Financiranje inovacij in podjetništva (Evropski investicijski sklad)

 

POVZETEK

Evropski investicijski sklad zagotavlja financiranje tveganja in s tem podpira mala in srednje velika podjetja (MSP). Delničarji sklada so Evropska investicijska banka (EIB), Evropska unija (EU), ki jo zastopa Evropska komisija, ter javne in zasebne finančne institucije iz trenutno 15 držav EU in Turčije.

KAJ JE NAMEN TEGA STATUTA?

Statut določa:

KLJUČNE TOČKE

Vodstveni organi

Evropski investicijski sklad upravljajo in vodijo skupščina, svet direktorjev in izvršni direktor.

Predsednika sveta direktorjev izberejo med člani z večino glasov. Sklepi so sprejeti z večino, pri čemer mora biti prisotnih najmanj polovica članov;

Načini delovanja Evropskega investicijskega sklada

Evropski investicijski sklad je del skupine Evropske investicijske banke. Njegova glavna naloga je podpora evropskim mikro, malim in srednje velikim podjetjem (MSP-jem) s poenostavitvijo dostopa do financiranja. Evropski investicijski sklad načrtuje in razvija tvegani kapital in kapital za rast, garancije in instrumente za mikrofinance, ki so posebej usmerjeni v ta tržni segment. V tej vlogi spodbuja Evropski investicijski sklad cilje EU kot podpora za inovacije, raziskave in razvoj, podjetništvo, rast in zaposlovanje.

Račune Evropskega investicijskega sklada pregleda neodvisni zunanji revizor. Revizijski odbor Evropskega investicijskega sklada sestavljajo trije člani, ki jih predlagajo Evropska investicijska banka, Evropska komisija in delničarji finančnih institucij, ter en nadomestni član, ki je izvoljen po sistemu rotacije s strani treh skupin delničarjev. Člane imenuje skupščina, ki so ji tudi odgovorni. Revizijski odbor kot nadzorni organ letno potrdi, da so bili, po njegovem najboljšem vedenju in presoji, posli Evropskega investicijskega sklada izvedeni v skladu s statutom in poslovnikom ter da finančna poročila izkazujejo resnično in pošteno sliko finančnega stanja Evropskega investicijskega sklada glede sredstev in obveznosti ter rezultatov poslovanja za finančno leto, ki je pregledano.

Skupne obveznosti Evropskega investicijskega sklada ne smejo preseči trikratnega zneska vpisanega kapitala za garancije. Po členu 26 Statuta lahko skupščina to zgornjo mejo zviša na največ osemkratni znesek vpisanega kapitala. Glede zneskov deležev odloča skupščina.

O sporih med Evropskim investicijskim skladom in koristniki njegovega delovanja odločajo pristojna nacionalna sodišča ali pa se odloča z arbitražo. Spori v zvezi z ukrepi, ki jih sprejmejo organi Evropskega investicijskega sklada, spadajo v sodno pristojnost Sodišča Evropske unije.

Protokol o privilegijih in imunitetah Evropske unije (Protokol št. 7) velja za Evropski investicijski sklad, člane njegovih organov in zaposlene.

Evropski sklad za strateške naložbe

V partnerstvu z Evropsko komisijo imata Evropski investicijski sklad in Evropska investicijska banka pomembno vlogo v naložbenem načrtu za Evropo pri vzpostavitvi Evropskega sklada za strateške naložbe (EFSI). Evropski sklad za strateške naložbe, vzpostavljen leta 2015, poskuša zagotoviti zasebno financiranje strateških naložb, ki jih trg ne more sam financirati. Evropski investicijski sklad je odgovoren za izvajanje financiranja ukrepov za MSP-je in podjetja s srednje veliko tržno kapitalizacijo (tj. podjetja, ki imajo med 250 in 3 000 zaposlenih) v okviru sklopa za MSP Evropskega sklada za strateške naložbe.

OZADJE

Evropski investicijski sklad je bil ustanovljen leta 1994. Njegov sedež je v Luxembourgu.

AKT

Statut Evropskega investicijskega sklada, ki ga je skupščina odobrila 14. junija 1994 in spremenila 19. junija 2000, 30. novembra 2007, 8. marca 2012 in 27. maja 2014 (UL C 95, 21.3.2015, str. 22–31)

Zadnja posodobitev 19.10.2015