26.3.2014   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 87/10


VÝZVA K PŘEDKLÁDÁNÍ NÁVRHŮ – EACEA/13/14

V rámci programu Erasmus+ Vnitrostátní orgány pro učňovskou přípravu

2014/C 87/07

1.   Cíle a popis

Cílem výzvy je podpořit zavedení nebo modernizaci učňovské přípravy v rámci systémů počátečního odborného vzdělávání a přípravy.

Výzva podporuje rozvoj kvalitního učňovského typu odborné přípravy a excelence v učení založeném na praxi v oblasti odborného vzdělávání a přípravy prostřednictvím partnerství mezi vnitrostátními orgány zodpovědnými za vzdělávání, zaměstnanost a hospodářské věci, sociálními partnery, příslušnými zprostředkujícími subjekty (jako jsou obchodní, průmyslové a řemeslnické komory a profesní a odvětvové organizace), poskytovateli odborného vzdělávání a přípravy a jinými příslušnými zainteresovanými subjekty.

Tato výzva se obrací na vnitrostátní orgány pověřené systémy učňovského vzdělávání zakotvenými v systémech odborného vzdělávání a přípravy v každé zemi účastnící se programu Erasmus+ nebo na jimi určenou organizaci.

Účelem přímého zapojení příslušných vnitrostátních orgánů je zajistit, aby projekty budováním vysoce kvalitní učňovské přípravy účinně přispěly k vnitrostátním reformám, aby je bylo možné propojit s činností Evropské aliance pro učňovskou přípravu a aby navázaly na komuniké z Brugg. Každý projekt bude čerpat z postupů v jedné nebo více zemích účastnících se programu Erasmus+ a bude tak využívat přenos znalostí a zkušeností. Aktivní zapojení vnitrostátních subjektů zainteresovaných na učňovské přípravě, jako jsou sociální partneři (zaměstnavatelské a zaměstnanecké organizace), školy poskytující odborné vzdělávání a přípravu, jednotlivé společnosti a zprostředkující organizace, bude významnou složkou kvality návrhu.

Tato výzva je jedním z opatření na podporu Evropské aliance pro učňovskou přípravu a podporuje úsilí členských států o reformu politiky v tomto ohledu.

2.   Způsobilí žadatelé

Tato výzva se obrací na vnitrostátní orgány pověřené systémy učňovského vzdělávání zakotvenými v systémech odborného vzdělávání a přípravy v každé zemi účastnící se programu Erasmus+, které usilují o jejich reformu.

Žádosti o grant musí předložit alespoň dva subjekty alespoň ze dvou různých zemí účastnících se programu.

Způsobilým vedoucím žadatelem (koordinátorem) musí být vnitrostátní orgán nebo organizace určená vnitrostátním orgánem, které jsou zodpovědné za odborné vzdělávání a přípravu a za vymezování, sledování a případně revizi legislativního rámce pro učňovskou přípravu a dále se nacházejí v zemi účastnící se programu.

Způsobilými spolužadateli mohou být ministerstva a jiné zainteresované subjekty, například sociální partneři, podniky, obchodní komory, poskytovatelé odborného vzdělávání a přípravy atd.

Je-li vedoucím žadatelem (koordinátorem) organizace určená vnitrostátním orgánem, musí být vnitrostátní orgán, který ji určil, uveden v žádosti jako spolužadatel nebo jako přidružený subjekt či partner, jenž se na provádění podílí beznákladově.

Fyzické osoby nejsou způsobilé.

Způsobilými zeměmi jsou:

28 členských států Evropské unie,

země ESVO a EHP: Island, Lichtenštejnsko, Norsko (1),

kandidátské země EU: Turecko, Bývalá jugoslávská republika Makedonie (2),

potenciální kandidátské země EU: Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Srbsko (2).

3.   Způsobilé činnosti

Činnosti prováděné v rámci projektu musí být zřetelně provázány s probíhajícími nebo plánovanými reformami, jejichž účelem je zřízení či posílení učňovské přípravy, přičemž musí být v těchto reformách pevně zakotveny. Činnosti musí zapojit příslušné vnitrostátní zainteresované subjekty, ale také čerpat z rad a odborných znalostí rovnocenných subjektů z jedné nebo více zemí účastnících se programu Erasmus+ s dobře zavedenými systémy učňovského vzdělávání, či které procházejí podobnými reformními procesy.

V rámci této výzvy k předkládání návrhů jsou způsobilé tyto typy činností:

přezkumy předloh vnitrostátních právních předpisů, studie proveditelnosti (včetně pilotních odvětví, která se mají podílet na učňovské přípravě), analýza nákladů a přínosů,

podrobné akční plány rozvoje a provádění reforem učňovské přípravy,

vyhodnocení pilotních systémů a návrh hodnotících metodik, včetně ukazatelů kvality,

pořádání konferencí, seminářů a pracovních skupin nebo účast na nich,

odborná příprava, včetně strategie, jak se stát vnitropodnikovými školiteli,

osvětové kampaně, opatření na zhodnocení a šíření; činnosti, které podporují udržitelnost projektu (propagace mezi cílovou populací a potenciálními budoucími partnery),

sdílení příkladů správné praxe nebo inovačních postupů,

výzkumné činnosti,

komunity odborníků.

Doba trvání projektů je 24 měsíců. Žádosti pro projekty, které mají trvat kratší nebo delší dobu, než je doba uvedená v této výzvě k předkládání návrhů, nebudou přijaty.

4.   Kritéria přidělení

Způsobilé žádosti budou hodnoceny na základě těchto kritérií:

1)

Význam projektu (maximálně 40 bodů – minimální práh 20 bodů)

2)

Kvalita návrhu a provádění projektu (maximálně 20 bodů – práh minimálně 10 bodů)

3)

Kvalita konsorcia projektu a dohod o spolupráci (maximálně 20 bodů – práh minimálně 10 bodů)

4)

Dopad a šíření (maximálně 20 bodů – práh minimálně 10 bodů)

5.   Rozpočet

Celkový rozpočet přidělený na spolufinancování projektů se odhaduje na 4 miliony EUR.

Výše každého grantu bude činit mezi 100 000 a 300 000 EUR. Agentura předpokládá, že bude financovat asi 16 návrhů.

Grant EU je omezen na maximální míru spolufinancování ve výši 75 % způsobilých nákladů.

Agentura si vyhrazuje právo nerozdělit všechny prostředky, které jsou k dispozici.

6.   Lhůta pro předložení žádostí

Žádosti musí být předloženy nejpozději v poledne dne 26. června 2014 do 12:00 hod. (bruselského času).

Žádosti splňují tyto požadavky:

musí být předloženy výlučně prostřednictvím předepsaného úředního on-line formuláře žádosti,

mohou být zpracovány v jakémkoliv úředním jazyce EU.

Upozorňujeme, že v úvahu budou vzaty pouze žádosti předložené on-line prostřednictvím elektronického formuláře.

V případě nesplnění uvedených požadavků bude žádost zamítnuta.

7.   Úplné údaje

Pokyny společně s formulářem žádosti naleznete na této internetové adrese:

http://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus_en

Žádosti musí splňovat všechny podmínky pokynů.


(1)  Na účast Islandu, Lichtenštejnska a Norska se vztahuje rozhodnutí Smíšeného výboru EHP. Jestliže v době přijetí rozhodnutí o udělení grantu nebude nařízení o programu Erasmus+ začleněno do Dohody o EHP, nezískají účastníci z těchto zemí finanční podporu a nebudou zohledněni, pokud jde o minimální velikost konsorcií/partnerství.

(2)  Účast Turecka, Bývalé jugoslávské republiky Makedonie, Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory a Srbska na této výzvě k předkládání návrhů je podmíněna podpisem memoranda o porozumění mezi Komisí a příslušnými orgány každé z těchto zemí. Nebude-li memorandum o porozumění v době přijetí rozhodnutí o udělení grantu podepsáno, nezískají účastníci z dané země finanční podporu a nebudou zohledněni, pokud jde o minimální velikost konsorcií/partnerství.