Директива 93/109/ЕО относно изборите за ЕП | Комисия | 2012 г. |

Доклад за гражданството, съдържащ допълнителен анализ на пречките пред свободното движение и мерки за отстраняването на тези пречки | Комисия | 2013 г. |

Засилване на доверието в Европейското съдебно пространство

Продължаване на прилагането на принципа на взаимно признаване |

Наказателно право |

Действия | Отговорна страна | График |

Доклади за изпълнението на Рамково решение 2006/783/ПВР относно взаимното признаване на решения за конфискация | Комисия | 2010 г. 2013 г. |

Доклад за изпълнението на Рамково решение 2002/584/ПВР относно европейската заповед за арест и целесъобразни последващи действия | Комисия | 2010 г. 2014 г. |

Законодателно предложение относно всеобхватен режим за получаване на доказателства по наказателноправни въпроси, основан на принципа на взаимно признаване и обхващащ всички видове доказателства | Комисия | 2011 г. |

Законодателно предложение за въвеждането на общи стандарти за събирането на доказателства по наказателноправни въпроси, за да се гарантира тяхната допустимост | Комисия | 2011 г. |

Предложение за регламент за оправомощаване на Евроюст да започва разследвания, за увеличаване на ефективността на вътрешната структура на Евроюст и за приобщаване на Европейския парламент и националните парламенти към оценяването на дейностите на Евроюст | Комисия | 2012 г. |

Законодателно предложение относно взаимното признаване на лишаването от права | Комисия | 2013 г. |

Съобщение относно създаването на Европейска прокуратура (EPPO) от страна на Евроюст | Комисия | 2013 г. |

Законодателно предложение относно взаимното признаване на финансовите санкции, включително такива, свързани с пътни нарушения | Комисия | 2011 г. |

Гражданско право |

Действия | Отговорна страна | График |

Законодателно предложение за преразглеждане на Регламент (ЕО) № 44/2001 относно компетентността, признаването и изпълнението на съдебни решения по граждански и търговски дела (Брюксел I) | Комисия | 2010 г. |

Законодателно предложение за решение на Съвета относно засиленото сътрудничество в сферата на законодателството, приложимо към разводите (Рим III) | Комисия | 2010 г. (прието) |

Предложение за регламент относно конфликтите между правни норми по въпроси, свързани със съпружеска имуществена общност, включително въпроса за компетентността и взаимното признаване, и за регламент относно последиците по отношение на собствеността при раздялата на двойки от други видове съюзи | Комисия | 2010 г. |

Компендиум на съществуващото законодателство на Съюза относно сътрудничеството в областта на гражданското правосъдие | Комисия | 2010 г. |

Консултация относно инструментите за колективна правна защита в законодателството на ЕС | Комисия | 2010 г. |

Компендиум на съществуващото законодателство на Съюза за защита на потребителите | Комисия | 2011 г. |

Препоръка на Комисията относно вписването на завещания вследствие на приемането от Съвета и Европейския парламент на Регламента относно компетентността, приложимото право, признаването и изпълнението на решенията и автентичните актове в областта на наследяването и създаването на европейско удостоверение за наследство | Комисия | 2013 г. |

Укрепване на взаимното доверие |

Подобряване на инструментите |

Действия | Отговорна страна | График |

Европейска съдебна мрежа (граждански въпроси) - изпълнение на решението за изменение на Европейската съдебна мрежа (Решение 568/2009/ЕО) - усъвършенстване на уебсайта на Европейската съдебна мрежа в съответствие с разработването на европейския портал за електронно правосъдие - докладване за дейностите на Европейската съдебна мрежа | Комисия | В процес на изпълнение |

Европейска съдебна мрежа (наказателни въпроси) - изпълнение на Решение 2008/976/ПВР на Съвета относно Европейската съдебна мрежа - подобряване на разпространението на актуализирана информация относно прилагането на инструментите на ЕС в сферата на съдебното сътрудничество | Комисия Държавите-членки Държавите-членки и Европейската съдебна мрежа | В процес на изпълнение |

Изпълнение |

Действия | Отговорна страна | График |

Наръчник за изпълнението на споразуменията между ЕС и САЩ за правна взаимопомощ и екстрадиция | Комисия | 2010 г. |

Практически наръчник относно европейската заповед за плащане (Регламент (ЕО) № 1896/2006) | Комисия | 2010 г. |

Практически наръчник относно европейската процедура за искове с малък материален интерес (Регламент (ЕО) № 861/2007) | Комисия | 2011 г. |

Фактическа информация относно Регламент (ЕО) № 4/2009 относно задълженията за издръжка | Комисия | 2011 г. |

Фактическа информация относно Директива 2008/52/ЕО относно медиацията | Комисия | 2012 г. |

Наръчник относно Рамково решение 2003/577/ПВР относно налагането на възбрана върху имущество | Комисия | 2012 г. |

Наръчник относно Рамково решение 2005/214/ПВР относно финансовите санкции | Комисия | 2012 г. |

Установяване на набор от общи минимални права |

Наказателно право |

Действия | Отговорна страна | График |

Законодателно предложение относно уеднаквяването на митническите нарушения и наказания | Комисия | 2012 г. |

Законодателни предложения, допълващи Директива 2008/99/ЕО относно защитата на околната среда чрез наказателно право и Директива 2009/123/ЕО относно замърсяването от кораби | Комисия | 2012 г. |

Гражданско право |

Действия | Отговорна страна | График |

Доклад относно прилагането на Регламент (ЕО) № 1393/2007 относно връчването на документи по граждански или търговски дела, последван, при необходимост, от предложение за преразглеждане, което би могло да включва установяването на общи минимални стандарти | Комисия | 2011 г. 2012 г. |

Доклад относно прилагането на Регламент (ЕО) № 1206/2001 относно събирането на доказателства по граждански или търговски дела, последван, при необходимост, от предложение за преразглеждане, което би могло да включва установяването на общи минимални стандарти | Комисия | 2012 г. 2013 г. |

Предложение за регламент за изменение на Регламент (ЕО) № 2201/2003 относно компетентността, признаването и изпълнението на съдебни решения по брачни дела и делата, свързани с родителската отговорност, включващо установяване на общи минимални стандарти във връзка с признаването на решения, свързани с родителската отговорност, след доклад за неговото прилагане | Комисия | 2011 г. 2013 г. |

Доклад относно трансграничното функциониране на настоящия режим на ЕС в областта на гражданскопроцесуалното право | Комисия | 2013 г. |

Зелена книга за минималните стандарти за процедурите по гражданско право и необходими последващи действия | Комисия | 2013 г. |

Законодателно предложение, чиято цел е съществуващото законодателство на Съюза в сферата на гражданското процесуално право да стане по-съгласувано | Комисия | 2014 г. |

Ползи от установяването на Европейско съдебно пространство за гражданите |

Предоставяне на по-лесен достъп до правосъдие |

Действия | Отговорна страна | График |

Стартиране на европейския портал за електронно правосъдие и подготовка за нови версии | Комисия | 2010 г. |

Зелена книга относно свободното движение на документи: документи за гражданско състояние, автентични актове и опростяване на легализацията | Комисия | 2010 г. |

Регламент относно давността при трансгранични пътнотранспортни произшествия | Комисия | 2011 г. |

Доклад за прилагането на Директива 2003/8/ЕО относно правната помощ | Комисия | 2011 г. |

Съобщение/Зелена книга относно насърчаването на алтернативни средства за решаване на спорове в ЕС | Комисия | 2010 г. |

Законодателно предложение относно взаимното признаване на силата на някои документи за гражданско състояние (например документи, свързани с раждане, роднинска връзка, осиновяване, име) | Комисия | 2013 г. |

Законодателно предложение за премахване на формалностите по легализирането на документи между държавите-членки | Комисия | 2013 г. |

Съобщение относно изпълнението на директивата за медиацията | Комисия | 2013 г. |

Подпомагане на икономическата дейност |

Действия | Отговорна страна | График |

Съобщение относно европейското договорно право — метод за приемането на обща референтна рамка | Комисия | 2010 г. |

Предложение за регламент за подобряване на ефективността на принудителното изпълнение на съдебни решения в Европейския съюз: налагане на запор върху банкови сметки | Комисия | 2010 г. |

Законодателно предложение относно общата референтна рамка | Комисия | 2011 г. |

Предложение за регламент за изменение на Регламент (ЕО) № 1346/2000 относно производството по несъстоятелност вследствие на доклад за прилагането му | Комисия | 2012 г. 2013 г. |

Предложение за регламент за подобряване на ефективността на принудителното изпълнение на съдебни решения в Европейския съюз: прозрачност на информацията за имуществото на длъжника | Комисия | 2013 г. |

Зелена книга относно аспекти на международното частно право, включително приложимото право по отношение на дружества, асоциации и други юридически лица | Комисия | 2014 г. |

Доклади за изпълнението и следващи етапи: |

Доклад относно прехвърлянето на вземания съгласно Регламент (ЕО) № 593/2008 относно приложимото право към договорни задължения (Рим I) | Комисия | 2010 г. |

Доклад за прилагането на Регламент (ЕО) № 805/2004 относно европейското изпълнително основание при безспорни вземания | Комисия | 2011 г. |

Доклад за прилагането на Регламент (ЕО) № 864/2007 относно приложимото право към извъндоговорни задължения (Рим II) | Комисия | 2012 г. |

Доклад за прилагането на Регламент (ЕО) № 861/2007 за създаване на европейска процедура за искове с малък материален интерес | Комисия | 2013 г. |

Доклад за прилагането на Регламент (ЕО) № 1896/2006 за създаване на процедура за европейска заповед за плащане | Комисия | 2013 г. |

Доклад относно приложимото законодателство към застрахователни договори съгласно Регламент (ЕО) № 593/2008 относно приложимото право към договорни задължения (Рим I) | Комисия | 2013 г. |

Директива за правата на потребителите (COM(2008) 614 окончателен) | Комисия | В процес на изпълнение |

Осъвременяване на Директива 90/314/ЕИО относно пакетните туристически пътувания | Комисия | 2011 г. |

Осъвременяване на Директива 2005/29/ЕО относно нелоялни търговски практики от страна на търговци към потребители | Комисия | 2011 г. |

Осъвременяване на Директива 98/6/ЕО относно обозначаването на цените за единица мярка | Комисия | 2012 г. |

Осъвременяване на Директива 2006/114/ЕО относно заблуждаващата и сравнителната реклама | Комисия | 2012 г. |

Засилване на международното присъствие на ЕС в правната сфера |

Гражданско право |

Действия | Отговорна страна | График |

Препоръка за разрешаване на започването на преговори за споразумение между ЕС и Норвегия, Исландия и Швейцария относно съдебното сътрудничество при връчването на документи и събирането на доказателства | Комисия | 2012 г. |

Препоръка за разрешаване на започването на преговори за споразумение между ЕС и Норвегия, Исландия и Швейцария относно допълнителен протокол по въпроси, свързани с издръжката, към Конвенцията от Лугано от 2007 г. | Комисия | 2010 г. |

Препоръка за разрешаване на започването на преговори по Протокола за космическото пространство на UNIDROIT, като се актуализира настоящият мандат | Комисия | 2010 г. |

Съобщение за определянето на стратегия за международното присъствие на ЕС в сферата на гражданското право | Комисия | 2011 г. |

Предложения за разрешаване на някои държави-членки да се присъединят към Хагската конвенция относно връчването на документи и събирането на доказателства в интерес на ЕС | Комисия | 2011 г. |

Предложение за сключване от ЕС на Люксембургския протокол за подвижния железопътен състав | Комисия | 2011 г. |

Предложение за сключването от ЕС на Хагската конвенция от 2005 г. относно избор на съд | Комисия | 2012 г. |

Оценка на участието на трети държави в Конвенцията от Лугано | Комисия | 2012 г. |

Предложение за подписването и сключването от ЕС на Протокола за космическото оборудване | Комисия | 2013 г. |

Предложение за присъединяването на ЕС към UNIDROIT | Комисия | 2014 г. |

Наказателно право |

Действия | Отговорна страна | График |

Съобщение относно международните аспекти на съдебното сътрудничество по наказателноправни въпроси | Комисия | 2013 г. |

Гарантиране на сигурността на Европа

Стратегия за вътрешната сигурност |

Действия | Отговорна страна | График |

Съобщение относно стратегията за вътрешната сигурност | Комисия | 2010 г. |

Осъвременяване на инструментите за работа |

Управление на потока от информация |

Действия | Отговорна страна | График |

Съобщение относно прегледа на събирането и обмена на информация | Комисия | 2010 г. |

Законодателно предложение относно общ подход на ЕС при използването на резервационни данни за пътниците (PNR данни) за целите на правоприлагането | Комисия | 2010 г. |

Съобщение относно предаването на резервационни данни за пътниците (PNR данни) на трети държави | Комисия | 2010 г. |

Предложения за разрешаване на започването на преговори и договарянето на споразумения относно резервационните данни за пътниците (PNR данни) между Европейския съюз и трети държави | Комисия | В процес на изпълнение 2011—2014 г. |

Доклад за оценка на прилагането на Директива 2006/24/ЕО относно запазването на данни, който при необходимост ще бъде последван от предложение за преразглеждане | Комисия | 2010 г. 2012 г. |

Доклад относно прилагането на Рамково решение 2006/960/ПВР (по инициатива на Швеция) относно обмена на информация между правоприлагащите органи | Комисия | 2011 г. |

Доклад относно прилагането на Решение 2008/615/ПВР (Решението от Прюм) относно свързването на базите данни за ДНК профили, дактилоскопични отпечатъци и регистрация на превозните средства | Комисия | 2012 г. |

Съобщение относно европейския модел за обмен на информация, последвано от план за действие | Комисия | 2012 г. 2013 г. |

Съобщение относно подобряване на проследяването на потребителите на предплатени комуникационни услуги за целите на правоприлагането | Комисия | 2012 г. |

Зелена книга относно търговската информация, която е от интерес за правоприлагането, и моделите за обмен на информация | Комисия | 2012 г. |

Полицейски кодекс, съдържащ кодификация на основните инструменти за достъп до информация | Комисия | 2014 г. |

Мобилизиране на необходимите технологични инструменти |

Действия | Отговорна страна | График |

Законодателно предложение за европейски регистър на осъдените граждани на трети държави | Комисия | 2011 г. |

Предложения за изпълнителни мерки във връзка с Европейската информационна система за съдимост (ECRIS) | Комисия | 2011 г. |

Съобщение относно възможността за създаването на система на ЕС за индексиране на полицейските регистри (EPRIS) | Комисия | 2012 г. |

Съобщение относно възможните мерки за насърчаване на обмена на информация между държавите-членки, включително Европол, относно пътуващи нарушители, склонни към насилие, във връзка с големи обществени прояви | Комисия | 2012 г. |

Съобщение относно оценка на ECRIS и бъдещото ѝ развитие и разширяване, така че да обхване обмена на информация относно мерките за надзор | Комисия | 2014 г. |

Ефективни политики |

По-ефективно сътрудничество в правоприлагането на европейско равнище |

Действия | Отговорна страна | График |

Предложение за регламент за изпълнението на член 10 от Протокола на ООН срещу незаконното производство и трафик на огнестрелни оръжия, техни части и компоненти и боеприпаси относно общите изисквания към системите за издаване на лицензии или разрешения за износ, внос и транзитен превоз | Комисия | 2010 г. |

Съобщение относно статута на сътрудничеството между полицейската мисия на ОПСО и Европол | Комисия | 2011 г. |

Предложение за регламент относно Европол | Комисия | 2013 г. |

Предложение относно сключването от името на Съюза на Протокола на ООН срещу незаконното производство и трафик на огнестрелни оръжия, техни части и компоненти и боеприпаси | Комисия | 2012 г. |

Предложение относно обмена на информация между Европол, Евроюст и Frontex | Комисия | 2011 г. |

Оценка на Рамково решение 2009/905/ПВР относно акредитацията на криминалистични лабораторни дейности и дискусия на възможностите за разработване на общи стандарти за качество в сферата на криминалистиката | Комисия | 2013 г. |

Съобщение относно подобряването на митническото и полицейското сътрудничество в ЕС, включващо дискусия относно служителите под прикритие, полицейското сътрудничество и митническите центрове, подход на ЕС към полицейската дейност, осъществявана на базата на разузнавателни данни, и общи действия за подобряване на оперативното полицейско сътрудничество: оценка на настоящата ситуация и евентуални препоръки | Комисия | 2014 г. |

За да бъде извършен анализ на заплахите на европейско равнище, следва да бъде създадена методика, която се основава на общи параметри. Европол, Съвместният ситуационен център (SitCen) и Евроюст трябва да бъдат използвани пълноценно в борбата с тероризма. | Комисия Държави-членки | В процес на изпълнение |

По-ефективно предотвратяване на престъпления |

Действия | Отговорна страна | График |

Оценка на функционирането на Европейската мрежа за предотвратяване на престъпността и законодателно предложение относно създаването на Наблюдателен център за превенция на престъпността | Комисия | 2013 г. |

Популяризиране на идеята за предотвратяване и борба с организираната престъпност посредством административен подход | Комисия | В процес на изпълнение |

Изготвяне на рамка за управление на риска в митниците с цел предотвратяване на дейности на организираната престъпност, свързани със стоки | Комисия | В процес на изпълнение |

Статистика |

Действия | Отговорна страна | График |

Нов план за действие относно изготвянето на статистика за престъпленията и наказателното правосъдие за периода 2011—2015 г. | Комисия | 2011 г. |

Предложение за европейска класификация на видовете престъпления | Комисия | 2013 г. |

Проучване на сигурността в ЕС | Комисия | 2013 г. |

Събиране на съпоставими статистически данни относно избрани видове престъпления: изпиране на пари, престъпления в кибернетичното пространство, корупция, трафик на хора | Комисия | В процес на изпълнение |

Защита срещу тежките престъпления и организираната престъпност |

Борба срещу тежките престъпления и организираната престъпност |

Действия | Отговорна страна | График |

Доклад за изпълнението на Рамково решение 2008/841/ПВР относно борбата с организираната престъпност | Комисия | 2012 г. |

Трафик на хора |

Действия | Отговорна страна | График |

Създаване на координатор на ЕС за борба с трафика на хора в рамките на Комисията | Комисия | 2010 г. |

Предложение за директива относно борбата с трафика на хора | Комисия | 2010 г. (прието) |

Доклад относно прилагането на Директива 2004/81/ЕО за издаване на разрешение за пребиваване на граждани на трети страни, които са жертви на трафик на хора или са били обект на помощ за незаконна имиграция и които сътрудничат с компетентните органи, и евентуални последващи действия | Комисия | 2010 г. |

Доклад за изпълнението на Плана за действие относно трафика на хора за периода 2005—2009 г. | Комисия | 2010 г. |

Доклад за изпълнението на Документа за действие за борба с трафика на хора от ноември 2009 г. | Комисия | 2011 г. |

Съобщение относно нова интегрирана стратегия за борба с трафика на хора и относно мерки за закрила и подпомагане на жертвите (включващи създаването на схеми за обезщетение, безопасно завръщане и помощ за реинтеграция в обществото на държавата на произход при доброволно завръщане) чрез конкретни споразумения за сътрудничество с определени трети държави | Комисия | 2011 г. |

Насоки за консулските служби и граничните служители за идентифициране на жертвите на трафик на хора | Комисия | 2012 г. |

Сексуална експлоатация на деца и детска порнография |

Действия | Отговорна страна | График |

Предложение за директива относно борбата със сексуалното малтретиране, сексуалната експлоатация на деца и детската порнография | Комисия | 2010 г. (прието) |

Насърчаване на партньорствата в частния сектор, особено във финансовия сектор, за да се прекратят паричните преводи, свързани с уебсайтове, които съдържат материали, показващи малтретиране на деца | Комисия | В процес на изпълнение |

Насърчаване на целесъобразни мерки по Програмата за по-безопасен интернет за периода 2009—2013 г. | Комисия | В процес на изпълнение |

Престъпления в кибернетичното пространство и мрежова и информационна сигурност |

Действия | Отговорна страна | График |

Мерки за засилена политика за мрежова и информационна сигурност на високо равнище, включващи законодателни инициативи като тази за модернизирана Агенция за мрежова и информационна сигурност (ENISA), както и други мерки, даващи възможност за по-бързо реагиране при атаки в кибернетичното пространство | Съвет Комисия Европейски парламент | 2010—2012 г. |

Законодателно предложение относно атаките срещу информационни системи | Комисия | 2010 г. |

Създаване на платформа за предупреждение за престъпления в кибернетичното пространство на европейско равнище | Европол Комисия | 2010—2012 г. |

Изготвяне на европейски образец на споразумение относно публично-частните партньорства в борбата срещу престъпленията в кибернетичното пространство и за установяването на сигурност в кибернетичното пространство | Комисия | 2011 г. |

Съобщение относно фалшивите лекарствени продукти | Комисия | 2013 г. |

Мерки, включващи законодателни предложения за установяването на правила относно компетентността в кибернетичното пространство на европейско и международно равнище | Комисия | 2013 г. |

Ратифициране на Конвенцията на Съвета на Европа от 2001 г. за престъпления в кибернетичното пространство | Държавите-членки |

Икономически престъпления и корупция |

Действия | Отговорна страна | График |

Доклад за изпълнението на Решение 2007/845/ПВР относно службите за възстановяване на активи | Комисия | 2010 г. |

Съобщение относно всеобхватна политика срещу корупцията в държавите-членки, съдържащо създаване на механизъм за оценка, както и представяне на реда и условията на сътрудничество с групата „Държави срещу корупцията“ на Съвета на Европа (GRECO) за тази цел | Комисия | 2011 г. |

Предложение за нова правна рамка за възстановяването на активи | Комисия | 2011 г. |

Законодателно предложение относно наказателните мерки, насочени към прилагане на правата върху интелектуалната собственост (заменя предложение COM(2006) 168 окончателен) | Комисия | 2011 г. |

Предложение за изменение на Регламент (ЕО) № 1383/2003 относно намесата на митническите органи по отношение на стоки, за които се подозира, че нарушават някои права върху интелектуалната собственост, както и относно мерките, които следва да се вземат по отношение на стоки, нарушаващи някои права върху интелектуалната собственост | Комисия | 2010 г. |

Подновяване и изпълнение на Плана за действие относно митническото сътрудничество между ЕС и Китай в сферата на правата върху интелектуалната собственост | Комисия Държавите-членки | В процес на изпълнение |

Съобщение относно Европейска стратегия за финансово разследване и финансов и криминален анализ | Комисия | 2012 г. |

Законодателно предложение за осъвременяване на европейската наказателноправна рамка по отношение на изпирането на пари | Комисия | 2012 г. |

Приемане на доклад на Комисията за изпълнението на Регламент (ЕО) № 1889/2005 относно контрола на пари в брой, които се внасят и изнасят от Общността, и последващи действия | Комисия | 2010—2011 г. |

Оценка на необходимостта от допълнителни мерки за по-голяма прозрачност на юридическите лица и правните договорености/тръстове с цел установяване на самоличността на получателя на ползите, като тази оценка ще бъде последвана от законодателни предложения | Комисия | 2012 г. |

Насоки относно нови начини за възстановяване на приходите от престъпна дейност като създаването на национални регистри на банковите сметки | Комисия | 2012 г. |

Европейска стратегия за управление на личните данни, включваща законодателни предложения относно инкриминиране на кражбата на самоличност, относно електронната самоличност и относно сигурни системи за идентификация | Комисия | 2012 г. |

Създаване на устойчива институционална рамка за FIU.NET (мрежа на ЕС от звена за финансово разузнаване), включваща евентуална база данни за подозрителни операции, след извършване на проучване за осъществимостта | Комисия | 2013 г. |

Първо оценяване на политиките на държавите-членки за борба с корупцията | Комисия | 2013 г. |

Доклад относно сближаването на санкциите в сферата на финансовите услуги | Комисия | 2010 г. |

Съобщение относно аспектите на правоприлагането в борбата срещу фалшифицирането | Комисия | 2013 г. |

Наркотици |

Действия | Отговорна страна | График |

Законодателни предложения за изменение на Решение 2005/387/ПВР относно новите психоактивни вещества, след като бъде извършена оценка на решението | Комисия | 2010 г. |

Приключване на преговорите по споразумение между ЕС и Русия относно упражняването на контрол върху търговията с прекурсори на наркотични вещества | Комисия | 2010 г. |

Оценка на настоящата стратегия на ЕС относно наркотиците и на плана за действие на ЕС по отношение на наркотиците, включително и във връзка със съгласуваността между вътрешната и външната политика на ЕС за наркотиците, и подновяване на стратегията и плана за действие | Комисия | 2010—2012 г. |

Законодателни предложения за изменение на законодателството на ЕС относно прекурсорите на наркотични вещества, като целта е да се засили контролът в някои сфери | Комисия | 2011 г. |

Информационна кампания и обществени прояви, свързани с Европейското действие по отношение на наркотиците, след като през 2010 г. бъде извършена оценка на това действие | Комисия | В процес на изпълнение |

Съобщение относно постоянните структури на ЕС за оперативно координиране на действията по отношение на наркотиците, извършвани извън ЕС, по-специално в Западна Африка | Комисия | 2012 г. |

Финансова и стратегическа подкрепа за международни организации, платформи за сигурност и подобни инициативи за борба с трафика на наркотици и прекурсори на наркотични вещества | Комисия | В процес на изпълнение |

Изпълнение на свързания с Афганистан документ за действие за борба с трафика на наркотици и продължаване на всеобхватния диалог с държавите от Латинска Америка и Карибския басейн на двустранно и регионално равнище | Комисия | В процес на изпълнение |

Тероризъм |

Действия | Отговорна страна | График |

Съобщение относно въведените мерки за борба с тероризма | Комисия | 2010 г. |

Препоръка за разрешаване на започването на преговори относно дългосрочно споразумение между Европейския съюз и Съединените американски щати относно обработката и предаването на данни за финансови съобщения за целите на борбата с тероризма | Комисия | 2010 г. (приета) |

Изпълнение на плана за действие на ЕС по отношение на агресивната радикализация (незаконодателни мерки за предотвратяване на разпространението в интернет на съдържание, целящо агресивна радикализация; уебсайт относно агресивната радикализация; разработване на показатели за измерване на ефективността на инициативите за борба с радикализацията) | Комисия | 2010 г. |

По-нататъшно разработване на външните аспекти на феномена на радикализация | Комисия | 2010 г. |

Законодателно предложение относно прекурсорите на експлозиви | Комисия | 2010 г. |

Публично-частен диалог относно незаконните дейности онлайн, свързани с тероризма и други престъпления | Комисия | 2010 г. |

Съобщение относно насоки за доброволното финансиране на дейности за борба с тероризма, извършвано от организации с нестопанска цел със седалище в ЕС | Комисия | 2011 г. |

Съобщение относно съгласувани усилия на равнище ЕС за подкрепа, засилване и разпространение сред широката общественост на течения и идеологии, които отричат екстремизма и насилието | Комисия | 2011 г. |

Съобщение относно стратегия за холистичен подход към радикализацията въз основа на оценка на ефективността на националните политики за борба с радикализацията сред уязвимите групи | Комисия | 2011 г. |

Доклад за изпълнението на Рамково решение 2008/919/ПВР относно тероризма | Комисия | 2011 г. |

Доклад относно незаконодателни мерки за борба с използването на интернет за терористични цели | Комисия | 2011 г. |

Съобщение относно осъществимостта на Европейска програма за проследяване на финансирането на тероризма | Комисия | 2011 г. |

Оценка на Плана за действие на ЕС относно експлозивите и последващи мерки | Комисия | 2011 г. 2012 г. |

Законодателно предложение относно проверка за сигурност на лицата, имащи достъп до химични, биологични, радиологични и ядрени материали или експлозиви | Комисия | 2011—2012 г. |

Оценка на алтернативните и новите начини за плащане с оглед на потенциалната злоупотреба с тях за цели, свързани с финансирането на тероризма | Комисия | 2012 г. |

Установяване на споразумения за взаимно признаване в сферата на митническата сигурност между ЕС и някои партньорски държави с цел да се защити международната верига на доставки и да се осигурят трансгранични ползи за оторизираните икономически оператори на всяка от договарящите се страни | Комисия | 2010/11 г. |

Съобщение относно мерките за подобряване на обратната връзка с финансовите институции относно резултата от сътрудничеството им в борбата срещу финансирането на тероризма | Комисия | 2014 г. |

Разработване на общи критерии за риска и на общи стандарти за сигурността на стоките | Комисия | В процес на изпълнение |

Усъвършенстване на борбата с незаконната употреба на стоките с двойна употреба | Комисия | В процес на изпълнение |

Всеобхватно и ефективно управление на бедствия от страна на ЕС: увеличаване на капацитета на ЕС за предотвратяване, подготвеност и реагиране при всякакви бедствия |

Действия | Отговорна страна | График |

Доклад относно оценката на инструментите на политиката на ЕС за гражданска защита | Комисия | 2010 г. |

Съобщение относно увеличаването на капацитета на ЕС за реагиране при бедствия | Комисия | 2010 г. |

Увеличаване на капацитета за анализ и координиране на Центъра за информация и мониторинг | Комисия | от 2010 г. нататък |

Предложение относно прилагането на клаузата за солидарност | Комисия | 2010—2011 г. |

Изпълнение на Плана за действие на ЕС относно химичните, биологичните, радиологичните и ядрените заплахи от 2009 г. (лицензионна схема за някои високорискови химикали; европейски подход към откриването на химични, биологични, радиологични и ядрени материали, включително стандартизиране и сертифициране на оборудването за откриване, минимални стандарти за откриването на химични, биологични, радиологични и ядрени материали) | Комисия | 2010—2014 г. |

Оценка на пилотната фаза на Предупредителната информационна мрежа за критичната инфраструктура (CIWIN) в подготовка на решението за по-нататъшен напредък | Комисия | 2010 г. |

Законодателни предложения относно подновяване на Механизма за гражданска защита и Финансовия инструмент в областта на гражданската защита | Комисия | 2011 г. |

Доклад относно изпълнението на Директива 2008/114 относно установяването на европейски критични инфраструктури, последван от преразглеждане на директивата, включващо обмисляне на възможността за разширяване на обхвата ѝ | Комисия | 2011 г. 2012 г. |

Подробен доклад за напредъка по изпълнението на Плана за действие относно химичните, биологичните, радиологичните и ядрените заплахи | Комисия | 2011 г. |

Преглед на природните рискове и на рисковете, предизвикани от човека, пред които ЕС може да бъде изправен в бъдеще | Комисия | 2012 г. |

Програма за партньорска оценка на практиките и подходите на държавите-членки в сферата на сигурността на химичните, биологичните, радиологичните и ядрените материали | Комисия | 2012 г. |

Съобщение относно сътрудничеството на трети държави във връзка с Програмата за защита на критичната инфраструктура, експлозивите и химичните, биологичните, радиологичните и ядрените материали | Комисия | 2012 г. |

Програма за устойчивост срещу химична, биологична, радиологична и ядрена заплаха в сферата на гражданската защита | Комисия | 2012 г. |

Достъп до Европа в условията на един глобализиран свят |

Интегрирано управление на външните граници |

Действия | Отговорна страна | График |

Предложение за изменение на Регламент (ЕО) № 2007/2004 относно Frontex | Комисия | 2010 г. (прието) |

Втори доклад за напредъка по Европейската система за наблюдение на границите (Eurosur) | Комисия | 2010 г. |

Frontex да обмисли създаването на регионални и/или специализирани бюра | Frontex | 2010 г. |

Изготвяне на подход в митниците за защита на гражданите от рисковете, които поставя международната търговия на опасни стоки | Комисия | 2010 г. |

Законодателно предложение за изменение на Кодекса на шенгенските граници (Регламент (ЕО) № 562/2006) | Комисия | 2010—2011 г. |

Законодателно предложение за създаването на система за влизане/излизане | Комисия | 2011 г. |

Законодателно предложение за създаването на Програма за регистриране на пътниците | Комисия | 2011 г. |

Европейската служба за подпомагане предоставянето на убежище (EASO) ще разработи методи за по-добро идентифициране на лицата, които се нуждаят от международна закрила, в смесените потоци и ще сътрудничи на Frontex, когато това е възможно | Европейска служба за подпомагане предоставянето на убежище | 2011 г. |

Законодателни предложения относно развитието на Eurosur | Комисия | 2011 г. |

Приемане на насоки за митническите проверки в сферата на безопасността на продуктите | Комисия Държавите-членки | 2011 г. |

Разработване и пускане в експлоатация на Шенгенската информационна система от второ поколение (ШИС II) | Комисия Държавите-членки | Декември 2011 г. или 2013 г. в зависимост от техническото решение, което трябва да бъде следвано |

Започване на функционирането на Агенцията за оперативното управление на широкомащабни информационни системи в областта на свободата, сигурността и правосъдието | 2012 г. |

Съобщение относно по-доброто сътрудничество, координиране, интегриране и рационализиране на различните проверки, извършвани на външните граници с оглед постигане на двойната цел за улесняване на достъпа и подобряване на сигурността | Комисия | 2012 г. |

Съобщение относно дългосрочното развитие на Frontex, включващо проучване на възможността за създаване на европейска система за гранична охрана | Комисия | 2014 г. |

Използване на системата на Общността за управление на риска (CRMS) с цел да се обменя информация относно риска между митническите служби на границата и по-нататъшно развитие на общата оценка на риска и общи критерии и стандарти за управление на външните граници и сигурност и безопасност по тях | Комисия | В процес на изпълнение |

Укрепване на сътрудничеството между пристанищата, летищата и сухопътните граници по всички въпроси, свързани с управлението на външните граници | Комисия | В процес на изпълнение |

Визова политика |

Действия | Отговорна страна | График |

Приключване на разговорите относно визите с Албания и Босна и Херцеговина и стартиране на диалог относно визите с Косово* *В съответствие с Резолюция 1244/99 на Съвета за сигурност на ООН | Комисия | 2010 г. |

Наръчник относно практическото прилагане на Визовия кодекс и редовното му актуализиране | Комисия | 2010 г. В процес на изпълнение |

Договаряне, подписване и сключване на споразумения за облекчаване на визовия режим с трети държави | Комисия | В процес на изпълнение |

Разработване и пускане в експлоатация на Визовата информационна система (ВИС) и постепенно разгръщане на ВИС | Комисия Държавите-членки | декември 2010 г. |

Съобщение относно регионалните програми за консулско сътрудничество и относно създаването на общи центрове за подаване на заявленията за виза | Комисия | 2011 г. |

Съобщение относно възможността за въвеждане на EU-ESTA (електронна система за разрешения за пътуване) | Комисия | 2011 г. |

Съобщение относно оценка на прилагането на Визовия кодекс (Регламент (ЕО) № 810/2009) | Комисия | 2013 г. |

Съобщение относно нова концепция за европейската визова политика и относно оценка на възможността за създаване на общ европейски механизъм за издаване на краткосрочни визи | Комисия | 2014 г. |

Оценка на ВИС | Комисия | 2014 г. |

Последващи действия в сферата на визовата реципрочност (договаряне и сключване на споразумения за премахване на визите, редовни доклади относно визовата реципрочност) | Комисия | В процес на изпълнение |

Редовни прегледи на списъка на третите държави, чиито граждани трябва да притежават виза, когато преминават външните граници, и предложение за редовно преразглеждане на Регламент (ЕО) № 539/2001 | Комисия | В процес на изпълнение |

Редовни заседания на съвместните комитети за мониторинг на изпълнението на споразуменията за облекчаване на визовия режим и за реадмисия с трети държави | Комисия | В процес на изпълнение |

Отговор, основаващ се на солидарността и отговорността

Отговорност, солидарност и партньорство по въпросите на миграцията и предоставянето на убежище в Европа |

Действия | Отговорна страна | График |

Съобщение относно по-голяма съгласуваност между имиграционната политика и други важни политики на ЕС, и по-специално за това как да се укрепи връзката между изготвянето на миграционна политика и стратегията „Европа 2020“ | Комисия | 2011 г. |

Годишни доклади относно имиграцията и предоставянето на убежище (изпълнение на Европейския пакт, а от 2011 г. и на Програмата от Стокхолм) | Комисия | В процес на изпълнение |

Статистика |

Действия | Отговорна страна | График |

Мерки, насочени към: - приемане от Комитета на Европейската статистическа система на концептуална рамка и работна програма за изготвянето на статистически данни относно миграцията и за внедряването на темата за миграцията в социалните и икономическите статистики - създаване на допълнителна категоризация, която да се използва в статистиката относно предоставянето на убежище, разрешенията за пребиваване, издавани на граждани на трети държави, и прилагането на имиграционното законодателство, и евентуално включване на предложение за регламент на Комисията за прилагане на член 8 от Регламент (ЕО) № 862/2007 | Комисия Държавите-членки | 2010—2011 г. |

Доклад за прилагането на Регламент (ЕО) № 862/2007 относно статистиката на Общността за миграцията и международната закрила и за отмяна на Регламент (ЕИО) № 311/76 на Съвета относно изготвяне на статистика за чуждестранните работници | Комисия | 2012 г. |

Динамична и всеобхватна миграционна политика |

Консолидиране, изготвяне и прилагане на глобален подход на ЕС към миграцията |

Действия | Отговорна страна | График |

Съобщение относно оценката и бъдещото развитие на глобалния подход към миграцията | Комисия | 2011 г. |

Продължаване на мисиите на ЕС за политически диалог относно миграцията като начин за установяване на диалог с трети държави по този въпрос в рамките на глобалния подход | Комисия Държавите-членки | В процес на изпълнение |

Стартиране на процедури, свързани с миграционния профил (включително изграждане на капацитет и използване на миграционния профил като средство за дефиниране на политики, за изготвяне на програми за сътрудничество и за оценяване), с държави, които са от основно значение | Комисия | В процес на изпълнение |

По-нататъшно развитие на партньорствата за мобилност | Комисия | В процес на изпълнение |

По-нататъшно създаване на платформи за сътрудничество, с които ще се улесни координацията между участващите страни | Комисия | В процес на изпълнение |

Засилване на диалога по въпросите на миграцията в рамките на Източното партньорство | Комисия | В процес на изпълнение |

Продължаване и усъвършенстване на изпълнението на Партньорството между ЕС и Африка по въпросите на миграцията, мобилността и заетостта и подготвяне на официална среща между високопоставени представители на ЕС и Африка, посветена на това партньорство, през втората половина на 2010 г. | Комисия | В процес на изпълнение |

Конкретни последващи действия след процеса от Рабат/Париж посредством изпълнение на програмата за сътрудничество от Париж и подготвяне на конференцията в Дакар през 2011 г. | Комисия | 2010—2011 г. |

Установяване на диалог по въпросите на миграцията между ЕС и държавите от Латинска Америка и Карибите | Комисия | В процес на изпълнение |

Засилване на сътрудничеството с Индия, Афганистан и Пакистан по въпросите на миграцията, както и с Централна Азия на регионално равнище | Комисия | В процес на изпълнение |

Миграция и развитие |

Действия | Отговорна страна | График |

Съобщение относно последиците от изменението на климата за международната миграция, включително потенциалните последици от него за имиграцията към Европейския съюз | Комисия | 2011 г. |

Съобщение относно постигането на максимално положително влияние и свеждането до минимум на отрицателното влияние на имиграцията върху развитието (циркулярна миграция, парични преводи, включително проучване на възможността за създаване на общ портал на ЕС за парични преводи; изграждане на мрежи на диаспорите и насърчаване на участието на мигрантските общности в проекти за развитие в държавите на произход, права на мигрантите, явлението „изтичане на мозъци“) | Комисия | 2010 г. |

Подкрепа за създаването на мрежа за наблюдение на миграцията в държавите от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн | Комисия | В процес на изпълнение |

Оказване на подкрепа на трети държави за изготвянето и прилагането на техните миграционни политики чрез сътрудничество най-вече с африканските държави на юг от пустинята Сахара, а именно чрез укрепване на институционалния капацитет за подобряване на управлението на миграцията и чрез евентуално създаване на нов център за миграцията в африкански държави, които са от значение за нас | Комисия |

Съгласувана политика, съобразена с нуждите на националния пазар на труда |

Действия | Отговорна страна | График |

Предложение за директива относно условията за приемане на граждани на трети държави в рамките на вътрешнокорпоративен трансфер | Комисия | 2010 г. |

Предложение за директива относно условията за влизане и пребиваване на граждани на трети страни за целите на сезонната заетост | Комисия | 2010 г. |

Доклад за прилагането на Директива 2004/114/ЕО относно условията за прием на граждани на трети страни с цел образование, ученически обмен, безвъзмездно обучение или доброволческа дейност, последван от предложение за изменение на директивата | Комисия | 2010 г. 2011 г. |

Доклад за Директива 2003/109/ЕО относно статута на дългосрочно пребиваващи граждани от трети страни и евентуални последващи действия | Комисия | 2011 г. |

Доклад за Директива 2005/71/ЕО относно специфична процедура за прием на граждани от трети страни за целите на провеждане на научноизследователска дейност и евентуални последващи действия | Комисия | 2011 г. |

Съобщение относно използването на миграцията за справяне с недостига на работна ръка в държавите-членки на ЕС | Комисия | 2012 г. |

Доклад за прилагането на Директива 2009/50/ЕО относно условията за влизане и пребиваване на граждани на трети държави за целите на висококвалифицирана трудова заетост | Комисия | 2014 г. |

Доразвиване на Европейската мрежа за миграцията с оглед на по-информиран избор за политиката, като ще се вземат предвид и последните събития в сферата | Комисия | В процес на изпълнение |

Активни политики за мигрантите и техните права |

Действия | Отговорна страна | График |

Зелена книга относно правото на събиране на семейството | Комисия | 2010 г. |

Предложение за изменение на Директива 2003/86/ЕО относно правото на събиране на семейството | Комисия | 2012 г. |

Имиграционен кодекс — Консолидиране на законодателството в сферата на законната имиграция, като се взема предвид оценката на действащото законодателство, нуждата от опростяване и, при необходимост, разширяване на обхвата на действащите разпоредби до категориите работници, които понастоящем не попадат в обхвата на законодателството на ЕС | Комисия | 2013 г. |

Интеграция |

Действия | Отговорна страна | График |

Публикуване на третото издание на Наръчника по въпросите на интеграцията за създателите на политики и практикуващите по места | Комисия | 2010 г. |

Доклад за министерската конференция по въпросите на интеграцията през 2010 г. | Комисия | 2010 г. |

Съобщение относно програма на ЕС по въпросите на интеграцията, включително създаването на механизъм за координиране | Комисия | 2011 г. |

Ефективни политики за борба с незаконната имиграция |

Действия | Отговорна страна | График |

Съобщение относно оценка на споразуменията за реадмисия и относно изготвянето на последователна стратегия по въпросите на реадмисията, като се вземат предвид цялостните отношения със съответната държава, включително общ подход към трети държави, които не сътрудничат за реадмисията на свои граждани | Комисия | 2010 г. |

Съобщение относно оценка на общата политика по въпросите на връщането и относно бъдещото развитие на тази политика (включително мерки за подкрепа на връщането и повторното интегриране на лица, които са били обект на реадмисия, изграждане на капацитет в трети държави; разпространяване в държавите, които са крайна цел, на информация относно възможностите за връщане и повторна интеграция, мрежа от служители за връзка в държавите на произход и държавите на транзитно преминаване) | Комисия | 2011 г. |

Законодателно предложение за изменение на Директива 2002/90/ЕО за определяне на подпомагане на незаконното влизане, преминаване и пребиваване (и евентуално сливане с Рамково решение 2002/946/ПВР за укрепване на наказателноправната рамка за предотвратяване на подпомагането на незаконното влизане, транзит и престой) и за разширяване на обхвата на действащите разпоредби) | Комисия | 2012 г. |

Доклад относно Директива 2009/52/ЕО за предвиждане на минимални стандарти за санкциите и мерките срещу работодатели на незаконно пребиваващи граждани на трета държава | Комисия | 2014 г. |

Доклад за изпълнението на Директива 2008/115/ЕО относно връщането | Комисия | 2014 г. |

По-нататъшни усилия за договарянето и сключването на споразумения за реадмисия с някои трети държави и проучване на възможностите за сключване на споразумения за реадмисия с други трети държави | Комисия | В процес на изпълнение |

Непълнолетни лица без придружител |

Действия | Отговорна страна | График |

Съобщение относно план за действие за непълнолетните лица без придружител в процеса на миграция | Комисия | 2010 г. |

Убежище: общо пространство на закрила и солидарност |

Общо пространство на закрила |

Действия | Отговорна страна | График |

По-нататъшно разработване на обща образователна платформа за национални служители, занимаващи се с въпросите на убежището, която се основава по-специално на европейската учебна програма в областта на убежището | Европейска служба за подпомагане предоставянето на убежище | 2011 г. |

Съобщение относно развитието на Евродак, и по-специално относно възможността за превръщането на Евродак в помощно средство за цялата Обща европейска система за убежище | Комисия | 2012 г. |

Съобщение относно целесъобразността, възможностите и трудностите, както и относно правните и практическите последици от съвместното обработване на заявленията за предоставяне на убежище в Съюза | Комисия | 2014 г. |

Доклад на Комисията за правните и практическите последици от присъединяването на ЕС към Женевската конвенция и протокола към нея от 1967 г. | Комисия | 2013 г. |

Първи доклад за оценка на въздействието на Европейската служба за подпомагане предоставянето на убежище (EASO) върху практическото сътрудничество и върху Общата европейска система за убежище | Комисия | 2013 г. |

Съобщение на Комисията относно рамка за прехвърляне на закрилата на лица, ползващи се с международна закрила, и за взаимно признаване на решенията за предоставяне на убежище | Комисия | 2014 г. |

Изготвяне на обща методика с оглед намаляване на различията в решенията за предоставяне на убежище | Европейска служба за подпомагане предоставянето на убежище |

Споделяне на отговорности и солидарност между държавите-членки |

Действия | Отговорна страна | График |

Създаване на механизъм за преглед на системите за предоставяне на убежище на държавите-членки и за идентифициране на въпроси, свързани с капацитета, които ще дадат възможност на държавите-членки да си оказват взаимна подкрепа при изграждането на капацитет | Комисия | 2011 г. |

Съобщение относно по-голяма солидарност в ЕС | Комисия | 2011 г. |

Оценка и създаване на процедури за улесняване на командироването на длъжностни лица, за да се помогне на държавите-членки, които са подложени на особен натиск от страна на кандидатите за убежище | Европейска служба за подпомагане предоставянето на убежище | 2011 г. |

Външно измерение на убежището |

Действия | Отговорна страна | График |

Установяване на стратегическо партньорство с ВКБООН (Върховен комисариат за бежанците на ООН) | Комисия | 2011 г. |

Средносрочна оценка на Програмата на ЕС за презаселване | Комисия | 2012 г. |

Съобщение относно нови подходи за достъпа до процедурите за предоставяне на убежище, които са насочени към основните държави на транзитно преминаване | Комисия | 2013 г. |

Предложение за подобряване на Програмата на ЕС за презаселване | Комисия | 2014 г. |

Годишни доклади за полаганите от ЕС усилия за презаселване | Комисия | В процес на изпълнение |

Разработване и стартиране на нови регионални програми за закрила, включително в района на Африканския рог | Комисия | В процес на изпълнение |

Принос към глобална Европа

Европа в условията на един глобализиран свят — външно измерение на свободата, сигурността и правосъдието |

Външното измерение на политиката на ЕС в сферата на свободата, сигурността и правосъдието е все по-свързано с нейните вътрешни аспекти и е от основно значение за успешното постигане на целите на Програмата от Стокхолм. Съюзът трябва да продължи да гарантира ефективното и последователно изпълнение на външното измерение на политиките в сферата на правосъдието, свободата и сигурността и да прави редовни оценки в тази област. |

Действия | Отговорна страна | График |

Редовно докладване за изпълнението на външното измерение на Програмата от Стокхолм | Комисия | 2011—2014 г. |

Засилено външно измерение |

Действия | Отговорна страна | График |

Насърчаване на експертните знания в сферата на правосъдието, свободата и сигурността в приоритетни делегации на ЕС чрез осигуряването на подходяща информация и обучения относно политиките в областта на правосъдието, свободата и сигурността и на делегации на ЕС в трети държави, включително чрез изпращането на експерти по въпросите на правосъдието, свободата и сигурността в делегациите на ЕС в някои важни трети държави | Комисия | 2010—2014 г. |

Служителите за връзка в държавите-членки на ЕС следва да бъдат насърчавани да заздравят сътрудничеството си, обмена на информация и най-добрите практики | Държавите-членки Съвет Комисия | 2010—2014 г. |

Доклад относно начините за постигане на допълване между действията на ЕС и на държавите-членки | Комисия | 2011 г. |

Вж. раздел Гарантиране на сигурността на Европа за действия във връзка със сътрудничеството между полицейската мисия на ЕПСО и Европол |

Човешки права |

Действия | Отговорна страна | График |

Съобщение относно план за действие в сферата на човешките права, чрез който ЕС ще популяризира ценностите си във външното измерение на политиките в областта на правосъдието и вътрешните работи | Комисия | 2011 г. |

Постоянни приоритетни области и нови инструменти към тях |

Действия | Отговорна страна | График |

Вж. раздел Гарантиране на сигурността на Европа за действия относно евентуални споразумения за сътрудничество с трети държави за засилване на борбата срещу трафика и контрабандата, за действия за предотвратяване на радикализацията и набирането и за засилване на защитата на важни инфраструктури |

Споразумения с трети държави |

Действия | Отговорна страна | График |

Вж. раздел Гарантиране на защитата на основните права относно действията за установяването на съгласувана законодателна рамка на Съюза за предаването на лични данни на трети държави за целите на правоприлагането и вж. раздел Засилване на доверието в Европейското съдебно пространство относно действията, свързани със споразумения с трети държави, по-специално във връзка със съдебното сътрудничество в гражданското и наказателното право |

Географски приоритети и международни организации |

Действия | Отговорна страна | График |

Западни Балкани |

По-нататъшно разглеждане на реформата на съдебната власт и борбата с корупцията и организираната престъпност в процеса на разширяване, по-специално чрез допълнително укрепване на механизма за мониторинг и целенасочена помощ | Комисия | 2010 г. |

Вж. раздел Гарантиране на сигурността на Европа за действията по финализиране на преговорите относно визите със Западните Балкани |

Турция |

План за действие за сътрудничество с Турция | Комисия | 2010 г. |

Вж. раздел Отговор, основаващ се на солидарността и отговорността за действията във връзка с преговорите за реадмисия между ЕС и Турция |

Европейска политика на съседство — Източно партньорство |

План за действие за държавите, участващи в Източното партньорство, относно аспекти, свързани с правосъдието и вътрешните работи, който включва теми, свързани с мобилността, като визите (включително постепенни стъпки към либерализиране на визовия режим като дългосрочна цел за отделни партньорски държави, като всеки случай се разглежда поотделно), миграцията, управлението на границите, както и аспекти, свързани със сигурността, чрез воденето на диалог с партньорските държави | Комисия | 2010 г. |

Вж. раздел Гарантиране на сигурността на Европа относно споразумения за облекчаване на визовия режим с държавите от Източното партньорство |

Действия за насърчаване на стабилността и сигурността в района на Черно море въз основа на инициативата за регионално сътрудничество „Черноморско взаимодействие“ Тези дейности ще допълват дейностите, предвидени в рамките на Източното партньорство. |

Европейска политика на съседство — Съюз за Средиземноморието |

План относно Съюза за Средиземноморието за ускоряване на работата, започната в контекста на Барселонския процес и Евро-средиземноморското партньорство, по-специално по отношение на миграцията (морската), надзора на границите, предотвратяването на трафика на наркотици и борбата с него, гражданската защита, правоприлагането и съдебното сътрудничество | Комисия | 2010 г. |

Вж. раздел Отговор, основаващ се на солидарността и отговорността за действия във връзка с преговорите за реадмисия между ЕС и Мароко, Алжир и Египет |

САЩ |

Действия вследствие на съвместното изявление на ЕС и САЩ от 28 октомври 2009 г. относно засилването на трансатлантическото сътрудничество в сферата на правосъдието, свободата и сигурността | Комисия | В процес на изпълнение |

Вж. раздел Гарантиране на защитата на основните права за действията във връзка със споразумение между ЕС и САЩ относно защитата на личните данни за целите на правоприлагането; вж. раздел Засилване на доверието в Европейското съдебно пространство относно изпълнението на споразуменията между ЕС и САЩ за взаимна правна помощ и екстрадиция; вж. раздел Гарантиране на сигурността на Европа във връзка с дългосрочно споразумение между ЕС и САЩ относно обработката и предаването на данни за финансови съобщения за целите на Програмата за проследяване на финансирането на тероризма; във връзка с по-нататъшното развитие на външните аспекти на феномена на радикализация, по-специално в сътрудничество със САЩ; във връзка с засилването на съдебното и полицейското сътрудничество между ЕС и САЩ в борбата срещу престъпления в кибернетичното пространство |

Русия |

Изпълнение на Пътната карта за общо пространство на свобода, сигурност и правосъдие | Комисия | В процес на изпълнение |

Вж. раздел Гарантиране на сигурността на Европа или съответните действия относно договарянето на преразгледано споразумение за облекчаване на визовия режим между ЕС и Русия, относно мониторинга на изпълнението на споразуменията за облекчаване на визовия режим и за реадмисия между ЕС и Русия и относно преговорите по споразумение за прекурсорите на наркотични вещества |

ЕС—Африка |

Вж. раздел Гарантиране на сигурността на Европа за действията за борба с трафика в Западна Африка; вж. раздел Отговор, основаващ се на солидарността и отговорността за действия относно последващи мерки във връзка с процеса от Рабат/Париж и относно изпълнението на Партньорството между ЕС и Африка по въпросите на миграцията, мобилността и трудовата заетост, за последващи действия във връзка със заключенията на Европейския съвет от юни 2009 г. относно миграцията в Средиземноморието и относно преговорите за реадмисия с Мароко, Алжир и Египет и за продължаване на дискусиите по въпросите на миграцията, включително реадмисията и управлението на границите, в рамковото споразумение с Либия; подновяване на процеса от Триполи и създаване на регионална програма за закрила в района на Африканския рог |

Китай и Индия |

Насърчаване на диалога с Китай и Индия относно борбата с тероризма, правата върху интелектуалната собственост, миграцията, включително борбата срещу незаконната миграция и съдебното сътрудничество, като едновременно с това бъде продължен диалогът за човешките права с Китай (вж. раздел Гарантиране на сигурността на Европа във връзка с Плана за действие относно митническото сътрудничество между ЕС и Китай в сферата на правата върху интелектуалната собственост) |

Вж. раздел Отговор, основаващ се на солидарността и отговорността за действията във връзка с диалога и сътрудничеството по въпросите на миграцията с Индия и във връзка със споразумението за реадмисия между ЕС и Китай |

Бразилия |

Изпълнение и по-нататъшно развитие на стратегическото партньорство и съвместния план за действие с Бразилия |

ЕС и държавите от Латинска Америка и Карибите и държавите от Централна Азия |

Вж. глава Динамична и всеобхватна миграционна политика за действията във връзка с диалога по въпросите на имиграцията с важни азиатски държави и засилване на сътрудничеството с Централна Азия, което е в интерес на ЕС, и във връзка с развиването на диалога между ЕС и държавите от Латинска Америка и Карибите относно миграцията; вж. раздел Гарантиране на сигурността на Европа относно сътрудничеството между ЕС и държавите от Латинска Америка и Карибите в сферата на наркотиците |

Афганистан, Пакистан, Ирак и Бангладеш |

Вж. раздел Гарантиране на сигурността на Европа за действия за засилване на сътрудничеството в сферата на наркотиците и за сътрудничество в борбата срещу тероризма; вж. раздел Отговор, основаващ се на солидарността и отговорността относно сътрудничеството по въпросите на миграцията, относно споразуменията за реадмисия с тези държави и относно ситуацията с бежанците |

Международни организации и разпространяване на европейските и международните стандарти |

Действия | Отговорна страна | График |

Сътрудничество със Съвета на Европа въз основа на подписания през 2006 г. Меморандум за разбирателство и продължаване на подкрепата за изпълнението на най-важните конвенции на Съвета на Европа като Конвенцията за борба с трафика и конвенциите относно борбата с трафика на хора, защитата на личните данни, закрилата на децата, престъпленията в кибернетичното пространство и корупцията | Комисия Съвет | В процес на изпълнение |

Продължаване на подкрепата за Хагската конференция по международно частно право и насърчаване на партньорите на ЕС да ратифицират конвенциите, по които ЕС е или ще стане страна или по които всички държави-членки са страни | Комисия | В процес на изпълнение |

От политически приоритети към действия и резултати

По-голяма последователност |

Действия | Отговорна страна | График |

Съобщение относно процедурите за контрол върху дейностите на Европол от страна на Европейския парламент, като в този контрол участват и националните парламенти | Комисия | 2011 г. |

Съобщение относно договореностите за участие на Европейския парламент и на националните парламенти в оценяването на дейностите на Евроюст | Комисия | 2011 г. |

Оценка |

Действия | Отговорна страна | График |

Съобщение относно оценка на политиките в областта на правосъдието и вътрешните работи | Комисия | 2010 г. |

Предложение за механизъм за оценка на политиките за борба с корупцията на държавите-членки | Комисия | 2011 г. |

Предложение за механизъм за оценка на сътрудничеството в сферата на наказателното правосъдие | Комисия | 2012 г. |

Обучение |

Действия | Отговорна страна | График |

Съобщение относно план за действие за Европейско обучение за всички професии в сферата на правото | Комисия | 2011 г. |

Съобщение относно план за действие за Европейско обучение за специалисти в областта на вътрешната сигурност на ЕС | Комисия | 2011 г. |

Пилотни проекти за програми за обмен, подобни на програмата „Еразъм“, за съдебните органи и юристите | Комисия | 2010—2012 г. |

Пилотни проекти за програми за обмен, подобни на програмата „Еразъм“, за правоприлагащите органи | Комисия | 2010—2012 г. |

Създаване на Институт по европейско право | Комисия | 2011—2012 г. |

Комуникация |

Действия | Отговорна страна | График |

Целенасочени действия за информиране на гражданите на ЕС за техните права като такива, и по-специално за правото на консулска защита в трети държави и правото на свободно движение и пребиваване на територията на ЕС | Комисия | 2010 г. |

Дейности за повишаване на информираността за правата за защита на данните | Комисия | В процес на изпълнение |

Повишаване на информираността за действията против смъртното наказание |

Дейности за повишаване на информираността за правата на лицата в наказателното производство | Комисия | В процес на изпълнение |

Предоставяне на информация за инструментите, улесняващи трансграничните операции | Комисия | В процес на изпълнение |

Предоставяне на информация за правата на потребителите | Комисия | В процес на изпълнение |

Повишаване на информираността за борбата с дискриминацията | Комисия | В процес на изпълнение |

Предоставяне на информация за митническото прилагане на правата върху интелектуалната собственост на външните граници | Комисия Държавите-членки | В процес на изпълнение |

Диалог с гражданското общество |

Действия | Отговорна страна | График |

Срещи на Европейския форум по правата на детето | Комисия | В процес на изпълнение |

Срещи на Европейския форум за интеграция | Комисия | В процес на изпълнение |

Срещи на Форума за правосъдие | Комисия | В процес на изпълнение |

Срещи на Форума на гражданското общество по отношение на наркотиците | Комисия | В процес на изпълнение |

Провеждане на среща с Платформата на неправителствените организации в социалната област два пъти годишно | Комисия | В процес на изпълнение |

Финансиране |

Действия | Отговорна страна | График |

Предложения за нови финансови програми и фондове в сферата на правосъдието и вътрешните работи съгласно следващата многогодишна финансова рамка | Комисия | 2011—2013 г. |

[1] Документ 17024/09 на Съвета, приет от Европейския съвет на 10—11 декември 2009 г.

[2] COM(2009) 262: „Пространство на свобода, сигурност и правосъдие за гражданите“

Top