Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018AR3892

    Становище на Европейския комитет на регионите относно„Европейски корпус за солидарност и новата стратегия на ЕС за младежта“

    COR 2018/03892

    OB C 86, 7.3.2019, p. 282–294 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    7.3.2019   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 86/282


    Становище на Европейския комитет на регионите относно„Европейски корпус за солидарност и новата стратегия на ЕС за младежта“

    (2019/C 86/15)

    Докладчик:

    Matteo Luigi BIANCHI (IT/ЕКР), кмет на община Морацоне (Варезе)

    Отправни документи:

    Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на програмата „Европейски корпус за солидарност“ и за отмяна на [Регламента за Европейския корпус за солидарност] и Регламент (ЕС) № 375/2014,

    COM(2018) 440 final

    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Европейския съвет, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — Ангажиране, свързване и овластяване на младите хора: нова стратегия на ЕС за младежта,

    COM(2018) 269 final

    I.   ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА ИЗМЕНЕНИЯ

    Изменение 1

    Преамбюл 1

    Текст, предложен от Европейската комисия

    Изменение на КР

    Европейският съюз се гради на солидарност между неговите граждани и между държавите членки. Тази обща ценност ръководи неговите действия и осигурява необходимото единство за справяне със сегашните и бъдещите обществени предизвикателства, за преодоляването на които младите европейци имат желание да помогнат като изразят своята солидарност на практика.

    Европейският съюз се гради на солидарност между неговите граждани и между държавите членки , както и местните и регионалните общности, които принадлежат към тези държави членки . Тази обща ценност ръководи неговите действия и осигурява необходимото единство за справяне със сегашните и бъдещите обществени предизвикателства, за преодоляването на които младите европейци имат желание да помогнат като изразят своята солидарност на практика и като развият дългосрочен ангажимент за солидарност, който да ги съпровожда до края на живота им .

    Изложение на мотивите

    Включването демонстрира ролята на местното и регионалното измерение в гражданската ангажираност на младите хора и да установи в тях първи контакт в областта на солидарността.

    Изменение 2

    Преамбюл 5

    Текст, предложен от Европейската комисия

    Изменение на КР

    На младите хора би трябвало да се предоставят лесно достъпни възможности за участие в дейности за солидарност, които могат да им дадат възможност да изразят ангажираността си в полза на общностите, като същевременно придобиват полезен опит, умения и компетенции за своето личностно, образователно, социално, гражданско и професионално развитие и по този начин подобряват своята пригодност за заетост. С тези дейности следва също да бъде подкрепяна мобилността на младите доброволци, стажанти и работещи лица.

    На младите хора би трябвало да се предоставят лесно достъпни възможности за участие в дейности за солидарност, които могат да им дадат възможност да изразят ангажираността си в полза на общностите, включително регионални и местни и както в обичайни ситуации, така и в неотложни, като същевременно придобиват полезен опит, умения и компетенции за своето личностно, образователно, социално, гражданско и професионално развитие и по този начин подобряват своята пригодност за заетост. С тези дейности следва също да бъде подкрепяна мобилността на младите доброволци, стажанти и работещи лица.

    Изложение на мотивите

    Подчертава важността на регионалното и местното измерение на ангажираността на младите европейци, включително в неотложни ситуации по места, където е необходима хуманитарна помощ.

    Изменение 3

    Преамбюл 6

    Текст, предложен от Европейската комисия

    Изменение на КР

    Дейностите за солидарност, предлагани на младите хора, следва да са с високо качество, в смисъл, че следва да отговарят на неудовлетворени обществени потребности, да допринасят за укрепване на общностите, да предлагат на младите хора възможност да придобият ценни знания и компетенции, да са финансово достъпни за младите хора и да се изпълняват в безопасни и здравословни условия.

    Дейностите за солидарност, предлагани на младите хора, следва да са с високо качество, в смисъл, че следва да отговарят на неудовлетворени обществени потребности, включително местните нужди, да допринасят за укрепване на местните и регионалните общности, да предлагат на младите хора възможност да придобият ценни знания и компетенции, да са финансово достъпни за младите хора и да се изпълняват в безопасни и здравословни условия.

    Изложение на мотивите

    Изтъкване на значението на удовлетворяването на социални потребности и превръщането на доброволчеството във форми на укрепване на местните или регионалните общности.

    Изменение 4

    Преамбюл 7

    Текст, предложен от Европейската комисия

    Изменение на КР

    Европейският корпус за солидарност осигурява единствен входен пункт към дейностите за солидарност в целия Европейски съюз и извън него. Следва да се осигури съгласуваност и допълване с други уместни политики и програми на Съюза. Европейският корпус за солидарност е изграден върху полезните взаимодействия и опита от предишни и съществуващи програми, особено на Европейската доброволческа служба (1) и инициатива „Доброволци на ЕС за хуманитарна помощ“ (2). Той също така допълва усилията на държавите членки за подкрепа на младите хора и за улесняване на прехода от училищния към трудовия живот чрез програмата „Гаранция за младежта“, предоставяйки им допълнителни възможности за старт на пазара на труда под формата на стажове или работа в области, свързани със солидарността, в собствените им държави членки или в чужбина. Осигурява се също и взаимно допълване със съществуващи мрежи на равнище ЕС, свързани с дейностите на Европейския корпус за солидарност, като например Европейската мрежа на публичните служби по заетостта, „EURES“ и мрежата „Евродеск“. Освен това следва да се осигури взаимно допълване между съществуващи схеми, свързани със солидарността, по-специално национални схеми за солидарност и схеми за мобилност на млади хора, и Европейския корпус за солидарност, като се основават на добрите практики, където е целесъобразно

    Европейският корпус за солидарност осигурява единствен входен пункт към дейностите за солидарност в целия Европейски съюз и извън него. Следва да се осигури съгласуваност и допълване с други уместни политики и програми на Съюза, като се развива хоризонтален подход и се насърчава в максимална степен междусекторното сътрудничество . Европейският корпус за солидарност е изграден върху полезните взаимодействия и опита от предишни и съществуващи програми, особено на Европейската доброволческа служба (1) и инициатива „Доброволци на ЕС за хуманитарна помощ“ (2). Той също така допълва усилията на държавите членки за подкрепа на младите хора и за улесняване на прехода от училищния към трудовия живот чрез програмата „Гаранция за младежта“, предоставяйки им допълнителни възможности за старт на пазара на труда под формата на стажове , форми на чиракуване или работа в области, свързани със солидарността, в собствените им държави членки или в чужбина. Осигурява се също и взаимно допълване със съществуващи мрежи на равнище ЕС, свързани с дейностите на Европейския корпус за солидарност, като например Европейската мрежа на публичните служби по заетостта, „EURES“ и мрежата „Евродеск“ , както и социални мрежи като Европейския доброволчески център и Европейския младежки форум . Освен това следва да се осигури взаимно допълване между съществуващи схеми, свързани със солидарността, по-специално национални схеми за солидарност и схеми за мобилност на млади хора, и Европейския корпус за солидарност, като се основават на добрите практики, където е целесъобразно и върху развиването на полезни взаимодействия и постоянен и пряк диалог с всеки заинтересован местен и регионален орган, както и с всички участници, включително с междурегионално значение, които вече са се възползвали от мерки на солидарност и които могат да предложат, посредством своя опит, съвети и нови перспективи за солидарност.

    Изложение на мотивите

    Комисията би трябвало да подкрепя подход между по възможност максимално на брой сектори и да гарантира по-значително пряко участие на местните и регионалните власти в сътрудничеството с Европейския корпус за солидарност, както и постоянен диалог със субектите, които вече оперират в сектора и които вече са се възползвали от мерки на солидарност.

    Изменение 5

    Преамбюл 10

    Текст, предложен от Европейската комисия

    Изменение на КР

    От тези дейности следва да се възползват общностите , като същевременно подпомагат личностното, образователното, социалното, гражданското и професионалното развитие на гражданина, като могат да бъдат под формата на доброволчество, стажове и работни места, проекти за солидарност, дейности за изграждане на мрежи, разработени във връзка с различни области, като например образование и обучение, заетост, равенство между половете, предприемачество, по-специално социално предприемачество, гражданство и демократично участие, околна среда и опазване на природата, действия в областта на климата, предотвратяване на бедствия, готовност при бедствия и възстановяване след тях, селско стопанство и развитие на селските райони, осигуряване на хранителни и нехранителни продукти, здраве и благосъстояние, творчество и култура, физическо възпитание и спорт , социално подпомагане и закрила, приемане и интегриране на граждани на трети държави, териториално сътрудничество и сближаване, както и трансгранично сътрудничество; Такива дейности за солидарност следва да включват стабилно измерение за учене и обучение чрез адекватни дейности, които могат да се предлагат на участниците преди, по време на и след дейностите за солидарност.

    Тези дейности би трябвало да бъдат в полза на местните общности и на по-голямото усилие за създаването на общност, като същевременно подпомагат личностното, образователното, социалното, гражданското и професионалното развитие на гражданина, като могат да бъдат под формата на доброволчество, чиракуване, стажове и работни места, проекти за солидарност, дейности за изграждане на мрежи, разработени във връзка с различни области, като например образование и обучение, заетост, равенство между половете, предприемачество, по-специално социално предприемачество, гражданство и демократично участие, околна среда и опазване на природата, действия в областта на климата, предотвратяване на бедствия, готовност при бедствия и възстановяване след тях, селско стопанство и развитие на селските райони, осигуряване на хранителни и нехранителни продукти, здраве и благосъстояние, творчество и култура, социално подпомагане и закрила, приемане и интегриране на граждани на трети държави, териториално сътрудничество и сближаване, развитие и възстановяване на местното и регионалното културно и художествено наследство — както материално, така и нематериално – и трансгранично сътрудничество; Такива дейности за солидарност следва да включват стабилно измерение за учене и обучение чрез адекватни дейности, които могат да се предлагат на участниците преди, по време на и след дейностите за солидарност.

    Изложение на мотивите

    Европейският комитет на регионите подчертава необходимостта да се улесни участието на местните и регионалните общности и на всички заинтересовани страни посредством програми и формули също и за оценяване на значението и възстановяване на местното културно и художествено наследство.

    Изменение 6

    Преамбюл 11

    Текст, предложен от Европейската комисия

    Изменение на КР

    Доброволческите дейности (както в Съюза, така и извън него) предоставят възможности за натрупване на богат опит в контекста на неформалното и самостоятелното учене, което спомага за личностното, социално-образователното и професионалното развитие на младите хора, активно гражданско участие и пригодност за заетост. Доброволческите дейности не бива да оказват неблагоприятно въздействие върху потенциална или съществуваща платена професионална дейност, както и да не се разглеждат като заместител на такава дейност. Комисията и държавите членки следва да си сътрудничат по отношение на доброволчеството политики в областта на младежта чрез отворения метод на координация.

    Доброволческите дейности (както в Съюза, така и извън него) предоставят възможности за натрупване на богат опит в контекста на неформалното и самостоятелното учене, което спомага за личностното, социално-образователното и професионалното развитие на младите хора, активно гражданско участие и пригодност за заетост. Доброволческите дейности не бива да оказват неблагоприятно въздействие върху потенциална или съществуваща платена професионална дейност, както и да не се разглеждат като заместител на такава дейност. Комисията и държавите членки следва да си сътрудничат по отношение на доброволчеството политики в областта на младежта чрез отворения метод на координация и посредством определянето на общи инструменти за предотвратяване на т.нар. „недекларирана заетост“ или използването на доброволчеството единствено с цел да не се плаща възнаграждения на млади хора, заети в дейности в проява на солидарност .

    Изложение на мотивите

    Европейският комитет на регионите отново изтъква необходимостта да се установят форми на координация между Комисията и държавите членки, както и инструменти, които са в състояние да определят ясно границите между доброволчеството и дейностите в проява на солидарност срещу възнаграждение или подпомагани със заплащане в рамките на програмата.

    Изменение 7

    Преамбюл 12

    Текст, предложен от Европейската комисия

    Изменение на КР

    Стажовете и работата в области, свързани със солидарността, могат да предложат на младите хора допълнителни възможности за старт на пазара на труда, като в същото време допринасят за справяне с ключови обществени предизвикателства . Това може да подпомогне пригодността на младите хора за заетост и тяхната продуктивност, като улесни прехода им от образование към заетост, който е от основно значение за подобряване на шансовете им на пазара на труда. Условията за стажове, предлагани по линия на Европейския корпус за солидарност, спазват принципите за качество, описани в Препоръката на Съвета относно рамка за качество на стажовете (1) . Предлаганите стажове и работни позиции служат като трамплин за младите хора към пазара на труда и по тази причина са съпътствани от подходящо подпомагане след дейността. Участието в стажове и дейности за работа се улеснява от съответните участници на пазара на труда, по-специално публични и частни служби по заетостта, социални партньори и търговски камари, и се заплаща от участващата организация. Като участващи организации те следва да кандидатстват за финансиране чрез компетентния изпълнителен орган на Европейския корпус за солидарност с цел да посредничат между младите участници и работодателите, предлагащи стажове и дейности за работа в области, свързани със солидарността.

    Стажовете , чиракуването и работата в области, свързани със солидарността, могат да предложат на младите хора допълнителни възможности за старт на пазара на труда, като предлагат също така възможността за изграждането на дух на солидарност в дългосрочен план и в личния живот . Това може да подпомогне пригодността на младите хора за заетост и тяхната продуктивност, като улесни прехода им от образование към заетост, който е от основно значение за подобряване на шансовете им на пазара на труда. Условията за стажове и/или чиракуване , предлагани по линия на Европейския корпус за солидарност, спазват принципите за качество, описани в Препоръката на Съвета относно рамка за качество на стажовете (1) и по тази причина са съпътствани от подходящо подпомагане след дейността. Участието в стажове , чиракуване и дейности за работа се улеснява от съответните участници на пазара на труда, по-специално публични и частни служби по заетостта, социални партньори , местни и регионални институции, заинтересовани и в голяма степен чувствителни към реалните потребности на територията , и търговски камари, и се заплаща от участващата организация. Като участващи организации те следва да кандидатстват за финансиране чрез компетентния изпълнителен орган на Европейския корпус за солидарност с цел да посредничат между младите участници и работодателите, предлагащи стажове , чиракуване и дейности за работа в области, свързани със солидарността.

    Изложение на мотивите

    Европейският комитет на регионите признава ценността на такива стажове като инструмент за улесняване на навлизането на младите хора в света на труда, като същевременно подчертава отново необходимостта от солиден и редовен контакт с местните и регионалните публични и частни реалии, които са в състояние да регистрират реалните социални потребности на територията.

    Изменение 8

    Преамбюл 13

    Текст, предложен от Европейската комисия

    Изменение на КР

    Инициативността на младите хора е важен актив за обществото и за пазара на труда. Европейският корпус за солидарност допринася за поощряване на този аспект като предлага на младите хора възможност да създават и реализират собствени проекти, насочени към конкретни предизвикателства в полза на техните местни общности. Такива проекти са възможност за изпробване на идеи и за поощряване на младите хора да бъдат сами двигатели на дейности за солидарност. Проектите също така служат за трамплин към бъдещо участие в дейности за солидарност и са първата крачка към насърчаване на участниците в Европейския корпус за солидарност да работят като самонаети лица или да създават сдружения, неправителствени организации или други органи, действащи в области, свързани със солидарността, с дейностите с нестопанска цел и с младежта.

    Инициативността на младите хора е важен актив за обществото и за пазара на труда. Европейският корпус за солидарност допринася за поощряване на този аспект като предлага на младите хора възможност да създават и реализират собствени проекти, насочени към конкретни предизвикателства в полза на техните местни общности. Такива проекти са възможност за изпробване на идеи и за поощряване на младите хора да бъдат сами двигатели на дейности за солидарност в полза на местните общности и за да стимулират гражданската ангажираност, като също така се води борба със социалното изключване и миграцията от селските към градските райони . Проектите също така служат за трамплин към бъдещо участие в дейности за солидарност и са първата крачка към насърчаване на участниците в Европейския корпус за солидарност да работят като самонаети лица или да създават сдружения, неправителствени организации или други органи, действащи в области, свързани със солидарността, с дейностите с нестопанска цел и с младежта.

    Изложение на мотивите

    Европейският комитет на регионите подчертава значението на една солидарна стратегия, която насърчава младите хора да предприемат в последствие и самостоятелни предприемачески дейности, в полза на местните общности и които са по-приобщаващи.

    Изменение 9

    Преамбюл 14

    Текст, предложен от Европейската комисия

    Изменение на КР

    Младите хора и организациите, участващи в Европейския корпус за солидарност, следва да имат чувство за принадлежност към общност от граждани и субекти, ангажирани с укрепването на солидарността в цяла Европа. Същевременно участващите организации имат нужда от подпомагане, за да укрепват своя капацитет за предлагане на дейности с добро качество на нарастващ брой участници. Европейският корпус за солидарност подпомага дейностите за изграждане на мрежи, насочени към засилване на ангажираността на младите хора и на участващите организации в тази общност , към насърчаване на формирането на дух на Европейския корпус за солидарност и към обмена на полезни практики и опит. Тези дейности спомагат за популяризирането на Европейския корпус за солидарност в публичния и в частния сектор и за събирането на обратна информация от участниците и участващите организации относно изпълнението на Европейския корпус за солидарност.

    Младите хора и организациите, участващи в Европейския корпус за солидарност, следва да имат чувство за принадлежност към общност от граждани и субекти, ангажирани с укрепването на солидарността в цяла Европа. Същевременно участващите организации имат нужда от подпомагане, за да укрепват своя капацитет за предлагане на дейности с добро качество на нарастващ брой участници. Европейският корпус за солидарност подпомага дейностите за изграждане на мрежи, насочени към засилване на ангажираността на младите хора и на участващите организации, към насърчаване на формирането на дух на Европейския корпус за солидарност и към обмена на полезни практики и опит. Тези дейности спомагат за популяризирането на Европейския корпус за солидарност в публичния и в частния сектор и за събирането на обратна информация от участниците и участващите организации относно изпълнението на Европейския корпус за солидарност, както и способността им да отговарят на потребностите и очакванията на местните общности .

    Изложение на мотивите

    От основно значение е активното сътрудничество между Европейския корпус за солидарност и всички заинтересовани субекти, в състояние не само да отговори на всяко тяхно искане за информация, но и да изпраща актуална информация и съобщения, които могат да гарантират по-интегриран подход и качествени оценки на проектите.

    Изменение 10

    Преамбюл 15

    Текст, предложен от Европейската комисия

    Изменение на КР

    Следва да се обърне специално внимание на осигуряването на качеството на дейностите и на другите възможности, предлагани от Европейския корпус за солидарност, по-специално като на участниците бъде предложено обучение, езикова помощ, застраховка, административна помощ и подпомагане след дейността, както и валидиране на знанията, уменията и компетенциите, придобити по време на опита от участието им в Европейския корпус за солидарност. Сигурността и безопасността на доброволците остават от изключително значение, като не бива да се разпределят доброволци за операции, които се извършват в точки на международни и вътрешни въоръжени конфликти.

    Следва да се обърне специално внимание на осигуряването на качеството на дейностите и на другите възможности, предлагани от Европейския корпус за солидарност, по-специално като на участниците бъде предложено обучение, езикова помощ, застраховка, административна помощ и подпомагане след дейността, както и валидиране на знанията, уменията и компетенциите, придобити по време на опита от участието им в Европейския корпус за солидарност посредством специфични критерии за сертификация . В доброволческите дейности би трябвало да се включват стопански и нестопански организации, фондации, организации с нестопанска цел, сдружения и социални предприятия чрез разработване на специфични правила за т.нар. „работни стажове“, които позволяват да се насърчават проекти в проява на солидарност с евентуални данъчни облекчения или стимули по самостоятелна инициатива на държавите членки. Освен това сигурността и безопасността на доброволците остават от изключително значение, като не бива да се разпределят доброволци за операции, които се извършват в точки на международни и вътрешни въоръжени конфликти.

    Изложение на мотивите

    Европейският комитет на регионите отново изтъква необходимостта да се подкрепят доброволческата дейност, стажовете, чиракуването и платени трудови дейности с всички инициатори на проекти в рамките на Европейския корпус за солидарност, като се използва и възможността държавите членки да предприемат инициативи за данъчни облекчения или стимули като форма на премия.

    Изменение 11

    Преамбюл 18

    Текст, предложен от Европейската комисия

    Изменение на КР

    Субект, който желае да участва в Европейския корпус за солидарност, следва да получи знак за качество, при условие че са изпълнени съответните условия. Процесът на присъждане на знак за качество трябва да се извършва постоянно от изпълнителните органи на Европейския корпус за солидарност. Присъденият знак за качество следва да се подлага на периодични проверки и може да бъде отнет, ако в контекста на извършваните проверки се установи, че условията, довели за неговото присъждане, вече не се изпълняват.

    Субект, който желае да участва в Европейския корпус за солидарност, следва да получи знак за качество, при условие че са изпълнени съответните условия , включително трябва да бъде включена оценка на равнището на заинтересованост на субекта към местните и регионални нужди, наличието на интегриран подход и активно и ползотворно сътрудничество с всеки местен и регионален орган и/или друго сдружение или единица с дейност в сектора на солидарността. Процесът на присъждане на знак за качество трябва да се извършва постоянно от изпълнителните органи на Европейския корпус за солидарност , в тясно сътрудничество с националните агенции и като се отчитат областите на основна проява на солидарност в държавите членки . Присъденият знак за качество следва да се подлага на периодични проверки и може да бъде отнет, ако в контекста на извършваните проверки се установи, че условията, довели за неговото присъждане, вече не се изпълняват.

    Изложение на мотивите

    Като подкрепя един интегриран подход и сътрудничество на всички равнища на управление и сътрудничество със субектите, които желаят да участват в Европейския корпус за солидарност, Европейският комитет на регионите подчертава значението на максималното участие на националните агенции, на вече съществуващите организации или местните и регионалните институции, работещи в областта на солидарността, като например многобройните спортни сдружения за насърчаване на иновативни инициативи на доброволни начала.

    Изменение 12

    Преамбюл 22

    Текст, предложен от Европейската комисия

    Изменение на КР

    Ресурсните центрове на Европейския корпус за солидарност следва да подпомагат изпълнителните органи, участващите организации и младите хора, участващи в Европейския корпус за солидарност, за да се повиши качеството на изпълнението на дейностите на корпуса и да се улесни установяването и валидирането на компетенциите, придобити чрез тези дейности, включително чрез издаването на сертификати Youthpass.

    Ресурсните центрове на Европейския корпус за солидарност следва да подпомагат изпълнителните органи, участващите организации и младите хора, участващи в Европейския корпус за солидарност, за да се повиши качеството на изпълнението на дейностите на корпуса и да се улесни установяването и валидирането на компетенциите, придобити чрез тези дейности, чрез издаването на специални сертификати на Европейския корпус за солидарност за осъществените дейности и използвайки инструменти като Youthpass и Europass или разпоредбите в областта на професионалното чиракуване, за да се установят и дефинират подобни придобити знания и умения .

    Изложение на мотивите

    Европейският комитет на регионите признава значението на това допълнително да се улесни търсенето на заетост на младите доброволци, като им се предлага, в допълнение към дейността, специален сертификат от Европейския корпус за солидарност, в който се описват придобитите умения, набор от специфични параметри за оценка и възможността да се използва в национален и транснационален план в професионалната сфера.

    Изменение 13

    Преамбюл 27

    Текст, предложен от Европейската комисия

    Изменение на КР

    Европейският корпус за солидарност е предназначен за млади хора на възраст между 18 и 30 години, а за участието в дейностите, предлагани от Европейския корпус за солидарност, следва да се изисква предварителна регистрация в портала на Европейския корпус за солидарност.

    Европейският корпус за солидарност е предназначен за млади хора на възраст между 18 и 30 години, без значение от средата, от която те произлизат, напр. социална, икономическа, образователна, а за участието в дейностите, предлагани от Европейския корпус за солидарност, следва да се изисква предварителна регистрация в портала на Европейския корпус за солидарност и възможността да се предприеме, посредством този портал, многоезично онлайн подготвително обучение за избраната дейност в проява на солидарност. Това обучение има също така за цел да се определи областта, в която младите хора най-добре могат да използват социалния си ангажимент и да им предложи максимални шансове за бъдещата им професионална реализация .

    Изложение на мотивите

    Европейският комитет на регионите предлага да се създаде многоезичен портал, от който може да бъдат изтегляни информационни материали и материали за обучение, специфични за различните категории предложения за натрупване на опит в сферата на действията за проява на солидарност, което да подпомогне избора на заинтересованите младежи, така че да се увеличат бъдещите им шансове за професионална реализация.

    Изменение 14

    Преамбюл 28

    Текст, предложен от Европейската комисия

    Изменение на КР

    Специално внимание трябва да се обърне на осигуряването на достъпност до дейностите, подпомагани от Европейския корпус за солидарност, за всички млади хора, особено за онези, които са в най-неравностойно положение. По тази причина следва да бъдат въведени мерки, насърчаващи социалното приобщаване, участието на млади хора в неравностойно положение, и такива с цел да се вземат предвид ограниченията, дължащи се на периферното местоположение на редица селски райони и на най-отдалечените райони на Съюза и на отвъдморските страни и територии. Също така участващите държави трябва да положат усилия да приемат всички подходящи мерки за премахване на правните и административните пречки за доброто функциониране на Европейския корпус за солидарност. Това би следва да реши, когато е възможно и без да се засягат достиженията на правото от Шенген и законодателството на Съюза за влизане и пребиваване на граждани на трети държави, административните проблеми, които създават затруднения при получаването на визи и разрешения за пребиваване, както и издаването на европейска здравноосигурителна карта в случай на трансгранични дейности в рамките на Европейския съюз.

    Специално внимание трябва да се обърне на осигуряването на достъпност до дейностите, подпомагани от Европейския корпус за солидарност, за всички млади хора, особено за онези, които са в най-неравностойно положение. По тази причина следва да бъдат въведени мерки, насърчаващи социалното приобщаване, участието на млади хора в неравностойно положение, сред които и младежите с увреждания, и такива с цел да се вземат предвид ограниченията, дължащи се на периферното местоположение на редица селски райони и на най-отдалечените райони на Съюза и на отвъдморските страни и територии. Също така участващите държави трябва да положат усилия да приемат всички подходящи мерки за премахване на правните и административните пречки за доброто функциониране на Европейския корпус за солидарност. Това би следва да реши, когато е възможно и без да се засягат достиженията на правото от Шенген и законодателството на Съюза за влизане и пребиваване на граждани на трети държави, административните проблеми, които създават затруднения при получаването на визи и разрешения за пребиваване, както и издаването на европейска здравноосигурителна карта в случай на трансгранични дейности в рамките на Европейския съюз.

    Изложение на мотивите

    Добавеният текст има за цел изтъкване на социалното приобщаване на младите хора с увреждания в рамките на дейността на Европейския корпус за солидарност, включително съгласно разпоредбите на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания, ратифицирана от ЕС.

    Изменение 15

    Глава III, член 7

    Текст, предложен от Европейската комисия

    Изменение на КР

    Доброволчеството, както се посочва в член 4, параграф 1, буква а), включва компонент за учене и обучение, не заменя стажовете или работните позиции, не се приравнява на трудова заетост и се основава на писмено споразумение за доброволчество.

    Доброволчеството, както се посочва в член 4, параграф 1, буква а), включва компонент за учене и обучение, не заменя стажовете или работните позиции, не се приравнява на трудова заетост и се основава на писмено споразумение за доброволчество , чиракуване или друга формула, която описва изцяло планираната дейност .

    Изложение на мотивите

    В текста на Комисията би трябвало да се признаят доброволческите дейности за всички категории субекти, било то публични или частни, със стопанска или с нестопанска цел, изцяло в съответствие със солидарния характер на подобни доброволчески дейности. От съществено значение е разработването на инструменти за наблюдение за предотвратяване на несигурната заетост, недекларирания труд и използването на доброволческата дейност, с цел да се избегне заплащането на участващите лица, като се оценява най-иновативният и оригинален принос и се предвиждат формули за възнаграждение за най-динамичните и проактивни заинтересовани страни.

    Изменение 16

    Глава VI, член 16, параграф 2

    Текст, предложен от Европейската комисия

    Изменение на КР

     

    Сред критериите за оценка би трябвало също така да бъдат взети предвид евентуални приобщаващи форми на сътрудничество на съответното лице с органите, които вече извършват дейност в контекста на насърчаването на политиките за младежта, сред които спортът несъмнено придобива все по-голямо значение и интерес. Във връзка с това ще бъде особено оценено сътрудничеството с координатора на ЕС за младежта и евентуални форми на участие в рамките на платформата на стратегията на ЕС за младежта, предложена в съобщението на Европейската комисия (2018) 269 final.

    Изложение на мотивите

    Европейският комитет на регионите приветства предложението на Европейската комисия за създаване на координатор на ЕС за младежта и платформата на стратегията на ЕС за младежта, като се призовава за развитието на мрежа за постоянно сътрудничество и изготвянето на график за проучвателни срещи между координатора и Европейския комитет на регионите, в които може да бъде включено ефективно всяко европейско местно и регионално измерение.

    Изменение 17

    Глава I, член 17

    Текст, предложен от Европейската комисия

    Изменение на КР

    Достъп до финансиране по линия на Европейския корпус за солидарност

    Достъп до финансиране по линия на Европейския корпус за солидарност

    Всеки публичен или частен субект, учреден в участваща държава, както и международни организации могат да кандидатстват за финансиране по линия на Европейския корпус за солидарност. За дейностите, посочени в членове 7, 8 и 11, участващата организация следва да получи знак за качество като предварително условие за получаване на финансиране по линия на Европейския корпус за солидарност. Що се отнася до проектите за солидарност, посочени в член 9, за финансиране могат да кандидатстват също така физически лица от името на неформални групи, съставени от участници в Европейския корпус за солидарност.

    Всеки публичен или частен субект, учреден в участваща държава, както и международни организации могат да кандидатстват за финансиране по линия на Европейския корпус за солидарност. За дейностите, посочени в членове 7, 8 и 11, участващата организация следва да получи знак за качество като предварително условие за получаване на финансиране по линия на Европейския корпус за солидарност. Що се отнася до проектите за солидарност, посочени в член 9, за финансиране могат да кандидатстват също така физически лица от името на неформални групи, съставени от участници в Европейския корпус за солидарност. При всички случаи би трябвало да се предвиди награждаване на проекти с висока добавена стойност по отношение на регионалното и местното измерение.

    Изложение на мотивите

    Добавеният текст има за цел да изтъкне стойността на проекти с висока степен на въздействие върху регионалните и местните реалности.

    Изменение 18

    Глава VI, член 28, параграф 2

    Текст, предложен от Европейската комисия

    Изменение на КР

     

    Комисията би трябвало да подкрепя в максимална степен националните власти и националните агенции в разпространението на информация относно всяка инициатива, която може да се предложи в рамките на Европейския корпус за солидарност, като по този начин са насърчава максималното придобиване на знания от страна на местни и регионални участници и подходящи преки и непреки форми на техническа подкрепа във фазата на регистриране и последващо искане на средства.

    Изложение на мотивите

    От съществено значение е да се стимулира в по-голяма степен участието на местните и регионалните субекти, като се гарантира по-активно участие и постоянно актуализирана мрежа, включително за всеки информативен и образователен технически аспект.

    II.   ПОЛИТИЧЕСКИ ПРЕПОРЪКИ

    ЕВРОПЕЙСКИЯТ КОМИТЕТ НА РЕГИОНИТЕ

    Общи бележки — стратегията на ЕС за младежта

    1.

    отново подчертава необходимостта от политика за младежта, интегрирана във всички политики на ЕС посредством хоризонтален подход и чрез насърчаване на междусекторното, междурегионалното и трансграничното сътрудничество;

    2.

    горещо приветства предложението на Европейската комисия за създаването на координатор на ЕС за младежта и разработването на платформата на стратегията на ЕС за младежта, като се укрепва информативното ѝ значение и се превръща в платформа за непрекъснат и ефективен диалог с всички заинтересовани страни;

    3.

    призовава за планирането на редовни срещи с координатора на ЕС за младежта и признаването на формалното сътрудничество с Европейския комитет на регионите, който дава гласност на всички социални потребности на местно и регионално равнище в областта на политиката за младежта;

    4.

    приветства новата програма в областта на младежта, като изтъква нейната съществена социална стойност за младите хора от всякакъв произход, включително тези, които не са заети с работа, учене или обучение (т.нар. група „NEET“), както и тези, които принадлежат на национални и езикови коренни малцинства, и подчертава необходимостта от включване на повече млади хора, включително най-уязвимите, посредством обновен диалог на ЕС за младежта;

    5.

    препоръчва възможно най-голямо приобщаване на младите хора от всякакъв произход, с цел да се гарантират равни възможности, социална интеграция и подкрепа при търсенето на работа и да се осигури активното им участие в най-динамичните сектори, например в спорта;

    6.

    отчита като положително прилагането на системното проследяване на разходването на средствата на ЕС в рамките на различните младежки програми за финансиране, като призовава за бъдещи допълнителни увеличения на средствата в дългосрочен план в полза на политиките за младежта. Този аспект е особено важен за страните от Източна Европа и регионите в неблагоприятно положение, с цел да се ограничи изтичането на високо образовани млади специалисти;

    Европейски корпус за солидарност

    7.

    препоръчва засилване на доброволчеството на местно равнище, посредством различни финансови и комуникационни средства, като отбелязва, че много млади хора участват в проекти на местните общности, които трябва да бъдат оценявани с оглед на гражданското участие, социалното приобщаване и борбата с миграцията от селските към градските райони (1);

    8.

    призовава, макар да признава взаимната им допълняемост, за ясно разграничение между профила на доброволчеството и този на заетостта в рамките на Европейския корпус за солидарност, с цел да се избегнат несигурните и незаплатените форми на труд;

    9.

    припомня значението на признаването на уменията, придобити чрез доброволчество, чрез издаването на специални сертификати на Европейския корпус за солидарност, както и чрез използване на инструменти за оценка като Youthpass и Europass, иначе казано на определящи критерии, възприети за чиракуването;

    10.

    призовава за ефективен мониторинг на участващите организации, за да бъдат спазени изцяло принципите и стандартите, очертани в препоръката на Съвета за Европейска рамка за качествено и ефективно чиракуване (2);

    11.

    призовава за определянето на специфични критерии при оценката на проекти, които включват държави в процес на присъединяване, в които предходни проблеми може да са оказали отрицателно въздействие върху възприемането по отношение на солидарния ангажимент и доброволчество, отразявайки се отрицателно върху младежката чувствителност към тези ценности.

    Конкретни препоръки

    12.

    споделя целта на Комисията за увеличаване на въздействието на стратегията на ЕС за младежта на местно равнище;

    13.

    изразява съгласие със значението на координатора на ЕС за младежта и неговата стратегическа роля посредством организирането на редовни периодични срещи с Европейския комитет на регионите и укрепване на образователните/информационните канали със заинтересованите национални агенции;

    14.

    признава значението на частния сектор за т.нар. „работни стажове“, при които все пак се изисква за дейностите в проява на солидарност винаги да се осигурява възнаграждение;

    15.

    счита, че, за да се осигури най-високо качество в изпълнението на проектите, от съществено значение е да се ускорят в максимално възможна степен етапите на тяхната оценка, като на участващите организации се дава възможност за по-бърз достъп до финансови средства и опростени, рационализирани и гъвкави процедури за регистрация на проектите, като се обръща специално внимание на онези субекти, които са с ограничен достъп до интернет и/или изпитват проблеми включително езикови;

    16.

    изтъква, че с цел да се гарантира максимално популяризиране на Европейския корпус за солидарност на местно и регионално равнище, от решаващо значение е да се осъществява постоянно взаимодействие с националните заинтересовани страни и конкретна и ефективна дейност по оповестяване на предлаганите възможности за проява на солидарност;

    17.

    призовава за оценка, в рамките на предоставянето на знака за качество, на най-оригиналните и ефективни доброволчески дейности (като например тези, извършвани в сътрудничество и при взаимодействие със спортни организации), които могат да подтикнат младите хора да поемат през целия си живот ангажименти от солидарно естество и призовава също така участващите организации да могат да използват форми на данъчни стимули по собствена инициатива на държавите членки;

    18.

    подчертава, че предложението за Европейския корпус за солидарност би трябвало да се прилага в съответствие с принципа на субсидиарност. Участието на местните и регионалните власти в етапа на изпълнение на настоящото предложение е изключително важно. Призовава Комисията да вземе предвид потребностите и очакванията на местните общности, тъй като те са най-близо до заинтересованите лица; подчертава, че общото и професионалното образование и обучение и въпросите на младежта са от компетентността на държавите членки и че, съгласно член 6 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС), ЕС трябва да подкрепя, координира и допълва мерките, предприемани от държавите членки, тъй като увеличаването на заетостта е въпрос от общ интерес. Поради това успехът на съответните мерки на ЕС, които трябва да са в съответствие с принципите на субсидиарност и пропорционалност, зависи от сътрудничеството с местните и регионалните власти;

    19.

    изразява съжаление относно липсата на общо и единно определение на европейско равнище на „социални предприятия“, от които обаче в предложението за регламент се изискат гаранции за разпространение, популяризиране и разпространяване на възможностите и резултатите от подкрепяните от програмата действия (Преамбюл, съображение 38) и подкрепа в рамките на Европейския корпус за солидарност;

    20.

    предлага в оценката на дейностите за солидарност да се добавят и общо параметри в областта на доброволчеството, приети от Европейския доброволчески център.

    Брюксел, 6 декември 2018 г.

    Председател на Европейския комитет на регионите

    Karl-Heinz LAMBERTZ


    (1)  Регламент (ЕС) № 1288/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2013 г. за създаване на „Еразъм+“ — програма на Съюза в областта на образованието, обучението, младежта и спорта и за отмяна на решения № 1719/2006/ЕО, № 1720/2006/ЕО и № 1298/2008/ЕО (ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 50).

    (2)  Регламент (ЕС) № 375/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 3 април 2014 г. за създаване на Европейския доброволчески корпус за хуманитарна помощ (инициатива „Доброволци на ЕС за хуманитарна помощ“) (ОВ L 122, 24.4.2014 г., стр. 1—17).

    (1)  Регламент (ЕС) № 1288/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2013 г. за създаване на „Еразъм+“ — програма на Съюза в областта на образованието, обучението, младежта и спорта и за отмяна на решения № 1719/2006/ЕО, № 1720/2006/ЕО и № 1298/2008/ЕО (ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 50).

    (2)  Регламент (ЕС) № 375/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 3 април 2014 г. за създаване на Европейския доброволчески корпус за хуманитарна помощ (инициатива „Доброволци на ЕС за хуманитарна помощ“) (ОВ L 122, 24.4.2014 г., стр. 1—17).

    (1)  Препоръка на Съвета от 15 март 2018 г. относно Европейска рамка за качествено и ефективно чиракуване, ОВ C 153, 2.5.2018 г., стр. 1.

    (1)  Препоръка на Съвета от 15 март 2018 г. относно Европейска рамка за качествено и ефективно чиракуване, ОВ C 153, 2.5.2018 г., стр. 1.

    (1)  Пример за това е неотдавнашният опит на Италия в регион Ломбардия, който в сферата на работата с младежта успешно насърчи инициативи в подкрепа на спорта с висока стойност по отношение на солидарността (вж. Lega Civica).

    (2)  http://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-6779-2018-INIT/bg/pdf


    Top