EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Spoľahlivé referenčné porovnávanie environmentálnej výkonnosti

Spoľahlivé referenčné porovnávanie environmentálnej výkonnosti

Budovanie jednotného trhu pre ekologické výrobky je iniciatíva Európskej komisie na zvýšenie využívania ekologických výrobkov a organizácií, ktorá obsahuje dve nové metódy na zlepšenie merania environmentálnej výkonnosti a informovania o nej.

AKT

Oznámenie Európskej komisie Európskemu parlamentu a Rade: Budovanie jednotného trhu pre ekologické výrobky - Uľahčenie lepšej informovanosti o výsledkoch v oblasti životného prostredia výrobkov a organizácií [COM(2013) 196 final - neuverejnené v úradnom vestníku]

SÚHRN

V ekologických výrobkoch sa v porovnaní s inými podobnými výrobkami účinnejšie využívajú zdroje a tieto výrobky spôsobujú menšie poškodzovanie životného prostredia. Sú tiež užitočné pre spoločnosť, pretože zvyšujú spokojnosť spotrebiteľov, podporujú inovácie a vytvárajú udržateľnú zamestnanosť. Hospodárstvo EÚ, ktoré bude účinnejšie využívať zdroje, by mohlo do roku 2020 vytvoriť 2,8 milióna pracovných miest.

Celosvetovo sa trh s ekologickými výrobkami a službami odhaduje na 4,2 bilióna EUR. EÚ na tomto trhu síce patrí pätinový podiel, na vnútornom trhu však ekologické výrobky tvoria stále len malý zlomok.

Budovanie jednotného trhu s ekologickými výrobkami

Cieľom tejto iniciatívy je posilniť voľný pohyb ekologických výrobkov v celej EÚ prostredníctvom odstránenia možných prekážok, najmä nedostatočného spoločného vymedzenia ekologických výrobkov a organizácií. Ďalšou prekážkou sú vysoké náklady, ktoré pre podniky predstavuje dodržiavanie množstva rôznych systémov označovania a overovania.

V tejto súvislosti Európska komisia zavádza dve metódy s cieľom odstrániť nejednoznačnosť či nedôveru spotrebiteľov, ktoré sa často spájajú s takzvanými ekologickými výrobkami. Environmentálna stopa výrobku (PEF) a environmentálna stopa organizácie (OEF), ktoré sa v Európe vyvíjali počas uplynulých desiatich rokov, slúžia na zlepšenie merania environmentálnej výkonnosti ekologických výrobkov a informovania o nej.

V porovnaní s existujúcimi metódami ponúkajú systémy PEF a OEF niekoľko výhod. Patrí medzi ne jednoznačná identifikácia možných vplyvov na životné prostredie, pri ktorej sa vyžaduje komplexné posúdenie životného cyklu (LCA), ako aj rôzne požiadavky týkajúce sa kvality údajov.

Obidve metódy sprevádzajú pravidlá pre kategórie (CR), ktoré umožňujú jednoduchšie porovnávanie výrobkov alebo sektorov tak, že sa zameriavajú len na tri alebo štyri environmentálne vplyvy. Napríklad pravidlá PEFCR by sa mohli použiť na vytvorenie jedného reprezentatívneho saponátu. Výrobcovia by následne mohli merať environmentálnu výkonnosť novovytvorených saponátov podľa tejto referencie.

Lepšie informovanie

Komisia okrem týchto dvoch metód odporúča používať pri informovaní o environmentálnej výkonnosti výrobkov a organizácii tieto zásady:

  • transparentnosť;
  • dostupnosť a prístupnosť;
  • spoľahlivosť;
  • úplnosť;
  • porovnateľnosť;
  • zrozumiteľnosť.

Počas troch rokov bude Komisia skúšať a overovať tieto dve metódy a súčasne bude pre každú z nich vyvíjať environmentálne referenčné hodnoty. Preskúma aj alternatívne metódy. Komisia následne posúdi úspešnosť používania PEF a OEF a súvisiacich referenčných hodnôt s prihliadnutím na vytváranie nástrojov alebo noriem v oblasti environmentálnej výkonnosti.

SÚVISIACE AKTY

Oznámenie Európskej komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov z 20. septembra 2011: Plán pre Európu efektívne využívajúcu zdroje [KOM(2011) 571 v konečnom znení - neuverejnené v úradnom vestníku]

Odporúčanie Komisie 2013/179/EÚ týkajúce sa používania metód na meranie a oznamovanie environmentálneho správania výrobkov a organizácií počas ich životného cyklu (Ú. v. EÚ L 124, 4.5.2013)

Posledná aktualizácia: 05.02.2014

Začiatok