Zakonski spori in spori v zvezi s starševsko odgovornostjo: pristojnost, priznavanje in izvrševanje (Bruselj IIa)

 

POVZETEK:

Uredba (ES) št. 2201/2003 o pristojnosti in priznavanju ter izvrševanju sodnih odločb v zakonskih sporih in sporih v zvezi s starševsko odgovornostjo

KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

Uredba (ES) št. 2201/2003, znana kot „Uredba Bruselj IIa“, je enoten pravni instrument, katerega namen je pomoč mednarodnim parom pri reševanju sporov, v katere je vpletena več kot ena država, o razvezi ter varstvu in vzgoji otrok.

Določa:

Uredba ne obravnava materialnega družinskega prava. To je odgovornost posameznih držav članic.

KLJUČNE TOČKE

Uredba velja za civilnopravne zadeve, ki vključujejo več kot eno državo in se nanašajo na:

Eden od njenih glavnih ciljev je, da obdrži otrokovo pravico do ohranjanja stika z obema staršema, čeprav sta razvezana ali prebivata v različnih državah članicah.

Uredba se ne uporablja v primerih, ki zadevajo:

Zakonski spori

Glede pristojnosti v zakonskih sporih ni splošnega pravila. Namesto tega uredba za določanje države članice, v kateri ima sodišče pravico do sojenja v primeru, navaja sedem alternativnih razlogov za pristojnost na podlagi državljanstva zakoncev ali njunega običajnega prebivališča.

Starševska odgovornost

Velja za:

O teh zadevah običajno odloča sodišče v državi članici,v kateri otrok običajno prebiva. Če ni mogoče ugotoviti, kje otrok običajno prebiva (kot je to v primeru beguncev), pristojnost samodejno prevzame država članica, v kateri se otrok nahaja.

Ugrabitev otroka

Uredba določa tudi pravila za reševanje primerov, v katerih so otroci nezakonito premeščeni ali zadržani.

Sodišča države članice, v kateri je otrok običajno prebival neposredno pred ugrabitvijo, obdržijo svojo pristojnost, dokler otrok ne pridobi običajnega prebivališča v drugi državi članici.

Priznavanje

V skladu z uredbo mora katera koli država članica samodejno priznati sodne odločbe, sprejete v drugi državi članici, v zvezi z zakonskimi spori in starševsko odgovornostjo. Priznanje se lahko zavrne v naslednjih primerih:

Priznanje sodnih odločb v zvezi s starševsko odgovornostjo se lahko prav tako zavrne:

Uveljavljanje

Sodna odločba o izvrševanju starševske odgovornosti, ki je izvršljiva v državi članici, kjer je bila izdana, se izvrši v drugi državi EU, ko je na zahtevo katere koli od zainteresiranih strank razglašena za izvršljivo v tej državi. Kljub temu pa se ne zahteva nobena razglasitev za sodne odločbe, ki dodeljujejo pravice do stikov z otrokom ali v zvezi z vračanjem otroka, ki jih je potrdil prvotni sodnik v skladu z uredbo.

Sodelovanje med osrednjimi organi v zadevah starševske odgovornosti

Vsaka država članica določi enega ali več osrednjih organov, katerih dolžnost je:

Osrednji organi se redno srečujejo kot člani Evropske pravosodne mreže v civilnih in gospodarskih zadevah.

Obstoječi sporazumi

Ta uredba praviloma nadomešča obstoječe konvencije o istih zadevah, ki vključujejo dve državi članici ali več. V odnosih med državami članicami ima prednost pred določenimi večstranskimi konvencijami:

V zvezi s Haaško konvencijo z dne 19. oktobra 1996 o starševski odgovornosti in ukrepih za zaščito otrok (glej povzetek) se uredba v celoti uporablja, če otrok običajno prebiva v državi EU.

Izjeme in posebna pravila

Danska ne sodeluje pri sprejemanju te uredbe, zato je ta uredba ne obvezuje.

Posebna pravila veljajo za:

Razveljavitev

Uredba Bruselj IIa je bila revidirana z Uredbo (EU) 2019/1111 (uredba o prenovitvi Uredbe Bruselj IIa), ki začne veljati 1. avgusta 2022 (glej povzetek).

OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

Uporablja se od 1. marca 2005.

OZADJE

Več informacij je na voljo na strani:

GLAVNI DOKUMENT

Uredba Sveta (ES) št. 2201/2003 z dne 27. novembra 2003 o pristojnosti in priznavanju ter izvrševanju sodnih odločb v zakonskih sporih in sporih v zvezi s starševsko odgovornostjo ter o razveljavitvi Uredbe (ES) št. 1347/2000 (UL L 338, 23.12.2003, str. 1–29).

Nadaljnje spremembe Uredbe (ES) št. 2201/2003 so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

POVEZANI DOKUMENTI

Sklep Sveta 2010/405/EU z dne 12. julija 2010 o odobritvi okrepljenega sodelovanja na področju prava, ki se uporablja za razvezo in prenehanje življenjske skupnosti (UL L 189, 22.7.2010, str. 12–13).

Uredba Sveta (EU) št. 1259/2010 z dne 20. decembra 2010 o izvajanju okrepljenega sodelovanja na področju prava, ki se uporablja za razvezo zakonske zveze in prenehanje življenjske skupnosti (UL L 343, 29.12.2010, str. 10–16).

Sklep Komisije 2012/714/EU z dne 21. novembra 2012 o potrditvi priključitve Litve okrepljenemu sodelovanju na področju prava, ki se uporablja za razvezo in prenehanje življenjske skupnosti (UL L 323, 22.11.2012, str. 18–19).

Sklep Komisije 2014/39/EU z dne 27. januarja 2014 o potrditvi priključitve Grčije okrepljenemu sodelovanju na področju prava, ki se uporablja za razvezo in prenehanje življenjske skupnosti (UL L 23, 28.1.2014, str. 41–42).

Zadnja posodobitev 03.09.2021