Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014TA1210(21)

    Доклад относно годишните отчети на Европейския институт за иновации и технологии за финансовата 2013 година, придружен от отговорите на Института

    OB C 442, 10.12.2014, p. 184–192 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    10.12.2014   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 442/184


    ДОКЛАД

    относно годишните отчети на Европейския институт за иновации и технологии за финансовата 2013 година, придружен от отговорите на Института

    (2014/C 442/21)

    ВЪВЕДЕНИЕ

    1.

    Европейският институт за иновации и технологии (наричан по-нататък „Институтът“, известен още като „EIT“) със седалище в Будапеща е създаден с Регламент (EО) № 294/2008 на Европейския парламент и на Съвета (1). Целта на Института е да допринася за устойчив икономически растеж и конкурентоспособност в Европа чрез засилване на иновационния капацитет на държавите членки и на Европейския съюз. Институтът предоставя безвъзмездна финансова помощ на „Общностите на знанието и иновациите“ (ОЗИ), които обединяват академични, научноизследователски и бизнес структури с цел стимулиране на иновациите и предприемачеството (2). KIC координират дейността на стотици партньори. Предоставяната от EIT безвъзмездна финансова помощ възстановява разходите на партньорите и разходите, свързани с координационната дейност по отношение на ОЗИ.

    ИНФОРМАЦИЯ В ПОДКРЕПА НА ДЕКЛАРАЦИЯТА ЗА ДОСТОВЕРНОСТ

    2.

    Одитният подход на Сметната палата включва аналитични одитни процедури, пряко тестване на операции и оценка на ключови контроли на системите за наблюдение и контрол на Института. Използвани са също така резултати от работата на други одитори (където е уместно) и анализ на изявленията на ръководството.

    ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ДОСТОВЕРНОСТ

    3.

    Съгласно разпоредбите на член 287 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) Сметната палата извърши одит на:

    а)

    годишните отчети на Института, които се състоят от финансови отчети (3) и отчети за изпълнението на бюджета (4) за финансовата година, приключила на 31 декември 2013 г., и

    б)

    законосъобразността и редовността на операциите, свързани с тези отчети.

    Отговорност на ръководството

    4.

    Ръководството отговаря за изготвянето и вярното представяне на годишните отчети на Института, както и за законосъобразността и редовността на свързаните с тях операции (5):

    а)

    Отговорностите на ръководството по отношение на годишните отчети на Института включват: разработване, въвеждане и поддържане на система за вътрешен контрол, необходима за изготвянето и вярното представяне на финансовите отчети, с цел те да не съдържат съществени неточности, независимо дали същите произтичат от измами или от грешки; подбор и прилагане на подходящи счетоводни политики въз основа на счетоводните правила, приети от отговорния счетоводител на Комисията (6); изготвяне на счетоводни разчети в съответствие с конкретните обстоятелства. Директорът одобрява годишните отчети на Института, след като отговорният счетоводител ги е изготвил въз основа на цялата налична информация и е съставил служебна бележка, съпътстваща отчетите, в която inter alia декларира наличието на достатъчна увереност относно вярното и точното представяне на финансовото състояние на Института във всички съществени аспекти;

    б)

    Отговорностите на ръководството по отношение на законосъобразността и редовността на свързаните с отчетите операции, както и по отношение на съответствието им с принципа на доброто финансово управление, се състоят в разработване, въвеждане и поддържане на ефективна и ефикасна система за вътрешен контрол, осигуряваща адекватно наблюдение и подходящи мерки за предотвратяване на нередности и измами, и ако е необходимо — правни действия за възстановяване на неправомерно изплатени или използвани средства.

    Отговорност на одитора

    5.

    Въз основа на извършен от нея одит Сметната палата е длъжна да представи на Европейския парламент и на Съвета (7) декларация за достоверност относно надеждността на годишните отчети, както и относно законосъобразността и редовността на свързаните с тях операции. Сметната палата извършва своя одит в съответствие с международните одитни стандарти и етичните кодекси на Международната федерация на счетоводителите (МФС) и международните стандарти на ИНТОСАЙ (МСВОИ). Съгласно тези стандарти Палатата следва да планира и извършва одита по такъв начин, че да получи достатъчна увереност, че годишните отчети на Института не съдържат съществени неточности, както и че свързаните с тях операции са законосъобразни и редовни.

    6.

    Одитът включва прилагането на процедури за получаване на одитни доказателства относно съдържащите се в отчетите суми и оповестявания, както и относно законосъобразността и редовността на свързаните с отчетите операции. Избраните процедури зависят от преценката на одитора, която се основава на оценка на риска от съществени неточности в отчетите или съществено несъответствие на свързаните с тях операции с изискванията на правната рамка на Европейския съюз, независимо дали те се дължат на измами или на грешки. При извършването на подобна оценка на риска се взема предвид вътрешният контрол, отнасящ се до изготвянето и вярното представяне на отчетите, както и системите за наблюдение и контрол, въведени с цел осигуряване на законосъобразност и редовност на свързаните с отчетите операции, и се разработват подходящи за обстоятелствата одитни процедури. Одитът на Сметната палата включва също така оценка на уместността на използваните счетоводни политики и основателността на направените счетоводни разчети, както и оценка на цялостното представяне на отчетите.

    7.

    Сметната палата счита, че получените одитни доказателства са достатъчни и подходящи като база за изготвяне на нейната декларация за достоверност.

    Становище относно надеждността на отчетите

    8.

    Сметната палата счита, че годишните отчети на Института дават вярна представа във всички съществени аспекти за неговото финансово състояние към 31 декември 2013 г., както и за резултатите от неговата дейност и за паричните потоци за приключилата на тази дата финансова година, в съответствие с разпоредбите на финансовия регламент на Института и счетоводните правила, приети от отговорния счетоводител на Комисията.

    Основание за изразяване на становище с резерви относно законосъобразността и редовността на свързаните с отчетите операции

    Липсва достатъчна увереност относно законосъобразността и редовността на операциите

    9.

    През 2013 г. Институтът е извършил окончателни плащания и изчистване на авансово финансиране (операции) за безвъзмездна финансова помощ в размер общо на 84,1 млн. евро (дейности за 2012 г.). Разходите от безвъзмездната финансова помощ представляват около 97 % от общия размер на разходите през 2013 г. Всички операции, свързани с безвъзмездната финансова помощ, подлежат на проверка от страна на Комисията, преди да бъдат разрешени от EIT. Институтът е положил значителни усилия за извършване на ефективни предварителни проверки с цел да предостави достатъчна увереност относно законосъобразността и редовността на операциите, свързани с безвъзмездната финансова помощ. За около 87 % от заявените от ОЗИ разходи, свързани с тази помощ, съществуват сертификати от независими одиторски фирми, наети от ОЗИ и техните партньори. Самият EIT е извършил предварителни проверки под формата на обстойни документни проверки. EIT е извършвал проверки на подкрепящите документи, получени от ОЗИ и техните партньори, само в случай на установени конкретни рискове. Сметната палата обаче установи, че независимо от подобрението в качеството на одитните сертификати, дължащо се отчасти на усъвършенстването на предоставените насоки, работата на независимите одиторски фирми като цяло се нуждае от подобрение.

    10.

    За да разполага с второ равнище на увереност относно законосъобразността и редовността на операциите с безвъзмездна финансова помощ, ЕИТ е сключил договор с независима одитна фирма за извършването на допълнителни последващи проверки за тези операции. Извършени са последващи проверки на декларациите за разходи за 29 от 300-те партньори в ОЗИ, което представлява 29 % от общия размер на операциите с безвъзмездна финансова помощ през 2013 г. Резултатите от последващите проверки са потвърдили, че предварителните проверки се подобряват, но все още не са изцяло ефективни. Въз основа на констатираните в последващите проверки грешки, през 2014 г. ЕИТ е взел решение да събере вземанията си в размер общо на 5 75  593 евро, което представлява 3 % от одитираната безвъзмездна финансова помощ през 2012 г.

    Съществени грешки при обществените поръчки

    11.

    През 2013 г. са извършени плащания в размер на приблизително 6 65  000 евро и 1 05  000 евро по отношение на два рамкови договора, сключени през 2010 г. и 2012 г. чрез процедура на договаряне. Одитът показа, че използването на процедура на договаряне не е било основателно, в резултат на което свързаните с нея плащания са нередовни.

    12.

    Комбинираният процент грешки, произтичащ от въпросите, разяснени в точки 9 — 11, е между 2 и 3 % от общия размер на разходите за 2013 г.

    Становище с резерви относно законосъобразността и редовността на свързаните с отчетите операции

    13.

    Сметната палата счита, че с изключение на евентуалните ефекти от въпросите, описани в основанието за изразяване на становище с резерви в точки 9 — 12, операциите, свързани с годишните отчети за годината, приключила на 31 декември 2013 г., са законосъобразни и редовни във всички съществени аспекти.

    14.

    Изложените по-долу коментари не са в противоречие с изразеното от Сметната палата становище относно надеждността на отчетите и становището с резерви относно законосъобразността и редовността на свързаните с отчетите операции.

    КОМЕНТАРИ ОТНОСНО ЗАКОНОСЪОБРАЗНОСТТА И РЕДОВНОСТТА НА ОПЕРАЦИИТЕ

    15.

    Рамковите споразумения за партньорство (РСП) с трите ОЗИ постановяват, че финансовата вноска на EIT може да покрива до 25 % от общия размер на разходите на ОЗИ за първите четири години — от 1 януари 2010 г. до декември 2013 г. Според предоставените от ОЗИ данни този таван е спазен и от трите ОЗИ. Тъй като тези данни няма да бъдат одитирани преди 2015 г. обаче, липсват подходящи одитни доказателства, че ОЗИ не са надвишили тавана от 25 %.

    КОМЕНТАРИ ОТНОСНО БЮДЖЕТНОТО УПРАВЛЕНИЕ

    16.

    През 2013 г. общото ниво на бюджетни кредити, за които са поети задължения, е 97 %, което е индикация за своевременното поемане на задължения като цяло. Степента на усвояване на бюджета обаче е ниска — 74 % от средствата на ЕС по дял I (разходи за персонал), което е свързано предимно с високото текучество на персонала и с факта, че все още не е бил приет правилникът за актуализиране на заплатите.

    17.

    Институтът е пренесъл за следващата година бюджетни кредити, за които са поети задължения по дял II (административни разходи) в размер на 1 93  420 евро (24 %). Пренесените бюджетни кредити се отнасят предимно до фактури, които не са били получени, и до текущи проекти за ИТ. Институтът не е усвоил 91  918 евро (29 %) от пренесените от 2012 за 2013 г. бюджетни кредити за задължения по този дял, което в голяма степен се дължи на завишените разходи за заседание на Управителния съвет.

    18.

    Институтът е заявил бюджет от 3 4 0 78  025 евро по дял III (оперативни разходи) за безвъзмездната финансова помощ за ОЗИ. Относително ниската степен на изпълнение от 82 % се дължи на факта, че ОЗИ не са усвоили изцяло предоставеното финансиране за дейности през 2012 г. (безвъзмездна финансова помощ за 2012 г.).

    ПРОСЛЕДЯВАНЕ НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО ВЪВ ВРЪЗКА С КОМЕНТАРИ ОТ ПРЕДХОДНИ ГОДИНИ

    19.

    В приложение I са представени корективните действия, предприети в отговор на коментари на Сметната палата от предходни години.

    Настоящият доклад беше приет от Одитен състав IV с ръководител Pietro RUSSO — член на Сметната палата, в Люксембург на заседанието му от 16 септември 2014 г.

    За Сметната палата

    Vitor Manuel da SILVA CALDEIRA

    Председател


    (1)  ОВ L 97, 9.4.2008 г., стр. 1.

    (2)  В приложение II към доклада са обобщени правомощията и дейностите на Института. Тези данни са представени с информационна цел.

    (3)  Финансовите отчети включват счетоводен баланс и отчет за финансовия резултат, отчет за паричните потоци, отчет за промените в нетните активи и обобщение на основните счетоводни политики и друга разяснителна информация.

    (4)  Тези отчети включват отчет за бюджетния резултат и приложение към него.

    (5)  Членове 39 и 50 от Делегиран регламент (ЕС) № 1271/2013 на Комисията (ОВ L 328, 7.12.2013 г., стр. 42).

    (6)  Счетоводните правила, приети от отговорния счетоводител на Комисията, се основават на международните счетоводни стандарти за публичния сектор (МССПС), издадени от Международната федерация на счетоводителите, или, където е приложимо, на международните счетоводни стандарти (МСС)/международните стандарти за финансово отчитане (МСФО), издадени от Съвета по международни счетоводни стандарти.

    (7)  Член 107 от Регламент (ЕС) № 1271/2013.


    ПРИЛОЖЕНИЕ I

    Проследяване на изпълнението на коментари от предходни години

    Година

    Коментари на Сметната палата

    Етап на изпълнение на корективните действия

    (завършени/текущи/предстоящи/не е приложимо)

    2012

    През 2012 г. Институтът е извършил окончателни плащания и изчистване на авансово финансиране (операции) за безвъзмездна финансова помощ в размер общо на 11,3 млн. евро (дейности за 2010 г.) и 48,6 млн. евро (дейности за 2011 г.).

    Всички операции, свързани с безвъзмездната финансова помощ, подлежат на проверка от страна на Комисията, преди да бъдат разрешени от EIT. Институтът е положил значителни усилия за извършване на ефективни предварителни проверки с цел да предостави достатъчна увереност относно законосъобразността и редовността на операциите, свързани с безвъзмездната финансова помощ. За около 80 % от заявените от ОЗИ разходи, свързани с тази помощ, съществуват сертификати от независими одиторски фирми, наети от ОЗИ и техните партньори. Самият EIT е извършил предварителни проверки под формата на обстойни документни проверки. EIT е извършвал проверки на подкрепящите документи, получени от ОЗИ и техните партньори, само в случай на установени конкретни рискове.

    Сметната палата обаче установи, че качеството на одитните сертификати в много случаи е незадоволително (1). За да разполага с второ равнище на увереност относно законосъобразността и редовността на операциите, свързани с безвъзмездната финансова помощ, в края на 2012 г. Институтът е въвел допълнителни последващи проверки за безвъзмездната помощ, свързана с дейностите през 2011 г. Те са извършени от независими одиторски фирми, с които Институтът е сключил договор, и са оценени като надеждни. Резултатите от последващите проверки са потвърдили, че предварителните проверки не са изцяло ефективни. Все пак Институтът си е възстановил средствата, свързани с разкритите нередовни плащания, а процентът остатъчни грешки при операциите с безвъзмездна финансова помощ за 2011 г. не е съществен.

    Все още не са извършени последващи проверки за операциите, свързани с безвъзмездната финансова помощ, предоставена за дейностите за 2010 г. (11,3 млн. евро). Освен това, предвид ограничената увереност, която може да бъде получена от предварителните проверки, липсва достатъчна увереност относно законосъобразността и редовността на операциите, свързани с тези операции. Сметната палата не е получила достатъчни и подходящи одитни доказателства относно законосъобразността и редовността на одитираните операции за безвъзмездна финансова помощ, свързани с дейностите за 2010 г.

    Завършени

    2012

    В допълнение към въпросите, посочени в точки 9 — 13, бюджетите на споразуменията за отпускане на безвъзмездна помощ, подписани през 2010 и 2011 г. и обуславящи плащанията през 2012 г., не са достатъчно конкретни. Липсва връзка между одобрените средства и дейностите, които следва да бъдат извършени. Споразуменията за отпускане на безвъзмездна помощ не определят индивидуални прагове за конкретните разходни категории (напр. разходи за персонала, за възлагане на дейности на подизпълнители, за правни услуги и т.н.) и не включват правила за доставката на стоки и услуги от ОЗИ и техните партньори.

    Като част от предварителните проверки EIT извършва и технически проверки на всички финансирани проекти. Въпреки това липсата на количествени целеви нива затруднява ефективната оценка на дейностите и резултатите по проектите. Бизнес плановете не определят подробно дейностите, които следва да бъдат извършени, нито установяват ясни целеви етапи, очаквани резултати от дейностите или критерии за качество.

    От общо 22 млн. евро бюджетни кредити за поети задължения, пренесени от 2011 г., 10 млн. евро (45 %) са отменени през 2012 г. Това се дължи основно на по-ниските от предвиденото разходи за възстановяване на разноски съгласно споразуменията за отпускане на безвъзмездни средства от 2011 г. (9,2 млн. евро, или 92 % от отменените преноси).

    Текущи

    2011

    Споразуменията за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, по които са извършени плащания през 2011 г., системно са подписвани от Европейската комисия (Генерална дирекция „Образование и култура“) и Института след приключване на по-голямата част от дейностите. В периода септември—декември 2011 г. Институтът е извършил окончателни плащания (2) в размер на 4,2 милиона евро по три договора за отпускане на безвъзмездна финансова помощ, подписани значително по-късно от началото на дейностите (3). Това представлява сериозен въпрос от гледна точка на доброто финансово управление.

    Завършени


    (1)  Например в одитните сертификати невинаги се посочва одитираната декларация за разходи. Не е било изискано всички разходни категории да бъдат одитирани достатъчно подробно (например реалните непреки разходи, които могат да бъдат декларирани без ограничение в размера, не са били проверени въз основа на оригиналните подкрепящи документи). Не е проверен подробно рискът от двойно финансиране на оборудване, декларирано като разходи. Повечето одитни сертификати не посочват какъв процент от разходите са обхванати от одита, а освен това липсва обща методология за определяне на общото ниво на грешки в заявленията за разходи.

    (2)  Авансовите плащания са извършени от Европейската комисия.

    (3)  В един случай договорът е подписан 14 дни преди края на 13-месечния период на изпълнение.


    ПРИЛОЖЕНИЕ II

    Европейски институт за иновации и технологии (Будапеща)

    Правомощия и дейности

    Правомощия на Европейския съюз, произтичащи от Договора

    (член 173 от Договора за функционирането на Европейския съюз)

    Европейският съюз и държавите членки гарантират съществуването на условията, необходими за конкурентоспособността на промишлеността в Съюза.

    За тази цел, в съответствие със системата на отворените и конкурентоспособни пазари, тяхното действие е насочено към:

    ускоряване на приспособяването на промишлеността към структурните промени,

    поощряване на благоприятна среда за инициативността и за развитието на предприятията в целия Съюз, и в частност на малките и средните предприятия,

    поощряване на среда, благоприятна за сътрудничество между предприятията,

    подпомагане на по-доброто използване на промишления потенциал на политиката на иновации, научни изследвания и технологично развитие.

    Правомощия на Института

    (Регламент (EО) № 294/2008 на Европейския парламент и на Съвета)

    Цели

    Целта на Института е да допринася за устойчив икономически растеж и конкурентоспособност в Европа чрез засилване на иновационния капацитет на държавите членки и на Общността. Той следва да изпълни това, като насърчава и интегрира най-високите стандарти за висше образование, научни изследвания и иновации.

    Задачи

    За да постигне своята цел, Институтът следва да:

    а)

    определя своите приоритетни области;

    б)

    повишава осведомеността сред потенциални партньорски организации и да поощрява участието им в своите дейности;

    в)

    избира и определя „Общности на знанието и иновациите“ (ОЗИ) в приоритетните области и да договаря техните права и задължения в споразумение; да им осигурява подходяща подкрепа; да прилага подходящи мерки за контрол на качеството; постоянно да наблюдава и периодично да оценява дейността им; и да осигурява подходящо ниво на координация между тях;

    г)

    мобилизира средства от публични и частни източници и да използва собствените си ресурси в съответствие с настоящия регламент. По-специално той се стреми да набира значителна и нарастваща част от бюджета си от частни източници и от приходи, получени от собствената си дейност;

    д)

    насърчава признаването в държавите членки на степени и дипломи, присъдени или издадени от висши учебни заведения, които са партньорски организации, като тези степени и дипломи могат да носят наименованието „степени и дипломи на Европейския институт за иновации и технологии (ЕИИТ)“;

    е)

    насърчава разпространението на добри практики за интегрирането на триъгълника на знанието с цел да се развие обща иновационна култура и култура на преноса на знания;

    ж)

    полага усилия да се превърне в световен еталон по отношение на най-високите постижения в академичната, научноизследователската и иновационната област;

    з)

    осигурява взаимно допълване и единодействие между своите дейности и другите програми на Общността.

    Управление

    Управителен съвет

    Състав

    Управителният съвет (УС) на Института се състои от 18 назначени членове, като се осигурява балансирано представяне на лицата с опит и с високи постижения в стопанската, академичната, научноизследователската област, и четирима представителни членове, предложени от Общностите на знанието и иновациите (ОЗИ). Европейската комисия има статут на наблюдател.

    Задачи

    Управителният съвет отговаря за управлението на дейностите на Института, за избора, определянето, отпускането на безвъзмездна помощ и оценяването на ОЗИ, както и за всички други стратегически решения.

    Изпълнителен комитет

    Състав

    Изпълнителният комитет се състои от петима членове на Управителния съвет, включително председателя и заместник-председателя. Комитетът се ръководи от председателя на Управителния съвет.

    Задачи

    Изпълнителният комитет ръководи дейността на Института и взема необходимите решения между заседанията на Управителния съвет.

    Директор

    Назначава се от и отговаря пред Управителния съвет за административното и финансовото управление на Института и е негов законен представител.

    Външен одит

    Европейска сметна палата

    Орган за освобождаване от отговорност във връзка с изпълнението на бюджета

    Европейски парламент по препоръка на Съвета.

    Ресурси, предоставени на Института през 2013 г. (2012 г.)

    Окончателен бюджет

    142,20 млн. евро за бюджетни кредити за поети задължения и 98,76 млн. евро за бюджетни кредити за плащания.

    Брой на служителите към 31 декември 2013 г.:

    Одобрени бройки: 58 (52)

    Заети бройки: 41 (47)

    Други бройки 0 (0)

    Общ брой на служителите: 41 (47), изпълняващи следните функции:

    оперативни: 25 (26)

    административни и спомагателни: 16 (21)

    Продукти и услуги, предоставени през 2013 г.

    Организиране на четири срещи на форума на ЕIT с различни ОЗИ (платформа, създадена за установяване на редовен диалог между директора на Института и висшите ръководители на ОЗИ), и Пролетен семинар с ОЗИ и Управителния съвет на ЕИТ.

    Решение на Управителния съвет от 5 декември 2013 г. за отпускане през 2014 г. на бюджет в размер общо на 180 млн. евро за финансиране на дейности с добавена стойност на трите ОЗИ, след провеждане на процедура за конкурентно финансиране, съответстващо на 36 % от целия бюджет. Управителният съвет също така взе решение да отложи отпускането на допълнителен бюджет за ОЗИ в размер на 40 млн. евро за 2014 г., за да може той да бъде разпределен отделно и поравно, inter alia на базата на проследяването на изпълнението на стратегически препоръки.

    През 2013 г. трите ОЗИ са управлявали бюджет в размер общо на 12 5 6 15  015 евро за финансиране от EIT на дейности с добавена стойност, свързани с ОЗИ, и бюджет в размер на 75 0 5 35  096 евро за финансиране извън EIT на този вид дейности и други допълнителни дейности.

    Общият брой партньори от ОЗИ, участващи в трите ОЗИ през 2013 г. е достигнал максимум от 487 организации от ОЗИ „Климат“ (187), Лаборатории за информационни и комуникационни технологии към ЕIT (105) и ОЗИ „Иновативна енергетика“ (195).

    През 2013 г. ОЗИ са представили на ЕIT 6 консолидирани основни показателя за изпълнение и съответните подкрепящи документи за 2012 г. Тези показатели бяха разгледани и валидирани от Института като част от оценката на резултатите на ОЗИ от предишни периоди с оглед процедурата за конкурентно финансиране при разпределението на бюджета за 2014 г. ОЗИ също така представиха на ЕIT прогнози за своите основни показатели за изпълнение за 2013 г.

    Организиране на конференция в Дъблин на тема „Насърчаване на иновациите и засилване на взаимодействието в рамките на ЕС“ на 29 и 30 април 2013 г. под егидата на ирландското председателство на Съвета на Европейския съюз.

    Публикуване на проучване на тема „Анализ на взаимодействието, насърчавано от EIT в областта на иновациите в ЕС“.

    От 11 до 13 юли в Grundlsee, Австрия, беше организирана кръгла маса на предприемачи на тема „Връзки между предприемачеството и рисковия капитал“.

    Създаване на 11 ноември в Будапеща, Унгария, на Общност на бивши участници в дейностите на EIT.

    Награди на EIT за 2013 г. с трима победители при наградата на EIT за предприемачество и трима победители при наградата CH.A.N.G.E. Връчване на наградите на 12 ноември в Будапеща, Унгария.

    Разпространение на информация за редица постигнати успехи при изпълнение на дейностите на ОЗИ.

    Източник: Приложение, предоставено от Института.


    ОТГОВОРИ НА ИНСТИТУТА

    9.

    EIT приветства оценката на Сметната палата относно значителните усилия, положени от EIT за извършване на ефективни предварителни проверки с цел да получи достатъчна увереност относно законосъобразността и редовността на операциите, свързани с безвъзмездната финансова помощ. EIT се ангажира допълнително да усъвършенства насоките за сертифициращите одитори, за да се отстранят набелязаните от Сметната палата слабости и да се повиши равнището на увереността, получавано от одитните сертификати.

    10.

    В съответствие със стратегията на EIT за последващ одит партньорите в ОЗИ бяха подбрани за проверка главно въз основа на оценка на риска с оглед максимална ефективност на ограничени ресурси. В същото време, за да бъде в състояние да изчисли представителен процент на грешките, EIT подбра на случаен принцип част от извадката. По този начин се осигурява по-балансирано покритие на партньорите в ОЗИ за срока на действие на рамковите споразумения за партньорство. Що се отнася до споразуменията за отпускане на безвъзмездна финансова помощ за 2012 г., общият процент на грешките действително представлява 3 % от одитираните безвъзмездни средства, както е констатирано от Сметната палата, но процентът, установен в случайната извадка, е едва 1,37 %. В извадката, подбрана въз основа на оценка на риска, е установен процент на грешките от 3,29 %, но тази стойност по дефиниция не е представителна за цялостната популация. Тъй като стойността от 1,37 % като представителен процент на грешките остава под прага на същественост от 2 %, EIT не изрази резерви в годишния отчет на дейността и счита, че в изплащането на помощите по споразуменията за отпускане на безвъзмездна финансова помощ за 2012 г. не са допуснати съществени грешки.

    11.

    EIT приложи проактивен подход за стартиране на незабавни действия за смекчаване в областта на обществените поръчки, както следва: 1) обстойно преразглеждане на вътрешните процедури, потоците и образците, за да бъдат спазени напълно приложимите правила за обществените поръчки, като се обърне специално внимание на разумното планиране и оценката на нуждите; 2) за да се гарантира предоставянето на необходимите услуги, EIT започна да използва наличните рамкови договори на Комисията и инициира процедури за обществени поръчки за възлагане на нови договори за услуги; 3) EIT планира поредица от обучения за персонала на EIT във връзка с обществените поръчки. EIT се ангажира да приложи мерки за смекчаване, за да се избягват в бъдеще грешки в процедурите за обществените поръчки.

    12.

    Съгласно изчисленията на EIT, въз основа на методологията на Сметната палата, комбинираният процент на грешките за разходите за 2013 г. е 2,12 %. Тази стойност е впрочем в границите, отчетени от Сметната палата, но е важно да се подчертае, че равнището на финансовите грешки в безвъзмездните средства (напр. представителен процент от 1,37 % на грешките) е значително под прага на същественост от 2 %. В допълнение EIT се ангажира да подобри вътрешните процедури, за да се избягват в бъдеще грешки в процедурите за обществените поръчки.

    15.

    През първото тримесечие на 2015 г. EIT ще получи одитни сертификати за разходите за допълнителни дейности на ОЗИ, а дали определеният в рамковите споразумения за партньорство таван от 25 % е спазен, ще бъде проверено въз основа на окончателните цифри през първата половина на 2015 г. Ако таванът от 25 % не е достигнат, съответната сума ще бъде възстановена от ОЗИ съгласно разпоредбите на рамковото споразумение за партньорство. Възстановяването ще бъде отразено в годишните отчети на EIT за финансовата 2014 година.

    16.

    EIT приветства оценката на Сметната палата относно бюджетното изпълнение. Общата степен на усвояване на бюджетните кредити за поети задължения по дял I (разходи за персонал) е 84 %. Вярно е, че по отношение на вноската от ЕС степента на усвояване е 74 %, както е отчетено от Сметната палата, но е важно да се отбележи, че вноската от приемащата държава членка е 100 % усвоена. Причините за наличие на неусвоени средства за разходи за персонал са високото текучество на персонала и заделените бюджетни кредити за актуализиране на заплатите за 2011 и 2012 г., във връзка с което Съдът на Европейския съюз издаде решение, възпиращо изплащането на подобни корекции до края на годината.

    17.

    EIT се съгласява с коментарите на Сметната палата относно усвояването на пренесените бюджетни кредити по дял II (административни разходи). Неусвояването на бюджетните кредити, пренесени по този дял от 2012 за 2013 г., се дължи главно на завишените разходи за заседание на управителния съвет през декември 2012 г., като действителните разходи бяха по-ниски от прогнозните.

    18.

    EIT се съгласява с коментарите на Сметната палата относно изпълнението на поетите задължения за безвъзмездната финансова помощ за ОЗИ за 2012 г., пренесени от 2012 за 2013 г.


    Top