STO: sporazum o trgovini z blagom

 

POVZETEK:

Sklep Sveta 94/800/ES o sklenitvi sporazumov, doseženih v Urugvajskem krogu večstranskih pogajanj (1986–1994), v imenu EU – vidiki, povezani s trgovino z blagom

Urugvajski krog večstranskih trgovinskih pogajanj (1986–1994) – Sporazum o ustanovitvi svetovne trgovinske organizacije (STO)

KAJ JE NAMEN TEGA SKLEPA IN SPORAZUMA?

Sklep v imenu Evropske skupnosti (danes Evropska unija – EU) potrjuje sporazum o ustanovitvi Svetovne trgovinske organizacije (STO).

KLJUČNE TOČKE

Večstranski sporazum o trgovini z blagom vključuje sporazum GATT iz leta 1994 (Splošni sporazum o carinah in trgovini) ter 13 sektorskih sporazumov. Ti zajemajo štiri področja:

DOSTOP NA TRG

Splošni sporazum o carinah in trgovini (GATT 1994)

Marakeški protokol

Marakeški protokol, priložen sporazumu GATT 1994, vključuje v sporazum GATT 1994 liste koncesij in obvez za blago, ki so bile predmet pogajanj v urugvajskem krogu, ter določa njihovo verodostojnost in dogovore za njihovo izvajanje.

Industrijski proizvodi

Kmetijski proizvodi

Tekstil in oblačila

Naložbeni ukrepi v zvezi s trgovino (TRIMs)

PRAVILA O NETARIFNIH UKREPIH

Tehnične ovire v trgovini

Sanitarni in fitosanitarni ukrepi

CARINSKO IN TRGOVINSKO UPRAVLJANJE

Carinsko vrednotenje

Predodpremna kontrola

Pravila o poreklublaga

Postopki za izdajanje uvoznih dovoljenj

Olajševanje trgovine

Cilj Sporazuma o olajševanju trgovine je omogočiti lažji pretok, sprostitev in carinjenje blaga, vključno z blagom v tranzitu, in sicer z učinkovitim sodelovanjem med carinskimi in drugimi ustreznimi organi pri olajševanju trgovine.

UKREPI TRGOVINSKE ZAŠČITE

Protidampinški ukrepi

Subvencije in izravnalni ukrepi

Zaščitni ukrepi

VEČSTRANSKI SPORAZUMI

OD KDAJ SE TA SKLEP IN SPORAZUM UPORABLJATA?

OZADJE

Več informacij je na voljo na strani: EU in STO (Evropska komisija).

* KLJUČNI POJMI

Protidampinški ukrepi: ukrepi, npr. posebne dajatve, ki se uvedejo za uvoz „dampinških izdelkov“ v EU, tj. izdelkov, ki se izvažajo v EU po nižji ceni od domače.
Protisubvencijski ukrepi: ukrepi, npr. izravnalne dajatve (ki blažijo negativne učinke subvencij), ki jih EU uvede za uvoz, ki je subvencioniran in tako škodi industriji EU, ki proizvaja enak proizvod.
Zaščitni ukrepi: ti ukrepi se uvedejo, kadar Evropska komisija v svoji preiskavi ugotovi, da je prišlo do tako povečanega uvoza, da ta že resno ogroža (ali bi lahko ogrozil) proizvajalce EU. To so začasni ukrepi (npr. kvote), ki se uporabijo za uvoz, da bi dali industriji EU čas za uvedbo potrebnih sprememb.

GLAVNI DOKUMENTI

Sklep Sveta 94/800/ES z dne 22. decembra 1994 o sklenitvi sporazumov, doseženih v Urugvajskem krogu večstranskih pogajanj (1986–1994), v imenu Evropske skupnosti, v zvezi z zadevami, ki so v njeni pristojnosti (UL L 336, 23.12.1994, str. 1–2).

Urugvajski krog večstranskih trgovinskih pogajanj (1986–1994) – Sporazum o ustanovitvi svetovne trgovinske organizacije (STO) (UL L 336, 23.12.1994, str. 3–10).

Zadnja posodobitev 18.04.2017