Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52024PC0042

    Предложение за РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно записването от страна на Европейския съюз на допълнителни акции в капитала на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и за изменение на Споразумението за създаване на ЕБВР във връзка с разширяването на географския обхват на операциите на ЕБВР, за да включва Африка на юг от Сахара и Ирак, по ограничен и постепенен начин и за премахване на уставното ограничение на капитала за обичайни операции

    COM/2024/42 final

    Брюксел, 22.1.2024

    COM(2024) 42 final

    2024/0019(COD)

    Предложение за

    РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

    относно записването от страна на Европейския съюз на допълнителни акции в капитала на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и за изменение на Споразумението за създаване на ЕБВР във връзка с разширяването на географския обхват на операциите на ЕБВР, за да включва Африка на юг от Сахара и Ирак, по ограничен и постепенен начин и за премахване на уставното ограничение на капитала за обичайни операции


    ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

    1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

    Основания и цели на предложението

    Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) бе основана през 1991 г., за да подпомогне прехода към пазарно ориентирани икономики в държавите от Централна и Източна Европа след срива на комунистическите режими. Учредители бяха Европейският съюз заедно с Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и 40 държави (включително всички държави — членки на Съюза, по това време). Понастоящем 1 ЕБВР се притежава от 72 държави, Съюза и ЕИБ. След две разширявания на първоначалния ѝ географски обхват ЕБВР днес подкрепя инвестиции в 38 държави, в които осъществява дейност 2 и които са поели ангажимент да съблюдават принципите на многопартийната демокрация, плурализма и пазарната икономика и прилагат тези принципи, с цел да бъде развита частната и предприемаческата инициатива 3 .

    Предложеното решение има за цел да позволи на Съюза да запише допълнителни изплатени акции в ЕБВР в рамките на увеличението на капитала, за което Съветът на гуверньорите взе решение на 15 декември 2023 г. с цел да се гарантират подкрепата от страна на банката за устойчивостта и възстановяването в Украйна след 2023 г. и постоянната подкрепа във всички държави, в които банката осъществява дейност, за справяне с най-неотложните предизвикателства, свързани с прехода, в съответствие с мандата и стратегическата насока на ЕБВР.

    Предложеното решение има също за цел да бъдат одобрени изменения на Споразумението за създаване на ЕБВР, с които i) се дава възможност за ограничено и постепенно разширяване на географския обхват на операциите на ЕБВР, за да обхване Африка на юг от Сахара и Ирак, и ii) се премахва уставното ограничение на капитала за обичайни операции и се възлага на Съвета на директорите на ЕБВР да определя и поддържа подходящи граници по отношение на показателите за капиталова адекватност.

    С предложеното решение гуверньорът, представляващ Съюза в ЕБВР, се упълномощава да депозира необходимото заявление за записване на нови акции, както и да съобщи на ЕБВР декларацията за приемане на горепосочените изменения на Споразумението за създаване на ЕБВР.

    Съюзът стана член на ЕБВР вследствие на Решение 90/674/ЕИО на Съвета 4 от 19 ноември 1990 г. за сключване на Споразумението за създаване на ЕБВР 5 . Началният капитал на ЕБВР беше определен на 10 милиарда екю, от които Съюзът записа 3 %.

    През 1996 г. гуверньорите на ЕБВР решиха да удвоят уставния капитал на ЕБВР, във връзка с което Съюзът записа още 30 000 акции, всяка от които бе на стойност 10 000 EUR, с което записаният капитал от Съюза достигна 600 милиона евро 6 . Делът на Съюза в общия уставен капитал на ЕБВР бе запазен. Записването на допълнителни акции следва Решение 97/135/ЕО на Съвета 7 , прието на 17 февруари 1997 г., в което се предвижда, че Европейската общност следва да запише допълнителни акции в резултат на решението за удвояване на капитала на ЕБВР. През 2010 г. ЕБВР реши да увеличи уставния си капитал с 10 милиарда евро, състоящи се от 100 000 изплатени акции и 900 000 акции, платими при поискване, за да поддържа достатъчно капитал с цел да запази в средносрочен план разумно равнище на дейност в държавите, в които осъществява дейност. Съюзът съответно записа допълнителни акции в съответствие с Решение 1219/2011/ЕС, прието на 16 ноември 2011 г. 8

    По време на годишната си среща на гуверньорите в Самарканд на 18 май 2023 г. Съветът на гуверньорите на ЕБВР взе три стратегически решения, които ще определят бъдещето на ЕБВР:

    Първо, Съветът на гуверньорите прие Резолюция № 258, в която се посочва, че ще бъде необходима допълнителна подкрепа от акционерите, за да може ЕБВР да изпълни мисията си в Украйна, като се осигури непрекъсната подкрепа след 2023 г. Резолюцията беше приета в контекста на военната агресия на Русия срещу Украйна от февруари 2022 г., подкрепена от правителството на Беларус. ЕБВР е най-големият институционален инвеститор и непоколебим партньор на Украйна от независимостта на Украйна през август 1991 г. насам.

    Поради нейния уникален мандат и сравнителни предимства акционерите бяха категорични, че ЕБВР трябва да продължи да играе решаваща роля в международните усилия, като работи в тясно сътрудничество със Съюза и другите международни финансови институции (МФИ) за подпомагане на реалната икономика на Украйна във военно време и при следвоенното възстановяване, като същевременно запази финансовата си стабилност. Вследствие на това Съветът на гуверньорите определи подкрепата за Украйна сега и в бъдеще като най-важен приоритет за ЕБВР.

    Съветът на гуверньорите също така заяви, че ЕБВР трябва да продължи да подкрепя всички държави, в които осъществява дейност. Много от тях продължават да бъдат неблагоприятно засегнати от войната, включително тези, които приемат бежанци и чиито икономики са до голяма степен зависими от Русия.

    Съветът на гуверньорите заключи също, че внесеният капитал е най-ефикасната форма на подкрепа от акционерите и че си е поставил за цел да вземе окончателно решение за размера и графика на увеличението на капитала до края на 2023 г. Увеличението на капитала има за цел да осигури на ЕБВР необходимите средства, за да продължи банката да подкрепя Украйна, като същевременно защитава финансовата си стабилност и своя рейтинг ААА. По-конкретно това е необходимо, за да се гарантират устойчиво равнище на активност във военно време и високи равнища на инвестиции през фазата на възстановяване на Украйна.

    В съответствие с това на 15 декември 2023 г. Съветът на гуверньорите прие Решение № 265 9 , с която на ЕБВР се разрешава да увеличи броя на своите акции с 400 000 нови акции на цена от 10 000 EUR/акция, възлизащи на общо на 4 милиарда евро, с дата на влизане в сила 31 декември 2024 г.

    Участието на Съюза в увеличението на капитала ще гарантира, че Съюзът ще запази прекия си дял от 3 % от общия записан капитал на ЕБВР. ЕИБ (3 %) и отделните държави членки (ЕС-27, около 48,4 %) също са акционери в ЕБВР, които понастоящем осигуряват на Съюза общо мажоритарно дялово участие от 54,4 %.

    Съюзът ще може да запише по пропорционален начин 12 102 нови акции, като всяка акция с номинална стойност от 10 000 EUR увеличава броя на изплатените акции на Съюза до 102 146. Акциите ще бъдат платени в продължение на период от над пет години на равни траншове.

    Таблица 1: Дялово участие на Съюза в ЕБВР след увеличението на капитала

    Съществуващ брой акции

    Брой нови акции

    Брой акции след увеличението на капитала

    Размер в евро на новия внесен капитал

    Размер в евро на всеки транш за плащане

    90 044

    12 102

    102 146

    121 020 000

    24 204 000

    Второ, през май 2023 г. Съветът на гуверньорите реши в Резолюция № 259 10 да пристъпи към ограничено и постепенно разширяване с цел да бъдат обхванати Африка на юг от Сахара и Ирак, като измени географския обхват на операциите на ЕБВР, който е определен в член 1 от Споразумението за създаване на ЕБВР. В доклада на Съвета на директорите на ЕБВР до Съвета на гуверньорите се заключава, че мандатът и бизнес моделът на ЕБВР биха се вписали по най-подходящ начин в шест държави в Африка на юг от Сахара, а именно Бенин, Кот д’Ивоар, Гана, Кения, Нигерия и Сенегал, като се предвижда първите инвестиции да бъдат направени от 2025 г. нататък, при условие че тези държави кандидатстват за членство в ЕБВР и за статут на държава на дейност, както и при условие че Съветът на гуверньорите на ЕБВР впоследствие даде своето одобрение за тези кандидатури. Решението отразява увеличаващите се икономически връзки между настоящите държави на дейност на ЕБВР и Африка на юг от Сахара и Ирак, както и потенциала на банката да развива частния сектор в тези икономики в съответствие с мандата на банката във връзка с прехода. Това е особено важно поради дестабилизиращата роля на Русия в региона.

    Направеният от ЕБВР анализ потвърждава, че едно ограничено и постепенно разширяване с цел да бъдат обхванати посочените по-горе шест държави в Африка на юг от Сахара и Ирак 1) няма да наруши способността на банката да подкрепя съществуващите държави на дейност, 2) няма да навреди на кредитния ѝ рейтинг ААА и 3) няма да доведе до искане за допълнителни капиталови вноски. Също така това ограничено и постепенно разширяване на географския обхват на операциите на банката ще бъде възможно чрез изменение на член 1 от Споразумението за създаване на ЕБВР. Съветът на гуверньорите ясно посочи, че осъществяването на разширяването трябва да се извърши по начин, който няма да отслаби акцента на ЕБВР, що се отнася до подкрепата на съществуващите ѝ държави на дейност, включително Украйна и други държави, засегнати от войната на Русия.

    Съгласно условията на приетата резолюция всички заявления за получаване на статут на държава получател ще бъдат разгледани след ратифицирането и влизането в сила на съответното изменение на член 1 от Споразумението за създаване на ЕБВР 11 . Всички получени заявления ще бъдат разгледани в съответствие с установените процедури за управление на ЕБВР.

    ЕБВР не предвижда да направи инвестиции в тези държави преди 2025 г.

    Трето, в съответствие с препоръките от прегледа на Г-20 на рамката за капиталова адекватност, през май 2023 г. Съветът на гуверньорите реши в Резолюция № 260 12 да премахне от член 12, параграф 1 от Споразумението за създаване на ЕБВР уставното ограничение на капитала за обичайни операции и да делегира на Съвета на директорите всички аспекти на рамката на ЕБВР за капиталова адекватност 13 . Това проправя пътя за по-гъвкаво и динамично управление на капитала, като същевременно се гарантира непрекъснат контрол на основните капиталови показатели от страна на акционерите.

    В член 12, параграф 1 от Споразумението за създаване на ЕБВР понастоящем се предвижда формално ограничение на номиналната стойност на обичайните капиталови задължения, които ЕБВР може да поеме. Тази разпоредба е подобна на разпоредбата, която се съдържаща в документите за създаване на други многостранни банки за развитие (МБР).

    През последното десетилетие обаче акционерите придават все по-голямо значение на иновативността на МБР, когато използват своя капитал, като целта е те да използват капиталовия си капацитет по оптимален начин и да са в състояние да увеличат максимално своето въздействие. Последният и най-всеобхватен набор от предложения в подкрепа на тази цел беше представен в независимия преглед на Г-20 на рамките за капиталова адекватност на МБР. Този преглед съдържа широкообхватни препоръки, които ЕБВР и нейният Съвет на гуверньорите разгледаха внимателно. По-конкретно в прегледа се препоръчва МБР да преместят конкретни числени цели за ливъридж — като определената в член 12, параграф 1 — от устава на МБР в рамките си за капиталова адекватност. Предприемането на това действие ще увеличи гъвкавостта, като даде възможност на ЕБВР да прави необходимите бъдещи корекции на целите, без да е необходимо да изменя основните си документи.

    Съгласуваност с действащите разпоредби в тази област на политиката

    Партньорството на Съюза с ЕБВР е по-силно от всякога. ЕБВР участва в изпълнението на бюджета на Съюза чрез непряко управление (безвъзмездни средства, финансови инструменти и бюджетни гаранции), като по този начин подпомага постигането на целите на политиката на многогодишната финансова рамка на ЕС. ЕБВР има също така ключов принос за изпълнението на Global Gateway. Съюзът осигурява 40 % от общия размер на донорските средства от създаването на ЕБВР. Вследствие на това той е най-големият донор за банката. През 2022 г. Съюзът допринесе към подкрепата на ЕБВР за държавите, в които банката осъществява дейност, като предостави донорско финансиране и гаранции в размер на 998 милиона евро, за да подкрепи съвместните приоритети в рамките на Съюза и извън него.

    Само през 2022 г. Съюзът и ЕБВР подписаха важни споразумения, насочени към бъдещето, като споразумението за финансово рамково партньорство, споразумението за гарантиране на InvestEU и две гаранционни споразумения по линия на Европейския фонд за устойчиво развитие плюс (ЕФУР+). Когато усвоява средства на ЕС, ЕБВР следва да продължи да се придържа към правилата и процедурите, предвидени във Финансовия регламент 14 .

    ЕБВР е най-големият институционален инвеститор в Украйна и подкрепя прехода на държавата към устойчива пазарна икономика през последните тридесет години. След като започна военната агресия на Русия срещу Украйна, ЕБВР работи в тясно сътрудничество със Съюза и други международни партньори, като МВФ, за да насърчава постигането на общите цели в Украйна. Поради мащаба на подкрепата, необходима в дългосрочен план в Украйна, ефикасната и ефективна координация с другите участници, включително МБР и МФИ, е от съществено значение, за да се увеличи максимално въздействието на ограничените ресурси. Общите цели са заложени в ангажимента на правителството на Украйна за възстановяване и поддържане на макроикономическата стабилност и за постигане на напредък към членство в Съюза.

    В този контекст целите на Съюза по отношение на ЕБВР са: i) поне запазване на своя дял от гласовете на настоящото равнище, за да продължи осъществяването на приоритетите на политиката на ЕС в Украйна, както и в други държави, в които ЕБВР осъществява дейност; ii) изменение на Споразумението за създаване на ЕБВР с цел: а) разширяване на географския обхват на ЕБВР, по ограничен и постепенен начин, за да обхване някои държави в Африка на юг от Сахара и Ирак; и б) премахване на уставното ограничение на капитала за обичайни операции и делегиране на Съвета на директорите всички аспекти на рамката за капиталова адекватност на ЕБВР, в съответствие с препоръките от независимия преглед на Г-20, за да се даде възможност за гъвкаво и динамично управление на капитала, като същевременно се гарантира непрекъснат контрол на основните капиталови показатели от страна на акционерите.

    Съгласуваност с други политики на Съюза

    ЕБВР беше създадена с мандата да насърчава прехода към открита пазарно ориентирана икономика и да подкрепя частната и предприемаческата инициатива в държавите, които са се ангажирали да прилагат принципите на многопартийната демокрация, плурализма и пазарната икономика, в Централна и Източна Европа, Централна Азия, от 2006 г. в Монголия и от 2012 г. в региона на Южното и Източното Средиземноморие. ЕБВР като цяло прилага и насърчава стандартите и политиките на Съюза в своите дейности. Чрез своите проекти ЕБВР използва диалога по въпросите на политиката и прилагането на условия (напр. въздействие върху прехода, стандарти за корпоративно управление, обществени поръчки, екологични стандарти и т.н.), за да се постигнат изискванията на Съюза в области като околната среда и социалните политики.

    Отговорът на ЕБВР на военната агресия на Русия срещу Украйна беше силен и в съответствие с политиката на Съюза, тъй като банката бързо обяви всеобхватен пакет от мерки, насочен към осъществяване на инвестиции в размер на 3 милиарда евро през периода 2022—2023 г. в подкрепа на Украйна 15 . Отговорът на ЕБВР включва и значителна подкрепа за другите държави, в които банката осъществява дейност и които бяха засегнати от войната — чрез рамката ѝ за устойчивост и поминък. ЕБВР е активен участник в Управителния комитет на платформата за координация на донорите, който се състои от високопоставени служители от Украйна, Г-7 и Съюза. Тази платформа координира финансирането на неотложните нужди на Украйна, както и на усилията ѝ за икономическо възстановяване и преустройство. Участието в увеличението на внесения капитал на ЕБВР е най-ефективният и ефикасен инструмент за осигуряване на най-голям ливъридж и стабилна основа за продължаване на инвестициите на ЕБВР в Украйна.

    В страните кандидатки преследването на целите за преход от страна на ЕБВР се съчетава добре с целта да бъде постигнат напредък по присъединяването към Съюза. Предварителният анализ на Комисията на статута на Украйна като страна кандидатка за членство в Съюза показва, че ще са необходими значителни реформи във всички области, за да може Украйна да спазва стандартите на Съюза. Усилията на ЕБВР — и условията, които ще съпътстват тези усилия — ще бъдат в съответствие с успешното провеждане на тези реформи, за да се подпомогне изпълнението на целите на Украйна за членство.

    2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

    Правно основание

    Капиталът на ЕБВР вече е увеличаван два пъти — през 1996 г. и през 2011 г. 16 И в двата случая Съюзът записа допълнителен капитал съобразно с дела си в капитала.

    След влизането в сила на Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) решението от 2011 г. за участие в увеличението на капитала бе взето чрез процедурата за съвместно вземане на решение, като правното основание бе член 212 от ДФЕС, в който се предвижда Съюзът да предприема мерки за икономическо, финансово и техническо сътрудничество, и по-специално помощ с трети държави.

    Решение 602/2012/ЕС относно изменението на Споразумението за създаване на ЕБВР, за да се даде възможност операциите на ЕБВР да обхванат и региона на Южното и Източното Средиземноморие, също се основаваше на член 212 от ДФЕС.

    Като се имат предвид горепосочените прецеденти и фактът, че целта на увеличението на капитала е да се даде възможност на ЕБВР да подкрепи устойчивостта и възстановяването на Украйна, изглежда целесъобразно предложеното решение да бъде основано на член 212 от ДФЕС, включително на допълнителното изменение на член 12, параграф 1.

    Субсидиарност (при неизключителна компетентност)

    Предложеното решение се отнася до прякото членство и дяловото участие на Съюза в ЕБВР.

    Пропорционалност

    Не е приложимо

    Избор на инструмент

    Целта може да бъде постигната единствено чрез решение на Съвета и на Парламента.

    3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

    Консултации със заинтересованите страни

    В периода 2021—2023 г. ЕБВР направи задълбочен анализ на бъдещата си стратегическа насока. Акционерите на ЕБВР (които включват, наред с други, всички държави — членки на ЕС, ЕИБ и Комисията като представител на Съюза) взеха активно участие в процеса. В тази рамка ЕБВР направи анализ на вариантите за увеличаване на капитала въз основа на своите вътрешни нужди от капитал, поддържането на своя кредитен рейтинг ААА и ефективното и ефикасно използване на капитала на акционерите. Настоящото решение относно увеличаването на капитала на ЕБВР, включването на Африка на юг от Сахара и Ирак в обхвата на дейността и премахването на използването на капитала като уставно ограничение отразява задълбочения анализ, дискусиите и преговорите между акционерите на ЕБВР.

    Събиране и използване на експертни становища

    Увеличение на капитала

    Съветът на гуверньорите на ЕБВР редовно прави преглед на развитието на работата на ЕБВР в Украйна от началото на войната. В поредица от доклади на Съвета на директорите на ЕБВР се разглежда ролята, която ЕБВР може да играе както за поддържане на устойчивостта на Украйна във военно време, така и за значително подпомагане на възстановяването в дългосрочен план, като същевременно се гарантира непрекъснатата ѝ подкрепа за всички държави, в които банката осъществява дейност. В тези доклади са разгледани потенциалният характер и мащаб на дейността на ЕБВР, като се вземат предвид нейните специфични институционални и оперативни силни страни, отличителната ѝ позиция в Украйна и работата на други в подкрепа на държавата. В докладите също така систематично се разглежда какви акционерни мерки биха могли да бъдат необходими, за да може Украйна да бъде подпомогната от ЕБВР по най-добрия начин. В резултат на тази работа Съветът на гуверньорите одобри Резолюция № 258 относно подкрепата на ЕБВР за устойчивостта и възстановяването в Украйна от 18 май 2023 г., с която бе възложено на Съвета на директорите на ЕБВР да изготви конкретно предложение за увеличение на внесения капитал, което да бъде одобрено преди края на 2023 г.

    Изменение на член 1 от Споразумението за създаване на ЕБВР

    През май 2022 г. Съветът на гуверньорите одобри Резолюция № 248, озаглавена „Към ограничено и постепенно разширяване на географския обхват на операциите на ЕБВР с цел той да обхване Африка на юг от Сахара и Ирак“. С резолюцията, която се основаваше на задълбочена оценка на потенциалната добавена стойност от ЕБВР в региона и на капиталовите и финансовите последици за ЕБВР от едно ограничено и постепенно разширяване на дейността, бе одобрено — по принцип — ограничено и постепенно разширяване на географския обхват на операциите на ЕБВР с цел той да обхване Африка на юг от Сахара и Ирак.

    Впоследствие, в контекста на цялостната оценка на финансовото състояние на ЕБВР, Съветът на директорите разгледа отново капиталовите и финансовите последици от едно ограничено и постепенно включване на Африка на юг от Сахара и Ирак в обхвата на операциите на банката. Повторната оценка показа, че в рамките на периода на действие на настоящата стратегическа и капиталова рамка до 2025 г. и след това до края на 2030 г. въздействието на всяко разширяване върху капиталовата позиция на ЕБВР ще бъде ограничено и само по себе си няма да накърни способността на ЕБВР да подкрепя своите съществуващи държави на дейност, няма да застраши кредитния рейтинг ААА на ЕБВР и няма да доведе до необходимост от ново увеличение на капитала.

    Изменение на член 12, параграф 1 от Споразумението за създаване на ЕБВР

    Основната причина за изменение на член 12, параграф 1 от Споразумението за създаване на ЕБВР с цел премахване на уставното ограничение на капитала е да бъдат преместени ограниченията за използването на акционерния капитал в рамката за капиталова адекватност, управлявана на равнището на Съвета на директорите, за да се повишат ефективността и гъвкавостта при използването на капитала на ЕБВР. Както бе признато в независимия преглед на Г-20 на рамките за капиталова адекватност на МБР, в дългосрочен план съществува риск номиналното уставно ограничение да се превърне в задължително ограничение, което може да попречи на ЕБВР да подкрепя своите държави получатели дори когато е налице допълнителен капацитет за поемане на риск. Анализът на ЕБВР показа, че теоретичното максимално равнище на оперативните активи, което може да бъде достигнато съгласно рамката за капиталова адекватност, е по-високо, отколкото съгласно номиналното съотношение. Премахването на уставното ограничение и предоставянето на възможност на Съвета на директорите да разглежда подходящите равнища на използване на номиналния капитал като част от своите политики за рамката за капиталова адекватност ще позволят цялостна оценка на капиталовата позиция на ЕБВР да направлява дейностите ѝ по отпускане на заеми.

    Оценка на въздействието

    В контекста, представен в предходните две части, в съответствие с принципа на пропорционалност и досегашната практика, Комисията не е изготвила официална оценка на въздействието.

    Основни права

    Предложението няма последствия за защитата на основните права.

    4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

    Делът на Съюза в записания капитал на ЕБВР се равнява на около 3,03 %, поради което Съюзът ще увеличи записания си капитал със 121 020 000 EUR под формата на изплатени акции с цена 10 000 EUR на акция. Членовете на ЕБВР могат да запишат капитал на или преди 30 юни 2025 г. или на по-късна дата не по-късно от 31 декември 2025 г., която Съветът на директорите може да определи на или преди 30 юни 2025 г.

    Първият транш следва да бъде изплатен от всеки член на ЕБВР до по-късната от следните дати: i) 30 април 2025 г. или ii) 60 дни, след като заявлението за записване породи действие. Останалите четири транша следва да бъдат изплатени съответно до 30 април 2026 г., 30 април 2027 г., 30 април 2028 г. и 30 април 2029 г.

    Настоящата инициатива налага да бъде използван неразпределеният марж по функция 6 или да бъдат използвани специалните инструменти, определени в Регламента за МФР. Това ще бъде определено към момента на изготвяне на предложението на Комисията за проектобюджет за 2025 г. и подлежи на преговори между Съвета и Европейския парламент.

    Измененията на Споразумението за създаване на ЕБВР нямат отражение върху бюджета на Съюза.

    5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ

    Планове за изпълнение и механизъм за мониторинг, оценка и докладване

    Гуверньорът на ЕБВР, представляващ Съюза, докладва ежегодно на Парламента и на Съвета относно:

    ·популяризирането на целите на Съюза;

    ·използването на капитала на ЕБВР;

    ·мерките за гарантиране на прозрачност на операциите на ЕБВР, извършвани чрез финансови посредници;

    ·приноса на ЕБВР за поемането на риск и ефективността при привличането на допълнително финансиране от частния сектор;

    ·сътрудничеството между ЕИБ и ЕБВР извън Съюза.

    2024/0019 (COD)

    Предложение за

    РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

    относно записването от страна на Европейския съюз на допълнителни акции в капитала на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и за изменение на Споразумението за създаване на ЕБВР във връзка с разширяването на географския обхват на операциите на ЕБВР, за да включва Африка на юг от Сахара и Ирак, по ограничен и постепенен начин и за премахване на уставното ограничение на капитала за обичайни операции

    ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 212 от него,

    като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

    след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,

    в съответствие с обикновената законодателна процедура,

    като имат предвид, че:

    (1)Съгласно член 4, параграф 3 от Споразумението за създаване на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) Съветът на гуверньорите на ЕБВР реши на 15 декември 2023 г. в своята Резолюция № 265 17 уставният капитал на ЕБВР да бъде увеличен с 4 000 000 000 EUR, за да бъде осигурен достатъчно капитал, позволяващ да бъде поддържано в средносрочен план подходящо ниво на дейност в държавите, в които ЕБВР осъществява своите операции, в рамките на уставните ограничения.

    (2)Преди това увеличение на капитала Съюзът притежава 90 044 акции, като номиналната стойност на всяка акция е 10 000 EUR.

    (3)Съгласно Резолюция № 265 уставният капитал на ЕБВР се увеличава с 400 000 изплатени акции, като членовете на ЕБВР могат да запишат — на или преди 30 юни 2025 г. или на по-късна дата не по-късно от 31 декември 2025 г., която Съветът на директорите на ЕБВР може да определи на или преди 30 юни 2025 г. — цял брой акции, пропорционално на своето настоящо дялово участие. Увеличението на капитала следва да бъде изплатено на пет транша, които се изплащат от всеки член до по-късната от следните дати: i) 30 април 2025 г. или ii) 60 дни, след като заявлението за записване породи действие. Останалите четири транша се изплащат съответно до 30 април 2026 г., 30 април 2027 г., 30 април 2028 г. и 30 април 2029 г. Съответно Съюзът ще има право да запише 12 102 нови акции с номинална стойност от 10 000 EUR за общо 121 020 000 EUR, с което броят на изплатените акции на Съюза се увеличава на 102 146.

    (4)Увеличението на капитала е необходимо, за да може ЕБВР да продължи дейностите и инвестициите в Украйна по време на войната, и по-специално в следвоенния период, за да се подпомогне възстановяването на Украйна. Като подпомага тези дейности, увеличението на капитала гарантира също така, че това усилие не ограничава способността на ЕБВР да посреща нуждите в своите други държави на дейност. То е в съответствие с изискването в член 13, точка v) от Споразумението за създаване на ЕБВР банката да се стреми да поддържа разумна диверсификация при всички свои инвестиции. Вследствие на това едно увеличение на внесения капитал поддържа ЕБВР финансово силна и способна да изпълнява мандата си и целите, набелязани от акционерите, във всички свои държави на дейност.

    (5)За Съюза е целесъобразно да запише тези допълнителни акции, за да постигне своите цели в областта на външноикономическите отношения и да запази относителния си дял в правата на глас в рамките на ЕБВР.

    (6)В съответствие с Резолюция № 259 18 , приета на 18 май 2023 г., Съветът на гуверньорите на ЕБВР гласува в подкрепа на необходимите изменения на Споразумението за създаване на ЕБВР, които дават възможност на ЕБВР да разшири по ограничен и постепенен начин географския обхват на своите операции, за да обхване той Африка на юг от Сахара и Ирак, като същевременно запазва пълния си ангажимент към Украйна и своите съществуващи държави на дейност. В тази резолюция се потвърждава, че разширяването на мандата на ЕБВР следва да бъде постигнато, без да се изискват допълнителни капиталови вноски от нейните акционери.

    (7)Географският обхват на операциите на ЕБВР следва да бъде разширен по ограничен и постепенен начин, за да обхване Африка на юг от Сахара и Ирак, и да бъде в пълно съответствие с ценностите на ЕБВР за подкрепа на държавите, които са се ангажирали с принципите на многопартийната демокрация, върховенството на закона, зачитането на правата на човека, плурализма и пазарната икономика и прилагат тези принципи. ЕБВР разработи поетапен подход за започване на дейностите си в съответните региони, при който ще бъдат взети под внимание регионалните и националните особености. Предвижда се първите инвестиции в Африка на юг от Сахара да бъдат осъществени в подбрани държави от 2025 г. нататък 19 . Като се имат предвид акцентът на ЕБВР върху развитието на частния сектор и нейният мандат за преход, стойността, която банката може да добави в Африка на юг от Сахара и Ирак, е значителна и от геостратегическо значение за Съюза.

    (8)Представителите на Съюза в управителните органи на ЕБВР следва да насърчават ЕБВР да продължи тясното си взаимодействие със Съюза и сътрудничеството си с гражданското общество, както и да продължи да развива тясното си сътрудничество с други европейски и международни публични финансови институции, за да се възползва в пълна степен от техните сравнителни предимства, когато включва Африка на юг от Сахара и Ирак в обхвата на своите операции.

    (9)В съответствие със съществуващата практика, преди ЕБВР да одобри нова държава на дейност, тя следва да направи подробна техническа оценка на икономическите и политическите условия, съществуващи в съответната държава, включително: оценка на ангажимента на тази държава по отношение на принципите на многопартийната демокрация, плурализма и пазарната икономика, залегнали в член 1 от Споразумението за създаване на ЕБВР, оценка на трудностите в прехода и преглед на дейностите на други международни финансови институции в тази държава и на приоритетите, във връзка с които ЕБВР би могла най-добре да използва своите уникални знания и умения. Тази оценка следва да бъде извършена, при условие че нова държава кандидатства за членство в ЕБВР и за статут на държава на дейност и че впоследствие тя бъде одобрена от Съвета на гуверньорите на ЕБВР.

    (10)С Резолюция № 260 20 Съветът на гуверньорите на ЕБВР призна съществената роля на ЕБВР за справяне с неотложните глобални предизвикателства и изпълнение на препоръките от независимия преглед на Г-20 на рамките за капиталова адекватност. За да се даде възможност за оптимално използване на капиталовия капацитет на ЕБВР за постигане на максимално потенциално въздействие в нейните държави получатели, е необходимо да бъде изменен член 12, параграф 1 от Споразумението за създаване на ЕБВР, за да бъде премахнато уставното ограничение на капитала.

    (11)Съгласно член 56 от Споразумението за създаване на ЕБВР Съветът на гуверньорите на ЕБВР отправи питане към всички членове дали приемат предложените изменения.

    (12)Поради това увеличението на капитала и измененията на Споразумението за създаване на ЕБВР следва да бъдат одобрени от името на Съюза,

    ПРИЕХА НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

    Член 1

    Съюзът записва 12 102 допълнителни акции на цена от 10 000 EUR всяка в ЕБВР съгласно Резолюция 265 на Съвета на гуверньорите на ЕБВР на или преди 30 юни 2025 г. или на по-късна дата не по-късна от 31 декември 2025 г., която Съветът на директорите на ЕБВР може да определи на или преди 30 юни 2025 г.

    Записването се изплаща на пет транша, първият от които се плаща до по-късната от следните дати: i) 30 април 2025 г. или ii) 60 дни, след като заявлението за записване на Съюза породи действие. Останалите четири транша се изплащат съответно до 30 април 2026 г., 30 април 2027 г., 30 април 2028 г. и 30 април 2029 г. 

    Член 2

    Гуверньорът на ЕБВР, представляващ Съюза, депозира от името на Съюза необходимото заявление за записване на акции.

    Член 3

    Измененията на член 1 от Споразумението за създаване на ЕБВР, за да се даде възможност за ограничено и постепенно разширяване на географския обхват на нейните операции, така че те да включват Африка на юг от Сахара и Ирак, както и на член 12, параграф 1 от него, за да се премахне уставното ограничение на капитала, се одобряват от името на Съюза.

    Член 4

    Гуверньорът на ЕБВР, представляващ Съюза, предава на ЕБВР от името на Съюза декларацията за приемане на измененията.

    Член 5

    Като част от годишния доклад до Европейския парламент гуверньорът на ЕБВР, представляващ Съюза, докладва и относно дейностите и операциите на ЕБВР в Африка на юг от Сахара и Ирак.

    Член 6

    Настоящото решение влиза в сила на третия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Съставено в Брюксел на […] година.

    За Европейския парламент    За Съвета

    Председател    Председател

    ЗАКОНОДАТЕЛНА ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА

    1.РАМКА НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

    1.1.Наименование на предложението/инициативата

    1.2.Съответни области на политиката

    1.3.Предложението/инициативата е във връзка с:

    1.4.Цели

    1.4.1.Общи цели

    1.4.2.Конкретни цели

    1.4.3.Очаквани резултати и отражение

    1.4.4.Показатели за изпълнението

    1.5.Мотиви за предложението/инициативата

    1.5.1.Изисквания, които трябва да бъдат изпълнени в краткосрочна или дългосрочна перспектива, включително подробен график за изпълнението на инициативата

    1.5.2.Добавена стойност от участието на Съюза (може да е в резултат от различни фактори, например ползи по отношение на координацията, правна сигурност, по-добра ефективност или взаимно допълване). За целите на тази точка „добавена стойност от участието на Съюза“ е стойността, която е резултат от намесата на ЕС и е допълнителна спрямо стойността, която би била създадена само от отделните държави членки.

    1.5.3.Изводи от подобен опит в миналото

    1.5.4.Съвместимост с многогодишната финансова рамка и евентуални синергии с други подходящи инструменти

    1.5.5.Оценка на различните налични варианти за финансиране, включително възможностите за преразпределяне на средства

    1.6.Продължителност и финансово отражение на предложението/инициативата

    1.7.Планирани методи на изпълнение на бюджета

    2.МЕРКИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ

    2.1.Правила за мониторинг и докладване

    2.2.Системи за управление и контрол

    2.2.1.Обосновка на предложените методи на управление, механизми за осъществяване на финансирането, начини за плащане и стратегия за контрол

    2.2.2.Информация относно установените рискове и системите за вътрешен контрол, създадени с цел намаляването им

    2.2.3.Оценка и обосновка на разходната ефективност на проверките (съотношение „разходи за контрол ÷ стойност на съответните управлявани фондове“) и оценка на очакваната степен на риска от грешки (при плащане и при приключване)

    2.3.Мерки за предотвратяване на измами и нередности

    3.ОЧАКВАНО ФИНАНСОВО ОТРАЖЕНИЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

    3.1.Съответни функции от многогодишната финансова рамка и разходни бюджетни редове

    3.2.Очаквано финансово отражение на предложението върху бюджетните кредити

    3.2.1.Обобщение на очакваното отражение върху бюджетните кредити за оперативни разходи

    3.2.2.Очакван резултат, финансиран с бюджетни кредити за оперативни разходи

    3.2.3.Обобщение на очакваното отражение върху бюджетните кредити за административни разходи

    3.2.3.1.Очаквани нужди от човешки ресурси

    3.2.4.Съвместимост с настоящата многогодишна финансова рамка

    3.2.5.Финансов принос от трети страни

    3.3.Очаквано отражение върху приходите

    1.РАМКА НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА 

    1.1.Наименование на предложението/инициативата

    Решение на Европейския парламент и на Съвета относно записването от страна на Европейския съюз на допълнителни акции в капитала на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) вследствие на решението на ЕБВР да увеличи капитала си и измененията на Споразумението за създаване на ЕБВР, с които се разширява географският обхват на нейните операции, така че да включват Африка на юг от Сахара и Ирак, по ограничен и постепенен начин, и за премахване на уставното ограничение за капитала за обичайни операции.

    1.2.Съответни области на политиката 

    Функция 6. Съседните региони и светът

    Дял 14. Външна дейност

    1.3.Предложението/инициативата е във връзка с: 

     ново действие 

     ново действие след пилотен проект/подготвително действие 21  

     продължаване на съществуващо действие 

     сливане или пренасочване на едно или няколко действия към друго/ново действие 

    1.4.Цели

    1.4.1.Общи цели

    Подпомагане на външната дейност на ЕС чрез инвестиции в съседните държави, развиващите се страни и останалата част от света, включително помощ за страните, които се подготвят за присъединяване към ЕС.

    1.4.2.Конкретни цели

    Да се даде възможност на ЕБВР, чрез записване на нови изплатени акции, да продължи да играе решаваща роля в международните усилия, като работи в тясно сътрудничество със Съюза и други институции за подпомагане на реалната икономика на Украйна във военно време и при следвоенното възстановяване, като същевременно запази финансовата си стабилност.

    Да се одобри пристъпването на ЕБВР към ограничено и постепенно разширяване на операциите ѝ, така че те да обхванат Африка на юг от Сахара и Ирак, като бъде изменен географският им обхват.

    В съответствие с препоръките от прегледа на Г-20 на рамката за капиталова адекватност да се проправи пътят за по-гъвкаво и динамично управление на капитала от страна на ЕБВР, като на Съвета на директорите се делегират всички аспекти на рамката за капиталова адекватност на ЕБВР, като същевременно се гарантира непрекъснат контрол от акционерите на основния капиталов показател.

    1.4.3.Очаквани резултати и отражение

    Увеличението на капитала ще укрепи значително ЕБВР както чрез осезаемото финансово въздействие, така и като потвърждение на доверието на акционерите в мисията и дейността на ЕБВР във всички нейни държави на дейност. ЕБВР ще бъде достатъчно силна да предприема допълнителни инвестиции в Украйна, както във военно време, така и за нейното възстановяване, и ще продължи да подкрепя изцяло други държави, в които се провеждат операции, за да се справят с предизвикателствата на прехода, както и с регионалните и глобалните последици от войната в Украйна.

    Увеличаването на капитала ще гарантира, че в бъдеще ЕБВР ще може да подкрепя както Украйна при извънредни обстоятелства, така и че ще е възможно да бъде оказвана голяма и устойчива подкрепа за всички държави, в които тя провежда операции, включително в други държави, засегнати от войната на Русия, за да им се помогне с трудностите през прехода.

    По този начин ЕБВР ще продължи да следва настоящата си стратегическа и капиталова рамка за периода 2021—2025 г. във всички свои дейности, включително в Украйна, в съответствие с мандата си да улеснява прехода към екологосъобразна, приобщаваща, устойчива, интегрирана, добре управлявана, конкурентоспособна, ориентирана към пазара икономика — със силен акцент върху развитието на частния сектор и съсредоточаване на усилията ѝ там, където нейните операции са с най-голяма добавена стойност и оказват най-силно въздействие върху прехода.

    1.4.4.Показатели за изпълнението

    Постигането на целите ще се измерва чрез обема на операциите на ЕБВР по финансиране по региони, особено в Украйна и други държави, в които банката провежда операции, засегнати от войната на Русия, по сектори и чрез обема на операциите на ЕБВР по финансиране, съфинансирани с други МФИ и/или програми на Комисията, както и чрез други показатели, определени в рамката на ЕБВР за въздействието.

    1.5.Мотиви за предложението/инициативата 

    1.5.1.Изисквания, които трябва да бъдат изпълнени в краткосрочна или дългосрочна перспектива, включително подробен график за изпълнението на инициативата

    На 15 декември 2023 г. Съветът на гуверньорите на ЕБВР прие своята Резолюция № 265, с която на ЕБВР се разрешава да увеличи броя на акциите си с 400 000 нови акции на цена от 10 000 EUR всяка, възлизащи общо на 4 милиарда евро, с дата на влизане в сила 31 декември 2024 г. Участието на Съюза в увеличението на капитала ще гарантира, че той ще запази своя пряк дял от 3 % от общия записан капитал на ЕБВР. Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) (3 %) и държавите членки поотделно (ЕС-27, около 48,4 %) също са акционери в ЕБВР, което понастоящем осигурява на Съюза мажоритарен дял от общо 54,4 %.

    Съгласно горепосочената резолюция членовете на ЕБВР могат да запишат, на или преди 30 юни 2025 г. или на по-късна дата не по-късна от 31 декември 2025 г., която Съветът на директорите може да определи на или преди 30 юни 2025 г., цял брой акции, пропорционално на своето настоящо дялово участие. Съответно Съюзът ще има право да запише 12 102 нови акции с номинална стойност от 10 000 EUR за общо 121 020 000 EUR, с което броят на изплатените акции на Съюза се увеличава на 102 146.Първият транш следва да бъде изплатен от всеки член до по-късната от следните дати: i) 30 април 2025 г. или ii) 60 дни, след като заявлението за записване породи действие. Останалите четири транша следва да бъдат изплатени съответно до 30 април 2026 г.; 30 април 2027 г.; 30 април 2028 г. и 30 април 2029 г.

    1.5.2.Добавена стойност от участието на Съюза (може да е в резултат от различни фактори, например ползи по отношение на координацията, правна сигурност, по-добра ефективност или взаимно допълване). За целите на тази точка „добавена стойност от участието на Съюза“ е стойността, която е резултат от намесата на ЕС и е допълнителна спрямо стойността, която би била създадена само от отделните държави членки.

    Предложението се отнася до прякото записване от страна на Съюза на нови акции в ЕБВР, тъй като ЕБВР е поканила всички свои преки акционери да запишат акции пропорционално на настоящото си дялово участие в съответствие с Резолюция 265 на Съвета на гуверньорите на ЕБВР. Следователно, за да се запази настоящият дял на дяловото участие на Съюза, са необходими действия на равнището на Съюза.

    1.5.3.Изводи от подобен опит в миналото

    През 1996 г. гуверньорите на ЕБВР решиха да удвоят уставния капитал на ЕБВР, при което Съюзът записа допълнителни 30 000 акции на цена от 10 000 EUR всяка, с което записаният капитал на Съюза възлезе на 600 милиона евро. Делът на Съюза в общия уставен капитал на ЕБВР беше запазен. Записването от Съюза на допълнителни акции бе в съответствие с Решение 97/135/ЕО на Съвета.

    През 2010 г. гуверньорите на ЕБВР решиха да увеличат уставния капитал с 10 милиарда евро, състоящи се от 100 000 изплатени акции и 900 000 платими при поискване акции, за да се поддържа достатъчно капитал за запазване на разумно равнище на дейност в държавите, в които се осъществяват операции. Съюзът съответно записа допълнителни акции съгласно Решение 1219/2011/ЕС.

    1.5.4.Съвместимост с многогодишната финансова рамка и евентуални синергии с други подходящи инструменти

    Мандатът на ЕБВР е „да насърчава прехода към открита пазарно ориентирана икономика и да подкрепя частната и предприемаческата инициатива в […] държави, които са се ангажирали с принципите на многопартийната демокрация, плурализма и пазарната икономика“ и да ги прилагат в Централна и Източна Европа, Централна Азия и от 2012 г. нататък в региона на Южното и Източното Средиземноморие. Съюзът в своята цялост, включително прекият дял на Съюза (3,03 %), ЕИБ (3,03 %) и индивидуалните дялове на държавите членки (ЕС-27, около 48,4 %), притежава мажоритарен дял от общо 54,4 % от капитала на ЕБВР. Всеки акционер е представен в постоянния Съвет на директорите на ЕБВР. ЕБВР като цяло прилага и насърчава стандартите и политиките на Съюза в своите дейности. Чрез своите проекти ЕБВР осъществява диалог по въпросите на политиката и прилага условия (напр. въздействие върху прехода, стандарти за корпоративно управление, обществени поръчки, екологични стандарти и др.), за да се постигнат изискванията на Съюза в области като околната среда и социалните политики.

    1.5.5.Оценка на различните налични варианти за финансиране, включително възможностите за преразпределяне на средства

    За записването от Европейския съюз на допълнителни 12 102 акции съгласно Резолюция 265 на Съвета на гуверньорите на ЕБВР е необходимо да бъдат поети задължения за необходимите бюджетни кредити през първата половина на 2025 финансова година. За тази цел в специалния бюджетен ред по функция 6 (Съседните региони и светът), и по-специално позиция 14 20 03 04 — Европейска банка за възстановяване и развитие — Предоставяне на платени акции от записания капитал, ще трябва да бъдат осигурени бюджетни кредити за поети задължения, равняващи се на пълното участие на ЕС във внесения капитал на ЕБВР, т.е. 121 020 000 EUR.

    Като се има предвид, че действието не може да бъде изцяло финансирано чрез преразпределяне на средства, то ще наложи да се използва неразпределеният марж по функция 6 и/или използването на специалните инструменти, определени в Регламента за МФР. Това предстои да бъде определено към момента на изготвяне на предложението на Комисията за проектобюджет за 2025 г. и подлежи на преговори между Съвета и Европейския парламент.

    Всяко отражение върху бюджета в рамките на МФР за периода след 2027 г. ще зависи от наличието на финансиране, без да се предопределят предложението и споразумението за МФР и програмите.

    1.6.Продължителност и финансово отражение на предложението/инициативата

     ограничен срок на действие

       в сила от [ДД/ММ]ГГГГ до [ДД/ММ]ГГГГ

       финансово отражение през 2025 г. за бюджетните кредити за поети задължения и от 2025 г. до 2029 г. 22 за бюджетните кредити за плащания.

    неограничен срок на действие

    изпълнение с период на започване на дейност от ГГГГ до ГГГГ,

    последван от функциониране с пълен капацитет.

    1.7.Планирани методи на изпълнение на бюджета 23  

     Пряко управление от Комисията

       от нейните служби, включително от нейния персонал в делегациите на Съюза;

       от изпълнителните агенции

     Споделено управление с държавите членки

     Непряко управление чрез възлагане на задачи по изпълнението на бюджета на:

       трети държави или на органите, определени от тях;

       международни организации и техните агенции (да се уточни);

       ЕИБ и Европейския инвестиционен фонд;

       органите, посочени в членове 70 и 71 от Финансовия регламент;

       публичноправни органи;

       частноправни органи със задължение за обществена услуга, доколкото са им предоставени подходящи финансови гаранции;

       органи, уредени в частното право на държава членка, на които е възложено осъществяването на публично-частно партньорство и на които са предоставени подходящи финансови гаранции;

       органи или лица, на които е възложено изпълнението на специфични дейности в областта на ОВППС съгласно дял V от ДЕС и които са посочени в съответния основен акт.

    Коментари

    Не е приложимо

    2.МЕРКИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ 

    2.1.Правила за мониторинг и докладване 

    Операциите на ЕБВР ще се управляват в съответствие със собствените ѝ процедури за мониторинг и докладване. ЕБВР докладва на своя Съвет на гуверньорите за своите операции, за постигането на целите на политиката си, както и за одитираните си отчети за всяка финансова година. След като разгледа одиторския доклад, Съветът на гуверньорите одобрява общия счетоводен баланс и отчета за приходите и разходите на ЕБВР.

    Гуверньорът на ЕБВР, представляващ Съюза, докладва ежегодно на Европейския парламент относно:

    • популяризирането на целите на Съюза;

    • използването на капитала на ЕБВР;

    • мерките за гарантиране на прозрачност на операциите на ЕБВР, извършвани чрез финансови посредници;

    • приноса на ЕБВР за поемането на риск и ефективността при привличането на допълнително финансиране от частния сектор;

    • сътрудничеството между ЕИБ и ЕБВР извън Съюза.

    2.2.Системи за управление и контрол 

    2.2.1.Обосновка на предложените методи на управление, механизми за осъществяване на финансирането, начини за плащане и стратегия за контрол

    Действието ще се изпълнява при пряко управление от Комисията, която ще запише от името на Съюза 12 102 нови акции, всяка от които с номинална стойност от 10 000 EUR, на обща стойност 121 020 000 EUR. Първият транш следва да бъде изплатен до по-късната от следните дати: i) 30 април 2025 г. или ii) 60 дни, след като заявлението за записване породи действие. Останалите четири транша следва да бъдат изплатени съответно до 30 април 2026 г.; 30 април 2027 г.; 30 април 2028 г. и 30 април 2029 г.

    Операциите на ЕБВР ще се управляват в съответствие със собствените ѝ правила и процедури, включително подходящи мерки за одит, контрол и мониторинг. Както е предвидено в Споразумението за създаване на ЕБВР, одитният комитет на ЕБВР, който се подпомага от външни одитори, помага на Съвета на директорите на ЕБВР и отговаря за проверката на редовността на операциите и отчетите на ЕБВР. Съветът на директорите, в който Съюзът, представляван от Комисията, има директор, представя одитираните отчети за всяка финансова година за одобрение от Съвета на гуверньорите на всяко годишно заседание и одобрява бюджета на ЕБВР. След като разгледа одиторския доклад, Съветът на гуверньорите одобрява общия счетоводен баланс и отчета за приходите и разходите на ЕБВР.

    Независим отдел за оценка оценява дали завършените проекти и програми на ЕБВР постигат целите. Той систематично анализира резултатите от отделните проекти и по-широките теми, определени в политиките на ЕБВР. Основната цел на оценката е да допринесе за легитимността и уместността на ЕБВР и за постигането на по-добри институционални резултати.

    Отделът за вътрешен одит на ЕБВР е създаден в съответствие с Рамката за международни професионални практики на Института на вътрешните одитори и отговаря за предоставянето на независима и обективна увереност на изпълнителното ръководство и на Съвета на директорите относно адекватността и ефективността на вътрешния контрол, управлението и процесите за управление на риска с цел смекчаване на основните рискове за банката.

    ЕБВР разполага и с независим механизъм за отчетност във връзка с проектите, какъвто е механизмът на банката за подаване на жалби. Чрез него се разглеждат жалби относно екологични и социални въпроси и въпроси, свързани с оповестяването на информация, имащи отношение към инвестициите на банката. Механизмът е независим от ръководството на ЕБВР и предприема разследвания за установяване на фактите, за да определи дали банката е спазила екологичните и социалните стандарти и стандартите за оповестяване.

    Освен това Съветът на директорите определя политиките на банката и взема решения относно заемите, гаранциите, инвестирането в дялов капитал, вземането на заеми от страна на ЕБВР, предоставянето на техническа помощ и други операции на банката в съответствие с общите насоки на Съвета на гуверньорите.

    Съветът на директорите създаде три комитета към съвета, които да го подпомагат в неговата работа: посочения по-горе одитен комитет, комитет по бюджетни и административни въпроси и комитет по финансови и оперативни политики. Директорът (или неговият заместник), представляващ Съюза, участва във всички тези комитети към съвета. И накрая, Съветът на гуверньорите на ЕБВР създаде комитет по етика, който тълкува и защитава кодексите за поведение, приложими за персонала на ЕБВР и длъжностните лица в управителните съвети.

    2.2.2.Информация относно установените рискове и системите за вътрешен контрол, създадени с цел намаляването им

    Член 5, параграф 3 от Споразумението за създаване на ЕБВР гласи, че Съветът на гуверньорите преразглежда уставния капитал на ЕБВР най-малко на всеки пет години. По отношение на ЕБВР се прилагат собствените ѝ системи за контрол.

    Освен това, що се отнася до изпълнението на програмите на ЕС от страна на ЕБВР, бе установено, че нейните системи за вътрешен контрол са равностойни на тези на Комисията в оценката по стълбове, извършена в съответствие с Финансовия регламент.

    2.2.3.Оценка и обосновка на разходната ефективност на проверките (съотношение „разходи за контрол ÷ стойност на съответните управлявани фондове“) и оценка на очакваната степен на риска от грешки (при плащане и при приключване) 

    Вж. отговора по-горе в точка 2.2.2.

    2.3.Мерки за предотвратяване на измами и нередности 

    ЕБВР разполага с независима служба, отговаряща за спазването на изискванията (Office of the Chief Compliance Officer — OCCO), която се ръководи от директор по проверката на съответствието, който докладва пряко на председателя и ежегодно или, когато е необходимо, на одитния комитет. Задачата на OCCO е да насърчава доброто управление и да гарантира, че се прилагат най-високите стандарти за почтеност във всички дейности на ЕБВР в съответствие с най-добрите международни практики. Сред отговорностите на OCCO е разглеждането на въпроси, свързани с надлежната проверка на почтеността, поверителността, конфликтите на интереси, корпоративното управление, отчетността, етиката, борбата с изпирането на пари, борбата с финансирането на тероризма и предотвратяването на измамни и корупционни практики. OCCO отговаря за разследването на твърдения за измама, корупция и неправомерно поведение. Също така тази служба обучава и консултира, според нуждите, служителите на ЕБВР, които биват назначавани като членове на управителните съвети на дружествата, в които ЕБВР притежава дялово участие. Надлежната проверка на финансовото състояние и почтеността е част от стандартната процедура на ЕБВР за разрешаване на нови операции и мониторинг на съществуващите трансакции. ЕБВР публикува антикорупционния доклад на OCCO на своя уебсайт. Освен това OCCO носи конкретната отговорност за управлението на независимия механизъм на ЕБВР за отчетност във връзка с проектите, чрез който се разглеждат екологичните, социалните и свързаните с прозрачността въпроси, повдигнати от засегнатите от проектите хора и организациите на гражданското общество. Когато това е обосновано, службата определя дали при одобряването на конкретен проект ЕБВР е действала в съответствие със съответните си политики.

    3.ОЧАКВАНО ФИНАНСОВО ОТРАЖЕНИЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА 

    3.1.Съответни функции от многогодишната финансова рамка и разходни бюджетни редове 

    ·Съществуващи бюджетни редове

    По реда на функциите от многогодишната финансова рамка и на бюджетните редове.

    Функция от много-годишната финансова рамка

    Бюджетен ред

    Вид на
    разхода

    Финансов принос

    Номер

    Многогод./едногод. 24

    от държави от ЕАСТ 25

    от държави кандидатки и потенциални кандидати 26

    от други трети държави

    други целеви приходи

    6

    14 20 03 04

    Европейска банка за възстановяване и развитие — Предоставяне на платени акции от записания капитал

    Многогод.

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    ·Поискани нови бюджетни редове

    По реда на функциите от многогодишната финансова рамка и на бюджетните редове.

    Функция от много-годишната финансова рамка

    Бюджетен ред

    Вид на
    разхода

    Финансов принос

    Номер

    Многогод./едногод.

    от държави от ЕАСТ

    от държави кандидатки и потенциални кандидати

    от други трети държави

    други целеви приходи

    не се прилага

    не се прилага

    3.2.Очаквано финансово отражение на предложението върху бюджетните кредити 

    3.2.1.Обобщение на очакваното отражение върху бюджетните кредити за оперативни разходи 

       Предложението/инициативата не налага използване на бюджетни кредити за оперативни разходи

       Предложението/инициативата налага използване на бюджетни кредити за оперативни разходи съгласно обяснението по-долу:

    млн. евро (до третия знак след десетичната запетая)

    Функция от многогодишната финансова
    рамка

    Номер

    6

    ГД: „Икономически и финансови въпроси“

    Година
    2025 27

    Година
    2026

    Година
    2027

    Година
    2028

    Да се добавят толкова години, колкото е необходимо, за да се обхване продължителността на отражението (вж. точка 1.6)

    ОБЩО

       Бюджетни кредити за оперативни разходи 

    2025

    2026

    2027

    2028 28

    202928

    14 20 03 04 29

    Поети задължения

    (1a)

    121 020

    121 020

    Плащания

    (2a)

    24 204

    24 204

    24 204

    24 204

    24 204

    121 020

    Бюджетен ред

    Поети задължения

    (1б)

    Плащания

    (2б)

    Бюджетни кредити за административни разходи, финансирани от пакета за определени програми 30  

    Бюджетен ред

    (3)

    ОБЩО бюджетни кредити
    за ГД „Икономически и финансови въпроси“

    Поети задължения

    =1а+1б+3

    121 020

    121 020

    Плащания

    =2а+2б

    +3

    24 204

    24 204

    24 204

    24 204

    24 204

    121 020





       ОБЩО бюджетни кредити за оперативни разходи

    Поети задължения

    (4)

    121 020

    121 020

    Плащания

    (5)

    24 204

    24 204

    24 204

    24 204

    24 204

    121 020

       ОБЩО бюджетни кредити за административни разходи, финансирани от пакета за определени програми 

    (6)

    ОБЩО бюджетни кредити
    за ФУНКЦИЯ 6
    от многогодишната финансова рамка

    Поети задължения

    =4+6

    121 020

    121 020

    Плащания

    =5+6

    24 204

    24 204

    24 204

    24 204

    24 204

    121 020

    Ако предложението/инициативата има отражение върху повече от една оперативна функция, повторете частта по-горе:

       ОБЩО бюджетни кредити за оперативни разходи (всички оперативни функции)

    Поети задължения

    (4)

    121 020

    121 020

    Плащания

    (5)

    24 204

    24 204

    24 204

    24 204

    24 204

    121 020

    ОБЩО бюджетни кредити за административни разходи, финансирани от пакета за определени програми (всички оперативни функции)

    (6)

    ОБЩО бюджетни кредити
    за ФУНКЦИИ 1—6
    от многогодишната финансова рамка

    (Референтна стойност)

    Поети задължения

    =4+6

    121 020

    121 020

    Плащания

    =5+6

    24 204

    24 204

    24 204

    24 204

    24 204

    121 020





    Функция от многогодишната финансова
    рамка

    7

    „Административни разходи“

    Тази част следва да бъде попълнена, като се използва таблицата за бюджетни данни от административно естество, която най-напред се въвежда в приложението към законодателната финансова обосновка (приложение 5 към Решението на Комисията относно вътрешните правила за изпълнението на раздела за Комисията от общия бюджет на Европейския съюз), което се качва в DECIDE за провеждането на вътрешни консултации между службите.

    млн. евро (до третия знак след десетичната запетая)

    Година
    2025

    Година
    2026

    Година
    2027

    Да се добавят толкова години, колкото е необходимо, за да се обхване продължителността на отражението (вж. точка 1.6)

    ОБЩО

    ГД: „Икономически и финансови въпроси“

       Човешки ресурси 

       Други административни разходи 

    ОБЩО за ГД „Икономически и финансови въпроси“

    Бюджетни кредити

    ОБЩО бюджетни кредити
    за ФУНКЦИЯ 7
    от многогодишната финансова рамка
     

    (Общо поети задължения = Общо плащания)

    млн. евро (до третия знак след десетичната запетая)

    Година
    2025 31

    Година
    2026

    Година
    2027

    Да се добавят толкова години, колкото е необходимо, за да се обхване продължителността на отражението (вж. точка 1.6)

    ОБЩО

    ОБЩО бюджетни кредити
    за ФУНКЦИИ 1—7
    от многогодишната финансова рамка
     

    Поети задължения

    Плащания

    3.2.2.Очакван резултат, финансиран с бюджетни кредити за оперативни разходи 

    Бюджетни кредити за поети задължения в милиони евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

    Да се посочат целите и резултатите

    2025

    2026

    2027

    2028

    2029 2030 2031

    ОБЩО

    РЕЗУЛТАТИ

    Вид 32

    Среден разход

    Годишна инвестиция

    Разходи

    Годишна инвестиция

    Разходи

    Годишна инвестиция

    Разходи

    Годишна инвестиция

    Разходи

    Годишна инвестиция

    Разходи

    Годишна инвестиция

    Разходи

    Годишна инвестиция

    Разходи

    Общо инве-стиции

    Общо разходи

    КОНКРЕТНА ЦЕЛ № 1 33 ...

    Годишни инвестиции на ЕБВР в Украйна [млн. евро]

    t

    2 500

    121 200

    2 500

    3 000

    3 000

    3 000

    3 000

    0

    3 000

    0

    20 000

    121 020

    – Резултат

    – Резултат

    Междинен сбор за конкретна цел № 1

    2 500

    121 020

    2 500

    3 000

    3 000

    3 000

    3 000

    0

    3 000

    0

    ОБЩО

    2 500

    121 020

    2 500

    3 000

    3 000

    3 000

    3 000

    0

    3 000

    0

    20 000

    121 020

    3.2.3.Обобщение на очакваното отражение върху бюджетните кредити за административни разходи 

       Предложението/инициативата не налага използване на бюджетни кредити за административни разходи

       Предложението/инициативата налага използване на бюджетни кредити за административни разходи съгласно обяснението по-долу:

    млн. евро (до третия знак след десетичната запетая)

    2025 

    2026

    2027

    2028

    Да се добавят толкова години, колкото е необходимо, за да се обхване продължителността на отражението (вж. точка 1.6)

    ОБЩО

    ФУНКЦИЯ 7
    от многогодишната финансова рамка

    Човешки ресурси

    Други административни разходи

    Междинен сбор за ФУНКЦИЯ 7
    от многогодишната финансова рамка

    Извън ФУНКЦИЯ 7 34
    от многогодишната финансова рамка

    Човешки ресурси

    Други
    административни разходи

    Междинен сбор
    извън ФУНКЦИЯ 7
    от многогодишната финансова рамка

    ОБЩО

    Бюджетните кредити, необходими за човешки ресурси и други разходи с административен характер, ще бъдат покрити от бюджетни кредити на ГД, които вече са определени за управлението на действието и/или които са преразпределени в рамките на ГД.

    3.2.3.1.Очаквани нужди от човешки ресурси

       Предложението/инициативата не налага използване на човешки ресурси

       Предложението/инициативата налага използване на човешки ресурси съгласно обяснението по-долу:

    Оценката се посочва в еквиваленти на пълно работно време

    2025

    2026

    2027

    2028

    Да се добавят толкова години, колкото е необходимо, за да се обхване продължителността на отражението (вж. точка 1.6)

       Длъжности по щатното разписание (длъжностни лица и срочно наети служители)

    20 01 02 01 (Централа и представителства на Комисията)

    20 01 02 03 (Делегации)

    01 01 01 01 (Непреки научни изследвания)

    01 01 01 11 (Преки научни изследвания)

    Други бюджетни редове (да се посочат)

       Външен персонал (в еквивалент на пълно работно време: ЕПРВ) 35

    20 02 01 (ДНП, КНЕ, ПНА от общия финансов пакет)

    20 02 03 (ДНП, МП, КНЕ, ПНА и МЕД в делегациите)

    XX 01 xx yy zz 36

    - в централата

    - в делегациите

    01 01 01 02 (ДНП, КНЕ, ПНА — Непреки научни изследвания)

    01 01 01 12 (ДНП, КНЕ, ПНА — Преки научни изследвания)

    Други бюджетни редове (да се посочат)

    ОБЩО

    06 е съответната област на политиката или бюджетен дял.

    Нуждите от човешки ресурси ще бъдат покрити от персонала на ГД, на който вече е възложено управлението на дейността и/или който е преразпределен в рамките на ГД.

    Описание на задачите, които трябва да се изпълнят:

    Длъжностни лица и срочно наети служители

    .

    Външен персонал

    3.2.4.Съвместимост с настоящата многогодишна финансова рамка 

    Предложението/инициативата:

       може да се финансира изцяло чрез преразпределяне на средства в рамките на съответната функция от многогодишната финансова рамка (МФР).

       налага да се използват неразпределеният марж под съответната функция от МФР и/или специалните инструменти, предвидени в Регламента за МФР.

    Предстои да се определи към момента на изготвяне на предложението на Комисията за проектобюджет за 2025 г. и в зависимост от преговорите между Съвета и Европейския парламент.

       налага преразглеждане на МФР.

    3.2.5.Финансов принос от трети страни 

    Предложението/инициативата:

       не предвижда съфинансиране от трети страни

       предвижда следното съфинансиране от трети страни, като оценките са дадени по-долу:

    3.3.Очаквано отражение върху приходите 

       Предложението/инициативата няма финансово отражение върху приходите.

       Предложението/инициативата има следното финансово отражение:

    върху собствените ресурси

    върху разните приходи

    Моля, посочете дали приходите са записани по разходни бюджетни редове

    (1)    В края на 2023 г.
    (2)    Албания, Армения, Азербайджан, Беларус (достъпът до ресурси на ЕБВР е спрян от март 2022 г.), Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Кипър, Чешката република, Египет, Естония, Грузия, Гърция, Унгария, Йордания, Казахстан, Косово, Киргизката република, Латвия, Ливан, Литва, Молдова, Монголия, Черна гора, Мароко, Северна Македония, Полша, Румъния, Русия (няма нови операции от 2014 г. насам и достъпът до ресурси на ЕБВР е спрян от март 2022 г.), Сърбия, Словашката република, Словения, Таджикистан, Тунис, Туркменистан, Турция, Украйна, Узбекистан.
    (3)    Съгласно член 8.3 от Споразумението за създаване на ЕБВР, на 1 април 2022 г. бе спрян достъпът на Руската федерация и Беларус до ресурси на ЕБВР.
    (4)    ОВ L 372, 31.12.1990 г., стр. 1.
    (5)    Съгласно Решение 90/674/ЕИО на Съвета от 19 ноември 1990 г. Съюзът се представлява от Комисията в ЕБВР.
    (6)    Тази сума включваше 157,5 милиона евро внесен капитал и 442,5 милиона евро невнесен капитал.
    (7)    ОВ L 57, 26.2.1997 г., стр. 4.
    (8)    ОВ L 313, 26.11.2011 г., стр. 1.
    (9)     Резолюция 265 .
    (10)     Резолюция 259 .
    (11)    За да породи действие изменението на член 1, то трябва да бъде подкрепено от 3/4 от членовете на ЕБВР, включително най-малко две държави получатели, представляващи 4/5 от общите права на глас в ЕБВР.
    (12)     Резолюция 260 .
    (13)    За да породи действие изменението на член 12, параграф 1, то трябва да бъде подкрепено от най-малко 3/5 от членовете на ЕБВР, представляващи най-малко 85 % от общите права на глас в ЕБВР.
    (14)    ОВ L 193, 30.7.2018 г., стр. 1—222.
    (15)    На 23 октомври 2023 г. ЕБВР обяви, че е постигната целта за предоставяне на финансиране в размер на 3 милиарда евро в реалната икономика на Украйна.
    (16)    Капиталът на ЕБВР бе увеличен през 1996 г., за да може да се увеличат операциите на банката в първоначалните ѝ региони на дейност в съответствие с нейния мандат за преход, докато увеличението на капитала през 2011 г. бе договорено в отговор на финансовата криза от 2008 г. и признатата от акционерите на банката необходимост да се засили дейността ѝ, за да се насърчи и подпомогне възстановяването в нейния регион.
    (17)     Резолюция 265 .
    (18)     Резолюция 259 .
    (19)    Бенин, Кот д’Ивоар, Гана, Кения, Нигерия и Сенегал, при условие че подадат заявление и бъдат одобрени като държави получатели на ЕБВР.
    (20)     Резолюция 260 .
    (21)    Съгласно член 58, параграф 2, буква а) или б) от Финансовия регламент.
    (22)    Възможните финансови последици за годините след 2027 г. не засягат Регламента за многогодишната финансова рамка след 2027 г.
    (23)    Подробности във връзка с методите на изпълнение на бюджета и позовавания на Финансовия регламент могат да бъдат намерени на уебсайта BUDGpedia.
    (24)    Многогод. = Многогодишни бюджетни кредити / Едногод. = Едногодишни бюджетни кредити.
    (25)    ЕАСТ: Европейска асоциация за свободна търговия.
    (26)    Държави кандидатки и ако е приложимо — потенциални кандидати от Западните Балкани.
    (27)    Година N е годината, през която започва да се осъществява предложението/инициативата. Моля, заменете буквата N с очакваната първа година от изпълнението (например: 2021 г.). Същото за следващите години.
    (28)    Възможното отражение върху бюджета за годините след 2027 г. е индикативно и се представя само с информационна цел, без да се предопределя споразумението относно Регламента за многогодишната финансова рамка за периода след 2027 г.
    (29)    Съгласно официалната бюджетна номенклатура.
    (30)    Техническа и/или административна помощ и разходи в подкрепа на изпълнението на програми и/или дейности на ЕС (предишни редове BA), непреки научни изследвания, преки научни изследвания.
    (31)    Година N е годината, през която започва да се осъществява предложението/инициативата. Моля, заменете буквата N с очакваната първа година от изпълнението (например: 2021 г.). Същото за следващите години.
    (32)    Резултатите са продуктите и услугите, които ще бъдат доставени (напр. брой финансирани обмени на учащи се, дължина на построените пътища в километри и т.н.).
    (33)    Описана(и) в точка 1.4.2. „Конкретна(и) цел(и)...“
    (34)    Техническа и/или административна помощ и разходи в подкрепа на изпълнението на програми и/или дейности на ЕС (предишни редове BA), непреки научни изследвания, преки научни изследвания.
    (35)    ДНП = договорно нает персонал; МП = местен персонал; КНЕ = командирован национален експерт; ПНА = персонал, нает чрез агенции за временна заетост; МЕД = младши експерт в делегация.
    (36)    Подтаван за външния персонал, покрит с бюджетните кредити за оперативни разходи (предишни редове BA).
    Top