Informacije o okolju – sodelovanje javnosti in dostop do pravnega varstva (Aarhuška konvencija)

 

POVZETEK:

Uredba (ES) št. 1367/2006 o uporabi določb Aarhuške konvencije

KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

Od institucij Evropske unije (EU) in različnih organov zahteva, da izvajajo obveznosti iz Aarhuške konvencije (glej povzetek). Konvencija daje javnosti pravico do:

KLJUČNE TOČKE

Dostop do informacij o okolju

Institucije in organi EU morajo:

Okoljske podatkovne baze ali registri morajo vsebovati:

Zahteve po informacijah se lahko zavrnejo samo v posebnih okoliščinah, kot so sodni postopki, ki so v teku, ali če bi lahko škodile okolju, na primer z razkrivanjem krajev razmnoževanja redkih vrst.

Udeležba javnosti pri postopkih okoljskega odločanja

Institucije in organi EU morajo zagotoviti zgodnje in učinkovite priložnosti za udeležbo javnosti pri odločanju glede načrtov ali programov v zvezi z okoljem. Ko Evropska komisija pripravi načrt ali program in ga v odločanje predloži drugim organom EU, mora v pripravljalni fazi zagotoviti udeležbo javnosti.

Institucije in organi EU morajo opredeliti javnost, ki bi jo načrt ali program lahko prizadela, in zagotoviti, da je obveščena o:

Za sprejemanje pripomb je določen rok vsaj osmih tednov, z obvestilom vsaj štiri tedne pred kakršnimi koli sestanki ali zaslišanji.

Institucije in organi EU morajo ustrezno upoštevati rezultate sodelovanja javnosti in javnost seznaniti z vsemi odločitvami in temelji, na podlagi katerih so te bile sprejete, vključno z informacijami o sodelovanju javnosti.

Notranja revizija in dostop do sodnega varstva

Člani javnosti lahko pod določenimi pogoji vložijo zahtevo za notranjo revizijo pri instituciji ali organu EU, ki je sprejel upravni akt ali bi ga v primeru opustitve moral sprejeti, z utemeljitvijo, da je tak akt ali opustitev v nasprotju z okoljskim pravom.

Nevladna organizacija (NVO) lahko vloži zahtevo, če:

Zahtevo za notranjo revizijo lahko vložijo tudi drugi člani javnosti, če lahko:

Zahteve morajo vložiti bodisi okoljska nevladna organizacija, ki izpolnjuje zgoraj navedena merila, bodisi odvetnik, ki je pristojen za opravljanje dejavnosti v državi članici.

Takšne zahteve je treba vložiti v osmih tednih po sprejetju, uradnem obvestilu ali objavi upravnega akta, pri čemer se upošteva kasnejši od teh datumov.

Institucije in organi EU morajo vse zahteve za notranjo revizijo objaviti čim prej po prejemu; enako morajo končne odločitve o teh zahtevah objaviti čim prej po njihovem sprejetju.

Institucija ali organ EU mora ukrepati v roku 22 tednov po izteku osemtedenskega roka za predložitev. Če institucija ali organ EU ne ukrepa na zahtevo za notranjo revizijo ali če je zahteva zavrnjena, lahko nevladna organizacija ali drugi člani javnosti sprožijo postopek pred Sodiščem Evropske unije.

OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

Uporablja se od 28. junija 2007. Nekatera spremenjena pravila, predvsem v zvezi z dostopom do pravnega varstva, se uporabljajo od 28. oktobra 2021. Od 29. aprila 2023 se uporabljajo pravila, ki dostop omogočajo tudi drugim članom javnosti – poleg okoljskih nevladnih organizacij.

OZADJE

Več informacij je na voljo na strani:

GLAVNI DOKUMENT

Uredba (ES) št. 1367/2006 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 6. septembra 2006 o uporabi določb Aarhuške konvencije o dostopu do informacij, udeležbi javnosti pri odločanju in dostopu do pravnega varstva v okoljskih zadevah v institucijah in organih Skupnosti (UL L 264, 25.9.2006, str. 13).

Nadaljnje spremembe Uredbe (ES) št. 1367/2006 so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

POVEZANI DOKUMENTI

Sklep Komisije (EU) 2023/748 z dne 11. aprila 2023 o določitvi podrobnih pravil o uporabi Uredbe (ES) št. 1367/2006 Evropskega parlamenta in Sveta glede zahtev za notranjo revizijo upravnih aktov ali opustitev (UL L 99, 12.4.2023, str. 23).

Direktiva 2003/35/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. maja 2003 o sodelovanju javnosti pri sestavi nekaterih načrtov in programov v zvezi z okoljem in o spremembi direktiv Sveta 85/337/EGS in 96/61/ES glede sodelovanja javnosti in dostopa do sodišč (UL L 156, 25.6.2003, str. 1).

Glej prečiščeno različico.

Direktiva 2003/4/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 28. januarja 2003 o dostopu javnosti do informacij o okolju in o razveljavitvi Direktive Sveta 90/313/EGS (UL L 41, 14.2.2003, str. 26).

Zadnja posodobitev 22.06.2023