Varstvo potrošnikov v zvezi s pogodbami časovnega zakupa in dolgoročnih počitnic

 

POVZETEK:

Direktiva 2008/122/ES o varstvu potrošnikov v zvezi z nekaterimi vidiki pogodb časovnega zakupa, dolgoročnih počitniških proizvodov, nadaljnje prodaje in zamenjave

KAJ JE NAMEN TE DIREKTIVE?

KLJUČNE TOČKE

Jasne informacije

Preden pogodba za potrošnika postane zavezujoča, trgovec potrošniku zagotovi jasne, točne in zadostne informacije na standardnem obrazcu z informacijami v uradnem jeziku države članice Evropske unije (EU) potrošnika.

Obrazec z informacijami (kot je določeno v predlogah, priloženih k direktivi) bi moral vključevati predvsem informacije o proizvodu (v primeru pogodbe časovnega zakupa, pogodbe o dolgoročnem počitniškem proizvodu ali pogodbe o zamenjavi) ali storitvi (v primeru pogodbe o nadaljnji prodaji), pravicah potrošnika in vseh stroških, ki jih nosi. Navesti mora, da obstaja pravica do odstopa in pogoji, pod katerimi se lahko uveljavlja. Te informacije so sestavni del pogodbe.

V vsakem oglaševanju mora biti navedeno, kje je mogoče dobiti zgornje informacije. Poleg tega se časovni zakup ali dolgoročni počitniški proizvod ne sme tržiti kot naložba.

V primeru promocije prodaje ali prodajnega dogodka:

Pravica do odstopa

Preden je pogodba podpisana, mora trgovec izrecno opozoriti potrošnika na pravico do odstopa od pogodbe, trajanje odstopnega roka in prepoved predplačil med tem obdobjem. Te klavzule morajo biti podpisane ločeno. Pogodba vključuje ločen standardni odstopni obrazec, s katerim je olajšan odstop od pogodbe.

Potrošnik ima pravico odstopiti od pogodbe brez navedbe razloga v 14 dneh po podpisu ali prejemu pogodbe. To obdobje mirovanja se podaljša za tri mesece, če potrošniku ni bil izročen sveženj informacij, in za eno leto, če ni bil zagotovljen odstopni obrazec.

Če potrošnik odstopi od pogodbe, se morebitne druge pogodbe, ki so povezane z glavno pogodbo, samodejno prekinejo brez dodatnih stroškov.

Plačilo

Pred iztekom odstopnega roka so prepovedana vsa predplačila, zagotavljanje jamstev ali priznavanje dolga trgovcu ali tretji osebi. Pri pogodbah o nadaljnji prodaji so prepovedana vsa predplačila trgovcu, preden je dejanska prodaja izvedena.

Plačila po pogodbah o dolgoročnih počitniških proizvodih morajo biti izvedena v enakovrednih letnih obrokih. Od drugega obroka naprej lahko potrošnik prekine pogodbo brez kazni, in sicer s predložitvijo obvestila v 14 dneh od prejema zahtevka za plačilo.

Pravna sredstva

Države članice obvestijo potrošnike o pravnih sredstvih (odškodninah) v skladu z nacionalno zakonodajo in spodbujajo izvensodne poravnave.

OD KDAJ SE DIREKTIVA UPORABLJA?

Uporablja se od 23. februarja 2009, države članice pa so jo morale v nacionalno pravo prenesti do 23. februarja 2011.

OZADJE

Več informacij je na voljo na straneh:

KLJUČNI POJMI

Pogodba o nadaljnji prodaji. Pogodba, , s katero trgovec potrošniku na podlagi plačila pomaga pri prodaji ali nakupu časovnega zakupa ali dolgoročnega počitniškega proizvoda.
Pogodba o zamenjavi. Pogodba, s katero se potrošnik pridruži sistemu zamenjave, ki mu omogoča začasno zamenjavo ugodnosti, ki izhajajo iz pogodbe časovnega zakupa z drugim potrošnikom.
Pogodba časovnega zakupa. Pogodba, ki traja več kot eno leto in s katero potrošnik na podlagi plačila pridobi pravico do uporabe prenočitvenih nastanitev ob več kot eni priložnosti, praviloma za en ali dva tedna vsako leto.
Pogodba o dolgoročnem počitniškem proizvodu. Pogodbaki traja več kot eno leto in s katero potrošnik na podlagi plačila pridobi pravico do popustov ali drugih ugodnosti glede nastanitve, včasih v kombinaciji s potovanjem ali z drugimi storitvami.

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva 2008/122/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 14. januarja 2009 o varstvu potrošnikov v zvezi z nekaterimi vidiki pogodb časovnega zakupa, dolgoročnih počitniških proizvodov, nadaljnje prodaje in zamenjave (UL L 33, 3.2.2009, str. 10–30).

Zadnja posodobitev 03.02.2022