Evropski zakonodajni identifikator (ELI)

 

POVZETEK:

Sklepi Sveta s pozivom k uvedbi evropskega zakonodajnega identifikatorja (ELI)

KAJ JE NAMEN TEH SKLEPOV?

Zakonodaja je v veliki meri na voljo na spletu in dostopna v različnih digitalnih oblikah. Vendar se način, kako so pravne informacije organizirane in razvrščene, v različnih pravnih sistemih razlikuje. Sklepi obravnavajo to vprašanje s priporočanjem evropskega zakonodajnega identifikatorja (ELI), pobude, ki državljanom in pravnim strokovnjakom zagotavlja izboljšan dostop do informacij o zakonodaji na regionalni in nacionalni ravni ter na ravni EU.

ELI olajšuje dostop do teh informacij in njihovo delitev ter s tem prispeva k skupnemu območju svobode, varnosti in pravice.

KLJUČNE TOČKE

Sklepi vabijo države EU, naj sprejmejo sistem ELI, tako da bodo informacije o zakonodaji EU in nacionalni zakonodajo opisane usklajeno za vse zakonodajne sisteme. S tem bo izboljšano odkrivanje, dostop in ponovna uporaba informacij o zakonodaji za državljane in strokovne uporabnike.

Kako deluje ELI?

ELI temelji na:

Sistem ELI je bil razvit za standardizacijo pravnih obvestil za spodbujanje medsebojne izmenjave in povečanje interoperabilnosti med pravnimi informacijskimi sistemi na ravni EU in na nacionalni ravni, ob tem pa ohranitev posebnosti pravnega in zakonodajnega sistema vsake države.

Kaj morajo države EU storiti za uvedbo ELI?

Uvedba sistema ELI je neobvezna, prostovoljna in postopna. Da bi sprejeli ELI, morajo izdajatelji zakonodaje:

Izvajalci sistema ELI so pozvani, naj imenujejo nacionalnega koordinatorja ELI in delijo informacije o svojem izvajanju ELI. Ta informacija naj bo javno objavljena na spletnem mestu ELI, ki ga gosti portal EUR-Lex: http://eurlex.europa.eu/eli.

Sklepi Sveta iz leta 2017

Novembra 2017 je Svet sprejel nov sklop sklepov o ELI na podlagi sklepov iz leta 2012.

Ti sklepi podajajo poročilo o napredku o pobudi ELI:

Sklepi pozivajo delovno skupino Sveta za e-pravo, naj sprejme vrsto ukrepov, namenjenih nadgradnji sistema ELI in zlasti:

Priloga vsebuje glavne elemente informacij in sklicevanja:

OZADJE

Več informacij je na voljo na strani:

KLJUČNI POJMI

Ponovna uporaba: možnost za državljane in podjetja, da gradivo brezplačno ponovno uporabijo tudi za komercialne namene in jim za to ni treba zaprositi za dovoljenje. Informacije se lahko reproducirajo, prilagodijo, prevedejo itd. Za ponovno uporabo so lahko določeni pogoji. Na primer, splošna politika Evropske komisije za ponovno uporabo zahteva, da tisti, ki ponovno uporabi informacijo, navede njen vir in zagotovi, da ni izkrivljen njen izvirni pomen. Seveda pa obstajajo nekatere izjeme pri splošni politiki Komisije za ponovno uporabo, kot so logotipi, programska oprema ipd.

GLAVNI DOKUMENT

Sklepi Sveta s pozivom k uvedbi evropskega zakonodajnega identifikatorja (European Legislation Identifier – ELI) (UL C 325, 26.10.2012, str. 3–11)

POVEZANI DOKUMENTI

Sklepi Sveta z dne 6. novembra 2017 o evropskem zakonodajnem identifikatorju (UL C 441, 22.12.2017, str. 8–12)

Sklep 2009/496/ES, Euratom Evropskega parlamenta, Sveta, Komisije, Sodišča Evropskih skupnosti, Računskega sodišča, Evropskega ekonomsko-socialnega odbora in Odbora regij z dne 26. junija 2009 o organizaciji in delovanju Urada za publikacije Evropske unije (UL L 168, 30.6.2009, str. 41–47)

Nadaljnje spremembe Sklepa 2009/496/ES so vključene v izvirno besedilo. To prečiščeno besedilo ima samo dokumentarno vrednost.

Zadnja posodobitev 09.02.2018