Obvezne revizije – zagotavljanje točnih računovodskih izkazov podjetij

 

POVZETEK:

Direktiva 2006/43/ES o obveznih revizijah letnih in konsolidiranih računovodskih izkazih

KAJ JE NAMEN TE DIREKTIVE?

KLJUČNE TOČKE

Javni register revizorjev

Priznavanje revizijskih podjetij zunaj matične države

Odobritev zakonitih revizorjev iz druge države članice

Revizorji iz drugih držav članic bodo morda morali opraviti prilagoditveno obdobje (ne več kot 3 leta) in/ali preizkuse. S tem se zagotovi, da imajo revizorji ustrezno znanje na področjih, kot so pravo družb, davčno in socialno pravo. Ko revizorji pridobijo dovoljenje, jih je treba vnesti v javni register.

Nadaljevanje izobraževanja

Neodvisnost in objektivnost

Organizacija dela

Države članice morajo zagotoviti, da v primeru, ko obvezno revizijo izvaja revizijsko podjetje, to revizijsko podjetje imenuje vsaj enega ključnega revizijskega partnerja in da podjetje ključnim revizijskim partnerjem zagotovi zadostna sredstva in osebje, ki ima potrebno usposobljenost in zmogljivosti za ustrezno opravljanje svojih nalog. Podobno pravilo velja, kadar podjetje izvaja zagotavljanje poročanja o trajnosti.

Zaupnost in poslovna skrivnost.

Mednarodni standardi

Vse obvezne revizije je treba izvajati na podlagi mednarodnih revizijskih standardov, če in ko jih sprejme Evropska komisija. Komisija ima diskrecijska pooblastila za sprejemanje teh standardov in jih lahko sprejme le, če spoštujejo določene pogoje. Dokler Komisija ne sprejme nobenega mednarodnega standarda, lahko države članice uporabljajo nacionalne standarde.

Imenovanje in razrešitev

Revizija konsolidiranih računovodskih izkazov

V primeru konsolidiranih računovodskih izkazov (tj. matičnega podjetja in odvisnih podjetij) obstaja jasna opredelitev odgovornosti med revizorji, ki revidirajo komponente skupine. Revizor skupine (tj. zakoniti revizor ali revizijsko podjetje, ki izvaja revizijo konsolidiranih računovodskih izkazov) nosi polno odgovornost za revizijsko poročilo.

Zagotavljanje kakovosti

Standardi zagotavljanja za poročanje o trajnosti

Revizijsko poročilo in poročilo o zagotovilu o trajnostnem poročanju

Direktiva podrobno določa posebna pravila o tem, kako zakoniti revizor predstavi rezultate obvezne revizije in zagotavljanja trajnostnega poročanja. Poleg tega morajo biti ta poročila pripravljena v skladu z zahtevami standardov zagotavljanja, ki so jih sprejele Komisija in/ali države članice.

Države članice lahko dovolijo, da neodvisni ponudnik storitev zavarovanja (IASP)* s sedežem na njihovem ozemlju, da zagotovi zagotavljanje trajnostnega poročanja, pod pogojem, da za ponudnika veljajo zahteve, ki so enakovredne tistim, ki jih za revizorje določa Direktiva 2006/43/ES.

Preiskave in sankcije

Mala podjetja

Subjekti javnega interesa (PIE)*

Za obvezne revizije subjektov javnega interesa veljajo stroga pravila (zaradi potrebe po zanesljivih podatkih ter njihovega pomena za javnost in vlagatelje). Ti vključujejo:

Uredba (EU) št. 537/2014 vsebuje dodatna pravila, ki se posebej uporabljajo za subjekte javnega interesa.

Izvedbeni in delegirani akti

Direktiva Komisiji omogoča sprejemanje izvedbenih in delegiranih aktov v zvezi z mednarodnimi vidiki direktive. Ti lahko dodatno določajo, kako morajo organi držav članic in različni udeleženci na trgu izpolnjevati obveznosti, ki jih v zvezi s tem določa direktiva.

OD KDAJ SE TA PRAVILA UPORABLJAJO?

Direktivo je bilo treba v nacionalno zakonodajo prenesti do 29. junija 2008.

OZADJE

Več informacij je na voljo na strani:

KLJUČNI POJMI

Zakonska revizija. Zakonsko zahtevan pregled finančnih evidenc, katerega namen je delničarjem zagotoviti mnenje o točnosti računovodskih izkazov podjetij ali javnih subjektov.
Zakoniti revizor. Fizična oseba, ki jo pristojni organi države članice v skladu z Direktivo 2006/43/ES pooblastijo za izvajanje obveznih revizij in, kjer je primerno, zagotavljanje poročanja o trajnosti.
Neodvisni ponudnik storitev zagotavljanja (IASP). Organ za ugotavljanje skladnosti, akreditiran v skladu z Uredbo (ES) št. 765/2008 za zagotavljanje informacij, povezanih s trajnostjo, v skladu s členom 34(1) Direktive 2013/34/EU.
Subjekti javnega interesa (PIE). Ti vključujejo:

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva 2006/43/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. maja 2006 o obveznih revizijah za letne in konsolidirane računovodske izkaze, spremembi Direktiv Sveta 78/660/EGS in 83/349/EGS ter razveljavitvi Direktive Sveta 84/253/EGS (UL L 157, 9.6.2006, str. 87).

Nadaljnje spremembe Direktive 2006/43/ES so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

POVEZANI DOKUMENTI

Uredba (EU) št. 537/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. aprila 2014 o posebnih zahtevah glede obvezne revizije subjektov javnega interesa in razveljavitvi Odločbe Komisije 2005/909/ES (UL L 158, 27.5.2014, str. 77).

Glej prečiščeno različico.

Zadnja posodobitev 20.11.2023