Pomorska varnost EU: skupna pravila in standardi za pregled ladij in ukrepe pomorskih uprav

 

POVZETEK:

Direktiva 2009/15/ES o skupnih pravilih in standardih za organizacije, pooblaščene za tehnični nadzor in pregled ladij, ter za ustrezne ukrepe pomorskih uprav

KAJ JE NAMEN TE DIREKTIVE?

Določa pravila in pogoje, pod katerimi lahko država Evropske unije (EU) kot država zastave pooblasti priznano organizacijo*, da v njenem imenu izvaja obvezne inšpekcijske preglede in izdaja ustrezna potrdila.

KLJUČNE TOČKE

Pooblastilo priznanih organizacij

Države EU morajo zagotoviti, da njihove uprave izvajajo ustrezne mednarodne konvencije* o inšpekcijskem pregledu in certificiranju ladij, ki plujejo pod njihovo zastavo.

Država EU lahko organizacijam dovoli, da v celoti ali delno opravijo inšpekcijske preglede in preglede, povezane z izdajo ali podaljšanjem predpisanih spričeval* ladij. Te naloge lahko zaupa samo priznanim organizacijam.

Naloge v zvezi z izdajo radijskih spričeval o varnosti tovornih ladij pa se lahko dodelijo odobrenim zasebnim organizacijam, ki imajo dovolj izkušenj in usposobljeno osebje.

Država EU ne sme zavrniti odobritve priznanih organizacij. Lahko pa se odloči, da bo na podlagi objektivnih in nediskriminatornih meril omejila število organizacij, ki bodo pooblaščene.

Organizacije s sedežem v državah zunaj EU se lahko priznajo na ravni EU in jih nato pooblastijo uprave držav EU. Lahko pa se odloči, da bo na podlagi objektivnih in nediskriminatornih kriterijev omejila število organizacij, ki jih bo pooblastila.

Delovni odnosi

Ko država EU pooblasti priznano organizacijo, vzpostavi z njo „delovni odnos“. To ureja sporazum, ki vsebuje klavzule v zvezi s finančno odgovornostjo, rednim preverjanjem obveznosti, naključnimi in podrobnimi inšpekcijskimi pregledi ladij ter obveznim poročanjem informacij, povezanih s razredom (ladijski „razred“ je skupina ladij z enako zasnovo). Od pooblaščenih organizacij se lahko zahteva, da imajo v zadevni državi lokalno predstavništvo.

Države EU morajo Evropsko komisijo obvestiti o delovnih odnosih, ki so jih vzpostavile.

Država EU lahko začasno odvzame ali prekliče pooblastilo priznane organizacije, če meni, da organizacija ne izpolnjuje več pogojev za izpolnjevanje svojih nalog.

Spremljanje

Države EU morajo zagotoviti, da priznane organizacije, ki delujejo v njihovem imenu, učinkovito opravljajo svoje naloge. Spremljati jih morajo vsaki dve leti in države EU in Komisijo obveščati o rezultatih teh dejavnosti spremljanja.

Pri spremljanju ladij kot pristaniška država mora država EU obvestiti Komisijo in druge države EU, če:

Država EU bi morala poročati samo o tistih ladjah, ki predstavljajo resno nevarnost za varnost in okolje ali kažejo znake posebno malomarnega ravnanja priznane organizacije. Organizacije morajo biti o tem obveščene, da lahko sprejmejo potrebne popravljalne ukrepe.

OD KDAJ SE TA DIREKTIVA UPORABLJA?

Uporablja se od 17. junija 2009, države EU pa so jo morale v nacionalno pravo prenesti do 17. junija 2011.

OZADJE

Ta direktiva je bila sprejeta vzporedno z Uredbo (ES) št. 391/2009 o skupnih pravilih in standardih za organizacije za tehnični nadzor in pregled ladij. Ta dva instrumenta razveljavljata Direktivo 94/57/ES. Uredba vzpostavlja sistem izdajanja licenc na ravni EU, ki je predpogoj, da je katerakoli organizacija v okviru Direktive 2009/15/ES lahko pooblaščena s strani države EU.

Več informacij je na voljo na strani:

KLJUČNI POJMI

Priznana organizacija: organizacija, priznana v skladu z Uredbo (ES) št. 391/2009 o skupnih pravilih in standardih za organizacije, pooblaščene za tehnični nadzor in pregled ladij (glej ozadje).
Mednarodne konvencije: Mednarodna konvencija o varstvu človeškega življenja na morju z dne 1. novembra 1974 (SOLAS 74) z izjemo poglavja XI-2 njene priloge; Mednarodna konvencija o tovornih črtah z dne 5. aprila 1966; Mednarodna konvencija o preprečevanju onesnaženja morja z ladij z dne 2. novembra 1973 (MARPOL); skupaj s protokoli in spremembami teh konvencij ter pripadajočimi kodeksi obveznega značaja v vseh državah EU z izjemo odstavkov 16.1, 18.1 in 19 dela 2 Kodeksa o izvajanju instrumentov IMO ter členov 1.1, 1.3, 3.9.3.1, 3.9.3.2 in 3.9.3.3 dela 2 Kodeksa za priznane organizacije IMO v svojih posodobljenih različicah.
Predpisano spričevalo: spričevalo, ki ga izda država zastave ali je izdano v njenem imenu v skladu z mednarodnimi konvencijami.
Klasifikacijsko spričevalo: spričevalo o primernosti ladje za določeno uporabo ali storitev v skladu s pravili in postopki priznane organizacije.

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva 2009/15/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 23. aprila 2009 o skupnih pravilih in standardih za organizacije, pooblaščene za tehnični nadzor in pregled ladij, ter za ustrezne ukrepe pomorskih uprav (UL L 131, 28.5.2009, str. 47–56).

Nadaljnje spremembe Direktive 2009/15/ES so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

POVEZANI DOKUMENTI

Uredba (ES) št. 391/2009 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 23. aprila 2009 o skupnih pravilih in standardih za organizacije za tehnični nadzor in pregled ladij (UL L 131, 28.5.2009, str. 11–23).

Glej prečiščeno različico.

Zadnja posodobitev 19.02.2021