Tämä asiakirja on ote EUR-Lex-verkkosivustolta
Asiakirja 52024XG03941
Notice for the attention of the data subject to whom the restrictive measures provided for in Council Decision 2010/231/CFSP and Council Regulation (EU) No 356/2010 apply concerning restrictive measures in view of the situation in Somalia
Ilmoitus rekisteröidylle, johon sovelletaan Somaliaan kohdistuvista rajoittavista toimenpiteistä annetussa neuvoston päätöksessä 2010/231/YUTP ja neuvoston asetuksessa (EU) N:o 356/2010 säädettyjä rajoittavia toimenpiteitä
Ilmoitus rekisteröidylle, johon sovelletaan Somaliaan kohdistuvista rajoittavista toimenpiteistä annetussa neuvoston päätöksessä 2010/231/YUTP ja neuvoston asetuksessa (EU) N:o 356/2010 säädettyjä rajoittavia toimenpiteitä
EUVL C, C/2024/3941, 18.6.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/3941/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
|
Euroopan unionin |
FI C-sarja |
|
C/2024/3941 |
18.6.2024 |
Ilmoitus rekisteröidylle, johon sovelletaan Somaliaan kohdistuvista rajoittavista toimenpiteistä annetussa neuvoston päätöksessä 2010/231/YUTP ja neuvoston asetuksessa (EU) N:o 356/2010 säädettyjä rajoittavia toimenpiteitä
(C/2024/3941)
Rekisteröityä pyydetään kiinnittämään huomiota seuraaviin Euroopan parlamentin ja asetuksen (EY) 2018/1725 (1) 16 artiklan mukaisiin tietoihin:
Tämän käsittelyn oikeusperustoina ovat neuvoston päätös 2010/231/YUTP (2), sellaisena kuin se on pantuna täytäntöön neuvoston täytäntöönpanopäätöksellä (YUTP) 2024/1729 (3), ja neuvoston asetus (EU) N:o 356/2010 (4), sellaisena kuin se on pantuna täytäntöön neuvoston täytäntöönpanoasetuksella (EU) 2024/1724 (5).
Tämän käsittelyn rekisterinpitäjänä on Euroopan unionin neuvosto, jota edustaa neuvoston pääsihteeristön ulkosuhteiden pääosaston (RELEX) pääjohtaja. Käsittelystä vastaa pääosaston RELEX.1-osasto, jonka yhteystiedot ovat seuraavat:
|
Council of the European Union |
|
General Secretariat |
|
RELEX.1 |
|
Rue de la Loi/Wetstraat 175 |
|
1048 Bruxelles/Brussel |
|
BELGIQUE/BELGIË |
|
sähköposti: sanctions@consilium.europa.eu |
Neuvoston tietosuojavastaavan yhteystiedot ovat seuraavat:
Tietosuojavastaava
Data.protection@consilium.europa.eu
Käsittelyn tarkoituksena on laatia ja pitää ajan tasalla luettelo henkilöistä, joihin sovelletaan päätöksen 2010/231/YUTP, sellaisena kuin se on pantuna täytäntöön neuvoston täytäntöönpanopäätöksellä (YUTP) 2024/1729, ja asetuksen (EU) N:o 356/2010, sellaisena kuin se on pantuna täytäntöön neuvoston täytäntöönpanoasetuksella (EU) N:o 2024/1724, mukaisia rajoittavia toimenpiteitä.
Rekisteröidyt ovat luonnollisia henkilöitä, jotka täyttävät päätöksessä 2010/231/YUTP ja asetuksessa (EU) N:o 356/2010 säädetyt luetteloon merkitsemisen edellytykset.
Kerättyihin henkilötietoihin kuuluvat tiedot, joita tarvitaan kyseisen henkilön asianmukaiseen tunnistamiseen, sekä perusteet ja muut luetteloon merkitsemiseen liittyvät tiedot.
Henkilötietojen käsittelyn oikeusperustana ovat SEU 29 artiklan perusteella hyväksytyt neuvoston päätökset ja SEUT 215 artiklan perusteella hyväksytyt neuvoston asetukset, joissa säädetään luonnollisten henkilöiden (rekisteröityjen) merkitsemisestä luetteloon sekä varojen jäädyttämisestä ja matkustusrajoituksista.
Käsittely on tarpeen yleistä etua koskevan tehtävän suorittamiseksi asetuksen (EU) 2018/1725 5 artiklan 1 kohdan a alakohdan mukaisesti sekä edellä mainituissa säädöksissä rekisterinpitäjälle asetettujen lakisääteisten velvoitteiden noudattamiseksi asetuksen (EU) 2018/1725 5 artiklan 1 kohdan b alakohdan mukaisesti.
Käsittely on tarpeen tärkeää yleistä etua koskevasta syystä asetuksen (EU) 2018/1725 10 artiklan 2 kohdan g alakohdan mukaisesti.
Neuvosto voi saada rekisteröityjen henkilötietoja jäsenvaltioilta ja/tai Euroopan ulkosuhdehallinnolta. Henkilötietojen vastaanottajina ovat jäsenvaltiot, Euroopan komissio ja Euroopan ulkosuhdehallinto.
Kaikkia henkilötietoja, joita neuvosto on käsitellyt Yhdistyneiden kansakuntien turvallisuusneuvoston ja asiaankuuluvien Yhdistyneiden kansakuntien pakotekomiteoiden tekemien nimeämisten ja niiden päivitysten täytäntöönpanon yhteydessä, säilytetään viiden vuoden ajan siitä, kun rekisteröity on poistettu niiden henkilöiden luettelosta, joiden varoja jäädytetään, tai siitä, kun toimenpiteen voimassaolo on lakannut, tai unionin tuomioistuimen lopullisen päätöksen antamiseen saakka, mikäli asiassa on aloitettu oikeuskäsittely. Neuvosto säilyttää kirjaamiinsa asiakirjoihin sisältyviä henkilötietoja asetuksen (EU) 2018/1725 4 artiklan 1 kohdan e alakohdassa tarkoitettuja yleisen edun mukaisia arkistointitarkoituksia varten.
Neuvoston voi olla tarpeen vaihtaa rekisteröidyn henkilötietoja kolmannen maan tai kansainvälisen järjestön kanssa silloin, kun se panee täytäntöön YK:n nimeämisiä, tai EU:n rajoittavien toimenpiteiden politiikkaan liittyvän kansainvälisen yhteistyön yhteydessä.
Jollei ole tehty tietosuojan riittävyyttä koskevaa päätöstä tai ei ole toteutettu asianmukaisia suojatoimia, henkilötietojen siirto kolmanteen maahan tai kansainväliselle järjestölle voidaan suorittaa asetuksen (EU) 2018/1725 50 artiklan mukaisesti seuraavien edellytysten tai toisen niistä täyttyessä:
|
— |
siirto on tarpeen yleistä etua koskevien tärkeiden syiden vuoksi; |
|
— |
siirto on tarpeen oikeusvaateen laatimiseksi, esittämiseksi tai puolustamiseksi. |
Rekisteröityjen henkilötietojen käsittelyyn ei liity automaattista päätöksentekoa.
Rekisteröidyillä on oikeus saada tietoja ja oikeus tutustua omiin henkilötietoihinsa. Heillä on myös oikeus oikaista ja täydentää omia tietojaan. Tietyissä olosuhteissa heillä voi olla oikeus saada henkilötietonsa poistetuksi tai oikeus vastustaa henkilötietojensa käsittelyä tai pyytää, että niiden käsittelyä rajoitetaan.
Rekisteröidyt voivat käyttää näitä oikeuksiaan ottamalla sähköpostilla yhteyttä rekisterinpitäjään ja lähettämällä viestin kopion edellä mainitulle tietosuojavastaavalle.
Rekisteröityjen on liitettävä pyyntöönsä kopio asiakirjasta, jonka perusteella heidän henkilöllisyytensä voidaan varmistaa (henkilökortti tai passi).
Kyseisessä asiakirjassa on oltava tunnistenumero, myöntämismaa, voimassaoloaika sekä rekisteröidyn nimi, osoite ja syntymäaika. Asiakirjan kopiossa olevat muut tiedot, kuten valokuva tai henkilökohtaiset ominaisuudet, saa peittää.
Rekisteröidyt voivat asetuksen (EU) 2018/1725 mukaisesti tehdä kantelun Euroopan tietosuojavaltuutetulle (edps@edps.europa.eu).
Ennen kantelun tekemistä on suositeltavaa, että rekisteröidyt yrittävät ensin saada asian korjatuksi ottamalla yhteyttä rekisterinpitäjään ja/tai neuvoston tietosuojavastaavaan.
(1) EUVL L 295, 21.11.2018, s. 39.
(2) EUVL L 105, 27.4.2010, s. 17.
(3) EUVL L, 2024/1729, 17.6.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2024/1729/oj.
(4) EUVL L 105, 27.4.2010, s. 1.
(5) EUVL L, 2024/1724, 17.6.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/1724/oj.
ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/3941/oj
ISSN 1977-1053 (electronic edition)