EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Prudenciniai reikalavimai kredito įstaigoms ir investicinėms įmonėms

Prudenciniai reikalavimai kredito įstaigoms ir investicinėms įmonėms

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) Nr. 575/2013 dėl prudencinių reikalavimų kredito įstaigoms ir investicinėms įmonėms

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

  • Šiuo reglamentu, dar vadinamu Kapitalo reikalavimų reglamentu (KRR), siekiama sugriežtinti prudencinius reikalavimus Europos Sąjungoje (ES) veikiantiems bankams. Tuo tikslu jiems nustatomas reikalavimas turėti pakankamai kapitalo, nuostolius padengiančių įsipareigojimų ir likvidžiojo turto, kad būtų užtikrintas jų finansinis patikimumas. KRR taip pat reikalaujama, kad bankai viešai atskleistų, kaip jie laikosi prudencinių reikalavimų.
  • Pagrindinis tikslas – padidinti bankų patikimumą ir atsparumą nepalankiausioms ekonominėms sąlygoms.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Reglamentu (ES) Nr. 575/2013 nustatomas bendras suderintų prudencinių taisyklių, kurių bankai turi laikytis visoje ES, sąvadas. Bendru taisyklių sąvadu siekiama užtikrinti vienodą visuotinių standartų („Bazelis III“) taikymą visose ES valstybėse narėse.

Šis teisės aktas buvo keletą kartų iš dalies keičiamas, atsižvelgiant į besikeičiančius tarptautinius reguliavimo standartus, kuriuos nustato Bazelio bankų priežiūros komitetas.

Pagrindinės Reglamentu (ES) Nr. 575/2013 numatytos naujovės:

  • didesni ir geresni reikalavimai dėl kapitalo. Reikalaujama, kad bendrasis bankų kapitalas sudarytų ne mažiau kaip 8 % jų turto, įvertinto pagal riziką. Pavyzdžiui, vienas turtas, toks kaip grynieji pinigai, yra laikomas saugiu, todėl jam netaikomas kapitalo poreikio reikalavimas. Kitas turtas, pavyzdžiui, paskolos kitiems bankams, įmonėms ar vartotojams, yra laikomas rizikingesniu, todėl jam šis reikalavimas taikomas. Kuo daugiau įstaiga turi rizikingo turto, tuo didesnio kapitalo jai reikia;
  • likvidumo priemonės. Siekiant užtikrinti, kad bankai būtų pakankamai likvidūs, reglamentu nustatomi du likvidumo reikalavimai:
    • padengimo likvidžiuoju turtu rodiklis, kuriuo siekiama užtikrinti, kad bankai turėtų pakankamai likvidžiojo turto (pavyzdžiui, pinigų ar kito turto, kuris gali būti greitai konvertuojamas į pinigus; neprarandant vertės arba prarandant nedaug vertės) trumpuoju laikotarpiu;
    • grynasis pastovaus finansavimo rodiklis, kuriuo siekiama užtikrinti, kad bankai per daug nepasikliautų trumpalaikiu finansavimu finansuodami savo vidutinės trukmės ir ilgalaikį turtą;
  • sverto poveikio ribojimas. Reglamentu numatomas privalomas sverto koeficientas, kuriuo siekiama atgrasyti bankus nuo per didelės savo veiklos dalies finansavimo skolintomis lėšomis.

Teisės aktai, kuriais iš dalies keičiamas reglamentas

  • Iš dalies keičiančiu Reglamentu (ES) 2016/1014 laikotarpis, per kurį prekiautojams biržos prekėmis netaikomi reikalavimai dėl didelių pozicijų ir dėl nuosavų lėšų poreikio, kaip nustatyta Reglamentu (ES) Nr. 575/2013, pratęsiamas iki 2020 m. gruodžio 31 d. arba iki bet kurių pakeitimų įsigaliojimo dienos, atsižvelgiant į tai, kuri data yra ankstesnė.
  • Iš dalies keičiančiu Reglamentu (ES) 2017/2395 nustatomos pereinamojo laikotarpio nuostatos, skirtos poveikiui nuosavoms lėšoms dėl Tarptautinių apskaitos standartų valdybos 9-ojo tarptautinio finansinės atskaitomybės standarto (9-ojo TFAS)* įvedimo mažinti ir didelių pozicijų tvarkos, taikomos tam tikroms viešojo sektoriaus pozicijoms, išreikštoms bet kurios valstybės narės nacionaline valiuta, taikymo poveikiui mažinti. Reikalaujama, kad bankai, kurie rengia finansines ataskaitas pagal TFAS, 9-ąjį TFAS taikytų nuo 2018 m. sausio 1 d. Atsižvelgiant į tai, kad dėl šio standarto taikymo gali staiga smarkiai padidėti atidėjiniai tikėtiniems kredito nuostoliams ir todėl staiga sumažėti įstaigų bendras 1 lygio nuosavas kapitalas*, reglamentu įstaigoms leidžiama pereinamuoju penkerių metų laikotarpiu iki 2022 m. gruodžio 31 d. prie savo bendro 1 lygio nuosavo kapitalo kaip papildomą kapitalą pridėti dalį atidėjinių tikėtiniems kredito nuostoliams padidėjimo.
  • Iš dalies keičiančiu Reglamentu (ES) 2017/2401 išdėstomi peržiūrėti kapitalo reikalavimai pakeitimo vertybiniais popieriais* pozicijoms. Juo iš dalies keičiami reguliuojamojo kapitalo reikalavimai, taikomi įstaigoms, veikiančioms kaip pakeitimo vertybiniais popieriais sandorių iniciatorės, rėmėjos arba investuotojos, siekiant tinkamai atspindėti specifinius paprasto, skaidraus ir standartizuoto pakeitimo vertybiniais popieriais ypatumus.
  • Reglamentu (ES) 2019/630 iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 575/2013 dėl neveiksnių pozicijų nuostolių minimalaus padengimo lygio. Juo siekiama užkirsti kelią pernelyg dideliam neveiksnių paskolų* kaupimuisi ateityje, pakankamai nepadengus bankų balansų nuostolių. Bandoma užtikrinti, kad bankai atidėtų pakankamai nuosavų išteklių, kai naujos paskolos tampa neveiksnios. Reglamentu nustatoma „prudencinė finansinio stabilumo stiprinimo priemonė“, leidžianti įstaigoms iki įprastų minimalių lygių padengti patirtus ir numatomus naujai suteiktų paskolų nuostolius, kai tos paskolos tampa neveiksnios. Bankui nesilaikant taikomo minimalaus padengimo reikalavimo, atskaitymai daromi iš jo nuosavų lėšų.
  • Iš dalies keičiančiu Reglamentu (ES) 2019/876 nustatomi pakeitimai, susiję su sverto koeficientu, grynojo pastovaus finansavimo rodikliu, nuosavų lėšų ir tinkamų įsipareigojimų reikalavimais, sandorio šalies kredito rizika, rinkos rizika, pagrindinių sandorio šalių pozicijomis, kolektyvinio investavimo subjektų pozicijomis, didelėmis pozicijomis, ataskaitų teikimo ir informacijos atskleidimo reikalavimais.
  • Iš dalies keičiančiu Reglamentu (ES) 2019/2033 nustatoma investicinėms įmonėms skirta riziką ribojanti sistema. Prieš tai visoms investicinėms įmonėms buvo taikomos tos pačios kapitalo, likvidumo ir rizikos valdymo taisyklės kaip ir bankams.
  • Reaguojant į COVID-19 pandemiją, iš dalies keičiančiu Reglamentu (ES) 2020/873 daromi tam tikri Reglamento (ES) Nr. 575/2013 patikslinimai. Jais siekiama laikinai sumažinti kapitalo reikalavimus, kad būtų kuo labiau padidintas bankų gebėjimas skolinti ir padengti su pandemija susijusius nuostolius, kartu išsaugant jų atsparumą. Šie pakeitimai apima tam tikrų tarptautinių apskaitos standartų įgyvendinimo laiko koregavimą ir laikiną lengvatinio režimo išplėtimą neveiksnioms paskoloms, kurioms suteikta vyriausybės garantija – viena iš priemonių, skirtų pandemijos ekonominiam poveikiui sušvelninti.
  • Iš dalies keičiančiu Reglamentu (ES) 2021/558 nustatomi pakeitimai, kuriais siekiama padidinti ES pakeitimo vertybiniais popieriais sistemos bendrą jautrumą rizikai ir taip užtikrinti, kad pakeitimo vertybiniais popieriais naudojimas taptų ekonomiškai perspektyvesnis priežiūros sistemos, kuri išsaugo ES finansinį stabilumą, įstaigoms.

Deleguotieji ir įgyvendinimo aktai

Reglamentu (ES) Nr. 575/2013 Europos Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti deleguotuosius ir įgyvendinimo aktus, siekiant visapusiškai įgyvendinti bendrą bankininkystės taisyklių sąvadą. Su visu šių aktų sąrašu galima susipažinti čia.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

  • Reglamentas (ES) Nr. 575/2013 taikomas nuo 2013 m. birželio 28 d.
  • Iš dalies keičiantis Reglamentas (ES) 2016/1014 taikomas nuo 2016 m. liepos 19 d.
  • Iš dalies keičiantis Reglamentas (ES) 2017/2395 taikomas nuo 2018 m. sausio 1 d.
  • Iš dalies keičiantis Reglamentas (ES) 2017/2401 taikomas nuo 2019 m. sausio 1 d.
  • Iš dalies keičiantis Reglamentas (ES) 2019/630 taikomas nuo 2019 m. balandžio 26 d.
  • Iš dalies keičiantis Reglamentas (ES) 2019/876 taikomas nuo 2021 m. birželio 28 d.
  • Iš dalies keičiantis Reglamentas (ES) 2019/2033 taikomas nuo 2021 m. birželio 26 d.
  • Iš dalies keičiantis Reglamentas (ES) 2020/873 taikomas nuo 2020 m. birželio 27 d.
  • Iš dalies keičiantis Reglamentas (ES) 2021/558 taikomas nuo 2022 m. balandžio 10 d.

KONTEKSTAS

  • Reglamentas (ES) Nr. 575/2013 yra teisės aktų rinkinio, kuris buvo priimtas siekiant padidinti ES bankų sektoriaus atsparumą, dalis. Šiame rinkinyje taip pat yra direktyva. Reglamentu nustatomi prudenciniai reikalavimai finansų įstaigoms, o prie jo pridedama Kapitalo reikalavimų direktyva (Direktyva 2013/36/ES) reglamentuojama galimybė užsiimti indėlių priėmimo veikla.
  • Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

9-asis tarptautinis finansinės atskaitomybės standartas (9-asis TFAS) – standartas, kuriuo siekiama tobulinti finansinės atskaitomybės apie finansines priemones pateikimą finansinėse ataskaitose, naudojant labiau į ateitį orientuotą tikėtinų finansinio turto kredito nuostolių pripažinimo modelį. Dėl 9-ojo TFAS taikymo gali staiga smarkiai padidėti atidėjiniai tikėtiniems kredito nuostoliams ir todėl staiga sumažėti įstaigų bendras 1 lygio nuosavas kapitalas. Todėl reikia priemonių, kurios sumažintų tokį galimą didelį neigiamą poveikį bendram 1 lygio nuosavam kapitalui, atsirandantį dėl tikėtinų kredito nuostolių apskaitymo.
Bendras 1 lygio nuosavas kapitalas – 1 lygio kapitalo dalis, kurią sudaro pagrindinis banko kapitalas, paprastosios akcijos ir nepaskirstytosios pajamos.
Pakeitimas vertybiniais popieriais – sandoris, kuris suteikia galimybes turto skolintojui (paprastai tai būna bankas) refinansuoti paskolų arba turto rinkinį (pavyzdžiui, hipoteką, automobilių išperkamąją nuomą, vartojimo kreditus, kreditines korteles), paverčiant juos vertybiniais popieriais, į kuriuos gali investuoti kiti.
Neveiksni paskola – paskola paprastai laikoma neveiksnia, kai paskolos gavėjui (įmonei ar fiziniam asmeniui) nesumokėjus sutartų sumų ar palūkanų, praėjo daugiau nei 90 dienų arba kai tampa mažai tikėtina, kad paskolos gavėjas ją grąžins.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2013 m. birželio 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 575/2013 dėl prudencinių reikalavimų kredito įstaigoms ir investicinėms įmonėms ir kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 648/2012 (OL L 176, 2013 6 27, p. 1–337)

Vėlesni Reglamento (ES) Nr. 575/2013 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2013 m. birželio 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2013/36/ES dėl galimybės verstis kredito įstaigų veikla ir dėl riziką ribojančios kredito įstaigų ir investicinių įmonių priežiūros, kuria iš dalies keičiama Direktyva 2002/87/EB ir panaikinamos direktyvos 2006/48/EB bei 2006/49/EB (OL L 176, 2013 6 27, p. 338–436)

Žr. konsoliduotą versiją.

2012 m. liepos 4 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 648/2012 dėl ne biržos išvestinių finansinių priemonių, pagrindinių sandorio šalių ir sandorių duomenų saugyklų (OL L 201, 2012 7 27, p. 1–59)

Žr. konsoliduotą versiją.

paskutinis atnaujinimas 28.06.2023

Į viršų