Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32004D0005

    Sklep Komisije z dne 5. novembra 2003 o ustanovitvi Odbora evropskih bančnih nadzornikovBesedilo velja za EGP.

    UL L 3, 7.1.2004, p. 28–29 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Dokument je bil objavljen v posebni izdaji. (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 29/01/2009; razveljavil 32009D0078

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2004/5(1)/oj

    32004D0005



    Uradni list L 003 , 07/01/2004 str. 0028 - 0029


    Sklep Komisije

    z dne 5. novembra 2003

    o ustanovitvi Odbora evropskih bančnih nadzornikov

    (Besedilo velja za EGP)

    (2004/5/ES)

    KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1) Junija 2001 je Komisija sprejela sklepa 2001/527/ES [1] in 2001/528/ES [2] o ustanovitvi Odbora evropskih zakonodajalcev za vrednostne papirje in Evropskega odbora za vrednostne papirje.

    (2) Evropski parlament je v svojih resolucijah z dne 5. februarja in 21. novembra 2002 potrdil štirinivojski regulativni okvir, ki ga priporoča Odbor modrecev za urejanje evropskih trgov vrednostnih papirjev v svojem končnem poročilu, in pozval, da se nekateri vidiki tega pristopa razširijo na bančni in zavarovalniški sektor, pod pogojem, da se Svet jasno zaveže k reformi za zagotovitev ustreznega institucionalnega ravnovesja.

    (3) Svet je 3. decembra 2002 pozval Komisijo, naj izvede to ureditev na področjih bančništva, zavarovalništva in poklicnih pokojnin ter čim prej ustanovi nove odbore s posvetovalno funkcijo za ta področja.

    (4) Ustanoviti je treba neodvisno telo za preučevanje, razpravo in svetovanje Komisiji na področjih pravne ureditve bančništva in bančnega nadzora.

    (5) To telo, ki se bo imenovalo Odbor evropskih bančnih nadzornikov, v nadaljnjem besedilu "Odbor", bi moralo tudi prispevati k usklajeni in pravočasni uporabi zakonodaje Skupnosti v državah članicah ter zbliževanju nadzorne prakse v vsej Skupnosti.

    (6) Odbor bi moral spodbujati sodelovanje v bančništvu, na primer z izmenjavo informacij.

    (7) Ustanovitev Odbora ne sme vplivati na organizacijo bančnega nadzora ne na nacionalni ravni ne na ravni Skupnosti.

    (8) Sestava Odbora bi morala odražati organizacijo bančnega nadzora in tudi upoštevati vlogo centralnih bank pri celokupni stabilnosti bančnega sektorja na nacionalni ravni in na ravni Skupnosti. Jasno je treba opredeliti pravice različnih skupin udeležencev. Zlasti je treba pravice do predsedovanja in glasovanja rezervirati za pristojne nadzorne organe vsake države članice; in sodelovanje v zaupnih razpravah o posameznih nadzorovanih institucijah je treba, kadar je primerno, omejiti na pristojne nadzorne organe in centralne banke, pooblaščene za posebne operativne naloge za nadzor posameznih kreditnih institucij.

    (9) Odbor bi moral sam določiti svoj način delovanja in vzdrževati tesne operativne povezave s Komisijo in odborom, ustanovljenim s Sklepom Komisije 2004/10/ES z dne 5. novembra o ustanovitvi Evropskega odbora za bančništvo [3].

    (10) Odbor bi moral sodelovati z drugimi odbori v finančnem sektorju, zlasti z odborom, ustanovljenim s Sklepom 2004/10/ES, z Odborom za bančni nadzor evropskega sistema centralnih bank in s kontaktno skupino (Groupe de Contact) evropskih bančnih nadzornikov. Odboru bi moralo biti zlasti omogočeno, da povabi opazovalce iz drugih odborov v bančnem in finančnem sektorju.

    (11) Odbor bi se moral dovolj zgodaj obširno na odprt in pregleden način posvetovati z udeleženci na trgu, potrošniki in končnimi uporabniki.

    (12) Kadarkoli Odbor svetuje o določbah, ki se uporabljajo za kreditne institucije in investicijske družbe, se mora posvetovati z vsemi organi, pristojnimi za nadzor investicijskih družb, ki še niso zastopani v Odboru –

    SKLENILA:

    Člen 1

    Ustanovi se neodvisna svetovalna skupina za bančni nadzor v Skupnosti, imenovana "Odbor evropskih bančnih nadzornikov" (v nadaljnjem besedilu "Odbor").

    Člen 2

    Vloga Odbora je svetovati Komisiji, bodisi na njeno zahtevo v roku, ki ga Komisija lahko določi v skladu z nujnostjo zadeve, ali na lastno pobudo, zlasti glede priprave osnutkov izvedbenih ukrepov na področju bančnih dejavnosti.

    Odbor prispeva k usklajeni uporabi direktiv Skupnosti in zbliževanju nadzorne prakse držav članic v vsej Skupnosti.

    Krepi nadzorno sodelovanje, vključno z izmenjavo informacij o posameznih nadzorovanih institucijah.

    Člen 3

    Odbor sestavljajo visoki predstavniki iz naslednjih organizacij:

    (a) nacionalnih državnih organov, pristojnih za nadzor kreditnih institucij, v nadaljnjem besedilu "pristojni nadzorni organi";

    (b) nacionalnih centralnih bank, ki so poleg pristojnega nadzornega organa pooblaščene za posebne operativne naloge za nadzor posameznih kreditnih institucij;

    (c) centralnih bank, ki niso neposredno vključene v nadzor posameznih kreditnih institucij, vključno z Evropsko centralno banko.

    Vsaka država članica imenuje visoke predstavnike, da sodelujejo na zasedanjih Odbora. Evropska centralna banka imenuje visokega predstavnika, da sodeluje pri Odboru.

    Komisija je prisotna na zasedanjih Odbora in imenuje visokega predstavnika, da sodeluje v njegovih razpravah.

    Kadar se izmenjujejo zaupne informacije o posamezni nadzorovani instituciji, se sodelovanje v razpravi lahko omeji na pristojne nadzorne organe in nacionalne centralne banke, pooblaščene za posebne operativne naloge za nadzor zadevnih kreditnih institucij.

    Odbor izvoli predsednika izmed predstavnikov pristojnih nadzornih organov.

    Odbor lahko na svoja zasedanja povabi strokovnjake in opazovalce.

    Člen 4

    Odbor vzdržuje tesne operativne povezave s Komisijo in Odborom, ustanovljenim s Sklepom Komisije 2004/10/ES.

    Lahko ustanovi delovne skupine. Komisija je vabljena k sodelovanju v delovnih skupinah.

    Člen 5

    Preden Odbor pošlje svoje mnenje Komisiji, se dovolj zgodaj obširno ter na odprto in pregledno posvetuje z udeleženci na trgu, potrošniki in končnimi uporabniki.

    Kadar Odbor svetuje o določbah, ki se uporabljajo za kreditne institucije in investicijske družbe, se posvetuje z vsemi organi, pristojnimi za nadzor investicijskih družb, ki še niso zastopani v Odboru.

    Člen 6

    Odbor Komisiji predloži letno poročilo.

    Člen 7

    Odbor sprejme svoj poslovnik in določi svoj način delovanja, vključno z glasovalnimi pravicami. Glasovalno pravico dobijo le predstavniki pristojnih nadzornih organov.

    Člen 8

    Odbor začne opravljati svoje naloge 1. januarja 2004.

    V Bruslju, 5. novembra 2003

    Za Komisijo

    Frederik Bolkestein

    Član Komisije

    [1] UL L 191, 13.7.2001, str. 43.

    [2] UL L 191, 13.7.2001, str. 45.

    [3] UL L 3, 7.1.2004, str. 36.

    --------------------------------------------------

    Top