EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Elektri- ja elektroonikaseadmetest tekkinud jäätmete täielik ärakasutamine

Elektri- ja elektroonikaseadmetest tekkinud jäätmete täielik ärakasutamine

 

KOKKUVÕTE:

direktiiv 2012/19/EL elektri- ja elektroonikaseadmetest tekkinud jäätmete (elektroonikaromude) kohta

MIS ON DIREKTIIVI EESMÄRK?

Direktiivi eesmärk on kaitsta keskkonda ja inimeste tervist, edendades säästvat tarbimist ja tootmist. Selleks

  • ennetatakse elektri- ja elektroonikaseadmetest tekkinud jäätmete*, (Elektroonikaromude) tekkimist;
  • soodustatakse elektri- ja elektroonikaseadmetest* tekkinud jäätmete (elektroonikaromude) korduvkasutamist, ringlussevõttu ja muul viisil taaskasutamist;
  • toetatakse ressursside tõhusat kasutamist ning väärtuslike teiseste toorainete saamist.

PÕHIPUNKTID

Õigusakt:

  • sõnastatakse uuesti ja tunnistatakse kehtetuks algne elektroonikaromude direktiiv (direktiiv 2002/96/EÜ), mida on pärast selle vastuvõtmist oluliselt muudetud;
  • jaotatakse elektroonikaromud eri kategooriatesse, näiteks väikesed ja suured seadmed, soojusvahetusseadmed, ekraanid, lambid, väikesed infotehnoloogia- ja telekommunikatsiooniseadmed;
  • ei kohaldata teatud liiki elektri- ja elektroonikaseadmetele, eelkõige sõjaliseks otstarbeks või kosmosesse saatmiseks ettenähtud seadmetele, hõõglampidele, aktiivsetele siirdatavatele meditsiiniseadmetele või transpordivahenditele.

ELi riigid peavad:

  • edendama tootjate ja ringlussevõtjate vahelist koostööd, et kavandada niisuguseid elektriseadmeid, mida saab korduvkasutada, demonteerida ja taaskasutada kooskõlas ökodisaini direktiiviga (direktiiv 2009/125/EÜ);
  • vähendama elektroonikaromude kõrvaldamist sortimata olmejäätmetena;
  • lubama kodumajapidamistest ja turustajatelt pärit elektroonikaromusid tasuta tagastada;
  • keelama liigiti kogutud elektroonikaromude kõrvaldamise, mida ei ole nõuetekohaselt töödeldud;
  • tagama iga-aastase minimaalse elektroonikaromude kogumise määra. Alates 2016. aastast on see määr 45 % kolmel eelneval aastal müüdud elektri- ja elektroonikaseadmete kogumassist ning alates 2019. aastast kasvab kogumise määr 65 %-ni, mis vastab eesmärgile koguda 85 % tekkinud elektroonikaromude kogumassist. Riigid võivad kehtestada ambitsioonikamad eesmärgid.

Bulgaaria, Leedu, Läti, Malta, Poola, Rumeenia, Slovakkia, Sloveenia, Tšehhi ja Ungari võivad ebapiisava taristu ning elektri- ja elektroonikaseadmete tarbimise madala taseme tõttu lükata 2019. aasta kogumise määra saavutamise edasi kuni aastani 2021.

Samuti peavad ELi riigid:

  • kontrollima, et kõik elektroonikaromusid töötlevad käitised on ametlikult litsentsitud;
  • looma elektri- ja elektroonikaseadmeid tootvate või neid importivate ettevõtete registri;
  • teostama kontrolli, et tagada kooskõla õigusaktidega, ja kehtestama karistused seaduste rikkumise eest;
  • nõudma, et tootjad:
    • saavutavad minimaalsed töötlemise eesmärgid eri elektroonikaromude kategooriates;
    • rahastavad lisaks kodumajapidamistele ka kõigi kasutajate nende toodete kogumist, töötlemist, taaskasutamist ja keskkonnaohutut kõrvaldamist, mis on müügil alates 13. augustist 2005;
    • annavad üldsusele teavet elektroonikaromude tagastamise ja kogumise kohta.

Rakendusaktid

2017. aasta aprillis võttis Euroopa Komisjon vastu rakendusmääruse (EL) 2017/699. Selles sätestatakse meetodid, kuidas arvutada:

  • ELi riigi turul müüdud elektri- ja elektroonikaseadmete massi;
  • ELi riigis tekkinud elektroonikaromude üldkogust.

2019. aasta veebruaris võttis komisjon vastu rakendusmääruse (EL) 2019/290, millega kehtestatakse elektri- ja elektroonikaseadmete tootjate registreerimise ja nende poolt registrile esitatava aruandluse vorm.

Komisjon on esitanud Euroopa Parlamendile ja nõukogule järgmised aruanded:

  • aruanne, milles käsitletakse direktiivi 2012/19/EL kohaldamisala läbivaatamist, kogumismäärade saavutamise tähtaegade läbivaatamist ning võimalust sätestada kõnealuse direktiivi III lisas esitatud elektri- ja elektrooniliste seadmete ühe või mitme kategooria puhul individuaalsed kogumismäärad;
  • aruanne elektri- ja elektroonikaseadmete romude taaskasutuse sihtarvude läbivaatamise kohta, eraldi sihtmäärade võimaliku kehtestamise kohta elektroonikaromude korduskasutamiseks ettevalmistamisele ja elektroonikaromude direktiivi 2012/19/EL artikli 11 lõikes 6 sätestatud taaskasutuse sihtarvu saavutamise arvutusmeetodi läbivaatamise kohta;
  • aruanne komisjonile elektroonikaromude direktiiviga antud delegeeritud õigusaktide vastuvõtmise õiguse kasutamise kohta.

Nende aruannete põhjal jõudis komisjon järeldusele, et õigusakte ei ole vaja muuta.

MIS AJAST DIREKTIIVI KOHALDATAKSE?

Direktiivi kohaldatakse alates 13. augustist 2012. Direktiiviga 2012/19/EL muudeti ja asendati direktiiv 2002/96/EÜ ja selle hilisemad muudatused. Direktiivis 2012/19/EL sisalduvad uued eeskirjad pidid ELi riikides jõustuma hiljemalt 14. veebruariks 2014.

TAUST

  • Elektri- ja elektroonikaseadmetest, nagu arvutid, telerid, külmikud ja mobiiltelefonid, tekkinud jäätmete hulk kasvab iga aastaga. 2005. aastal tekkis umbes 9 miljonit tonni jäätmeid. Eeldatakse, et 2020. aastaks kasvab jäätmete hulk umbes 12 miljoni tonnini.
  • Jäätmed ei sisalda mitte ainult nappe ja kalleid ressursse, mida saab korduvkasutada, vaid ka ohtlikku materjali, mida peab õigesti käitlema, et vältida keskkonna- ja terviseprobleeme.
  • Lisateave:

PÕHIMÕISTED

Elektri- ja elektroonikaseadmest tekkinud jääde: elektri- või elektroonikaseade, aine või ese, mida kavatsetakse või mis tuleb kasutuselt kõrvaldada.
Elektri- ja elektroonikaseade: seade, mis vajab nõuetekohaseks toimimiseks elektrivoolu või elektromagnetvälja.

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 4. juuli 2012. aasta direktiiv 2012/19/EL elektri- ja elektroonikaseadmetest tekkinud jäätmete (elektroonikaromude) kohta (uuesti sõnastatud) (ELT L 197, 24.7.2012, lk 38–71)

Direktiivi 2012/19/EL hilisemad muudatused on algdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

SEONDUVAD DOKUMENDID

Komisjoni 19. veebruari 2019. aasta rakendusmäärus (EL) 2019/290, millega kehtestatakse elektri- ja elektroonikaseadmete tootjate registreerimise ja nende poolt registrile esitatava aruandluse vorm (ELT L 48, 20.2.2019, lk 6–16)

Komisjoni 18. aprilli 2017. aasta rakendusmäärus (EL) 2017/699, millega kehtestatakse liikmesriikides turule lastud elektri- ja elektroonikaseadmete massi arvutamise ühine metoodika ning liikmesriikides tekkinud elektroonikaromude koguse massi järgi arvutamise ühine metoodika (ELT L 103, 19.4.2017, lk 17–21)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 21. oktoobri 2009. aasta direktiiv 2009/125/EÜ, mis käsitleb raamistiku kehtestamist energiamõjuga toodete ökodisaini nõuete sätestamiseks (ELT L 285, 31.10.2009, lk 10–35)

Vt konsolideeritud versioon.

Komisjoni aruanne Euroopa Parlamendile ja nõukogule, milles käsitletakse direktiivi 2012/19/EL (elektri- ja elektroonikaseadmetest tekkinud jäätmete kohta) (uus elektroonikaromude direktiiv) kohaldamisala läbivaatamist, uue elektroonikaromude direktiivi artikli 7 lõike 1 kohaste kogumismäärade saavutamise tähtaegade läbivaatamist ning võimalust sätestada kõnealuse direktiivi III lisas esitatud elektri- ja elektrooniliste seadmete ühe või mitme kategooria puhul individuaalsed kogumismäärad (COM(2017) 171 final, 18.4.2017)

Komisjoni aruanne Euroopa Parlamendile ja nõukogule komisjonile direktiiviga 2012/19/EL (elektri- ja elektroonikaseadmetest tekkinud jäätmete (elektroonikaromude) kohta) antud delegeeritud õigusaktide vastuvõtmise õiguse kasutamise kohta (COM(2017) 172 final, 18.4.2017)

Komisjoni aruanne Euroopa Parlamendile ja nõukogule elektri- ja elektroonikaseadmete romude taaskasutuse sihtarvude läbivaatamise kohta, eraldi sihtmäärade võimaliku kehtestamise kohta elektroonikaromude korduskasutamiseks ettevalmistamisele ja elektroonikaromude direktiivi 2012/19/EL artikli 11 lõikes 6 sätestatud taaskasutuse sihtarvu saavutamise arvutusmeetodi läbivaatamise kohta (COM(2017) 173 final, 18.4.2017)

Viimati muudetud: 24.07.2019

Üles