Smernice EU glede mučenja in drugega krutega ravnanja

POVZETEK:

Smernice za politiko EU do držav zunaj EU glede mučenja in drugih krutih, nečloveških ali poniževalnih kazni ali ravnanja

POVZETEK

KAJ JE NAMEN TEH SMERNIC?

Smernice zagotavljajo operativno orodje, ki ga bo EU uporabljala pri odnosih z državami zunaj EU za boj proti mučenju in drugim krutim, nečloveškim ali poniževalnim kaznim (npr. pretepanju v času odvzema prostosti).

KLJUČNE TOČKE

EU se bori proti mučenju in grdemu ravnanju s podporo mednarodnim instrumentom (npr. Splošni deklaraciji o človekovih pravicah, ženevskim konvencijam, statutu Mednarodnega kazenskega sodišča itd.) in z ukrepi v okviru skupne zunanje in varnostne politike (SZVP), kot je ureditev trgovine z orodji za mučenje.

Ukrepi EU za boj proti mučenju in grdemu ravnanju v zvezi z državami zunaj EU vključujejo naslednje:

V skladu s temi smernicami EU poziva države zunaj EU, da sprejmejo naslednje ukrepe:

OZADJE

Spoštovanje človekovih pravic je ena od temeljnih prednostnih nalog zunanjih odnosov EU. Obvezen del tega dela je boj proti mučenju in grdemu ravnanju, in sicer kljub obstoju številnih mednarodnih instrumentov, ki prepovedujejo to vrsto hude kršitve človeškega dostojanstva.

Namen ukrepov EU, ki jih močno podpirajo vse države EU, je preprečevanje in odprava mučenja in grdega ravnanja ter boj proti nekaznovanju odgovornih oseb. To delo dopolnjuje akcijski načrt EU za boj proti smrtni kazni.

AKT

Smernice za politiko EU do tretjih držav glede mučenja in drugih krutih nečloveških ali poniževalnih kazni ali ravnanja – posodobitev Smernic 6129/1/12 REV1, 20. marec 2012.

Zadnja posodobitev 08.03.2016