Delitev pristojnosti znotraj Evropske unije

 

POVZETEK:

člen 2 Pogodbe o delovanju Evropske unije – kategorije in področja pristojnosti EU

Evropska unija (EU) ima samo tiste pristojnosti (pooblastila), ki so nanjo prenesene s Pogodbama (načelo prenosa pristojnosti). V skladu s tem načelom lahko EU deluje le v mejah pristojnosti, ki so jih s Pogodbama nanjo prenesle države članice EU za uresničevanje ciljev, določenih v Pogodbah. Države članice ohranijo vse pristojnosti, ki niso s Pogodbama dodeljene EU.

Lizbonska pogodba pojasnjuje delitev pristojnosti med EU in njenimi državami članicami. Te pristojnosti so razdeljene v tri glavne kategorije:

Tri glavne vrste pristojnosti

EU ima pod določenimi pogoji izključno pristojnost za sklepanje mednarodnih sporazumov.

Posebne pristojnosti

EU lahko sprejme ukrepe, da bi zagotovila uskladitev gospodarske, socialne in zaposlitvene politike držav članic na ravni EU.

Za skupno zunanjo in varnostno politiko EU so značilne posebne institucionalne značilnosti, kot je omejeno sodelovanje Evropske komisije in Evropskega parlamenta v postopku odločanja ter izključitev vsake zakonodajne dejavnosti. To politiko opredeljuje in izvajata Evropski svet (ki ga sestavljajo voditelji držav ali vlad držav članic) in Svet Evropske unije (ki ga sestavljajo predstavniki vsake države članice na ministrski ravni). Predsednik Evropskega sveta in visoki predstavnik Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko zastopata EU v zadevah na področju skupne zunanje in varnostne politike.

Izvajanje pristojnosti

Za izvajanje pristojnosti EU veljata dve temeljni načeli, določeni v členu 5 Pogodbe o Evropski uniji.

GLAVNI DOKUMENT

Prečiščena različica Pogodbe o delovanju Evropske unije – Prvi del – Načela – Naslov I – Vrste in področja pristojnosti Unije – Člen 2 (UL C 202, 7.6.2016, str. 50).

Zadnja posodobitev 24.02.2022