EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Оптимално използване на отпадъците от електрическо и електронно оборудване

Оптимално използване на отпадъците от електрическо и електронно оборудване

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 2012/19/ЕС относно отпадъци от електрическо и електронно оборудване (ОЕЕО)

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

Тя има за цел да защити околната среда и човешкото здраве като насърчи устойчивото производство и потребление. Тя го прави като:

  • предотвратява създаването на отпадъци от електрическо и електронно оборудване (ОЕЕО)*;
  • насърчава повторното използване, рециклиране и други начини на оползотворяване на отпадъци от електрическо и електронно оборудване (ЕЕО)*;
  • подкрепя ефективното използване на ресурсите и оползотворяване на ценни вторични суровини.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Законодателството:

  • преработва и отменя първоначалната директива за ОЕЕО (Директива 2002/96/ЕО), която беше съществено изменена след нейното приемане;
  • категоризира ОЕЕО в различни категории, напр. малки и големи съоръжения за обмен на температура, екрани, лампи и малко ИТ и телекомуникационно оборудване;
  • не се прилага към определени видове електрическо и електронно оборудване, главно материали за военни или космически цели, електрически лампи с нажежаема жичка, активни имплантируеми медицински изделия или транспортни средства.

Държавите от ЕС трябва да:

  • насърчават сътрудничеството между производителите и извършващите рециклирането, за да се проектира електрическо оборудване, което може да бъде използвано повторно, разглобено или възстановени в съответствие с директивата за екодизайн (Директива 2009/125/ЕО);
  • да намалят до минимум изхвърлянето на ОЕЕО в несортираните общински отпадъци;
  • позволят на частните домакинства и дистрибутори да връщат ОЕЕО безплатно;
  • да забранят изхвърлянето на ОЕЕО, събрани отделно, които не са били правилно третирани;
  • да гарантират минимален процент на събиране на ОЕЕО. От 2016 г. това са 45% от общото тегло на електрическото и електронно оборудване, което е било продадено през последните 3 години, а от 2019 г. тази цел се увеличава с 65%, което е еквивалентът на цел за събиране на 85% от общото количество генерирани ОЕЕО. Те трябва да си поставят по-амбициозни цели.

На България, Чехия, Латвия, Литва, Унгария, Малта, Полша, Румъния, Словения и Словакия е разрешено да отложат до 2021 г. постигането на процента за събиране за 2019 г. поради липсата на необходимата инфраструктура и техните ниски нива на потребление на ЕЕО.

Държавите от ЕС трябва също така:

  • да проверяват дали всички заводи, третиращи ОЕЕО, са официално лицензирани;
  • да създадат регистър на всички компании, произвеждащи или внасящи електрическо и електронно оборудване;
  • да извършват инспекции, за да гарантират съответствие със законодателството и да създават санкции за нарушаване на закона;
  • да изискват от производителите да:
    • отговарят на минимални цели за третиране за различни категории ОЕЕО;
    • финансират разходите по събирането, третирането, оползотворяването и екологосъобразното обезвреждане на ОЕЕО от всички потребителите, с изключение на домакинствата, на продаваните продукти от дата 13 август 2005 г.;
    • предоставят информация на обществеността относно това как ОЕЕО могат да бъдат върнати и събрани.

Актове за изпълнение

През април 2017 г. Европейската комисия прие Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/699. Той определя методите за изчисляване на:

  • теглото на ЕЕО, продадени на пазара на всяка държава от ЕС;
  • количеството на OЕЕО, генерирано по тегло за всяка държава от ЕС.

През февруари 2019 г. Комисията прие Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/290 за установяване на формата за регистрация и докладване от производителите на електрическо и електронно оборудване в регистъра.

Комисията представи следните доклади до Европейския парламент и Съвета:

  • доклад относно прегледа на приложното поле на Директива 2012/19/ЕС и преразглеждане на сроковете за постигане на нивата на събираемост, и възможността за установяване на индивидуални нива на събираемост за една или повече категории електрическо и електронно оборудване в приложение III към Директивата;
  • доклад относно преразглеждането на целевите нива на оползотворяване на ОЕЕО,относно възможното определяне на отделни целеви нива на подготовка на ОЕЕО за повторна употреба и относно преразглеждането на метода за изчисляване на целевите нива на оползотворяване, посочен в член 11, параграф 6 от Директива 2012/19/ЕС относно ОЕЕО;
  • доклад относно упражняването на правомощието за приемане на делегирани актове, предоставено на Комисията по силата на Директивата за ОЕЕО.

Въз основа на тези доклади Комисията заключи, че законодателството не следва да бъде изменяно.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Тя се прилага от 13 август 2012 г. Директива 2012/19/EС преразглежда и заменя Директива 2002/96/ЕО и нейните последващи изменения. Новите правила, съдържащи се в Директива 2012/19/ЕС трябваше да станат закон в държавите от ЕС до 14 февруари 2014 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

  • Отпадъците от електрическо и електронно оборудване, като компютри, телевизори, хладилници и мобилни телефони, се увеличават всяка година. През 2005 г. те са генерирали 9 млн. тона. До 2020 г. се очаква да се увеличат до около 12 млн. тона.
  • Отпадъците съдържат оскъдни и скъпи ресурси, които могат да бъдат използвани повторно, но също и опасни материали, които трябва да бъдат правилно управлявани, за да се избегнат проблеми с околната среда и човешкото здраве.
  • За допълнителна информация вижте:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Отпадъци от електрическо и електронно оборудване: всяко електрическо или електронно оборудване, вещество или обект, който по принцип е предназначен да бъде или се изисква да бъде изхвърлен.
Електрическо и електронно оборудване: оборудване, което зависи от електрически ток или електромагнитни полета, за да работи правилно.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива 2012/19/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2012 година относно отпадъци от електрическо и електронно оборудване (ОЕЕО) (преработена) (ОВ L 197, 24.7.2012 г., стр. 38—71)

Последващите изменения на Директива 2012/19/ЕС са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/290 на Комисията от 19 февруари 2019 година за установяване на формата за регистрация и докладване от производителите на електрическо и електронно оборудване до регистъра (OВ L 48, 20.2.2019 г., стр. 6—16)

Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/699 на Комисията от 18 април 2017 година за установяване на обща методика за изчисляване на теглото на електрическото и електронното оборудване (ЕЕО), пуснато на пазара на всяка държавa членкa, и на обща методика за изчисляване на теглото на количеството генерирани отпадъци от електрическо и електронно оборудване (ОЕЕО) във всяка държавa членкa (ОВ L 103, 19.4.2017 г., стр. 17—21)

Директива 2009/125/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 21 октомври 2009 година за създаване на рамка за определяне на изискванията за екодизайн към продукти, свързани с енергопотреблението (ОВ L 285, 31.10.2009 г., стр. 10—35)

Вж. консолидираната версия.

Доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета относно прегледа на приложното поле на Директива 2012/19/ЕС относно отпадъци от електрическо и електронно оборудване (новата Директива за ОЕЕО) и преразглеждане на сроковете за постигане на нивата на събираемост, посочени в член 7, параграф 1 от новата Директива за ОЕЕО, и възможността за установяване на индивидуални нива на събираемост за една или повече категории електрическо и електронно оборудване в приложение III към Директивата (COM(2017) 171 final, 18.4.2017)

Доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета относно упражняването на правомощието за приемане на делегирани актове, предоставено на Комисията по силата на Директива 2012/19/ЕС относно отпадъци от електрическо и електронно оборудване (ОЕЕО) (COM(2017) 172 final, 18.4.2017 г.)

Доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета относно преразглеждането на целевите нива на оползотворяване на ОЕЕО, относно възможното определяне на отделни целеви нива на подготовка на ОЕЕО за повторна употреба и относно преразглеждането на метода за изчисляване на целевите нива на оползотворяване, посочен в член 11, параграф 6 от Директива 2012/19/ЕС относно ОЕЕО (COM(2017) 173 final, 18.4.2017 г.)

последно актуализация 24.07.2019

Нагоре