Strasbourg, 12.4.2016

COM(2016) 222 final

POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, EVROPSKEMU SVETU IN SVETU

Drugo poročilo o premestitvi in preselitvi


1Uvod

Komisija je 16. marca 2016 sprejela prvo poročilo o premestitvi in preselitvi 1 , ki povzema ugotovljene težave in izkušnje, pridobljene v prvih mesecih izvajanja programov za premestitev in preselitev, ter daje priporočila in predlaga ukrepe na kratek rok za izboljšanje izvajanja teh programov.

Od 16. marca 2016 je v Grčijo prispelo 9 928 oseb 2 . Zaradi zaprtja meje med Grčijo in nekdanjo jugoslovansko republiko Makedonijo je v Grčiji obtičalo od 50 000 do 56 000 oseb 3 . Po prvih ocenah urada UNHCR 4 ima od 65 % do 70 % teh oseb državljanstvo ene od držav, katerih državljani so upravičeni do premestitve. Prav tako smo v Italiji priča sezonskim nihanjem migracijskih tokov, ki se ponovno povečujejo. Od sredine marca je tako v Italijo prispelo več kot 8 564 migrantov 5 .

Evropska unija in Turčija sta se 18. marca 2016 dogovorili o ukrepih, ki jih je treba sprejeti za zaustavitev nedovoljenih migracij iz Turčije v EU, ter o vrsti akcijskih točk. V izjavi EU in Turčije 6 je predvideno, da bo Turčija lahko ponovno sprejela vse osebe, ki so po 20. marcu na nedovoljen način prispele v Grčijo, določena pa je tudi podlaga za mehanizem 1 : 1, v skladu s katerim bo za vsakega Sirca, vrnjenega v Turčijo z grških otokov, iz Turčije preseljen drug Sirec.

Na splošno je napredek od prvega poročila o premestitvi in preselitvi nezadovoljiv. V zvezi s premestitvijo je Komisija določila cilj, da je treba do drugega poročila premestiti vsaj 6 000 oseb. Ta cilj ni bil dosežen. V obdobju poročanja je bilo dodatno premeščenih le 208 oseb, za izvedbo premestitev pa si je prizadevalo le nekaj držav članic in pridruženih držav. Izvajanje obveznosti glede premestitve tako ostaja prednostna naloga, da bi se ublažil pritisk na Grčijo in Italijo.

Kar zadeva preselitev, je bilo do zdaj preseljenih le 5 677 od dogovorjenih 22 504 oseb. V kratkem času od 4. aprila naprej, ko se je začel uporabljati dogovor iz izjave EU in Turčije 7 , je bilo iz Turčije v EU v okviru mehanizma 1 : 1 preseljenih 79 oseb. Zaradi tega mehanizma sta pospešitev preselitev in povečanje prizadevanj na tem področju postala še pomembnejša.

Drugo poročilo o premestitvi in preselitvi zagotavlja posodobljeno stanje in ocenjuje ukrepe, sprejete med 16. marcem in 11. aprilom 2016 (obdobje poročanja) za izpolnitev priporočil glede pospešitve izvajanja programov za premestitev in preselitev. Komisija bo še naprej vsak mesec poročala o izvajanju zavez na področju premestitve in preselitve.

2Premestitev

2.1Ukrepi držav članic premestitve

Od 16. marca do 11. aprila je bilo dodatno premeščenih le 208 oseb, in sicer 46 iz Grčije (v Estonijo ter na Portugalsko in Finsko) in 162 iz Italije (na Portugalsko in Finsko ter v Francijo in Romunijo), s čimer je skupno število premeščenih oseb doseglo 1 145 (615 iz Grčije in 530 iz Italije).

Do 16. aprila se načrtuje premestitev 42 oseb iz Grčije na Finsko ter v Latvijo, Romunijo in Bolgarijo 8 ter 42 oseb iz Italije v Romunijo in na Finsko 9 . Irska, Estonija, Luksemburg in Češka so nedavno sprejeli zahteve Grčije za premestitev, tako da bodo v kratkem organizirani leti za predajo 10 . Francija, Nizozemska in Portugalska prav tako obravnavajo veliko število zahtev Grčije za premestitev, pri čemer bodo predaje predvidoma izvedene do konca aprila 11 .

Ukrepi za obravnavanje omejenega števila zavez: sedem držav članic (Belgija, Francija, Estonija, Latvija, Litva, Malta in Romunija) je posredovalo 793 novih navedb pripravljenosti za hitro premestitev prosilcev za mednarodno zaščito („formalne zaveze“). Skupno število formalnih zavez držav članic premestitve znaša 4 516 (1 573 za Italijo in 2 943 za Grčijo), kar ustreza deležu v višini 2,82 % vseh potrebnih zavez. Avstrija 12 , Hrvaška, Madžarska in Slovaška še niso predložile zavez. Češka, Poljska in Slovenija svojih zavez še niso izpolnile. Italija je 22. marca sklenila dvostranski sporazum 13 z Norveško, 24. februarja pa s Švico. Italija je Švici že predložila prve zahteve za premestitev. Norveška in Švica sta se zavezali, da bo vsaka iz Italije premestila 900 prosilcev za azil. Sporazuma med Norveško in Grčijo ter Švico in Grčijo sta v zaključni fazi.

Ukrepi za zmanjšanje odzivnega časa na zahteve za premestitev: večina držav članic potrebuje preveč časa, da odgovori na zahtevo za premestitev. Luksemburg, Francija, Finska in Portugalska si znatno prizadevajo za zmanjšanje svojega odzivnega časa, vključno s pospešenim varnostnim preverjanjem, da bi izpolnili cilj zaključitve postopka v dveh tednih, ki ga je določila Komisija v prvem poročilu o premestitvi in preselitvi. Vse države članice bi morale zagotoviti, da izpolnjujejo ta cilj.

Ukrepi za reševanje težav, povezanih s premestitvijo ranljivih prosilcev, vključno z mladoletniki brez spremstva: od začetka izvajanja programa za premestitev je bilo premeščenih 250 mladoletnikov (234 iz Grčije in 16 iz Italije), od katerih so bili štirje mladoletniki brez spremstva, premeščeni pa so bili na Finsko 14 . 11. aprila bo na Finsko premeščenih še deset mladoletnikov brez spremstva. Belgija je upoštevala poziv Komisije za povečanje števila mest za mladoletnike brez spremstva, saj je v okviru svoje prve zaveze za premestitev 100 prosilcev iz Grčije deset mest namenila tej kategoriji ranljivih prosilcev.

Ukrepi za povečanje sprejemanja migrantov in zaupanja v program ter izogibanje umikanju prošenj: 14 držav članic (Belgija, Ciper, Francija, Finska, Irska, Litva, Malta, Nemčija, Nizozemska, Poljska, Portugalska, Romunija, Španija in Švedska) ter Švica so poslale informacije pred odhodom.

Ukrepi za povečanje zmogljivosti urada EASO za podporo Italiji in Grčiji: odziv na posebne razpise za strokovnjake, ki jih je EASO objavil januarja, februarja in marca za napotitev v Italijo, je bil večinoma pozitiven, vsi imenovani strokovnjaki pa so bili napoteni. Po odzivu na posebne razpise v zvezi s premestitvijo, ki so bili objavljeni 10. decembra, 4. marca in 9. marca za napotitev vsaj 30, 39 oziroma 57 strokovnjakov v Grčijo, je bilo izbranih 40, 30 in 26 strokovnjakov. V Grčiji je trenutno 34 oseb, ki jih je napotil EASO za podporo pri postopku premestitve. EASO je 6. aprila objavil dodaten razpis za napotitev 42 strokovnjakov od sredine aprila do sredine junija 15 .

2.2Ukrepi Grčije in Italije, vključno z najpomembnejšimi točkami iz časovnih načrtov

Grčija

Ukrepi za zagotovitev popolne operativnosti žariščnih točk: vse žariščne točke razen Kosa so trenutno operativne. Narava dela na žariščnih točkah se je bistveno spremenila od sprejetja izjave EU in Turčije, obveščanje o programu za premestitev na žariščnih točkah pa je trenutno odloženo za migrante, ki prihajajo po 20. marcu.

Ukrepi za povečanje zmogljivosti grške azilne službe za registracijo oseb: Grčija je 3. aprila sprejela zakon, s katerim je v nacionalno zakonodajo med drugim prenesla prenovljeno direktivo o azilnih postopkih 16 . Zakon krepi pooblastila azilne službe in organa za pritožbe ter izboljšuje pravno podlago za njuno delovanje. Služba za prvi sprejem je bila z zakonom preoblikovana v službo za sprejem in pregledovanje, vzpostavljeni pa so bili tudi novi organi za upravljanje ustreznih skladov EU in izvajanje nacionalnih programov. Zakon vključuje tudi določbe, katerih namen je olajšati izvajanje postopka nedopustnosti prošnje pri prosilcih za azil, ki prihajajo iz Turčije, in omogoča zagotavljanje pomoči strokovnjakov urada EASO in tolmačev pri nacionalnem azilnem postopku.

Ukrepi za izboljšanje usklajevanja: z vsemi zadevnimi partnerji so potekale razprave o protokolu o premestitvi, ki je namenjen pojasnitvi odgovornosti in časovnega okvira za različne korake v postopku premestitve, pri čemer je bil tudi prilagojen, da bi se upošteval razvoj dogodkov v Grčiji. Spremenjeni protokol naj bi bil sprejet v tednu od 11. aprila naprej.

Ukrepi za izboljšanje sprejemnih zmogljivosti v Grčiji: skupne sprejemne zmogljivosti v Grčiji trenutno zajemajo 41 360 mest. UNHCR bo ponudil dodatna sprejemna mesta v taboriščih, stanovanjih in hotelih, saj si prizadeva za povečanje števila in centralizacije mest za prosilce za premestitev v okviru programa subvencij za najem 17 . UNHCR je že začel izgradnjo namenskega taborišča za prosilce v postopku premestitve v kraju Lagadikija v bližini Soluna. Pripravljeno naj bi bilo v tednu od 11. aprila naprej, njegova zmogljivost pa bo 1 400 mest. To taborišče naj bi po pričakovanjih bistveno olajšalo potek premestitve na območju Soluna in v okolici. Med UNHCR in grškimi organi potekajo razprave o zagotovitvi več lokacij za izgradnjo namenskih taborišč za prosilce, ki bodo premeščeni, zlasti v okolici Atike.

Ukrepi za reševanje težav, povezanih s premestitvijo ranljivih prosilcev, vključno z mladoletniki brez spremstva: nevladne organizacije podpirajo državnega tožilca z zagotavljanjem odvetnikov, ki prevzamejo odgovornost za zastopanje mladoletnikov brez spremstva na otokih. Med zadevnimi zainteresiranimi stranmi potekajo razprave, da bi podobne storitve nudili tudi na območju Aten in Soluna.

Italija

Ukrepi za zagotovitev popolne operativnosti žariščnih točk: Italija je 31. marca 2016 Evropski komisiji predložila spremenjen časovni načrt. Trenutno delujejo žariščne točke Pozzallo, Lampedusa, Trapani in Taranto. V spremenjenem časovnem načrtu je Italija napovedala skorajšnje odprtje dodatne žariščne točke, ki je ključnega pomena za zagotovitev urejenega izkrcavanja, ko število prihodov doseže vrhunec, do česar bo najverjetneje prišlo poleti. Poleg tega se zaključuje vzpostavitev mobilne zmogljivosti žariščne točke. Italijanski organi so sprejeli tudi standardne operativne postopke za žariščne točke.

Ukrepi za izboljšanje usklajevanja: gradnja novih prostorov regionalne skupine EU za posredovanje (EURTF) v Catanii je zaključena, zato so bile dejavnosti prenesene tja. Uradno odprtje novih prostorov EURTF bo predvidoma 29. aprila.

Ukrepi za izboljšanje sprejemnih zmogljivosti in zmogljivosti za obravnavo prošenj v Italiji: italijanski organi so predložili nov načrt za ravnanje pri sprejemu/v nepredvidenih razmerah zaradi bližajočih se poletnih mesecev. Skupne sprejemne zmogljivosti v Italiji zajemajo 111 081 mest po vsej državi, načrtuje pa se nadaljnje povečanje zmogljivosti s 3 498 dodatnimi mesti do konca leta za sprejem na prvi stopnji in 10 000 dodatnimi mesti za sprejem na drugi stopnji. Od 1. januarja do 26. februarja 2016 je število prošenj za mednarodno zaščito znašalo 14 754, število povezanih odločb pa 14 139, kar pomeni povečanje za 37,53 % oziroma za 145,72 % v primerjavi z istim obdobjem v lanskem letu.

Ukrepi za reševanje težav, povezanih s premestitvijo ranljivih prosilcev in mladoletnikov brez spremstva: v okviru ministrstva za pravosodje in ministrstva za notranje zadeve so potekala srečanja za obravnavo postopkov, ki bi omogočali premestitev mladoletnikov brez spremstva, vendar doslej še ni bil dokončno določen noben postopek.

2.3Ukrepi Komisije in agencij EU

Evropska komisija

Komisija je 17. marca skupaj z državami članicami, uradoma EASO in UNHCR ter organizacijo IOM organizirala 5. forum o preselitvi in premestitvi, da bi se predstavili in obravnavali izzivi in priporočila iz prvega poročila o premestitvi in preselitvi. Komisija še naprej vsaj enkrat mesečno pripravlja redna srečanja z uradniki za zvezo za Italijo oziroma Grčijo, da bi se pospešil postopek premestitve.

EASO

Ukrepi za pospešitev postopka premestitve: EASO je v okviru svojih prizadevanj za podporo grškemu azilnemu uradu začel pilotni projekt registracije, in sicer sprva v Atenah 15. marca 2016, 21. marca 2016 pa še v Solunu. Pri tem projektu strokovnjaki urada EASO grški azilni službi pomagajo pri registraciji oseb, ki bodo premeščene. Pilotni projekt se je 6. aprila 2016 začel še na tretji lokaciji, tj. v mestu Aleksandrupoli. EASO se z grškimi organi trenutno dogovarja tudi o izvajanju predregistracijskega postopka, da bi se izboljšal dostop do programa za premestitev tistih prosilcev za azil, ki so do njega upravičeni. UNHCR z grško azilno službo ravno tako razpravlja o zagotavljanju podobnih storitev.

V Italiji EASO nudi podporo z zagotavljanjem mobilnih enot, 15. in 16. marca 2016 pa je na Siciliji organiziral tudi prvo pilotno srečanje s civilno družbo za boljše usklajevanje z organizacijami civilne družbe.

Ukrepi za povečanje sprejemanja migrantov in zaupanja v program ter izogibanje umikanju prošenj: EASO je izvedel številna priporočila iz prvega poročila o premestitvi in preselitvi glede komunikacijskih dejavnosti. Na Facebooku je ustvaril stran o programu EU za premestitev v angleškem in arabskem jeziku, ki naj bi služila kot informacijska platforma za osebe, ki se zanimajo za premestitev, ter se uporabljala za predstavitev uspešnih primerov premestitve. Poleg obstoječega letaka s splošnimi informacijami o premestitvi je EASO pripravil še dva druga letaka, in sicer enega za osebe, ki bodo premeščene iz Grčije, in enega za osebe, ki bodo premeščene iz Italije. Prav tako je razvil splošni informativni paket z osnovnimi potrebščinami za prosilce v Grčiji in Italiji, ki bodo premeščeni. Trenutno pripravlja tudi komunikacijski paket o premestitvi za otroke in mobilno aplikacijo z vsebino informativnih letakov, namenjenih osebam v Italiji in Grčiji. EASO prav tako zaključuje orodje za oceno koristi otroka za namene premestitve ter sodeluje z italijanskimi in grškimi organi, da bi ga prilagodili nacionalnim razmeram.

3Preselitev

Na podlagi informacij, prejetih od sodelujočih držav članic, je bilo do 11. aprila 2016 preseljenih 5 677 ljudi v okviru programa za preselitev z dne 20. julija 2015 18 , in sicer v 15 držav preselitve (Avstrija, Belgija, Češka, Danska, Finska, Francija, Irska, Islandija, Italija, Lihtenštajn, Nemčija, Nizozemska, Norveška, Švica in Združeno kraljestvo). Večina držav, ki sodelujejo v programu, je navedla, da so bila njihova prizadevanja pri preselitvi osredotočena predvsem na Sirce v Jordaniji, Libanonu in Turčiji, vendar ne izključno na njih.

Medtem ko so se države članice v okviru sklepov z dne 20. julija 2015 dogovorile o dokaj obsežnem seznamu prednostnih regij, iz katerih bodo izvajale preselitve, naj bi glede na izjavo EU in Turčije z dne 18. marca 2016 19 večina preostalih približno 16 800 preselitev v okviru tega programa potekala iz Turčije.

Kot je bilo napovedano v izjavi EU in Turčije z dne 18. marca 2016, je bil ustanovljen mehanizem, ki naj bi vzpostavil zakonito pot za preselitev migrantov iz Turčije v EU ter nadomestil nedovoljeno in nevarno prečkanje meje, ki se ga migranti poslužujejo za prihod na grške otoke. EU in Turčija sta se dogovorili, da bo za vsakega Sirca, ki ga bo Turčija ponovno sprejela po nedovoljenem prihodu na grške otoke, iz Turčije preseljen en Sirec. Cilj mehanizma 1 : 1 je, da se nedovoljeni tokovi migrantov, ki v nevarnih razmerah prečkajo Egejsko morje, nadomestijo z urejenim in zakonitim postopkom preselitve.

Od 4. aprila 2016, ko se je mehanizem 1 : 1 začel uporabljati, je bilo 37 Sircev preseljenih v Nemčijo, 11 na Finsko in 31 na Nizozemsko.

Komisija je sodelovala z državami članicami in turškimi organi pri pospešenem sprejetju standardnih operativnih postopkov za izvajanje tistega dela mehanizma 1 : 1 s Turčijo, ki se nanaša na preselitev. V postopku sta tesno sodelovala tudi EASO in UNHCR. EU in Turčija naj bi standardne operativne postopke kmalu dokončno potrdili.

54 000 mest iz programa za premestitev za zakonite poti v EU

Komisija je 21. marca 2016 predložila predlog 20 , da bi se zagotovila dodatna mesta za preselitev ali druge oblike zakonitega sprejema migrantov iz Turčije s spremembo Sklepa Sveta (EU) 2015/1601 z dne 22. septembra o premestitvi prosilcev za mednarodno zaščito iz Italije in Grčije.

S predlagano spremembo bi se 54 000 mest, sprva predvidenih za premestitev, dalo na voljo za sprejem Sircev iz Turčije v EU prek preselitve, humanitarnega sprejema ali drugih zakonitih poti, kot so vizumi iz humanitarnih razlogov, štipendije, programi združitve družine ipd. 54 000 mest, ki so bila dana na voljo za zakonit sprejem, so trenutno nedodeljena rezerva za premestitev v skladu z obstoječim Sklepom Sveta. Države članice bi lahko od števila prosilcev, ki bodo premeščeni, odštele število Sircev, ki so jih zakonito sprejele na svoje ozemlje iz Turčije v okviru nacionalnih ali večstranskih programov za preselitev. To število zakonito sprejetih Sircev iz Turčije bi se prištelo k zavezam, izvedenim v okviru sklepov o preselitvi z dne 20. julija 2015. Pogajanja o predlagani spremembi so se v Svetu že začela in cilj je, da se čim prej zaključijo.

Pot k strukturiranemu sistemu EU za preselitev

Komisija je 6. aprila organizirala 6. forum o preselitvi in premestitvi, da bi se posvetovala z državami članicami, pridruženimi državami dublinske uredbe ter UNHCR in IOM o prihodnjem predlogu za strukturiran sistem EU za preselitev, ki je bil napovedan v sporočilu Komisije, sprejetem istega dne 21 .

Razprave so potekale glede opredelitve elementov, ki bi lahko bili del prihodnjega okvira EU za preselitev, skupnih postopkov in ureditev, ki bi se lahko preučili, načinov za zagotovitev pravične delitve odgovornosti za preselitev med državami članicami, okrepitve prizadevanj za preselitev na ravni celotne EU in vloge akterjev, kot so UNHCR, IOM in EASO.

Konferenca UNHCR o svetovni delitvi odgovornosti prek poti za sirske begunce

Komisar Dimitris Avramopulos se je udeležil srečanja na visoki ravni o svetovni delitvi odgovornosti prek poti za sirske begunce, ki ga je 30. marca organiziral UNHCR. Ob tej priložnosti je Komisija ponovno potrdila zavezanost EU temu, da prispeva k mednarodnim prizadevanjem pri odzivu na svetovne krize zaradi razseljevanja in spodbudi vse akterje mednarodne skupnosti, da povečajo svoja prizadevanja na tem področju.

Po podatkih UNHCR je bila konferenca razmeroma uspešna, saj so bile na svetovni ravni predložene zaveze za približno 185 000 mest za preselitev in druge načine zakonitega sprejema sirskih beguncev, kar pomeni povečanje glede na 178 000 zavez, ki so bile predložene pred konferenco. S tega vidika je bilo srečanje podlaga za vrh o velikih gibanjih beguncev in migrantov, ki bo potekal septembra 2016 na zasedanju Generalne skupščine ZN. Pričakuje se, da bodo države preselitve na vrhu ponudile nadaljnje konkretne in pomembne prispevke.

4Pot naprej

Na podlagi najnovejših razpoložljivih informacij naj bi bilo v Grčiji do premestitve upravičenih od 35 000 do 40 000 oseb, medtem ko se migracijski tokovi krepijo tudi v Italiji. Države članice premestitve morajo v celoti izvajati svoje obveznosti iz sklepov Sveta o premestitvi, da bi se zmanjšal pritisk na državi članici na prvi črti. Komisija zato države članice premestitve poziva, naj znatno povečajo svoja prizadevanja pri odzivu na izredne humanitarne razmere v Grčiji in preprečijo poslabšanje razmer v Italiji.

Evropski svet v svojih sklepih sistematično poziva k pospešitvi premestitve. Tem pozivom voditeljev držav ali vlad morajo slediti odločni ukrepi pristojnih nacionalnih služb na terenu.

Komisija je v svojem prvem poročilu o premestitvi in preselitvi navedla, da bi bilo treba do 16. aprila zaključiti vsaj 6 000 premestitev, do 16. maja pa 20 000. Komisija še vedno verjame, da je ta cilj mogoče doseči, če vse zainteresirane strani, zlasti države članice premestitve, pokažejo interes za uspešnost programa za premestitev ter skupaj in hitro ukrepajo.

Komisija bo še naprej spremljala izvajanje priporočil in ciljev iz prvega poročila o premestitvi in preselitvi ter si pridržuje pravico, da ukrepa, če države članice ne bodo izpolnjevale svojih obveznosti.

Hkrati morajo države članice izpolniti svoje zaveze na področju preselitve. Zlasti je pomembno, da se hitro zagotovi podpora za izvajanje sporazuma med EU in Turčijo. Komisija bo 20. aprila poročala o izvajanju navedenega sporazuma, vključno s prizadevanji za preselitev v okviru sporazuma.

 

(1)

COM(2016) 165 final.

(2)

Vir: Frontex po poročanju Grčije v okviru dnevnega poročila o zahodnobalkanski poti.

(3)

Vir: Frontex.

(4)

UNHCR trenutno pripravlja natančnejšo oceno. Po podatkih s portala urada je približno 65 % oseb, ki so od začetka leta 2016 prispele v Grčijo, Sircev in Iračanov. Do prejema uradnih podatkov se zato delež oseb, ki so upravičene do premestitve, v razmerju do vseh oseb, ki so obtičale, okvirno ocenjuje na 65 %. http://data.unhcr.org/mediterranean/country.php?id=83 .

(5)

Število prihodov v Italijo (skupno število, ne le število prihodov na žariščne točke) za navedeno obdobje (datum odkritja: od 16. marca do 9. aprila 2016) po podatkih iz aplikacije JORA (aplikacija za poročanje o skupnih operacijah) v okviru skupne operacije Triton 2016 (končno število potrjenih primerov z dne 11. aprila 2016).

(6)

  http://www.consilium.europa.eu/sl/press/press-releases/2016/03/18-eu-turkey-statement/ .

(7)

SN 38/16, 18.3.2016.

(8)

5 oseb na Finsko, 15 v Latvijo, 20 v Romunijo in 2 osebi v Bolgarijo.

(9)

29 oseb v Romunijo in 13 na Finsko. Poleg tega se za 18. april načrtuje prva premestitev iz Italije v Latvijo (8 oseb).

(10)

Irska je sprejela 26 zahtev Grčije za premestitev, Estonija 15, Luksemburg 37 in Češka 7.

(11)

Francija je sprejela 110–120 zahtev (predaje 123 oseb so načrtovane za 19. in 20. april), Nizozemska 96 in Portugalska 229.

(12)

Za Avstrijo velja začasna odložitev premestitve do 30 % prosilcev, ki so ji bili dodeljeni v skladu s Sklepom Sveta (EU) 2015/1601, zato lahko za eno leto odloži premestitev 1 065 oseb. Kljub temu bi morala premestiti preostale dodeljene prosilce (in za njih predložiti zaveze).

(13)

Člen 11 sklepov Sveta: „Ob pomoči Komisije lahko Italija sklene dvostranske dogovore z Islandijo, Lihtenštajnom, Norveško in Švico ter Grčija z Islandijo, Lihtenštajnom, Norveško in Švico o premestitvi prosilcev z ozemlja Italije oziroma Grčije na ozemlje navedenih držav. V navedenih dogovorih se ustrezno upoštevajo osrednji elementi tega sklepa, zlasti tisti, ki se nanašajo na postopek premestitve ter pravice in obveznosti prosilcev.“

(14)

Podatki za druge kategorije ranljivih prosilcev niso na voljo.

(15)

EASO je 5. oktobra 2015 objavil splošni razpis za 374 strokovnjakov, za zapolnitev teh mest pa je prejel samo 201 prijavo. Posebni razpisi so bili objavljeni na podlagi tega splošnega razpisa, opredeljujejo pa potrebe po posebnih profilih strokovnjakov za določeno časovno obdobje. Najnovejši razpis za strokovnjake (sprva za 400, nato popravljen na 472 strokovnjakov) je poseben razpis na podlagi sklepov z zasedanja Evropskega sveta z dne 17. in 18. marca, v katerih je navedeno, da je treba pokriti potrebe po strokovnjakih, povezane z nalogami glede dopustnosti, ki izhajajo iz izjave EU in Turčije.

(16)

Direktiva 2013/32/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. junija 2013 o skupnih postopkih za priznanje ali odvzem mednarodne zaščite (UL L 180, 29.6.2013, str. 60).

(17)

Trenutna zmogljivost programa subvencij UNHCR za najem je 3 600 mest.

(18)

 Dokument Sveta 11130/15 z naslovom „Sklepi predstavnikov vlad držav članic, ki so se sestali v okviru Sveta, o preselitvi 20 000 oseb, ki nedvomno potrebujejo mednarodno zaščito, v okviru večstranskih in nacionalnih shem“.

(19)

  http://www.consilium.europa.eu/sl/press/press-releases/2016/03/18-eu-turkey-statement/ .

(20)

COM(2016) 171 final.

(21)

COM(2016) 197 final.


Strasbourg, 12.4.2016

COM(2016) 222 final

PRILOGA

k

POROČILU KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, EVROPSKEMU SVETU IN SVETU

Drugo poročilo o premestitvi in preselitvi


Priloga 1: Premestitve iz Grčije do 11. aprila 2016

Država članica

Formalna zaveza 1

Dejansko premeščene osebe

Pravna zaveza iz sklepov Sveta

Avstrija 2

1 491

Belgija

100

2 415

Bolgarija

160

2

831

Hrvaška

594

Ciper

65

6

181

Češka

20

1 655

Estonija

38

7

204

Finska

170

111

1 299

Francija

970

242

12 599

Nemčija

40

37

17 209

Madžarska

988

Islandija

Irska

40

10

240

Latvija

56

6

295

Lihtenštajn

Litva

80

6

420

Luksemburg

70

30

309

Malta

24

6

78

Nizozemska

150

48

3 797

Norveška

Poljska

65

4 321

Portugalska

330

89

1 778

Romunija

385

15

2 572

Slovaška

652

Slovenija

30

349

Španija

150

6 647

Švedska 3

2 378

Švica

SKUPAJ

2 943

615

63 302

(1)

Poslano prek omrežja DubliNet v skladu s členom 5(2) Sklepa Sveta.

(2)

     Izvedbeni sklep Sveta (EU) 2016/408 z dne 10. marca 2016 o začasni odložitvi premestitve 30 % prosilcev, ki so Avstriji dodeljeni v skladu s Sklepom Sveta (EU) 2015/1601 o uvedbi začasnih ukrepov na področju mednarodne zaščite v korist Italije in Grčije.

(3)

     Predlog Komisije za popolno odložitev obveznosti Švedske iz sklepov o premestitvi za eno leto (COM(2015) 677 final); o njem še razpravljata Svet in Parlament.


Strasbourg, 12.4.2016

COM(2016) 222 final

PRILOGA

k

POROČILU KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, EVROPSKEMU SVETU IN SVETU

Drugo poročilo o premestitvi in preselitvi


Priloga 2: Premestitve iz Italije do 11. aprila 2016

Država članica

Formalna zaveza 1

Dejansko premeščene osebe

Pravna zaveza iz sklepov Sveta

Avstrija 2

462

Belgija

30

24

1 397

Bolgarija

90

471

Hrvaška

374

Ciper

15

139

Češka

10

1 036

Estonija

8

125

Finska

150

135

779

Francija

200

137

7 115

Nemčija

10

20

10 327

Madžarska

306

Islandija

Irska

20

360

Latvija

20

186

Lihtenštajn

Litva

30

251

Luksemburg

30

248

Malta

17

15

53

Nizozemska

50

50

2 150

Norveška

Poljska

35

1 861

Portugalska

388

92

1 173

Romunija

330

1 608

Slovaška

250

Slovenija

10

218

Španija

50

18

2 676

Švedska 3

50

39

1 388

Švica

30

SKUPAJ

1 573

530

34 953

(1)

Poslano prek omrežja DubliNet v skladu s členom 5(2) Sklepa Sveta.

(2)

     Izvedbeni sklep Sveta (EU) 2016/408 z dne 10. marca 2016 o začasni odložitvi premestitve 30 % prosilcev, ki so Avstriji dodeljeni v skladu s Sklepom Sveta (EU) 2015/1601 o uvedbi začasnih ukrepov na področju mednarodne zaščite v korist Italije in Grčije.

(3)

     Predlog Komisije za popolno odložitev obveznosti Švedske iz sklepov o premestitvi za eno leto (COM(2015) 677 final); o njem še razpravljata Svet in Parlament.


Strasbourg, 12.4.2016

COM(2016) 222 final

PRILOGA

k

POROČILU KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, EVROPSKEMU SVETU IN SVETU

Drugo poročilo o premestitvi in preselitvi


Priloga 3: Stanje izvajanja preselitve na dan 11. aprila 2016 v skladu s sklepi z dne 20. julija 2015
in mehanizmom 1 : 1 s Turčijo (v uporabi od 4. aprila 2016)

Država članica/pridružena država

Zaveze v okviru programa z dne 20. julija 2015

Skupno število preseljenih oseb v okviru programa z dne 20. julija 2015 in mehanizma 1 : 1 s Turčijo

Tretja država, iz katere se je izvedla preselitev

Avstrija

1 900

1 395 1

Libanon: 779; Jordanija: 442; Turčija: 173; Irak: 1

Belgija

1 100

212

Libanon: 204; Jordanija: 4; Turčija: 4

Bolgarija

50

0

Hrvaška

150

0

Ciper

69

0

Češka

400

52

Libanon: 32; Jordanija: 20

Danska

1 000

481

Libanon, Uganda

Estonija

20

0

Finska

293 2

74 3

Libanon; Turčija: 11 v okviru mehanizma 1 : 1 (nacionalni program)

Francija

2 375 4

72 5

Jordanija, Libanon

Nemčija

1 600

37

Turčija: 37 v okviru mehanizma 1 : 1

Grčija

354

0

Madžarska

0

0

Islandija

50

48

Libanon

Irska

520

258

Libanon

Italija

1 989

96 6

Libanon

Latvija

50

0

Lihtenštajn

20

20

Turčija

Litva

70

0

Luksemburg

30

0

Malta

14

0

Nizozemska

1 000

332

Libanon: 216; Jordanija: 2; Turčija: 36 (od teh 31 v okviru mehanizma 1 : 1); Maroko: 1; Etiopija: 8; Kenija: 69

Norveška

3 500

323 7

Jordanija, Libanon, Turčija

Poljska

900

0

Portugalska

191

0 8

Romunija

80

0

Slovaška

100 9

0

Slovenija

20

0

Španija

1 449

0

Država članica/pridružena država

Zaveze v okviru programa z dne 20. julija 2015

Skupno število preseljenih oseb do 8. aprila v okviru programa z dne 20. julija 2015

Tretja država, iz katere se je izvedla preselitev

Švedska

491

0 10

Švica

519

413

Libanon: 349;

Sirija (iraški in palestinski državljani): 64

Združeno kraljestvo

2 200

1 864 11

Jordanija, Libanon, Turčija, Egipt, Irak in druge države na podlagi humanitarnih potreb

SKUPAJ

22 504

5 677

(v okviru mehanizma 1 : 1 je bilo iz Turčije preseljenih skupaj 79 oseb, od teh 68 prek programa z dne 20 julija 2015)

(1)

     To število vključuje vse primere združitve družine in preselitve v okviru avstrijskega programa humanitarnega sprejema.

(2)

  To število je del nacionalne kvote Finske za leto 2016 (750 preselitev). 

(3)

     Skupno število 74 preselitev ne vključuje 11 Sircev, preseljenih iz Turčije v okviru mehanizma 1 : 1, saj je bilo teh 11 preselitev izvedenih prek finskega nacionalnega programa.

(4)

     To število je dodatno glede na nacionalno kvoto in predhodne zaveze Francije.

(5)

     Francija je že izbrala 477 oseb za preselitev iz Jordanije in Libanona, od katerih jih je bilo 72 že predanih.

(6)

     Aprila naj bi iz Libanona prispelo še dodatnih 181 Sircev.

(7)

     Norveška je že sprejela 1 500 oseb za preselitev, vendar vse še niso bile predane.

(8)

     Portugalska je že sprejela 12 oseb za preselitev iz Turčije, vendar te še niso bile predane.

(9)

     To število je dodatno glede na 149 Asircev, preseljenih iz Iraka v okviru nacionalnega programa, zunaj programa z dne 20. julija.

(10)

     Švedska je v letu 2015 preselila 1 900 oseb v okviru svojega nacionalnega programa, zunaj programa z dne 20. julija.

(11)

     V okviru obstoječih nacionalnih programov Združenega kraljestva za preselitev v letu 2015.