Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008AP0091

    Статистически данни за продуктите за растителна защита
    Законодателна резолюция на Европейския парламент от 12 март 2008 г. относно предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно статистическите данни за продуктите за растителна защита (COM(2006)0778 - C6-0457/2006 - 2006/0258(COD))

    OB C 66E, 20.3.2009, p. 98–123 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    20.3.2009   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    CE 66/98


    Статистически данни за продуктите за растителна защита ***I

    P6_TA(2008)0091

    Законодателна резолюция на Европейския парламент от 12 март 2008 г. относно предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно статистическите данни за продуктите за растителна защита (COM(2006)0778 — C6-0457/2006 — 2006/0258(COD))

    (2009/C 66 E/32)

    (Процедура на съвместно вземане на решение: първо четене)

    Европейският парламент,

    като взе предвид предложението на Комисията към Европейския парламент и към Съвета (COM(2006)0778),

    като взе предвид член 251, параграф 2 и член 285, параграф 1 от Договора за ЕО, съгласно които предложението е внесено от Комисията (C6-0457/2006),

    като взе предвид член 51 от своя правилник,

    като взе предвид доклада на Комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните и становището на Комисията по земеделие и развитие на селските райони (A6-0004/2008),

    1.

    Одобрява предложението на Комисията във вида, в който е изменено;

    2.

    Призовава Комисията да се отнесе до него отново, в случай че възнамерява да внесе съществени изменения в своето предложение или да го замени с друг текст;

    3.

    Възлага на своя председател да предаде позицията на Парламента съответно на Съвета и на Комисията.


    P6_TC1-COD(2006)0258

    Позиция на Европейския парламент приета на първо четене на 12 март 2008 г. с оглед приемането на Регламент (ЕО) № …/2008 на Европейския парламент и на Съвета относно статистическите данни за пестицидите

    (текст от значение за ЕИП)

    ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взеха предвид Договора за създаване на Европейската общност и по-специално член 285, параграф 1 от него,

    като взеха предвид предложението на Комисията Image,

    като взеха предвид становището на Европейския икономически и социален комитет (1),

    като взеха предвид становището на Комитета на регионите (2),

    като действат в съответствие с процедурата, установена в член 251 от Договора (3),

    като имат предвид, че:

    (1)

    Решение № 1600/2002/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 22 юли 2002 г. за установяване на Шеста програма за действие на Общността за околната среда (4) призна необходимостта от по-нататъшно намаляване на въздействието на пестицидите върху човешкото здраве и околната среда и по-конкретно на въздействието, дължащо се на употребата на пестициди в селското стопанство. Това решение подчерта необходимостта от постигане на по-устойчива употреба на пестициди и призова за значително общо намаляване на рисковете и употребата на пестициди, съответстваща на необходимото ниво за защита на културите.

    (2)

    В своето съобщение до Съвета, Европейския парламент и Европейския икономически и социален комитет, озаглавено „Към тематична стратегия относно устойчиво използване на пестицидите“

    Image

    , Комисията призна необходимостта от подробни, съгласувани и осъвременени статистически данни относно продажбата и употребата на пестициди на равнище на Общността. Подобни статистически данни са необходими за оценка на политиките на Европейския съюз по отношение на устойчивото развитие и за изчисляване на подходящи показатели относно рисковете за здравето и околната среда, свързани с употребата на пестициди.

    (3)

    Наличието на хармонизирани и сравними общностни статистически данни относно производството, вноса, износа, продажбите , разпространението и употребата на пестициди е от основно значение за разработване и контрол на общностното законодателство и политики в контекста на Тематичната стратегия относно устойчиво използване на пестициди.

    (4)

    Тъй като ефектът от сравнително новата Директива 98/8/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 16 февруари 1998 г. относно пускането на пазара на биоциди (5) ще стане ясен много след 2006 г., по времето, когато бъде завършена първата оценка на активните вещества, употребявани в биоцидите, нито Комисията, нито повечето държави-членки в момента имат достатъчно знание или опит, за да предложат по-нататъшни мерки относно биоцидите. Следователно обхватът на настоящия регламент следва да се ограничи до пестицидите , които са предмет на Регламент (EC) № […] на Европейския парламент и на Съвета от … относно пускането на пазара на продукти за растителна защита (6), във връзка с която вече има значителен опит при събирането на данни. Въпреки това, при необходимост Комисията следва да включи в приложение III към настоящия регламент използването на биоциди, съдържащи вещества, които са също предмет на Регламент (EC) № […] . На по-късен етап, когато бъде натрупан достатъчен опит след публикуването на първия доклад, предвиден в Директива 98/8/ЕО, Комисията следва да разшири обхвата на настоящия регламент, така че да включва използването на съответните биоциди и с тази цел да включи тези вещества в приложение III.

    (5)

    Многогодишният опит на Комисията при събиране на данни за продажбата и употребата на пестициди доказва необходимостта от хармонизирана методология за събиране на статистически данни на равнище на Общността, както от веригата на разпространение, така и от ползвателите. Още повече, като се има предвид целта за изчисляване на подходящи показатели на риска в съответствие с целите на тематичната стратегия относно устойчиво използване на пестициди, статистическите данни трябва да бъдат събирани в подробности, които включват и нивата на активните вещества.

    (6)

    Между различните варианти за събиране на данни, разгледани в оценката на въздействието на тематичната стратегия относно устойчиво използване на пестициди, задължителното събиране на данни беше препоръчано като най-добър вариант, защото би дало възможност за създаване на точни и надеждни данни относно производството, разпространението и употребата на пестициди по бърз и икономически ефективен начин.

    (7)

    Мерките за изготвянето на статистически данни, предвидени от настоящия Регламент, са необходими за осъществяването на дейностите на Общността. Доколкото целта на настоящия регламент, а по-специално да се установи рамка за изготвяне на общностни статистически данни относно пускането на пазара и употребата на пестициди , не може да бъде постигната в достатъчна степен от държавите-членки и следователно може да бъде постигната по-добре на общностно равнище, Общността може да приеме мерки, в съответствие с принципа на субсидиарност. Настоящите мерки не надхвърлят необходимото за постигане на тези цели.

    (8)

    Регламент (EО) № 322/97 на Съвета от 17 февруари 1997 г. относно статистиката на Общността (7) определя референтната рамка за разпоредбите на настоящия регламент. По-специално той изисква спазване на стандартите за безпристрастност, надеждност, обективност, научна независимост, точност, рентабилност и поверителност на статистическата информация.

    (9)

    Като се имат предвид задълженията, произтичащи от Конвенцията на Икономическата комисия на ООН за Европа (ИКЕ на ООН) за достъп до информация, участие на обществеността в процеса на вземане на решения и достъп до правосъдие по екологични въпроси от 25 юни 1998 г. (Конвенцията от Орхус), необходимата защита на поверителността на данни с търговска стойност трябва да бъде осигурена, наред с другите начини, чрез съответни обобщения при публикуването на статистика.

    (10)

    За да се осигурят сравними резултати, статистическите данни относно пестицидите следва да се изготвят в съответствие с определена спецификация, в подходяща форма и в определен период от време след края на референтната година, така както е определена в приложенията към настоящия регламент.

    (11)

    Необходимите мерки за прилагането на настоящия регламент следва да бъдат приети в съответствие с Решение 1999/468/ЕО на Съвета от 28 юни 1999 г. относно установяване на условията и реда за упражняване на изпълнителните правомощия, предоставени на Комисията (8).

    (12)

    По-специално на Комисията следва да бъдат предоставени правомощия да определя критерии за оценка на качеството, да приема конкретни определения и да адаптира приложенията. Тъй като тези мерки са от общ характер и са предназначени да изменят несъществени елементи или да допълнят настоящия регламент посредством добавянето на нови несъществени елементи, те следва да бъдат приети в съответствие с процедурата по регулиране с контрол, предвидена в член 5а от Решение 1999/468/ЕО.

    (13)

    Консултация със Статистическия програмен комитет (СПК), създаден по силата на Решение 89/382/ЕИО, Евратом на Съвета (9), е проведена;

    ПРИЕХА НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Предмет , приложно поле и цели

    1.   Настоящият регламент установява рамка за изготвяне на статистика на Общността относно производството, пускането на пазара и употребата на пестициди .

    2.   Статистиката се прилага за:

    годишните количества пестициди, произведени и пуснати на пазара, съгласно Приложение I;

    годишните количества пестициди , използвани съгласно Приложение II;

    годишните количества използвани биоциди, принадлежащи към продукти от типове 14-19, съгласно определението в Приложение V към Директива 98/8/ЕО .

    3 .    Статистиката служи по-специално за следните цели:

    прилагането и оценяването на Тематичната стратегия относно устойчиво използване на пестициди,

    развитието на хармонизирани национални и общностни рискови индикатори, определянето на тенденции при използването на пестициди, както и оценяване на ефективността на националните планове за действие съобразно Директива …/…ЕО на Европейския парламент и на Съвета от … за създаване на рамка за действие на Общността за постигане на устойчиво използване на пестицидите  (10) ,

    описване на потоците от вещества при производството, търговията и използването на пестициди .

    Член 2

    Определения

    За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

    а)

    „пестициди“ означава :

    продукти за растителна защита съгласно определението в [член 2, параграф 1] от Регламент (ЕО) № …/… [относно пускането на пазара на продукти за растителна защита];

    биоциди, съгласно определението в Директива 98/8/ЕО, принадлежащи към продукти от типове 14-19, съгласно определението в Приложение V към нея;

    б)

    „вещество“ е вещество съгласно определението в член [3, параграф 2] от Регламент (ЕО) № …/… [относно пускането на пазара на продукти за растителна защита], включително активни, растителнозащитни и синергизиращи вещества;

    в)

    „пускане на пазара“ е пускане на пазара съгласно определението в член [3, параграф 13] от Регламент (ЕО) № …/… [относно пускането на пазара на продукти за растителна защита];

    г)

    „доставчик“ е всяко физическо или юридическо лице, което притежава „разрешение“ за пускане на пазара на пестициди съгласно определението в [3, параграф 16] от Регламент (ЕО) № …/… [относно пускането на пазара на продукти за растителна защита];

    д)

    „селскостопанска употреба“ е всеки вид употреба на пестицид за собствена употреба или в полза на трета страна, свързана пряко или непряко с производството на растителни продукти в рамките на стопанската дейност на земеделско стопанство;

    е)

    „професионален ползвател“ е всяко физическо или юридическо лице, което използва пестициди в рамките на своята професионална дейност, включително оператори, техници, работодатели и самостоятелно заети лица в областта на земеделието или в други сектори съгласно определението в [член 3 от Директива …/…/ЕО] [за създаване на рамка за действие на Общността за постигане на устойчиво използване на пестицидите];

    ж)

    „земеделско стопанство“ е земеделско стопанство съгласно определението в Регламент (ЕИО) № 571/88 на Съвета от 29 февруари 1988 г. относно организирането на изследванията на Общността на структурата на земеделските стопанства (11).

    Член 3

    Събиране, предаване и обработка на данните

    1.   Държавите-членки събират данните, необходими за определяне на характеристиките, изброени в Image Приложения I и II, чрез:

    данни от производителите, търговците и вносителите на пестициди,

    задължение за докладване, приложимо към доставчиците, относно пуснатите на пазара пестициди ; за професионална и непрофесионална употреба могат да се използват отделни видове разрешителни; по-специално задължения, произтичащи от [член 64, параграф 2] от Регламент (ЕО) №  … /… . [относно пускането на пазара на продукти за растителна защита],

    задължение за докладване, приложимо към професионални ползватели, въз основата на водени регистри за използването на пестициди; по-специално задължения, произтичащи от [член 64, параграф 1] от Регламент (ЕО) №  … /… [относно пускането на пазара на продукти за растителна защита],

    проучвания ,

    административни източници или,

    комбинация от тези средства, включително процедури за статистически прогнози, основани на експертни мнения или модели.

    2     Държавите членки съобщават своя избор на метод на събиране на данни съгласно параграф 1 на Комисията, която одобрява метода в съответствие с процедурата по регулиране с контрол, посочена в член 5, параграф 3.

    3.     Държавите-членки гарантират, че производителите на пестициди, както и съответно тези, които отговарят за пускането на пазара и вноса на пестициди, изпращат на компетентния орган годишен отчет за:

    количествата, в които се произвежда дадено активно вещество или даден пестицид,

    количествата, в които дадено активно вещество или пестицид се доставя на преработващите предприятия или търговците на едро в Европейския съюз,

    количествата, в които се изнася дадено активно вещество или пестицид .

    Тази информация се оценява от компетентните органи и се публикува, когато е необходимо след редакция с цел запазване на поверителността на определена информация .

    4.   Държавите-членки предават на Комисията статистическите резултати, включително поверителни данни, съгласно графиците и периодичността, посочени в Приложения I и II. Данните следва да се представят в съответствие с класификацията в Приложение III. Държавите-членки могат да обобщават данните от съображения за поверителност.

    5.     Държавите-членки гарантират адекватна оценка на събраните данни от компетентните национални служби и техните консултативни органи по отношение на целите на съответните национални планове за действие, посочени в Директива …/…/ЕО [за създаване на рамка за действие на Общността за постигане на устойчиво използване на пестицидите]. Тази оценка се публикува в интернет, като се има предвид поверителния характер на чувствителната стопанска информация и задълженията за защита на личните данни.

    6.   Държавите-членки предават данните в електронна форма, съответстваща на подходящия технически формат, който Комисията приеме съгласно процедурата по регулиране, посочена в член 5, параграф 2.

    7.   Държавите-членки изготвят доклади за качеството на статистическите данни, както е посочено в Приложения I и II.

    8.   Комисията определя критериите за оценка на качеството в съответствие с процедурата по регулиране с контрол, посочена в член 5, параграф 3.

    9.   Image По съображения за поверителност, преди оповестяването Комисията обобщава данните според случая по класове химически вещества или категориите продукти, посочени в Приложение III, като взема предвид поверителния характер на чувствителната търговска информация и задълженията за защита на личните данни.

    Съгласно Регламент (EО) № 322/97, поверителните данни се използват от националните органи и от органите на Общността, единствено за целите на настоящия Регламент.

    Член 4

    Мерки за прилагане

    1.   Следните мерки за прилагането на настоящия регламент, включително мерки, насочени към вземането предвид на развитието на икономиката и техниката, се приемат в съответствие с процедурата по регулиране, посочена в член 5, параграф 2:

    а)

    приемане на подходящ технически формат за предаване на данни (член 3, параграф 6);

    б)

    определяне на формат и съдържание на докладите за качеството, които трябва да бъдат предоставяни от държавите-членки (раздел 7 на Приложения I и раздел 6 на Приложение II).

    2.   Следните мерки се приемат в съответствие с процедурата по регулиране с контрол, посочена в член 5, параграф 3:

    а)

    определяне на критерии за оценка на качеството (член 3, параграф 8);

    б)

    определения на понятията за „площ на третирана култура“ и „сезон на културата“, посочени съответно в раздели 2 и 4 на Приложение II;

    в)

    адаптиране на спецификациите, изброени в раздел 4 на Приложение I и раздел 3 на Приложение II относно мерките за докладване;

    г)

    адаптиране на списъка с вещества, които трябва да бъдат обхванати, и класифицирането им по категории продукти и класове химически вещества съгласно Приложение III. Списъкът с вещества трябва да се адаптира редовно, с оглед на продължаващата оценка на активните вещества.

    Член 5

    Процедура на комитет

    1.   Комисията се подпомага от Статистическия програмен комитет.

    2.   При позоваване на настоящия параграф, се прилагат членове 5 и 7 от Решение 1999/468/ЕО, като се имат предвид разпоредбите на член 8 от него.

    Срокът по член 5, параграф 6 от Решение 1999/468/EО се определя на три месеца.

    3.   При позоваване на настоящия параграф, се прилагат член 5а, параграфи от 1 до 4 и член 7 от Решение 1999/468/ЕО Image, като се имат предвид разпоредбите на член 8 от него.

    Член 6

    Доклад

    На всеки пет години Комисията предоставя на Европейския парламент и на Съвета доклад относно прилагането на настоящия регламент. Този доклад оценява по-специално качеството и съпоставимостта на предадените данни, тежестта върху земеделските и градинарските стопанства и други стопанските субекти и ползата от тази статистика в контекста на тематичната стратегия относно устойчивото използване на пестициди, най-вече по отношение на целите, посочени в член 1. Ако е необходимо, докладът също съдържа предложения за по-нататъшно подобряване на качеството на данните и за облекчаване на земеделските стопанства и другите стопански субекти.

    Първият доклад се предава до края на … (12).

    Член 7

    Влизане в сила

    Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

    Съставено Image

    За Европейския парламент

    Председател

    За Съвета

    Председател


    (1)  OВ C 256, 27.10.2007 г., стр. 86 .

    (2)  OВ C …

    (3)  Позиция на Европейския парламент от 12 март 2008 г.

    (4)  L 242, 10.9.2002 г., стр. 1.

    (5)  OВ L 123, 24.4.1998 г., стр. 1. Директива, последно изменена с Директива 2008/31/ЕО на Комисията ( OВ L 81, 20.3.2008 г., стр. 57 ).

    (6)  ОВ L

    (7)  OВ L 52, 22.2.1997 г., стр. 1 . Регламент, последно изменен от Регламент (ЕО) № 1882/2003 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 284, 31.10.2003 г., стр. 1).

    (8)  OВ L 184, 17.7.1999 г., стр. 23. Решение, изменено с Решение 2006/512/EО (OВ L 200, 22.7.2006 г., стр. 11 ).

    (9)  OВ L 181, 28.6.1989 г., стр. 47.

    (10)   ОВ L

    (11)  OВ L 56, 2.3.1988 г., стр. 1. Регламент, последно изменен с Регламент (EО) № 1928/2006 на Европейския парламент и на Съвета (OВ L 406, 30.12.2006 г., стр. 7).

    (12)  Седмата календарна година след годината на влизане в сила на настоящия регламент.

    ПРИЛОЖЕНИЕ I

    Статистически данни относно производството и пускането на пазара на пестициди

    РАЗДЕЛ 1

    Обхват

    Статистическите данни обхващат всички вещества, изброени в Приложение III, включително активни, растителнозащитни или синергизиращи вещества, съдържащи се в пестициди , пуснати на пазара във всяка държава-членка. Обръща се специално внимание на избягването на двойното преброяване в случай на повторна употреба на даден продукт или прехвърляне на разрешение между доставчици.

    РАЗДЕЛ 2

    Променливи величини

    Във всяка държава-членка се изчислява количеството на всяко от веществата, изброени в Приложение III, които се съдържат в пестициди и биоциди , пуснати на пазара.

    РАЗДЕЛ 3

    Задължение за докладване

    Производителите на пестициди, както и съответно тези, които отговарят за пускането на пазара или за вноса на пестициди, изпращат на компетентния орган годишен отчет за:

    количествата, в които се произвежда дадено активно вещество или пестицид,

    количествата, в които дадено активно вещество или пестицид се доставя на преработващите предприятия или търговците на едро в Европейския съюз,

    количествата, в които се изнася дадено активно вещество или пестицид .

    РАЗДЕЛ 4

    Мерна единица при докладване

    Данните се посочват в килограми вещество.

    РАЗДЕЛ 5

    Референтен период

    Референтният период е календарната година.

    РАЗДЕЛ 6

    Първи референтен период, периодичност и предаване на резултати

    1.

    Първият референтен период е … (1).

    2.

    Държавите-членки предоставят данни за всяка отделна календарна година след първия референтен период и ги публикуват – ако е необходимо в обобщена форма – в интернет, като имат предвид поверителния характер на чувствителната търговска информация и задълженията за защита на личните данни .

    3.

    Данните се предават на Комисията в срок 12 месеца от края на референтната година.

    РАЗДЕЛ 7

    Доклад за качеството

    Държавите-членки предоставят на Комисията доклад за качеството, който посочва:

    методологията, използвана за събиране на данните;

    подходяща информация относно качеството, в зависимост от методологията, използвана за събиране на данните;

    описание на използваните методи за прогнозиране, обобщаване и изключване.

    Този доклад се предава на Комисията в срок 15 месеца от края на референтната година.

    Докладът, отнасящ се за втората референтна година, съдържа приблизителна оценка на относителния дял, в рамките на общото количество, на веществата от всяка от изброените в Приложение III основни групи, съдържащи се в пестициди , пуснати на пазара за селскостопанска и за неселскостопанска употреба. Тези оценки се актуализират на всеки пет години.


    (1)  Втората календарна година след влизането в сила на настоящия регламент.

    ПРИЛОЖЕНИЕ II

    Статистически данни относно селскостопанската употреба на пестициди

    РАЗДЕЛ 1

    Обхват

    1.

    Статистиката обхваща употребата на пестициди в селското стопанство, градинарството и за професионални нужди извън тях, по-специално за нуждите на общинските зелени площи и поддържането на пътната или железопътната мрежа в във всяка държава-членка.

    2.

    Всяка държава-членка избира набор от култури, изброени в категории Г, Е, Ж и И от характеристиките, определени в Приложение I на Регламент (ЕИО) № 571/88

    Image

    и събира статистически данни за тези култури. Статистиката обхваща най-малко 75% от общото количество на веществата, пускани годишно на пазара за селскостопанска употреба съгласно прогнозите в доклада за качество, отнасящ се за втората референтна година, посочен в раздел 7 на Приложение I.

    3.

    Статистиката обхваща всички вещества, изброени в Приложение III, което включва активни, растителнозащитни или синергизиращи вещества, съдържащи се в пестицидите , използвани върху избраните култури в рамките на референтния период.

    РАЗДЕЛ 2

    Променливи величини

    1.

    Количеството на всяко вещество от списъка в Приложение III, което се съдържа в пестицидите , използвани за всяка от избраните култури, се съотнася към общата обработена площ и „площта на третирана култура“ за всяко вещество.

    2.

    Определението за „площ на третирана култура“ се установява съгласно процедурата по регулиране с контрол, посочена в член 5, параграф 3.

    РАЗДЕЛ 3

    Мерни единици при докладване

    1.

    Данните за количествата вещества се посочват в килограми.

    2.

    Обработената площ и третираната площ се посочват в хектари.

    РАЗДЕЛ 4

    Референтен период

    1.

    Референтният период е „сезонът на културата“ и обхваща култивационните практики, свързани със съответната култура и включва всички случаи на третиране за растителна защита, свързани пряко или непряко с тази култура.

    2.

    „Сезонът на културата“ се посочва като годината, в която е събрана реколтата.

    3.

    Определението за „сезон на културата“ се установява съгласно процедурата по регулиране с контрол, посочена в член 5, параграф 3.

    РАЗДЕЛ 5

    Първи референтен период, периодичност и предаване на резултати

    1.

    За всеки петгодишен период държавите-членки изготвят статистически данни за употребата на пестициди за всяка избрана култура в рамките на референтен период, както е определено в раздел 4.

    2.

    Държавите-членки могат да изберат референтния период по всяко време на петгодишния период. Изборът може да бъде направен поотделно за всяка избрана култура.

    3.

    Първият петгодишен период започва … (1).

    4.

    Държавите-членки предоставят данни за всеки петгодишен период.

    5.

    Данните се предават на Комисията в срок 12 месеца от края на всеки петгодишен период и се публикуват — ако необходимо в обобщена форма — в интернет, като се има предвид поверителния характер на чувствителната търговска информация и задълженията за защита на личните данни .

    РАЗДЕЛ 6

    Доклад за качеството

    Когато предават резултатите, държавите-членки предоставят на Комисията доклад за качеството, който посочва:

    принципа на методологията за получаване на извадка;

    методологията, използвана за събиране на данните;

    преценка на относителното значение на обхванатите култури с оглед на общото количество използвани пестициди ;

    подходяща информация относно качеството, според методологията, използвана за събиране на данните;

    сравнение между данните за пестицидите , използвани през петгодишния период, и пуснатите на пазара пестициди през съответните пет години.


    (1)  С първата календарна година след влизането в сила на настоящия регламент.

    ПРИЛОЖЕНИЕ III

    Хармонизирана класификация на вещества

    При докладване на данни за пестицидите , държавите-членки ползват списъка на вещества (който съдържа активни, растителнозащитни и синергизиращи вещества) посочен по-долу и използват следната химическа класификация в рамките на различните категории продукти. Когато не съществува официален превод, за наименоване на веществата се използват общоприетите им названия на английски език, публикувани от Британския съвет за производство на земеделски култури (British Crop Production Council, BCPC) (1). Когато публикува данните, Комисията използва същата класификация. Ако има необходимост от защита на поверителни данни, публикуват се само данни, обобщени според химическия клас или категорията на продукта.

    Комисията преразглежда списъка с вещества и класификацията според химическия клас или категорията на продукта съгласно процедурата по регулиране с контрол, посочена в член 5, параграф 3 и като отчита развитието на Регламент (ЕО) № …/…. [относно пускането на пазара на продукти за растителна защита].

    ОСНОВНИ ГРУПИ

    Код

    Химичен клас

    Вещества общоприети имена

    CAS RN (2)

    CIPAC (3)

    Категории продукти

     

     

    Общоприета номенклатура

     

     

    Фунгициди и бактерициди

    F0

     

     

     

     

    Неорганични фунгициди

    F1

     

     

     

     

     

    F1.1

    МЕДНИ СЪЕДИНЕНИЯ

    ВСИЧКИ МЕДНИ СЪЕДИНЕНИЯ

     

    44

     

    F1.1

     

    МЕДЕН ХИДРОКСИД

    20427-59-2

    44

     

    F1.1

     

    МЕДЕН ОКСИХЛОРИД

    1332-40-7

    44

     

    F1.1

     

    МЕДЕН СУЛФАТ

    7758-98-7

    44

     

    F1.1

     

    ДРУГИ СОЛИ НА МЕДТА

     

    44

     

    F1.2

    НЕОРГАНИЧНА СЯРА

    СЯРА

    7704-34-9

    18

     

    F1.3

    ДРУГИ НЕОРГАНИЧНИ ФУНГИЦИДИ

    ДРУГИ НЕОРГАНИЧНИ ФУНГИЦИДИ

     

     

    Фунгициди на основата на карбамати и дитиокарбамати

    F2

     

     

     

     

     

    F2.1

    КАРБАНИЛАТНИ ФУНГИЦИДИ

    DIETHOFENCARB

    87130-20-9

    513

     

    F2.2

    КАРБАМАТНИ ФУНГИЦИДИ

    PROPAMOCARB

    24579-73-5

    399

     

    F2.2

     

    IPROVALICARB

    140923-17-7

    620

     

    F2.3

    ДИТИОКАРБАМАТНИ ФУНГИЦИДИ

    МАНКОЗЕБ

    8018-01-7

    34

     

    F2.3

     

    МАНЕБ

    12427-38-2

    61

     

    F2.3

     

    МЕТИРАМ

    9006-42-2

    478

     

    F2.3

     

    ПРОПИНЕБ

    12071-83-9

    177

     

    F2.3

     

    ТИРАМ

    137-26-8

    24

     

    F2.3

     

    ЦИРАМ

    137-30-4

    31

    Фунгициди на основата на бензимидазоли

    F3

     

     

     

     

     

    F3.1

    БЕНЗИМИДАЗОЛОВИ ФУНГИЦИДИ

    КАРБЕНДАЗИМ

    10605-21-7

    263

     

    F3.1

     

    ФУБЕРИДАЗОЛ

    3878-19-1

    525

     

    F3.1

     

    ТИАБЕНДАЗОЛ

    148-79-8

    323

     

    F3.1

     

    ТИОФАНАТ-MEТИЛ

    23564-05-8

    262

    Фунгициди на основата на имидазоли и триазоли

    F4

     

     

     

     

     

    F4.1

    КОНАЗОЛОВИ ФУНГИЦИДИ

    БИТЕРТАНОЛ

    55179-31-2

    386

     

    F4.1

     

    БРОМУКОНАЗОЛ

    116255-48-2

    680

     

    F4.1

     

    ЦИПРОКОНАЗОЛ

    94361-06-5

    600

     

    F4.1

     

    ДИФЕНОКОНАЗОЛ

    119446-68-3

    687

     

    F4.1

     

    ДИНИКОНАЗОЛ

    83657-24-3

    690

     

    F4.1

     

    EPOXICONAZOLE

    106325-08-0

    609

     

    F4.1

     

    ЕТРИДИАЗОЛ

    2593-15-9

    518

     

    F4.1

     

    FENBUCONAZOLE

    114369-43-6

    694

     

    F4.1

     

    FLUQUINCONAZOLE

    136426-54-5

    474

     

    F4.1

     

    ФЛУЗИЛАЗОЛ

    85509-19-9

    435

     

    F4.1

     

    ФЛУТРИАФОЛ

    76674-21-0

    436

     

    F4.1

     

    HEXACONAZOLE

    79983-71-4

    465

     

    F4.1

     

    ИМАЗАЛИЛСУЛФАТ (ENILCONAZOLE)

    58594-72-2

    335

     

    F4.1

     

    МЕТКОНАЗОЛ

    125116-23-6

    706

     

    F4.1

     

    МИКЛОБУТАНИЛ

    88671-89-0

    442

     

    F4.1

     

    ПЕНКОНАЗОЛ

    66246-88-6

    446

     

    F4.1

     

    ПРОПИКОНАЗОЛ

    60207-90-1

    408

     

    F4.1

     

    TEBUCONAZOLE

    107534-96-3

    494

     

    F4.1

     

    TETRACONAZOLE

    112281-77-3

    726

     

    F4.1

     

    ТРИАДИМЕНОЛ

    55219-65-3

    398

     

    F4.1

     

    ТРИЦИКЛАЗОЛ

    41814-78-2

    547

     

    F4.1

     

    ТРИФЛУМИЗОЛ

    99387-89-0

    730

     

    F4.1

     

    ТРИТИКОНАЗОЛ

    131983-72-7

    652

     

    F4.2

    ИМИДАЗОЛОВИ ФУНГИЦИДИ

    ЦИАЗОФАМИД

    120116-88-3

    653

     

    F4.2

     

    ФЕНАМИДОН

    161326-34-7

    650

     

    F4.2

     

    ТРИАЗОКСИД

    72459-58-6

    729

    Фунгициди на основата на морфолини

    F5

     

     

     

     

     

    F5.1

    МОРФОЛИНОВИ ФУНГИЦИДИ

    DIMETHOMORPH

    110488-70-5

    483

     

    F5.1

     

    ДОДЕМОРФ

    1593-77-7

    300

     

    F5.1

     

    ФЕНПРОПИМОРФ

    67564-91-4

    427

    Други фунгициди

    F6

     

     

     

     

     

    F6.1

    АЛИФАТНИ АЗОТНИ ФУНГИЦИДИ

    ЦИМОКСАНИЛ

    57966-95-7

    419

     

    F6.1

     

    ДОДИН

    2439-10-3

    101

     

    F6.1

     

    ГУАЗАТИН

    108173-90-6

    361

     

    F6.2

    АМИДНИ ФУНГИЦИДИ

    БЕНАЛАКСИЛ

    71626-11-4

    416

     

    F6.2

     

    БОСКАЛИД

    188425-85-6

    673

     

    F6.2

     

    ФЛУТОЛАНИЛ

    66332-96-5

    524

     

    F6.2

     

    МЕПРОНИЛ

    55814-41-0

    533

     

    F6.2

     

    МЕТАЛАКСИЛ

    57837-19-1

    365

     

    F6.2

     

    МЕТАЛАКСИЛ-M

    70630-17-0

    580

     

    F6.2

     

    ПРОХЛОРАЗ

    67747-09-5

    407

     

    F6.2

     

    СИЛТИОФАМ

    175217-20-6

    635

     

    F6.2

     

    ТОЛИФЛУАНИД

    731-27-1

    275

     

    F6.2

     

    ЗОКСАМИД

    156052-68-5

    640

     

    F6.3

    АНИЛИДНИФУНГИЦИДИ

    КАРБОКСИН

    5234-68-4

    273

     

    F6.3

     

    ФЕНХЕКСАМИД

    126833-17-8

    603

     

    F6.4

    АНТИБИОТИЧНИ ФУНГИЦИДИ-БАКТЕРИЦИДИ

    KASUGAMYCIN

    6980-18-3

    703

     

    F6.4

     

    POLYOXINS

    11113-80-7

    710

     

    F6.4

     

    СТРЕПТОМИЦИН

    57-92-1

    312

     

    F6.5

    АРОМАТНИ ФУНГИЦИДИ

    ХЛОРТАЛОНИЛ

    1897-45-6

    288

     

    F6.5

     

    ДИКЛОРАН

    99-30-9

    150

     

    F6.6

    ДИКАРБОКСИМИДНИ ФУНГИЦИДИ

    ИПРОДИОН

    36734-19-7

    278

     

    F6.6

     

    ПРОЦИМИДОН

    32809-16-8

    383

     

    F6.7

    ДИНИТРОАНИЛИНОВИ ФУНГИЦИДИ

    ФЛУАЗИНАМ

    79622-59-6

    521

     

    F6.8

    ДИНИТРОФЕНОЛНИ ФУНГИЦИДИ

    ДИНОКАП

    39300-45-3

    98

     

    F6.9

    ОРГАНОФОСФОРНИ ФУНГИЦИДИ

    ФОСЕТИЛ

    15845-66-6

    384

     

    F6.9

     

    ТОЛКЛОФОС-МЕТИЛ

    57018-04-9

    479

     

    F6.10

    ОКСАЗОЛОВИ ФУНГИЦИДИ

    ХИМЕКСАЗОЛ

    10004-44-1

    528

     

    F6.10

     

    ФАМОКСАДОН

    131807-57-3

    594

     

    F6.10

     

    ВИНКЛОЗОЛИН

    50471-44-8

    280

     

    F6.11

    ФЕНИЛПИРОЛНИ ФУНГИЦИДИ

    ФЛУДИОКСОНИЛ

    131341-86-1

    522

     

    F6.12

    ФТАЛИМИДНИ ФУНГИЦИДИ

    КАПТАН

    133-06-2

    40

     

    F6.12

     

    ФОЛПЕТ

    133-07-3

    75

     

    F6.13

    ПИРИМИДИНОВИ ФУНГИЦИДИ

    БУПИРИМАТ

    41483-43-6

    261

     

    F6.13

     

    ЦИПРОДИНИЛ

    121552-61-2

    511

     

    F6.13

     

    ФЕНАРИМОЛ

    60168-88-9

    380

     

    F6.13

     

    МЕПАНИПИРИМ

    110235-47-7

    611

     

    F6.13

     

    ПИРИМЕТАНИЛ

    53112-28-0

    714

     

    F6.14

    ХИНОЛИНОВИ ФУНГИЦИДИ

    ХИНОКСИФЕН

    124495-18-7

    566

     

    F6.14

     

    ХИНОЗОЛ БИС (8-ХИДРОКСИХИНОЛИН) СУЛФАТ

    134-31-6

    677

     

    F6.15

    ХИНОНОВИ ФУНГИЦИДИ

    ДИТИАНОН

    3347-22-6

    153

     

    F6.16

    СТРОБИЛУРИНОВИ ФУНГИЦИДИ

    АЗОКСИСТРОБИН

    131860-33-8

    571

     

    F6.16

     

    ДИМОКСИСТРОБИН

    149961-52-4

    739

     

    F6.16

     

    КРЕЗОКСИМ-МЕТИЛ

    143390-89-0

    568

     

    F6.16

     

    ПИКОКСИСТРОБИН

    117428-22-5

    628

     

    F6.16

     

    ПИРАКЛОСТРОБИН

    175013-18-0

    657

     

    F6.16

     

    ТРИФЛОКСИСТРОБИН

    141517-21-7

    617

     

    F6.17

    ФУНГИЦИДИ НА ОСНОВАТА НА УРЕЯ

    ПЕНЦИКУРОН

    66063-05-6

    402

     

    F6.18

    НЕКЛАСИФИЦИРАНИ ФУНГИЦИДИ

    АЦИБЕНЗОЛАР

    126448-41-7

    597

     

    F6.18

     

    БЕНЗОЕНА КИСЕЛИНА

    65-85-0

    622

     

    F6.18

     

    ДИХЛОРОФЕН

    97-23-4

    325

     

    F6.18

     

    ФЕНПРОПИДИН

    67306-00-7

    520

     

    F6.18

     

    2-PHENYPHENOL

    90-43-7

    246

     

    F6.18

     

    СПИРОКСАМИН

    118134-30-8

    572

     

    F6.18

     

    ДРУГИ ФУНГИЦИДИ

     

     

    Хербициди, продукти за унищожаване на стъбла и на мъх

    H0

     

     

     

     

    Хербициди на основата на феноксифитохормони

    H1

     

     

     

     

     

    H1.1

    ФЕНОКСИ ХЕРБИЦИДИ

    2,4-D

    94-75-7

    1

     

    H1.1

     

    2,4-DB

    94-82-6

    83

     

    H1.1

     

    ДИХЛОРПРОП-P ПРОПИОНОВА КИСЕЛИНА

    15165-67-0

    476

     

    H1.1

     

    МСРА

    94-74-6

    2

     

    H1.1

     

    MCPB

    94-81-5

    50

     

    H1.1

     

    МЕКОПРОП

    7085-19-0

    51

     

    H1.1

     

    МЕКОПРОП-P

    16484-77-8

    475

    Хербициди на основата на триазини и триазинони

    H2

     

     

     

     

     

    H2.1

    МЕТИЛТИОТРИАЗИНОВИ ХЕРБИЦИДИ

    МЕТОПРОТРИН

    841-06-5

    94

     

    H 2.2

    ТРИАЗИНОВИ ХЕРБИЦИДИ

    СИМЕТРИН

    1014-70-6

    179

     

    H2.2

     

    ТЕРБУТИЛАЗИН

    5915-41-3

    234

     

    H2.3

    ТРИАЗИНОНОВИ ХЕРБИЦИДИ

    МЕТАМИТРОН

    41394-05-2

    381

     

    H2.3

     

    МЕТРИБУЗИН

    21087-64-9

    283

    Хербициди на основата на амиди и анилиди

    H3

     

     

     

     

     

    H3.1

    АМИДНИ ХЕРБИЦИДИ

    ДИМЕТЕНАМИД

    87674-68-8

    638

     

    H3.1

     

    FLUPOXAM

    119126-15-7

    8158

     

    H3.1

     

    ISOXABEN

    82558-50-7

    701

     

    H3.1

     

    НАПРОПАМИД

    15299-99-7

    271

     

    H3.1

     

    ПРОПИЗОМИД

    23950-58-5

    315

     

    H3.2

    АНИЛИДНИ ХЕРБИЦИДИ

    ДИФЛУФЕНИКАН

    83164-33-4

    462

     

    H3.2

     

    ФЛОРАЗУЛАМ

    145701-23-1

    616

     

    H3.2

     

    ФЛУФЕНАЦЕТ

    142459-58-3

    588

     

    H3.2

     

    МЕТОСУЛАМ

    139528-85-1

    707

     

    H3.2

     

    МЕТАЗАХЛОР

    67129-08-2

    411

     

    H3.2

     

    ПРОПАНИЛ

    709-98-8

    205

     

    H3.3

    ХЛОРОАЦЕТАНИЛИДНИ ХЕРБИЦИДИ

    АЦЕТОХЛОР

    34256-82-1

    496

     

    H3.3

     

    АЛАХЛОР

    15972-60-8

    204

     

    H3.3

     

    ДИМЕТАХЛОР

    50563-36-5

    688

     

    H3.3

     

    ПРЕТИЛАХЛОР

    51218-49-6

    711

     

    H3.3

     

    ПРОПАХЛОР

    1918-16-7

    176

    Хербициди на основата на карбамати и бискарбамати

    H4

     

     

     

     

     

    H4.1

    БИСКАРБАМАТНИ ХЕРБИЦИДИ

    ХЛОРПРОФАМ

    101-21-3

    43

     

    H4.1

     

    ДЕСМЕДИФАМ

    13684-56-5

    477

     

    H4.1

     

    ФЕНМЕДИФАМ

    13684-63-4

    77

     

    H4.2

    КАРБАМАТНИ ХЕРБИЦИДИ

    АСУЛАМ

    3337-71-1

    240

     

    H4.2

     

    КАРБЕТАМИД

    16118-49-3

    95

    Хербициди на основата на динитроанилинови производни

    H5

     

     

     

     

     

    H5.1

    ДИНИТРОАНИЛИНОВИ ХЕРБИЦИДИ

    БЕНФЛУРАЛИН

    1861-40-1

    285

     

    H5.1

     

    БУТРАЛИН

    33629-47-9

    504

     

    H5.1

     

    ЕТАЛФЛУРАЛИН

    55283-68-6

    516

     

    H5.1

     

    ОРИЗАЛИН

    19044-88-3

    537

     

    H5.1

     

    ПЕНДИМЕТАЛИН

    40487-42-1

    357

     

    H5.1

     

    ТРИФЛУРАЛИН

    2582-09-8

    183

    Хербициди на основата на производни на урея, на урацил или на сулфонилурея

    H6

     

     

     

     

     

    H6.1

    ХЕРБИЦИДИ НА ОСНОВАТА НА СУЛФОНИЛУРЕЯ

    АМИДОСУЛФУРОН

    120923-37-7

    515

     

    H6.1

     

    АЗИМСУЛФУРОН

    120162-55-2

    584

     

    H6.1

     

    БЕНСУЛФУРОН

    99283-01-9

    502

     

    H6.1

     

    ХЛОРСУЛФОРОН

    64902-72-3

    391

     

    H6.1

     

    ЦИНОСУЛФУРОН

    94593-91-6

    507

     

    H6.1

     

    ЕТОКСИСУЛФУРОН

    126801-58-9

    591

     

    H6.1

     

    ФЛАЗАСУЛФУРОН

    104040-78-0

    595

     

    H6.1

     

    ФЛУПИРСУЛФУРОН

    150315-10-9

    577

     

    H6.1

     

    ФОРАМСУЛФУРОН

    173159-57-4

    659

     

    H6.1

     

    ИМАЗОСУЛФУРОН

    122548-33-8

    590

     

    H6.1

     

    ЙОДОСУЛФУРОН

    185119-76-0

    634

     

    H6.1

     

    МЕЗОСУЛФУРОН

    400852-66-6

    663

     

    H6.1

     

    МЕТСУЛФУРОНМЕТИЛ

    74223-64-6

    441

     

    H6.1

     

    НИКОСУЛФУРОН

    111991-09-4

    709

     

    H6.1

     

    ОКСАСУЛФУРОН

    144651-06-9

    626

     

    H6.1

     

    ПРИМИСУЛФУРОН

    113036-87-6

    712

     

    H6.1

     

    ПРОСУЛФОРОН

    94125-34-5

    579

     

    H6.1

     

    РИМСУЛФУРОН

    122931-48-0

    716

     

    H6.1

     

    СУЛФОСУЛФУРОН

    141776-32-1

    601

     

    H6.1

     

    ТИФЕНСУЛФУРОН

    79277-67-1

    452

     

    H6.1

     

    ТРИАСУЛФУРОН

    82097-50-5

    480

     

    H6.1

     

    ТРИБЕНУРОН

    106040-48-6

    546

     

    H6.1

     

    ТРИФЛУСУЛФУРОН

    135990-29-3

    731

     

    H6.1

     

    ТРИТОСУЛФУРОН

    142469-14-5

    735

     

    H6.2

    ХЕРБИЦИДИ НА ОСНОВАТА НА УРАЦИЛ

    ЛЕНАЦИЛ

    2164-08-1

    163

     

    H6.3

    ХЕРБИЦИДИ НА ОСНОВАТА НА УРЕЯ

    ХЛОРОТОЛУРОН

    15545-48-9

    217

     

    H6.3

     

    ДИУРОН

    330-54-1

    100

     

    H6.3

     

    ФЛУОМЕТУРОН

    2164-17-2

    159

     

    H6.3

     

    ИЗОПРОТУРОН

    34123-59-6

    336

     

    H6.3

     

    ЛИНУРОН

    330-55-2

    76

     

    H6.3

     

    МЕТАБЕНЗТИАЗУРОН

    18691-97-9

    201

     

    H6.3

     

    МЕТОБРОМУРОН

    3060-89-7

    168

     

    H6.3

     

    МЕТОКСУРОН

    19937-59-8

    219

    Други хербициди

    H7

     

     

     

     

     

    H7.1

    АРИЛОКСИ ФЕНОКСИПРОПИОНОВИ ХЕРБИЦИДИ

    КЛОДИНАФОП

    114420-56-3

    683

     

    H7.1

     

    ЦИХАЛОФОП

    122008-85-9

    596

     

    H7.1

     

    ДИКЛОФОП

    40843-25-2

    358

     

    H7.1

     

    ФЕНОКСАПРОП-П

    113158-40-0

    484

     

    H7.1

     

    ФЛУАЗИФОП-П-БУТИЛ

    79241-46-6

    395

     

    H7.1

     

    ХАЛОКСИФОП

    69806-34-4

    438

     

    H7.1

     

    ХАЛОКСИФОП-R

    72619-32-0

    526

     

    H7.1

     

    ПРОПАКВИЗАФОП

    111479-05-1

    713

     

    H7.1

     

    КВИЗАЛОФОП

    76578-12-6

    429

     

    H7.1

     

    КВИЗАЛОФОП-П

    94051-08-8

    641

     

    H7.2

    БЕНЗОФУРАНОВИ ХЕРБИЦИДИ

    ЕТОФУМЕЗАТ

    26225-79-6

    233

     

    H7.3

    ХЕРБИЦИДИ НА ОСНОВВАТА НА БЕНЗОЕНА КИСЕЛИНА

    ХЛОРТАЛ

    2136-79-0

    328

     

    H7.3

     

    ДИКАМБА

    1918-00-9

    85

     

    H7.4

    БИПИРИДИЛОВИ ХЕРБИЦИДИ

    ДИКВАТДИБРОМИД

    85-00-7

    55

     

    H7.4

     

    ПАРАКВАТ

    4685-14-7

    56

     

    H7.5

    ЦИКЛОХЕКСАН ДИОНОВИ ХЕРБИЦИДИ

    КЛЕТОДИМ

    99129-21-2

    508

     

    H7.5

     

    ЦИКЛОКСИДИМ

    101205-02-1

    510

     

    H7.5

     

    ТЕПРАЛОКСИДИМ

    149979-41-9

    608

     

    H7.5

     

    ТРАЛКОКСИДИМ

    87820-88-0

    544

     

    H7.6

    ДИАЗИНОВИ ХЕРБИЦИДИ

    ПИРИДАТ

    55512-33-9

    447

     

    H7.7

    ДИКАРБОКСИМИДНИ ХЕРБИЦИДИ

    ЦИНИДОН-ЕТИЛ

    142891-20-1

    598

     

    H7.7

     

    ФЛУМИОКСАЗИН

    103361-09-7

    578

     

    H7.8

    ДИФЕНИЛ ЕТЕРНИ ХЕРБИЦИДИ

    АКЛОНИФЕН

    74070-46-5

    498

     

    H7.8

     

    БИФЕНОКС

    42576-02-3

    413

     

    H7.8

     

    НИТРОФЕН

    1836-75-5

    170

     

    H7.8

     

    OXYFLUORFEN

    42874-03-3

    538

     

    H7.9

    ИМИДАЗОЛИНОНОВИ ХЕРБИЦИДИ

    ИМАЗАМЕТАБЕНЗ

    100728-84-5

    529

     

    H7.9

     

    ИМАЗАМОКС

    114311-32-9

    619

     

    H7.9

     

    ИМАЗЕТАПИР

    81335-77-5

    700

     

    H7.10

    НЕОРГАНИЧНИ ХЕРБИЦИДИ

    АМОНИЕВ СУЛФАМАТ

    7773-06-0

    679

     

    H7.10

     

    ХЛОРАТИ

    7775-09-9

    7

     

    H7.11

    ИЗОКСАЗОЛНИ ХЕРБИЦИДИ

    ИЗОКСАФЛУТОЛ

    141112-29-0

    575

     

    H7.12

    МОРФАКТИНОВИ ХЕРБИЦИДИ

    ФЛУРЕНОЛ

    467-69-6

    304

     

    H 7.13

    НИТРИЛНИ ХЕРБИЦИДИ

    БРОМОКСИНИЛ

    1689-84-5

    87

     

    H7.13

     

    БРОМОКСИНИЛ

    1194-65-6

    73

     

    H7.13

     

    ЙОКСИНИЛ

    1689-83-4

    86

     

    H7.14

    ОРГАНОФОСФОРНИ ХЕРБИЦИДИ

    GLUFOSINATE

    51276-47-2

    437

     

    H7.14

     

    ГЛИФОСАТ

    1071-83-6

    284

     

    H7.15

    ФЕНИЛПИРАЗОЛНИ ХЕРБИЦИДИ

    ПИРАФЛУФЕН-ЕТИЛ

    129630-19-9

    605

     

    H7.16

    ПИРИДАЗИНОНОВИ ХЕРБИЦИДИ

    ХЛОРИДАЗОН

    1698-60-8

    111

     

    H7.16

     

    ФЛУРТАМОН

    96525-23-4

    569

     

    H7.17

    ПИРИДИНКАРБОКСАМИДНИ ХЕРБИЦИДИ

    ПИКОЛИНАФЕН

    137641-05-5

    639

     

    H7.18

    ХЕРБИЦИДИ НА ОСНОВАТА НА ПИРИДИНКАРБОКСИЛНА КИСЕЛИНА

    КЛОПИРАЛИД

    1702-17-6

    455

     

    H7.18

     

    ПИКЛОРАМ

    1918-02-1

    174

     

    H7.19

    ХЕРБИЦИДИ НА ОСНОВАТА НА ПИРИДИЛОКСИ-ОЦЕТНА КИСЕЛИНА

    ФЛУРОКСИПИР

    69377-81-7

    431

     

    H7.19

     

    ТРИКЛОПИР

    55335-06-3

    376

     

    H7.20

    ХИНОЛИНОВИ ХЕРБИЦИДИ

    QUINCLORAC

    84087-01-4

    493

     

    H7.20

     

    КВИНМЕРАК

    90717-03-6

    563

     

    H7.21

    ТИАДИАЗИНОВИ ХЕРБИЦИДИ

    БЕНТАЗОН

    25057-89-0

    366

     

    H7.22

    ТИОКАРБАМАТНИ ХЕРБИЦИДИ

    EPTC

    759-94-4

    155

     

    H7.22

     

    МОЛИНАТ

    2212-67-1

    235

     

    H7.22

     

    ПРОСУЛФОКАРБ

    52888-80-9

    539

     

    H7.22

     

    ТИОБЕНКАРБ

    28249-77-6

    388

     

    H7.22

     

    ТРИАЛАТ

    2303-17-5

    97

     

    H7.23

    ТРИАЗОЛОВИ ХЕРБИЦИДИ

    АМИТРОЛ

    61-82-5

    90

     

    H7.24

    ТРИАЗОЛИНОНОВИ ХЕРБИЦИДИ

    КАРФЕНТРАЗОН-ЕТИЛ

    128639-02-1

    587

     

    H7.25

    ТРИАЗОЛОНОВИ ХЕРБИЦИДИ

    ПРОПОКСИКАРБАЗОН

    145026-81-9

    655

     

    H7.26

    ТРИКЕТОНОВИ ХЕРБИЦИДИ

    МЕЗОТРИОН

    104206-82-8

    625

     

    H7.26

     

    СУЛКОТРИОН

    99105-77-8

    723

     

    H7.27

    НЕКЛАСИФИЦИРАНИ ХЕРБИЦИДИ

    КЛОМАЗОН

    81777-89-1

    509

     

    H7.27

     

    ФЛУРОХЛОРИДОН

    61213-25-0

    430

     

    H7.27

     

    КВИНОКЛАМИН

    2797-51-5

    648

     

    H7.27

     

    МЕТАЗОЛ

    20354-26-1

    369

     

    H7.27

     

    ОКСАДИАРГИЛ

    39807-15-3

    604

     

    H7.27

     

    ОКСАДИАЗОН

    19666-30-9

    213

     

    H7.27

     

    ДРУГИ ХЕРБИЦИДИ, ПРОДУКТИ ЗА УНИЩОЖАВАНЕ НА СТЪБЛА И НА МЪХ

     

     

    Инсектициди и акарициди

    I0

     

     

     

     

    Инсектициди на основата на пиретроиди

    I1

     

     

     

     

     

    I1.1

    ПИРЕТРОИДНИ ИНСЕКТИЦИДИ

    АКРИНАТРИН

    101007-06-1

    678

     

    I1.1

     

    АЛФА-ЦИПЕРМЕТРИН

    67375-30-8

    454

     

    I1.1

     

    БЕТА-ЦИФЛУТРИН

    68359-37-5

    482

     

    I1.1

     

    БЕТА-ЦИПЕРМЕТРИН

    65731-84-2

    632

     

    I1.1

     

    БИФЕНТРИН

    82657-04-3

    415

     

    I1.1

     

    ЦИФЛУТРИН

    68359-37-5

    385

     

    I1.1

     

    ЦИПЕРМЕТРИН

    52315-07-8

    332

     

    I1.1

     

    ДЕЛТАМЕТРИН

    52918-63-5

    333

     

    I1.1

     

    ЕСФЕНВАЛЕРАТ

    66230-04-4

    481

     

    I1.1

     

    ЕТОФЕНПРОКС

    80844-07-1

    471

     

    I1.1

     

    ГАМА-ЦИХАЛОТРИН

    76703-62-3

    768

     

    I1.1

     

    ЛАМБДА-ЦИХАЛОТРИН

    91465-08-6

    463

     

    I1.1

     

    ТАУ-ФЛУВАЛИНАТ

    102851-06-9

    432

     

    I1.1

     

    ТЕФЛУТРИН

    79538-32-2

    451

     

    I1.1

     

    ЦИПЕРМЕТРИН

    52315-07-8

    733

    Инсектициди на основата на хлорирани въглеводороди

    I2

     

     

     

     

     

    I2.1

    ОРГАНОХЛОРНИ ИНСЕКТИЦИДИ

    ДИКОФОЛ

    115-32-2

    123

     

    I2.1

     

    ТЕТРАСУЛ

    2227-13-6

    114

    Инсектициди на основата на карбамати и оксим карбамати

    I3

     

     

     

     

     

    I3.1

    ОКСИМ КАРБАМАТНИ ИНСЕКТИЦИДИ

    МЕТОМИЛ

    16752-77-5

    264

     

    I3.1

     

    ОКСАМИЛ

    23135-22-0

    342

     

    I3.2

    КАРБАМАТНИ ИНСЕКТИЦИДИ

    БЕНФУРАКАРБ

    82560-54-1

    501

     

    I3.2

     

    КАРБАРИЛ

    63-25-2

    26

     

    I3.2

     

    КАРБОФУРАН

    1563-66-2

    276

     

    I3.2

     

    КАРБОСУЛФАН

    55285-14-8

    417

     

    I3.2

     

    ФЕНОКСИКАРБ

    79127-80-3

    425

     

    I3.2

     

    ФОРМЕТАНАТ

    22259-30-9

    697

     

    I3.2

     

    МЕТИОКАРБ

    2032-65-7

    165

     

    I3.2

     

    ПИРИМИКАРБ

    23103-98-2

    231

    Инсектициди на основата на органофосфати

    I4

     

     

     

     

     

    I4.1

    ОРГАНОФОСФОРНИ ИНСЕКТИЦИДИ

    АЗИНФОС-МЕТИЛ

    86-50-0

    37

     

    I4.1

     

    КАДУЗАФОС

    95465-99-9

    682

     

    I4.1

     

    ХЛОРПИРИФОС

    2921-88-2

    221

     

    I4.1

     

    ХЛОРПИРИФОС-МЕТИЛ

    5589-13-0

    486

     

    I4.1

     

    КУМАФОС

    56-72-4

    121

     

    I4.1

     

    ДИАЗИНОН

    333-41-5

    15

     

    I4.1

     

    ДИХЛОРФОС

    62-73-7

    11

     

    I4.1

     

    ДИМЕТОАТ

    60-51-5

    59

     

    I4.1

     

    ЕТОПРОФОС

    13194-48-4

    218

     

    I4.1

     

    ФЕНАМИФОС

    22224-92-6

    692

     

    I4.1

     

    ФЕНИТРОТИОН

    122-14-5

    35

     

    I4.1

     

    ФОСТИАЗАТ

    98886-44-3

    585

     

    I4.1

     

    ИЗОФЕНФОС

    25311-71-1

    412

     

    I4.1

     

    МАЛАТИОН

    121-75-5

    12

     

    I4.1

     

    МЕТАМИДОФОС

    10265-92-6

    355

     

    I4.1

     

    НАЛЕД

    300-76-5

    195

     

    I4.1

     

    ОКСИДЕМЕТОНМЕТИЛ

    301-12-2

    171

     

    I4.1

     

    ФОСАЛОН

    2310-17-0

    109

     

    I4.1

     

    ФОСМЕТ

    732-11-6

    318

     

    I4.1

     

    ФОКСИМ

    14816-18-3

    364

     

    I4.1

     

    ПИРИМИФОСМЕТИЛ

    29232-93-7

    239

     

    I4.1

     

    ТРИХЛОРФОН

    52-68-6

    68

    Инсектициди на основата на биологични и ботанически продукти

    I5

     

     

     

     

     

    I5.1

    БИОЛОГИЧНИ ИНСЕКТИЦИДИ

    АЗАДИРАХТИН

    11141-17-6

    627

     

    I5.1

     

    НИКОТИН

    54-11-5

    8

     

    I5.1

     

    ПИРЕТРИН

    8003-34-7

    32

     

    I5.1

     

    РОТЕНОН

    83-79-4

    671

    Други инсектициди

    I6

     

     

     

     

     

    I6.1

    АНТИБИОТИЧНИ ИНСЕКТИЦИДИ

    АБАМЕКТИН

    71751-41-2

    495

     

    I6.1

     

    МИЛБЕМЕКТИН

    51596-10-2

    51596-11-3

    660

     

    I6.1

     

    СПИНОЗАД

    168316-95-8

    636

     

    I6.3

    ИНСЕКТИЦИДИ НА ОСНОВАТА НА БЕНЗОИЛ УРЕЯ

    ДИФЛУБЕНЗУРОН

    35367-38-5

    339

     

    I6.3

     

    ФЛУФЕНОКСУРОН

    101463-69-8

    470

     

    I6.3

     

    ХЕКСАФЛУМУРОН

    86479-06-3

    698

     

    I6.3

     

    LUFENURON

    103055-07-8

    704

     

    I6.3

     

    НОВАЛУРОН

    116714-46-6

    672

     

    I6.3

     

    ТЕФЛУБЕНЗУРОН

    83121-18-0

    450

     

    I6.3

     

    ТРИФЛУМУРОН

    64628-44-0

    548

     

    I6.4

    КАРБАЗАТНИ ИНСЕКТИЦИДИ

    БИФЕНАЗАТ

    149877-41-8

    736

     

    I6.5

    ДИАЗИЛ ХИДРАЗИНОВИ ИНСЕКТИЦИДИ

    МЕТОКСИФЕНОЗИД

    161050-58-4

    656

     

    I6.5

     

    TEBUFENOZIDE

    112410-23-8

    724

     

    I6.6

    РЕГУЛАТОРИ НА РАСТЕЖА НА НАСЕКОМИТЕ

    БУПРОФЕЗИН

    69327-76-0

    681

     

    I6.6

     

    ЦИРОМАЗИН

    66215-27-8

    420

     

    I6.6

     

    ХЕКСИТИАЗОКС

    78587-05-0

    439

     

    I6.7

    ФЕРОМОНИ НА НАСЕКОМИ

    (E,Z)-9-ДОДЕЦЕНИЛ АЦЕТАТ

    35148-19-7

    422

     

    I6.8

    НИТРОГУАНИДИНОВИ ИНСЕКТИЦИДИ

    КЛОТИАНИДИН

    210880-92-5

    738

     

    I6.8

     

    ТИАМЕТОКСАМ

    153719-23-4

    637

     

    I6.9

    ОРГАНОКАЛАЕНИ ИНСЕКТИЦИДИ

    АЗОЦИКЛОКАЛАЙ

    41083-11-8

    404

     

    I6.9

     

    ЦИХЕКСАТИН

    13121-70-5

    289

     

    I6.9

     

    ФЕНБУТАКАЛАЕН-ОКСИД

    13356-08-6

    359

     

    I6.10

    ОКСАДИАЗИНОВИ ИНСЕКТИЦИДИ

    ИНДОКСАКАРБ

    173584-44-6

    612

     

    I6.11

    ИНСЕКТИЦИДИ НА ОСНОВАТА НА ФЕНИЛ-ЕТЕР

    ПИРИПРОКСИФЕН

    95737-68-1

    715

     

    I6.12

    (ФЕНИЛ-) ПИРАЗОЛОВИ ИНСЕКТИЦИДИ

    ФЕНПИРОКСИМАТ

    134098-61-6

    695

     

    I6.12

     

    ФИПРОНИЛ

    120068-37-3

    581

     

    I6.12

     

    ТЕБУФЕНПИРАТ

    119168-77-3

    725

     

    I6.13

    ПИРИДИНОВИ ИНСЕКТИЦИДИ

    ПИМЕТРОЗИН

    123312-89-0

    593

     

    I6.14

    ПИРИДИЛ МЕТИЛАМИНОВИ ИНСЕКТИЦИДИ

    АЦЕТАМИПРИД

    135410-20-7

    649

     

    I6.14

     

    ИМИДАКЛОПРИД

    138261-41-3

    582

     

    I6.14

     

    ТИАКЛОПРИД

    111988-49-9

    631

     

    I6.15

    СУЛФИТ ЕСТЕРНИ ИНСЕКТИЦИДИ

    ПРОПАРГИТ

    2312-35-8

    216

     

    I6.16

    ТЕТРАЗИНОВИ ИНСЕКТИЦИДИ

    КЛОФЕНТЕЗИН

    74115-24-5

    418

     

    I6.17

    ИНСЕКТИЦИДИ НА ОСНОВАТА НА ТЕТРОНОВА КИСЕЛИНА

    СПИРОДИКЛОФЕН

    148477-71-8

    737

     

    I6.18

    (КАРБАМОИЛ-) ТРИАЗОЛОВИ ИНСЕКТИЦИДИ

    ТРИАЗАМАТ

    112143-82-5

    728

     

    I6.19

    ИНСЕКТИЦИДИ НА ОСНОВАТА НА УРЕЯ

    ДИАФЕНТИУРОН

    80060-09-9

    8097

     

    I6.20

    НЕКЛАСИФИЦИРАНИ ИНСЕКТИЦИДИ

    ЕТОКСАЗОЛ

    153233-91-1

    623

     

    I6.20

     

    FENAZAQUIN

    120928-09-8

    693

     

    I6.20

     

    PYRIDABEN

    96489-71-3

    583

     

    I6.20

     

    ДРУГИ ИНСЕКТИЦИДИ-АКАРИЦИДИ

     

     

    Молускициди (препарати срещу мекотели), общо:

    M0

     

     

     

     

    Молускициди

    M1

     

     

     

     

     

    M1.1

    КАРБАМАТНИ МОЛУСКИЦИДИ

    ТИОДИКАРБ

    59669-26-0

    543

     

    M1.2

    ДРУГИ МОЛУСКИЦИДИ

    ЖЕЛЕЗЕН ФОСФАТ

    10045-86-0

    629

     

    M1.2

     

    МЕТАЛДЕХИД

    108-62-3

    62

     

    M1.2

     

    ДРУГИ МОЛУСКИЦИДИ

     

     

    Регулатори на растежа на растенията, общо:

    PGR0

     

     

     

     

    Физиологични регулатори на растежа на растенията

    PGR1

     

     

     

     

     

    PGR1.1

    ФИЗИОЛОГИЧНИ РЕГУЛАТОРИ НА РАСТЕЖА НА РАСТЕНИЯТА

    ХЛОРМЕКВАТХЛОРИД

    999-81-5

    143

     

    PGR1.1

     

    ЦИКЛАНИЛИД

    113136-77-9

    586

     

    PGR1.1

     

    ДАМИНОЗИД

    1596-84-5

    330

     

    PGR1.1

     

    ДИМЕТИПИН

    55290-64-7

    689

     

    PGR1.1

     

    ДИФЕНИЛАМИН

    122-39-4

    460

     

    PGR1.1

     

    ЕТЕФОН

    16672-87-0

    373

     

    PGR1.1

     

    ЕТОКСИХИН

    91-53-2

    517

     

    PGR1.1

     

    ФЛОРХЛОРФЕНУРОН

    68157-60-8

    633

     

    PGR1.1

     

    ФЛУРПРИМИДОЛ

    56425-91-3

    696

     

    PGR1.1

     

    ИМАЗАКВИН

    81335-37-7

    699

     

    PGR1.1

     

    МАЛЕИНОВ ХИДРАЗИД

    51542-52-0

    310

     

    PGR1.1

     

    МЕПИКВАТ ХЛОРИД

    24307-26-4

    440

     

    PGR1.1

     

    МЕТИЛЦИКЛОПРОПЕН

    3100-04-7

    767

     

    PGR1.1

     

    ПАКЛОБУТРАЗОЛ

    76738-62-0

    445

     

    PGR1.1

     

    ПРОХЕКСАДИОН-КАЛЦИУМ

    127277-53-6

    567

     

    PGR1.1

     

    SODIUM 5-NITROGUAIACOLATE

    67233-85-6

    718

     

    PGR1.1

     

    SODIUM O-NITROPHENOLATE

    824-39-5

    720

     

    PGR1.1

     

    TRINEXAPAC-ETHYL

    95266-40-3

    8349

    Инхибитори на кълнене

    PGR2

     

     

     

     

     

    PGR2.2

    ИНХИБИТОРИ НА КЪЛНЕНЕ

    КАРВОН

    99-49-0

    602

     

    PGR2.2

     

    ХЛОРПРОФАМ

    101-21-3

    43

    Други регулатори на растежа на растенията

    PGR3

     

     

     

     

     

    PGR3.1

    ДРУГИ РЕГУЛАТОРИ НА РАСТЕЖА НА РАСТЕНИЯТА

    ДРУГИ РРР

     

     

    Други пестициди, общо:

    ZR0

     

     

     

     

    Минерални масла

    ZR1

     

     

     

     

     

    ZR1.1

    МИНЕРАЛНО МАСЛО

    НЕФТЕНИ ДЕСТИЛАТИ

    64742-55-8

    29

    Растителни масла

    ZR2

     

     

     

     

     

    ZR2.1

    РАСТИТЕЛНО МАСЛО

    КАТРАНОВИ МАСЛА

     

    30

    Продукти за стерилизация на почвите (вкл. нематоциди)

    ZR3

     

     

     

     

     

    ZR3.1

    МЕТИЛБРОМИД

    МЕТИЛБРОМИД

    74-83-9

    128

     

    ZR3.2

    ДРУГИ ПРОДУКТИ ЗА СТЕРИЛИЗАЦИЯ НА ПОЧВИТЕ

    ХЛОРОПИКРИН

    76-06-2

    298

     

    ZR3.2

     

    ДАЗОМЕТ

    533-74-4

    146

     

    ZR3.2

     

    1,3-ДИХЛОРОПРОПЕН

    542-75-6

    675

     

    ZR3.2

     

    МЕТАМ-НАТРИЙ

    137-42-8

    20

     

    ZR3.2

     

    ДРУГИ ПРОДУКТИ ЗА СТЕРИЛИЗАЦИЯ НА ПОЧВИТЕ

     

     

    Родентициди

    ZR4

     

     

     

     

     

    ZR4.1

    РОДЕНТИЦИДИ

    БРОДИФАКУМ

    56073-10-0

    370

     

    ZR4.1

     

    БРОМАДИОЛОН

    28772-56-7

    371

     

    ZR4.1

     

    ХЛОРАЛОЗА; ГЛЮКОХЛОРАЛОЗА; АНХИДРОГЛЮКОХИРАЛ

    15879-93-3

    249

     

    ZR4.1

     

    ХЛОРОФАЦИНОН

    3691-35-8

    208

     

    ZR4.1

     

    КУМАТЕРТАЛИЛ

    5836-29-3

    189

     

    ZR4.1

     

    ДИФЕНАКУМ

    56073-07-5

    514

     

    ZR4.1

     

    ДИФЕТИАЛОН

    104653-34-1

    549

     

    ZR4.1

     

    FLOCOUMAFEN

    90035-08-8

    453

     

    ZR4.1

     

    ВАРФАРИН

    81-81-2

    70

     

    ZR4.1

     

    ДРУГИ РОДЕНТИЦИДИ

     

     

    Всички други пестициди

    ZR5

     

     

     

     

     

    ZR5.1

    ДЕЗИНФЕКТАНТИ

    ДРУГИ ДЕЗИНФЕКТАНТИ

     

     

     

    ZR5.2

    ДРУГИ ПЕСТИЦИДИ

    ДРУГИ ПРЕПАРАТИ ЗА РАСТИТЕЛНА ЗАЩИТА

     

     


    (1)  Британският съвет за производство на земеделски култури (British Crop Production Council, BCPC) публикува редовно The Pesticide Manual (Наръчник по пестицидите), кратък световен справочник относно пестицидите, който съдържа общоприетите имена на повечето химически пестициди. Тези имена се одобряват официално или временно от Международната организация по стандартизация (ISO).

    (2)  Номер в регистъра по CAS (Chemical Abstracts Service).

    (3)  Аналитичен съвет за международно сътрудничество по пестицидите.


    Top