Strasbourg, 25.10.2016

COM(2016) 710 final

SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU, EVROPSKEMU EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU IN ODBORU REGIJ


Delovni program Komisije za leto 2017

Za Evropo, ki varuje, opolnomoča in ščiti

{SWD(2016) 400 final}


I.    Evropa je na ključnem razpotju

Evropejci se zavedajo izzivov, s katerimi se še vedno soočamo, in opažajo njihove posledice v vsakodnevnem življenju. Gospodarsko okrevanje je še v začetni fazi in še ni prineslo koristi za celotno družbo, zlasti kar se tiče ustvarjanja delovnih mest za mlade in zmanjšanja neenakosti. Migracijski tokovi so še vedno izziv za naše zunanje meje in solidarnost Unije. Tveganje terorističnih napadov se je povečalo. Nestabilnost v našem vzhodnem in južnem sosedstvu se nadaljuje. Temu moramo zdaj prišteti še negotovost zaradi referenduma v Združenem kraljestvu.

Prisluhnili smo Evropejkam in Evropejcem ter se zavedamo, da pričakujejo odgovore na te izzive in zaščito pred temi grožnjami. Iščejo načine in sredstva, s katerimi bodo lahko ustvarili trajnostno prihodnost zase in za svoje družine. In želijo si perspektivo: zagotovilo, da lahko upravljanje na lokalni, regionalni, nacionalni in evropski ravni skupaj izpolni pričakovanja današnje in prihodnje generacije.

Komisija, osredotočena na pomembna vprašanja …

Sedanja Komisija je že ob začetku svojega mandata določila prednostne naloge, ki se osredotočajo na velika vprašanja, pri katerih lahko z učinkovitim ukrepanjem na evropski ravni dosežemo konkretne spremembe pri izzivih, s katerimi se soočajo evropski državljani, naše države članice in Unija kot celota. V zadnjem letu smo bistveno napredovali pri izvajanju strategij, kot so naložbeni načrt za Evropo, enotni digitalni trg, energetska unija, evropska agenda za varnost, evropska agenda o migracijah, unija kapitalskih trgov, akcijski načrt za pravično in učinkovito obdavčevanje dohodkov pravnih oseb, nova trgovinska strategija, koraki za dokončanje ekonomske in monetarne unije, strategija za enotni trg in akcijski načrt za krožno gospodarstvo.

Z osredotočanjem na pomembna vprašanja in delitvijo teh prednostnih nalog z Evropskim parlamentom ter Svetom smo na ključnih področjih dosegli konkretne in hitre rezultate. V samo enem letu je bil Evropski sklad za strateške naložbe uporabljen v 27 državah članicah, sprožil pa je naložbe v višini 138 milijard EUR, vključno z novimi sredstvi za skoraj 300 000 malih in srednjih podjetij. Dosegli smo znaten napredek na področju migracij in ponovno prevzeli nadzor nad neregularnimi migracijskimi tokovi ter zmanjšali število smrtnih žrtev v Egejskem in Sredozemskem morju. Evropska mejna in obalna straža že deluje in si prizadeva za okrepitev nadzora naših zunanjih meja, in sicer le deset mesecev po tem, ko je Komisija predlagala njeno ustanovitev. Hkrati je Evropa pokazala solidarnost z milijonom Sircev, ki so pri nas našli zatočišče in zaščito. V preteklih dvanajstih mesecih pa smo premestili ali preselili tudi več kot 15 000 drugih beguncev. V zadnjih treh mesecih smo v povprečju izvedli približno 1 000 premestitev na mesec. Septembra se je število povečalo na 1 200 premestitev. Vrzel med sedanjimi potrebami in dejanskimi premestitvami iz Grčije se zmanjšuje, vendar je treba ta prizadevanja ohraniti tudi v prihodnjih mesecih, premestitve iz Italije pa je treba znatno pospešiti.

V tem delovnem programu so določene ključne pobude 1 , ki jih bo Komisija predložila do konca leta 2017. Ti konkretni predlogi so najočitnejši prikaz, kako bo naše delo pripomoglo k procesu prenove pred 60. obletnico Rimskih pogodb marca 2017. Sodelovali bomo z Evropskim parlamentom in Svetom, da bi se ti in drugi ključni predlogi, ki smo jih predložili v zadnjih letih, hitro sprejeli, da bi bil njihov učinek oprijemljiv v praksi.

… ter Komisija, osredotočena na boljše delo

Vendar so skupne prednostne naloge le eden od načinov, kako lahko z boljšim sodelovanjem na evropski ravni Evropejkam in Evropejcem pokažemo, da so naše strukture upravljanja resnično služijo njim. Za zaupanje državljanov je boljši pristop ravno tako pomemben, kot so pomembni boljši rezultati.

Zato bomo v naslednjih mesecih pozorno spremljali izvajanje našega dela: z zagotavljanjem, da se obstoječi evropski predpisi pravilno uporabljajo in izvršujejo ter da še naprej ustrezajo svojemu namenu; z zagotavljanjem strukturne podpore, na primer v Grčiji; s spodbujanjem uporabe Evropskega sklada za strateške naložbe in odpravljanjem ovir za naložbe; ter s sodelovanjem z državami članicami, socialnimi partnerji in civilno družbo pri ustvarjanju ugodnega okolja za doseganje ciljev politike Unije, med drugim tudi z učinkovito uporabo proračunskih sredstev, ki so nam na voljo. Letos bomo zlasti okrepili svoja prizadevanja za izboljšanje izvrševanja evropske zakonodaje, saj tudi najboljša zakonodaja ni uporabna, če ne prinaša rezultatov v praksi.

Prav tako bomo na vseh področjih našega dela še naprej uporabljali načela boljšega pravnega urejanja, da bi bilo naše delo sorazmerno in učinkovito pri doseganju ambicioznih političnih ciljev, ki smo si jih zastavili. Številne ključne pobude, ki jih bomo predstavili v naslednjem letu, vključujejo predloge, ki sledijo pregledom v okviru programa ustreznosti in uspešnosti predpisov (REFIT) ter bodo posodobili in izboljšali obstoječo zakonodajo, da bo še naprej učinkovito dosegala svoje cilje brez nepotrebnih bremen.

Poleg ključnih pobud predlagamo tudi številne nadaljnje revizije obstoječe zakonodaje 2 v okviru programa REFIT, v prihodnje pa si bomo prizadevali, da bi cilje programa REFIT dosegali pri vsakem pregledu katerega koli obstoječega zakonodajnega akta. Pri določanju prednostnih nalog za prihodnje mesece smo zlasti upoštevali 22 mnenj platforme REFIT. Na vseh področjih, ki jih zajemajo mnenja 3 , delo že poteka ali se načrtuje. Vzporedno s tem delovnim programom objavljamo pregled stanja, ki podrobno navaja ukrepe na podlagi mnenj platforme REFIT ter tekoča prizadevanja za oceno in pregled veljavne zakonodaje, pri čemer predlagamo tudi razveljavitev nekaterih zastarelih zakonodajnih aktov 4 . Predlagamo tudi umik več predlogov v obravnavi, ki so tehnično zastareli ali ne služijo več svojemu namenu, da bi se sozakonodajalca lahko osredotočila na predloge, ki so resnično pomembni 5 .

Še naprej si bomo prizadevali za uveljavitev drugih sprememb, ki smo jih dosegli v načinu našega dela. V zadnjih dveh letih je Komisija znatno okrepila preglednost svojega dela in odgovornost do državljanov 6 , kar je izboljšalo kakovost našega dela in naših predlogov. Na vseh področjih zdaj potrebujemo mnenje javnosti, vključno o osnutkih delegiranih in izvedbenih aktov. Odprti smo glede zastopnikov interesov, ki želijo vplivati na naše politične odločitve, ter smo pozvali Evropski parlament in Svet kot sozakonodajalca, naj se nam pridružita pri sklenitvi novega medinstitucionalnega sporazuma o obveznem registru za preglednost 7 , s katerim bi dosegli odgovornost do državljanov na področju lobiranja v vseh fazah sprejemanja evropske zakonodaje.

II.    Doseganje rezultatov pri desetih prednostnih nalogah

Komisija se bo v prihodnjem letu osredotočala na uresničevanje desetih prednostnih nalog iz političnih usmeritev 8 – predstavljenih na začetku našega mandata po razpravah z Evropskim parlamentom in po zgledu „strateške agende za Unijo v času sprememb“ Evropskega sveta – za ciljno usmerjeno in pozitivno agende, ki prinaša konkretne rezultate za zavarovanje, opolnomočenje in zaščito državljanov 9 .

1.    Nova spodbuda za delovna mesta, rast in naložbe

Evropa, ki ohranja naš način življenja in krepi vlogo mladih. V zadnjih treh letih je bilo ustvarjenih približno osem milijonov novih delovnih mest, brezposelnost pa je v več državah članicah še vedno nesprejemljivo visoka, zlasti med mladimi. Osredotočiti se moramo na pomoč državam članicam pri ustvarjanju najboljših možnih pogojev za mlade, da bodo lahko razvili spretnosti, ki jih potrebujejo, ter postali dejavni na trgu dela in v družbi.

Cilj naše nove pobude za mlade je, da bo imela vsaka mlada oseba resnične možnosti za izobraževanje, usposabljanje in zaposlitev. Pri izvajanju novega programa znanj in spretnosti za Evropo bodo imeli mladi prednostno vlogo. Predlogi bodo obravnavali posodobitev izobraževanja, izboljšanje kakovosti vajeništva in nadaljnji razvoj mobilnosti vajencev ter spremljanje uspeha mladih na trgu dela, potem ko zaključijo univerzitetno izobraževanje ali poklicno usposabljanje. Okrepili smo tudi jamstvo za mlade kot orodja za vlaganje v mlade, njihove spretnosti in njihove prve korake na poklicni poti 10 , kakor tudi pobudo za zaposlovanje mladih 11 . To bo podprlo ukrepe držav članic z navezovanjem stikov z regijami in mladimi, ki te pobude najbolj potrebujejo.

Do konca leta 2016 bomo začeli z izvajanjem evropske solidarnostne enote, ki bo ustvarila priložnosti za mlade do 30. leta, da bodo lahko dejavno prispevali k družbi v duhu solidarnosti in pridobili nove spretnosti in izkušnje, vključno z znanjem jezikov.

Podjetja ustvarjajo delovna mesta z inovacijami in pravimi naložbami v naša gospodarstva. Komisija si na podlagi začetnega uspeha naložbenega načrta za Evropo 12 prizadeva podvojiti trajanje in finančno zmogljivost Evropskega sklada za strateške naložbe (EFSI). Prvotni sklad je sozakonodajalec odobril v rekordnem času štirih mesecev in pol. Komisija pričakuje, da bosta Evropski parlament in Svet dosegla enako hiter dogovor o razširitvi ter okrepitvi sklada, s čimer se bo okrepila trajnost naložb. Komisija je po zgledu uspešnosti EFSI predstavila tudi načrt za zunanje naložbe v Afriki in sosedstvu EU, da bi obravnavala nekatere temeljne vzroke migracij in spodbudila ustvarjanje novih delovnih mest ter trajnostno rast v teh regijah 13 .

Še naprej si bomo prizadevali za ustvarjanje primernega okolja za inovacije v Evropi, da bi nastale nove panoge in delovna mesta ter da bi se soočili z družbenimi in okoljskimi izzivi in izboljšali življenja ljudi. Z vključevanjem inovacij v vse politike Unije ter učinkovitim usmerjanjem naših raziskav in razvoja ter strukturnih in investicijskih skladov si prizadevamo, da bi Evropa postala vodilna na področju novih tehnologij in poslovnih metod, vključno s pametno specializacijo.

Komisija si bo še naprej prizadevala za uresničitev ciljev trajnostnega razvoja. Krožno gospodarstvo ponuja velik potencial za inovacije, rast in delovna mesta. Komisija bo nadaljevala izvajanje akcijskega načrta za krožno gospodarstvo z izboljšanjem gospodarskih pogojev, kakovosti ter spodbujanjem recikliranja in ponovne uporabe plastike v EU ter z zmanjšanjem obremenitve okolja s plastičnimi odpadki. Prav tako bomo pripravili zakonodajni predlog o minimalnih zahtevah glede kakovosti ponovno uporabljene vode in za spremembo direktive o pitni vodi na podlagi ocene v okviru programa REFIT ter evropske državljanske pobude „Right2Water“. Oblikovali bomo okvir spremljanja za zagotovitev napredka pri doseganju ciljev krožnega gospodarstva ter doseganju vzajemnih koristi za okolje in gospodarsko rast.

Evropski semester v letu 2017 se bo še naprej osredotočal na nujne ukrepe, ki jih morajo države članice sprejeti za uresničitev naložb, zdravih javnih financ in strukturnih reform. V svojem naslednjem priporočilu o ekonomski politiki euroobmočja bo Komisija spodbujala tudi pozitivno fiskalno naravnanost v euroobmočju, ki bo v podporo monetarni politiki Evropske centralne banke. Na podlagi poročil o posameznih državah, ki bodo sprejeta februarja, bo Komisija za zasedanje Sveta v mesecu maju pripravila tudi priporočila za posamezne države.

Z Evropskim parlamentom in Svetom bomo obravnavali naš predlog o reviziji večletnega finančnega okvira (2014–2020) 14 . Naš cilj je revidiran proračun, ki bo okrepil podporo za prednostne naloge EU in se lažje hitro odzval na nepredvidene okoliščine ter vključeval poenostavljena pravila za upravičence in večjo osredotočenostjo na rezultate. Sledil bo celovit predlog za prihodnji okvir po letu 2020, vključno o lastnih sredstvih. Ta predlog bo temeljil na pobudi „proračun EU, usmerjen v rezultate“ ter bo odražal prihodnje izzive in potrebe Unije po letu 2020 na podlagi ocene obstoječih politik in instrumentov financiranja.

Komisija bo nadaljevala delo ter obsežna posvetovanja v zvezi s poenostavitvijo in posodobitvijo skupne kmetijske politike, da bi se kar najbolj povečal prispevek politike k desetim prednostnim nalogam Komisije ter ciljem trajnostnega razvoja. Osredotočila se bo na posebne prednostne naloge politike za prihodnost, pri čemer bo upoštevala mnenje platforme REFIT in pri tem ne bo posegala v svoj predlog o reviziji večletnega finančnega okvira. Kar zadeva položaj kmetov v verigi preskrbe s hrano, bo Komisija glede na rezultate potekajočega dela projektne skupine za kmetijske trge in foruma na visoki ravni o verigi preskrbe s hrano po potrebi razmislila o nadaljnjih ukrepih.

2.    Povezan enotni digitalni trg

Evropa, ki opolnomoča svoje državljane in podjetja. Digitalne tehnologije in digitalne komunikacije so se razširile na vse vidike življenja in prinašajo nove priložnosti za ustvarjalnost, podjetništvo ter zaposlovanje, vendar poudarjajo tudi potrebo po zaupanju in kibernetski varnosti. Sprostitev celotnega dodatnega potenciala rasti povezanega enotnega digitalnega trga z dokončanjem izvajanja strategije bo v letu 2017 visoko na dnevnem redu. Kot je bilo napovedano v lanskoletnem delovnem programu, bomo preostale predloge predložili v naslednjih nekaj mesecih, denimo sveženj REFIT na področju davka na dodano vrednost, ki zajema predloge o elektronskem trgovanju, elektronskih publikacijah in elektronskih knjigah ter pobude na področju spodbujanja podatkovno vodenega gospodarstva, vključno z obravnavanjem neutemeljenih ovir za prost pretok podatkov v Evropi.

Posebno pozornost bomo namenili tesnemu sodelovanju s sozakonodajalcema, da bi hitro napredovali pri že predstavljenimi predlogi. Ti vključujejo digitalne pogodbe 15 , avtorske pravice 16 , geografsko blokiranje 17 , prenosljivost, 18 dostavo paketov 19 , avdiovizualne medijske storitve 20 , telekomunikacije 21 , rabo 700-megaherčnega pasu za mobilne storitve 22 ter naš nedavni predlog o WiFi4EU 23 . Povezljivost je ključnega pomena, pri čemer bo Komisija izpolnila svojo obljubo in odpravila stroške mobilnega gostovanja do sredine leta 2017. Preučili bomo napredek pri dokončanju enotnega digitalnega trga in opredelili področja, na katerih so potrebna dodatna prizadevanja sozakonodajalcev in kakršni koli nadaljnji predlogi.

3.    Trdna energetska unija s podnebno politiko, usmerjeno v prihodnost

Evropa, ki prevzema odgovornost za izpolnitev obljub. Hitra ratifikacija Pariškega sporazuma je pokazala, da države članice lahko dosežejo dogovor, kadar je jasno, da ima skupno ukrepanje v okviru Unije večji učinek, kot ga ima zgolj vsota njenih delov. Poleg tega je potrdila vodilno vlogo EU v svetu na področju podnebnih sprememb. Sedaj moramo spoštovati naše zaveze, da bi posodobitev našega gospodarstva postala resničnost ob hkratnem zagotavljanju družbeno pravičnega prehoda. Prednostna naloga na tem področju je izvajanje pariškega sporazuma in mednarodnega sporazuma o emisijah iz zrakoplovov (Mednarodna organizacija civilnega letalstva).

Kot smo že napovedali, bomo še naprej izvajali strategijo za energetsko unijo in do konca tega leta predstavili celovit sveženj za upravljanje posodobitve gospodarstva, ki bo dajal prednost energetski učinkovitosti, s čimer si prizadevamo postati vodilna svetovna sila na področju obnovljivih virov energije ter zagotavljati pošteno obravnavo potrošnikov. To bo vključevalo zakonodajne ukrepe na področju energetske učinkovitosti, obnovljivih virov energije, vključno s trajnostno bioenergijo, oblikovanje trga z električno energijo in pravila o upravljanju energetske unije. Pobuda za spodbuditev inovativnosti na področju čiste energije bo podprla raziskave in tržno uveljavljanje tehnoloških inovacij, potrebnih za energetsko učinkovitost in obnovljive vire energije, da bi izpolnili cilje razogljičenja iz pariškega sporazuma in cilje do leta 2030. Parlament in Svet morata vse ustrezne zakonodajne predloge o energetski uniji, ki jih je Komisija predstavila v letih 2015 in 2016, obravnavati prednostno. Ti vključujejo zgoraj navedeni sveženj, sveženj o zanesljivosti oskrbe s plinom 24 , sistem EU za trgovanje z emisijami 25 in s tem povezana pravila o porazdelitvi prizadevanj 26 ter rabi zemljišč in gozdarstvu 27 .

Načrtujemo tudi nadaljnje ukrepe v zvezi s strategijo o mobilnosti z nizkimi emisijami, ki smo jo predstavili julija. Cilj bo izboljšanje učinkovitost prometa z odzivanjem na potrebe mobilnosti ljudi in blaga ter spodbujanje nižjih emisij, vključno s postopnim prehodom na vozila brez emisij, kar bo izboljšalo tudi konkurenčnost industrije. V ta namen bomo najprej predstavili revizijo uredb o avtomobilih in lahkih gospodarskih vozilih v okviru programa REFIT ter predstavili strategije za doseganje standardov, ki bodo predpisovali ničelne ali nizke stopnje emisij za obdobje po letu 2020. Predvidena je tudi sprememba direktive o čistih vozilih za izboljšanje pravil in spodbud za javna naročila. Z uporabo načel „uporabnik plača“ in „onesnaževalec plača“ želimo predlagati izboljšave tistim državam članicam, ki se odločijo za uporabo cestnih pristojbin, tudi za interoperabilnost elektronskih cestninskih storitev.

4.    Bolj povezan in pravičnejši notranji trg z okrepljeno industrijsko bazo

Evropa, ki bistveno prispeva k ustvarjanju delovnih mest in rasti ter se zavzema za svojo industrijo. Prosti pretok blaga, ljudi, storitev in kapitala je temelj evropske gospodarske moči. Imamo največji enotni trg na svetu, reforme, opredeljene v strategiji enotnega trga, pa si prizadevajo za sprostitev njegovega celotnega potenciala. V sinergiji z drugimi strategijami bo to ustvarilo ustrezne pogoje za trajnostno konkurenčnost evropskega gospodarstva in podpiranje inovacij, digitalizacije in industrijskega preoblikovanja.

Že napovedani rezultati zajemajo ukrepe za spodbujanje rasti MSP ter zagonskih podjetij, sveženj o pravicah intelektualne lastnine in sveženj za odpravljanje ovir na trgu storitev. Predstavili bomo pobudo na področju prava gospodarskih družb za olajšanje uporabe digitalnih tehnologij v vseh fazah življenjskega cikla podjetja ter čezmejnih združitev in delitev družb.

Komisija bo v naslednjem letu ukrepala za okrepitev enotnega trga blaga, zlasti s poenostavitvijo vzajemnega priznavanja in obravnavanjem naraščajočega števila neskladnih proizvodov na trgu EU v okviru revizij REFIT ustrezne zakonodaje. To bo podjetnikom omogočilo, da bodo lažje ponujali svoje proizvode čez mejo, hkrati pa bo spodbujalo skladnost s predpisi in ponovno vzpostavilo enake konkurenčne pogoje v korist podjetij in državljanov. Prav tako bomo sprožili pobudo za usklajeno ocenjevanje zdravstvenih tehnologij.

Komisija bo na podlagi strategije o mobilnosti z nizkimi emisijami na celosten način obravnavala vprašanja mobilnosti, povezljivosti in prihodnosti avtomobilske industrije, ki mora premagati strukturne izzive ter ponovno vzpostaviti zaupanje z zavezanostjo in sposobnostjo za obravnavo emisij avtomobilov. Zlasti bomo nadaljevali delo v zvezi z regulativnim okoljem, vzpostavitvijo ekosistemov, učinkovito rabo virov in standardizacijo, da bi vedno bolj učinkovitim avtonomnim in povezanim vozilom olajšali vstop na trg.

Na področju vesoljske industrije bo Komisija kot nadaljnji ukrep k evropskemu obrambnemu akcijskemu načrtu in vesoljski strategiji za Evropo v letu 2017 predstavila pobudo za zagotovitev zanesljivih, varnih in stroškovno učinkovitih satelitskih komunikacijskih storitev za javne organe (GOVSATCOM – governmental satellite communication) ter ukrepe za olajšanje uveljavljanja vesoljskih storitev in podatkov na trgu.

Izvrševanje pravil enotnega trga je bistveno za zagotavljanje njihove učinkovitosti v praksi. V letu 2017 bo Komisija, kot del širše politike izvrševanja, predstavila predloge za posodobitev in racionalizacijo orodij za reševanje težav, vključno z mrežo SOLVIT, ter ozaveščanje državljanov in podjetij o njihovih pravicah. To bo vključevalo mehanizem za zbiranje informacij o enotnem trgu in enotni digitalni portal za podporo podjetjem ter pomoč pri razvoju njihovih čezmejnih dejavnosti na enotnem trgu, pri čemer se bo upoštevalo mnenje platforme REFIT. Komisija bo pripravila predloge za krepitev moči nacionalnih organov za varstvo konkurence, da bodo ti lahko učinkoviteje uveljavljali pravila, ki zagotavljajo konkurenčno okolje na enotnem trgu.

V skladu s pozivom Evropskega sveta, naj se hitro zagotovi napredek za lažji dostop podjetij do financiranja ter spodbuditev naložb v realno gospodarstvo, bo Komisija predstavila vmesni pregled akcijskega načrta za unijo kapitalskih trgov, v katerem bo opredelila preostale ovire in morebitne dodatne potrebne ukrepe. Predlagali bomo preprost, učinkovit in konkurenčen produkt osebnega pokojninskega zavarovanja na ravni EU, katerega cilj je zmanjšati ovire pri zagotavljanju čezmejnih storitev pokojninskega zavarovanja ter povečati konkurenco med ponudniki pokojninskega zavarovanja, revizijo Uredbe o infrastrukturi evropskega trga (EMIR) v okviru programa REFIT, strategijo za trajnostno financiranje, ukrepe za spodbuditev financiranja infrastrukturnih podjetij ter akcijski načrt za maloprodajne finančne storitve, da bi se odpravile nacionalne ovire, ki potrošnikom preprečujejo dostop do najboljše ponudbe, izbire in cene ter onemogočajo uživanje koristi novih finančnih tehnologij. Poleg tega bo Komisija zagotovila nadaljnje spremljanje poziva k predložitvi dokazov o kumulativnem učinku veljavne finančne zakonodaje, pri čemer se bo upoštevalo tudi mnenje platforme REFIT o zahtevah glede poročanja. Predstavili bomo tudi preostale predloge, ki smo jih že napovedali, vključno z zakonodajo o prestrukturiranju podjetij in zagotavljanju nove priložnosti, da bi se propadla podjetja likvidirala pošteno in učinkovito, podjetniki pa dobili novo priložnost.

Za družbe, ki poslujejo čezmejno, mora biti dobro davčno okolje preprosto in učinkovito, hkrati pa je treba zagotoviti, da te družbe pravično in učinkovito prispevajo k davkom tam, kjer dejansko ustvarjajo dobiček. Vzporedno s tem delovnim programom Komisija ponovno uvaja predlog o skupni konsolidirani osnovi za davek od dohodkov pravnih oseb, začenši z obvezno skupno davčno osnovo 28 . Komisija prav tako predstavlja dodatne ukrepe za preprečevanje davčnih goljufij in utaj, vključno prek tretjih držav 29 . Ob upoštevanju potekajočih posvetovanj bi dodatni ukrepi na področju davčne preglednosti v naslednjem letu lahko vključevali predlog za povečanje nadzora nad nosilci in ponudniki shem agresivnega davčnega načrtovanja. Kot ključni element zunanje strategije za učinkovito obdavčenje bo Komisija sodelovala z državami članicami, da se dokonča vzpostavitev evropskega seznama jurisdikcij tretjih držav, ki ne spoštujejo mednarodnih standardov dobrega davčnega upravljanja in ne izvajajo ustreznih mednarodnih sporazumov o dobrih praksah v boju proti preusmerjanju dobička in eroziji davčne osnove.

Čezmejne goljufije na področju DDV davkoplačevalce v naših državah članicah vsako leto stanejo približno 50 milijard EUR. Hkrati je upravno breme izpolnjevanja obveznosti v zvezi z DDV za mala podjetja veliko, tehnične inovacije pa predstavljajo nove izzive za učinkovito pobiranje davkov. Komisija bo zato predlagala ukrepe za izvajanje akcijskega načrta za DDV, da se poenostavi sistem DDV za mala podjetja in postavijo temelji za sodobno, učinkovitejšo, podjetjem prijazno in dokončno ureditev sistema DDV po vsej Evropi, ki bo zaščiten pred goljufijami, pri čemer se bodo upoštevala mnenja platforme REFIT. Ključni element te reforme je bolj učinkovit in sorazmeren pristop do stopenj DDV.

5.    Bolj poglobljena in pravičnejša ekonomska in monetarna unija

Evropa, ki varuje naše gospodarstvo in zagotavlja enake pogoje za delavce in podjetja. Euro kot uveljavljena svetovna valuta prinaša velike, pogosto nevidne gospodarske koristi. Države članice evrskega območja so letos zahvaljujoč nizkim obrestnim meram in denarni politiki Evropske centralne banke pri plačilih obresti za svoje dolgove privarčevale 50 milijard evrov. Komisija podpira cilje in načrte poročila petih predsednikov o dokončnem oblikovanju ekonomske in monetarne unije (EMU).

V beli knjigi o prihodnosti Evrope bodo določeni koraki za reformo EU s 27 državami članicami 60 let po Rimskih pogodbah. V zvezi s prihodnostjo EMU bo v beli knjigi predvidena priprava druge faze za njeno poglobitev v novih političnih in demokratičnih razmerah, vključno s pregledom Pakta za stabilnost in rast, usmerjenim v stabilnost, ter nadaljnjimi ukrepi na podlagi člena 16 Pogodbe o stabilnosti, usklajevanju in upravljanju v ekonomski in monetarni uniji (vključitev vsebine te pogodbe v pravni okvir Evropske unije). Prav tako bomo pregledali Evropski sistem finančnega nadzora (ESFS), da se okrepi uspešnost in učinkovitost makro- in mikrobonitetnega nadzora skrbnega ter varnega poslovanja. Sprejetje predloga za enotno zastopanje euroobmočja v Mednarodnem denarnem skladu 30 bi bilo treba pospešiti.

Dokončanje bančne unije in v zvezi s tem sklenitev dogovora o predlogu za skupni evropski sistem jamstva za vloge 31 ostajata prednostni nalogi. Komisija bo glede na najnovejše ugotovitve na mednarodni ravni pregledala tudi dele bančne zakonodaje in predlagala ciljno usmerjene spremembe uredbe in direktive o kapitalskih zahtevah ter direktive o sanaciji in reševanju bank, da bi banke postale še odpornejše, hkrati pa bi se poenostavila pravila za tiste z manj zapletenim poslovnim modelom, kar bi spodbudilo naložbe, predvsem v MSP, ter okrepilo obstoječe ukrepe za zmanjšanje tveganj, zlasti z izvajanjem svetovnih standardov glede skupne sposobnosti pokrivanja izgub za sistemske banke. Pospešitev napredka pri izvajanju unije kapitalskih trgov je ključnega pomena za spodbujanje večje delitve tveganja zasebnega sektorja v EMU. Sprejetje predlogov, ki so v obravnavi, o listinjenju 32 in prospektu 33 je treba pospešiti.

Komisija je zavezana k spodbujanju socialne konvergence k višjim standardom in krepitvi socialne razsežnosti evropskega povezovanja. Na podlagi dokazov, zbranih v okviru letošnjega javnega posvetovanja, bomo predlagali evropski steber socialnih pravic, ki bo določal načela Unije, zgrajene na socialni pravičnosti. Steber bo vključeval načela za spodbujanje enakih konkurenčnih pogojev v okviru evropskega socialnega tržnega gospodarstva. Prav tako bo vodilo politike pri doseganju poštenih in dinamičnih trgov dela, na katerih bo imel vsakdo priložnost uporabiti svoje sposobnosti, ter dobro delujočih in vzdržnih sistemov socialnega varstva, ki bodo odražali današnje hitro spreminjajoče se razmere. Spremljale ga bodo tudi druge podobne pobude, kot so pobude za obravnavanje izzivov usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja, s katerimi se soočajo delovno aktivne družine.

6.    Trgovina: Razumen in uravnotežen prostotrgovinski sporazum z ZDA

Odprta Evropa, ki trguje s svojimi partnerji, hkrati pa krepi instrumente trgovinske zaščite. V današnjem globalnem gospodarstvu je trgovina bistvena za rast, delovna mesta in konkurenčnost. Trgovina prinaša delovna mesta – vsaka milijarda evrov, ustvarjena z izvozom, pomeni 14 000 dodatnih delovnih mest v celotni EU. Danes je več kot 30 milijonov delovnih mest oziroma sedmina vseh delovnih mest v EU odvisnih od izvoza v tujino. EU zato ostaja zavezana odprtemu trgovinskemu sistemu, ki temelji na pravilih.

Komisija bo na podlagi uspešne mreže sporazumov Unije o prosti trgovini nadaljevala pogajanja z ZDA, Japonsko, državami Mercosurja, Mehiko, Tunizijo in državami ASEAN. Zavzemali se bomo za nove mandate za začetek pogajanj s Turčijo, Avstralijo, Novo Zelandijo in Čilom. Delo bomo nadaljevali tudi v STO, vključno z večstranskimi sporazumi, prizadevali pa si bomo tudi za hitro ratifikacijo celovitega gospodarskega in trgovinskega sporazuma (CETA) s Kanado.

Prav tako smo odločeni zagotoviti, da trgovina ostane pravična. Posodobiti nameravamo evropske instrumente trgovinske zaščite, da bi zagotovili njihovo trajnost glede na nove gospodarske izzive, kot so presežna zmogljivost in spreminjajoče se pravne okoliščine, ter glede na iztekanje veljavnosti nekaterih določb iz protokolov o pristopu k STO. Nujno je, da Svet reši zastoj v zvezi z našim predlogom iz leta 2013 za posodobitev instrumentov trgovinske zaščite, ki vključuje reformo pravila nižje dajatve 34 . Evropski svet je 21. oktobra 2016 pozval k nujnemu in uravnoteženemu dogovoru o stališču Sveta za celovito posodobitev vseh instrumentov trgovinske zaščite do konca leta 2016.

Glede na skupne vrednote EU in Združenih držav ter strateškega, političnega in gospodarskega pomena čezatlantskih odnosov je Komisija pripravljena na sklenitev ambicioznega ter uravnoteženega sporazuma o partnerstvu za trgovino in naložbe z visokimi standardi. Glede na bližajoče se volitve v ZDA in neizogibno upočasnitev pogajanj si bosta obe pogodbenici prizadevali utrditi napredek, ki je že bil dosežen. Komisija je pripravljena sodelovati z novo administracijo ZDA, takoj ko bo to mogoče, na podlagi mandata, ki je bil dodeljen Komisiji ter ponovno potrjen na zasedanju Evropskega sveta 21. oktobra 2016 35 .

Komisija bo prevzela tudi vodilno vlogo pri izvajanju svetovnega foruma o presežnih jeklarskih zmogljivostih pod okriljem skupine G-20.

7.    Območje pravosodja in temeljnih pravic, zasnovano na medsebojnem zaupanju

Evropa, ki varuje in ohranja naše vrednote svobode, demokracije in pravne države. Varnost na naših mejah in znotraj njih je ključna in skupna skrb glede na trenutne grožnje, s katerimi se sooča Evropa. Grožnje terorizma še nikoli ni bilo tako močno čutiti v Evropi. Evropski agendi za varnost bodo sledili ukrepi za vzpostavitev varnostne unije in za okrepitev nadzora na naših mejah. To bo vključevalo evropski sistem za obveščanje o potovanjih in njihovo odobritev (ETIAS), ki zagotavlja avtomatizirano preverjanje državljanov tretjih držav, ki ne potrebujejo vizuma za potovanje v schengensko območje. Ta sistem bo dopolnjeval sistem vstopa in izstopa za državljane tretjih držav, ki ga je Komisija že predlagala 36 in o katerem bi se bilo, skupaj z našim predlogom za sistematične kontrole državljanov EU, ki prečkajo zunanje meje EU, treba dogovoriti čim prej 37 . Predstavili bomo tudi izboljšave schengenskega informacijskega sistema. Prav tako bomo bolje povezali naše obstoječe ter prihodnje sisteme za preprečevanje, odkrivanje in preiskovanje kaznivih dejanj in upravljanja meja ter pri tem nadaljevali delo, ki poteka v okviru strokovne skupine na visoki ravni za informacijske sisteme in interoperabilnost. Predstavili bomo tudi pobudo o dostopu do elektronskih dokazov, ki imajo vedno večji pomen pri zagotavljanju uspešnih kazenskih preiskav in pregona v boju proti hudim kaznivim dejanjem in terorizmu.

V naslednjih mesecih bo Komisija še naprej izvajala akcijski načrt EU za boj proti financiranju terorizma in bo v zvezi s tem predstavila predloge o usklajenih sankcijah za preprečevanje pranja denarja, nedovoljenega prenosa gotovine in nedovoljene trgovine s predmeti kulturne dediščine ter za zamrznitev in odvzem premoženja nezakonitega izvora. Prizadevamo si tudi za okrepitev Europola in zlasti zagotavljanja virov za Evropski center za boj proti terorizmu. Mesečno bomo poročali o napredku pri vzpostavljanju varnostne unije 38 ter z Evropskim parlamentom in Svetom sodelovali za pravočasno sklenitev dogovora o ključnih ukrepih za preprečevanje zlorabe strelnega orožja ter za kriminalizacijo terorističnega ravnanja, vključno s potovanji tujih terorističnih bojevnikov.

Pravica do varnosti ne sme nikoli ogrožati spoštovanja drugih temeljnih pravic, vključno s pravico do varstva osebnih podatkov. Evropska uredba o varstvu podatkov 39 bo veljala od leta 2018 in Komisija bo poskrbela, da bo enako visoka raven varstva osebnih podatkov veljala tudi za evropske institucije, organe, agencije in urade. V tem smislu bo Komisija preučila tudi nove sklepe o ustreznosti varstva pri izmenjavi osebnih podatkov s tretjimi državami, da se zagotovijo visoki standardi pri prenosu osebnih podatkov v tretje države. V okviru programa REFIT bomo predstavili revizijo direktive o zasebnosti in elektronskih komunikacijah, da se ta posodobi na podlagi najnovejšega tehnološkega razvoja in ob upoštevanju mnenja platforme REFIT. Prav tako bomo ocenili nadaljnje možnosti za horizontalne ali nadaljnje sektorske ukrepe na ravni EU za zaščito žvižgačev, ki razkrijejo nezakonito ravnanje.

Nadaljevali bomo delo za pristop Unije k Evropski konvenciji o človekovih pravicah, pri čemer bomo v celoti upoštevali sodno prakso Sodišča EU. In ker neodvisni, učinkoviti pravosodni sistemi podpirajo gospodarsko rast ter spoštovanje temeljnih pravic, bomo še naprej sodelovali z Evropskim parlamentom in državami članicami za spodbujanje in zaščito načela pravne države.

8.    V smeri nove migracijske politike

Evropa, ki varuje svoje meje in dosega rezultate na področju odgovorne migracijske politike. Upravljanje migracijskih tokov ob hkratnem zagotavljanju zatočišča tistim, ki ga iščejo, še naprej predstavlja vsakodnevni izziv. V zadnjem letu je Komisija pospešila delo v sodelovanju z Evropskim parlamentom, Svetom in državami članicami v okviru evropske agende o migracijah, da bi se omogočil hiter in usklajen odziv na begunsko krizo in začrtal dolgoročen okvir, ki bi temeljil na načelih solidarnosti in odgovornosti.

Odločenost EU pri odpravljanju posledic krize je vodilo k neprimerljivemu vsakodnevnemu delovanju na terenu. Komisija, agencije EU in države članice si skupaj prizadevajo za reševanje življenj na morju in za pomoč državam članicam na prvi črti. Odzivu EU na begunsko krizo je bilo namenjenih več kot 15 milijard EUR iz proračuna EU. Izjava EU in Turčije je odločilen korak pri preprečevanju tihotapljenja migrantov, urejenemu upravljanju migracijskih tokov in preprečevanju smrtnih žrtev. V letu 2017 bo Komisija ohranila intenzivnost svojega dela, da bi zagotovila neposredno podporo beguncem in njihovo vključevanje v gostiteljske skupnosti v Evropi ter v tretjih državah. S tem naj bi se izboljšalo upravljanje migracij v najbolj izpostavljenih obmejnih območjih, okrepil boj proti tihotapljenju migrantov in trgovini z ljudmi, zlasti mladoletnikov brez spremstva, in zagotovilo vračanje migrantov brez urejenega statusa.

Na območju, kjer velja načelo prostega gibanja, so naše zunanje meje bolj kot kdaj koli prej naša skupna odgovornost. Sprejeti so bili ukrepi, da bi se schengensko območje prostega gibanja ljudi vrnilo k običajnim razmeram. EU je z delujočo evropsko mejno in obalno stražo v manj kot letu dni ustanovila trajen sistem za zagotovitev varovanja mej ter preprečevanje in odpravljanje pomanjkljivosti pri kontrolah oseb, ki vstopajo v EU.

Stalna zmogljivost za upravljanje migracij na verodostojen in trajnosten način zahteva vzpostavitev cele vrste migracijskih instrumentov. Vsi potrebni elementi so trenutno v obravnavi v Evropskem parlamentu in Svetu. Hitro sprejetje ključnih predlogov, kot so reforma dublinskih pravil za skupni evropski azilni sistem 40 , preoblikovanje Evropskega azilnega podpornega urada v samostojno Agencijo EU za azil 41 , okrepitev sistema Eurodac 42 , novi okvir za preselitev 43 ter ukrepi za ustrezno upravljanje zakonite migracije 44 , je bistvenega pomena za zagotavljanje celovitega in skladnega pristopa, ki ga potrebuje EU pri soočanju z izzivom migracij.

Na podlagi prvih rezultatov nedavnega partnerskega okvira s tretjimi državami v okviru evropske agende o migracijah 45 morajo institucije EU in države članice nadaljevati prizadevanja, da bi migracijska vprašanja ostala središče kakovostnih odnosov z vsemi ključnimi partnerskimi državami izvora in tranzita ter pogoj za njih. Države izvora in tranzita so začele tesneje sodelovati na področju preprečevanja neregularnih migracij ter vračanja. Prav tako bomo morali vzpostaviti učinkovite pravne poti v Unijo, in sicer prek zakonitega priseljevanja ali preselitve.

Naslednje leto bomo ocenili različna delovna področja v okviru strategije, da se zagotovi celovit pregled napredka v smeri bolj učinkovitega in trajnostnega upravljanja migracij ter opredelijo področja, na katerih so potrebna nadaljnja prizadevanja.

9.     Močnejši svetovni akter

Evropa, ki ščiti, varuje tudi naše interese onstran naših meja. Evropa je mehka sila svetovnega pomena. V okviru globalne strategije in spremenjene evropske sosedske politike bo EU še naprej uporabljala vse razpoložljive instrumente v podporo svojim partnerjem pri gospodarski in politični stabilizaciji, reformah ter krepitvi odpornosti. Komisija bo z državami kandidatkami prek širitvene politike še naprej ustvarjala skupno stabilnost in blaginjo.

Vendar v vse bolj konfliktnem svetu mehka moč ni dovolj. Komisija bo zato konec tega leta predstavila evropski obrambni akcijski načrt, ki bo opredelil, kako lahko politike in instrumenti EU zagotovijo, da bosta industrijska baza in usposobljenost delovne sile omogočili uresničitev obrambnih zmogljivosti, določenih na podlagi sedanjih in prihodnjih varnostnih izzivov. Komisija bo po tem predlagala ustanovitev evropskega obrambnega sklada za spodbujanje raziskav in inovacij ter prispevanje h krepitvi evropske obrambne tehnološke in industrijske baze ter za nadaljnje spodbujanje razvoja ključnih obrambnih zmogljivosti. Poleg tega se bodo predlagali nadaljnji ukrepi na področju javnih naročil za obrambo.

Predlog Komisije za spremembo instrumenta za prispevanje k stabilnosti in miru, ki je v obravnavi, je namenjen odpravljanju vrzeli v sposobnosti Evropske unije za podporo partnerskim državam pri samostojnem preprečevanju in obvladovanju kriz, zlasti prek krepitve zmogljivosti v podporo varnosti in razvoju. Zaradi neposrednih nevarnosti za stabilnost in mir ter s tem tudi za razvoj v nekaterih ključnih partnerskih državah je pomembno, da Evropski parlament in Svet čim prej sprejmeta ta predlog.

Evropska unija si bo še naprej prizadevala za rešitev potekajočih konfliktov in kriz v sosedstvu in drugod ter bo prispevala k prizadevanjem Združenih narodov in drugih mednarodnih akterjev na tem področju. Komisija in visoka predstavnica bosta sprejeli strategijo EU za Sirijo, ki bo opredelila, kako lahko Evropa še naprej zagotavlja humanitarno pomoč in prispeva k politični tranziciji, stabilizaciji in obnovi za ponovno izgradnjo miroljubne države ter pluralistične in strpne civilne družbe v Siriji.

Afrika bo še naprej eden ključnih strateških partnerjev Evropske unije, sedanja begunska kriza pa je ponovno poudarila, kako pomembno je vlagati v trajnostne in dobre odnose z afriškimi državami v duhu deljene odgovornosti. Partnerski okvir in posebna sredstva iz nujnega skrbniškega sklada EU za Afriko ter novega evropskega načrta za zunanje naložbe (EIP) 46  odražajo našo zavezo sodelovanju z našimi afriškimi partnerji in skupnemu reševanju svetovnih izzivov. V okviru priprav na 5. vrh EU-Afrika, ki bo potekal konec leta 2017, bomo predlagali nov pristop EU, ki bi opredelil strateške cilje in prednostne naloge EU v njenih odnosih z Afriko. Ta pristop bo prispeval tudi k afriškemu stebru okvira po izteku sporazuma iz Cotonouja, ki ga bo Komisija predstavila v kratkem, in bo prav tako poudaril ključni pomen naših trgovinskih odnosov z afriškimi partnerji.

Kot je bilo že napovedano, bo Komisija predlagala tudi prenovljeno Evropsko soglasje o razvoju, uskladila našo razvojno politiko z agendo ZN za trajnostni razvoj do leta 2030 ter zagotovila, da bo v celoti izpolnjevala svojo vlogo pri izvajanju ciljev trajnostnega razvoja.

10. Unija demokratičnih sprememb

Evropa, ki prevzame odgovornost, posluša in dosega rezultate. Vzpostavitev Unije demokratičnih sprememb, ki ima med desetimi prednostnimi nalogami, ki si jih je zastavila ta Komisija, najbolj krovni pomen, še nikoli ni bila bolj nujna. V tem odločilnem času je prihodnost Unije odvisna od tega, ali Evropejci zaupajo njenim sposobnostim, da jih zavaruje, opolnomoči in zaščiti ter jim pomaga oblikovati pozitivno in trajnostno perspektivo za njihovo prihodnost.

Boljši predpisi, odgovornost in preglednost so še naprej temelji delovanja te Komisije in vse institucije EU morajo ta načela uporabljati na dosleden in predan način, če želimo ponovno pridobiti zaupanje naših državljanov. Komisija bo tesno sodelovala z Evropskim parlamentom in Svetom za zagotovitev, da se Medinstitucionalni sporazum o boljši pripravi zakonodaje izvaja in uporablja v celoti, z obema institucijama pa bo prav tako sodelovala v konstruktivnih pogajanjih o našem nedavnem predlogu za obvezen register za preglednost, ki bo zajemal Evropski parlament, Svet in Komisijo. Komisija bo predlagala tudi spremembe okvirnega sporazuma z Evropskim parlamentom, da se zagotovi, da lahko člani Komisije kandidirajo na volitvah v Evropski parlament.

Komisija bo predlagala zakonodajo za uskladitev obstoječih aktov z določbami Pogodbe o delegiranih in izvedbenih aktih, s čimer bi se postopno odpravil regulativni postopek s pregledom. Prav tako bomo ocenili demokratično legitimnost obstoječih postopkov za sprejetje delegiranih in izvedbenih aktov ter preučili možnosti za spremembo obstoječih postopkov za sprejetje nekaterih sekundarnih aktov.

Za zagotovitev, da imajo pravni instrumenti EU želen učinek, namerava Komisija okrepiti svoja prizadevanja za uporabo, izvajanje in izvrševanje zakonodaje EU. To vključuje sveženj ukrepov za boljše izvrševanje pravil enotnega trga in, na področju varstva okolja, predlog v okviru programa REFIT za poenostavitev okoljskega poročanja po zadnjem preverjanju ustreznosti, pa tudi ukrepe za olajšanje dostopa do pravnega varstva in podporo zagotavljanju skladnosti z okoljskimi predpisi v državah članicah.

III.    Pospešitev izvajanja desetih prednostnih nalog s strani treh institucij

Naš načrt, ki sledi predsednikovemu govoru o stanju v Uniji z dne 14. septembra 2016 47 , ne odraža le pričakovanj državljanov in naše dialoge z neposredno izvoljenimi poslanci Evropskega parlamenta 48 in Svetom, v katerem so zastopane vse nacionalne vlade 49 , kakor tudi prispevkov Evropskega ekonomsko-socialnega odbora 50 ter Odbora regij 51 , temveč je v celoti usklajen tudi s prednostnimi nalogami, ki jih je opredelilo 27 voditeljev držav ali vlad v Bratislavi 52 .

Ta Komisija bo v prihodnjem letu osredotočena na doseganje rezultatov, vendar tega ne moremo doseči sami. Konstruktiven dialog z Evropskim parlamentom in Svetom pred predstavitvijo tega delovnega programa je vzpostavil skupno razumevanje prednostnih nalog v skladu z novim Medinstitucionalnim sporazumom o boljši pripravi zakonodaje 53 . Komisija meni, da ta sporazum predstavlja skupno zavezo osredotočanju na velika in nujna vprašanja, ob prizadevanju za preproste, na dokazih temelječe, predvidljive in sorazmerne zakone, ki državljanom in podjetjem zagotavljajo največje koristi.

Zato z zanimanjem pričakujemo sodelovanje z Evropskim parlamentom in Svetom v naslednjih tednih, da bi dosegli dogovor o skupni izjavi treh predsednikov, ki bo določila širše cilje ter prednostne naloge za leto 2017 in opredelila predloge, ki si zaslužijo prednostno obravnavo v zakonodajnem postopku. To je nova skupna zaveza iz Medinstitucionalnega sporazuma 54 . Ta delovni program je osnova za skupni razmislek in opozarja na predloge, ki čakajo na obravnavo 55 ter za katere Komisija meni, da je najpomembnejše, da se sprejmejo hitro. To bi Uniji omogočilo, da predloge oblikuje v konkretne ukrepe in doseže rezultate, kjer je to najbolj potrebno.

(1)

Priloga I.

(2)

Priloga II.

(3)

 Z izjemo standardnega obračuna DDV, saj se je letos moral umakniti prejšnji predlog Komisije zaradi pomanjkanja podpore Sveta v zakonodajnem postopku. Primeri nadaljnjih ukrepov Komisije v okviru letošnjega delovnega programa vključujejo: predloga za spremembo zakonodaje EU o e-zasebnosti in DDV (glej Prilogo I) ter predlog za izvedbeni akt v skladu z direktivo o odpadni električni in elektronski opremi (OEEO) (glej Prilogo II).

(4)

Priloga V.

(5)

 Priloga IV.

(6)

Sklep Komisije z dne 25.11.2014 o objavi informacij o sestankih članov Komisije z organizacijami ali samozaposlenimi osebami (C(2014) 9051 final) in Sklep Komisije z dne 25.11.2014 o objavi informacij o sestankih generalnih direktorjev Komisije z organizacijami ali samozaposlenimi osebami (C(2014) 9048 final).

(7)

COM(2016) 627 final.

(8)

http://ec.europa.eu/priorities/docs/pg_sl.pdf.

(9)

V tem kontekstu bo Komisija svoje komunikacijske dejavnosti v letu 2017 osredotočila na svoje prioritete na podlagi ukrepov za institucionalno komuniciranje v letih 2017–18 v skladu z večletnim finančnim okvirom za obdobje 2014–2020 (C (2016) 6838 z dne 25. oktobra 2016).

(10)

COM(2016) 646 final.

(11)

Da bi nadalje podprli izvajanje v praksi, smo pred kratkim predlagali dopolnitev obstoječih sredstev pobude za zaposlovanje mladih z dodatnima 2 milijardama EUR za obdobje 2017–2020.

(12)

Kakor je navedeno zgoraj, je bil Evropski sklad za strateške naložbe v samo enem letu uporabljen v 27 državah članicah, sprožil pa je naložbe v višini 138 milijard EUR, vključno z novimi sredstvi za skoraj 300 000 malih in srednjih podjetij.

(13)

COM(2016) 581 final.

(14)

COM(2016) 603 final.

(15)

COM(2015) 634 final, COM(2015) 635/2 final.

(16)

COM(2016) 593 final, COM(2016) 594 final, COM(2016) 595 final, COM(2016) 596 final.

(17)

COM(2016) 289 final.

(18)

COM(2015) 627 final.

(19)

COM(2016) 285 final.

(20)

COM(2016) 287 final.

(21)

COM(2016) 590 final, COM(2016) 591 final.

(22)

COM(2016) 43 final.

(23)

COM(2016) 589 final.

(24)

COM(2016) 52 final in COM(2016) 53 final/2.

(25)

COM(2015) 337 final/2.

(26)

COM(2016) 482 final/2.

(27)

COM(2016) 479 final.

(28)

COM(2016) 683 in COM(2016) 685.

(29)

COM(2016) 686 in COM(2016) 687.

(30)

COM(2015) 603 final.

(31)

COM(2015) 586 final/2.

(32)

COM(2015) 472 final/2.

(33)

COM(2015) 583 final.

(34)

COM(2013) 192 final.

(35)

Sklepi Evropskega sveta, Bruselj, 20. in 21. oktobra 2016, točka 14: „... Komisijo prav tako poziva, naj nadaljuje pogajanja z ZDA, da bo lahko oblikovala ambiciozen, uravnotežen in celovit prostotrgovinski sporazum.“

(36)

COM(2016) 194 final in COM(2016) 196 final.

(37)

COM(2015) 670 final.

(38)

Prvo poročilo Komisije o napredku pri vzpostavljanju učinkovite in prave varnostne unije, sprejeto 12. oktobra 2016 (COM(2016) 670 final).

(39)

Uredba (EU) 2016/679 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 27. aprila 2016 o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov in o prostem pretoku takih podatkov ter o razveljavitvi Direktive 95/46/ES (Splošna uredba o varstvu podatkov) (UL L 119, 4.5.2016).

(40)

COM(2016) 270 final/2.

(41)

COM(2016) 271 final.

(42)

COM(2016) 272 final/2.

(43)

COM(2016) 468 final.

(44)

COM(2016) 378 final.

(45)

COM(2016) 385 final.

(46)

 COM(2016) 581 final.

(47)

  http://ec.europa.eu/priorities/state-union-2016_sl . Glej tudi pismo o nameri, ki sta ga predsednik in prvi podpredsednik Komisije naslovila na predsednika Evropskega parlamenta in Sveta. Na podlagi tega je prvi podpredsednik Komisije 20. septembra razpravljal s Svetom za splošne zadeve, Komisija pa se je 3. in 4. oktobra sestala s konferenco predsednikov odborov.

(48)

  http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P8-TA-2016-0312+0+DOC+XML+V0//SL

(49)

Pismo predsednika Sveta za splošne zadeve predsedniku in prvemu podpredsedniku Komisije z dne 4. oktobra.

(50)

  http://www.eesc.europa.eu/resources/docs/eesc_contribution-to-ec--2017-workprogramme_en.pdf

(51)

  https://toad.cor.europa.eu/corwipdetail.aspx?folderpath=RESOL-VI%2f010&id=24254  

(52)

  http://www.consilium.europa.eu/sl/press/press-releases/2016/09/16-bratislava-declaration-and-roadmap/

(53)

  http://eur-lex.europa.eu/legal-content/SL/TXT/PDF/?uri=OJ:L:2016:123:FULL&from=EN

(54)

Točka 7 Medinstitucionalnega sporazuma o boljši pripravi zakonodaje.

(55)

 Priloga III.


Strasbourg, 25.10.2016

COM(2016) 710 final

PRILOGA

k

SPOROČILU KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU, EVROPSKEMU EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU IN ODBORU REGIJ


Delovni program Komisije za leto 2017

Za Evropo, ki varuje, opolnomoča in ščiti

{SWD(2016) 400 final}


Priloga I: nove pobude

Št.

Naslov

Opis 1  

Nova spodbuda za delovna mesta, rast in naložbe

1.

Pobuda za mlade

Pobuda vključuje predlog za ustanovitev evropske solidarnostne enote (zakonodajna/nezakonodajna pobuda) in prednostne ukrepe za izvajanje vidikov programa znanj in spretnosti, ki se nanašajo na mlade, vključno z okvirom za kakovost vajeništev in predlogom za večjo mobilnost vajencev (zakonodajna pobuda); predlog za posodobitev šolstva in visokošolskega izobraževanja (nezakonodajna pobuda; drugo četrtletje leta 2017) ter predlog za boljše spremljanje poklicne poti diplomantov pa tudi mladih s poklicno izobrazbo in usposabljanjem (nezakonodajna pobuda; drugo četrtletje leta 2017).

2.

Izvajanje akcijskega načrta za krožno gospodarstvo

To vključuje strategijo o uporabi, ponovni uporabi in recikliranju plastike (nezakonodajna pobuda; zadnje četrtletje leta 2017); ukrepe v zvezi z vodo: predlog uredbe o minimalnih zahtevah glede kakovosti ponovno uporabljene vode (vključno z oceno učinka; člen 192 PDEU; drugo četrtletje leta 2017); revizijo direktive o pitni vodi v okviru programa REFIT (vključno z oceno učinka; člen 192(1) PDEU; zadnje četrtletje leta 2017); pobudo za obravnavo pravnih, tehničnih ali praktičnih ovir na področju medsebojnega delovanja zakonodaje o kemikalijah, izdelkih in odpadkih (nezakonodajna pobuda; zadnje četrtletje leta 2017) ter okvir za spremljanje krožnega gospodarstva (nezakonodajna pobuda; tretje četrtletje leta 2017).

3.

Finančni okvir po letu 2020

Celovit predlog za naslednji večletni finančni okvir, vključno za lastna sredstva (zakonodajna/nezakonodajna pobuda; člen 312 PDEU).

Povezan enotni digitalni trg

4.

Izvajanje strategije za enotni digitalni trg

Vmesni pregled izvajanja strategije za enotni digitalni trg

Trdna energetska unija s podnebno politiko, usmerjeno v prihodnost

5.

Izvajanje strategije za energetsko unijo: potovanja in mobilnost z nizkimi emisijami

Revizija več ključnih zakonodajnih aktov, na katere je bilo opozorjeno v akcijskem načrtu o mobilnosti z nizkimi emisijami, v okviru programa REFIT: strategij za avtomobile/kombinirana vozila, tovorna vozila in avtobuse za obdobje po letu 2020 (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka; drugo četrtletje leta 2017); direktive o čistih vozilih (vključno z oceno učinka; člen 192 PDEU; drugo četrtletje leta 2017) ter direktiv o evrovinjeti in evropskem elektronskem cestninjenju (EETS) (vključno z oceno učinka; člen 91 PDEU; drugo četrtletje leta 2017). Ta pobuda vključuje izvajanje mednarodnega sporazuma o emisijah iz zrakoplovov (ICAO) (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka; člen 192 PDEU; prvo četrtletje leta 2017).

Bolj povezan in pravičnejši notranji trg z okrepljeno industrijsko bazo

6.

Izvajanje strategije za enotni trg

Rezultati bodo vključevali revizijo zakonodaje o blagu v okviru programa REFIT (zakonodajna/nezakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka; člen 43/114/207 PDEU; drugo četrtletje leta 2017); pobudo glede prava družb za olajšanje uporabe digitalnih tehnologij v vseh fazah življenjskega cikla podjetja ter čezmejnih združitev in delitev (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka; tretje do zadnje četrtletje leta 2017); pobudo za usklajeno ocenjevanje zdravstvene tehnologije (zakonodajna/nezakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka; zadnje četrtletje leta 2017); ukrepe za boljše izvrševanje pravil enotnega trga v okviru širšega svežnja ukrepov za izvrševanje, vključno s predlogom za enotni digitalni portal (zakonodajna/nezakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka; člen 114 PDEU; prvo četrtletje leta 2017) in predlogom za mehanizem za zbiranje informacij o enotnem trgu (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka; prvo četrtletje leta 2017); posodobitev mreže SOLVIT (nezakonodajna pobuda; prvo četrtletje leta 2017) ter krepitev vloge nacionalnih organov za varstvo konkurence za učinkovitejše izvrševanje pravil (zakonodajna/nezakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka; drugo četrtletje leta 2017).

7.

Pravičnejša obdavčitev podjetij

Pobuda vključuje izvajanje akcijskega načrta za DDV s predlogi v okviru programa REFIT za dokončni sistem DDV in stopnje DDV (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka; člen 113 PDEU; tretje četrtletje leta 2017); boljše upravno sodelovanje in sveženj za poenostavitev, da bi se zmanjšala bremena za podjetja in davčne uprave (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka; člen 113 PDEU; zadnje četrtletje leta 2017); predlog za seznam EU z jurisdikcijami tretjih držav, ki ne spoštujejo standardov dobrega davčnega upravljanja (nezakonodajna pobuda; tretje četrtletje leta 2017), ter izvajanje mednarodnega sporazuma o eroziji davčne osnove in preusmerjanju dobička (BEPS) z zakonodajo EU (zakonodajna/nezakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka; drugo četrtletje leta 2017).

8.

Izvajanje vesoljske strategije za Evropo

Zakonodajni predlog o storitvah vladnih satelitskih komunikacij (vključno z oceno učinka; člen 189 PDEU; zadnje četrtletje leta 2017) ter predlog za ukrepe za olajšanje uveljavljanja vesoljskih storitev in podatkov na trgu (zakonodajna/nezakonodajna pobuda).

9.

Izvajanje akcijskega načrta za unijo kapitalskih trgov

V vmesnem pregledu (nezakonodajna pobuda; drugo četrtletje leta 2017) se bo ocenil napredek pri izvajanju unije kapitalskih trgov in opredelili se bodo morebitni dodatni ukrepi, ki so potrebni za izboljšanje financiranja gospodarstva. Novi ukrepi bodo vključevali okvir za produkt osebnega pokojninskega zavarovanja na ravni EU (zakonodajna/nezakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka; člen 114 PDEU; drugo četrtletje leta 2017); revizijo Uredbe o infrastrukturi evropskega trga (EMIR) v okviru programa REFIT (vključno z oceno učinka; člen 114 PDEU; prvo četrtletje leta 2017); akcijski načrt o maloprodajnih finančnih storitvah (nezakonodajna pobuda; prvo četrtletje leta 2017) ter dodatne delegirane akte za olajšanje financiranja infrastrukturnih podjetij s strani institucionalnih vlagateljev (vključno z oceno učinka; zadnje četrtletje leta 2016).

Bolj poglobljena in pravičnejša ekonomska in monetarna unija

10.

Močna Unija, zgrajena na močni ekonomski in monetarni uniji

Bela knjiga o prihodnosti Evrope (nezakonodajna pobuda; prvo četrtletje leta 2017), ki bo določala ukrepe za reformo EU s 27 državami članicami 60 let po Rimskih pogodbah, bo zajemala tudi prihodnost EMU, da bi pripravila drugo fazo poglobitve EMU v novih političnih in demokratičnih razmerah (vključno s pregledom Pakta za stabilnost in rast, usmerjenim v stabilnost, ter nadaljnjimi ukrepi na podlagi člena 16 Pogodbe o stabilnosti, usklajevanju in upravljanju v ekonomski in monetarni uniji (vključitev vsebine te pogodbe v pravni okvir EU)). Pobuda bo vključevala tudi pregled Evropskega sistema finančnega nadzora (ESFS), da bi se okrepila učinkovitost in uspešnost makro- in mikrobonitetnega nadzora.

11.

Evropski steber socialnih pravic

Potem ko bo opravljeno javno posvetovanje, bodo v okviru pobude predstavljeni predlog za steber socialnih pravic (prvo četrtletje leta 2017) in podobne pobude, kot so pobuda za obravnavanje izzivov, povezanih z usklajevanjem poklicnega in zasebnega življenja, s katerimi se srečujejo delovno aktivne družine (zakonodajna/nezakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka; člen 153/157 PDEU); pobuda o dostopu do socialne zaščite (zakonodajna/nezakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka; člen 153/292); izvajanje direktive o delovnem času (nezakonodajna pobuda) ter revizija direktive o pisni izjavi v okviru programa REFIT, s katero se uvaja obveznost delodajalca, da zaposlene obvesti o pogojih pogodbe ali delovnega razmerja (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka; člen 153.1(b)/154 PDEU).

Trgovina: razumen in uravnotežen prostotrgovinski sporazum z ZDA

12.

Izvajanje strategije „Trgovina za vse“

Poleg nadaljevanja in zaključitve dvostranskih pogajanj (npr. z Japonsko) ter začetka novih pogajanj o prostotrgovinskih sporazumih z Avstralijo (vključno z oceno učinka; prvo četrtletje leta 2017), Čilom (vključno z oceno učinka; drugo četrtletje leta 2017) in Novo Zelandijo (vključno z oceno učinka; prvo četrtletje leta 2017), ta pobuda vključuje nadaljnjo krepitev instrumentov trgovinske zaščite EU s predlogom za spremembo protidampinške zakonodaje EU (vključno z oceno učinka; zadnje četrtletje leta 2016) v skladu s sporočilom Komisije z dne 18. oktobra 2016.

Območje pravosodja in temeljnih pravic, zasnovano na medsebojnem zaupanju

13.

Sveženj o varstvu podatkov

Sveženj (prvo četrtletje leta 2017) bo vključeval uskladitev pravil o varstvu osebnih podatkov, ki jih obdelujejo institucije EU, z novimi splošnimi pravili o varstvu podatkov (zakonodajna pobuda; člen 16 PDEU); revizijo direktive o zasebnosti in elektronskih komunikacijah v okviru programa REFIT (vključno z oceno učinka; člen 114/16 PDEU) ter okvir za sklepe o ustreznosti varstva pri izmenjavi osebnih podatkov s tretjimi državami.

14.

Napredek pri vzpostavljanju učinkovite in prave varnostne unije

Izvajanje agende za varnostno unijo in akcijskega načrta za boj proti financiranju terorizma s predlogom za uskladitev kaznivih dejanj pranja denarja in sankcij (zakonodajna pobuda; člen 83 PDEU; zadnje četrtletje leta 2016); predlogom za krepitev vzajemnega priznavanja odredb o zamrznitvi in zaplembi sredstev, pridobljenih s kaznivim dejanjem (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka; člen 82 PDEU; zadnje četrtletje leta 2016), ter predlogoma za boj proti nedovoljenemu prenosu gotovine (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka; člen 33/114 PDEU; zadnje četrtletje leta 2016) in nedovoljeni trgovini s predmeti kulturne dediščine (zakonodajna pobuda, vključno z oceno učinka; člen 207 PDEU; zadnje četrtletje leta 2016). Ta pobuda vključuje tudi predlog za evropski sistem za obveščanje o potovanjih in njihovo odobritev (ETIAS) (zakonodajna pobuda; člen 77(2)(b) in (d)(a) PDEU; zadnje četrtletje leta 2016) ter nadaljnje ukrepe na podlagi dela strokovne skupine na visoki ravni za informacijske sisteme in interoperabilnost. 

V smeri nove migracijske politike

15.

Izvajanje evropske agende o migracijah

Vmesni pregled izvajanja evropske agende o migracijah ter utrditev in horizontalni pregled napredka na različnih delovnih področjih, vključno z izvajanjem novega okvira za migracijska partnerstva s tretjimi državami.

Močnejši svetovni akter

16.

Izvajanje evropskega obrambnega akcijskega načrta

Vključuje predlog za evropski obrambni sklad in ukrepe za izboljšanje uporabe in učinkovitosti pravil o javnem naročanju (zakonodajna/nezakonodajna pobuda).

17.

Izvajanje globalne strategije EU

Vključuje prizadevanja za spodbujanje državne, gospodarske, okoljske/podnebne in družbene odpornosti v tretjih državah, zlasti v sosednjih državah EU in širših okoliških regijah (nezakonodajna pobuda).

18.

Strategija EU za Sirijo

Strategija bo določala, kako lahko EU pomaga ponovno vzpostaviti mir in stabilnost ter pluralistično in strpno civilno družbo v Siriji (nezakonodajna pobuda; prvo četrtletje leta 2017).

19.

Partnerstvo med EU in Afriko: nov zagon

Pobuda bo opredeljevala strateške cilje in prednostne naloge EU v njenih odnosih z Afriko (nezakonodajna pobuda; drugo četrtletje leta 2017). 

Unija demokratičnih sprememb

20.

Posodobitev postopkov v odboru

Predlogi za uskladitev pravil o sekundarni zakonodaji s posodobljenimi pravili Pogodbe (zakonodajna pobuda; prvo četrtletje leta 2017) ter ocena demokratične legitimnosti obstoječih postopkov za sprejetje delegiranih in izvedbenih aktov (nezakonodajna pobuda; prvo četrtletje leta 2017).

21.

Bolj strateški pristop k izvrševanju prava EU

Ukrepi za okrepitev prizadevanj na področju uporabe, izvajanja in izvrševanja prava EU (nezakonodajna pobuda; zadnje četrtletje leta 2016) v skladu s prednostnimi nalogami Komisije; konkretni predlogi za zagotovitev boljšega izvrševanja pravil enotnega trga (glej točko 6 zgoraj) ter pobude v okviru programa REFIT za zagotovitev pravilnega izvajanja in izvrševanja okoljske zakonodaje, vključno z zagotavljanjem skladnosti z okoljskimi predpisi (nezakonodajna pobuda; tretje četrtletje leta 2017), dostopa do pravnega varstva (nezakonodajna pobuda; prvo četrtletje leta 2017) ter spremljanja, preglednosti in poročanja (zakonodajna/nezakonodajna pobuda; drugo četrtletje leta 2017).

(1)

Komisija v skladu z Medinstitucionalnim sporazumom o boljši pripravi zakonodaje v tej prilogi navaja dodatne informacije, če so na voljo, o pobudah, ki so vključene v njen delovni program. Te informacije, ki so navedene v oklepajih pod opisom posamezne pobude, so zgolj okvirne in se lahko spremenijo med pripravljalnim postopkom, zlasti zaradi rezultatov ocene učinka.


Strasbourg, 25.10.2016

COM(2016) 710 final

PRILOGA

k

SPOROČILU KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU, EVROPSKEMU EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU IN ODBORU REGIJ


Delovni program Komisije za leto 2017

Za Evropo, ki varuje, opolnomoča in ščiti

{SWD(2016) 400 final}


Priloga II: pobude v okviru programa REFIT 1

Št.

Naslov

Opis 2

Nova spodbuda za delovna mesta, rast in naložbe 

1.

Odpadna električna in elektronska oprema (OEEO)

Izvedbeni akt o standardnem formatu ter pogostosti poročanja (Direktiva 2012/19/EU; člen 16(3); zadnje četrtletje leta 2017). Nadaljnji ukrep na podlagi mnenja platforme REFIT.

Povezan enotni digitalni trg

2.

ENISA (Agencija Evropske unije za varnost omrežij in informacij)

Revizija Uredbe št. 526/2013 (uredba o ENISA) o mandatu, ciljih in nalogah Agencije Evropske unije za varnost omrežij in informacij (vključno z oceno učinka, zadnje četrtletje leta 2017).

3.

Uredba o domenskih imenih

Revizija Uredbe (ES) št. 733/2002 o izvajanju domene „.eu“ najvišje ravni (TLD) in Uredbe (ES) št. 874/2004 o pravilih javnega reda v zvezi z izvajanjem in funkcijami domene .eu najvišje ravni (vključno z oceno učinka; člen 173 PDEU; tretje četrtletje leta 2017). V zadnjem desetletju se je trg domen najvišje ravni bistveno spremenil, kar pomeni tako strateške izzive kot tudi priložnosti za domeno .eu najvišje ravni.

Trdna energetska unija s podnebno politiko, usmerjeno v prihodnost 

4.

Kombinirani prevoz

Revizija Direktive 92/106/EGS o določitvi skupnih pravil za nekatere vrste kombiniranega prevoza blaga med državami članicami za izboljšanje uspešnosti in učinkovitosti ter zagotovitev nadaljnjega spodbujanja intermodalnega prevoza v EU (vključno z oceno učinka; zadnje četrtletje leta 2017). Ta revizija je ukrep na podlagi ocene iz leta 2016.

Bolj povezan in pravičnejši notranji trg z okrepljeno industrijsko bazo

5.

Uredba o splošnih skupinskih izjemah (USSI) 2015

Revizija Uredbe Komisije št. 651/2014, ki uvaja določbe o izvzetju pristanišč in letališč v Uredbo Komisije o razglasitvi nekaterih vrst pomoči za združljive z notranjim trgom pri uporabi členov 107 in 108 Pogodbe (Uredba Sveta 2015/1589; prvo četrtletje leta 2017).

6.

Splošni režim za trošarino

Revizija Direktive 2008/118/ES za uskladitev in zagotovitev skladnosti med carinsko in trošarinsko zakonodajo, izboljšanje pravne varnosti in zagotovitev enotne uporabe zakonodaje EU (vključno z oceno učinka; člen 113 PDEU; zadnje četrtletje leta 2017).

7.

Revizija strukture trošarin za alkohol in alkoholne pijače

Revizija Direktive Sveta 92/83/EGS o uskladitvi strukture trošarin za alkohol in alkoholne pijače (vključno z oceno učinka; člen 113 PDEU; zadnje četrtletje leta 2017).

8.

Usposabljanje, kvalifikacije in licence v cestnem prometu

Revizija Direktive 2003/59/ES o temeljnih kvalifikacijah in rednem usposabljanju voznikov nekaterih vozil za prevoz blaga ali potnikov (vključno z oceno učinka; člen 91 PDEU; zadnje četrtletje leta 2016). Nadaljnji ukrep na podlagi ocene iz julija 2016.

9.

Boljše delovanja trga za avtobusni prevoz

Revizija Uredbe (ES) št. 1073/2009 o skupnih pravilih za dostop do mednarodnega trga avtobusnih prevozov in spremembi Uredbe (ES) št. 561/2006, da bi se izboljšala konkurenca na domačih trgih avtobusnega prevoza ter zagotovil nediskriminatoren dostop do terminalov in druge infrastrukture (vključno z oceno učinka; člen 91 PDEU; zadnje četrtletje leta 2017). Ta revizija je ukrep na podlagi ocene iz leta 2016.

10.

Dostop do trga cestnega prevoza blaga v EU

Revizija Uredbe (ES) št. 1072/2009 in Uredbe (ES) št. 1071/2009 za njuno poenostavitev, olajšanje izvajanja in okrepitev enakih konkurenčnih pogojev (vključno z oceno učinka; člen 91 PDEU; drugo četrtletje leta 2017). Ta revizija je ukrep na podlagi ocene iz leta 2016.

11.

Izboljšanje socialne zakonodaje v zvezi s cestnim prometom

Revizija Uredbe (ES) št. 561/2006, Direktive 2002/15/ES in Direktive 2006/22/ES za zagotovitev resnično enakih konkurenčnih pogojev v sektorju cestnega prometa in ustreznih delovnih pogojev (vključno z oceno učinka; drugo četrtletje leta 2017). Ta revizija je ukrep na podlagi ocene iz leta 2016.

12.

Kodeks za mala plovila

Predlog priporočila Sveta za olajšanje in poenostavitev gradnje malih potniških plovil in čezmejnega trgovanja z njimi ter njihove registracije (člen 100(2) PDEU; zadnje četrtletje leta 2017). Nadaljnji ukrep na podlagi preverjanja ustreznosti zakonodaje EU o varnosti potniških ladij v okviru programa REFIT.

13.

Najem vozil

Revizija Direktive 2006/1/ES o uporabi vozil, najetih brez voznikov, za cestni prevoz blaga, da bi se optimizirala razporeditev virov in povečala prožnost pri organizaciji dejavnosti prometa za prevoz blaga ter s tem povečala produktivnost podjetij (vključno z oceno učinka; člen 91 PDEU; drugo četrtletje leta 2017). Ta revizija je ukrep na podlagi ocene iz leta 2016.

14.

Varnost cestne infrastrukture in predorov

Revizija Direktive 2008/96/ES o izboljšanju varnosti cestne infrastrukture in Direktive 2004/54/ES o minimalnih varnostnih zahtevah za predore v vseevropskem cestnem omrežju, da bi se izboljšala varnost v cestnem prometu in prakse upravljanja varnosti predorov v vseevropskem cestnem omrežju, zagotovili enaki konkurenčni pogoji na področju upravljanja varnosti ter zmanjšala upravna bremena. Nadaljnji ukrep na podlagi dveh ocen iz leta 2015 (vključno z oceno učinka; člen 91 PDEU; zadnje četrtletje leta 2017).

Bolj poglobljena in pravičnejša ekonomska in monetarna unija

15.

Čezmejna plačila

Zakonodajna revizija Uredbe (ES) št. 924/2009 o čezmejnih plačilih za razširitev njenega področja uporabe na vse valute, ki niso euro, za izboljšanje razkrivanja informacij pri čezmejnih plačilih in zmanjšanje provizij za take transakcije, zlasti tiste, namenjene v države članice zunaj euroobmočja ali iz njih (člen 114 PDEU; zadnje četrtletje leta 2017).

Območje pravosodja in temeljnih pravic, zasnovano na medsebojnem zaupanju 

16.

Schengenski informacijski sistem

Revizija Uredbe 1987/2006 in Sklepa Sveta 2007/533/PNZ o vzpostavitvi, delovanju in uporabi druge generacije schengenskega informacijskega sistema (SIS II) (člen 77(2)(b) in (d) ter člena 82 in 87 PDEU; zadnje četrtletje leta 2016). Pobuda je nadaljnji ukrep na podlagi ocene izvajanja SIS II, ki je zahtevana v pravni podlagi (Uredba (ES) št. 1987/2006 in Sklep Sveta 2007/533/PNZ). Nadaljnji ukrep na podlagi ocene iz leta 2016.

17.

Zakonodaja o varstvu potrošnikov

Revizija Direktive Sveta 93/13/EGS o nedovoljenih pogojih v potrošniških pogodbah, Direktive 98/6/ES o varstvu potrošnikov pri označevanju cen potrošnikom ponujenih proizvodov, Direktive 1999/44/ES o nekaterih vidikih prodaje potrošniškega blaga in z njim povezanih garancij, Direktive 2005/29/ES o nepoštenih poslovnih praksah podjetij v razmerju do potrošnikov na notranjem trgu, Direktive 2006/114/ES o zavajajočem in primerjalnem oglaševanju, Direktive 2009/22/ES o opustitvenih tožbah zaradi varstva interesov potrošnikov in Direktive 2011/83/EU o pravicah potrošnikov (vključno z oceno učinka; zadnje četrtletje leta 2017). Revizija je nadaljnji ukrep na podlagi preverjanja ustreznosti in ocene.

V smeri nove migracijske politike

18.

Vizumski informacijski sistem

Predlog za spremembo Uredbe (ES) št. 767/2008 o vizumskem informacijskem sistemu (VIS) in izmenjavi podatkov med državami članicami o vizumih za kratkoročno prebivanje ter Uredbe (ES) št. 810/2009 o vizumskem zakoniku Skupnosti (vizumski zakonik) (vključno z oceno učinka; člen 77(2)(a) in (b) ter člen 87 PDEU). Nadaljnji ukrep na podlagi ocene iz leta 2016.

(1)

V tej prilogi so naštete zakonodajne pobude v okviru programa REFIT, ki bodo predvidoma sprejete leta 2017. Ta priloga tako dopolnjuje pobude v okviru programa REFIT, naštete v Prilogi I skupaj z novimi pobudami.

(2)

Komisija v skladu z Medinstitucionalnim sporazumom o boljši pripravi zakonodaje v tej prilogi navaja dodatne informacije, če so na voljo, o pobudah, ki so vključene v njen delovni program. Te informacije, ki so navedene v oklepajih pod opisom posamezne pobude, so zgolj okvirne in se lahko spremenijo med pripravljalnim postopkom, zlasti zaradi rezultatov ocene učinka.


Strasbourg, 25.10.2016

COM(2016) 710 final

PRILOGA

k

SPOROČILU KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU, EVROPSKEMU EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU IN ODBORU REGIJ


Delovni program Komisije za leto 2017

Za Evropo, ki varuje, opolnomoča in ščiti

{SWD(2016) 400 final}


Priloga III: prednostni predlogi v obravnavi

Št.

Pobuda

Popoln naslov

Sklic

Nova spodbuda za delovna mesta, rast in naložbe

1.

EFSI 2.0

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi uredb (EU) št. 1316/2013 in (EU) 2015/1017 v zvezi s podaljšanjem Evropskega sklada za strateške naložbe ter uvedbo tehničnih izboljšav za ta sklad in Evropsko svetovalno vozlišče za naložbe

COM/2016/0597 final –

2016/0276 (COD)

14. 9. 2016

2.

Sveženj o krožnem gospodarstvu

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi direktiv 2000/53/ES o izrabljenih vozilih, 2006/66/ES o baterijah in akumulatorjih ter odpadnih baterijah in akumulatorjih ter 2012/19/EU o odpadni električni in elektronski opremi

COM/2015/0593 final – 2015/0272 (COD)

3.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 1999/31/ES o odlaganju odpadkov na odlagališčih

COM/2015/0594 final – 2015/0274 (COD)

4.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 2008/98/ES o odpadkih

COM/2015/0595 final – 2015/0275 (COD)

5.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 94/62/ES o embalaži in odpadni embalaži

COM/2015/0596 final – 2015/0276 (COD)

6.

Vmesni pregled večletnega finančnega okvira

Predlog UREDBE SVETA o spremembi Uredbe (EU, Euratom) št. 1311/2013 o večletnem finančnem okviru za obdobje 2014–2020

COM/2016/0604 final –

2016/0283 (APP)

14. 9. 2016

7.

Finančna uredba/omnibus

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o finančnih pravilih, ki se uporabljajo za splošni proračun Unije, in o spremembi Uredbe (ES) št. 2012/2002, uredb (EU) št. 1296/2013, (EU) št. 1301/2013, (EU) št. 1303/2013, (EU) št. 1304/2013, (EU) št. 1305/2013, (EU) št. 1306/2013, (EU) št. 1307/2013, (EU) št. 1308/2013, (EU) št. 1309/2013, (EU) št. 1316/2013, (EU) št. 223/2014, (EU) št. 283/2014, (EU) št. 652/2014 Evropskega parlamenta in Sveta ter Sklepa št. 541/2014/EU Evropskega parlamenta in Sveta

COM/2016/605 final –
2016/0282 (COD)

14. 9. 2016

Povezan enotni digitalni trg

8.

Čezmejna prenosljivost storitev spletnih vsebin na notranjem trgu

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o zagotavljanju čezmejne prenosljivosti storitev spletnih vsebin na notranjem trgu

COM/2015/0627 final –

2015/0284 (COD)

9. 12. 2015

9.

Digitalne pogodbe

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o nekaterih vidikih pogodb o dobavi digitalnih vsebin

COM/2015/0634 final –

2015/0287 (COD)

9. 12. 2015

10.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o nekaterih vidikih pogodb o spletni in drugi prodaji blaga na daljavo

COM/2015/0635 final/2 –

2015/0288 (COD)

20. 6. 2016

11.

Reforma telekomunikacij

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o Evropskem zakoniku o elektronskih komunikacijah (prenovitev)

COM/2016/0590 final –

2016/0288 (COD)

14. 9. 2016

12.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o ustanovitvi Organa evropskih regulatorjev za elektronske komunikacije

COM/2016/0591 final –

2016/0286 (COD)

14. 9. 2016

13.

Reforma avtorskih pravic

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu

COM/2016/0593 final –

2016/0280 (COD)

14. 9. 2016

14.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o določitvi pravil glede uveljavljanja avtorske in sorodnih pravic, ki se uporabljajo za določene spletne prenose radiodifuzijskih hiš in retransmisije televizijskih ter radijskih programov

COM/2016/0594 final –

2016/0284 (COD)

14. 9. 2016

15.

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o določenih dovoljenih uporabah del ali drugih predmetov urejanja, zaščitenih z avtorsko in sorodnimi pravicami, za slepe in slabovidne osebe ter osebe z drugimi motnjami branja, ter o spremembi Direktive 2001/29/ES o usklajevanju določenih vidikov avtorske in sorodnih pravic v informacijski družbi

COM/2016/0596 final –

2016/0278 (COD)

14. 9. 2016

16.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o čezmejni izmenjavi med Unijo in tretjimi državami izvodov v dostopnem formatu določenih del in drugih predmetov urejanja, zaščitenih z avtorsko in sorodnimi pravicami, v korist slepih in slabovidnih oseb ter oseb z drugimi motnjami branja

COM/2016/0595 final –

2016/0279 (COD)

14. 9. 2016

17.

Sistem bonov za brezžična omrežja za Evropo (WiFi4EU) za lokalne organe

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) št. 1316/2013 in Uredbe (EU) št. 283/2014 v zvezi s spodbujanjem internetne povezljivosti v lokalnih skupnostih

COM/2016/0589 final –

2016/0287 (COD)

14. 9. 2016

18.

Avdiovizualne medijske storitve

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 2010/13/EU o usklajevanju nekaterih zakonov in drugih predpisov držav članic o opravljanju avdiovizualnih medijskih storitev glede na spreminjajoče se tržne razmere

COM/2016/0287 final –

2016/0151 (COD)

25. 5. 2016

19.

Predlog za preprečevanje neupravičenega geografskega blokiranja

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o preprečevanju geografskega blokiranja in drugih oblik diskriminacije na podlagi državljanstva, prebivališča ali sedeža strank na notranjem trgu ter o spremembi Uredbe (ES) št. 2006/2004 in Direktive 2009/22/ES

COM/2016/0289 final –

2016/0152 (COD)

25. 5. 2016

20.

Uporaba frekvenčnega pasu 470–790 MHz v Uniji

Predlog SKLEPA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o uporabi frekvenčnega pasu 470–790 MHz v Uniji

COM/2016/043 final –

2016/027 (COD)

2. 2. 2016

Trdna energetska unija s podnebno politiko, usmerjeno v prihodnost

21.

Sistem EU za trgovanje z emisijami

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 2003/87/ES za krepitev stroškovno učinkovitega zmanjšanja emisij in nizkoogljičnih naložb

COM/2015/0337 final/2 – 2015/0148 (COD)

3. 9. 2015

22.

Odločba o porazdelitvi prizadevanj

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o zavezujočem letnem zmanjšanju emisij toplogrednih plinov v državah članicah v obdobju 2021–2030 za trdno energetsko unijo in izpolnitev zavez iz Pariškega sporazuma ter o spremembi Uredbe št. 525/2013 Evropskega parlamenta in Sveta o mehanizmu za spremljanje emisij toplogrednih plinov in poročanje o njih ter za sporočanje drugih informacij v zvezi s podnebnimi spremembami

COM/2016/0482 final/2 –

2016/0231 (COD)

20. 7. 2016

23.

Sveženj za zanesljivost oskrbe s plinom

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o ukrepih za zagotavljanje zanesljivosti oskrbe s plinom in o razveljavitvi Uredbe (EU) št. 994/2010

COM/2016/052 final –

2016/030 (COD)

16. 2. 2016

24.

Predlog SKLEPA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi mehanizma za izmenjavo informacij v zvezi z medvladnimi sporazumi in nezavezujočimi instrumenti med državami članicami in tretjimi državami na področju energije ter o razveljavitvi Sklepa št. 994/2012/EU

COM/2016/053 final/2 –

2016/031 (COD)

2. 6. 2016

Bolj povezan in pravičnejši notranji trg z okrepljeno industrijsko bazo

25.

Unija kapitalskih trgov – listinjenje

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o določitvi skupnih pravil za listinjenje in vzpostavitvi evropskega okvira za enostavno, pregledno in standardizirano listinjenje ter o spremembah direktiv 2009/65/ES, 2009/138/ES in 2011/61/EU ter uredb (ES) št. 1060/2009 in (EU) št. 648/2012

COM/2015/0472 final/2 –

2015/0226 (COD)

15. 2. 2016

26.

Unija kapitalskih trgov – prospekt

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o prospektu, ki se objavi ob javni ponudbi ali sprejemu vrednostnih papirjev v trgovanje

COM/2015/0583 final –

2015/0268 (COD)

30. 11. 2015

27.

Napotitev delavcev

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive Evropskega parlamenta in Sveta 96/71/ES z dne 16. decembra 1996 o napotitvi delavcev na delo v okviru opravljanja storitev

COM/2016/0128 final –

2016/070 (COD)

8. 3. 2016

28.

Odobritev in nadzor trga vozil

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o odobritvi in nadzoru trga motornih vozil in njihovih priklopnikov ter sistemov, sestavnih delov in samostojnih tehničnih enot, namenjenih za taka vozila

COM/2016/031 final –

2016/014 (COD)

27. 1. 2016

Bolj poglobljena in pravičnejša ekonomska in monetarna unija

29.

Evropski sistem jamstva za vloge

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) št. 806/2014 za vzpostavitev evropskega sistema jamstva za vloge

COM/2015/0586 final/2 –

2015/0270 (COD)

8. 6. 2016

30.

Program za podporo strukturnim reformam

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o uvedbi programa za podporo strukturnim reformam za obdobje 2017–2020 ter o spremembi uredb (EU) št. 1303/2013 in (EU) št. 1305/2013

COM/2015/0701 final – 2015/0263 (COD)

Trgovina: razumen in uravnotežen prostotrgovinski sporazum z ZDA

31.

Hitra ratifikacija celovitega gospodarskega in

trgovinskega sporazuma s Kanado

Predlog SKLEPA SVETA o sklenitvi celovitega gospodarskega in trgovinskega sporazuma med Kanado na eni strani ter Evropsko unijo in njenimi državami članicami na drugi strani

COM/2016/0443 final –

2016/0205 (NLE)

5. 7. 2016

Predlog SKLEPA SVETA o podpisu, v imenu Evropske unije, celovitega gospodarskega in trgovinskega sporazuma med Kanado na eni strani ter Evropsko unijo in njenimi državami članicami na drugi strani

COM/2016/0444 final –

2016/0206 (NLE)

5. 7. 2016

Predlog SKLEPA SVETA o začasni uporabi celovitega gospodarskega in trgovinskega sporazuma med Kanado na eni strani ter Evropsko unijo in njenimi državami članicami na drugi strani

COM/2016/0470 final –

2016/0220 (NLE)

5. 7. 2016

32.

Instrumenti trgovinske zaščite

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 1225/2009 o zaščiti proti dampinškemu uvozu iz držav, ki niso članice Evropske skupnosti, in Uredbe Sveta (ES) št. 597/2009 o zaščiti proti subvencioniranemu uvozu iz držav, ki niso članice Evropske skupnosti

COM/2013/0192 –

2013/0103 (COD)

10. 4. 2013

Območje pravosodja in temeljnih pravic, zasnovano na medsebojnem zaupanju

33.

Evropski javni tožilec

Predlog UREDBE SVETA o ustanovitvi Evropskega javnega tožilstva

COM/2013/0534 final –

2013/0255 (APP)

17. 7. 2013

34.

Direktiva o strelnem orožju

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembah Direktive Sveta 91/477/EGS o nadzoru nabave in posedovanja orožja

COM/2015/0750 final – 2015/0269 (COD)

18. 11. 2015

35.

Direktiva o boju proti terorizmu

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o boju proti terorizmu in nadomestitvi Okvirnega sklepa Sveta 2002/475/PNZ o boju proti terorizmu

COM/2015/0625 final – 2015/0281 (COD)

2. 12. 2015

36.

Evropski informacijski sistem kazenskih evidenc (ECRIS)

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Okvirnega sklepa Sveta 2009/315/PNZ v zvezi z izmenjavo informacij o državljanih tretjih držav in evropskim informacijskim sistemom kazenskih evidenc (ECRIS) ter o nadomestitvi Sklepa Sveta 2009/316/PNZ

COM/2016/07 final –

2016/02 (COD)

19. 1. 2016

37.

Sistem vstopa/izstopa (pametne meje)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi sistema vstopa/izstopa (SVI) za evidentiranje podatkov o vstopu in izstopu ter zavrnitvi vstopa državljanov tretjih držav pri prehajanju zunanjih meja držav članic Evropske unije in določitvi pogojev za dostop do SVI zaradi preprečevanja, odkrivanja in preiskovanja kaznivih dejanj ter spremembi Uredbe (ES) št. 767/2008 in Uredbe (EU) št. 1077/2011

COM/2016/0194 final –

2016/0106 (COD)

6. 4. 2016

38.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) 2016/399 v zvezi z uporabo sistema vstopa/izstopa

COM/2016/0196 final –

2016/0105 (COD)

6. 4. 2016

V smeri nove migracijske politike

39.

Reforma skupnega evropskega azilnega sistema

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi meril in mehanizmov za določitev države članice, odgovorne za obravnavanje prošnje za mednarodno zaščito, ki jo v eni od držav članic vloži državljan tretje države ali oseba brez državljanstva (prenovitev)

COM/2016/0270 final/2 –

2016/0133 (COD)

4. 5. 2016

40.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o Agenciji Evropske unije za azil in razveljavitvi Uredbe (EU) št. 439/2010

COM/2016/0271 final –

2016/0131 (COD)

4. 5. 2016

41.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi sistema Eurodac za primerjavo prstnih odtisov zaradi učinkovite uporabe [Uredbe (EU) št. 604/2013 o vzpostavitvi meril in mehanizmov za določitev države članice, odgovorne za obravnavanje prošnje za mednarodno zaščito, ki jo v eni od držav članic vloži državljan tretje države ali oseba brez državljanstva], za ugotavljanje istovetnosti nezakonito prebivajočih državljanov tretjih držav ali oseb brez državljanstva in o zahtevah za primerjavo s podatki iz sistema Eurodac, ki jih vložijo organi kazenskega pregona držav članic in Europol za namene kazenskega pregona (prenovitev)

COM/2016/0272 final/2 –

2016/0132 (COD)

4. 5. 2016

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o standardih za sprejem prosilcev za mednarodno zaščito (prenovitev)

COM/2016/0465 final/2 –

2016/0222 (COD)

15. 9. 2015

42.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o standardih glede pogojev, ki jih morajo izpolnjevati državljani tretjih držav ali osebe brez državljanstva, da so upravičeni do mednarodne zaščite, glede enotnega statusa beguncev ali oseb, upravičenih do subsidiarne zaščite, in glede vsebine te zaščite ter spremembi Direktive Sveta 2003/109/ES z dne 25. novembra 2003 o statusu državljanov tretjih držav, ki so rezidenti za daljši čas

COM/2016/0466 final –

2016/0223 (COD)

13. 7. 2016

43.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi skupnega postopka za mednarodno zaščito v Uniji in razveljavitvi Direktive 2013/32/EU

COM/2016/0467 final –

2016/0224 (COD)

13. 7. 2016

44.

Novi okvir Unije za preselitev

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi okvira Unije za preselitev in spremembi Uredbe (EU) št. 516/2014 Evropskega parlamenta in Sveta

COM/2016/0468 final –

2016/0225 (COD)

13. 7. 2016

45.

Krizni mehanizem za premestitev

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi kriznega mehanizma za premestitev in spremembi Uredbe (EU) št. 604/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. junija 2013 o vzpostavitvi meril in mehanizmov za določitev države članice, odgovorne za obravnavanje prošnje za mednarodno zaščito, ki jo v eni od držav članic vloži državljan tretje države ali oseba brez državljanstva

COM/2015/0450 final –

2015/0208 (COD)

9. 9. 2015

46.

Seznam varnih držav

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi skupnega evropskega seznama varnih izvornih držav za namene Direktive 2013/32/EU Evropskega parlamenta in Sveta o skupnih postopkih za priznanje ali odvzem mednarodne zaščite in o spremembi Direktive 2013/32/EU

COM/2015/0452 final –

2015/0211 (COD)

9. 9. 2015

47.

Zakonik o schengenskih mejah/

kontrole na zunanjih mejah

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (ES) št. 562/2006 v zvezi z okrepljenim preverjanjem podatkov v ustreznih zbirkah podatkov na zunanjih mejah

COM/2015/0670 final –

2015/0307 (COD)

15. 12. 2015

Močnejši svetovni akter

48.

Krepitev zmogljivosti v podporo varnosti in razvoju v tretjih državah

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) št. 230/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. marca 2014 o vzpostavitvi instrumenta za prispevanje k stabilnosti in miru

COM/2016/0447 final/2 – 2016/0207 (COD)

5. 7. 2016

49.

Načrt za zunanje naložbe

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o Evropskem skladu za trajnostni razvoj (EFSD) ter ustanovitvi jamstva EFSD in jamstvenega sklada EFSD

COM/2016/0586 final – 2016/0281 (COD)

14. 9. 2016

50.

Predlog SKLEPA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Sklepa št. 466/2014/EU o odobritvi jamstva EU Evropski investicijski banki za izgube pri financiranju v podporo naložbenim projektom zunaj Unije

COM/2016/0583 final –

2016/0275 (COD)

14. 9. 2016

51.

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (ES, Euratom) št. 480/2009 o ustanovitvi Jamstvenega sklada za zunanje ukrepe

COM/2016/0582 final – 2016/0274 (COD)

14. 9. 2016


Strasbourg, 25.10.2016

COM(2016) 710 final

PRILOGA

k

SPOROČILU KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU, EVROPSKEMU EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU IN ODBORU REGIJ


Delovni program Komisije za leto 2017

Za Evropo, ki varuje, opolnomoča in ščiti

{SWD(2016) 400 final}


Priloga IV: umiki 1

Št.

COM/medinstitucionalni sklic

Naslov

Razlog za umik

Kmetijstvo in razvoj podeželja

1.

COM/2016/0159

2016/0086 (COD)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o določitvi prilagoditvene stopnje za neposredna plačila, določene v Uredbi Sveta (EU) št. 1306/2013, za koledarsko leto 2016

Predlog je zastarel: zadeva je obravnavana v Izvedbeni uredbi Komisije (EU) 2016/1153 z dne 14. julija 2016.

Podnebni ukrepi in energija

2.

COM/2014/0566

2014/0262/NLE

Predlog SKLEPA SVETA o določitvi smernic Komisiji za pogajanja o spremembah Konvencije o jedrski varnosti v okviru diplomatske konference pogodbenic navedene Konvencije

Predlog je zastarel: spremembe so bile obravnavane na Konvenciji o jedrski varnosti na Dunaju.

Gospodarske in finančne zadeve, obdavčenje in carina

3.

COM/2011/0121

2011/0058 (CNS)

Predlog DIREKTIVE SVETA o skupni konsolidirani osnovi za davek od dohodkov pravnih oseb (CCCTB)

Komisija se je v okviru nadaljnjega ukrepanja na podlagi akcijskega načrta za obdavčenje pravnih oseb iz junija 2015 ponovno lotila dela v zvezi s skupno konsolidirano osnovo za davek od dohodkov pravnih oseb (CCCTB), tokrat na podlagi novega, postopnega pristopa. Zakonodajni predlog za obvezno skupno osnovo za davek od dohodkov pravnih oseb je bil sprejet 25. oktobra 2016. V skladu z napovedmi iz delovnega programa Komisije za leto 2016 je bil prejšnji predlog hkrati umaknjen.

Zunanje zadeve in varnostna politika

4.

KOM/2005/0397

Predlog SKLEPA SVETA o stališču Skupnosti v Skupnem odboru o izvajanju člena 66 Začasnega evro-mediteranskega pridružitvenega sporazuma o trgovini in sodelovanju med Evropsko skupnostjo na eni strani ter Palestinsko osvobodilno organizacijo (PLO) za Palestinsko upravo Zahodnega brega in Gaze na drugi strani

Predlog je zastarel: najnovejši relevanten dokument o tej zadevi je Sklep Skupnega odbora EU–PLO o ustanovitvi šestih pododborov (UL L 187, 17.7.2012, str. 64–72).

5.

JOIN/2015/0035

2015/0303 (NLE)

Skupni predlog SKLEPA SVETA o podpisu, v imenu Evropske unije, Sporazuma o sodelovanju za partnerstvo in razvoj med Evropsko unijo in Islamsko republiko Afganistan

Nadomeščen je bil s predlogom za mešani sporazum z začasno uporabo (JOIN(2016) 45).

Zdravje in varnost hrane

6.

COM/2014/0004

2014/0033 (COD)

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi direktiv 89/608/EGS, 90/425/EGS in 91/496/EGS glede sklicevanja na zootehniško zakonodajo

Predlog je zastarel: vsebina predlagane direktive je bila prevzeta v novo sprejeto Uredbo (EU) 2016/1012 Evropskega parlamenta in Sveta o zootehniških in genealoških pogojih za rejo, trgovino s čistopasemskimi plemenskimi živalmi, hibridnimi plemenskimi prašiči in njihovim zarodnim materialom ter za njihov vstop v Unijo (UL L 171, 29.6.2016, str. 66–143).

7.

KOM/2007/0872

2008/0002 (COD)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o novih živilih in spremembi Uredbe (ES) št. XXX/XXXX [enotni postopek]

Predlog je zastarel: spravni postopek se je neuspešno zaključil leta 2011.

Notranji trg, industrija, podjetništvo ter mala in srednja podjetja (MSP)

8.

SEC(2010) 312 

Priporočilo Evropske Komisije Svetu glede pooblastitve Evropske komisije za začetek pogajanj z državami nečlanicami EU z namenom sklenitve sporazumov o namestitvi zemeljskih postaj Galileo.

Svet tega priporočila iz leta 2010 ni sprejel, saj je bila izbrana drugačna pot: namesto pogajanj za namestitev postaj Galileo v tretjih državah, kar je bil prvotni cilj tega predloga, so se države članice raje odločile za njihovo uporabo na ozemljih držav članic EU.

Pravosodje, potrošniki in enakost spolov

9.

KOM/2011/0126

CNS 2011/0059

Predlog UREDBE SVETA o pristojnosti, pravu, ki se uporablja, ter priznavanju in izvrševanju sodnih odločb na področju premoženjskih razmerij med zakoncema

Predlog je zastarel: nadomestil ga je predlog v okviru postopka okrepljenega sodelovanja (COM(2016) 108).

10.

KOM/2011/0127

CNS 2011/0060

Predlog UREDBE SVETA o pristojnosti, pravu, ki se uporablja, ter priznavanju in izvrševanju sodnih odločb na področju premoženjskopravnih posledic registriranih partnerskih skupnosti

Predlog je zastarel: nadomestila sta ga predloga v okviru postopka okrepljenega sodelovanja (COM(2016) 107/108).

Migracije, notranje zadeve in državljanstvo

11.

COM/2013/0097

2013/0059 (COD)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi programa za registrirane potnike

Ta predlog je že bil naveden na seznamu umikov ali sprememb predlogov v obravnavi, vključenem v delovni program Komisije za leto 2016. Kot je navedeno v predlogu uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o vzpostavitvi sistema vstopa/izstopa (SVI) (COM(2016) 194 final), je Komisija ob sprejetju predloga o SVI predlog o vzpostavitvi programa za registrirane potnike umaknila (glej PV(2016) 2172 final).

12.

COM/2013/0619

2013/0305 (COD)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o novih psihoaktivnih snoveh

Predlog je zastarel: nekateri elementi tega predloga so bili prevzeti v novi predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 1920/2006 glede izmenjave informacij, sistema zgodnjega opozarjanja in postopka ocene tveganja za nove psihoaktivne snovi (COM(2016) 547), druge elemente pa zajema predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Okvirnega sklepa Sveta 2004/757/PNZ z dne 25. oktobra 2004 o opredelitvi minimalnih določb glede elementov kaznivih dejanj in kazni na področju nedovoljenega prometa s prepovedanimi drogami, kar zadeva opredelitev pojma droga (COM(2013) 618).

13.

KOM/2009/0703

NLE 2009/0190

Predlog SKLEPA SVETA o sklenitvi Sporazuma med Evropsko unijo in Združenimi državami Amerike o obdelavi in posredovanju podatkov o finančnih transakcijah iz Evropske unije Združenim državam Amerike za namene programa za sledenje financiranja terorističnih dejavnosti

Predlog je zastarel: Sklep Sveta z dne 13. julija 2010 o sklenitvi Sporazuma med Evropsko unijo in Združenimi državami Amerike o obdelavi in posredovanju podatkov o sporočilih glede finančnih plačil iz Evropske unije Združenim državam Amerike za namene programa za sledenje financiranja terorističnih dejavnosti je bil sprejet na podlagi drugega predloga (KOM(2010) 316). Prejšnji predlog se zato lahko umakne.

Trgovina

14.

COM/2015/0390

2015/0170 (NLE)

Predlog SKLEPA SVETA o stališču, ki naj se v imenu Evropske unije zastopa v Pridružitvenem odboru v njegovi trgovinski sestavi, ustanovljenem s Pridružitvenim sporazumom med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo in njunimi državami članicami na eni strani ter Republiko Moldavijo na drugi strani

Predlog je zastarel: nadomestil ga je predlog COM(2016) 649.

Promet

15.

KOM/2010/0263

NLE 2010/0141

Predlog SKLEPA SVETA o podpisu in začasni uporabi Sporazuma o nekaterih vidikih zračnega prevoza med Evropsko unijo in Republiko Peru

Predlog je zastarel: po ponovnih pogajanjih o sporazumu ga je nadomestil predlog COM(2013) 423.

16.

KOM/2010/0264

NLE 2010/0142

Predlog SKLEPA SVETA o sklenitvi Sporazuma o nekaterih vidikih zračnega prevoza med Evropsko unijo in Republiko Peru

Predlog je zastarel: po ponovnih pogajanjih o sporazumu ga je nadomestil predlog COM(2013) 424.

17.

KOM/2010/0803

NLE 2010/0388

Predlog SKLEPA SVETA o sklenitvi Sporazuma o nekaterih vidikih zračnega prevoza med Evropsko unijo in Kraljevino Saudovo Arabijo

Predlog je zastarel: 15. junija 2014 je Kraljevina Saudova Arabija Komisijo obvestila, da ne namerava podpisati sporazuma. Predlog se zato lahko umakne.

Kodifikacije

18.

KOM/2011/0120

COD 2011/0053

Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o pnevmatikah za motorna vozila in priklopnike ter njihovi vgradnji (Kodificirano besedilo)

Predlog je zastarel: vsebuje sklic na zastarelo določbo o komitologiji.

19.

COM/2015/0157

2015/0082 (COD)

Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o trgovini z nekaterimi jeklenimi izdelki med Evropsko unijo in Republiko Kazahstan (prilagojeno)

Predlog je zastarel: akt, za katerega se je predlagala kodifikacija, je prenehal veljati (obvestilo o izteku – UL C 425, 18.12.2015).

(1)

V ta seznam so vključeni zakonodajni predlogi v obravnavi, ki jih Komisija namerava umakniti v šestih mesecih (do aprila 2017). Prav tako sta vključena dva predloga (glej št. 3 in 11), ki sta že bila vključena v delovni program Komisije za leto 2016 in sta tukaj navedena zaradi preglednosti.


Strasbourg, 25.10.2016

COM(2016) 710 final

PRILOGA

k

SPOROČILU KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU, EVROPSKEMU EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU IN ODBORU REGIJ


Delovni program Komisije za leto 2017

Za Evropo, ki varuje, opolnomoča in ščiti

{SWD(2016) 400 final}


Priloga V: razveljavitve

Št.

Področje

Naslov

Razlog za razveljavitev

1.

Kmetijstvo

Horizontalni ukrepi za nadomestitev številnih zastarelih uredb Komisije na področju kmetijskih trgov

Namen tega ukrepa je uredbe Komisije, sprejete pred Lizbonsko pogodbo, prilagoditi pravilom o skupni ureditvi trgov kmetijskih proizvodov, kakor so določena v Uredbi (EU) št. 1308/2013, in poenostaviti obstoječa pravila, kolikor je to mogoče. Zato bodo številne uredbe Komisije na področju kmetijskih trgov razveljavljene in nadomeščene z novimi delegiranimi in izvedbenimi akti.

2.

Zaposlovanje

Izvedbeni sklep Komisije (EU) 2012/733 z dne 26. novembra 2012 o izvajanju Uredbe (EU) št. 492/2011 Evropskega parlamenta in Sveta glede uravnoteženja ponudbe in povpraševanja po prostih delovnih mestih ter postavitve mreže EURES na nove temelje

Nadomeščen z Uredbo (EU) 2016/589, kakor sledi iz poglavja II Uredbe (EU) št. 492/2011.

3.

Energetika

Uredba (EU) št. 256/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. februarja 2014 o uradnem obveščanju Komisije o investicijskih projektih na področju energetske infrastrukture v Evropski uniji, nadomestitvi Uredbe Sveta (EU, Euratom) št. 617/2010 in razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 736/96

Uredba ne prinaša dodane vrednosti, njeno področje urejanja pa se znatno prekriva s področji drugih pravnih aktov, kakor je pokazalo preverjanje ustreznosti glede obveznosti poročanja, načrtovanja in spremljanja iz pravnega reda EU na področju energetike. Poleg tega je bila Uredba v okviru pregleda stanja programa REFIT iz leta 2015 že opredeljena kot akt, ki bo morda razveljavljen.

4.

Varnost hrane

Odločba Komisije 92/176/EGS z dne 2. marca 1992 o zemljevidih, ki se zagotovijo za uporabo omrežja Animo

Odločbo je že nadomestil celoviti računalniški veterinarski sistem (TRACES), spletno orodje za upravljanje, ki zajema vse sanitarne zahteve glede trgovine z živalmi, semenom in zarodki, živili, krmo in rastlinami znotraj EU ter njihovega uvoza.

5.

Varnost hrane

Odločba Komisije 2002/623/ES z dne 24. julija 2002 o navodilih za dopolnitev Priloge II k Direktivi 2001/18/ES Evropskega parlamenta in Sveta o namernem sproščanju gensko spremenjenih organizmov v okolje in razveljavitvi Direktive Sveta 90/220/EGS

Odločba Komisije 2002/623/ES določa smernice za oceno tveganja za okolje (OTO) GSO iz Priloge II k Direktivi 2001/18/ES o namernem sproščanju gensko spremenjenih organizmov v okolje. Komisija bo leta 2017 sprejela novo direktivo, s katero bodo ključni elementi celovitih smernic Evropske agencije za varnost hrane o OTO iz leta 2010 vključeni v Prilogo II k Direktivi 2001/18/ES v skladu z Direktivo (EU) 2015/412. Odločba 2002/623/ES bo zato postala zastarela. Tako je zaradi poenostavitve za nosilce dejavnosti in nacionalne organe Odločbo 2002/623/ES primerno razveljaviti hkrati s sprejetjem nove direktive.

6.

Varnost hrane

Sklep Komisije 2005/463/ES z dne 21. junija 2005 o vzpostavitvi mrežne skupine za izmenjavo in usklajevanje podatkov v zvezi s soobstojem gensko spremenjenih, konvencionalnih in ekoloških pridelkov

Predlaga se, da se ta strokovna skupina razpusti, zlasti glede na revidirana horizontalna pravila za ustanovitev in delovanje strokovnih skupin Komisije, ki so bila sprejeta maja 2016, in neaktivnost te strokovne skupine v zadnjih petih letih.

7.

Notranji trg

Direktiva Sveta 73/361/EGS z dne 19. novembra 1973 o približevanju zakonov in drugih predpisov držav članic o potrjevanju in označevanju žičnih vrvi, verig in kavljev

Akt takšen, kakršen je danes, ne vsebuje nobenih materialnopravnih pravil, ki bi bila še vedno veljavna, saj so bile nekatere njegove določbe razveljavljene z Direktivo Sveta 91/368/EGS, s katero je bila spremenjena prejšnja Direktiva 89/392/EGS o strojih, druge določbe pa so bile razveljavljene ali nadomeščene s Prilogo III k Uredbi Sveta (ES) št. 807/2003. Preostale določbe so zastarele, ustrezni varnostni predpisi pa so bili vključeni v Direktivo 2014/33/EU o dvigalih.

8.

Notranji trg

Odločba Komisije 2009/767/ES z dne 16. oktobra 2009 o vzpostavitvi ukrepov za pospeševanje uporabe postopkov po elektronski poti s pomočjo „enotnih kontaktnih točk“ po Direktivi 2006/123/ES Evropskega parlamenta in Sveta o storitvah na notranjem trgu

Obveznosti in tehnične specifikacije iz Odločbe 2009/767/ES zdaj vključujejo Uredba (EU) št. 910/2014 o elektronski identifikaciji in storitvah zaupanja za elektronske transakcije na notranjem trgu in o razveljavitvi Direktive 1999/93/ES ter izvedbena sklepa Komisije (EU) št. 2015/1505 in (EU) št. 2015/1506. Zato je Odločba 2009/767/ES postala zastarela.

9.

Notranji trg

Sklep Komisije 2011/130/EU z dne 25. februarja 2011 o določitvi minimalnih zahtev glede čezmejne obdelave dokumentov z elektronskim podpisom pristojnih organov v skladu z Direktivo 2006/123/ES Evropskega parlamenta in Sveta o storitvah na notranjem trgu

Obveznosti in tehnične specifikacije iz Sklepa 2011/130/EU zdaj vključujejo Uredba (EU) št. 910/2014 o elektronski identifikaciji in storitvah zaupanja za elektronske transakcije na notranjem trgu in o razveljavitvi Direktive 1999/93/ES ter izvedbena sklepa Komisije (EU) št. 2015/1505 in (EU) št. 2015/1506. Zato je Sklep 2011/130/EU postal zastarel.

10.

Obdavčenje in carina

Uredba Komisije (EGS) št. 3510/80 z dne 23. decembra 1980 o opredelitvi pojma izdelki s poreklom za namene uporabe tarifnih preferencialov, ki jih je odobrila Evropska gospodarska skupnost za nekatere izdelke iz držav v razvoju

Ta uredba Komisije je zastarela zaradi zaporednih reform preferencialnih pravil o poreklu. Najnovejša in posodobljena preferencialna pravila o poreklu so zdaj vključena v Uredbo (EU) št. 952/2013 (carinski zakonik Unije), Delegirano uredbo (EU) 2015/2446 in Izvedbeno uredbo (EU) 2015/2447 (zadnji dve uredbi nadomeščata izvedbene določbe prejšnjega carinskega zakonika iz leta 1992).

11.

Obdavčenje in carina

Uredba Sveta (ES) št. 1147/2002 z dne 25. junija 2002 o začasni opustitvi avtonomnih dajatev skupne carinske tarife za nekatero blago, uvoženo s potrdilom o plovnosti

Razveljavitev te uredbe Sveta se bo predlagala skupaj z novim predlogom uredbe Sveta o začasni opustitvi avtonomnih dajatev skupne carinske tarife za določene vrste blaga, uvoženega z dovoljenjem za sprostitev v uporabo.

12.

Obdavčenje in carina

Uredba Komisije (ES) št. 209/2005 z dne 7. februarja 2005 o seznamu tekstilnih izdelkov, za katere ob sprostitvi v prosti promet v Skupnosti ni potrebno dokazilo o poreklu

Uredba Komisije je izvedbeni akt na podlagi Uredbe Sveta (ES) št. 1541/98 z dne 13. julija 1998, ki je bila razveljavljena leta 2011.

13.

Obdavčenje in carina

Odločba št. 70/2008/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. januarja 2008 o brezpapirnem okolju za carino in trgovino

Zaradi razvoja carinske zakonodaje in velike stopnje natančnosti in harmonizacije pri pravni obveznosti uporabe elektronskih sistemov je postala Odločba o e-carini iz leta 2008 odvečna. Ključne določbe Odločbe so že nadomeščene, razen člena 4(4) do (7) glede storitev ƒ„eno okno“. Priprave v zvezi z novo pravno podlago za storitve „eno okno“ so se že začele, predlog pa bo predložen skupaj s predlogom za razveljavitev Odločbe št. 70/2008/ES.

14.

Obdavčenje in carina

Izvedbeni sklep Komisije 2011/544/EU z dne 16. septembra 2011 o skupnem sredstvu za davčno označevanje plinskega olja in kerozina

Izvedbeni sklep bo leta 2017 nadomeščen z novim in bo zato hkrati razveljavljen.

15.

Promet

Direktiva Sveta 89/629/EGS z dne 4. decembra 1989 o omejevanju hrupa civilnih podzvočnih reaktivnih letal

Ta direktiva je po sprejetju in prenosu Direktive 2006/93/ES, ki določa obširnejši in strožji pristop, postala odvečna. Direktiva 89/629/EGS je dovoljevala nadaljnjo uporabo hrupnih zrakoplovov, če so ti že bili vpisani v nacionalne registre, ni pa dovoljevala novih registracij takih hrupnih zrakoplovov (pravilo o omejitvi vpisa). Starejši in hrupni zrakoplovi so se tako lahko še naprej uporabljali. Z Direktivo 2006/93/ES je bila uvedena popolna postopna opustitev vseh hrupnih zrakoplovov, vključno s tistimi, ki jih zajema Direktiva 89/629/EGS, ne glede na to, ali so že bili vpisani v register ali ne, kar pomeni, da zrakoplovi, ki niso v skladu s standardi, ne smejo več leteti v zračnem prostoru EU in jih je bilo treba izbrisati iz nacionalnih registrov.

16.

Promet

Uredba Sveta (EGS) št. 3572/90 z dne 4. decembra 1990, s katero se zaradi združitve Nemčije spremenijo nekatere direktive, odločbe in uredbe o cestnem in železniškem prometu ter prometu po celinskih vodnih poteh

Pravni akti, ki so bili spremenjeni z Uredbo, so bili razveljavljeni ali so v postopku razveljavljanja. Ko bo Uredba zato postala zastarela, bi jo bilo treba razveljaviti.