ISSN 1725-5244

doi:10.3000/17255244.C_2011.070.slv

Uradni list

Evropske unije

C 70

European flag  

Slovenska izdaja

Informacije in objave

Zvezek 54
4. marec 2011


Obvestilo št.

Vsebina

Stran

 

IV   Informacije

 

INFORMACIJE INSTITUCIJ, ORGANOV, URADOV IN AGENCIJ EVROPSKE UNIJE

 

Svet

2011/C 070/01

Sklepi Sveta o vlogi izobraževanja in usposabljanja pri izvajanju strategije Evropa 2020

1

 

Evropska komisija

2011/C 070/02

Menjalni tečaji eura

4

 

V   Objave

 

UPRAVNI POSTOPKI

 

Evropska komisija

2011/C 070/03

Razpis za zbiranje predlogov v okviru delovnega programa ENIAC Joint Undertaking

5

 

POSTOPKI V ZVEZI Z IZVAJANJEM POLITIKE KONKURENCE

 

Evropska komisija

2011/C 070/04

Obvestilo Irske v skladu z Direktivo 94/22/ES Evropskega Parlamenta in Sveta o pogojih za izdajo in uporabo dovoljenj za iskanje, raziskovanje in izkoriščanje ogljikovodikov – Napoved kroga izdaje dovoljenj za Atlantski rob za leto 2011

6

2011/C 070/05

Predhodna priglasitev koncentracije (Zadeva COMP/M.6133 – FSI/STMicroelectronics) – Zadeva, primerna za obravnavo po poenostavljenem postopku ( 1 )

10

 

DRUGI AKTI

 

Evropska komisija

2011/C 070/06

Objava vloge na podlagi člena 6(2) Uredbe Sveta (ES) št. 510/2006 o zaščiti geografskih označb in označb porekla za kmetijske proizvode in živila

11

 

2011/C 070/07

Opomba bralcu (glej notranjo stran zadnje strani ovitka)

s3

 


 

(1)   Besedilo velja za EGP

SL

 


IV Informacije

INFORMACIJE INSTITUCIJ, ORGANOV, URADOV IN AGENCIJ EVROPSKE UNIJE

Svet

4.3.2011   

SL

Uradni list Evropske unije

C 70/1


Sklepi Sveta o vlogi izobraževanja in usposabljanja pri izvajanju strategije „Evropa 2020“

2011/C 70/01

SVET EVROPSKE UNIJE –

OB POUDARJANJU popolne pripravljenosti, da Evropskemu svetu da na voljo strokovno znanje Sveta o politiki izobraževanja in usposabljanja ter dejavno prispeva k uspešnemu izvajanju strategije „Evropa 2020“ za delovna mesta in rast ter evropskega semestra;

OB OPOZARJANJU, da je cilj strategije zagotoviti pametno, trajnostno in vključujočo rast, ki naj bi jo podprli z več krovnimi cilji in vrsto vodilnih pobud;

IN OB UPOŠTEVANJU letnega pregleda rasti za leto 2011, ki ga je predstavila Komisija, vključno s poročilom o napredku pri izvajanju strategije „Evropa 2020“, makroekonomskim poročilom in osnutkom skupnega poročila o zaposlovanju, ter integriranih smernic strategije „Evropa 2020“;

POUDARJA, DA

sta izobraževanje in usposabljanje bistvena za doseganje ciljev pametne, trajnostne in vključujoče rasti iz strategije „Evropa 2020“, predvsem zato, ker spodbujata socialno kohezijo in vključevanje, državljani pa pridobijo znanje in spretnosti ter kompetence, ki so potrebne, da bosta lahko evropsko gospodarstvo in evropska družba še naprej konkurenčna in inovativna. Ta ključna vloga izobraževanja in usposabljanja se bi morala zato v celoti odražati v delu Sveta med novim „evropskim semestrom“, ki se je začel na začetku leta 2011. Svet bi moral ob podpori Komisije zlasti zagotoviti, da bodo celostno obravnavana vprašanja, kot so politični ukrepi in reforme na področju izobraževanja in usposabljanja, njihov prispevek k doseganju evropskih ciljev ter izmenjava dobrih politik in praks.

MENI, DA

1.

„ET 2020“ in njegovi štirje strateški cilji (1) zagotavljajo trdne temelje za evropsko sodelovanje na področju izobraževanja in usposabljanja ter lahko torej znatno prispevajo k doseganju ciljev iz strategije „Evropa 2020“.

2.

V københavnskem procesu, katerega strateški prednostni cilji so bili pregledani na ministrskem zasedanju v Bruggeju decembra 2010 (2), je poudarjeno, da imata poklicno izobraževanje in usposabljanje ključno vlogo pri podpiranju ciljev strategije Evropa 2020, saj zagotavljata ustrezno visoko kakovostno znanje in spretnosti ter kompetence.

3.

Dve od predlaganih vodilnih pobud iz strategije „Evropa 2020“ sta posebej pomembni za izobraževanje in usposabljanje:

(i)

prvič, pobuda „Mladi in mobilnost“, katere namen je pomagati mladim, da v izobraževanju in usposabljanju izpolnijo ves svoj potencial ter tako izboljšajo svoje možnosti za zaposlitev. Nujno je zmanjšati število mladih, ki predčasno zapustijo šolo, vsem mladim omogočiti, da pridobijo osnovna znanja in spretnosti, potrebna za nadaljnje učenje, in ponuditi več priložnosti za učenje pozneje v življenju. Visokošolske zavode bi bilo treba spodbujati, da bi izboljšale kakovost in ustreznost svojih programov ter tako k vpisu na visokošolski študij privabile širši krog državljanov, hkrati pa bi bilo treba v celotnem izobraževalnem sistemu in tudi v neformalnih okvirih, kot sta delo in udeležba mladih, spodbujati učno mobilnost. Poleg tega bi se bilo treba zavzemati, da se med učenjem pridobi več izkušenj na delovnem mestu in podjetniških izkušenj, ter ustvariti več priložnosti za prostovoljne dejavnosti, samozaposlovanje ter delo in izobraževanje v tujini;

(ii)

drugič, pobuda „Program za nova znanja in spretnosti in nova delovna mesta“, v kateri je poudarjena potreba po nadgradnji znanja in spretnosti ter izboljšanju zaposljivosti. Izpopolniti je treba postopek ugotavljanja potreb po usposabljanju, prav tako pa tudi zagotoviti, da izobraževanje in usposabljanje bolj ustrezata trgu dela, olajšati dostop posameznikov do možnosti za vseživljenjsko učenje in do svetovanja v zvezi s tem ter omogočiti nemoten prehod med izobraževanjem in usposabljanjem ter zaposlitvijo. V ta namen je treba vzpostaviti tesnejše sodelovanje in partnerstvo med javnimi službami, ponudniki izobraževanja in usposabljanja ter delodajalci na nacionalni, regionalni in lokalni ravni. Za povečanje zaposljivosti sta izredno pomembna tudi prehod na sisteme za pridobivanje kvalifikacij, ki bodo temeljili na učnem izidu, ter večje priznavanje znanj, spretnosti in kompetenc, pridobljenih v okviru neformalnega ali priložnostnega učenja.

4.

Izobraževanje in usposabljanje lahko ogromno prispevata tudi v okviru drugih vodilnih pobud, kot sta „Evropski program za digitalne tehnologije in Unija inovacij“. Evropski izobraževalni sistemi in sistemi usposabljanja morajo nuditi pravo kombinacijo znanja in spretnosti ter kompetenc, zagotavljati zadostno število diplomantov iz znanosti, matematike in inženirstva, zagotoviti osnovna znanja in spretnosti ter motivacijo in ljudi naučiti, kako naj se učijo, spodbujati razvoj prečnih kompetenc, vključno s tistimi, ki omogočajo uporabo sodobnih digitalnih tehnologij, spodbujati trajnostni razvoj in aktivno državljanstvo ter ustvarjalnost, inovativnost in podjetništvo.

5.

V skladu s cilji pobude „Evropska platforma za boj proti revščini“ si je treba bolj prizadevati za podpiranje prikrajšanih udeležencev v učnem procesu in jim dati več priložnosti. Dejavniki, kot sta dostop do visoko kakovostnega izobraževanja in varstva že v zgodnjem otroštvu ter zagotavljanje inovativnih možnosti za usposabljanje in izobraževanje prikrajšanih skupin, so pomembni za zmanjšanje socialnih razlik in omogočanje vsem državljanom, da v celoti izpolnijo svoj potencial;

POUDARJA:

I.   Izobraževanje in usposabljanje sta ključna za doseganje ciljev iz strategije „Evropa 2020“

1.

Nujno je učinkovito vlaganje v visoko kakovostno, sodobno in reformirano izobraževanje in usposabljanje, saj bosta ustvarila temelje za dolgoročno uspešnost Evrope, hkrati pa ljudem nudila obsežnejše in boljše znanje, spretnosti in kompetence, ter tako že v kratkem roku pomagala pri odzivanju na posledice krize.

2.

Bistveno je izboljšati priložnosti vseživljenjskega učenja za vse in na vseh stopnjah izobraževanja in usposabljanja, zlasti z izboljšanjem privlačnosti in ustreznosti poklicnega izobraževanja in usposabljanja ter s povečanjem udeleženosti v izobraževanju odraslih, ki mora postati tudi bolj ustrezno.

3.

Nujno se je treba spoprijeti s položajem mladih, ki se ob vstopu na trg dela zaradi hude krize spopadajo z izrednimi težavami.

4.

Treba je izboljšati odzivnost izobraževalnih sistemov in sistemov usposabljanja na nove zahteve in trende, da bi se lahko bolje odzvali na potrebe delovnega trga ter družbene in kulturne izzive globaliziranega sveta.

II.   Še bolj si bo treba prizadevati za doseganje krovnih ciljev v izobraževanju

5.

Izpolnitev dveh krovnih ciljev EU v izobraževanju in usposabljanju – tj. zmanjšanje stopnje osipa na področju izobraževanja na manj kot 10 % ter povečanje deleža prebivalstva med 30 in 34 letom starosti, ki je končalo terciarno izobraževanje, na vsaj 40 % – bo pozitivno vplivalo na delovna mesta in rast. Poleg tega bodo ukrepi, sprejeti v sektorju izobraževanja in usposabljanja, prispevali k doseganju ciljev na drugih področjih, na primer pri povečanju stopnje zaposlenosti, spodbujanju raziskav in razvoja ter zmanjševanju revščine.

6.

Glede prvega od navedenih ciljev je treba poudariti, da je zgodnje zapuščanje šole kompleksen pojav, na katerega vplivajo izobraževalni, osebni ter socialnoekonomski dejavniki. Ta problem je treba reševati s preventivnimi in kompenzacijskimi ukrepi, kot je „druga priložnost“ za izobraževanje, ter s tesnim usklajevanjem med sektorjema izobraževanja in usposabljanja ter z drugimi ustreznimi področji politik. Uspeh bi lahko dosegli z ukrepi politik, kot so boljše izobraževanje v zgodnjem otroštvu, posodobljeni učni načrti, boljša izobrazba učiteljev, inovativne metode poučevanja, podpora, prilagojena posamezniku – zlasti za prikrajšanje skupine, tudi priseljence in Rome – in večjim sodelovanjem z družinami in lokalno skupnostjo.

7.

Tudi za drugi cilj je potreben večstranski pristop. Za privlačnost in učinkovitost terciarnih in enakovrednih izobraževalnih sistemov so potrebni velik obseg učinkovitih naložb, posodobitev učnih načrtov in boljše upravljanje. Inovativnost bi bilo treba spodbujati na sistemski in institucionalni ravni, hkrati pa bi bilo treba učinkoviteje izkoristiti sredstva, ki so na voljo, ter najti bolj raznolike vire financiranja. Prav tako je treba spodbujati vzpostavitev boljših vezi s širšim svetom, kar je mogoče doseči s partnerstvi s podjetji in raziskovanjem, ter večjo dostopnost za netradicionalne učence, kar je mogoče zagotoviti z ustreznimi spodbudami ter potrjevanjem, programi podpore in svetovalnimi službami;

ZATO POZIVA DRŽAVE ČLANICE, NAJ ZA VPRAŠANJA, POVEZANA Z IZOBRAŽEVANJEM IN USPOSABLJANJEM,

1.

sprejmejo nacionalne programe reform (NPR), ki so ciljno naravnani in usmerjeni v ukrepe in ki bodo pripomogli k izpolnitvi ciljev strategije „Evropa 2020“, vključno s krovnimi cilji EU;

2.

v skladu s postopki odločanja v posameznih državah sprejmejo politične ukrepe, ki so skladni z nacionalnimi cilji, pri čemer upoštevajo različne izhodiščne položaje in nacionalne danosti držav članic;

3.

horizontalno in tesno sodelujejo z drugimi ustreznimi sektorji, ki delujejo v procesu „Evropa 2020“ na nacionalni ravni, predvsem z ministrstvi za zaposlovanje pa tudi drugimi interesnimi skupinami, kot so socialni partnerji, ko oblikujejo in poročajo o izvajanju nacionalnih politik zaposlovanja v luči integriranih smernic št. 8 in 9 (3);

4.

spodbujajo večje sodelovanje med visokošolskimi zavodi, raziskovalnimi inštituti in podjetji, da bi okrepili trikotnik znanja kot podlago za inovativnejše in ustvarjalnejše gospodarstvo v skladu z integrirano smernico št. 4 (4).

DRŽAVE ČLANICE IN KOMISIJO POZIVA, NAJ

1.

okrepijo horizontalno sodelovanje in izmenjavo izkušenj in dobrih praks o izvajanju NPR med državami članicami ter te vidike po potrebi vključijo v prihodnje dejavnosti vzajemnega učenja;

2.

še močneje spodbujajo priložnosti za seznanjanje s politiko, zlasti na področjih, ki jih zajema strategija „Evropa 2020“, ter z učinkovitejšim izkoriščanjem rezultatov evropskega sodelovanja, večjo preglednostjo in podpiranjem bolj usmerjenega sodelovanja zagotovijo, da bo odprta metoda koordinacije bolj upoštevala potrebe in interese držav članic;

3.

okrepijo povezanost med določenimi vrednostmi in cilji strategije „Evropa 2020“, zlasti z okrepitvijo zbirke podatkov na tem področju ter z večjo udeleženostjo sektorja izobraževanja in usposabljanja pri ugotavljanju ovir za rast in zaposlovanje;

4.

kot je opisano v pobudi „Program za nova znanja in spretnosti in nova delovna mesta“, izboljšajo sposobnost predvidevanja potreb na trgu dela in potreb po znanju in spretnostih ter sposobnost odgovarjanja nanje, zagotovijo pravo kombinacijo znanja in spretnosti, tudi prečnih kompetenc, na primer digitalnih in podjetniških, ter pripravijo vsestransko strategijo za boljšo dostopnost vseživljenskega učenja, zlasti za prikrajšane skupine.

KOMISIJO POZIVA, NAJ

1.

v dogovoru z državami članicami utrdi povezave med izvajanjem strateškega okvira „ET 2020“ in strategije „Evropa 2020“, zlasti glede delovnih obdobij, poročanja in določanja ciljev. Pri predlaganju srednjeročnih prednostnih nalog za novo obdobje „ET 2020“ bi bilo treba upoštevati zlasti krovne cilje in ustrezne ukrepe, sprejete v okviru pobud „Mladi in mobilnost“ ter „Program za nova znanja in spretnosti in nova delovna mesta“;

2.

se zavzema, da bodo v skupnih poročilih o napredku „ET 2020“ ustrezno upoštevani cilji strategije „Evropa 2020“, ter prizna, da imajo ta poročila jasno dodano vrednost za zagotavljanje večjega vpogleda v nacionalne politike držav članic o izobraževanju;

3.

pripravi temeljito analizo napredka pri izpolnjevanju krovnih ciljev in meril uspešnosti iz „ET 2020“, ki bo podlaga za izmenjavo mnenj v Svetu med vsakim evropskim semestrom;

4.

poveča prepoznavnost in preglednost ukrepov, sprejetih v okviru odprte metode koordinacije, tako da zagotovi učinkovito operativno usklajevanje, v katerem sodelujejo države članice in pri čemer bi lahko sodelovale tudi zainteresirane strani;

5.

pripravi analizo v podporo izmenjavi mnenj v okviru odprte metode koordinacije o povezavi med naložbami v izobraževanje in pristopi politik za izpolnitev ciljev strategije „Evropa 2020“.


(1)  UL C 119, 28.5.2009.

(2)  Sporočilo iz Bruggeja o okrepljenem evropskem sodelovanju na področju poklicnega izobraževanja in usposabljanja: http://ec.europa.eu/education/lifelong-learning-policy/doc/vocational/bruges_en.pdf

(3)  

Št. 8:

razvijanje usposobljene delovne sile, ki ustreza potrebam trga dela, ter spodbujanje vseživljenjskega učenja.

Št. 9:

izboljšanje uspešnosti izobraževalnih sistemov in sistemov usposabljanja na vseh ravneh terspodbujanje vključevanja v terciarno ali temu enakovredno izobraževanje.

(4)  

Št. 4:

zagotavljanje čim večje podpore za raziskave in razvoj ter inovacije, krepitev trikotnika znanja in sprostitev potenciala digitalnega gospodarstva.


Evropska komisija

4.3.2011   

SL

Uradni list Evropske unije

C 70/4


Menjalni tečaji eura (1)

3. marca 2011

2011/C 70/02

1 euro =


 

Valuta

Menjalni tečaj

USD

ameriški dolar

1,3850

JPY

japonski jen

113,43

DKK

danska krona

7,4564

GBP

funt šterling

0,85130

SEK

švedska krona

8,7576

CHF

švicarski frank

1,2844

ISK

islandska krona

 

NOK

norveška krona

7,7145

BGN

lev

1,9558

CZK

češka krona

24,208

HUF

madžarski forint

270,90

LTL

litovski litas

3,4528

LVL

latvijski lats

0,7045

PLN

poljski zlot

3,9826

RON

romunski leu

4,2045

TRY

turška lira

2,2243

AUD

avstralski dolar

1,3609

CAD

kanadski dolar

1,3469

HKD

hongkonški dolar

10,7889

NZD

novozelandski dolar

1,8581

SGD

singapurski dolar

1,7578

KRW

južnokorejski won

1 553,71

ZAR

južnoafriški rand

9,5409

CNY

kitajski juan

9,0995

HRK

hrvaška kuna

7,4125

IDR

indonezijska rupija

12 196,03

MYR

malezijski ringit

4,1979

PHP

filipinski peso

60,068

RUB

ruski rubelj

39,0585

THB

tajski bat

42,256

BRL

brazilski real

2,2985

MXN

mehiški peso

16,7066

INR

indijska rupija

62,3840


(1)  Vir: referenčni menjalni tečaj, ki ga objavlja ECB.


V Objave

UPRAVNI POSTOPKI

Evropska komisija

4.3.2011   

SL

Uradni list Evropske unije

C 70/5


Razpis za zbiranje predlogov v okviru delovnega programa ENIAC Joint Undertaking

2011/C 70/03

Objavi se razpis za zbiranje predlogov v okviru delovnega programa ENIAC Joint Undertaking.

Predlogi se predložijo za naslednji razpis: ENIAC-2011-1.

Dokumentacija o razpisu, vključno z rokom in proračunom je na voljo v besedilu, ki je objavljeno na spletni strani:

http://www.eniac.eu/web/divers/important.php


POSTOPKI V ZVEZI Z IZVAJANJEM POLITIKE KONKURENCE

Evropska komisija

4.3.2011   

SL

Uradni list Evropske unije

C 70/6


Obvestilo Irske v skladu z Direktivo 94/22/ES Evropskega Parlamenta in Sveta o pogojih za izdajo in uporabo dovoljenj za iskanje, raziskovanje in izkoriščanje ogljikovodikov

Napoved kroga izdaje dovoljenj za Atlantski rob za leto 2011

2011/C 70/04

V skladu s členom 3(2)(a) Direktive 94/22/ES Evropskega Parlamenta in Sveta z dne 30. maja 1994 državni minister na Ministrstvu za komunikacije, energijo in naravne vire obvešča o spremembi glede območij, ki so na voljo za izdajo dovoljenj za morska območja Irske.

Območje velikosti približno 252 500 kvadratnih kilometrov na atlantskem robu Irske je bilo imenovano mejno območje in izbrano za vključitev v krog izdaje dovoljenj za Atlantski rob za leto 2011.

Državni minister na Ministrstvu za komunikacije, energijo in naravne vire poziva k oddaji vlog za opcije dovoljenj glede na površino, vključene v krog izdaje dovoljenj za Atlantski rob za leto 2011. Vloge bi se morale nanašati predvsem na pravilno oblikovana neprekinjena območja, velikost območij pa bi morala biti enakovredna najmanj enemu popolnemu bloku oziroma največ šestim.

Na vlogah mora biti jasno navedeno „2011 Licensing Round — Atlantic Margin“ („Krog izdaje dovoljenj 2011 – Atlantski rob“), vloge pa se naslovijo na naslov „The Secretary General, Department of Communications, Energy and Natural Resources, Petroleum Affairs Division, 29-31 Adelaide Road, Dublin 2, Ireland“. Vloge morajo biti prejete najpozneje v torek, 31. maja 2011 ob 12. uri (opoldne).

V skladu s členom 5(1)(a) in (b) Direktive 94/22/ES Evropskega Parlamenta in Sveta z dne 30. maja 1994 državni minister na Ministrstvu za komunikacije, energijo in naravne vire obvešča, da se bodo naslednja merila oziroma način točkovanja uporabljala za vloge, prejete v okviru kroga izdaje dovoljenj:

(a)

splošni pristop k predlogu za izvedbo programa raziskav na morju – 15 točk;

(b)

kakovost delovnega programa, ki ga predlaga vlagatelj (točke se dodelijo le v primeru trdne zavezanosti slednjega) – 40 točk;

(c)

raven strokovnosti in izkušenj, ki jih ima skupina, ki bo upravljala in izvajala raziskovalni program, z delom na morju – 30 točk;

(d)

dokaz o finančni sposobnosti za financiranje predlaganega delovnega programa – 15 točk.

Vlagatelji morajo doseči pozitivno oceno najmanj 50 % pri zgoraj navedenih točkah a, b in c ter morajo tudi dokazati, da so finančno sposobni financirati ponujeni delovni program. Kadar je primerno, je mogoče upoštevati predhodno vlagateljevo uspešnost pri dovoljenjih, v okviru katerih je sodeloval.

Specifične zahteve, povezane s krogom izdaje dovoljenj za Atlantski rob za leto 2011, skupaj z zemljevidom površine, ki je predmet ponudbe, in navodili za oddajo vlog, so na voljo na povezavi:

http://www.dcenr.gov.ie/Natural/Petroleum+Affairs+Division/2011+Atlantic+Margin+Licensing+Round.htm

ali na naslovu:

Philip McMahon

Petroleum Affairs Division

Department of Communications, Energy and Natural Resources

29-31 Adelaide Road

Dublin 2

IRELAND

E-naslov: philip.mcmahon@dcenr.ie

Tel. +353 016782693

Prejem vloge ministra ne zavezuje, da izda določeno opcijo dovoljenja za celotno območje ali njegov del, ki je predmet vloge.

Krog izdaje dovoljenj za Atlantski rob za leto 2011 – seznam razpoložljivih blokov:

 

1/6(p), 1/7(p), 1/8(p), 1/9(p), 1/10(p), 1/11, 1/12, 1/13, 1/14, 1/15, 1/16, 1/17, 1/18, 1/19, 1/20, 1/21, 1/22, 1/23, 1/24, 1/25, 1/26, 1/27, 1/28, 1/29, 1/30

 

2/6(p), 2/7(p), 2/8(p), 2/9(p), 2/11, 2/12, 2/13, 2/14, 2/15(p), 2/16, 2/17, 2/18, 2/19, 2/20, 2/21, 2/22, 2/23, 2/24, 2/25, 2/26, 2/27, 2/28, 2/29, 2/30

 

3/11(p), 3/12(p), 3/13(p), 3/14(p), 3/15(p), 3/16, 3/17, 3/18, 3/19, 3/20, 3/21, 3/22, 3/23, 3/24, 3/25, 3/26, 3/27, 3/28, 3/29, 3/30

 

4/11(p), 4/12(p), 4/13(p), 4/16, 4/17, 4/18(p), 4/19(p), 4/20(p), 4/21, 4/22, 4/23, 4/24, 4/25, 4/26, 4/27, 4/28, 4/29, 4/30

 

5/16(p), 5/19(p), 5/20(p), 5/21, 5/24, 5/25(p), 5/26, 5/29, 5/30

 

6/26, 6/27(p), 6/28(p), 6/29(p)

 

8/1, 8/2, 8/3, 8/4, 8/5, 8/6, 8/7, 8/8, 8/9, 8/10, 8/11, 8/12, 8/13, 8/14, 8/15, 8/16, 8/17, 8/18, 8/19, 8/20, 8/21, 8/22, 8/23, 8/24, 8/25, 8/26, 8/27, 8/28, 8/29, 8/30

 

9/1, 9/2, 9/3, 9/4, 9/5, 9/6, 9/7, 9/8, 9/9, 9/10, 9/11, 9/12, 9/13, 9/14, 9/15, 9/16, 9/17, 9/18, 9/19, 9/20, 9/21, 9/22, 9/23, 9/24, 9/25, 9/26, 9/27, 9/28, 9/29, 9/30

 

10/1, 10/2, 10/3, 10/4, 10/5, 10/6, 10/7, 10/8, 10/9, 10/10, 10/11, 10/12, 10/13, 10/14, 10/15, 10/16, 10/17, 10/18, 10/19, 10/20, 10/21, 10/22, 10/23, 10/24, 10/25, 10/26, 10/27, 10/28, 10/29, 10/30

 

11/1, 11/2, 11/3, 11/4, 11/5, 11/6, 11/7, 11/8, 11/9, 11/11, 11/12, 11/13, 11/14, 11/16, 11/17, 11/18, 11/19, 11/21, 11/22, 11/23(p), 11/26, 11/27, 11/28(p), 11/29, 11/30

 

12/2(p), 12/3(p), 12/4, 12/5, 12/7(p), 12/8(p), 12/9, 12/10, 12/11(p), 12/12(p), 12/13, 12/14, 12/15, 12/16(p), 12/17, 12/18, 12/19, 12/21, 12/22, 12/23, 12/24, 12/26, 12/27

 

13/1, 13/2, 13/3, 13/4, 13/5, 13/6, 13/7, 13/8, 13/9, 13/10, 13/11, 13/12, 13/13, 13/14, 13/15

 

14/1, 14/2, 14/3, 14/4(p), 14/6, 14/7, 14/8, 14/9, 14/10(p)

 

16/1, 16/2, 16/3, 16/4, 16/5, 16/6, 16/7, 16/8, 16/9, 16/10, 16/11, 16/12, 16/13, 16/14, 16/15, 16/16, 16/17, 16/18, 16/19, 16/20, 16/21, 16/22, 16/23, 16/24, 16/25, 16/26, 16/27, 16/28, 16/29, 16/30

 

17/1, 17/2, 17/3, 17/4, 17/5, 17/6, 17/7, 17/8, 17/9, 17/10, 17/11, 17/12, 17/13, 17/14, 17/15, 17/16, 17/17, 17/18, 17/19, 17/20, 17/21, 17/22, 17/23, 17/24, 17/25, 17/26, 17/27, 17/28, 17/29, 17/30

 

18/1, 18/2, 18/3, 18/4, 18/5, 18/6, 18/7, 18/8, 18/9, 18/11, 18/12, 18/13, 18/14(p), 18/15(p), 18/16, 18/17, 18/18, 18/19(p), 18/20(p), 18/21, 18/22, 18/23, 18/24, 18/25(p), 18/26, 18/27, 18/28, 18/29, 18/30

 

19/2(p), 19/3(p), 19/4, 19/5, 19/7(p), 19/8(p), 19/11(p), 19/12(p), 19/16(p), 19/21, 19/22, 19/26

 

20/1

 

25/1, 25/2, 25/3, 25/4, 25/5, 25/6, 25/7, 25/8, 25/9, 25/10, 25/11, 25/12, 25/13, 25/14, 25/15, 25/16, 25/17, 25/18, 25/19, 25/20, 25/21, 25/22, 25/23, 25/24, 25/25, 25/26, 25/27, 25/28, 25/29, 25/30

 

26/1, 26/2, 26/3, 26/4, 26/5, 26/6, 26/7, 26/8, 26/9, 26/10, 26/11, 26/12, 26/13, 26/14, 26/15, 26/16, 26/17, 26/18, 26/19, 26/20, 26/21, 26/22, 26/23, 26/24, 26/25, 26/26, 26/27(p), 26/29, 26/30

 

27/1, 27/2, 27/3, 27/5(p), 27/6, 27/7, 27/8, 27/10, 27/11, 27/12, 27/13, 27/14, 27/15, 27/16, 27/17(p), 27/19, 27/21, 27/22(p), 27/24, 27/26, 27/27, 27/28

 

34/1, 34/2, 34/3, 34/4, 34/5, 34/6, 34/7, 34/8, 34/9, 34/10, 34/11, 34/12, 34/13, 34/14, 34/15, 34/16, 34/17, 34/18, 34/19, 34/20, 34/21, 34/22, 34/23, 34/24, 34/25, 34/26, 34/27, 34/28, 34/29, 34/30

 

35/1, 35/5, 35/6, 35/7(p), 35/10, 35/11, 35/12, 35/13, 35/14, 35/15, 35/16, 35/17, 35/18, 35/19, 35/20, 35/21, 35/22, 35/23, 35/24, 35/25, 35/26, 35/27, 35/28, 35/29, 35/30

 

36/1, 36/6, 36/11, 36/16, 36/21, 36/22, 36/26, 36/27

 

43/1, 43/2, 43/3, 43/4, 43/5, 43/6, 43/7, 43/8, 43/9, 43/10, 43/11, 43/12, 43/13, 43/14, 43/15, 43/16, 43/17, 43/18, 43/21, 43/22, 43/23, 43/26, 43/27, 43/30

 

44/1, 44/2, 44/3, 44/4, 44/5, 44/6, 44/7, 44/8, 44/9, 44/10, 44/11, 44/12, 44/13, 44/14, 44/15, 44/16, 44/17, 44/19, 44/20, 44/21, 44/22, 44/25, 44/26, 44/27, 44/28

 

45/1, 45/2, 45/6, 45/7, 45/11, 45/12, 45/16, 45/17, 45/21, 45/22, 45/23, 45/24, 45/26, 45/27, 45/28, 45/29, 45/30

 

52/1, 52/2, 52/3, 52/4, 52/6, 52/7, 52/8, 52/9, 52/11, 52/12, 52/13(p), 52/16, 52/17, 52/21, 52/22, 52/24(p), 52/25, 52/26, 52/27, 52/28, 52/29, 52/30

 

53/2, 53/3, 53/4, 53/5, 53/7, 53/8, 53/9, 53/10, 53/12, 53/13, 53/14, 53/15, 53/16, 53/17, 53/18, 53/19, 53/20, 53/21, 53/22, 53/23, 53/24, 53/25, 53/26, 53/27, 53/28, 53/29, 53/30

 

54/1, 54/2, 54/3, 54/4, 54/5, 54/6, 54/7, 54/8, 54/9, 54/10, 54/11, 54/12, 54/13, 54/14, 54/15, 54/16, 54/17, 54/18, 54/19, 54/20, 54/21, 54/22, 54/23, 54/24, 54/25, 54/26, 54/27, 54/28, 54/29, 54/30

 

60/1, 60/2, 60/3, 60/4, 60/5, 60/6, 60/7, 60/8, 60/9, 60/10, 60/11, 60/12, 60/13, 60/14, 60/15, 60/16, 60/17, 60/18, 60/19, 60/20, 60/22, 60/23, 60/24, 60/25, 60/29, 60/30

 

61/1, 61/2, 61/3, 61/4, 61/5, 61/6, 61/7, 61/8, 61/11, 61/12, 61/13, 61/14, 61/15, 61/16, 61/17, 61/18, 61/19, 61/20, 61/21, 61/22, 61/23, 61/24, 61/25, 61/26, 61/27, 61/28, 61/29, 61/30

 

62/1, 62/2, 62/3, 62/4, 62/5, 62/7, 62/8, 62/9, 62/10, 62/11, 62/12, 62/13, 62/14, 62/15, 62/16, 62/17, 62/18, 62/19, 62/20, 62/21, 62/22, 62/23, 62/24, 62/25, 62/26, 62/27, 62/28, 62/29, 62/30

 

71/2, 71/3, 71/4, 71/5, 71/8, 71/9, 71/10, 71/15

 

72/1, 72/2, 72/3, 72/4, 72/5, 72/6, 72/7, 72/8, 72/9, 72/10, 72/11, 72/12, 72/13, 72/14, 72/15, 72/16, 72/17, 72/18, 72/19, 72/20, 72/21, 72/22, 72/23, 72/24, 72/25, 72/26, 72/27, 72/28, 72/29, 72/30

 

73/1, 73/2, 73/3, 73/4, 73/5, 73/6, 73/7, 73/8, 73/9, 73/10, 73/11, 73/12, 73/13, 73/14, 73/15, 73/16, 73/17, 73/18, 73/19, 73/20, 73/21, 73/22, 73/23, 73/24, 73/25, 73/26, 73/27, 73/28, 73/29, 73/30

 

74/1, 74/2, 74/3, 74/4, 74/5, 74/6, 74/7, 74/8, 74/9, 74/10, 74/11, 74/12, 74/13, 74/14, 74/15, 74/16, 74/17, 74/18, 74/19, 74/20, 74/21, 74/22, 74/23, 74/24, 74/25, 74/26, 74/27, 74/28, 74/29, 74/30

 

75/1, 75/2, 75/3, 75/4, 75/5, 75/6, 75/7, 75/8, 75/9, 75/10, 75/11, 75/12, 75/13, 75/14, 75/15, 75/16, 75/17, 75/18, 75/19, 75/20, 75/21, 75/22, 75/23, 75/24, 75/25, 75/26, 75/27, 75/28, 75/29, 75/30

 

76/1, 76/2, 76/3, 76/4, 76/5, 76/6, 76/7, 76/8, 76/9, 76/10, 76/11, 76/12, 76/13, 76/14, 76/15, 76/16, 76/17, 76/18, 76/19, 76/20, 76/21, 76/22, 76/23, 76/24, 76/25, 76/26, 76/27, 76/28, 76/29, 76/30

 

77/1, 77/2, 77/3, 77/4, 77/5, 77/6, 77/7, 77/8, 77/9, 77/10, 77/11, 77/12, 77/13, 77/14, 77/15, 77/16, 77/17, 77/18, 77/19, 77/20, 77/21, 77/22, 77/23, 77/24, 77/25, 77/26, 77/27, 77/28, 77/29, 77/30

 

78/15, 78/19, 78/20, 78/23, 78/24, 78/25, 78/27, 78/28, 78/29, 78/30

 

80/10, 80/14, 80/15, 80/19, 80/20, 80/23, 80/24, 80/25, 80/28, 80/29, 80/30

 

81/2, 81/3, 81/4, 81/5, 81/7, 81/8, 81/9, 81/10, 81/12, 81/13, 81/14, 81/15, 81/17, 81/18, 81/19, 81/20, 81/22, 81/23, 81/24, 81/25, 81/27, 81/28, 81/29, 81/30

 

82/2, 82/3, 82/4, 82/5, 82/7, 82/8, 82/9, 82/10, 82/12, 82/13, 82/14, 82/15, 82/17, 82/18, 82/19, 82/20, 82/22, 82/23, 82/24, 82/25, 82/27, 82/28, 82/29, 82/30

 

83/2, 83/3, 83/4, 83/5, 83/7, 83/8, 83/9, 83/10, 83/11, 83/12, 83/13, 83/14, 83/15, 83/16, 83/17, 83/18, 83/19, 83/20, 83/21, 83/22, 83/23, 83/24, 83/25, 83/26, 83/27, 83/28, 83/29, 83/30

 

84/1, 84/2, 84/3, 84/4, 84/5, 84/6, 84/7, 84/8, 84/9, 84/10, 84/12, 84/13, 84/14, 84/15, 84/17, 84/18, 84/19, 84/20, 84/22, 84/23, 84/24, 84/25, 84/28, 84/29, 84/30

 

85/3, 85/4, 85/5, 85/9, 85/10, 85/14, 85/15, 85/20

(p)– delni blok

Posodobljen seznam in zemljevid površine, ki je predmet ponudbe, je na voljo na naslednji povezavi:

http://www.dcenr.gov.ie/Natural/Petroleum+Affairs+Division/2011+Atlantic+Margin+Licensing+Round.htm


4.3.2011   

SL

Uradni list Evropske unije

C 70/10


Predhodna priglasitev koncentracije

(Zadeva COMP/M.6133 – FSI/STMicroelectronics)

Zadeva, primerna za obravnavo po poenostavljenem postopku

(Besedilo velja za EGP)

2011/C 70/05

1.

Komisija je 28. februarja 2011 v skladu s členom 4 Uredbe Sveta (ES) št. 139/2004 (1) prejela priglasitev predlagane koncentracije, s katero podjetje Fonds Stratégique d’Investissement SA („FSI“, Francija), ki je pod izključnim nadzorom podjetja Caisse des Dépôts et Consignations („CDC“, Francija), z nakupom vseh delnic, ki so posredno v lasti podjetja Areva SA („Areva“, Francija), pridobi v smislu člena 3(1)(b) Uredbe o združitvah skupni nadzor nad podjetjem STMicroelectronics NV („STM“, Švica), ki je trenutno pod skupnim nadzorom italijanske državne blagajne (Italija) in podjetja Areva.

2.

Poslovne dejavnosti zadevnih podjetij so:

za FSI: investicijski sklad,

za STM: izdelava polprevodniških proizvodov,

za italijansko državno blagajno: upravljanje vladnih financ.

3.

Po predhodnem pregledu Komisija ugotavlja, da bi priglašena transakcija lahko spadala v področje uporabe Uredbe ES o združitvah. Vendar končna odločitev o tej točki še ni sprejeta. Na podlagi Obvestila Komisije o poenostavljenem postopku obravnave določenih koncentracij v okviru Uredbe ES o združitvah (2) je treba opozoriti, da je ta zadeva primerna za obravnavo po postopku, iz Obvestila.

4.

Komisija zainteresirane tretje osebe poziva, naj ji predložijo svoje morebitne pripombe glede predlagane transakcije.

Komisija mora prejeti pripombe najpozneje v 10 dneh po datumu te objave. Pripombe lahko pošljete Komisiji po telefaksu (+32 22964301), po elektronski pošti na naslov COMP-MERGER-REGISTRY@ec.europa.eu ali po pošti z navedbo sklicne številke COMP/M.6133 – FSI/STMicroelectronics na naslov:

European Commission

Directorate-General for Competition

Merger Registry

J-70

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË


(1)  UL L 24, 29.1.2004, str. 1 (Uredba ES o združitvah).

(2)  UL C 56, 5.3.2005, str. 32 (Obvestilo o poenostavljenem postopku).


DRUGI AKTI

Evropska komisija

4.3.2011   

SL

Uradni list Evropske unije

C 70/11


Objava vloge na podlagi člena 6(2) Uredbe Sveta (ES) št. 510/2006 o zaščiti geografskih označb in označb porekla za kmetijske proizvode in živila

2011/C 70/06

Ta objava daje pravico do ugovora zoper vlogo na podlagi člena 7 Uredbe Sveta (ES) št. 510/2006 (1). Izjavo o ugovoru mora Komisija prejeti v šestih mesecih po dnevu te objave.

POVZETEK

UREDBA SVETA (ES) št. 510/2006

„KOČEVSKI GOZDNI MED“

ES št.: SI-PDO-0005-0425-29.10.2004

ZOP ( X ) ZGO ( )

Ta povzetek zajema glavne elemente specifikacije proizvoda za informativne namene.

1.   Pristojna služba v državi članici:

Naziv:

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS

Naslov:

Dunajska 58

SI-1000 Ljubljana

SLOVENIJA

Tel.

+386 14789109

Faks

+386 14789055

E-naslov:

varnahrana.mkgp@gov.si

2.   Vlagatelj:

Naziv:

Združenje Kočevski med

Naslov:

Ulica heroja Marinclja 14

SI-1330 Kočevje

SLOVENIJA

Tel.

+386 18939339

Faks

E-naslov:

dragan.stijepic@nlb.si

Sestava:

proizvajalci/predelovalci ( X ) drugo ( )

3.   Vrsta proizvoda:

Razred 1.4

Drugi proizvodi živalskega izvora (jajca, med, različni mlečni proizvodi razen masla itd.)

4.   Specifikacija:

(povzetek zahtev v skladu s členom 4(2) Uredbe (ES) št. 510/2006)

4.1   Naziv:

„Kočevski gozdni med“

4.2   Opis:

Vrste Kočevskega gozdnega medu so:

(a)   Gozdni med

je mešanega maninega izvora, vsebuje veliko mineralnih snovi. Je svetlo do temno rjave barve, z rdečim ali zelenim odtenkom, lahko je moten ali bister, z aromo po smoli, orehih, sirupu smrekovih vršičkov. Elektrolitska prevodnost je najmanj 0,85 mS/cm.

(b)   Smrekov med

je v tekočem stanju rdečkastorjav in precej gost. Ima okus po smoli, po sirupu smrekovih vršičkov, zeliščnih bombonih, zeliščnem čaju, praženi kavi, suhem sadju, figah, kavnih bonbonih, se vleče in lepi za jezik in nebo. Elektrolitska prevodnost najmanj 0,95mS/cm.

(c)   Hojev med

je temno sivo rjave barve, z zelenim odsevom. Okus po karamelu, zažganem sladkorju, smoli, svežem lesu iglavcev, sirupu smrekovih vršičkov, po dimu, po črnem čaju z mlekom, po zeliščnih bombonih. Elekrolitska prevodnost je najmanj 0,95mS/cm.

(d)   Lipov med

Je svetlo do srednje rumene, jantarne barve. Aroma je po mentolu, po lipovem čaju, lipovem cvetju, intenzivnost je močna. Elekrolitska prevodnost je najmanj 0,8 mS/cm.

Kočevski gozdni med mora izpolnjevati še naslednje parametre:

vsebnost vode največ 18,6 %,

HMF največ 10,

ne sme biti pregret nad 40 °C,

ne sme izvirati iz nakrmljenega sladkorja ali medu izven geografskega območja pridelave,

ne sme se cediti skozi cedila, ki imajo manjše luknjice od 0,2 mm,

skupna vsebnost fruktoze in glukoze mora biti najmanj 45 g/100 g medu,

specifična teža medu znaša od 1,40 do 1,45 g/cm3,

med mora na senzoričnem ocenjevanju doseči zadostno število točk za videz, vonj in okus (minimalno 9,5 točk od skupno 12 točk).

4.3   Geografsko območje:

Na severozahodu poteka meja po meji občine Loški potok, ob vznožju Racne gore ter se na severu nadaljuje mimo krajev Lužarje, Krvava peč, Rob in po dolini Raščice zavije proti kraju Ponikve, nato pa proti jugozahodu ob vznožju Male gore. Nato zavije proti vzhodu do reke Krke in nato ob vznožju Roga ter Poljanske gore do reke Kolpe. Večji kraji ob vzhodni meji so: Dvor, Soteska in Črmošnjice. Na jugozahodu in jugu poteka meja območja vzporedno z državno mejo Republike Hrvaške; ob reki Čabranki in ob reki Kolpi. Večji kraji ob tej meji so: Čabar, Osilnica, Brod na Kolpi in Stari trg ob Kolpi.

Vsa navedena naselja ležijo znotraj definiranega geografskega območja.

4.4   Dokazilo o poreklu:

Stojišča panjev za pridelavo Kočevskega gozdnega medu morajo biti znotraj definiranega geografskega območja.

Nadzor nad poreklom Kočevskega gozdnega medu je večstopenjski in ga izvajajo čebelar, Združenje Kočevski med, pregledniki in v končni fazi še neodvisni certifikacijski organ.

Čebelar mora voditi različne evidence, kot so dnevnik o čebelji paši (lokacija, število panjev, čas paše, količina pridobljenega medu, serija, itd.), evidenco ukrepov zdravstvenega varstva čebel, analize medu. Združenje Kočevski med vodi register čebelarjev, ki pridelujejo Kočevski gozdni med (lokacija čebelnjakov, število panjev, pridelek medu na panj), register izdanih oštevilčenih prelepk z oznako Kočevski gozdni med, register polnilnic medu, ki polnijo Kočevski gozdni med, register preglednikov. Preglednik (posebej šolan človek s pridobljeno licenco) mora pri čebelarju, ki želi polniti Kočevski gozdni med, opraviti pregled ustreznosti čebelarjenja, pridelave medu in skladiščenja ter polnjenja medu. V primeru ustreznosti medu, preglednik čebelarju odobri zahtevano količino prelepk za Kočevski gozdni med, glede na količino prijavljenega medu. Preglednik mora voditi evidence o ustreznosti čebelarske prakse pri čebelarju ter o terenskih analizah medu.

4.5   Metoda pridobivanja:

Stojišča panjev morajo biti znotraj geografskega območja, opredeljenega v točki 4.3. Čebelarji morajo čebelariti po načelih dobre čebelarske prakse. Pridobivanje medu poteka pod strogimi higienskimi pogoji, ki zagotavljajo pridobivanje visoko kakovostnega medu.

Satje, namenjeno pridobivanju medu, ne sme biti izpostavljeno kemijskim sredstvom za zatiranje čebeljih bolezni in škodljivcev. V času paše se čebeljih družin ne krmi. Za odstranjevanje čebel se uporablja ometanje, metoda pihanja in čim manj kajenja, uporaba kemijskih repelentov ni dovoljena. S točenjem medu se prične, ko je zrel in vsebnost vode ne presega 18,6 %. Medu se ne toči iz satov, v katerih je še zalega. Medu se nikoli ne polni iz točila direktno v kozarec.

Sušenje medu je prepovedano. Med se vedno preceja, vendar ne skozi sito, ki zadrži delce, manjše od 0,2 mm. Kristaliziran med se lahko utekočini s segrevanjem, vendar največ do 40 °C na stični točki grelnega telesa in medu. Utekočinjenje medu z mikrovalovnim segrevanjem ni dovoljeno.

Polnjenje Kočevskega gozdnega medu poteka znotraj geografskega območja, saj se le na ta način zagotovi in ohrani visoka kakovost medu, hkrati pa se preprečuje spremembe fizikalno-kemičnih in organoleptičnih lastnosti medu. Pred polnjenjem in označevanjem medu z imenom Kočevski gozdni med mora biti obvezno opravljen še pregled in ocena vsake šarže medu. To kontrolo izvajajo pregledniki (glej točko 4.4), hkrati pa dodatne kontrole izvaja tudi kontrolni organ iz točke 4.7. Kočevski gozdni med se pakira v različno maloprodajno embalažo. Takoj po polnjenju se pokrov in kozarec povežeta s prelepko tako, da kozarca ni mogoče odpreti, ne da bi se pretrgala prelepka. Zaradi strogega nadzora vseh faz in preverjanja sledljivosti se zmanjša tudi tveganje za mešanje medu z drugimi medovi oziroma označevanje drugih vrst medu pod imenom Kočevski gozdni med.

4.6   Povezava:

Kočevska gozdnata pokrajina ima izjemne kvalitete ohranjene narave, zato se uvršča med najbolj ohranjena območja Evrope. Geografsko območje, na katerem se prideluje Kočevski gozdni med, skoraj v celoti sovpada z območjem Kočevsko-Kolpa, ki je naravovarstveno območje Nature 2000, kot eden od pomembnih delov izvajanja habitatne direktive in direktive o pticah. Območje Kočevsko-Kolpa je eno izmed največjih sklenjenih gozdnih območij v Sloveniji. Tu je dinarski svet porasel z ilirskimi bukovji, ki spadajo med varovane habitatne tipe v Evropi.

Območje čebelje paše je izrazito gozdnato, osrednji del območja meri 800 km2 in je 95 % poraščen z gozdnim drevjem. Območje se ponaša z zelo pestro floristično sestavo, h kateri prispeva tudi vegetacija gozdnih obronkov ter traviščna in močvirna vegetacija. Posamezna območja se razlikujejo glede pojavljanja medonosnih rastlinskih združb, različnosti posameznih rastišč, klimatskih pogojev in višinskih pasov. Čebelarji poznajo in izkoriščajo pestro floro in različna vegetacijska obdobja. Tako jelka medi v juniju, pogosto v juliju in avgustu, smreka medi včasih ob koncu maja, sicer pa v juniju, lipa (mana) nastopi ob cvetenju že v juniju, svoj vrh pa doseže približno štirinajst dni po prenehanju cvetenja. Za optimalno izkoriščanje pašnih razmer čebelarji prevažajo svoje čebele s pasišča na pasišče znotraj geografskega območja. Pri tem pazljivo spremljajo poročila službe za napovedovanje medenja. Rezultat takšnega čebelarjenja so tudi posamezne navedene vrste Kočevskega gozdnega medu.

Več stoletno tradicijo čebelarstva na geografskem območju dokazuje že izbira zavetnika za čebele – Sv. Ambroža. Znano je le, da je živel v 2. stoletju našega štetja, da je bil škof in cerkveni učitelj. Njemu v čast in zahvalo še danes prosijo čebelarji za zdravje čebel in za dobro medeno letino. V farni cerkvi v Starem Trgu ob Kolpi je na oltarju velik kip sv. Ambroža, ki ima ob nogah pleten čebelji panj.

V cerkvici v vasi Lazi ob Kolpi pa je, na pred leti odkriti freski iz leta 1557, upodobljen sv. Ambrož v družbi še treh svetnikov. Obe upodobitvi torej pričata, da je bilo čebelarstvo na širšem Kočevskem že dolgo prisotno.

Za razmah čebelarstva na Kočevskem je zaslužnih tudi nekaj rodoljubov, ki so bili izobraženi in sposobni svoje delo s čebelami tudi pisno zabeležiti. Med njimi je bil župnik, sodnik in župan Jurij Jonke, rojen leta 1777 v Svetlem Potoku pri Kočevju. Bil je tudi odličen čebelar, ki je prispeval k pospeševanju domačega čebelarstva. O tem je poročal v nemškem čebelarskem časopisu Bienenzeitung, pisal pa je tudi za ljubljanske Novice in Ilirischer Blatt. Leta 1836 je napisal tudi čebelarsko knjižico Anleitung zur praktischen Behandlung der Bienenzucht.

Velik čebelar je bil tudi književnik Fran Levstik, rojen v Retjah pri Velikih Laščah. Napisal je knjigo Bučelstvo, ki je izšla leta 1853.

Čebelarstvo se je občutno razmahnilo šele po prvi svetovni vojni (1914–1918), ko so se začele ustanavljati čebelarske podružnice.

Eden od pobudnikov je bil tudi napreden čebelar Josip Kajfež (1881–1944) iz Novih Sel ob Kolpi, ki je že leta 1918 imel 100 čebeljih družin. Bil je ne le dober čebelar in ustanovitelj organiziranega čebelarjenja v Kostelski dolini, pač pa je bil tudi znan vzreditelj matic. Pisal je tudi za revijo Slovenski čebelar in za druga podobna občila.

4.7   Nadzorni organ:

Naziv:

Bureau Veritas, d.o.o.

Naslov:

Linhartova 49a

SI-1000 Ljubljana

SLOVENIJA

Tel.

+386 14757670

Faks

+386 14747602

E-naslov:

info@bureauveritas.si

4.8   Označevanje:

Med, ki izpolnjuje pogoje iz specifikacije se označi z imenom Kočevski gozdni med, navedbo „zaščitena označba porekla“, ter pripadajočim znakom Skupnosti ter nacionalnim simbolom kakovosti.


(1)  UL L 93, 31.3.2006, str. 12.


4.3.2011   

SL

Uradni list Evropske unije

C 70/s3


OBVESTILO

Dne 4. marca 2011 bo v Uradnem listu Evropske unije C 70 A izšel „Skupni katalog sort poljščin – Drugi dodatek k 29. dopolnjeni izdaji“ in „Skupni katalog sort zelenjadnic – Drugi dodatek k 29. dopolnjeni izdaji“.

Naročniki Uradnega lista lahko brezplačno prejmete toliko kopij in jezikovnih različic tega Uradnega lista, do kolikor izvodov ste kot naročnik upravičeni. Prosimo vas, da natančno izpolnite spodnjo naročilnico in jo pošljete skupaj z vašo naročniško številko (koda, ki se nahaja na levi strani vsake nalepke in se začne z O/…). Brezplačni izvod tega Uradnega lista je na voljo še eno leto po dnevu izdaje.

Če niste naročnik, lahko ta Uradni list proti plačilu naročite pri enem od naših komercialnih distributerjev (glej http://publications.europa.eu/others/agents/index_sl.htm).

Ta Uradni list – kot tudi vse druge serije Uradnega lista (L, C, CA, CE) – lahko brezplačno najdete na spletišču: http://eur-lex.europa.eu

Image