Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013AE1121

    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Зелена книга: Интегриран пазар за доставки на колетни пратки в услуга на развитието на електронната търговия в ЕС“ COM(2012) 698 final

    OB C 161, 6.6.2013, p. 60–63 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    6.6.2013   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 161/60


    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Зелена книга: Интегриран пазар за доставки на колетни пратки в услуга на развитието на електронната търговия в ЕС“

    COM(2012) 698 final

    2013/C 161/11

    Докладчик: г-жа RONDINELLI

    На 19 февруари 2013 г. Европейската комисия реши, в съответствие с член 304 от Договора за функционирането на Европейския съюз, да се консултира с Европейския икономически и социален комитет относно:

    Зелена книга — Интегриран пазар за доставки на колетни пратки в услуга на развитието на електронната търговия в ЕС

    COM(2012) 698 final.

    Специализирана секция „Единен пазар, производство и потребление“, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, прие своето становище на 7 март 2013 г.

    На 488-ата си пленарна сесия, проведена на 20 и 21 март 2013 г. (заседание от 20 март), Европейският икономически и социален комитет прие настоящото становище със 156 гласа „за“ и 2 гласа „въздържал се“.

    1.   Заключения и препоръки

    1.1

    Европейският икономически и социален комитет (ЕИСК) счита, че е важно да се възстанови доверието на онлайн потребителите и електронните търговци на дребно в интегрираната логистика, прилагана към електронната търговия, особено привлекателна за някои потребители, предвид значението на цифровия пазар и високия му потенциал за икономическо развитие и развитие на заетостта.

    1.2

    ЕИСК приветства инициативата на Комисията да разгледа задълбочено проблемите на сектора, като проведе широка консултация с всички заинтересовани страни чрез Зелената книга за интегриран пазар, насочена към създаване на интегриран пазар на логистиката на доставката на колетни пратки, свързана с онлайн търговията и с положителното развитие на електронна търговия не само между предприятия и потребители (B2C), но също и между предприятия (B2B) и между потребители C2C.

    1.3

    ЕИСК призовава Комисията да изготви директива, фокусирана върху шест приоритетни изисквания:

    да изясни в съществуващата правна рамка режима на отговорност, който ще се прилага към онлайн продавачите и доставчиците по цялата верига на доставки, по-специално когато потребителите връщат стоки в случай на изтегляне от пазара или липса на съответствие;

    пълна проследяемост и възможност за проследяване на доставките;

    задължение да се предоставя избор на потребителя за различни начини на доставка;

    пълно приемане на системата на национални центрове за решаване на проблемите, свързани с доставката на пратките на електронната търговия;

    задължение за зачитане на справедливи условия на труд;

    задължение за прозрачност по отношение на условията и цените;

    и да представи доклад за резултатите, постигнати в отделните държави членки, и за трансграничните доставки.

    1.4

    Комитетът е на мнение, че е от съществено значение да се преодолеят недостатъците в регулаторната рамка и препоръчва започването на структуриран диалог между представители на организираното гражданско общество, по-специално на сдруженията на потребителите и на МСП, на онлайн търговците и операторите от сферата на доставка на пратките, с цел да се направи оценка на подходящите регулаторни и нерегулаторни варианти на политиката за постигане на шестте горепосочени приоритета.

    1.5

    ЕИСК смята, че е важно да се даде силен тласък на европейските органи по стандартизация, за да се изготвят, с равното участие на групата на потребители, МСП и другите заинтересовани участници, европейски технически регулаторни стандарти, които да дадат възможност да се гарантират качество, надеждност, устойчивост, социални гаранции и безопасност на интегрираните логистични услуги, прилагани по отношение на електронната търговия Особено препоръчително е да се създаде европейски знак за безопасност и качество на системата за доставки.

    1.6

    За да се осигури достъпност, надеждност и ефективност на интегрираните логистични услуги за доставка, ЕИСК счита за необходимо да се прибегне до европейските програми за технологичните изследвания, околната среда и транспорта, и по-специално „Галилео“.

    1.7

    Пълната оперативна съвместимост на системите и платформите за свързване в мрежа е необходима за обмена на информация и координацията между всички участници.

    1.8

    С цел да се гарантира лоялна конкуренция и да се избегне злоупотребата с господстващо положение, ЕИСК препоръчва да се окаже подходяща подкрепа на иновативните МСП, създаващи работни места, чрез активирането на линии за подпомагане от ЕИБ, предназначени за МСП.

    1.9

    ЕИСК настоятелно призовава за създаване на европейска мрежа от национални центрове за решаване на проблемите, свързани с доставката на пратките на електронната търговия, за бързо намиране на евтини решения на проблемите на потребителите и търговците от електронната търговия и за създаване на Европейска обсерватория за мониторинг и надзор на проблемите в сектора.

    1.10

    Според Комитета би трябвало да се създаде система за бързо предупреждение за доставките в рамките на електронната търговия със същите правомощия като тези на системите за бърз обмен на информация RAPEX и ICSMS, която да улеснява бързия обмен на информация между държавите членки и Комисията за мерките, предприети за предотвратяване или ограничаване на пускането на пазара или използването на система за доставка на електронна търговия, която носи сериозен риск за правата на потребителите на електронната търговия или на интернет търговците.

    1.11

    За изграждането на интегриран пазар на доставките на колетни пратки ЕИСК смята, че е необходимо поддържане на качествени работни места чрез стабилно и последователно социално измерение, което да предефинира съществуващите професионални умения и преквалифицира работниците, като гарантира справедливи условия на труд, достойно заплащане и борба с недекларирания труд в рамките на диалог между социалните партньори в сектора на европейско, национално и териториално равнище.

    1.12

    ЕИСК препоръчва да бъде създадена европейска мрежа на националните центрове за решаване на проблемите, свързани с доставката на пратките на електронната търговия, чрез които лесно, бързо и безплатно да се намират решения на всички проблеми на потребителите и търговците от електронната търговия на дребно, както и Европейска обсерватория за мониторинг на системата за доставка в областта на електронната търговия, която на всеки три месеца да докладва за проблемите, възникнали при доставките от електронната търговия.

    1.13

    С цел насърчаване на справедливо и устойчиво развитие на сектора, обменът на добри практики в областта на стандартните договори (1) и системите за качество и решаване на спорове, както и по-активно сътрудничество и оперативна съвместимост между всички участници на национално равнище и зад граница, ЕИСК смята, че е полезно да се организира конференция на междуинституционално равнище, посветена на новата интегрирана логистика на доставките на стоки, закупени по интернет.

    2.   Електронната търговия и системите на интегрирана логистика за доставка

    2.1

    Електронната търговия в Европа достигна оборот от 300 млрд. евро през 2012 г., което представлява увеличение от 20 % спрямо предходната година (2), докато покупките онлайн са се увеличили от 20 % на 37 % през последните пет години (3), а икономиите за потребителите се оценяват на 12 млрд. евро годишно.

    2.2

    Предимствата на електронната търговия са измерими по отношение на икономии и бързина на сделката, трансгранично измерение, пълнота, скорост на информацията и съдържание на услугите, свързани с търгуваните стоки. Наличието на повечето продукти, с изключение на цифровите, обаче продължава да зависи от капацитета за управление на логистичните процеси за обработка и пакетиране, проследяемостта, идентификацията, обработката, съхранението и транспорта на колети и пакети.

    2.3

    В стратегията на Комисията за „повишаване на доверието в цифровия единен пазар за електронната търговия и интернет услугите“ (4) бяха идентифицирани „пет основни пречки пред единния цифров пазар и план за действие за премахването им“. Сред тях фигурират „неподходящи системи за плащане и доставка“, с уточнението, че „в момента 10 % от хората не купуват по интернет (5), тъй като се безпокоят от цената на услугите за доставка, особено при трансграничните доставки, и качеството на услугата“. Във връзка с това се подчертава, че:

    „трябва да се развие изборът на различни варианти за потребителя, а най-добрите европейски практики, като доставката по домовете с точен час, получаването на стоката от партньорски магазин или чрез автоматизирани системи с дълго работно време и т.н. трябва да се разпространяват и използват в различните държави членки“;

    „както от гледна точка на клиентите, така и на предприятията, въпросът за отговорността в случай на повредена, открадната или изгубена пратка трябва да се уточни“;

    „също така трябва да се следи услугите по доставка да бъдат ефективни и достъпни и в селските или изолираните райони и в най-отдалечените региони на Съюза, за да може електронната търговия да спомогне за премахването, а не за изострянето на неравенствата от гледна точка на териториалното сближаване“;

    в случай на доставка на фалшифицирани и/или „пиратски“ лекарствени продукти е необходимо „да се гарантира адекватна защита на пациентите, които купуват лекарства по интернет“.

    2.4

    Традиционните логистични системи по веригата за доставка се оказват остарели и съществува риск, особено в трансграничните сегменти, да забавят процеса на разпространение и развитие на електронната търговия, при положение че ускореното развитие на новите технологии предлага нови възможности за сближаване.

    2.5

    Развитието на електронната търговия „от предприятие за потребител“ (B2C) за продукти, които не могат да бъдат дематериализирани или дигитализирани, доведе до ярко изразено разпространение на малки до средни по размер доставки до много голям брой еднократни и трудни за програмиране дестинации, като услугите са все повече съобразени с нуждите на отделния клиент.

    2.6

    Скоростта на събиране на информацията и сключване на сделките, възможни поради все по-прекия интерфейс между производителите и потребителите, води до повишени очаквания по отношение на скоростта и надеждността на доставката, удовлетворението от които създава силен натиск върху ефикасността и цените на логистичната система.

    2.7

    Комитетът смята, че е важно да се възстанови доверието на онлайн потребителя, чиито основни опасения са неизвършената доставка, увреждането или загубата на поръчаната стока и възстановяването на сумите, особено при трансграничните доставки, доверието на онлайн търговеца на дребно, който страда от липсата на структурирана мрежа в съответствие с изискванията на операторите за оперативна съвместимост и подходяща регулаторна рамка.

    3.   Зелената книга на Комисията

    3.1

    Зелената книга на Комисията определя три насоки за действие, за да се решат проблемите и да се преодолеят предизвикателствата, пред които са изправени потребителите и онлайн търговците на дребно, с цел да се подкрепи растежът на електронната търговия и да се гарантира достъпността на предимствата ѝ за всички граждани и МСП във всички региони на Европа, благодарение на устойчива и ефективна система за доставка на национално, европейско и международно равнище:

    подобряване в ЕС на удобството на услугите за доставка до потребителите и МСП;

    да се предлагат на потребителите и МСП решения за доставка, които са по–ефективни по отношение на разходите, и на по-добри цени;

    насърчаване на по-голяма оперативна съвместимост между операторите в предоставянето на услуги за доставка, чрез усъвършенстване на методите на съвместна работа и сътрудничеството между тях и онлайн търговците на дребно, по-специално МСП.

    4.   Общи бележки

    4.1

    ЕИСК приветства инициативата на Комисията за създаване на интегриран пазар на логистиката на доставките, свързани с пазаруване онлайн, и за положителното развитие на електронната търговия B2C, но също така и на B2B и C2C, за оптимизиране на равнището на доверие между всички участници и, преди всичко, на европейските граждани, така че да се гарантира достъпност, отчетност, прозрачност, ефективност и пълно зачитане и защита на реципрочните права.

    4.2

    Комитетът смята, че регулаторната рамка съдържа празноти, които трябва да бъдат отстранени:

    по отношение на пощенските услуги чрез създаване на „универсална пощенска услуга, гарантираща достъпа на всички граждани, без оглед на тяхното географско, финансово или друго положение, до надеждни и качествени пощенски услуги на достъпни цени, важен елемент от европейския социален модел“ (6);

    по отношение на достъпа до услуги с трансгранично измерение и задължението за предоставяне на информация чрез пълно прилагане на Директивата за услугите (7).

    4.3

    Комитетът смята, че е от съществено значение да се адаптира регулаторната рамка, с цел да донесе по-големи икономически ползи на европейските потребители по отношение на самостоятелност и удобство, прозрачност и конкуренция, достъп до по-широк кръг продукти и услуги, а на предприятията, особено на МСП – достатъчна възможност за предоставяне на иновативни продукти и услуги с високо качество и в близост до потребителя в рамките на целия европейски вътрешен интернет пазар, чрез укрепване на позицията им и предоставяне на възможност да останат конкурентоспособни в глобалната икономика.

    4.4

    Необходимо „е въз основа на принципа „SMART“ (измерими, приложими, реалистични и дефинирани във времето специфични дейности) създателите на политиката да набележат цели, които да са не само качествени, но и количествени. Възможността напредъкът да се измерва спрямо реалистични цели е предпоставка от ключово значение за ефективно управление на инициативите и оценка на реалното им въздействие“ (8). По този начин се повишава равнището на доверие на потребителите, операторите и предприятията, успоредно с подобряване на условията на труд на работещите в един традиционно трудоемък сектор.

    4.5

    ЕИСК смята, че е важно да се даде силен тласък на европейските организации за стандартизация (CEN, CENELEC и ETSI) (9) за създаването – с равното участие на групи потребители, МСП и други заинтересовани страни– на европейски технически и нормативни стандарти. Целта е да се осигурят качество и надеждност, устойчивост и социални гаранции и гаранции за безопасност на интегрираните логистични услуги, прилагани към електронната търговия, в съответствие с точен график, с помощта на подходяща информационна кампания в интернет и медиите. Според Комитета, изготвянето на европейски знак за безопасност и качество на доставките, издаден от европейската мрежа от центрове за решаване на проблемите (паралелно на знака „VeriSign Secured Seal“ за онлайн плащания) също е стъпка напред.

    4.5.1

    ЕИСК препоръчва създаването на европейска мрежа на националните центрове за решаване на проблемите, свързани с доставката на пратките на електронната търговия, чрез които лесно, бързо и безплатно да се намират решения на всички проблеми на потребителите и търговците от електронната търговия на дребно, както и на Европейска обсерватория за мониторинг на системата за доставка в областта на електронната търговия, която на всеки три месеца да докладва за проблемите, възникнали при доставките на електронната търговия.

    4.5.2

    ЕИСК настоятелно призовава за създаването на система за бързо предупреждение – от типа на системата RAPEX (10)/ICSMS (11) – която да е в състояние да блокира, въз основа на проверка на злоупотребите, за които са сигнализирани националните центрове за решаване на проблемите, свързани с доставката на пратките на електронната търговия, измамните търговски практики в сектора, чрез „засенчване“ на уебсайта и санкциониране на оператора на доставките до намиране на ефективно, лесно за използване и по-евтино решение на проблема.

    4.6

    Според ЕИСК, за да се гарантира достъпност, надеждност и ефективност на предоставянето на интегрирани логистични услуги, е необходимо също:

    в рамките на „Хоризонт 2020“ да се даде приоритет на търсенето на технологии в областта на интегрираната логистика за осигуряване на бърза проследяемост, експедиция и интерфейс за сътрудничество между производители, оператори в логистиката и потребители, за да се съкрати времето за извършване на доставката и да се намалят разходите;

    да се ускори оперативното стартиране на мрежата от спътници „Галилео“ с мрежа от наземни станции – както се препоръчва в становищата на Комитета в тази област (12);

    да се гарантира пълната оперативна съвместимост по-специално между системите за надзор и опростените компютърни системи за връщане на продуктите и възстановяване на платените суми, като се използва опитът, придобит с програмите на Общността IDA, IDABC и ISA (13) – Оперативна съвместимост между публичните администрации;

    да се създадат платформи за взаимно свързване в мрежа за обмен на информация и координация между превозвачи, с цел да се ограничи и отражението върху околната среда, особено на „последната отсечка“, въз основа на демонстрационни проекти в рамките на „Хоризонт 2020“ и „Благоденствие в рамките на нашата планета 2020“;

    за МСП да се активира линия на ЕИБ на интегрираната логистика в рамките на мерките за финансова помощ за малки и средни иновативни предприятия, които създават работни места като част от инициативата за растеж и заетост (14);

    да се гарантира прозрачността на разходните пера, с цел да се извършва мониторинг на разходите/цените и адекватните равнища на достъпност на услугите, засилвайки следенето на пазара, за да се гарантира разнообразие на предлагането.

    4.7

    В сектора на доставката на колетни пратки е заето голямо количество работна ръка, особено извън ЕС, която обаче е нискоквалифицирана. В много държави членки на ЕС, условията на труд на работниците и служителите се характеризират с несигурни договори, изнурително работно време, ниски заплати и малки възможности за достъп до продължаващо професионално обучение. Тази ситуация е резултат от процесите на прибягване до подизпълнители, което предприятията за доставка извършват, използвайки кооперативи или индивидуални спедитори, които, въпреки че работят за даден куриер, чиято търговска марка и униформа използват, имат микробус за транспорт (псевдо самостоятелно заети лица) (15).

    4.8

    ЕИСК смята, че за да продължи изграждането на интегриран вътрешен пазар на доставка на колетни пратки, от съществено значение е да има силно и последователно социално измерение, да се гарантира качеството на заетостта, да се осигури непрекъснато обучение и да се води борба с недекларирания труд. Поради това Комитетът препоръчва на държавите членки да гарантират, че чрез колективното договаряне работниците са пряко заети от предприятия за доставка на колетни пратки, и да осигуряват справедливи и достойни условия на труд в целия сектор.

    4.9

    Ето защо Комитетът смята, че за развитието на сектора на доставката на колетни пратки и логистиката от стратегическо значение е да се създаде структуриран секторен диалог на европейско, национално и местно равнище, както между представителите на социалните партньори в сектора, така и между представителите на организациите на гражданското общество – особено на потребителските организации и организациите на МСП, интернет търговците и операторите в сферата на доставките – за да се насърчи сътрудничеството и взаимното доверие, устойчивостта и оперативната съвместимост на развитието на пазара за доставка на поръчки по интернет.

    Брюксел, 20 март 2013 г.

    Председател на Европейския икономически и социален комитет

    Staffan NILSSON


    (1)  Вж. напр. Thuiswinkel: договор от холандски тип, дефиниран на 1.1.2012 г. в рамките на консултацията на Икономическия и социален съвет на Нидерландия с потребителите, към която вече са се присъединили 80 % от заинтересованите от покупки по интернет.

    (2)  Източник: McKinsey – Четвърта годишна конференция, посветена на електронната търговия, 14.11.2012 г., Брюксел.

    (3)  Източник: Евростат за периода 2004 – 2009 г.

    (4)  COM(2011) 942 final от 11.1.2012 г.

    (5)  Евростат, анкета от 2009 г.относно семействата.

    (6)  ОВ C 168 от 20.7.2007 г., стр. 74.

    (7)  ОВ C 224 от 30.8.2008 г., стр. 50.

    (8)  ОВ C 108 от 30.4.2004 г., стр. 23.

    (9)  CEN: Европейски комитет за стандартизация; CENELEC: Европейски комитет за електротехническа стандартизация; ETSI: Европейски институт за стандарти в далекосъобщенията.

    (10)  The Rapid Alert System for non-food dangerous products (Система за бърз обмен на информация за опасни нехранителни стоки).

    (11)  ICSMS: Information Communication System Market Surveillance (Европейска система за надзор на пазара).

    (12)  ОВ C 256 от 27.10.2007 г., стр. 73; ОВ C 324 от 30.12.2006 г., стр. 41; ОВ C 324 от 30.12.2006 г., стр. 37; ОВ C 318 от 23.12.2006 г., стр. 210; ОВ C 221 от 8.9.2005 г., стр. 28; ОВ C 302 от 7.12.2004 г., стр. 35; ОВ C 48 от 21.2.2002 г., стр. 42.

    (13)  ОВ С 218 от 11.9.2009 г., стр. 36.

    (14)  Програма ETF Start-up (стартиране на европейския механизъм за технологии) - Европейски инвестиционен фонд.

    (15)  „Злоупотреби със статута на самостоятелно заетите лица“, (Виж страница 14 от настоящия брой на Официален вестник).


    Top