Evropska raziskava o znanju jezikov

 

POVZETEK:

Sporočilo (COM(2007) 184 konč.) – standardi za evropsko raziskavo o znanju jezikov

KAJ JE NAMEN TEGA SPOROČILA?

Uvaja evropsko raziskavo, katere cilj je zagotoviti državam, oblikovalcem politike, učiteljem in strokovnim delavcem zanesljive in primerljive podatke o znanju tujih jezikov v Evropski uniji (EU).

KLJUČNE TOČKE

Znanja in jeziki, ki jih je treba preveriti

Stopnje znanja

Raziskava naj bi temeljila na merjenju rastočih stopenj jezikovnega znanja od stopnje A1, prve ali osnovne stopnje, do stopnje B2, srednje stopnje, na lestvici skupnega evropskega referenčnega okvira (CEFR) za jezike.

Vsebinske informacije

Populacija, katere znanje se preverja

Ciljna populacija je celotno število učencev, vpisanih v zadnji letnik nižjega srednješolskega izobraževanja (ISCED 2), ali v drugi letnik višjega srednješolskega izobraževanja (ISCED 3), če se drugi tuji jezik ne poučuje v nižjem srednješolskem izobraževanju.

Instrumenti za preverjanje

V raziskavi so dovoljeni testi na podlagi računalnika in testi na podlagi papirja in svinčnika. Test na podlagi računalnika mora biti na voljo državam za prilagoditev nacionalnih potreb izven raziskave in zato z odprto programsko opremo.

Stroški

Nacionalni stroški izvedbe raziskave bodo odvisni od končne strukture raziskave. Mednarodni stroški, ki jih je financirala EU v okviru programa vseživljenjskega učenja (2007–2013), so pokrili pripravo in koordinacijo preverjanj, določanje vzorca in metod vzorčenja ter analizo rezultatov in poročanje o njih.

Izvedba raziskave

OZADJE

Znanje tujih jezikov ostaja visoko na seznamu agende EU za izobraževanje, skupaj s programom Erasmus+ in strategijo ET 2020, ki dajeta visoko prednost sodelovanju v izobraževanju in usposabljanju.

Več informacij je na voljo na straneh:

GLAVNI DOKUMENT

Sporočilo Komisije Svetu – Okvir za evropsko raziskavo o znanju jezikov (COM(2007) 184 final z dne 13. aprila 2007).

Zadnja posodobitev 21.11.2016