EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019SC0351

PRACOVNÍ DOKUMENT ÚTVARŮ KOMISE SOUHRN POSOUZENÍ DOPADŮ Průvodní dokument k NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) .../..., kterým se stanoví požadavky na ekodesign praček pro domácnost a praček se sušičkou pro domácnost v souladu se směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2009/125/ES, mění nařízení Komise (ES) č. 1275/2008 a zrušuje nařízení Komise (EU) č. 1015/2010 a NAŘÍZENÍ KOMISE V PŘENESENÉ PRAVOMOCI (EU) .../..., kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/1369, pokud jde o uvádění spotřeby energie na energetických štítcích praček pro domácnost a praček se sušičkou pro domácnost, a zrušuje nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) č. 1061/2010 a směrnice Komise 96/60/ES

SWD/2019/0351 final

Souhrnný přehled

Posouzení dopadů nařízení, kterým se stanoví požadavky na ekodesign praček pro domácnost a zrušuje nařízení (EU) č. 1015/2010, a nařízení o uvádění spotřeby energie na energetických štítcích praček a praček se sušičkou pro domácnost a zrušení nařízení (EU) č. 1060/2010 a směrnice 96/60/ES.

A. Potřeba opatření

Proč? Jaký problém se řeší?

Na pračky připadá významná část spotřeby elektřiny v domácnostech a vztahují se na ně minimální požadavky na energetickou účinnost, jakož i označování energetickými štítky. Na pračky se sušičkou se vztahuje povinné označování energetickými štítky. V důsledku těchto požadavků a technického pokroku spadá většina praček, které jsou v současnosti na trhu, do tří nejvyšších kategorií energetických štítků a většina praček se sušičkou spadá do dvou nejvyšších kategorií (A+ nebo vyšší). Tento vývoj je sice příznivý, ale současně znamená, že spotřebitelé nemohou dostatečně rozlišovat mezi výkonností spotřebičů nabízených na trhu. Mohou tudíž zakoupit pračku nebo pračku se sušičkou třídy A+, aniž by si uvědomili, že zdaleka nejde o pračku s nejlepšími výkonnostními parametry, nýbrž že naopak patří k nejméně výkonným spotřebičům, které jsou v současnosti na trhu.

Programy používané ke zkoušení pracího procesu navíc neodrážejí skutečné podmínky v praxi a spotřebitelé je kvůli jejich dlouhé době trvání mnohdy nepoužívají. Následkem toho spotřebitelé nemusí dosáhnout úrovně spotřeby energie uvedené na štítku. Aktualizace požadavků na ekodesign a označování energetickými štítky umožní ve větší míře dosahovat nákladově efektivních úspor energie.

Stávající nařízení o ekodesignu a označování energetickými štítky neobsahují požadavky přispívající k realizaci cílů oběhového hospodářství, jako jsou požadavky na trvanlivost, opravitelnost a recyklovatelnost, protože se zaměřují na energetickou účinnost. Avšak pračky i pračky se sušičkou, stejně jako mnoho jiných výrobků, lze významně zdokonalit z hlediska oběhového hospodářství, např. pokud jde o dostupnost a cenu náhradních dílů a jejich dodávek, přístup k informacím o opravách a údržbě a úplnější informace o konci životnosti spotřebičů: toho všeho by se postupně dalo dosáhnout opatřeními v oblasti ekodesignu. Zavedení požadavků na opravitelnost a recyklovatelnost tudíž pomůže zvrátit trend zkracování průměrné životnosti praček a přispěje k dosahování cílů oběhového hospodářství.

Čeho by měla tato iniciativa dosáhnout?

Výsledkem revize stávajících požadavků na ekodesign budou nižší výdaje spotřebitelů na energii, vodu a výměnu spotřebičů, jakož i vyšší příjmy výrobců, maloobchodníků a opraven. Uplatňování požadavků také u praček se sušičkou bude znamenat další přínosy v těchto oblastech.

Předpokládá se, že revize energetických štítků praček a praček se sušičkou spotřebitelům umožní volit účinnější zařízení, což povede ke snížení spotřebitelských výdajů na energii a vodu během používání spotřebičů.

Jakou přidanou hodnotu budou mít tato opatření na úrovni EU?

Uložení požadavků na minimální úrovně energetické účinnosti a energetický štítek na úrovni EU přináší jasnou přidanou hodnotu.

Bez harmonizovaných požadavků na úrovni EU by členské státy v rámci svých energetických a environmentálních politik mohly znovu zavést vnitrostátní minimální požadavky na energetickou účinnost pro jednotlivé výrobky. Důsledkem by bylo oslabení volného pohybu zboží a zvýšení nákladů společností v EU na dodržování předpisů.

B. Řešení

Jaké legislativní a nelegislativní možnosti byly zvažovány? Je některá možnost upřednostňována? Proč?

U praček a pracího cyklu praček se sušičkou byly zvažovány tyto možnosti:

-POWM1: základní možnost, bez opatření: žádná další opatření, v současnosti platná nařízení se nemění,

-POWM2: kombinace požadavků na ekodesign a označování energetickými štítky se stanovením minimální teploty 35 stupňů,

-POWM3: kombinace požadavků na ekodesign a označování energetickými štítky se stanovením maximální doby trvání zkušebního programu pro poloviční nebo čtvrtinovou náplň na tři hodiny a s uváděním informací o plné náplni na energetickém štítku,

-POWM4: kombinace požadavků na ekodesign a označování energetickými štítky se stanovením maximální doby trvání zkušebního programu v poměru ke kapacitě zařízení,

-POWM5: kombinace požadavků na ekodesign v oblasti materiálové účinnosti souvisejících se skončením životnosti a opravitelností, včetně dostupnosti náhradních dílů.

U kombinovaného pracího a sušicího cyklu praček se sušičkou byly zvažovány tyto možnosti:

-POWD1: základní možnost, bez opatření: žádná další opatření, v současnosti platná směrnice se nemění,

-POWD2: kombinace nových požadavků na ekodesign s nízkou mírou ambicióznosti a aktualizovaného označování energetickými štítky,

-POWD3: kombinace nových požadavků na ekodesign se střední mírou ambicióznosti a aktualizovaného označování energetickými štítky,

-POWD4: kombinace požadavků na ekodesign v oblasti materiálové účinnosti stejná jako u možnosti POWM5.

Ve všech možnostech kromě scénářů bez opatření je energetický štítek s třídami A–G založen na nové zkoušce a je změněna jeho stupnice.

Upřednostňovanou možností pro pračky a prací cyklus praček se sušičkou je POWM4 se dvěma úrovněmi energetické účinnosti ve spojení s požadavky na materiálovou účinnost podle možnosti POWM5. U kombinované funkce „praní a sušení“ praček se sušičkou je upřednostňovanou možností POWD3 se dvěma úrovněmi energetické účinnosti, ve spojení s možností POWD4. Obě možnosti zajišťují nejvyšší celkové úspory energie a zdrojů a současně významný, avšak reálný příspěvek k realizaci cílů oběhového hospodářství.

Kdo podporuje kterou možnost?

Zúčastněné subjekty sice nepodaly připomínky ke všem podrobným kombinacím opatření v různých scénářích, ale některé možnosti upřednostňovaly.

Zúčastněné subjekty z daného odvětví nepodporovaly časový limit pro zkušební program a některé z nich upřednostňovaly požadavek na minimální teplotu. Členské státy se většinou přikláněly k časovému limitu, zatímco spotřebitelská sdružení a nevládní organizace pro ochranu životního prostředí podporovaly oba požadavky. Dané odvětví a některé členské státy vyjadřovaly určité obavy ohledně vynutitelnosti požadavků na materiálovou účinnost, ale současně podporovaly jejich zařazení s tím, že zvolený obezřetný přístup by měl usnadnit jejich zavádění.

C. Dopady upřednostňované možnosti

Jaké jsou výhody upřednostňované možnosti (je-li nějaká doporučena, jinak uveďte výhody hlavních možností)?

Předpokládá se, že upřednostňované možnosti pro pračky a pračky se sušičkou do roku 2030 společně povedou k:

·úsporám elektřiny ve výši 2,48 TWh/rok a úsporám vody ve výši 711 milionů m3/rok,

·snížení emisí skleníkových plynů o 0,84 Mt ekvivalentu CO2 za rok,

·ročním úsporám pro spotřebitele ve výši 7,15 miliardy EUR,

·dodatečným příjmům podniků ve výši 1,1 miliardy EUR za rok, které povedou k vytvoření 3 110 dalších pracovních míst ve výrobním odvětví EU a 27 940 pracovních míst v maloobchodním odvětví,

·udržení konkurenceschopnosti průmyslových podniků EU a jejich vedoucího postavení jako vysoce kvalitních výrobců,

·podpoře inovací ve prospěch účinnějších praček a praček se sušičkou,

·vyšším příjmům a ziskům nezávislých společností (jako jsou malé a střední podniky) působících v oblasti oprav a renovací výrobků.

Jaké jsou náklady na upřednostňovanou možnost (je-li nějaká doporučena, jinak uveďte náklady na hlavní možnosti)?

Dodavatelům vzniknou náklady ve výši 2,7 milionu EUR v souvislosti s poskytováním dvou sad energetických štítků (jedné podle stávajících předpisů a jedné podle nových opatření) během šestiměsíčního období „překrývání“. U obchodníků se předpokládají jednorázové náklady ve výši 0,45 milionu EUR za nezbytnou výměnu štítků na vystavených výrobcích. Náklady na databázi, které ponesou dodavatelé a rozpočet EU, se odhadují na 0,49 milionu EUR za rok plus jednorázové náklady ve výši 0,49 milionu EUR a roční náklady na údržbu databáze ve výši 49 420 EUR.

Jaký bude dopad na podniky, včetně malých a středních podniků a mikropodniků?

Viz výše uvedené náklady a přínosy. Kromě toho mnoho nezávislých opravárenských organizací spadá do kategorie malých a středních podniků nebo mikropodniků, které by mohly těžit zejména z požadavků na opravitelnost.

Očekávají se významné dopady na vnitrostátní rozpočty a správní orgány?

Ne, očekává se, že náklady pro orgány dohledu nad trhem zůstanou přibližně stejné. Náklady na prosazování nařízení jsou obtížně odhadnutelné, ale předpokládá se, že díky databázi pro registraci výrobků se sníží administrativní zátěž.

Očekávají se jiné významné dopady?

Ano, očekává se, že upřednostňovaná možnost bude mít příznivý dopad na konkurenceschopnost a inovace v EU a současně umožní rozvoj nezávislého trhu oprav, což povede k úsporám zdrojů.

D. Návazná opatření

Kdy bude tato politika přezkoumána?

Přezkum bude proveden nejpozději pět let od vstupu v platnost.

Top