Alzheimerjeva bolezen in druge demence: pobude EU

POVZETEK:

Sporočilo Evropske komisije (COM(2009) 380 konč.) o evropski pobudi o Alzheimerjevi bolezni in drugih demencah

POVZETEK

KAJ JE NAMEN TEGA SPOROČILA?

To sporočilo določa mejnike za pobudo EU o demenci*.

KLJUČNE TOČKE

Evropska komisija v tem sporočilu poudarja štiri področja, na katerih je treba sprejeti ukrepe za spoprijemanje z izzivi Alzheimerjeve bolezni in drugih oblik demence:

Komisija je leta 2014 objavila poročilo o izvajanju sporočila. V njem opisuje vse dejavnosti, ki so se izvajale od leta 2009, poseben poudarek pa namenja rezultatom projekta Alcove. Omeniti je treba tudi Evropsko partnerstvo za inovacije na področju dejavnega in zdravega staranja in dejstvo, da je pobuda EU spodbudila več kot polovico držav EU k sprejetju ali pripravi nacionalnih načrtov ali strategij za demenco.

Decembra 2015 je Svet sprejel sklepe, v katerih poudarja potrebo po boljših zdravstvenih politikah in praksah na področju demence.

OZADJE

Ena od posledic staranja evropskega prebivalstva je povečanje nevrodegenerativnih bolezni, kot so Alzheimerjeva bolezen in druge oblike demence. Te bolezni povzročajo visoke stroške za družbo, ki jih je mogoče zmanjšati z usklajenim ukrepanjem na ravni EU.

Več informacij je na voljo na strani o demenci na spletnem mestu Evropske komisije.

KLJUČNI POJEM

* Demenca: nevrodegenerativna bolezen, ki prizadene duševne sposobnosti, kot so spomin, mišljenje in presojanje, in ki lahko poslabša tudi osebnostne lastnosti. Najpogostejše oblike so:

AKT

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu o evropski pobudi o Alzheimerjevi bolezni in drugih demencah (COM(2009) 380 konč., 22.7.2009)

POVEZANI AKTI

Delovni dokument služb Komisije: poročilo o izvajanju sporočila Komisije o evropski pobudi o Alzheimerjevi bolezni in drugih demencah (SWD(2014) 321 final, 16.10.2014)

Sklepi Sveta o podpori bolnikom z demenco: boljše zdravstvene politike in prakse (UL C 418, 16.12.2015, str. 9–12)

Zadnja posodobitev 24.05.2016