Prednostne naloge za poklicno izobraževanje in usposabljanje (2011–2020)

Svet opredeljuje prednostne naloge na področju poklicnega izobraževanja in usposabljanja za obdobje 2011–2020 ter nacionalne cilje, ki jih je treba doseči v kratkoročnem smislu, in podporo, ki jo mora zagotoviti Evropska unija (EU).

POVZETEK

Svet določa prednostne naloge københavnskega procesa za obdobje 2011–2020. Cilj københavnskega procesa je izboljšati kakovost in privlačnost poklicnega izobraževanja in usposabljanja z okrepitvijo sodelovanja na evropski ravni.

Ti dopolnjeni cilji bodo pripomogli k uresničevanju prednostnih nalog in ciljev strategije Evropa 2020. Poklicno izobraževanje in usposabljanje je ključno za doseganje dveh ciljev strategije: tj. da se delež ljudi med 30. in 34. letom starosti s terciarno izobrazbo do leta 2020 poveča vsaj na 40 % in da se delež osipnikov zniža na manj kot 10 %.

Globalna vizija

Svet ocenjuje, da se morajo za popolno učinkovitost politike na področju poklicnega izobraževanja in usposabljanja odločiti za globalen pristop ob upoštevanju socialne politike in politike zaposlovanja.

Sistemi poklicnega izobraževanja in usposabljanja bi morali do leta 2020 postati privlačnejši in dostopnejši za vse ter zagotavljati kakovostno izobraževanje, ki je kar najbolj v skladu s potrebami trga dela. Morajo biti dovolj prilagodljivi, da bi omogočili prehajanje med različnimi sistemi izobraževanja (šolsko izobraževanje, visokošolsko izobraževanje itn.). Nadaljevalno poklicno izobraževanje in usposabljanje mora biti dostopno in bolj poklicno usmerjeno. Povečati je treba možnosti za opravljanje dela poklicnega izobraževanja ali usposabljanja v tujini.

Cilji za obdobje 2011–2020

Opredeljenih je več strateških ciljev, ki jih je treba doseči do leta 2020. Vsakega od njih spremljajo kratkoročni cilji (2011–2014), ki jih je treba uresničevati na nacionalni ravni, ter podrobnosti o podpori, ki jo za njihovo doseganje zagotavlja Evropska unija (EU). Opredeljenih je naslednjih šest strateških ciljev:

Svet opredeljuje tudi pet prečnih ciljev:

Kontekst

Cilji, opredeljeni v sklepih, so potrjeni v Sporočilu iz Bruggeja z dne 7. decembra 2010, ki so ga sprejeli ministri za izobraževanje iz 33 evropskih držav, socialni partnerji in Evropska komisija.

AKT

Sklepi Sveta in predstavnikov vlad držav članic, ki so se sestali v okviru Sveta, o prednostnih nalogah za okrepljeno evropsko sodelovanje na področju poklicnega izobraževanja in usposabljanja za obdobje 2011–2020 (UL C 324, 1.12.2010, str. 5–15)

Zadnja posodobitev 24.09.2015