Strasbourg, 24.10.2017

COM(2017) 650 final

SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU, EVROPSKEMU EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU IN ODBORU REGIJ


Delovni program Komisije za leto 2018

An agenda for a more united, stronger and more democratic Europe


I.    Enotnejša, močnejša in bolj demokratična Unija

Evropa se opazno ponovno krepi. Gospodarstvo okreva že peto leto, okrevanje pa je doseglo prav vse države članice Evropske unije. Gospodarska rast zdaj znaša več kot 2 % za celotno EU in 2,2 % za evroobmočje, kar pomeni, da v zadnjih dveh letih evropsko gospodarstvo raste hitreje kot gospodarstvo Združenih držav. V času tega mandata je bilo ustvarjenih skoraj 8 milijonov novih delovnih mest, med drugim tudi zaradi dela institucij EU, prispevka Evropskega sklada za strateške naložbe, jamstva za mlade in evropskih strukturnih in investicijskih skladov ter monetarne politike Evropske centralne banke. Zaupanje v Evropsko unijo se vrača. Voditelji so marca v Rimu napovedali, da bodo ustvarili še močnejšo in odpornejšo Evropsko unijo s še večjo enotnostjo in solidarnostjo ter spoštovanjem skupnih pravil.

Evropi se je ponudila priložnost, ki pa ne bo večno na voljo. Da bi kar najbolje izkoristila trenutni zagon, Komisija predstavlja svoj delovni program za naslednjih 14 mesecev do konca leta 2018. Delovni program temelji na načrtu za enotnejšo, močnejšo in bolj demokratično Unijo, ki ga je predsednik Juncker predstavil hkrati s svojim govorom o stanju v Uniji 13. septembra 2017. Program bo Evropi pomagal, da ostane na pravi poti in še naprej dosega rezultate v okviru svoje pozitivne agende, prav tako pa bo zagotavljal, da se bo Evropa še naprej jasno osredotočala na velika vprašanja, pri katerih ima ukrepanje na evropski ravni očitno in dokazljivo dodano vrednost.

Ta Komisija je predstavila že več kot 80 % predlogov, ki so bistveni za dokončanje enotnega digitalnega trga, energetske unije, unije kapitalskih trgov, bančne unije, varnostne unije in celovite evropske migracijske politike 1 . Prednost je zdaj treba nameniti prenosu predlogov v zakonodajo in izvajanju zakonodaje. Prej ko bosta Evropski parlament in Svet zaključila zakonodajne postopke, prej bodo državljani in podjetja občutili koristi našega skupnega dela. Komisija bo zato podvojila svoja prizadevanja in sozakonodajalca podprla pri vsakem koraku tega postopka.

Delovni program za leto 2018 se osredotoča na dva vidika. Prvič, program določa omejeno število ciljno usmerjenih zakonodajnih ukrepov za dokončanje našega dela na prednostnih področjih politik v naslednjih mesecih. Komisija bo vse zakonodajne predloge predložila najpozneje do maja 2018. Tako bosta imela Evropski parlament in Svet dovolj časa in manevrskega prostora, da zaključita zakonodajno delo, preden bodo Evropejke in Evropejci na evropskih volitvah junija 2019 demokratično glasovali o naših skupnih dosežkih.

Drugič, delovni program predstavlja tudi številne pobude, ki so daljnosežnejše, saj mora nova Unija s 27 državami članicami oblikovati svojo prihodnost do leta 2025. Te pobude odražajo razpravo, ki se je začela z belo knjigo Komisije o prihodnosti Evrope in govorom o stanju v Uniji. Uresničimo jih lahko, če se v celoti opremo na še neizkoriščeni potencial Lizbonske pogodbe 2 . Pri vseh teh pobudah bomo rezultate predložili do konca mandata.

Tako kot v prejšnjih letih so v delovnem programu prav tako navedeni številni predlogi, ki sledijo pregledu v okviru programa ustreznosti in uspešnosti predpisov (REFIT) in upoštevajo mnenja platforme REFIT. Da bi se lahko sozakonodajalca osredotočila na predloge, ki so resnično pomembni, je v tem delovnem programu navedenih precej predlogov v obravnavi, za katere predlagamo, da se umaknejo, saj ni mogoče pričakovati dogovora v zvezi z njimi v Evropskem parlamentu in Svetu, ne služijo več svojemu namenu ali so tehnično zastareli. S tem delovnim programom se nadaljuje tudi postopek razveljavitve zakonodajnih aktov, ki so postali zastareli 3 . Obenem objavljamo pregled agende Komisije za boljšo pravno urejanje in njene rezultate 4 ter pregled stanja programa REFIT, ki podrobno navaja naše ukrepe na podlagi mnenj platforme REFIT ter tekoča prizadevanja za oceno in pregled veljavne zakonodaje.

II.    Dokončanje 10 prednostnih nalog Junckerjeve Komisije in doseganje rezultatov na tem področju 5

Nova spodbuda za delovna mesta, rast in naložbe

Povrnitev zaupanja in naraščanje naložb v Evropi sta bila ključnega pomena za izboljšanje gospodarskih obetov. Po vsej Evropi so se tako ustvarjala nova delovna mesta, povečala se je gospodarska rast, spodbudil se je razvoj tako fizične kot digitalne infrastrukture in pospešil se je prehod Evrope na čisto energijo. Zdaj moramo svoja prizadevanja za okrepitev naložb nadaljevati. Naložbeni načrt za Evropo ima pomembno vlogo pri uresničevanju projektov, podpiranju malih in srednjih podjetij ter ustvarjanju novih delovnih mest. Na tej podlagi moramo hitro doseči rezultate pri predlogu „EFSI 2.0“ in predlogu omnibus 6 , da se poenostavi kombiniranje evropskih strukturnih in investicijskih skladov z Evropskim skladom za strateške naložbe. Porast naložb pa ne bo trajen, če ga ne bodo spremljale strukturne reforme. Zato bomo opravili analizo takih reform, ki bodo usmerjene v zagotavljanje naložb.  Komisija bo tudi še naprej uporabljala evropski semester za usklajevanje ekonomskih politik ter spodbujanje strategije rasti, ki zagotavlja naložbe, zdrave javne finance in strukturne reforme.

Evropsko gospodarstvo je odvisno od konkurenčnosti svoje industrije. Evropska komisija je na podlagi mnenj zainteresiranih strani predstavila prenovljeno strategijo za industrijsko politiko v Evropi 7 . Prizadevali si bomo podpreti inovacije, delovna mesta in rast v okviru strategije za krožno gospodarstvo 8 , ki lahko izredno koristi našemu gospodarstvu, konkurenčnosti in okolju. Za okrepitev dela na tem področju bomo predložili omejeno število predlogov, ki se bodo zlasti osredotočali na naš način proizvodnje in uporabe plastike, da bi bila do leta 2030 vsa plastična embalaža takšna, da bi jo bilo mogoče reciklirati, ter na način ponovne uporabe voda in upravljanje pitne vode. Predlagali bomo tudi okvir za spremljanje napredka pri razvoju krožnega gospodarstva. Kot del sektorskega pristopa k boljšemu pravnemu urejanju bomo odpravili pravne, tehnične in praktične ovire na področju medsebojnega delovanja zakonodaje o kemikalijah, izdelkih in odpadkih. Še naprej bomo ocenjevali strategijo za biogospodarstvo iz leta 2012 9 in preučili, kako bi jo bilo najbolje nadgraditi, vključno z razširitvijo njenega področja uporabe.

Kljub temu, da se splošne gospodarske razmere znatno izboljšujejo, se mora Evropska unija soočiti s posledicami krize in večjo rast preoblikovati v nova delovna mesta, pravičnost in nove priložnosti za vse. Ta Komisija je postavila temelje za obravnavanje tega izziva, na primer s programom znanj in spretnosti za Evropo 10 . Zdaj moramo to agendo prenesti na raven držav članic in regionalno raven ob podpori Evropskega socialnega sklada, pri tem pa posebno pozornost nameniti osnovnim znanjem in spretnostim ter digitalnim spretnostim.

Povezan enotni digitalni trg

360 milijonov Evropejcev vsak dan uporablja internet za delo, študij, nakupe ali vzdrževanje stikov, zato Evropa potrebuje resnično enoten digitalni trg. Komisija je od maja 2015 v ta namen predložila že 24 zakonodajnih predlogov, od katerih sta jih sozakonodajalca do danes sprejela samo šest. Zdaj mora biti prednost namenjena temu, da Evropski parlament in Svet čim prej sprejmeta predloge v obravnavi, zlasti o Evropskem zakoniku o elektronskih komunikacijah, predlagani reformi avtorskih pravic in direktivi o digitalnih vsebinah. Evropa mora okrepiti sodelovanje pri upravljanju spektra, da bi vzpostavila vrhunska visokohitrostna fiksna in mobilna omrežja (5G), prav tako pa mora doseči bolj usklajeno razpoložljivost spektra do leta 2020 z doslednimi regulativnimi in gospodarskimi pogoji. Za dokončanje enotnega digitalnega trga bomo predstavili tudi predlog o poštenosti v odnosih med platformami in podjetji, pobudo za ukrepanje proti lažnim novicam in revidirane smernice o pomembni tržni moči v sektorju elektronskih komunikacij.

Uspeh enotnega digitalnega trga je konec koncev odvisen od zaupanja Evropejk in Evropejcev. Kibernetski napadi so vedno pogostejši in Evropejke in Evropejci se na spletu srečujejo z novimi in raznolikimi grožnjami. V odziv na to je Komisija 13. septembra že predstavila vrsto predlogov za boljšo zaščito državljank in državljanov pred grožnjami, ki jih lahko predstavljajo nove tehnologije 11 . Ta sveženj bomo dokončali ter stabilnost naših gospodarstev in demokracij zaščitili pred kibernetskimi grožnjami z vzpostavitvijo mreže kompetenčnih centrov za kibernetsko varnost. Obenem bo Komisija še naprej osredotočena na kar najboljše uresničevanje priložnosti, ki jih ponujajo nove tehnologije, kot so visokozmogljivo računalništvo in avtomobili brez voznika. Razmislili bomo tudi o tem, kako bi lahko kar najbolje izkoristili umetno inteligenco, ki bo imela v naših gospodarstvih in družbah vedno večjo vlogo.

Trdna energetska unija s podnebno politiko, usmerjeno v prihodnost

Pri uresničevanju energetske unije smo znatno napredovali. Zdaj je treba prednost nameniti sprejetju svežnja za čisto energijo za vse Evropejce 12 , predstavljenega decembra 2016, in predlogov za posodobitev naših politik o podnebnih spremembah. Komisija si bo še naprej prizadevala za izboljšanje zanesljivosti oskrbe z energijo in delovanja notranjega trga. Predlagali bomo skupna pravila za plinovode, ki vstopajo na evropski notranji trg plina. Ko bo Svet sprejel trden mandat, ki smo ga priporočili, se bomo z Rusijo dogovorili o ključnih načelih za izvajanje projekta plinovoda Severni tok 2. Na področju prometa se bo Komisija osredotočila na nove standarde glede emisij CO2 za avtomobile, kombinirana vozila in težka gospodarska vozila. Nadaljevali bomo delo v zvezi z baterijami in infrastrukturo za alternativna goriva, saj priznavamo njihovo strateško vlogo v prehodu na čisto mobilnost in čisto energijo.

Bolj povezan in pravičnejši notranji trg z okrepljeno industrijsko bazo

Dobro delujoč enotni trg je v samem središču evropskega projekta. Omogoča bolj prosto gibanje ljudi ter bolj prosti pretok blaga, storitev in kapitala. Podjetjem nudi poslovne priložnosti, potrošnikom pa večjo izbiro in nižje cene. Komisija bo svoja prizadevanja v naslednjem letu osredotočila na revizijo prava družb EU, da bi podprla podjetja z jasnimi, sodobnimi in učinkovitimi pravili. Še naprej si bomo prizadevali za zaščito nacionalnih proračunov pred škodljivimi davčnimi praksami. To vključuje posodobljena pravila za določanje stopenj DDV, nova pravila o upravnem sodelovanju med državami članicami na področju DDV, predlog za poenostavitev sistema DDV za mala in srednja podjetja ter pravila za obdavčitev dobičkov, ki jih multinacionalne družbe ustvarijo v digitalnem gospodarstvu. Komisija bo prav tako predlagala ukrepe za izboljšanje delovanja prehranske verige, da bi kmetom pomagala okrepiti njihov položaj na trgu in jih zaščitila pred prihodnjimi pretresi.

Za dokončanje unije kapitalskih trgov 13 bomo predstavili predloge za obravnavanje povezave med finančnim poslovanjem in tehnologijo ter predlagali pravila o množičnem in medsebojnem financiranju. Olajšali bomo uporabo kritih obveznic in zmanjšali ovire za čezmejno distribucijo investicijskih skladov, prav tako pa bomo predstavili pobudo za trajnostno financiranje. Predlagali bomo nova pravila o čezmejnih plačilih za valute, ki niso evro. To bo pomagalo zagotoviti, da bodo vsi Evropejci plačevali nižje pristojbine pri prenosu denarja v tujino ali dvigu denarja na bankomatih na potovanju.

Če želimo zagotoviti, da bodo socialna pravičnost in pravice delavcev prepoznavne značilnosti enotnega trga, je treba še marsikaj postoriti. Komisija bo izzive mobilnosti delavcev in usklajevanja sistemov socialne varnosti obravnavala s predlogom za Evropski organ za delo in večnamensko evropsko številko socialnega zavarovanja, ki bo poenostavila interakcije državljanov z upravami na številnih različnih področjih. Za zapolnitev trenutnih vrzeli bomo predlagali posodobitev sistemov socialne varnosti ob upoštevanju novih oblik dela, da bi vsakdo, ki dela, ne glede na njegov zaposlitveni status, lahko prispeval v sistem in imel dostop do socialne zaščite. Komisija bo za dodatno varstvo in zaščito delavcev na enotnem trgu predlagala okrepljene obveznosti pisnega obveščanja zaposlenih o njihovih delovnih pogojih.

Prav tako moramo bolje zaščititi državljanke in državljane. K temu bomo prispevali tako, da bomo predstavili skupni akcijski načrt za nacionalne politike cepljenja. Ta bo države članice podprl pri izvajanju programov cepljenja ter prispeval k zmanjšanju nenaklonjenosti cepljenju in večji oskrbi s cepivi.

Bolj poglobljena in pravičnejša ekonomska in monetarna unija

Da bi ohranili zagon pri okrevanju, bo Komisija priporočila na splošno nevtralno fiskalno naravnanost v evroobmočju z nadaljnjim poudarkom na krepitvi ekonomske in socialne konvergence in odpornosti. Nadaljevali bomo tudi delo za oblikovanje bolj poglobljene in pravičnejše ekonomske in monetarne unije ter za okrepitev njene demokratične odgovornosti. Ekonomska in monetarna unija je naše najboljše orodje za to, da Evropa postane uspešnejša, in za zaščito evropskih državljank in državljanov pred prihodnjimi gospodarskimi pretresi. Komisija bo pred koncem leta 2017 predlagala obsežen sveženj ukrepov za nadaljevanje tega dela.

V tem svežnju bomo med drugim predlagali, da se evropski mehanizem za stabilnost vključi v pravni okvir Evropske unije, da bi se povečala njegova demokratična odgovornost in hkrati okrepila njegova vloga in postopek odločanja. Naš cilj mora biti pravi Evropski denarni sklad, ki se bo sposoben odzvati na krizne razmere ter ki bo lahko deloval poleg uveljavljenih orodij za vsakodnevno usklajevanje ekonomskih politik in nadzornih orodij. Prav tako bomo predlagali oblikovanje posebne proračunske vrstice za evroobmočje v okviru proračuna EU s štirimi funkcijami: pomoč pri strukturnih reformah, funkcija stabilizacije, varovalni mehanizem za bančno unijo in konvergenčni instrument za predpristopno podporo državam članicam na njihovi poti k članstvu v evroobmočju. Predlagali bomo tudi, da se vsebina Pogodbe o stabilnosti, usklajevanju in upravljanju v ekonomski in monetarni uniji vključi v zakonodajo EU, kot je bilo dogovorjeno leta 2012, ob upoštevanju ustrezne prožnosti, ki jo omogoča Pakt za stabilnost in rast in ki jo je Komisija opredelila od januarja 2015. Naša ekonomska in monetarna unija bo močnejša le, če bosta šli solidarnost in odgovornost z roko v roki.

Dokončanje bančne unije, ki je uspešna tako pri zmanjšanju kot pri delitvi tveganja v bančnem sektorju, je še eden od ključnih stebrov tega dela. Komisija je nedavno oblikovala ambiciozno, a uresničljivo pot k zagotovitvi dogovora o vseh nedokončanih elementih bančne unije, zlasti o evropskem sistemu jamstva za vloge, na podlagi obstoječih zavez Sveta 14 , predstavili pa bomo tudi nove predloge za obravnavanje slabih posojil in uvedbo vrednostnih papirjev EU, kritih z državnimi obveznicami. Dokončana bančna unija bo skupaj z unijo kapitalskih trgov pomagala vzpostaviti stabilen in povezan finančni sistem, ki ga državljani in podjetja potrebujejo.

Evropski steber socialnih pravic 15 bo dal nov zagon konvergenčnemu procesu pri zagotavljanju boljših delovnih in življenjskih pogojev v državah članicah. Obenem bo na vseh ravneh spodbujal socialno agendo EU in nam pomagal pri skupnem razumevanju socialne pravičnosti na našem enotnem trgu, torej doseganju „unije socialnih standardov“, h kateri je pozval predsednik Juncker v svojem govoru o stanju v Uniji iz leta 2017. Tako z veseljem pričakujemo razglasitev evropskega stebra socialnih pravic na novembrskem socialnem vrhu v Göteborgu. Novi pregled socialnih kazalnikov, ki se vzpostavlja skupaj z evropskim stebrom socialnih pravic, bomo vključili v proces evropskega semestra, da bomo lahko ustrezno spremljali napredek na tem področju.

Uravnotežena in progresivna trgovinska politika za izkoriščanje globalizacije

Kot največja trgovinska sila na svetu je Evropa odvisna od odprte in pravične trgovine s partnerji z vsega sveta. Naš cilj je progresivna in ambiciozna trgovinska agenda, ki bo vzpostavljala ravnovesje med odprtostjo in vzajemnostjo ter uveljavljanjem socialnih in okoljskih standardov. Trgovinski sporazumi EU ustvarjajo nova delovna mesta in rast. V tem okviru bomo nadaljevali pogajanja z Mercosurjem in Mehiko ter sodelovali z Evropskim parlamentom in državami članicami za zagotovitev, da se sporazumi dosežejo in ustrezno izvajajo, da bodo lahko zares prinesli navedene koristi, vključno s sporazumi z Japonsko, Singapurjem in Vietnamom. Prav tako želimo napredovati pri trgovinskih pogajanjih z Avstralijo in Novo Zelandijo, ko bo Svet odobril mandata, ki ju je priporočila Komisija. Vendar pa nismo naivni zagovorniki proste trgovine. To leto si bomo še naprej prizadevali, da bi se v odnosih s tretjimi državami ohranili in spodbujali visoki evropski standardi in da bi se na svetovni ravni zagotovili enaki konkurenčni pogoji za evropska podjetja in delavce. V zvezi s tem je bistvenega pomena, da Evropski parlament in Svet hitro sprejmeta predloga v obravnavi o posodobitvi instrumentov trgovinske zaščite in pregledu neposrednih tujih naložb v EU 16 .

Območje pravosodja in temeljnih pravic, zasnovano na medsebojnem zaupanju

Uspeh notranjega trga je konec koncev odvisen od zaupanja. To zaupanje se lahko hitro izgubi, če potrošniki menijo, da ni na voljo pravnih sredstev za primer škode. Komisija bo zato predstavila nov dogovor za potrošnike, da bi se okrepila sodno izvrševanje pravic potrošnikov in zunajsodno reševanje sporov v zvezi z njimi ter olajšala usklajevanje in učinkovito ukrepanje nacionalnih organov za varstvo potrošnikov. Nadaljevali bomo tudi delo za zaščito žvižgačev.

Unija si prizadeva za spodbujanje dobrobiti državljank in državljanov, kar pomeni prispevanje k njihovi varnosti. Zadnje leto je imela ključno vlogo pri varovanju državljank in državljanov pred naravnimi nesrečami, ki jo mora opravljati še naprej. Mehanizem Unije na področju civilne zaščite je dokaz evropske solidarnosti znotraj in zunaj meja Unije. Predlagali bomo okrepitev tega mehanizma in dodelitev lastnih operativnih zmogljivosti, da bi lahko Unija svojim državljankam in državljanom zagotavljala boljšo podporo v kriznih in izrednih razmerah na kar najbolj učinkovit način in s kar najmanjšo birokracijo.

Dokončanje varnostne unije je prednostna naloga. Medtem ko smo pri boju proti terorizmu resnično napredovali, bomo predstavili predloge za izboljšanje čezmejnega dostopa organov kazenskega pregona do elektronskih dokazov in finančnih podatkov ter nadalje okrepili pravila v zvezi s predhodnimi sestavinami za eksplozive, ki jih teroristi uporabljajo za doma izdelano orožje. Še naprej bomo spodbujali sodelovanje s podjetji, ki upravljajo družbene medije, pri odkrivanju in odstranjevanju terorističnih in drugih nezakonitih spletnih vsebin ter po potrebi predlagali zakonodajo o odstranjevanju terorističnih vsebin. Komisija bo države članice še naprej podpirala pri preprečevanju radikalizacije in izvajanju akcijskega načrta za zaščito javnih prostorov 17 , pripravlja pa tudi nadaljnje ukrepe za izboljšanje varnosti potnikov v železniškem prometu. S predlogom o interoperabilnosti informacijskih sistemov nadalje krepimo prizadevanja, da bi Evropska unija postala varnejša družba, ob popolnem spoštovanju temeljnih pravic.

Izmenjava informacij in podatkov je bistvena značilnost naših družb in vse bolj čezmejni pojav. Komisija bo dokončala svoje smernice o nadaljnjih korakih v zvezi s hrambo podatkov. V začetku leta 2018 namerava sprejeti tudi sklep o ustreznosti varstva podatkov za Japonsko, da bi zagotovila prosti pretok osebnih podatkov med EU in Japonsko, kar je sestavni del našega okrepljenega gospodarskega partnerstva.

Komisija ponovno poudarja svojo zavezanost schengenskemu sistemu in se namerava vrniti k schengenski ureditvi takoj, ko bo to mogoče, pri čemer bo v celoti upoštevala sorazmerne varnostne zahteve držav članic. V ta namen je bistvenega pomena, da Evropski parlament in Svet hitro sprejmeta predlog Komisije o spremembi Zakonika o schengenskih mejah.

V smeri nove migracijske politike

Pri izvajanju evropske agende o migracijah smo na dobri poti. Evropski parlament in Svet morata predloge, ki so že bili predloženi, obravnavati prednostno. Zlasti reforma dublinskega sistema 18 je ključnega pomena za oblikovanje skupnega evropskega azilnega sistema, ki temelji na solidarnosti in zagotavlja delitev odgovornosti. Podpiramo prizadevanja Evropskega parlamenta in Sveta, da bi delo v zvezi z reformo skupnega evropskega azilnega sistema zaključila do junija 2018.

Za doseganje rezultatov na področju zunanje komponente naših migracijskih politik bo ključnega pomena partnerski okvir za migracije. Za učinkovitejše ukrepe EU za vračanje oseb, ki nimajo pravice do bivanja v EU, so potrebna odločna prizadevanja držav članic in tretjih držav. Predložili smo načrt za zunanje naložbe 19 , ki bo podprl novo generacijo naložb v naše sosedstvo in afriško celino. Zdaj bomo hitro napredovali pri njegovem izvajanju, da bi podprli trajnostne lokalne projekte.

Evropa potrebuje učinkovite pravne poti, da bi zagotovila alternativo ljudem, ki tvegajo svoja življenja, kar izkoriščajo tihotapske mreže. S povečanjem števila preselitev se bo EU verodostojno odzvala na potrebo ljudi po zaščiti. Evropa kot celina, ki se stara, potrebuje zakonite migracije, da bi premostila demografsko vrzel in vrzel v znanjih in spretnostih. Na tem področju je EU močnejša, če ukrepa enotno, kot če države članice delujejo posamično. Čim prej bi bilo treba doseči dogovor o predlogu o vstopu in prebivanju državljanov tretjih držav za namene visoko usposobljene zaposlitve („predlog o modri karti“ 20 ). Komisija bo leta 2018 predstavila potrebna predloga za spremembo vizumskega zakonika in posodobitev vizumskega informacijskega sistema, v tem okviru pa umaknila predloga o vizumskem zakoniku in popotniškem vizumu 21 .

Močnejši svetovni akter

Evropa je še vedno vzor miru in stabilnosti, vendar lastne varnosti ne smemo nikoli jemati za samoumevno. Na področju obrambe moramo tesneje sodelovati in uporabiti vsa orodja, ki so nam na voljo, vključno s proračunom EU. Za večjo inovativnost in sodelovanje evropske obrambne industrije obstajajo trdni poslovni in varnostni argumenti. Pri tem delu mora imeti ključno vlogo Evropski obrambni sklad. Komisija bo prednost namenila hitremu izvrševanju sklada ter predlogu za program za razvoj evropske obrambne industrije 22 .

Prizadevali si bomo za odnose s ključnimi partnericami, kot sta Indija in Latinska Amerika, ter jih utrdili. Da bi izboljšali povezave z Azijo na vseh področjih, bomo predlagali strategijo za okrepitev povezljivosti med celinama. Izrednega pomena je tudi naše dolgoletno partnerstvo z afriškimi, karibskimi in pacifiškimi državami. Prizadevali si bomo za obnovitev tega partnerstva v letu 2020, da bi ga prilagodili hitro spreminjajočim se svetovnim razmeram in ga preoblikovali v trdno in sodobno politično zvezo. Skupaj se bomo trudili za naše skupne interese in za okrepitev svetovnega reda, ki temelji na pravilih. Zgodovinski jedrski dogovor z Iranom je odprl pot za obnovitev širših odnosov med EU in Iranom, nadgradili pa bomo tudi odnose z Irakom.

Unija demokratičnih sprememb

Unija demokratičnih sprememb je osrednja zaveza te Komisije. Komisija je znatno okrepila svoja prizadevanja za sodelovanje z državljankami in državljani v okviru 312 dialogov z državljani, z obširnejšimi posvetovanji z vsemi zainteresiranimi stranmi v okviru agende za boljše pravno urejanje in s predlogom revizije evropske državljanske pobude 23 , da bi bila bolj dostopna in uporabniku prijazna. Pred manj kot enim letom smo ustanovili evropsko solidarnostno enoto 24 , ki več tisoč mladim že nudi nove priložnosti po vsej Evropski uniji, saj jim pomaga, da se angažirajo v družbi, ki jih obkroža, in da razvijajo znanje in spretnosti na začetku svoje poklicne poti. Zdaj jo je treba do konca leta umestiti na trdno pravno podlago.

Za demokratično legitimnost sta osrednjega pomena tudi preglednost in odgovornost. Komisija je pri tem zgled v svojih odnosih z zastopniki interesov ter Evropski parlament in Svet poziva, da hitro dosežeta soglasje o medinstitucionalnem sporazumu o obveznem registru za preglednost 25 za vse tri institucije. Z Evropskim parlamentom in Svetom bomo tvorno sodelovali, da bi se dogovorili o predlaganih spremembah uredbe o postopku v odboru 26 ter uredbe o statutu in financiranju evropskih političnih strank in evropskih političnih fundacij 27 .

III.    Rezultati, ki jih moramo doseči do leta 2025: enotnejša, močnejša in bolj demokratična Unija

Med dokončevanjem sedanje agende moramo obenem oblikovati Unijo prihodnosti. Čeprav je v tem delovnem programu začrtano, kaj moramo skupaj storiti v naslednjih štirinajstih mesecih, prav tako predlagamo vrsto pobud, ki so usmerjene bolj dolgoročno, v obdobje do leta 2025 in pozneje.

30. marca 2019 bo nastala nova Evropa s 27 državami članicami. Dana nam je bila priložnost, da to novo Evropo sooblikujemo. Le nekaj tednov pozneje, junija 2019, se bodo Evropejke in Evropejci odpravili na volišča. S svojim delom v tem obdobju moramo zagotoviti, da bo takrat, ko bodo glasovali, ta nova Evropa izpolnjevala njihova pričakovanja in dosegala rezultate pri vprašanjih, ki so zanje najpomembnejša. To je cilj, ki si ga je Komisija zastavila v načrtu k Sibiuu za enotnejšo, močnejšo in bolj demokratično Unijo 28 . Ta načrt se odraža tudi v agendi voditeljev, ki je bila sprejeta 19. oktobra na zasedanju Evropskega sveta, in naj bi privedel do konkretnih rezultatov na posebnem vrhu v Romuniji 9. maja 2019. Politični prispevek Komisije k načrtu so dosežki v okviru tega delovnega programa. Ukrepati moramo zdaj, zato bodo vsi navedeni daljnosežni predlogi predstavljeni v tem mandatu. Pri tem se bomo oprli na še neizkoriščeni potencial sedanjih Pogodb, ki nam omogoča, da napredujemo hitro in ambiciozno.

Z Evropskim parlamentom in Svetom ter nacionalnimi parlamenti bomo sodelovali pri razpravi o tem načrtu in njegovem razvoju ter skupnem delu pri navedenih pobudah. Med celotnim postopkom bomo še naprej nadgrajevali demokratično in vključujočo razpravo, ki se je začela z belo knjigo o prihodnosti Evrope 29 in poznejšimi razmisleki 30 , v katerih so bile opredeljene možnosti na ključnih področjih. Vsak državljan ima priložnost, da prispeva k prihodnosti Evrope in neposredno izrazi svoje mnenje o tem, kako bi morali skupaj nadaljevati pot.

Enotnejša Unija

V času mandata te Komisije bomo sprejeli vse potrebne ukrepe za razširitev schengenskega območja prostega gibanja na Bolgarijo in Romunijo, da bi jima zagotovili enake možnosti, kot jih imajo druge države članice. Tudi Hrvaški bi morali omogočiti, da postane polnopravna članica schengenskega območja, ko bo izpolnjevala vsa merila. Podobno je evro zamišljen kot enotna valuta Evropske unije kot celote. Našo celino mora združevati in ne deliti. Biti mora več kot le valuta skupine izbranih držav. Državam članicam, ki želijo prevzeti evro, bi morali omogočiti, da to storijo, zato bomo predlagali nov instrument za pristop k evru, ki bo nudil tehnično in finančno pomoč.

Čeprav je jasno, da v času mandata te Komisije in tega Parlamenta ne bo nove širitve EU, saj nobena od držav kandidatk na to še ni pripravljena, moramo vsem državam Zahodnega Balkana zagotoviti verodostojno evropsko perspektivo. Obeti članstva v EU so namreč resnično gonilo reform in stabilnosti v tej regiji. V tem okviru bo Komisija predstavila strategijo za pristop Srbije in Črne gore k EU, ki sta vodilni kandidatki na Zahodnem Balkanu.

Močnejša Unija

Močnejši Uniji je treba zagotoviti primerna finančna sredstva, da bo lahko še naprej dosegala rezultate pri svojih politikah. Unija se je v zadnjih letih temeljito spremenila, spremenili pa so se tudi izzivi, s katerimi se sooča. Naša Unija potrebuje proračun, ki nam bo lahko pomagal pri uresničevanju naših ambicij, kar se mora odražati tudi v večletnem finančnem okviru za obdobje po letu 2020. Unija mora premagati težave, ki so povezane z bližajočim se izstopom Združenega kraljestva, prav tako pa mora imeti orodja za izkoriščanje prednosti novih in nastajajočih tehnologij, razvoj prave obrambne unije ter nadaljnje obravnavanje varnostnih vprašanj in vprašanja migracij. Po razpravah kolegija (januarja 2018) in voditeljev EU (februarja 2018) o političnih usmeritvah bomo maja naslednje leto ob upoštevanju priporočil iz Montijevega poročila pripravili celovit predlog za naslednji večletni proračun EU, vključno za lastna sredstva. Naš cilj je zaključiti pogajanja o novem večletnem finančnem okviru v času mandata te Komisije. Novi proračun nam bo pomagal izpolniti pričakovanja državljank in državljanov o EU, ki dosega rezultate na področjih, ki so najpomembnejša in ki prispevajo k dolgoročni vzdržnosti EU.

Da bi bila močnejša, mora Evropa postati tudi učinkovitejša. Biti mora sposobna hitreje in odločneje ukrepati na številnih področjih, da bodo imeli državljani in podjetja neposrednejše koristi od prava EU. Komisija bo zato orisala, kako bi lahko EU izkoristila tako imenovane „premostitvene klavzule“ iz veljavnih Pogodb, ki nam na nekaterih področjih omogočajo glasovanje s kvalificirano večino namesto s soglasjem, če se s tem strinjajo vsi voditelji držav ali vlad. Tako bomo ravnali pri vprašanjih notranjega trga in pri nekaterih zunanjepolitičnih odločitvah, da bi zagotovili položaj Unije kot močnega svetovnega akterja z resničnim vplivom, ob tem pa bomo posebno pozornost namenjali doslednosti in učinkovitosti teh odločitev.

Močnejša Evropa mora tudi ščititi svoje državljanke in državljane ter zagotoviti, da bodo teroristi odgovarjali za svoja dejanja. Zato bomo pred posebnim vrhom voditeljev septembra 2018 na Dunaju, namenjenim varnostnim vprašanjem, predlagali razširitev nalog novega Evropskega javnega tožilstva, da bi vključevale boj proti terorizmu.

Bolj demokratična Unija

Opraviti moramo demokratični preskok, da bi se odzvali na pomisleke in pričakovanja državljank in državljanov. Najprej moramo poskrbeti, da bodo volitve v Evropski parlament postale več kot zgolj vsota nacionalnih kampanj in volitev v posameznih državah članicah. Zgoraj navedeni predlog Komisije, ki naj bi evropskim političnim strankam pomagal pri večji učinkovitosti, je pomemben korak v tej smeri in odraža zamisel o vodilnih kandidatih (t. i. „Spitzenkandidaten“), ki je privedla do sedanje Komisije in njenega vodstva. Srednjeročno moramo nadaljevati razmislek o nadnacionalnih listah kot načinu, da evropske volitve postanejo še bolj evropske in še bolj demokratične. Podobno bi morali pri razmisleku o institucionalnih reformah, ki lahko pripomorejo k bolj demokratični in učinkovitejši Uniji, nadalje preučiti zamisel o enem samem predsedniku Evropskega sveta in Komisije. Evropska unija je unija držav kot tudi unija državljank in državljanov. En sam predsednik bi odražal to dvojno legitimnost naše Unije.

Komisija bo predstavila tudi svoja stališča glede morebitne vzpostavitve stalnega položaja evropskega ministra za gospodarstvo in finance. To bi povečalo učinkovitost oblikovanja politik, saj bi ista oseba usklajevala oblikovanje ekonomskih politik in ključnih proračunskih instrumentov na ravni EU in na ravni evroobmočja. Če bi bil ta minister tudi podpredsednik Komisije, pa bi se povečala tudi demokratična odgovornost. Hkrati bomo predstavili raziskovalno delo o morebitnem razvoju varnega vrednostnega papirja za evroobmočje.

Unija, ki bo bolj osredotočena na zares pomembne zadeve, mora imeti prava orodja za demokratično in učinkovito ukrepanje, kadar koli in kjer koli je to potrebno. Na podlagi dela, ki ga je ta Komisija že opravila, bi morali imeti še naprej veliko vlogo pri velikih vprašanjih. To pomeni, da ne urejamo prav vsakega vidika vsakdanjega življenja državljank in državljanov. Resno moramo razmisliti o tem, da bi storili manj, vendar učinkoviteje, in da bi na področjih, na katerih je to smiselno, vrnili pristojnosti državam članicam. Na podlagi dela delovne skupine, ki jo vodi prvi podpredsednik Komisije Frans Timmermans, napovedanega v govoru o stanju v Uniji, bo Komisija predstavila svoje zamisli o nadaljnji krepitvi subsidiarnosti, sorazmernosti in boljše priprave zakonodaje, da bomo zagotovo ukrepali le tam, kjer EU prinaša dodano vrednost.

Prihodnost Evrope je odvisna od naše sposobnosti, da ohranjamo skupne vrednote, ki nas povezujejo; to so demokracija, pravna država in temeljne pravice. Spoštovanje načela pravne države pomeni neodvisno sodstvo, ki ni pod nikakršnim političnim nadzorom. To je pogoj za družbo, v kateri vladajo mir, svoboda, strpnost, solidarnost in pravičnost, ter nujno za trajnostno in pravično rast ter zaupanje v Evropo. V ta namen bomo predstavili pobudo za okrepitev uveljavljanja pravne države v Evropski uniji.

IV.    Doseganje boljših rezultatov v praksi – boljša priprava zakonodaje, izvajanje in izvrševanje

Danes bolj kot kadar koli prej potrebujemo dobre priprave, ocene in z dokazi podprto oblikovanje politik. Vsaka odločitev in vsak predlog morata strukturirano in celovito upoštevati vsa razpoložljiva dejstva in dokaze. Tveganje je preveliko, izzivi pa preveč zapleteni, da bi se posluževali katerega koli drugega pristopa. Zato je načelo boljše priprave zakonodaje osnova vseh prizadevanj Komisije in še naprej zagotavlja, da naši predlogi temeljijo na najboljših razpoložljivih informacijah. V zadnjih letih smo poskušali bistveno več dejavno sodelovati s civilno družbo, da bi povečali legitimnost in kakovost svojega dela. Še naprej ukrepamo le na tistih področjih, na katerih je to potrebno in prinaša dodano vrednost.

Vendar pa tudi najboljši predlogi ne bodo prinesli rezultatov, če jih države članice ne bodo prenesle v nacionalne predpise in jih pravilno in učinkovito izvajale v praksi. Komisija ima kot varuhinja Pogodb osrednjo vlogo pri zagotavljanju, da se države članice tega tudi držijo. Ob koncu leta 2016 je predlagala bolj strateški pristop k politiki na področju kršitev, da bi zagotovila večjo skladnost s pravom EU 31 . Ta politika nam omogoča, da se osredotočimo na sistemske težave, pri katerih lahko z izvršilnimi ukrepi veliko dosežemo in zagotovimo hitrejšo skladnost, kadar je to pomembno. Učinkovito izvrševanje veljavne zakonodaje EU je ravno tako pomembno kot delo, namenjeno pripravi nove zakonodaje. Države članice morajo spoštovati svojo odgovornost izvrševanja pravil, ki so jih skupaj pomagale vzpostaviti. Zavezani smo doslednemu izvajanju Medinstitucionalnega sporazuma o boljši pripravi zakonodaje 32 , o katerem smo se lansko leto dogovorili z Evropskim parlamentom in Svetom.

Komisija bo v okviru svoje politike na področju kršitev še naprej podpirala države članice in z njimi sodelovala na podlagi partnerstva, da bi zagotovila, da se pravila EU uporabljajo učinkovito in dosledno. Še naprej bo spodbujala posodobitev izvršilnih organov v okviru evropskega semestra in s posebno zakonodajo, če bo to potrebno. Poleg tega bo v okviru evropskega semestra državam članicam še naprej pomagala pri izboljševanju učinkovitosti nacionalnih pravosodnih sistemov in boju proti korupciji ter podpirala reforme pravosodja in pravosodno usposabljanje s sredstvi EU, vključno s pregledom stanja na področju pravosodja v EU. Podporna služba za strukturne reforme bo državam članicam še naprej zagotavljala prilagojeno podporo pri vzpostavljanju učinkovitejših institucij, trdnejših okvirov upravljanja in učinkovite javne uprave, obenem pa bo svoje dejavnosti razširila na več sektorjev in na več držav članic.

Komisija bo posebno pozornost namenjala tudi neodvisnim upravnim organom ali inšpektoratom, ki morajo biti v skladu z zakonodajo EU zadostno in ustrezno opremljeni ter imeti potrebno neodvisnost za opravljanje svojih nalog. Med drugim so to nacionalni organi, pristojni za konkurenco, nacionalni regulativni organi za sektor elektronskih komunikacijskih storitev in energetski sektor pa tudi železniški regulatorni organi, nacionalni finančni nadzorni organi in nacionalni organi za varstvo podatkov.

Z nacionalnimi organi bomo še naprej sodelovali tudi v vrsti različnih mrež, med drugim znotraj Organa evropskih regulatorjev za elektronske komunikacije, ki Komisiji in nacionalnim regulativnim organom pomaga in svetuje pri izvajanju regulativnega okvira EU za elektronske komunikacije. Ravno tako bomo sodelovali z Evropsko mrežo za konkurenco, ki prispeva k učinkovitemu in skladnemu izvajanju pravil konkurence. Enak pristop bomo zavzeli tudi v okviru mreže Evropske unije za izvajanje in uveljavljanje okoljskega prava, ki ima ključno vlogo pri spodbujanju izmenjave najboljših praks pri izvrševanju okoljskega pravnega reda in zagotavljanju upoštevanja minimalnih zahtev za inšpekcijske preglede. Nedavni sveženj o skladnosti in pomoči, zlasti enotni digitalni portal, bo državljanom in podjetjem pomagal, da v celoti izkoristijo priložnosti na enotnem trgu.

Z novim okvirom EU za varstvo podatkov bodo vzpostavljeni trdni skupni standardi varstva podatkov, ki so primerni za digitalno dobo. Predpisi, ki zagotavljajo visoko raven zaščite in hkrati ustvarjajo priložnosti za inovacije na enotnem digitalnem trgu, bodo koristili državljanom in podjetjem. Komisija bo pripravila smernice, da bodo državljani, podjetja in javne uprave pripravljeni, ko začne okvir maja 2018 veljati. Pri tem bomo tesno sodelovali z novim Evropskim odborom za varstvo podatkov, skupnim telesom nacionalnih organov za varstvo podatkov, ki bo svoje naloge začel opravljati 25. maja 2018.

Še naprej bomo krepili sodelovanje z Evropsko mrežo varuhov človekovih pravic, ki jo usklajuje evropski varuh človekovih pravic. Mreža združuje nacionalne in regionalne varuhe človekovih pravic za spodbujanje dobrega upravljanja pri uporabi prava EU na nacionalni ravni.

V.    Sklepi

Evropa ima priložnost, da v prihodnjih 16 mesecih ukrepa in prispeva k resničnim spremembam. Delovni program Komisije za leto 2018 temelji na trenutnem zagonu in določa ciljno usmerjeno agendo za dokončanje desetih prednostnih nalog in strategij, na katerih so osnovane. Leto 2018 bo za Evropo odločilno. Osredotočeni moramo biti na to, da državljankam in državljanom zagotovimo konkretne rezultate. Temu je tudi namenjena naša agenda. Poskrbeli bomo, da bodo ti rezultati preprosti in razumljivi ter da bodo prinašali dodano vrednost, ki jo bodo državljanke in državljani v svojem vsakodnevnem življenju tudi občutili.

Skupna izjava o zakonodajnih prednostnih nalogah EU, ki so jo lani decembra podpisali predsedniki treh institucij, se je izkazala kot koristna za spodbujanje hitrega napredka pri obravnavanju najpomembnejših in nujnih zakonodajnih zadev. Z veseljem pričakujemo dogovor o novi skupni izjavi treh predsednikov, ki bo zagotovila, da bodo Evropski parlament, države članice in Komisija stopali po isti poti.

Komisija bo zavzeto sodelovala z Evropskim parlamentom in Svetom, da bi Unija do leta 2019, ko se bodo državljanke in državljani odpravili na volišča, dosegla to, kar si je zadala. Državljanke in državljani Evrope ne bodo sodili po številu direktiv in uredb, ki jih bomo sprejeli, temveč po oprijemljivih rezultatih, ki jih bodo prinesle naše politike. Ta delovni program je podlaga za ta skupna evropska prizadevanja.

(1)

„The European Commission at mid-term: State of play of President Junckerʼs ten priorities“ (Evropska komisija na polovici mandata: stanje na področju desetih prednostnih nalog predsednika Junckerja), poročilo Evropskega parlamenta, 11. julij 2017.

(2)

V Prilogi 1 (Nove pobude) in Prilogi 3 (Prednostni predlogi v obravnavi) je podroben seznam teh predlogov.

(3)

Priloga 4 vsebuje podroben seznam predlaganih umikov, Priloga 5 pa seznam načrtovanih razveljavitev.

(4)

Sporočilo o dokončanju agende za boljše pravno urejanje: boljše rešitve za boljše rezultate (COM(2017) 651).

(5)

Komisija bo svoje komunikacijske dejavnosti v letu 2018 osredotočila na svoje prednostne naloge na podlagi ukrepov za institucionalno komuniciranje v letih 2017–2018 v skladu z večletnim finančnim okvirom za obdobje 2014–2020 (C(2016) 6838 z dne 25. oktobra 2016), s posebnim poudarkom na načrtu k Sibiuu.

(6)

Predlog EFSI 2.0 – COM(2016) 597; predlog omnibus – COM(2016) 605.

(7)

Sporočilo o vlaganju v pametno, inovativno in trajnostno industrijo – prenovljena strategija EU na področju industrijske politike (COM(2017) 479).

(8)

Poročilo o izvajanju akcijskega načrta za krožno gospodarstvo (COM(2017) 33).

(9)

Sporočilo o inovacijah za trajnostno rast: biogospodarstvo za Evropo (COM(2012) 60).

(10)

Sporočilo o novem programu znanj in spretnosti za Evropo (COM(2016) 381).

(11)

Odpornost, odvračanje in obramba: okrepitev kibernetske varnosti za EU (JOIN(2017) 450).

(12)

Čista energija za vse Evropejce (COM(2016) 860).

(13)

 Ukrepi, predvideni za dokončanje unije kapitalskih trgov, so bili napovedani v vmesnem pregledu iz junija 2017 (glej COM(2017) 292).

(14)

Sporočilo o dokončanju bančne unije (COM(2017) 592).

(15)

Sporočilo o vzpostavitvi evropskega stebra socialnih pravic (COM(2017) 250).

(16)

Glej Prilogo 3 o prednostnih predlogih v obravnavi.

(17)

  Akcijski načrt za varovanje javnih prostorov (COM(2017) 612).

(18)

Predlog uredbe o vzpostavitvi meril in mehanizmov za določitev države članice, odgovorne za obravnavanje prošnje za mednarodno zaščito, ki jo v eni od držav članic vloži državljan tretje države ali oseba brez državljanstva (COM(2016) 270).

(19)

Sporočilo o krepitvi evropskih naložb za delovna mesta in rast: druga faza Evropskega sklada za strateške naložbe in nov evropski načrt za zunanje naložbe (COM(2016) 581).

(20)

Predlog direktive o pogojih za vstop in prebivanje državljanov tretjih držav za namene visoko usposobljene zaposlitve (COM(2016) 378).

(21)

Predlog uredbe o vizumskem zakoniku Unije (COM(2014) 164); predlog uredbe o popotniškem vizumu ter spremembi Konvencije o izvajanju Schengenskega sporazuma in uredb (ES) št. 562/2006 in (ES) št. 767/2008 (COM(2014) 163).

(22)

 Predlog uredbe o ustanovitvi evropskega programa za razvoj obrambne industrije v podporo konkurenčnosti in inovacijski zmogljivosti obrambne industrije EU (COM(2017) 294).

(23)

Predlog uredbe o evropski državljanski pobudi (COM(2017) 482).

(24)

Predlog uredbe o določitvi pravnega okvira evropskih solidarnostnih enot (COM(2017) 262).

(25)

Predlog medinstitucionalnega sporazuma o obveznem registru za preglednost (COM(2016) 627).

(26)

Predlog uredbe o spremembi uredbe o določitvi splošnih pravil in načel, na podlagi katerih države članice nadzirajo izvajanje izvedbenih pooblastil Komisije (COM(2017) 085).

(27)

Predlog uredbe o spremembi uredbe o statutu in financiranju evropskih političnih strank in evropskih političnih fundacij (COM(2017) 481).

(28)

Predstavljen s pismom o nameri 13. septembra 2017.

(29)

Bela knjiga o prihodnosti Evrope (COM(2017) 2025).

(30)

Razmislek o socialni razsežnosti Evrope (COM(2017) 206), Razmislek o izkoriščanju globalizacije (COM(2017) 240), Razmislek o poglobitvi ekonomske in monetarne unije (COM(2017) 291), Razmislek o prihodnosti evropske obrambe (COM(2017) 315), Razmislek o prihodnosti financ EU (COM(2017) 358).

(31)

Sporočilo o pravu EU: z boljšo uporabo do boljših rezultatov (C(2016) 8600).


Strasbourg, 24.10.2017

COM(2017) 650 final

PRILOGA

k

SPOROČILU KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU, EVROPSKEMU EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU IN ODBORU REGIJ


Delovni program Komisije za leto 2018

Načrt za enotnejšo, močnejšo in bolj demokratično Evropo


Priloga I: nove pobude

Št.

Naslov

Opis 1

Nova spodbuda za delovna mesta, rast in naložbe

1.

Izvajanje akcijskega načrta za krožno gospodarstvo 2

To vključuje strategijo o uporabi, ponovni uporabi in recikliranju plastike (nezakonodajna pobuda, zadnje četrtletje leta 2017); predlog uredbe o minimalnih zahtevah glede kakovosti ponovno uporabljene vode (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka; člen 192 PDEU, zadnje četrtletje leta 2017); revizijo direktive o pitni vodi v okviru programa REFIT (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, člen 192 PDEU, zadnje četrtletje leta 2017); pobudo za obravnavo pravnih, tehničnih ali praktičnih ovir na področju medsebojnega delovanja zakonodaje o kemikalijah, izdelkih in odpadkih (nezakonodajna pobuda, zadnje četrtletje leta 2017) ter okvir za spremljanje krožnega gospodarstva (nezakonodajna pobuda, zadnje četrtletje leta 2017) 

2.

Večletni finančni okvir (pobuda se bo nanašala na obdobje do leta 2025)

Celovit predlog za prihodnji večletni finančni okvir po letu 2020 (drugo četrtletje leta 2018), ki mu bosta sledila predloga za naslednjo generacijo programov in nova lastna sredstva (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, člen 311 PDEU in sektorske podlage, drugo četrtletje leta 2018)

3.

Trajnostna prihodnost Evrope (pobuda se bo nanašala na obdobje do leta 2025)

Razmislek „Na poti k trajnostni Evropi do leta 2030, o nadaljnjih ukrepih za doseganje ciljev ZN glede trajnostnega razvoja, vključno s Pariškim sporazumom o podnebnih spremembah“ (nezakonodajna pobuda, drugo četrtletje leta 2018)

Povezan enotni digitalni trg

4.

Dokončanje enotnega digitalnega trga

Predlog o poštenosti v odnosih med platformami in podjetji (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, člen 114 PDEU, prvo četrtletje leta 2018); pobuda za reševanje izzivov spletnih platform v zvezi s širjenjem lažnih informacij (nezakonodajna pobuda, prvo četrtletje leta 2018) ter revizija smernic Komisije o tržni analizi in ocenjevanju pomembne tržne moči v sektorju elektronskih komunikacij (nezakonodajna pobuda, drugo četrtletje leta 2018)

Trdna energetska unija s podnebno politiko, usmerjeno v prihodnost

5.

Dokončanje energetske unije

Nadaljnje ukrepanje na področju solidarnostnega vidika energetske unije, vključno s predlogom o skupnih pravilih za plinovode, ki vstopajo na evropski notranji trg plina (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, člen 194 PDEU, zadnje četrtletje leta 2017)

6.

Prihodnost energetske in podnebne politika EU (pobuda se bo nanašala na obdobje do leta 2025)

Sporočilo o prihodnosti energetske in podnebne politike EU, vključno s prihodnostjo Pogodbe Euratom (ob upoštevanju izjave št. 54 petih držav članic, ki je priložena sklepni listini Lizbonske pogodbe), in o morebitni uporabi drugega pododstavka člena 192(2) PDEU (nezakonodajna pobuda, drugo četrtletje leta 2018)

Bolj povezan in pravičnejši notranji trg z okrepljeno industrijsko bazo

7.

Pravična obdavčitev v digitalnem gospodarstvu

Predlog o določitvi pravil na ravni EU za obdavčitev dobičkov, ki ga multinacionalne družbe ustvarijo v digitalnem gospodarstvu (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, člena 113 in 115 PDEU, prvo četrtletje leta 2018)

8.

Sveženj za socialno pravičnost

Predlog o vzpostavitvi Evropskega organa za delo (zakonodajna pobuda, drugo četrtletje leta 2018); pobuda o dostopu do socialne zaščite za osebe z netipičnimi oblikami samozaposlitve (zakonodajna/nezakonodajna pobuda, členi 153–155 in 352 PDEU, drugo četrtletje leta 2018); pobuda o evropski številki socialnega zavarovanja, ki bi se po potrebi lahko uporabljala na različnih področjih politike (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, drugo četrtletje leta 2018) ter revizija direktive o pisni izjavi, ki delodajalcem nalaga obveznost, da zaposlene obvestijo o pogojih, ki se nanašajo na pogodbo o zaposlitvi ali delovno razmerje, v okviru programa REFIT (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka/nezakonodajna pobuda, člena 153 in 154 PDEU, zadnje četrtletje leta 2017)

9.

Prehranska veriga v EU

Predlog za izboljšanje prehranske verige v EU (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, člena 42 in 43 PDEU, prvo četrtletje leta 2018)

10.

Dokončanje unije kapitalskih trgov

Revidiran okvir za investicijska podjetja (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, člen 114 PDEU, zadnje četrtletje leta 2017); akcijski načrt za trajnostno financiranje z regulativnimi ukrepi (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka/nezakonodajna pobuda, prvo četrtletje leta 2018); pobuda o finančni tehnologiji (nezakonodajna pobuda, prvo četrtletje leta 2018); predlog za okvir EU o množičnem in medsebojnem financiranju (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, člen 114 PDEU, prvo četrtletje leta 2018); evropski okvir za krite obveznice (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, člen 114 PDEU, prvo četrtletje leta 2018) ter pobuda v okviru programa REFIT za zmanjšanje ovir za čezmejno distribucijo alternativnih investicijskih skladov in KNPVP (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, člen 114 PDEU, prvo četrtletje leta 2018)

11.

Učinkovitejša priprava zakonodaje na področju enotnega trga (pobuda se bo nanašala na obdobje do leta 2025)

Sporočilo o možnosti nadaljnje okrepitve uporabe glasovanja s kvalificirano večino in rednega zakonodajnega postopka v zadevah s področja notranjega trga na podlagi člena 48(7) PEU (nezakonodajna pobuda, tretje četrtletje leta 2018)



Bolj poglobljena in pravičnejša ekonomska in monetarna unija

12.

Dokončanje ekonomske in monetarne unije

Predlog za preoblikovanje evropskega mehanizma za stabilnost v Evropski denarni sklad v okviru prava EU (zakonodajna pobuda, zadnje četrtletje leta 2017); oblikovanje posebne proračunske vrstice za evrsko območje v okviru proračuna EU s štirimi funkcijami: (1) pomoč pri strukturnih reformah, (2) funkcija stabilizacije, (3) varovalni mehanizem za bančno unijo in (4) konvergenčni instrument za predpristopno podporo državam članicam na njihovi poti k članstvu v evroobmočju (nezakonodajna pobuda, zadnje četrtletje leta 2017) ter vključitev vsebine Pogodbe o stabilnosti, usklajevanju in upravljanju v ekonomski in monetarni uniji v zakonodajo EU ob upoštevanju prožnosti, ki jo omogoča Pakt za stabilnost in rast in ki jo je Komisija opredelila od januarja 2015 (zakonodajna pobuda, zadnje četrtletje leta 2017)

13.

Dokončanje bančne unije

Predlogi o vzpostavitvi sekundarnih trgov za slaba posojila (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, člen 114 PDEU, prvo četrtletje leta 2018); zaščita zavarovanih upnikov pred poslovnimi posojilojemalci, ki ne izpolnjujejo svojih obveznosti (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, člen 114 PDEU, prvo četrtletje leta 2018) ter okvir za uvedbo vrednostnih papirjev EU, kritih z državnimi obveznicami (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, člen 114 PDEU, prvo četrtletje leta 2018) 

14.

Vzpostavitev stalnega položaja evropskega ministra za gospodarstvo in finance z demokratično odgovornostjo (pobuda se bo nanašala na obdobje do leta 2025)

Sporočilo o morebitni vzpostavitvi stalnega položaja evropskega ministra za gospodarstvo in finance z demokratično odgovornostjo (nezakonodajna pobuda, zadnje četrtletje leta 2017)

Trgovina: uravnotežena in progresivna trgovinska politika za izkoriščanje globalizacije

15.

Izvajanje strategije „Trgovina za vse“

Zaključitev sporazumov z Japonsko, Singapurjem in Vietnamom, pogajanja z Mehiko in Mercosurjem ter napredek pri pogajanjih z Avstralijo in Novo Zelandijo, ko bo Svet odobril mandata, ki ju je predlagala Komisija

Območje pravosodja in temeljnih pravic, zasnovano na medsebojnem zaupanju

16.

Dokončanje varnostne unije

Izvajanje agende za varnostno unijo in okrepitev boja proti terorizmu: predlogi o omogočanju interoperabilnosti med informacijskimi sistemi EU za upravljanje varnosti, meja in migracij (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, členi 74, 77, 79, 85, 87 in 88, zadnje četrtletje leta 2017); predlog za izboljšanje čezmejnega dostopa organov kazenskega pregona do elektronskih dokazov (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, člen 82 PDEU, prvo četrtletje leta 2018); revizija uredbe o trženju in uporabi predhodnih sestavin za eksplozive v okviru programa REFIT (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, člen 114 PDEU, drugo četrtletje leta 2018) ter pobude za olajšanje čezmejnega dostopa do finančnih podatkov in njihove uporabe za organe kazenskega pregona (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka/nezakonodajna pobuda, drugo četrtletje leta 2018)

17.

Mehanizem EU na področju civilne zaščite

Predlog sklepa EP in Sveta o reviziji Sklepa št. 1313/2013/EU za celovit mehanizem Evropske unije na področju civilne zaščite z lastnimi operativnimi zmogljivostmi (zakonodajna pobuda, člen 196 PDEU, zadnje četrtletje leta 2017)

18.

Razširitev nalog novega Evropskega javnega tožilstva (pobuda se bo nanašala na obdobje do leta 2025)

Sporočilo o morebitni razširitvi nalog novega Evropskega javnega tožilstva, da bodo vključevale boj proti terorizmu na podlagi člena 86(4) PDEU (nezakonodajna pobuda, tretje četrtletje leta 2018)

19.

Pravna država (pobuda se bo nanašala na obdobje do leta 2025)

Pobuda za okrepitev uveljavljanja načela pravne države v Evropski uniji (nezakonodajna pobuda, zadnje četrtletje leta 2018)

V smeri nove migracijske politike

20.

Izvajanje agende EU o migracijah

Revizija vizumskega zakonika (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, člen 77 PDEU, prvo četrtletje leta 2018); revizija vizumskega informacijskega sistema v okviru programa REFIT (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka; člena 77 in 87 PDEU, drugo četrtletje leta 2018) ter revizija uredbe o uradnikih za zvezo za priseljevanje (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, drugo četrtletje leta 2018)

Močnejši svetovni akter

21.

Izvajanje globalne strategije

Vključno s strategijo EU za povezovanje Evrope in Azije; obnovljenim partnerstvom z Latinsko Ameriko in Karibi ter novimi okviri za odnose z Indijo, Iranom in Irakom (nezakonodajna pobuda, prvo in drugo četrtletje leta 2018)

22.

Verodostojna širitvena perspektiva (pobuda se bo nanašala na obdobje do leta 2025)

Strategija za uspešen pristop Srbije in Črne gore k EU kot vodilnih držav kandidatk na Zahodnem Balkanu, s posebnim poudarkom na pravni državi, temeljnih pravicah, boju proti korupciji in organiziranemu kriminalu ter stabilnosti v regiji na splošno (nezakonodajna pobuda, prvo četrtletje leta 2018)

23.

Učinkovitejše in doslednejše izvajanje skupne zunanje politike (pobuda se bo nanašala na obdobje do leta 2025)

Sporočilo o možnosti nadaljnje okrepitve uporabe glasovanja s kvalificirano večino na področju skupne zunanje politike na podlagi člena 31(3) PEU in o večji doslednosti skupne zunanje politike (nezakonodajna pobuda, tretje četrtletje leta 2018)

Unija demokratičnih sprememb

24.

Obveščanje o Evropi

Sporočilo o tem, kako lahko postane Unija enotnejša, močnejša in bolj demokratična v smislu obveščanja (nezakonodajna pobuda, drugo četrtletje leta 2018)

25.

Storiti manj, a učinkoviteje (pobuda se bo nanašala na obdobje do leta 2025)

Sporočilo o nadaljnji okrepitvi subsidiarnosti, sorazmernosti in boljše priprave zakonodaje v vsakodnevnem delovanju Evropske unije (nezakonodajna pobuda, tretje četrtletje leta 2018) 

26.

Učinkovitejša in bolj demokratična Evropa (pobuda se bo nanašala na obdobje do leta 2025)

Sporočilo o možnostih za okrepitev učinkovitosti na čelu Evropske unije (nezakonodajna pobuda, tretje četrtletje leta 2018)

(1)

Komisija v skladu z Medinstitucionalnim sporazumom o boljši pripravi zakonodaje v tej prilogi navaja dodatne informacije, če so na voljo, o pobudah, ki so vključene v njen delovni program. Te informacije, ki so navedene v oklepajih pod opisom posamezne pobude, so zgolj okvirne in se lahko med pripravljalnim postopkom spremenijo, zlasti zaradi rezultatov ocene učinka.

(2)

Sveženj ukrepov za krožno gospodarstvo je bil že vključen v Prilogo I k delovnemu programu Komisije za leto 2017.


Strasbourg, 24.10.2017

COM(2017) 650 final

PRILOGA

k

SPOROČILU KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU, EVROPSKEMU EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU IN ODBORU REGIJ


Delovni program Komisije za leto 2018

Načrt za enotnejšo, močnejšo in bolj demokratično Evropo


Priloga II: pobude v okviru programa REFIT 1

Št.

Naslov

Opis 2

Nova spodbuda za delovna mesta, rast in naložbe 

1.

Nadaljnje ukrepanje na podlagi preverjanja ustreznosti spremljanja stanja okolja in poročanja o njem

Pobuda za racionalizacijo zahtev pri nadaljnjem ukrepanju na podlagi preverjanja ustreznosti spremljanja stanja okolja in poročanja o njem (členi 95, 175 in 192 PDEU, prvo četrtletje leta 2018)

Povezan enotni digitalni trg

2.

Informacije javnega sektorja

Revizija Direktive 2013/37/EU o ponovni uporabi informacij javnega sektorja bo ustvarila možnosti za prost dostop do vladnih podatkov v korist družbe, zmanjšanje regulativnih stroškov in poenostavitev veljavne zakonodaje (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, člen 114 PDEU, drugo četrtletje leta 2018)

Trdna energetska unija s podnebno politiko, usmerjeno v prihodnost 

3.

Revizija sistema za nadzor ribištva

Na podlagi rezultatov ocene SWD(2017) 134 final je namen pobude poenostaviti sedanji zakonodajni okvir (Uredba Sveta (ES) št. 1224/2009, Uredba Sveta (ES) št. 768/2005, Uredba Sveta (ES) št. 1005/2008) in povečati njegovo učinkovitost, na primer z racionalizacijo pravil, uskladitvijo kataloga resnih kršitev, zmanjšanjem upravnih bremen in spodbujanjem uporabe usklajenih orodij IT. Ta pobuda je odgovor na mnenje platforme REFIT (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, člen 43 PDEU, drugo četrtletje leta 2018)

Bolj povezan in pravičnejši notranji trg z okrepljeno industrijsko bazo

4.

Priznavanje elektronskih prevoznih dokumentov za tovorni promet s strani javnih organov in/ali trgovinskih partnerjev

Pobuda bo namenjena krepitvi potenciala digitalizacije v prometnem sektorju s spodbujanjem priznavanja prevoznih dokumentov za tovor v elektronski obliki s strani organov in/ali trgovinskih partnerjev ter njihove širše uporabe s strani prevoznikov (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, člen 91 PDEU, drugo četrtletje leta 2018)

5.

Pobuda o enotnem okencu za pomorski sektor

Revizija Direktive 2010/65/EU o formalnostih poročanja za ladje, ki priplujejo v pristanišča držav članic in/ali izplujejo iz njih (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, člen 100(2) PDEU, drugo četrtletje leta 2018)

6.

Naložbe v TEN-T

Uredba o racionalizaciji ukrepov za hitrejše izvajanje projektov skupnega interesa v okviru vseevropskega prometnega omrežja (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, člena 171 in 172 PDEU, prvo četrtletje leta 2018)

7.

Splošni režim za trošarino 3

Revizija Direktive 2008/118/ES za uskladitev in zagotovitev skladnosti med carinsko in trošarinsko zakonodajo, izboljšanje pravne varnosti in zagotovitev enotne uporabe zakonodaje EU (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, člen 113 PDEU, prvo četrtletje leta 2018)

Območje pravosodja in temeljnih pravic, zasnovano na medsebojnem zaupanju 

8.

Nov dogovor za potrošnike

Usmerjena revizija potrošniških direktiv EU na podlagi preverjanja ustreznosti zakonodaje EU na področju varstva potrošnikov in trženja, ki je bila zaključena 23. maja 2017. Pobuda za olajšanje usklajevanja in učinkovitega ukrepanja nacionalnih organov za varstvo potrošnikov na ravni EU ter okrepitev javnih izvršilnih ukrepov in boljšega varstva pravic potrošnikov (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, člen 114 PDEU, prvo četrtletje leta 2018) 

9.

Osebne izkaznice in dokumenti za prebivanje

Zakonodajna pobuda za izboljšanje varnosti osebnih izkaznic in dokumentov za prebivanje državljanov EU in njihovih družinskih članov, ki niso državljani EU. Ta pobuda je odgovor na mnenje platforme REFIT (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, člena 21 in/ali 77(3) PDEU, drugo četrtletje leta 2018)

10.

Revizija uredbe o vročanju pisanj

Revizija Uredbe (ES) št. 1393/2007 o vročanju sodnih in izvensodnih pisanj v civilnih ali gospodarskih zadevah v državah članicah („vročanje pisanj“) (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, člen 81(2) PDEU, drugo četrtletje leta 2018)

11.

Revizija uredbe o pridobivanju dokazov

Revizija Uredbe 1206/2001 o pridobivanju dokazov (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, člen 81(2) PDEU, drugo četrtletje leta 2018)

12.

Potne listine za vrnitev

Revizija predloga direktive Sveta, ki nadomešča sklep o potni listini za vrnitev (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka, člen 23 PDEU, drugo četrtletje leta 2018)

(1)

V tej prilogi so naštete zakonodajne pobude v okviru programa REFIT, ki bodo predvidoma sprejete leta 2018. Ta priloga dopolnjuje pobude v okviru programa REFIT, naštete v Prilogi I skupaj z novimi pobudami.

(2)

Komisija v skladu z Medinstitucionalnim sporazumom o boljši pripravi zakonodaje v tej prilogi navaja dodatne informacije, če so na voljo, o pobudah, ki so vključene v njen delovni program. Te informacije, ki so navedene v oklepajih pod opisom posamezne pobude, so zgolj okvirne in se lahko med pripravljalnim postopkom spremenijo, zlasti zaradi rezultatov ocene učinka.

(3)

Splošni režim za trošarino je bil že vključen v Prilogo II k delovnemu programu Komisije za leto 2017.


Strasbourg, 24.10.2017

COM(2017) 650 final

PRILOGA

k

SPOROČILU KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU, EVROPSKEMU EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU IN ODBORU REGIJ


Delovni program Komisije za leto 2018

Načrt za enotnejšo, močnejšo in bolj demokratično Evropo


Priloga III: prednostni predlogi v obravnavi

Št.

Pobuda

Popoln naslov

Sklic

Nova spodbuda za delovna mesta, rast in naložbe

1.

EFSI 2.0*

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi uredb (EU) št. 1316/2013 in (EU) 2015/1017 v zvezi s podaljšanjem Evropskega sklada za strateške naložbe ter uvedbo tehničnih izboljšav za ta sklad in Evropsko svetovalno vozlišče za naložbe

COM(2016) 597 final

2016/0276(COD)

14. 9. 2016

2.

Finančna uredba/omnibus*

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o finančnih pravilih, ki se uporabljajo za splošni proračun Unije, in o spremembi Uredbe (ES) št. 2012/2002, uredb (EU) št. 1296/2013, (EU) št. 1301/2013, (EU) št. 1303/2013, (EU) št. 1304/2013, (EU) št. 1305/2013, (EU) št. 1306/2013, (EU) št. 1307/2013, (EU) št. 1308/2013, (EU) št. 1309/2013, (EU) št. 1316/2013, (EU) št. 223/2014, (EU) št. 283/2014, (EU) št. 652/2014 Evropskega parlamenta in Sveta ter Sklepa št. 541/2014/EU Evropskega parlamenta in Sveta

COM(2016) 605 final

2016/0282(COD)

14. 9. 2016

3.

Sveženj ukrepov za krožno gospodarstvo*

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi direktiv 2000/53/ES o izrabljenih vozilih, 2006/66/ES o baterijah in akumulatorjih ter odpadnih baterijah in akumulatorjih ter 2012/19/EU o odpadni električni in elektronski opremi

COM(2015) 593 final

2015/0272(COD)

2. 12. 2015

4.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 2008/98/ES o odpadkih

COM(2015) 595 final

2015/0275(COD)

2. 12. 2015

5.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 1999/31/ES o odlaganju odpadkov na odlagališčih

COM(2015) 594 final

2015/0274(COD)

2. 12. 2015

6.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 94/62/ES o embalaži in odpadni embalaži

COM(2015) 596 final

2015/0276(COD)

2. 12. 2015

Zahteve glede dostopnosti proizvodov in storitev*

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o približevanju zakonov in drugih predpisov držav članic v zvezi z zahtevami glede dostopnosti proizvodov in storitev

COM(2015)615 final

2015/02785(COD)

2. 12. 2015

Povezan enotni digitalni trg

7.

Storitve čezmejne dostave paketov

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o storitvah čezmejne dostave paketov

COM(2016) 0285 final

2016/0149(COD)

25. 5. 2016

8.

Digitalne pogodbe

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o nekaterih vidikih pogodb o dobavi digitalnih vsebin

COM(2015) 0634 final

2015/0287(COD)

9. 12. 2015

9.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o nekaterih vidikih pogodb o spletni in drugi prodaji blaga na daljavo

COM(2015) 0635 final

2015/0288(COD)

9. 12. 2015

10.

Reforma telekomunikacij*

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o Evropskem zakoniku o elektronskih komunikacijah (Prenovitev)

COM(2016) 590 final

2016/0288 (COD)

14. 9. 2016

11.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o ustanovitvi Organa evropskih regulatorjev za elektronske komunikacije

COM(2016) 591 final

2016/0286(COD)

14. 9. 2016

12.

Avtorske pravice na enotnem digitalnem trgu*

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu

COM(2016) 593 final

2016/0280(COD)

14. 9. 2016

13.

Avtorske in sorodne pravice v radiodifuziji*

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o določitvi pravil glede uveljavljanja avtorske in sorodnih pravic, ki se uporabljajo za določene spletne prenose radiodifuzijskih hiš in retransmisije televizijskih ter radijskih programov

COM(2016) 594 final

2016/0284(COD)

14. 9. 2016

14.

Posodobljen avdiovizualni okvir*

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 2010/13/EU o usklajevanju nekaterih zakonov in drugih predpisov držav članic o opravljanju avdiovizualnih medijskih storitev glede na spreminjajoče se tržne razmere

COM(2016) 0287 final

2016/0151(COD)

25. 5. 2016

15.

Predlog za preprečevanje neupravičenega geografskega blokiranja*

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o preprečevanju geografskega blokiranja in drugih oblik diskriminacije na podlagi državljanstva, prebivališča ali sedeža strank na notranjem trgu ter o spremembi Uredbe (ES) št. 2006/2004 in Direktive 2009/22/ES

COM(2016) 0289 final

2016/0152(COD)

25. 5. 2016

16.

Direktiva o zasebnosti in elektronskih komunikacijah*

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spoštovanju zasebnega življenja in varstvu osebnih podatkov na področju elektronskih komunikacij ter razveljavitvi Direktive 2002/58/ES (uredba o zasebnosti in elektronskih komunikacijah)

COM(2017) 10 final

2017/0003(COD)

10. 1. 2017

17.

Notranja pravila EU o varstvu podatkov – uskladitev s splošno zakonodajo o varstvu podatkov*

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov v institucijah, organih, uradih in agencijah Unije in o prostem pretoku takih podatkov ter o razveljavitvi Uredbe (ES) št. 45/2001 in Sklepa št. 1247/2002/ES

COM(2017) 8 final

2017/0002(COD)

10. 1. 2017

18.

Prosti pretok neosebnih podatkov

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o okviru za prosti pretok neosebnih podatkov v Evropski uniji

COM(2017) 495 final

2017/0228(COD)

13. 9. 2017

19.

Agencija EU za kibernetsko varnost

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o Agenciji EU za kibernetsko varnost ENISA in razveljavitvi Uredbe (EU) št. 526/2013 ter certificiranju informacijske in komunikacijske tehnologije na področju kibernetske varnosti (uredba o kibernetski varnosti)

COM(2017) 477 final

2017/0225(COD)

13. 9. 2017

Trdna energetska unija s podnebno politiko, usmerjeno v prihodnost

20.

Sveženj o čisti energiji za vse Evropejce*

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 2012/27/EU o energetski učinkovitosti

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 2010/31/EU o energetski učinkovitosti stavb

COM(2016) 761 final

2016/0376(COD)

30. 11. 2016

COM(2016) 765 final

2016/0381(COD)

30. 11. 2016

21.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spodbujanju uporabe energije iz obnovljivih virov (prenova)

COM(2016) 767 final

2016/0381(COD)

30. 11. 2016

22.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o skupnih pravilih notranjega trga električne energije (prenovitev)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o notranjem trgu električne energije (prenovitev)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o ustanovitvi Agencije Evropske unije za sodelovanje energetskih regulatorjev (prenovitev)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o pripravljenosti na tveganja v sektorju električne energije in razveljavitvi Direktive 2005/89/ES

COM(2016) 864 final

2016/0380(COD)

COM(2016) 861 final

2016/0379(COD)

COM(2016) 863 final

2016/0378(COD)

COM(2016) 862 final

2016/0377(COD)

Vsi sprejeti 30. 11. 2016

23.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

o upravljanju energetske unije, spremembi Direktive 94/22/ES, Direktive 98/70/ES, Direktive 2009/31/ES, Uredbe (ES) št. 663/2009, Uredbe (ES) št. 715/2009, Direktive 2009/73/ES, Direktive Sveta 2009/119/ES, Direktive 2010/31/EU, Direktive 2012/27/EU, Direktive 2013/30/EU in Direktive Sveta (EU) 2015/652 ter razveljavitvi Uredbe (EU) št. 525/2013

COM(2016) 759 final

2016/375(COD)

30. 11. 2016

24.

Podnebni sveženj*

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 2003/87/ES za krepitev stroškovno učinkovitega zmanjšanja emisij in nizkoogljičnih naložb

COM(2015) 337 final

2015/0148(COD)

15. 7. 2015

25.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

o vključitvi emisij toplogrednih plinov in odvzemov zaradi rabe zemljišč, spremembe rabe zemljišč in gozdarstva v okvir podnebne in energetske politike do leta 2030 ter spremembi Uredbe št. 525/2013 Evropskega parlamenta in Sveta o mehanizmu za spremljanje emisij toplogrednih plinov in poročanje o njih ter za sporočanje drugih informacij v zvezi s podnebnimi spremembami

COM(2016) 479 final

2016/0230(COD)

20. 7. 2016

26.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

o zavezujočem letnem zmanjšanju emisij toplogrednih plinov v državah članicah v obdobju 2021–2030 za trdno energetsko unijo in izpolnitev zavez iz Pariškega sporazuma ter o spremembi Uredbe št. 525/2013 Evropskega parlamenta in Sveta o mehanizmu za spremljanje emisij toplogrednih plinov in poročanje o njih ter za sporočanje drugih informacij v zvezi s podnebnimi spremembami

COM(2016) 482 final

2016/0231(COD)

20. 7. 2016

27.

Sveženj Evropa v gibanju

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 1999/62/ES o cestnih pristojbinah za uporabo določene infrastrukture za težka tovorna vozila

COM(2017) 275 final

2017/0114(COD)

31. 5. 2017

28.

Predlog DIREKTIVE SVETA o spremembi Direktive 1999/62/ES o cestnih pristojbinah za uporabo določene infrastrukture za težka tovorna vozila v zvezi z nekaterimi določbami o obdavčitvi vozil

COM(2017) 276 final

2017/0115(CNS)

31. 5. 2017

29.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o interoperabilnosti elektronskih cestninskih sistemov ter lažji čezmejni izmenjavi informacij o neplačilih cestnine v Uniji (prenovitev)

COM(2017) 280 final

2017/0128(COD)

31. 5. 2017

30.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (ES) št. 1071/2009 in Uredbe (ES) št. 1072/2009 za njuno prilagoditev razvoju v sektorju

COM(2017) 281 final

2017/0123(COD)

31. 5. 2017

31.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 2006/1/ES o uporabi vozil, najetih brez voznikov, za cestni prevoz blaga

COM(2017) 282 final

2017/0113(COD)

31. 5. 2017

32.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (ES) št. 561/2006 glede minimalnih zahtev za najdaljši dnevni in tedenski čas vožnje, najkrajše odmore ter dnevni in tedenski čas počitka ter Uredbe (EU) št. 165/2014 glede določanja položaja s tahografi

COM(2017) 277 final

2017/0122(COD)

31. 5. 2017

33.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremljanju emisij CO2 in porabe goriva pri novih težkih vozilih ter o poročanju o njih

COM(2017) 279 final

2017/0111(COD)

31. 5. 2017

34.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 2006/22/ES glede zahtev za izvrševanje ter določitve posebnih pravil v zvezi z Direktivo 96/71/ES in Direktivo 2014/67/EU za napotitev delavcev v sektorju cestnega prometa

COM(2017) 278 final

2017/0121(COD)

31. 5. 2017

Bolj povezan in pravičnejši notranji trg z okrepljeno industrijsko bazo

35.

Sveženj o skladnosti

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi enotnega digitalnega portala za zagotavljanje informacij in postopkov ter služb za pomoč in reševanje težav ter o spremembi Uredbe (EU) št. 1024/2012

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o določitvi pogojev in postopka za zahteve po podatkih na področju notranjega trga, kmetijstva in ribištva (razen ohranjanja morskih bioloških virov), prometa, okolja in energetike, ki jih Komisija pošlje podjetjem in združenjem podjetij

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o krepitvi vloge organov držav članic, pristojnih za konkurenco, da bodo učinkoviteje izvajali pravila konkurence in zagotavljali pravilno delovanje notranjega trga (ECN+)

COM(2017) 256 final

2017/0086(COD)

2. 5. 2017

COM(2017) 257 final

2017/0087(COD)

2. 5. 2017

COM(2017) 142 final

2017/0063(COD)

22. 3. 2017

36.

Sveženj o storitvah

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o izvrševanju Direktive 2006/123/ES o storitvah na notranjem trgu, določitvi postopka uradnega obveščanja o sistemih dovoljenj in zahtevah, povezanih s storitvami, ter spremembah Direktive 2006/123/ES in Uredbe (EU) št. 1024/2012 o upravnem sodelovanju prek informacijskega sistema za notranji trg

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o preskusu sorazmernosti pred sprejetjem nove regulacije poklicev

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o uvedbi evropske storitvene e-izkaznice in povezanih upravnih zmogljivosti

COM(2016) 821 final

2016/0398(COD)

10. 1. 2017

COM(2016) 822 final

2016/0404(COD)

10. 1. 2017

COM(2016) 824 final

2016/0403(COD)

10. 1. 2017

37.

Nadzor trga motornih vozil

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o odobritvi in nadzoru trga motornih vozil in njihovih priklopnikov ter sistemov, sestavnih delov in samostojnih tehničnih enot, namenjenih za taka vozila

COM(2016) 031 final

2016/014(COD)

27. 1. 2016

38.

Direktiva o insolventnosti

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o okvirih preventivnega prestrukturiranja, drugi priložnosti ter ukrepih za povečanje učinkovitosti postopkov prestrukturiranja, postopkov v primeru insolventnosti in postopkov za odpust dolgov ter spremembi Direktive 2012/30/EU

COM(2016) 723 final

2016/0359(COD)

22. 11. 2016

39.

Vseevropski osebni pokojninski produkt (PEPP)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vseevropskem osebnem pokojninskem produktu (PEPP)

COM(2017) 343 final

2017/0143(COD)

29. 6. 2017

40.

Spremembe Uredbe o infrastrukturi evropskega trga

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

o spremembi Uredbe (EU) št. 648/2012, kar zadeva obveznost kliringa, uvedbo mirovanja obveznosti kliringa, zahteve glede poročanja, tehnike zmanjševanja tveganja za pogodbe o izvedenih finančnih instrumentih OTC brez kliringa prek centralne nasprotne stranke, registracijo in nadzor repozitorijev sklenjenih poslov in zahteve za repozitorije sklenjenih poslov

COM(2017) 208 final

2017/0090(COD)

4. 5. 2017

41.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

o spremembi Uredbe (EU) št. 1095/2010 o ustanovitvi evropskega nadzornega organa (Evropski organ za vrednostne papirje in trge) in o spremembi Uredbe (EU) št. 648/2012 v zvezi s postopki in organi, ki sodelujejo pri izdaji dovoljenja CNS, in zahtevami za priznanje CNS iz tretjih držav

COM(2017) 331 final

2017/0136(COD)

13. 6. 2017

42.

Skupna konsolidirana osnova za davek od dohodkov pravnih oseb (CCCTB)

Predlog DIREKTIVE SVETA o skupni osnovi za davek od dohodkov pravnih oseb

Predlog DIREKTIVE SVETA o skupni konsolidirani osnovi za davek od dohodkov pravnih oseb (CCCTB)

COM(2016) 685 final

2016/0337(CNS)

25. 10. 2016

COM(2016) 683 final
2016/0336 (CNS)

25. 10. 2016

43.

Upravno sodelovanje in boj proti goljufijam na področju davka na dodano vrednost

Predlog UREDBE SVETA o spremembi Uredbe (EU) št. 904/2010 o upravnem sodelovanju in boju proti goljufijam na področju davka na dodano vrednost

COM(2016) 755 final

2016/0371(CNS)

1. 12. 2016

44.

Stopnje davka na dodano vrednost, ki se uporabljajo za knjige, časopise in periodične publikacije

Predlog DIREKTIVE SVETA o spremembi Direktive 2006/112/ES glede stopenj davka na dodano vrednost, ki se uporabljajo za knjige, časopise in periodične publikacije

COM(2016) 758 final

2016/0374(CNS)

1. 12. 2016

45.

Razkritje davčnih informacij v zvezi z dohodki

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 2013/34/EU v zvezi z obveznostjo nekaterih podjetij in podružnic glede razkritja davčnih informacij v zvezi z dohodki

COM(2016) 198 final

2016/0107(COD)

12. 4. 2016

46.

Avtomatična izmenjava informacij na področju obdavčevanja

Predlog DIREKTIVE SVETA o spremembi Direktive 2011/16/EU glede obvezne avtomatične izmenjave informacij na področju obdavčevanja v zvezi s čezmejnimi aranžmaji, o katerih se poroča

COM(2017) 335 final

2017/0138(CNS)

21. 6. 2017

47.

Napotitev delavcev

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive Evropskega parlamenta in Sveta 96/71/ES z dne 16. decembra 1996 o napotitvi delavcev na delo v okviru opravljanja storitev

COM(2016) 128 final

2016/0070(COD)

8. 3. 2016

48.

Koordinacija sistemov socialne varnosti*

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (ES) št. 883/2004 o koordinaciji sistemov socialne varnosti in Uredbe (ES) št. 987/2009 o določitvi podrobnih pravil za izvajanje Uredbe (ES) št. 883/2004

COM(2016) 815 final

2016/0397(COD)

13. 12. 2016

49.

Usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja staršev in oskrbovalcev

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o usklajevanju poklicnega in zasebnega življenja staršev in oskrbovalcev ter razveljavitvi Direktive Sveta 2010/18/EU

COM(2017) 253 final

2017/0085(COD)

26. 4. 2017

Bolj poglobljena in pravičnejša ekonomska in monetarna unija

50.

Statut Evropskega sistema centralnih bank in Evropske centralne banke

Priporočilo za SKLEP EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi člena 22 Statuta Evropskega sistema centralnih bank in Evropske centralne banke

ECB/2017/18

23. 6. 2017

51.

Enotno zastopanje euroobmočja v Mednarodnem denarnem skladu

Predlog SKLEPA SVETA o določitvi ukrepov za postopno vzpostavitev enotnega zastopanja euroobmočja v Mednarodnem denarnem skladu

COM(2015) 603 final

2015/0250(NLE)

21. 10. 2015

52.

Reforma uredbe o kapitalskih zahtevah*

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

o spremembi Uredbe (EU) št. 575/2013 v zvezi s količnikom finančnega vzvoda, količnikom neto stabilnega financiranja, zahtevami glede kapitala in kvalificiranih obveznosti, kreditnim tveganjem nasprotne stranke, tržnim tveganjem, izpostavljenostmi do centralnih nasprotnih strank, izpostavljenostmi do kolektivnih naložbenih podjemov, velikimi izpostavljenostmi, zahtevami glede poročanja in zahtevami po razkritju ter o spremembi Uredbe (EU) št. 648/2012

COM(2016) 850 final

2016/0360(COD)

23. 11. 2016

53.

Sposobnosti za pokrivanje izgub in dokapitalizacijo*

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) št. 806/2014 glede sposobnosti kreditnih institucij in investicijskih podjetij za pokrivanje izgub in dokapitalizacijo

COM(2016) 851 final

2016/0361(COD)

21. 11. 2016

54.

Sposobnost kreditnih institucij in investicijskih podjetij za pokrivanje izgub in dokapitalizacijo

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 2014/59/EU v zvezi s sposobnostjo kreditnih institucij in investicijskih podjetij za pokrivanje izgub in dokapitalizacijo ter o spremembi Direktive 98/26/ES, Direktive 2002/47/ES, Direktive 2012/30/EU, Direktive 2011/35/EU, Direktive 2005/56/ES, Direktive 2004/25/ES in Direktive 2007/36/ES

COM(2016) 852 final

2016/0362(COD)

23. 11. 2016

55.

Razvrstitev nezavarovanih dolžniških instrumentov v primeru insolventnosti*

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 2014/59/EU Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z razvrstitvijo nezavarovanih dolžniških instrumentov v primeru insolventnosti

COM(2016) 853 final
2016/0363(COD)

23. 11. 2016

56.

Izvzeti subjekti, finančni holdingi, mešani finančni holdingi, prejemki, nadzorniški ukrepi in pooblastila ter ukrepi za ohranitev kapitala*

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 2013/36/EU v zvezi z izvzetimi subjekti, finančnimi holdingi, mešanimi finančnimi holdingi, prejemki, nadzorniškimi ukrepi in pooblastili ter ukrepi za ohranitev kapitala

COM(2016) 854 final

2016/0364(COD)

23. 11. 2016

57.

Sanacija in reševanje centralnih nasprotnih strank*

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o okviru za sanacijo in reševanje centralnih nasprotnih strank ter spremembi uredb (EU) št. 1095/2010, (EU) št. 648/2012 in (EU) 2015/2365

COM(2016) 856 final

2016/0365(COD)

28. 11. 2016

58.

Evropski sistem jamstva za vloge*

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) št. 806/2014 za vzpostavitev evropskega sistema jamstva za vloge

COM(2015) 586 final

2015/0270(COD)

24. 11. 2015

Območje pravosodja in temeljnih pravic, zasnovano na medsebojnem zaupanju

59.

Pranje denarja in financiranje terorizma*

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive (EU) 2015/849 o preprečevanju uporabe finančnega sistema za pranje denarja in financiranje terorizma ter Direktive 2009/101/ES

COM(2016) 450 final

2016/0208(COD)

5. 7. 2016

60.

Evropski sistem za potovalne informacije in odobritve*

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi evropskega sistema za potovalne informacije in odobritve (ETIAS) ter spremembi uredb (EU) št. 515/2014, (EU) 2016/399, (EU) 2016/794 in (EU) 2016/1624

COM(2016) 731 final

2016/0357(COD)

16. 11. 2016

61.

Evropski informacijski sistem kazenskih evidenc (ECRIS)*

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi centraliziranega sistema za določitev držav članic, ki imajo informacije o obsodbah državljanov tretjih držav in oseb brez državljanstva, za dopolnitev in podporo evropskega informacijskega sistema kazenskih evidenc (ECRIS-TCN) ter o spremembi Uredbe (EU) št. 1077/2011

COM(2017) 344 final

2017/0144(COD)

26. 6. 2017

62.

Agencija eu-LISA

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o Evropski agenciji za operativno upravljanje obsežnih informacijskih sistemov s področja svobode, varnosti in pravice, o spremembi Uredbe (ES) št. 1987/2006 in Sklepa Sveta 2007/533/PNZ ter o razveljavitvi Uredbe (EU) št. 1077/2011

COM(2017) 352 final

2017/0145(COD)

29. 6. 2017

63.

Vzajemno priznavanje odredb o zamrznitvi in zaplembi

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzajemnem priznavanju odredb o zamrznitvi in zaplembi

COM(2016) 819 final

2016/0412(COD)

21. 12. 2016

64.

Zakonik o schengenskih mejah

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) 2016/399 glede pravil, ki se uporabljajo za začasno ponovno uvedbo nadzora na notranjih mejah

COM(2017) 571 final

2017/0245(COD)

28. 9. 2017

65.

Schengenski informacijski sistem (SIS)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o uporabi schengenskega informacijskega sistema za vračanje nezakonito prebivajočih državljanov tretjih držav

COM(2016) 881 final

2016/0408(COD)

21. 12. 2016

66.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi, delovanju in uporabi schengenskega informacijskega sistema (SIS) na področju mejnih kontrol, o spremembi Uredbe (EU) št. 515/2014 in razveljavitvi Uredbe (ES) št. 1987/2006

COM(2016)882 final

2016/0407(COD)

21. 12. 2016

67.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi, delovanju in uporabi schengenskega informacijskega sistema (SIS) na področju policijskega sodelovanja in pravosodnega sodelovanja v kazenskih zadevah, o spremembi Uredbe (EU) št. 515/2014 ter razveljavitvi Uredbe (ES) št. 1986/2006, Sklepa Sveta 2007/533/PNZ in Sklepa Komisije 2010/261/EU

COM(2016) 883 final

2016/0409(COD)

21. 12. 2016

Trgovina: uravnotežena in progresivna trgovinska politika za izkoriščanje globalizacije

68.

Posodobitev instrumentov trgovinske zaščite*

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 1225/2009 o zaščiti proti dampinškemu uvozu iz držav, ki niso članice Evropske skupnosti, in Uredbe Sveta (ES) št. 597/2009 o zaščiti proti subvencioniranemu uvozu iz držav, ki niso članice Evropske skupnosti

COM(2013) 192 final

2013/0103(COD)

10. 4. 2013

69.

Mednarodni instrument za javna naročila

Spremenjeni predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o dostopu blaga in storitev tretje države do notranjega trga javnih naročil Unije ter postopkih za podporo pogajanjem o dostopu blaga in storitev Unije do trgov javnih naročil tretjih držav

COM(2016) 34 final

2012/0060(COD)

29. 1. 2016

70.

Pregled neposrednih tujih naložb v EU

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi okvira za pregled neposrednih tujih naložb v Evropski uniji

COM(2017) 487 final

2017/0224(COD)

13. 9. 2017

71.

Večstransko sodišče za reševanje naložbenih sporov

Priporočilo za SKLEP SVETA o odobritvi začetka pogajanj o konvenciji o ustanovitvi večstranskega sodišča za reševanje naložbenih sporov

COM(2017) 493 final

13. 9. 2017

V smeri nove migracijske politike

72.

Reforma dublinskega sistema*

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi meril in mehanizmov za določitev države članice, odgovorne za obravnavanje prošnje za mednarodno zaščito, ki jo v eni od držav članic vloži državljan tretje države ali oseba brez državljanstva (prenovitev)

COM(2016) 270 final

2016/0133(COD)

4. 5. 2016

73.

Agencija za azil/EASO*

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o Agenciji Evropske unije za azil in razveljavitvi Uredbe (EU) št. 439/2010

COM(2016) 271 final

2016/0131(COD)

4. 5. 2016

74.

Eurodac*

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi sistema Eurodac za primerjavo prstnih odtisov zaradi učinkovite uporabe [Uredbe (EU) št. 604/2013 o vzpostavitvi meril in mehanizmov za določitev države članice, odgovorne za obravnavanje prošnje za mednarodno zaščito, ki jo v eni od držav članic vloži državljan tretje države ali oseba brez državljanstva], za ugotavljanje istovetnosti nezakonito prebivajočih državljanov tretjih držav ali oseb brez državljanstva in o zahtevah za primerjavo s podatki iz sistema Eurodac, ki jih vložijo organi kazenskega pregona držav članic in Europol za namene kazenskega pregona (prenovitev)

COM(2016) 272 final

2016/0132(COD)

4. 5. 2016

75.

Pogoji za sprejem*

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o standardih za sprejem prosilcev za mednarodno zaščito (prenovitev)

COM(2016) 465 final

2016/0222(COD)

13. 7. 2016

76.

Pogoji za azil*

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o standardih glede pogojev, ki jih morajo izpolnjevati državljani tretjih držav ali osebe brez državljanstva, da so upravičeni do mednarodne zaščite, glede enotnega statusa beguncev ali oseb, upravičenih do subsidiarne zaščite, in glede vsebine te zaščite ter spremembi Direktive Sveta 2003/109/ES z dne 25. novembra 2003 o statusu državljanov tretjih držav, ki so rezidenti za daljši čas

COM(2016) 466 final

2016/0223(COD)

13. 7. 2016

77.

Azilni postopek*

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi skupnega postopka za mednarodno zaščito v Uniji in razveljavitvi Direktive 2013/32/EU

COM(2016) 467 final

2016/0224(COD)

13. 7. 2016

78.

Okvir Unije za preselitev*

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi okvira Unije za preselitev in spremembi Uredbe (EU) št. 516/2014 Evropskega parlamenta in Sveta

COM(2016) 468 final

2016/0225(COD)

13. 7. 2016

79.

Pogoji za vstop in prebivanje državljanov tretjih držav za namene visoko usposobljene zaposlitve (predlog o modri karti)*

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o pogojih za vstop in prebivanje državljanov tretjih držav za namene visoko usposobljene zaposlitve

COM(2016) 378 final

2016/0176(COD)

7. 6. 2016

Močnejši svetovni akter

80.

Mandat Evropske investicijske banke za zunanja posojila*

Predlog SKLEPA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Sklepa št. 466/2014/EU o odobritvi jamstva EU Evropski investicijski banki za izgube pri financiranju v podporo naložbenim projektom zunaj Unije

COM(2016) 583final

2016/0275(COD)

14. 9. 2016

81.

Evropska investicijska banka: Jamstveni sklad za zunanje ukrepe*

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (ES, Euratom) št. 480/2009 o ustanovitvi Jamstvenega sklada za zunanje ukrepe

COM(2016) 582

2016/0274(COD)

14. 9. 2016

82.

Evropski program za razvoj obrambne industrije

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o ustanovitvi evropskega programa za razvoj obrambne industrije v podporo konkurenčnosti in inovacijski zmogljivosti obrambne industrije EU

COM(2017) 294 final

2017/0125(COD)

Unija demokratičnih sprememb

83.

Evropska solidarnostna enota*

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o določitvi pravnega okvira evropskih solidarnostnih enot ter o spremembi uredb (EU) št. 1288/2013, (EU) št. 1293/2013, (EU) št. 1303/2013, (EU) št. 1305/2013, (EU) št. 1306/2013 in Sklepa št. 1313/2013/EU

COM(2017) 262 final

2017/0102(COD)

30. 5. 2017

84.

Uredba o postopku v odboru

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) št. 182/2011 o določitvi splošnih pravil in načel, na podlagi katerih države članice nadzirajo izvajanje izvedbenih pooblastil Komisije

COM(2017) 085 final

2017/035(COD)

14. 2. 2017

85.

Evropske politične stranke in evropske politične fundacije

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU, Euratom) št. 1141/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 22. oktobra 2014 o statutu in financiranju evropskih političnih strank in evropskih političnih fundacij

COM(2017) 481final

2017/0219(COD)

13. 9. 2017

86.

Evropska državljanska pobuda

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o evropski državljanski pobudi

COM(2017) 482 final

2017/0220(COD)

13. 9. 2017


Strasbourg, 24.10.2017

COM(2017) 650 final

PRILOGA

k

SPOROČILU KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU, EVROPSKEMU EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU IN ODBORU REGIJ


Delovni program Komisije za leto 2018

Načrt za enotnejšo, močnejšo in bolj demokratično Evropo


Priloga IV: umiki 1

Št.

COM/medinstitucionalni sklic

Naslov

Razlog za umik

Kmetijstvo in razvoj podeželja

1.

COM/2017/0150 final
2017/068/COD

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o določitvi prilagoditvene stopnje za neposredna plačila, določene v Uredbi (EU) št. 1306/2013, za koledarsko leto 2017

Predlog je zastarel: predmet predloga je obravnavan v Izvedbeni uredbi Komisije (EU) 2017/1236 z dne 7. julija 2017.

Gospodarske in finančne zadeve, obdavčenje in carina

2.

COM/2011/737 final
2011/333/CNS

Predlog UREDBE SVETA o načinih in postopkih za dajanje lastnih sredstev iz naslova davka na dodano vrednost na razpolago

Komisija bo nove predloge za lastna sredstva predstavila v celovitem predlogu za prihodnji večletni finančni okvir po letu 2020. Ta predlog bo tako postal zastarel, saj bo nadomeščen z novimi predlogi.

3.

COM/2014/43 final
2014/0020/COD

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o strukturnih ukrepih za povečanje odpornosti kreditnih institucij v EU

Dogovora ni pričakovati. Od leta 2015 ni bilo nobenega napredka v zvezi s tem dokumentom.Poleg tega finančno stabilnost, ki je glavni razlog za ta predlog, zdaj obravnavajo drugi regulativni ukrepi v bančnem sektorju, zlasti pa sta se začela uporabljati mehanizma bančne unije za nadzor in za reševanje.

Zunanje zadeve in varnostna politika

4.

COM/2003/695 final
CNS 2003/0268

Predlog SKLEPA SVETA o sklenitvi sporazuma o političnem dialogu in sodelovanju med Evropsko skupnostjo in njenimi državami članicami na eni strani ter Andsko skupnostjo in njenimi državami članicami, republikami Bolivijo, Kolumbijo, Ekvador, Peru in Bolivarsko republiko Venezuelo na drugi strani

Predlog je zastarel: ne velja več, saj je bil nadomeščen s Skupnim predlogom JOIN/2016/04 final z dne 3. februarja 2016.

5.

COM/2014/360 final
2014/0182/NLE

Predlog SKLEPA SVETA o stališču Unije v Svetu za sodelovanje, ustanovljenem s Sporazumom o partnerstvu in sodelovanju med Evropsko skupnostjo in njenimi državami članicami na eni strani ter Gruzijo na drugi strani, glede sprejetja priporočila o izvajanju pridružitvenega načrta EU-Gruzija

Predlog je zastarel: pridružitveni načrt je sprejel Svet za zunanje zadeve 23. junija 2014 (Georgia ST 10978/14), UL L 261 z dne 30.8.2014.

6.

COM/2014/359 final
2014/0181/NLE

Predlog SKLEPA SVETA o stališču Unije v Svetu za sodelovanje, ustanovljenem s Sporazumom o partnerstvu in sodelovanju med Evropsko skupnostjo in njenimi državami članicami na eni strani ter Republiko Moldavijo na drugi strani, glede sprejetja priporočila o izvajanju pridružitvenega načrta EU-Moldavija

Predlog je zastarel: pridružitveni načrt je sprejel Svet za zunanje zadeve 23. junija 2014 (Moldova ST 9621/14 (dopis o točki pod I/A)).

7.

JOIN/2013/014 final
2013/0149/NLE

Skupni predlog SKLEPA SVETA o stališču Unije v okviru Pridružitvenega sveta, ustanovljenega z Evro-mediteranskim sporazumom o pridružitvi med Evropsko skupnostjo in njenimi državami članicami na eni strani ter Libanonsko republiko na drugi strani, v zvezi s sprejetjem Priporočila o izvajanju drugega akcijskega načrta ESP EU-Libanon

SKLEP št. 1/2016 PRIDRUŽITVENEGA SVETA EU-LIBANON z dne 11. novembra 2016 o dogovoru o prednostnih nalogah partnerstva EU-Libanon izrecno navaja, da pogodbenici namesto obnovitve Akcijskega načrta ESP sprejmeta prednostne naloge partnerstva in pakt. Skupni predlog JOIN(2013) 014 je zato zastarel.

Notranji trg, industrija, podjetništvo ter mala in srednja podjetja

8.

COM/2012/164 final
2012/82/COD

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o poenostavitvi postopka selitve motornih vozil, registriranih v drugi državi članici, na enotnem trgu

Dogovora ni pričakovati. Od leta 2012 ni bilo nobenega napredka v zvezi s tem dokumentom. Komisija bo zadevo ponovno proučila, vključno s posodobitvijo ocene učinka.

Mednarodno sodelovanje in razvoj

9.

COM/2011/0861 final
2011/0420/NLE

Predlog SKLEPA SVETA o pristopu EU k Mednarodnemu svetovalnemu odboru za bombaž (ICAC)

Predlog je zastarel: 18. maja 2017 je bil sprejet sklep Sveta na podlagi posodobljenega predloga Komisije (COM/2016/0712 final – 2016/0349 (NLE)).

Pravosodje, potrošniki in enakost spolov

10.

COM/2014/0212 final
2014/0120/COD

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o družbah z omejeno odgovornostjo z enim družbenikom

V pisnih odgovorih na vprašanja Odbora PANA je bil omenjen morebiten umik. Komisija bo v zadnjem četrtletju leta 2017 predložila nove predloge o pravu gospodarskih družb, ta predlog pa bo nato umaknila.

Pomorske zadeve in ribištvo

11.

COM/2011/0760 final
2011/0345/COD

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 1300/2008 z dne 18. decembra 2008 o oblikovanju večletnega načrta za stalež sleda, ki se nahaja zahodno od Škotske, in ribištvo, ki izkorišča navedeni stalež

Predlog bo zastarel s predlagano razveljavitvijo (glej Prilogo V) Uredbe Sveta (ES) št. 1300/2008 z dne 18. decembra 2008 o oblikovanju večletnega načrta za stalež sleda, ki se nahaja zahodno od Škotske.

12.

COM/2013/09 final
2013/0007/COD

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 1224/2009 o vzpostavitvi nadzornega sistema Skupnosti za zagotavljanje skladnosti s pravili skupne ribiške politike

Komisija namerava predložiti nov predlog o temeljiti reviziji sistema za nadzor ribištva, predviden za drugo četrtletje leta 2018.

Migracije, notranje zadeve in državljanstvo

13.

COM/2014/163 final
2014/0095/COD

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o popotniškem vizumu ter spremembi Konvencije o izvajanju Schengenskega sporazuma in uredb (ES) št. 562/2006 in (ES) št. 767/2008

Predlog bo umaknjen zaradi predloga o reviziji vizumskega zakonika, ki se načrtuje v prvem četrtletju leta 2018.

14.

COM/2014/164 final
2014/0094/COD

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vizumskem zakoniku Unije (Vizumski zakonik)  

Predlog bo umaknjen zaradi predloga o reviziji vizumskega zakonika, ki se načrtuje v prvem četrtletju leta 2018.

Promet

15.

COM/2013/409 final
2013/0187/COD

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (ES) št. 216/2008 v zvezi z aerodromi, upravljanjem zračnega prometa in navigacijskimi službami zračnega prometa

Vsebina predloga je bila vključena v nov predlog o ustanovitvi agencije EASA (COM(2015) 613 final), ki je zdaj v medinstitucionalnem postopku. Zato bo ta predlog postal zastarel.

(1)

Na ta seznam so vključeni zakonodajni predlogi v obravnavi, ki jih Komisija namerava umakniti v šestih mesecih (do aprila 2018)


Strasbourg, 24.10.2017

COM(2017) 650 final

PRILOGA

k

SPOROČILU KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU, EVROPSKEMU EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU IN ODBORU REGIJ


Delovni program Komisije za leto 2018

Načrt za enotnejšo, močnejšo in bolj demokratično Evropo


Priloga V: seznam načrtovanih razveljavitev

Št.

Področje politike

Naslov

Razlog za razveljavitev

1.

Pomorske zadeve in ribištvo

Uredba Sveta (ES) št. 1300/2008 z dne 18. decembra 2008 o oblikovanju večletnega načrta za stalež sleda, ki se nahaja zahodno od Škotske, in ribištvo, ki izkorišča navedeni stalež

Načrt za stalež sleda je zastarel, kar zadeva referenčne točke, in se ne uporablja več. Zato se lahko razveljavi.

2.

Obdavčenje in carina

Direktiva Komisije 79/802/EGS z dne 6. septembra 1979 o blagu, vnesenem v aktivno oplemenitenje, ki bi bilo v primeru uvoza za sprostitev v prosti promet upravičeno do ugodnejše tarifne obravnave zaradi njegove posebne uporabe

Direktiva je odveč, saj blago v postopku posebne uporabe spada na področje uporabe uredbe o skupni tarifi, 2658/87 (Priloga I), postopka aktivnega oplemenitenja in posebne rabe pa zdaj ureja carinski zakonik Unije.

3.

Pravosodje in notranje zadeve

Skupni ukrep 98/699/PNZ o pranju denarja, identifikaciji, sledenju, zamrznitvi, zasegu in zaplembi predmetov in premoženjske koristi, pridobljenih s kaznivim dejanjem

Ta pravni instrument je v celoti nadomestila Direktiva 2014/42/EU o začasnem zavarovanju in odvzemu predmetov, ki so bili uporabljeni za kazniva dejanja, in premoženjske koristi, pridobljene s kaznivim dejanjem, za vse države članice, ki sodelujejo pri tej direktivi (vse razen Danske in Združenega kraljestva). Večina njegovih določb je že bila nadomeščena z Okvirnim sklepom 2001/500/PNZ (o pranju denarja, identifikaciji, sledenju, zamrznitvi, zasegu in zaplembi pripomočkov za kazniva dejanja in premoženjske koristi, pridobljene s kaznivim dejanjem), ki se uporablja tudi za Dansko in Združeno kraljestvo. Preostale določbe so splošna priporočila, ki niso zavezujoča in se zdaj uporabljajo samo na Danskem in v Združenem kraljestvu.