52008PC0778

Predlog direktiva Evropskega parlamenta in Sveta o navajanju porabe energije in drugih virov izdelkov, ki vplivajo na rabo energije, s pomočjo nalepk in standardiziranih podatkov o izdelku (prenovitev) {SEC(2008) 2862} {SEC(2008) 2863} /* KOM/2008/0778 končno - COD 2008/0222 */


[pic] | KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI |

Bruselj, 13.11.2008

COM(2008) 778 konč.

2008/0222 (COD)

Predlog

DIREKTIVA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

o navajanju porabe energije in drugih virov izdelkov, ki vplivajo na rabo energije, s pomočjo nalepk in standardiziranih podatkov o izdelku

(prenovitev)

(predložila Komisija){SEC(2008) 2862}{SEC(2008) 2863}

OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1. OZADJE PREDLOGA

- Namen

Cilj prenovitve Direktive Sveta 92/75/EGS z dne 22. septembra 1992 o navajanju porabe energije in drugih virov gospodinjskih aparatov s pomočjo nalepk in standardiziranih podatkov o izdelku in razveljavitve Direktive 79/530/EGS, v nadaljnjem besedilu: direktiva o energijskem označevanju ali DEO, je razširiti njeno področje uporabe, ki je sedaj omejeno na gospodinjske aparate, s čimer bi se označevanje z nalepkami uporabljalo za vse izdelke, ki vplivajo na rabo energije, vključno z gospodinjskim, komercialnim in industrijskim sektorjem, in nekatere izdelke, ki ne rabijo energije, kot so okna, ki imajo ob uporabi ali ko so vgrajena velik potencial za prihranek energije (prevozna sredstva so izključena). Pri tem upošteva splošni cilj, tj. zagotovitev prostega pretoka izdelkov in izboljšanje njihove energetske učinkovitost, s čimer prispeva k ciljem Skupnosti. Ti so okrepitev notranjega trga ter področja inovacij, konkurenčnosti EU, zaščite okolja in boja proti podnebnim spremembam. S tem bi se dopolnila obstoječa okoljska politika, kot je na področju rabe energije energijski in podnebni paket, ki ga je sprejela Komisija januarja 2008[1].

Nastala okvirna direktiva o označevanju z nalepkami, ki vključuje tudi določbe o javnih naročilih in spodbudah, bo ključni element integrirane trajnostne okoljske politike do izdelkov, spodbujala in pospeševala bo povpraševanje po boljših izdelkih ter pomagala potrošnikom pri ustreznejših izbirah.

Prenovitev direktive o energijskem označevanju je bila najavljena kot prednostna naloga akcijskega načrta za energetsko učinkovitost[2] in akcijskega načrta za trajnostno potrošnjo in proizvodnjo ter trajnostno industrijsko politiko (TPP/TIP)[3]. Zaključek TPP/TIP je, da je treba direktivo o energijskem označevanju spremeniti tako, da bo vključevala porabo/prihranke energije pri uporabi izdelka in druge zadevne in pomembne okoljske parametre izdelka.

Splošno ozadje

TPP/TIP je pokazala, da je zaradi ozkega področja uporabe direktive o energijskem označevanju (DEO) omejena njena sposobnost za nadaljnje blaženje podnebnih sprememb in pomoč pri doseganju cilja EU, tj. 20-odstotnega prihranka energije do leta 2020, ter ciljev glede trajnostne proizvodnje in potrošnje.

Veljavna DEO je okvir, ki pooblašča Komisijo (s pomočjo regulativnega odbora) za sprejem izvedbenih ukrepov glede označevanja določenih gospodinjskih aparatov[4]. DEO določa, da morajo trgovci na drobno za potrošnike na prodajnem mestu prikazati primerjalno nalepko z navedbo porabe energije gospodinjskih aparatov.

[pic]

Sistem označevanja, določen z DEO, zagotavlja potrošnikom uporabne in primerljive podatke o porabi energije (in drugih virov, kot je voda) gospodinjskih aparatov. S pomočjo tega sistema se lahko potrošniki odločijo za naložbo v učinkovitejše gospodinjske aparate z manjšimi tekočimi stroški, ki omogočajo prihranke, večje od razlike v ceni. DEO pomaga tudi proizvajalcem, da svoje izdelke umestijo na trg in izkoristijo prednosti naložbe v boljše in inovativnejše izdelke.

Študija ocene učinka je pokazala, da bi DEO omogočila večje prihranke energije in zmanjšala vplive na okolje, če bi se razširila na vse skupine izdelkov, ki vplivajo na rabo energije (to so izdelki, ki med uporabo vplivajo na porabo energije). Nekatere druge spremembe lahko nadalje povečajo učinkovitost DEO, kot sta možnost izvajanja okvira z uredbami in odločbami namesto direktivami in možnost določitve razredov učinkovitosti, na podlagi katerih države članice ne bi smele izvajati ukrepov spodbud ali javnih naročil.

Dodane so bile določbe o tržnem nadzoru, kot jih je že uvedla direktiva za okoljsko primerno zasnovo izdelkov.

Obstoječe določbe Skupnosti

Regulativni okvir Skupnosti glede označevanja izdelkov, ki vplivajo na rabo energije, je določen v DEO, ki v izvedbenih ukrepih vključuje zahteve za označevanje predvsem gospodinjskih aparatov. Ukrepi (t.i. „hčerinske direktive“) so sprejeti po regulativnem postopku komitologije (vložen je predlog za uvedbo okrepljenega pregleda s strani Parlamenta). V okviru DEO je Komisija že sprejela izvedbene direktive za 8 gospodinjskih aparatov (hladilnike, zamrzovalnike, pralne stroje, pomivalne stroje, sušilnike perila, svetilke, klimatske naprave in električne pečice).

DEO dopolnjuje obstoječe instrumente Skupnosti, kot je direktiva o okoljsko primerni zasnovi izdelkov (določa minimalne okoljske standarde), uredba Energy Star[5] (o neobveznem označevanju pisarniške opreme z energijskimi nalepkami) in uredba o znaku za okolje[6] (o neobvezni oznaki okoljske odličnosti, ki zajema vse okoljske vidike izdelkov v njihovem celotnem življenjskem ciklusu).

Usklajenost z drugimi politikami in pravili

Predlog je v celoti skladen s cilji sporočila in akcijskega načrta Komisije za trajnostno potrošnjo in proizvodnjo ter trajnostno industrijsko politiko, strategijo Evropske unije za trajnostni razvoj, lizbonsko strategijo, šestim okoljskim akcijskim programom Skupnosti[7], integrirano politiko do izdelkov[8] in strategijo o naravnih virih. Predlog prispeva tudi k drugim politikam, kot je politika informiranja in usposabljanja potrošnikov. Poleg tega je predlog v skladu s tekočim programom Komisije za poenostavitev z naslovom Bolje oblikovani predpisi: strategija za poenostavitev[9] in medinstitucionalnim sporazumom o boljši zakonodaji.

2. POSVETOVANJA Z ZAINTERESIRANIMI STRANMI IN OCENA UčINKA

- Posvetovanja

Na delavnici 8. februarja 2008 je potekalo posvetovanje z zainteresiranimi stranmi o pregledu DEO, med 20. decembrom 2007 in 22. februarjem 2008 pa je na spletni strani Komisije in zadevnih spletnih straneh na strežniku EUROPA potekalo javno posvetovanje o oceni učinka.

Rezultati posvetovanj so se upoštevali pri oceni učinka razširitve DEO.

- Zbiranje in uporaba izvedenskih mnenj

V podporo oceni učinka so bila uporabljena zunanja izvedenska mnenja Europe Economics, Fraunhofer-ISI z BSR Sustainability in FfE.

- Ocena učinka

Razširitev področja uporabe DEO je del akcijskega načrta za energetsko učinkovitost ter sporočila in akcijskega načrta TPP/TIP. Z revizijo so se preučile različne možnosti glede označevanja povečanega obsega izdelkov. Ocena učinka je pokazala, da bi lahko DEO v kombinaciji z direktivo o okoljsko primerni zasnovi izdelkov omogočila večje prihranke energije in zmanjšanje vplivov na okolje, če bi zajela vse skupine izdelkov, ki vplivajo na rabo energije. Razširitev bi lahko nadalje zmanjšala vplive podnebnih sprememb in v veliki meri prispevala k doseganju ciljev EU o energetski učinkovitosti.

Poročilo o oceni učinka torej analizira, ali se področje DEO lahko razširi, kako se lahko razširi in kakšne učinke bi lahko imela razširitev, pri čemer se zdi, da je označevanje izdelkov pravi politični instrument. Cilj poročila je torej določiti optimalno področje uporabe takšne razširitve. Glede na to, da je DEO okvirna direktiva, ki nima neposrednega učinka na izdelke, se lahko okoljski, gospodarski in socialni učinki izmerijo le za tiste izvedbene ukrepe, ki so bili sprejeti za določene izdelke v skladu z DEO.

V oceni učinka so se preučile naslednje možnosti:

1. področje uporabe se ne razširi in veljavna DEO se v celoti izvaja;

2. neregulativni ukrep;

3. sprememba DEO tudi z vključitvijo vseh izdelkov, ki vplivajo na rabo energije; ter

4. razveljavitev ELD in izvajanje označevanja z energijskimi nalepkami v okviru direktive o okoljsko primerni zasnovi izdelkov tudi z vključitvijo izdelkov, ki vplivajo na rabo energije.

Glede na oceno učinka bi lahko prva politična možnost (polno izvajanje veljavnega okvira) na podlagi obravnavanih prioritetnih gospodinjskih aparatov do leta 2020 omogočila prihranke energije v višini 22 Mtoe[10], kar je enako prihranku 65 Mt emisij CO2. Prednosti druge politične možnosti (neobvezni dogovori/zaveze) bi bile majhno upravno breme za podjetja in administracije, vendar bi bila v celoti odvisna od pripravljenosti sektorja, ki je zavrnil to možnost in dal prednost regulativnemu pristopu v skladu s členom 95 Pogodbe, ki zagotavlja enake konkurenčne pogoje. Tretja možnost, ki predvideva izvajanje v celoti veljavnega okvira in razširitev področja uporabe na vse izdelke, ki vplivajo na rabo energije, vključuje manjšo upravno obremenitev zaradi prenove, vendar bi prihranila približno 4 milijone EUR stroškov prenosa za vsak dopolnjen ali na novo sprejet izvedbeni ukrep (če se namesto direktiv uporabijo uredbe/odločitve) in bi lahko le na podlagi učinka treh prioritetnih skupin proizvodov, ki veljajo za primere, omogočila dodatne prihranke v višini približno 5 Mtoe, kar ustreza skupnemu prihranku 27 Mtoe do leta 2020, kar je enako zmanjšanju CO2 za približno 78 Mt. Četrta politična možnost, ki predvideva razveljavitev DEO in izvajanje označevanja z energijskimi nalepkami v okviru direktive o okoljsko primerni zasnovi izdelkov, bi lahko omogočila enake prihranke kot prejšnja politična možnost, vendar bi zaradi razlik v njuni naravi združitev obeh direktiv v enoten pravni instrument povzročila, da bi pravni okvir postal zapleten, namesto da bi se poenostavil. Dodatne prihranke bi omogočili drugi izdelki, ki še niso obravnavani v tej oceni učinka (obravnavani so na podlagi specifične ocene učinka), in uporaba energijske nalepke kot osnove za usklajena javna naročila in spodbude.

Razširjeno področje uporabe bo omogočilo uvedbo izvedbenih ukrepov za tiste izdelke, ki ne rabijo energije, imajo največji potencial za izboljšanje okoljske in energetske učinkovitosti in med uporabo prihranijo največ energije. Na podlagi veljavne direktive to ne bi bilo mogoče, saj je omejena na gospodinjske aparate, ki rabijo energijo. Izvedla se bo podrobna analiza ocen učinka, ki morajo biti opravljene za vsak izvedbeni ukrep.

Rezultat ocene učinka je, da je najboljša možnost izvajanje v celoti veljavnega okvira ali toliko bolj prenova, s katero bi se področje uporabe razširilo z gospodinjskih aparatov na vse izdelke, ki vplivajo na rabo energije.

3. PRAVNI ELEMENTI PREDLOGA

- Povzetek predlaganega ukrepa

Ta predlog razširja področje uporabe okvirne DEO, ki zajema le gospodinjske pripomočke, na vse izdelke, ki vplivajo na rabo energije. Tipi izdelkov, ki se bodo označevali z nalepkami, se bodo po posvetovanju z zainteresiranimi stranmi in izvedbi ocene učinka določili v izvedbenih ukrepih. Druge spremembe so povezane z možnostjo izvajanja okvira z uredbami ali odločbami namesto direktivami, pravno zaščito oznake Skupnosti pred morebitnimi zlorabami in možnostjo določitve razredov učinkovitosti, na podlagi katerih države članice ne bi smele izvajati spodbud ali javnih naročil.

- Pravna podlaga

Pravna podlaga tega predloga za prenovitev Direktive Sveta 92/75/EGS je člen 95 Pogodbe ES, ki določa načela za oblikovanje notranjega trga. DEO zagotavlja dokončno oblikovanje dobro delujočega notranjega trga z enakimi konkurenčnimi pogoji in brez tehničnih ovir za trgovino ter s prostim pretokom izdelkov, ki spadajo v njeno področje uporabe, ki izpolnjuje zahteve glede označevanja, določene v izvedbenih ukrepih, sprejetih v skladu s to direktivo.

- Načelo subsidiarnosti

Načelo subsidiarnosti se uporablja, če predlog ne spada v izključno pristojnost Skupnosti.

Države članice ne morejo zadovoljivo doseči ciljev predloga iz naslednjih razlogov:

Obvezni nacionalni sistemi označevanja bi ovirali trgovino znotraj Skupnosti, sektorju bi povzročili neupravičene stroške in ovirali prosti pretok blaga v Skupnosti.

Države članice so odgovorne za izvajanje zakonodaje Skupnosti o energetski učinkovitosti izdelkov in nadzoru trga. To vključuje regulativni postopek komitologije, v katerem so zastopane države članice.

Cilji se bodo lažje dosegli z ukrepom Skupnosti, in sicer iz naslednjih razlogov:

Delovanje na ravni Skupnosti je edini način za izpolnitev cilja predloga in hkrati zagotovitev, da so zahteve za dajanje izdelkov na trg enake v vseh državah članicah, s čimer se zagotovi prost pretok blaga v Skupnosti.

- Načelo sorazmernosti

Predlog je v skladu z načelom sorazmernosti zaradi naslednjih razlogov:

Ta predlog ne presega tistega, kar je potrebno za dosego cilja, in je zato v skladu z načelom sorazmernosti, kot je določeno v členu 5 Pogodbe.

Vključitev zahtev glede označevanja za vse izdelke, ki vplivajo na rabo energije, v predlog Direktive, zmanjšuje na minimum upravno in finančno breme Skupnosti in nacionalnih organov.

Morebitno povečanje povprečnih proizvodnih stroškov, kar lahko prizadene nekatere proizvajalce, se lahko prenese na uporabnike prek višjih cen izdelkov. Takšno povišanje cen odtehtajo koristi zaradi zmanjšanja škodljivih vplivov na okolje ter denarnega prihranka uporabnikov zaradi večje učinkovitosti izdelkov med uporabo in zmanjšanja tekočih stroškov.

- Izbira instrumentov

Predlagani instrument: prenovitev direktive. |

Predlagani instrument je v skladu z medinstitucionalnim sporazumom o boljši zakonodaji in možnostjo glede vključitve novih določb v okvir obstoječe zakonodaje Skupnosti. |

4. PRORAčUNSKE POSLEDICE

Ni vpliva na proračun Skupnosti. Upravni odhodki se krijejo z običajno letno dodelitvijo proračunskih sredstev.

5. DODATNE INFORMACIJE

- Nacionalne določbe

Države članice Komisiji sporočijo besedilo temeljnih predpisov nacionalnega prava, ki jih sprejmejo na področju, ki ga urejajo ta direktiva in njeni izvedbeni ukrepi.

- Evropski gospodarski prostor

Predlagani akt se nanaša na EGP in ga je zato treba razširiti na Evropski gospodarski prostor.

- Podrobna razlaga

V DEO je treba vnesti več znatnih sprememb v povezavi z razširitvijo njenega področja uporabe na vse izdelke, ki vplivajo na rabo energije, zato jo je treba zaradi jasnosti prenoviti[11]. Komisija poudarja, kako pomembno je, da se ne ovira tekočega izvajanja veljavne DEO s tem, da se predlagajo izključno spremembe, ki ne vplivajo na izvedbene ukrepe, ki se pripravljajo.

Spremembe se uvedejo v uvodne izjave in določbe DEO zato, da se upošteva razširitev področja uporabe na vse izdelke, ki vplivajo na rabo energije, in da se poveča učinkovitost Direktive.

V členu 1 se področje uporabe, ki je zajemalo gospodinjske aparate, razširi na izdelke, ki vplivajo na rabo energije, in vključuje seznam izdelkov, za katere se Direktiva ne uporablja.

V členu 2 sta uvedeni opredelitvi izdelkov, ki vplivajo na rabo energije, in standardnih podatkov o izdelku. Ti sta enaki opredelitvi v osnutku predloga razširitve Direktive za okoljsko primerno zasnovo izdelkov.

V členu 3 so določene odgovornosti držav članic in uvedene so določbe o preverjanju skladnosti izdelkov z zahtevami Direktive. Okrepljeno je izvajanje Direktive in vključena je določba o izmenjavi informacij med državami članicami (kot je določeno v direktivi za okoljsko primerno zasnovo izdelkov). Države članice morajo vsaki dve leti Komisiji predložiti poročilo o svojih izvajalnih dejavnostih in ravni skladnosti z Direktivo.

V členu 4 je jasno navedeno, da zahteve o podatkih veljajo tudi za vgrajene izdelke.

V členu 5 so pojasnjene odgovornosti dobaviteljev, da primerno prikažejo nalepke in za izdelke zagotovijo standardne podatke. Dodana je tudi nova določba, v skladu s katero mora biti tehnična dokumentacija na voljo v elektronski obliki, če tako zahtevajo organi tržnega nadzora držav članic.

V členu 6 so pojasnjene odgovornosti trgovcev na drobno, da primerno prikažejo nalepke in dajo na voljo standardne podatke o izdelku in drugo spremljevalno literaturo.

V členu 7 so zahteve glede označevanja razširjene na prodajo na daljavo.

V členu 8 so uvedene določbe o prostem pretoku izdelkov, ki so v skladu z veljavnim izvedbenim ukrepom.

V členu 9 so uvedene določbe o javnih naročilih v skladu z Direktivo 2004/18/ES[12] in spodbudah, povezanih z uvedbo energetsko učinkovitih izdelkov.

V členu 10 je bilo spremenjeno besedilo, tako da vključuje postopek odbora v skladu s Sklepom 1999/468/ES.

V členu 11 je vsebina izvedbenih ukrepov razširjena zaradi določitve splošnih meril za to, da se v izvedbene ukrepe vključijo, kjer je primerno, minimalni razredi za označevanje in druge zadevne ravni učinkovitosti za javna naročila in spodbude ter da se lahko določijo trajanje energijskega označevanja in elementi vsebine nalepke za oglaševanje prek sredstev prodaje na daljavo.

V členu 12 je dodana klavzula o kaznih za države članice v primeru, da kršijo določbe Direktive, v skladu s podobnimi določbami, ki se že uporabljajo na podlagi direktive o okoljsko primerni zasnovi izdelkov.

Člen 13 vključuje določbe o izvajanju prenove Direktive s strani držav članic in določa datum začetka njene uporabe.

Člen 14 razveljavlja Direktivo Sveta 92/75/EGS.

V Delu A Priloge I so navedene razveljavljena Direktiva in njene poznejše spremembe, v Delu B pa so navedeni roki za prenos v nacionalno zakonodajo.

Priloga II vsebuje korelacijsko tabelo.

ê 92/75/EGS (prilagojeno)

ð novo

2008/0222 (COD)

Predlog

DIREKTIVA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

o navajanju porabe energije in drugih virov gospodinjskih aparatov ð izdelkov, ki vplivajo na rabo energije, ï s pomočjo nalepk in standardiziranih podatkov o izdelku (prenovitev)

(besedilo velja za EGP)

EVROPSKI PARLAMENT IN SVET EVROPSKE UNIJE STA –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske gospodarske skupnosti in zlasti člena 100a √ 95 Õ Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Komisije[13],

ob upoštevanju mnenja Ekonomsko-socialnega odbora[14],

ob upoštevanju mnenja Odbora regij[15],

ob upoštevanju postopka, določenega v členu 251 Pogodbe[16],

ob upoštevanju naslednjega:

ò novo

(1) ker je bila Direktiva Sveta 92/75/EGS z dne 22. septembra 1992 o navajanju porabe energije in drugih virov gospodinjskih aparatov s pomočjo nalepk in standardiziranih podatkov o izdelku[17] bistveno spremenjena[18]. Ker so potrebne nadaljnje spremembe, bi jo bilo treba zaradi jasnosti prenoviti.

(2) ker je področje uporabe Direktive Sveta 92/75/EGS omejeno na gospodinjske aparate; akcijski načrt za trajnostno potrošnjo in proizvodnjo ter trajnostno industrijsko politiko[19] pa je pokazal, da bi razširitev področja uporabe Direktive na izdelke, ki vplivajo na rabo energije, lahko okrepila morebitne sinergije med obstoječimi zakonodajnimi ukrepi, predvsem z Direktivo Evropskega parlamenta in Sveta 2005/32/ES z dne 6. julija 2005 o vzpostavitvi okvira za določanje zahtev za okoljsko primerno zasnovo izdelkov, ki rabijo energijo, in o spremembi Direktive Sveta 92/42/EGS ter direktiv 96/57/ES in 2000/55/ES Evropskega parlamenta in Sveta[20] ter zagotovila dodatne prihranke energije in okoljske koristi.

ê 92/75/EGS uv. izjava 1 (prilagojeno)

ker bi bilo treba postopno sprejeti ukrepe za dokončno oblikovanje notranjega trga do 31. decembra 1992;

ê 92/75/EGS uv. izjava 2 (prilagojeno)

ker nekatere države članice že imajo svoje neobvezne sisteme za zagotavljanje podatkov o porabi energije gospodinjskih aparatov; ker je ena država članica formalno predlagala, da uvede svoj obvezni sistem označevanja, druge države članice pa razmišljajo o taki uvedbi; ker bi obstoj številnih obveznih državnih sistemov oviral trgovino med državami Evropske skupnosti;

ê 92/75/EGS Uv. izjava 3 (prilagojeno)

ker člen 130r Pogodbe zahteva preudarno in smotrno uporabo naravnih virov; ker je preudarna uporaba energije eden glavnih načinov za dosego tega cilja in za zmanjšanje onesnaževanja okolja;

ê 92/75/EGS Uv. izjava 4 (prilagojeno)

ð novo

(3) ker lahko zagotavljanje točnih, ustreznih in primerljivih podatkov o specifični porabi energije gospodinjskih aparatov ð izdelkov, ki vplivajo na rabo energije,ï vpliva na kupce ð končne uporabnike ï, da se odločijo za aparate ð izdelke ï, ki ð med uporabo ï porabijo ð ali posredno porabijo ï manj energije in ð drugih bistvenih virov ï, kar spodbuja proizvajalce, da sprejmejo ukrepe za zmanjšanje porabe aparatov ð energije in drugih bistvenih virov izdelkov ï, ki jih izdelujejo; √ker bi to moralo Õ to posredno spodbujati tudi učinkovito uporabo teh aparatov ð izdelkov ï; ker samo delovanje tržnih sil brez teh podatkov ne bo spodbudilo smotrne porabe energije ð in drugih bistvenih virov ï za te aparate ð izdelke ï;

ê 92/75/EGS uv. izjavi 5 in 6 (prilagojeno)

ð novo

(4) ker imajo podatki ključno vlogo pri delovanju tržnih sil in je zato treba uvesti enotno nalepko za vse aparate ð izdelke ï istega tipa, da bi se morebitnim kupcem zagotovili dodatni standardizirani podatki o stroških teh aparatov ð izdelkov ï, kar zadeva energijo in porabo drugih ð bistvenih ï virov, in da bi se sprejeli ukrepi, da bi se morebitnim kupcem ð končnim uporabnikom ï, ki ne vidijo razstavljenega aparata ð izdelka ï in tako nimajo priložnosti, da bi videli nalepko, prav tako zagotovili ti podatki ð ; zaradi učinkovitosti in uporabnosti mora biti nalepka takšna, da jo končni uporabnik zlahka prepozna, preprosta in jedrnataï;. ker je v ta namen treba porabo energije in druge podatke v zvezi s posameznim tipom aparata ð z izdelki ï izmeriti v skladu z usklajenimi standardi in metodami, uporabo teh standardov in metod pa je treba nadzorovati v fazi trženja;

ê 92/75/EGS uv. izjava 7 (prilagojeno)

ker je bil namen Direktive 79/530/EGS[21] podpreti te cilje za gospodinjske aparate; ker pa je bila sprejeta le ena izvedbena direktiva za električne pečice in je le malo držav članic uvedlo to nalepko; ker se je zato zdaj treba učiti iz pridobljenih izkušenj in okrepiti določbe zgoraj omenjene direktive; ker je zato treba nadomestiti Direktivo 79/530/EGS in pregledati Direktivo 79/531/EGS[22], ki se nanaša na te električne pečice, ter jo nato vključiti v pričujoči sistem;

ò novo

(5) ker morajo države članice spremljati upoštevanje te direktive s posebnim poudarkom na odgovornosti dobaviteljev in trgovcev;

ê 92/75/EGS uv. izjava 8 (prilagojeno)

ð novo

(6) ker bi popolnoma neobvezen sistem povzročil, da se samo nekateri aparati ð izdelki ï označujejo ali opremijo s standardnimi podatki o izdelku, pri čemer bi obstajala nevarnost, da bi to pri nekaterih kupcih ð končnih uporabnikih ï povzročilo zmedo; ker mora zato pričujoči sistem zagotoviti, da je z nalepko ð in standardnimi podatki za izdelke ï navedena poraba energije in ð drugih bistvenih virov ï za vse zadevne aparate ð izdelke ïin da so zagotovljeni standardni podatki za izdelke;

ê 92/75/EGS uv. izjava 9

ð novo

(7) ker gospodinjski aparati uporabljajo ð izdelki, ki vplivajo na rabo energije, med uporabo vplivajo na rabo ï veliko oblik energije, od katerih sta najpomembnejši elektrika in plin. ker mora zato ta direktiva načeloma zajemati aparate, ki uporabljajo ð izdelke, ki vplivajo na rabo energije in med uporabo vplivajo na rabo ï katereo koli oblikeo energije;

ê 92/75/EGS uv. izjava 10 (prilagojeno)

ker Direktiva Sveta 86/594/EGS z dne 1. decembra 1986 o emisijah hrupa, ki ga povzročajo gospodinjski aparati[23] določa, da je treba, kadar je primerno, na nalepkah za energijo navesti tudi hrup, ki ga povzroča aparat; ker je zato treba predvideti vključitev katerih koli drugih podatkov in nalepk, ki jih obravnavajo sistemi Skupnosti;

ê 92/75/EGS uv. izjava 11 (prilagojeno)

ð novo

(8) ker je √ bi bilo Õ treba v izvedbeni ukrep vključiti vključiti samo tiste tipe aparatov, katerih celotna ð izdelke, ki vplivajo na rabo energije in med uporabo znatno vplivajo na poraboï poraba energije je znatna in ki ponujajo zadostno podlago za večjo učinkovitost, vključiti v izvedbeni ukrep ð če lahko zagotovitev podatkov z nalepkami spodbudi končne uporabnike k nakupu učinkovitejših izdelkov ï;

ò novo

(9) ker v številnih državah članicah veljajo pravila o javnih naročil, ki naročnike obvezujejo k zagotovitvi energetsko učinkovitih izdelkov. Številne države članice so tudi uvedle ukrepe za spodbujanje energetsko učinkovitih izdelkov. Merila za določitev, ali so izdelki upravičeni do javnega naročila ali spodbud, se lahko med državami članicami zelo razlikujejo; Sklicevanje na razrede ali ravni učinkovitosti za določene izdelke v skladu z izvedbenimi ukrepi Direktive bi lahko zmanjšalo fragmentacijo javnih naročil in spodbud ter olajšalo sprejetje učinkovitih izdelkov;

(10) ker bi bilo treba pri oblikovanju določb o javnih naročilih iz izvedbenih ukrepov te direktive določiti sorazmeren prag za vrednost in količino javnih naročil z upoštevanjem upravnega bremena in sposobnosti držav članic za izvajanje pravil v zvezi z javnimi naročili;

(11) ker lahko spodbude, ki jih morda zagotovijo države članice za uveljavljanje učinkovitih izdelkov, predstavljajo državno pomoč. Ta direktiva ne vpliva na izid prihodnjih postopkov glede državnih pomoči, ki bi se lahko začeli v skladu s členoma 87 in 88 Pogodbe;

(12) ker spodbujanje energetsko učinkovitih izdelkov z označevanjem z nalepkami, javnimi naročili in spodbudami, ne sme škoditi njihovi splošni okoljski učinkovitosti;

(13) ker je treba ukrepe, potrebne za izvajanje te direktive, sprejeti v skladu s Sklepom Sveta 1999/468/ES z dne 28. junija 1999 o določitvi postopkov za uresničevanje Komisiji podeljenih izvedbenih pooblastil[24];

(14) ker je treba Komisijo pooblastiti za sprejetje izvedbenih ukrepov v zvezi z navajanjem porabe energije in drugih virov izdelkov, ki vplivajo na rabo energije, s pomočjo nalepk in standardiziranih podatkov o izdelku. Ker so navedeni ukrepi splošnega obsega in so namenjeni spreminjanju nebistvenih določb te direktive z njeno dopolnitvijo, se sprejmejo v skladu z regulativnim postopkom s pregledom iz člena 5a Sklepa 1999/468/ES;

(15) ker mora biti obveznost prenosa te direktive v nacionalno zakonodajo omejena na tiste določbe, v katere so bile vnesene velike spremembe v primerjavi s prejšnjo direktivo; ker je obveznost prenosa nespremenjenih določb določena s prejšnjo direktivo;

(16) ker ta direktiva ne sme posegati v obveznosti držav članic v zvezi z roki za prenos v nacionalno zakonodajo in izvajanje direktive, ki so določeni v Delu B Priloge I.

ê 92/75/EGS (prilagojeno)

ð novo

SPREJELA NASLEDNJO DIREKTIVO:

Člen 1

√ Področje uporabe Õ

1. Namen te direktive je omogočiti ð Ta direktiva določa okvir za ï uskladitev nacionalnih ukrepov v zvezi s priobčitvijo ð z informacijami za končnega uporabnika ï, zlasti z nalepkami in podatki o izdelku, podatkov o poraboi energije ter drugih ð bistvenih ï virov in dodatnih podatkov v zvezi z določenimi tipi gospodinjskih aparatov ð z izdelki, ki vplivajo na rabo energije ï, s čimer se kupcem ð končnim uporabnikom ï omogoči, da izberejo energetsko učinkovitejše aparate ð izdelke ï.

2. Ta direktiva velja za ð izdelke, ki vplivajo na rabo energije in med uporabo znatno vplivajo na porabo energije, in kjer je to ustrezno, na druge bistvene vire ï naslednje tipe gospodinjskih aparatov, tudi kadar se prodajajo v negospodinjske namene.:

1. hladilniki, zamrzovalniki in njihove kombinacije,

2. pralni stroji, sušilniki perila in njihove kombinacije,

3. pomivalni stroji,

4. pečice,

5. grelniki vode in hranilniki tople vode,

6. svetlobni viri,

7. klimatske naprave.

2. Seznam v tem členu se lahko razširi z dodatnimi tipi gospodinjskih aparatov v skladu s členom 9(b).

ê 92/75/EGS (prilagojeno)

ð novo

3. Ta direktiva se ne uporablja za:

ð (a) rabljene izdelke; ï

ð (b) potniška ali tovorna prevozna sredstva; ï

(c) opozorilno tablico ali njej ustrezno tablico, ki je pritrjena na take aparate ð izdelke ï zaradi varnosti.

Člen 2

√ Opredelitve Õ

4. V tej direktivi:

- ðizdelek, ki vpliva na rabo energije, v nadaljevanju: izdelek: pomeni vsak izdelek, ki med uporabo vpliva na rabo energije in je dan v promet ter/ali se uporablja v Skupnosti, vključno z deli, namenjenimi vključitvi v izdelke, ki vplivajo na rabo energije in ki jih zajema ta direktiva ter so dani v promet in/ali se uporabljajo kot posamezni deli, namenjeni končnim uporabnikom, in katerih okoljsko učinkovitost se lahko oceni neodvisno ï .

- ðstandardni podatki o izdelku: pomenijo standardno preglednico podatkov v zvezi z izdelkom, ï

- drugi bistveni viri: so voda, kemikalije ali katera koli druga snov, ki jo aparat ð izdelek ï porabi pri normalnem delovanju,

- dodatne informacije: pomenijo druge podatke o ð učinkovitosti in ï lastnostih aparata ð izdelka ï v zvezi z njegovo porabo energije ali o drugih bistvenih virovih ali tistih, ki pomagajo oceniti njegovo porabo energije ali drugih bistvenih virov,

- pomembni okoljski vidiki: pomenijo tiste vidike, ki so opredeljeni kot pomembni za izdelek, ki vpliva na rabo energije, v izvedbenem ukrepu, sprejetem v skladu z Direktivo 2005/32/ES v zvezi z navedenim izdelkom.

- trgovec: pomeni prodajalca na drobno ali drugo osebo, ki gospodinjske aparate ð izdelke ï prodaja, oddaja v najem, ponuja na obroke ali razstavlja za končnega uporabnika,

- dobavitelj: pomeni proizvajalca ð , uvoznika ï ali njegovega pooblaščenega zastopnika v Skupnosti, ali osebo, ki prodaja izdelek na trgu Skupnosti,

- podatkovna kartica : pomeni standardno preglednico podatkov, ki se nanašajo na zadevni aparat,

5. Za modele aparatov, katerih proizvodnja je prenehala pred začetkom veljave ustrezne izvedbene direktive, ali za rabljene aparate ni obvezna oprema z nalepko in standardnimi podatki o izdelku.

ê 92/75/EGS (prilagojeno)

ð novo

Člen 73

√ Odgovornosti držav članic Õ

1. Države članice sprejmejo vse potrebne ukrepe, da bi zagotovile, da:

(a) vsi dobavitelji in trgovci, ki imajo sedež na njihovem ozemlju, izpolnjujejo svoje obveznosti ð iz členov 5 in 6 ï te direktive;

(b) ðza izdelke, ki jih zajema ta direktiva, ï je prepovedano √ prikazovanje drugih nalepk, znakov, simbolov ali napisov, ki niso skladni z zahtevami te direktive in ustreznih izvedbenih Õ direktiv ð ukrepov ï, √ če tako prikazovanje lahko zmede končne uporabnike Õ ð v zvezi s porabo energije in, kjer je ustrezno, drugih bistvenih virov ï;

(c) uvedbo sistema nalepk in standardnih podatkov o izdelku, ki zadevajo porabo energije, spremljajo izobraževalne in promocijske informativne akcije, katerih cilj je spodbuditi zasebne potrošnike ð končne uporabnike ï, da odgovorneje porabljajo energijo;

ò novo

(d) se sprejmejo primerni ukrepi za spodbuditev organov, pristojnih za izvajanje te direktive, da med seboj sodelujejo in drug drugemu zagotovijo podatke, s čimer bodo pomagali pri delovanju te direktive;se pri upravnem sodelovanju in izmenjavi podatkov v čim večji meri uporabljajo elektronska sredstva za komuniciranje in zadevni programi Skupnosti; Takšno sodelovanje zagotavlja varnost in zaupnost obdelovanja in zaščite občutljivih podatkov, zagotovljenih v okviru navedenega postopka, kjer je potrebno. Komisija sprejme primerne ukrepe, s katerimi bo spodbudila sodelovanje med državami članicami, predvideno v tem členu, in k njemu prispevala.

2. Če država članica ugotovi, da izdelek ne izpolnjuje vseh zadevnih zahtev iz te direktive in njenih izvedbenih ukrepov v zvezi z nalepkami in standardnimi podatki o izdelku, mora dobavitelj zagotoviti skladnost izdelka z navedenimi zahtevami v skladu s pogoji, ki jih določi država članica.

Če so dokazi, da izdelek ni v skladu z zahtevami, zadostni, morajo zadevne države članice sprejeti potrebne preventivne ukrepe.

Kadar se neskladnost nadaljuje, država članica sprejme odločitev o omejitvi ali prepovedi dajanja v promet in/ali v uporabo zadevnega izdelka, ali zagotovi, da se ga umakne s trga. V primeru, da se izdelek umakne s trga ali da se prepove uvajanje izdelka na trg, se o tem takoj obvesti Komisijo in druge države članice.

3. Države članice Komisiji vsaki dve leti predložijo poročilo, v katerem podrobno navedejo izvajalne dejavnosti in raven upoštevanja Direktive na njihovem ozemlju.

Komisija lahko določi podrobnosti o skupni vsebini teh poročil. Ti ukrepi, ki so namenjeni spremembi nebistvenih določb te direktive z njenim dopolnjevanjem, se sprejmejo v skladu z regulativnim postopkom s pregledom iz člena 10(2).

ê 92/75/EGS (prilagojeno)

ð novo

Člen 24

√ Zahteve v zvezi s podatki Õ

ðDržave članice zagotovijo, da: ï

(1) 1. Kupca je treba o so ð končni uporabniki o ï podatkih v zvezi s porabo električne energije, drugih oblik energije in drugih bistvenih virov ter o dodatnih podatkih v skladu z izvedbenimi ukrepi v skladu s to direktivo, √ obveščeni Õ opozoriti s standardnimi podatki o izdelku in z nalepko, ki se nanaša na gospodinjske aparate ð izdelke ï, ki se dajo v prodajo, najem, nakup s posojilom ali se razstavijo za končne uporabnike ð neposredno ali posredno preko sredstev za prodajo na daljavo, vključno z internetom ï;.

2. Podrobnosti v zvezi z nalepko in standardnimi podatki o izdelku se določijo z direktivami v zvezi z vsakim tipom aparata, ki se sprejmejo v skladu s členom 9 te direktive.

ð (2) podatki iz odstavka 1 se zagotovijo za vgrajene izdelke le, če tako zahteva veljavni izvedbeni ukrep; ï

3. Uredi se tehnična dokumentacija, ki zadostuje za oceno točnosti podatkov, ki jih vsebujeta nalepka in standardni podatki o izdelku. Tehnična dokumentacija vsebuje:

- splošen opis izdelka,

- rezultate opravljenih projektnih izračunov, kadar so ustrezni,

- poročila o preskusih, kadar so razpoložljiva, skupaj s preskusi, ki jih opravijo ustrezne priglašene organizacije, kakor je določeno z drugimi zakoni Skupnosti,

- enake podatke za modele, kadar vrednosti izhajajo iz vrednosti, pridobljene za podobne modele.

4. Dobavitelj uredi tehnično dokumentacijo, opisano v odstavku 3. V ta namen lahko uporabi dokumentacijo, ki se že zahteva na podlagi ustrezne zakonodaje Skupnosti. Dobavitelj daje v petih letih po izdelavi zadnjega izdelka to dokumentacijo na razpolago za pregledovanje.

Člen 35

√ Odgovornost dobaviteljev Õ

ðDržave članice zagotovijo, da: ï

(1) 1.Vsi dobavitelji, ki dajejo v promet ali ð začnejo z uporabo ï gospodinjske aparate, določene v ð izdelkov, ï √ ki jih zajema Õ izvedbenih direktivah ð ukrep ï, morajo zagotovijoti nalepko ð in standardne podatke o izdelku ï v skladu s to direktivo ð in izvedbenim ukrepom ï. Uporabljene nalepke morajo biti v vseh pogledih skladne s to direktivo in z izvedbenimi direktivami.

ê 92/75/EGS, čl. 2 (prilagojeno)

ð novo

(2) 3. √dobavitelji uredijo Õ Uredi se tehničnoa dokumentacijoa, ki zadostuje za oceno točnosti podatkov, ki jih vsebujeta nalepka in standardni podatki o izdelku. Tehnična dokumentacija vsebuje:

(a) splošen opis izdelka,

(b) rezultate opravljenih projektnih izračunov, kadar so ustrezni,

(c) poročila o preskusih, kadar so razpoložljiva, skupaj s preskusi, ki jih opravijo ustrezne priglašene organizacije, kakor je določeno z drugimi zakoni Skupnosti,

(d) enake podatke ð sklice, ki omogočajo identifikacijo ï za modelove, kadar ð se uporabijo ï vrednosti izhajajo iz vrednosti, pridobljene za podobne modele.

4.Dobavitelj uredi tehnično dokumentacijo, opisano v odstavku 3. V ta namen lahko √ dobavitelji Õ uporabijo dokumentacijo, ki se že zahteva na podlagi √ je že urejena v skladu z zahtevami iz Õ ustrezne zakonodaje Skupnosti.

(3) dobavitelji dajoe v petih letih po izdelavi zadnjega ð zadevnega ï izdelka to √ tehnično Õ dokumentacijo na razpolago za pregledovanje.

ðNa zahtevo dajo dobavitelji organom tržnega nadzora držav članic in Komisiji na razpolago elektronsko različico tehnične dokumentacije.ï

ê 92/75/EGS, čl. 4 (prilagojeno)

(4) (b) dobavitelj brezplačno zagotovi potrebne nalepke trgovcem, navedenih v odstavku (a). Dobavitelji lahko sami izberejo svoj sistem za dobavo nalepk. Kadar pa trgovec pošlje zahtevo za nalepke, mora dobavitelj zagotoviti, da se zahtevane nalepke pravočasno dobavijo. √v zvezi z označevanjem z nalepkami in podatki o izdelku dobavitelji trgovcem brezplačno zagotovijo potrebne nalepke. Õ

√Brez poseganja v izbiro sistema za dobavo nalepk dobaviteljev, ti na zahtevo trgovcev pravočasno dobavijo nalepke. Õ

ê 92/75/EGS (prilagojeno)

ð novo

(5) 2.razen nalepk dobavitelji ð za vsak izdelek ï zagotovijo tudi standardne podatke o izdelku.

(6) Te √ dobavitelji vključijoÕ standardne podatke o izdelku vsebujejo vsi √ v vse Õ prospektei o izdelkih. Kadar dobavitelj ne zagotovi teh prospektov √ o izdelku Õ, mora zagotoviti standardne podatke o izdelku z drugo literaturo, ki je priložena aparatu ð izdelku ï.Uporabljeni standardni podatki o izdelku morajo biti v vseh pogledih skladni s to direktivo in z izvedbenimi direktivami.

(7) 3.dobavitelji so odgovorni za točnost nalepke in standardnih podatkov o izdelku, ki jih zagotavljajo.

(8) 4.za dobaviteljea se domneva √ velja Õ, da soje odobrili objavo podatkov, ki jih vsebujejo nalepka ali standardni podatki o izdelku.

Člen 46

√ Odgovornosti trgovcev Õ

ò novo

Države članice zagotovijo, da:

(1) trgovci jasno prikažejo nalepke in standardne podatke o izdelku vključijo v prospekt o izdelku ali drugo literaturo, ki je priložena izdelku in se proda končnemu uporabniku,

ê 92/75/EGS (prilagojeno)

ð novo

(2) v zvezi z Ooznačevanjem in podatki o izdelkih, veljajo naslednje določbe:(a) kadarkoli je aparat ð izdelek ï, določen v izvedbenemi direktivi ð ukrepu ï , razstavljen, trgovci pritrdijo ustrezno nalepko v ustrezni jezikovni različici na jasno vidno mesto, ki je določeno v ustreznemi izvedbenemi direktivi ð ukrepu ï.;

(b) dobavitelj brezplačno zagotovi potrebne nalepke trgovcem, navedenih v odstavku (a). Dobavitelji lahko sami izberejo svoj sistem za dobavo nalepk. Kadar pa trgovec pošlje zahtevo za nalepke, mora dobavitelj zagotoviti, da se zahtevane nalepke pravočasno dobavijo.

Člen 57

√ Prodaja na daljavo Õ

Kadar so ustrezni aparati ð izdelki ï ponujeni v prodajo, najem ali nakup na obroke po pošti, s kataloško prodajo √, prek interneta Õ ali na kak drug način, kar pomeni, da se od morebitnega kupca √ končnega uporabnika Õ ne more pričakovati, da vidi razstavljen aparat ð izdelek ï, se v izvedbenih direktivah ð ukrepih ï poskrbi za zagotovitev, da imajo morebitni kupci ð končni uporabniki ï na razpolago bistvene podatke, navedene na nalepki ali √ in Õ v standardnih podatkih o izdelku, preden ð izdelek ï kupijoaparat.

ê 92/75/EGS (prilagojeno)

ð novo

Člen 8

√Prosti pretok Õ

1. Kadar so izpolnjene določbe iz te direktive in izvedbenih direktiv, Ddržave članice ne prepovejo, niti ne omejijo ð ali ovirajo ï dajanja na trg gospodinjskih aparatov ð izdelkov ï, ki jih zajema ð veljavni ï izvedbenia direktiva ð ukrep in ki so v skladu z njimï, na trg.

2. ð Za ï dDržave članice domnevajo ð velja ï, da nalepke in standardni podatki o izdelku ustrezajo določbam te direktive in izvedbenih direktiv ð ukrepov ï, dokler nimajo dokaza o nasprotnem. √ Države članice lahko Õ oOd dobavitelja lahko zahtevajo, da pošlje √ zagotovi Õ dokazila v skladu s členom 52(3) v zvezi s točnostjo podatkov, ki jih vsebujejo njihove nalepke in standardni podatki o izdelku, kadar upravičeno dvomijo o njihovi točnosti.

ò novo

Člen 9

Javna naročila in spodbude

1. Naročniki, ki sklenejo javna naročila blaga, gradenj ali storitev iz Direktive 2004/18/ES Evropskega parlamenta in Sveta[25], ki niso izvzeta v skladu s členoma 12 in 18 navedene direktive, ne smejo nabaviti izdelkov, ki ne dosegajo minimalnih ravni zmogljivosti, določenih z veljavnim izvedbenim ukrepom.

2. Merila za določitev minimalnih ravni zmogljivosti za javna naročila v izvedbenih ukrepih so naslednja:

(a) stroškovna učinkovitost v zvezi z javnimi financami;

(b) primernost izdelkov za javna naročila;

(c) sposobnost za spodbuditev preobrazbe trga tako, da bo vključeval učinkovitejše izdelke;

(d) potreba po zagotovitvi zadovoljive ravni konkurence.

3. Odstavek 1 velja za pogodbe, katerih ocenjena vrednost brez davka na dodano vrednost (DDV) znaša 15 000 EUR ali več. Izvedbeni ukrepi lahko določijo prag z višjo vrednostjo od 15 000 EUR brez DDV z upoštevanjem običajnih nakupnih cen in količine.

4. Države članice ne zagotovijo ukrepov za spodbude za izdelke, ki ne dosegajo minimalnih ravni učinkovitosti, določenih v veljavnem izvedbenem ukrepu.

5. Ko države članice javno zagotovijo spodbude za izdelke, določijo ravni učinkovitosti z razredi, kot so določeni v veljavnem izvedbenem ukrepu.

ê 92/75/EGS

Člen 9

Ukrepi v zvezi z uvedbo in delovanjem sistema se sprejmejo in prilagodijo tehničnemu napredku v skladu s postopkom, opisanim v členu 10. Ti ukrepi so:

(a) izvedbene direktive;

(b) dodajanje nadaljnjih gospodinjskih aparatov v seznam iz člena 1(1), kadar se lahko dosežejo znatni energetski prihranki.

ê 1882/2003 čl. 3 in Priloga III.32 (prilagojeno)

Člen 10

√Postopek odbora Õ

1. Komisiji pomaga odbor.

2. Pri sklicevanju na ta odstavek se uporabita člena 5 in 7 Odločbe 1999/468/ES[26] ob upoštevanju določb iz člena 8 Odločbe.

Rok, ki ga določa člen 5(6) Sklepa 1999/468/ES, je tri mesece.

3. Odbor sprejme svoj poslovnik.

ò novo

1. Komisiji pomaga odbor.

2. Pri sklicevanju na ta odstavek se uporabi člen 5a(1) do (4) in člen 7 Sklepa 1999/468/ES ob upoštevanju določb člena 8 Sklepa.

ê 92/75/EGS (prilagojeno)

Člen 1211

√ Izvedbeni ukrepi Õ

ò novo

1. Podrobnosti o nalepki in standardnih podatkih o izdelku so določene v izvedbenih ukrepih. Navedeni izvedbeni ukrepi, namenjeni spremembi nebistvenih določb te direktive z njenim dopolnjevanjem, se sprejmejo v skladu z regulativnim postopkom s pregledom iz člena 10(2) za vsak tip izdelka v skladu s tem členom.

Če izdelek izpolnjuje merila, navedena v odstavku 2, se vključi v izvedbeni ukrep v skladu z odstavkom 4.

Na podlagi določb izvedbenih ukrepov v zvezi s podatki na nalepki in standardnimi podatki o izdelku glede porabe energije in drugih bistvenih virov med uporabo se lahko končni uporabniki odločajo o nakupu na podlagi zadovoljivih podatkov, organi tržnega nadzora pa preverijo, ali so izdelki v skladu z zagotovljenimi podatki.

Če izvedbeni ukrep vsebuje določbe v zvezi z energetsko učinkovitostjo in porabo bistvenih virov izdelka, mora biti z obliko in vsebino nalepke poudarjena energetska učinkovitost izdelka.

2. Merila iz odstavka 1 so naslednja:

(a) z upoštevanjem večine najnovejših podatkov, ki so na voljo, in količine izdelkov, danih na trg, imajo izdelki veliko zmožnost za prihranek energije in, kjer je primerno, drugih bistvenih virov;

(b) med izdelki, ki so na trgu in so enakovredni po učinkovitosti, so izjemno velike razlike med zadevnimi ravnmi učinkovitosti;

(c) Komisija upošteva zadevno zakonodajo in samourejevalne ukrepe Skupnosti, kot so neobvezni dogovori, ki naj bi cilje politike izpolnili hitreje in z manjšimi stroški kot obvezujoče zahteve;

3. Komisija pri pripravi osnutka izvedbenege ukrepa:

(a) upošteva okoljske parametre iz dela 1 Priloge I k Direktivi 2005/32/ES, ki so opredeljeni kot pomembni v zadevnem izvedbenem ukrepu iz Direktive 2005/32/ES in bi jih moral končni uporabnik poznati, ko izdelek uporablja;

(b) oceni vpliv ukrepa na okolje, končne uporabnike in proizvajalce ter MSP na področju konkurenčnosti, tudi zunaj Skupnosti, inovacije, dostop do trga ter stroške in koristi;

(c) organizira posvetovanja z zainteresiranimi stranmi;

(d) določi datum(-e) uveljavitve, morebitne postopne ali prehodne ukrepe ali obdobja in pri tem posebej upošteva možne vplive na MSP ali na določene skupine izdelkov, ki jih izdelujejo predvsem MSP.

ê 92/75/EGS (prilagojeno)

ð novo

4. Izvedbenie direktive ð ukrepi ï podrobno določajo √ predvsem Õ:

(a) natančno definicijo obravnavanihega tipova aparata ð izdelkov ï;

(b) merilne standarde in postopke, ki jih je treba uporabiti za pridobitev podatkov, navedenih v členu 1(1);

(c) podrobnosti o tehnični dokumentaciji, ki jo zahteva člen 2(3)5;

(d) obliko in vsebino nalepke, navedene v členu 24, ki mora imeti, kolikor je mogoče, enotne oblikovne značilnosti √ za vse skupine izdelkov Õ;

(e) mesto, kamor se nalepka pritrdi na aparat ð razstavljen izdelek ter podatki in način, kako se zagotovijo nalepka in/ali podatki v primeru ponudb za prodajo, kot določa člen 7 ï. Kadar je primerno, lahko √ izvedbeni ukrepi Õ določajo, da se nalepka pritrdi ð na izdelek ï ali natisne na embalažo ð , ali podrobnosti zahtev za tiskanje nalepk v katalogih ter njihovo uporabo pri prodaji na daljavo in prek interneta ï;

(f) vsebino, in po potrebi, velikost ter druge podrobnosti v zvezi s standardnimi podatki o izdelku ali drugimi podatki, določenimi v členihu 3 4 in 5(23). Podatke z nalepke morajo zajemati tudi standardni podatki o izdelku;

ò novo

(g) podatke, ki jih je treba zagotoviti pri ponudbah za prodajo, ki jo obravnava člen 5, in način njihove zagotovitve.

(g) za zadevne izdelke minimalne ravni učinkovitosti in, kadar je primerno, prag, ki je višji od 15 000 EUR brez DDV za namene člena 9(1) in (3);

(h) za zadevne izdelke minimalne ravni učinkovitosti za namene člen 9(4);

(i) določeno vsebino nalepke za oglaševanje, ki mora biti čitljiva in vidna, vključno z, kadar je primerno, energijskim razredom in drugimi zadevnimi ravnmi učinkovitosti zadevnega izdelka;

(j) trajanje razvrstitve nalepk, kadar je primerno;

(k) raven točnosti podatkov na nalepki in standardnih podatkov o izdelku;

(l) datum za ocenitev in morebitno revizijo izvedbenega ukrepa z upoštevanjem hitrosti tehnološkega napredka.

Člen 12

Kazni

Države članice določijo pravila o kaznih, ki se uporabljajo pri kršitvah nacionalnih določb, sprejetih v skladu s to direktivo in izvedbenimi ukrepi, ter sprejmejo ukrepe, ki so potrebni za zagotovitev njihovega izvajanja. Tako predpisane kazni so učinkovite, sorazmerne in odvračilne. Države članice Komisijo uradno obvestijo o teh določbah najpozneje do datuma iz člena 13(1) ter jo nemudoma uradno obvestijo o kakršnih koli naknadnih spremembah, ki vplivajo nanje.

ê 92/75/EGS (prilagojeno)

Člen 13

Direktiva 79/530/EGS se razveljavi z učinkom od 1. januarja 1994.

Direktiva 79/531/EGS velja za izvedbeno direktivo za električne pečice; vendar se lahko države članice vzdržijo obvezne uvedbe prej omenjene direktive do datuma, določenega v revidirani izvedbeni direktivi za pečice, sprejeti v skladu s postopkom, določenim v členu 10.

Člen 1413

√PrenosÕ

1. Države članice sprejmejo določbe, potrebne za uskladitev s to direktivo, do 1. julija 1993. O teh ukrepih takoj obvestijo Komisijo.

Te ukrepe uveljavijo najpozneje do 1. januarja 1994.

2. Države članice se v sprejetih ukrepih sklicujejo na to direktivo ali pa sklic nanjo navedejo ob njihovi uradni objavi. Način sklicevanja določijo države članice.

3. Države članice predložijo Komisiji besedila temeljnih predpisov domače zakonodaje, sprejetih na področju, ki ga ureja ta direktiva.

1. Države članice najpozneje do [*[27]] sprejmejo zakone, predpise in upravne določbe, potrebne za uskladitev s to direktivo. Komisiji nemudoma sporočijo besedilo navedenih predpisov in korelacijsko tabelo med navedenimi predpisi in to direktivo.

Navedene določbe se začnejo uporabljati od […].

Države članice se v sprejetih predpisih sklicujejo na to direktivo ali pa sklicevanje nanjo navedejo ob njihovi uradni objavi. Vključiti morajo tudi izjavo, da se sklicevanja na direktivo, ki se razveljavi s to direktivo, v obstoječih zakonih, predpisih in upravnih določbah štejejo za sklicevanja na to direktivo. Države članice določijo način sklicevanja in obliko izjave.

2. Države članice Komisiji sporočijo besedilo temeljnih predpisov nacionalne zakonodaje, ki jih sprejmejo na področju, ki ga ureja ta direktiva.

Člen 14

Razveljavitev

Direktiva Sveta 92/75/EGS, kot je bila spremenjena z Uredbo Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 1882/2003 z dne 29. septembra 2003[28], navedeno v Delu A iz Priloge I, se razveljavi z učinkom od [*[29]] brez poseganja v obveznosti držav članic v zvezi z roki za prenos v nacionalno zakonodajo in izvajanje Direktive, navedene v Delu B iz Priloge I.

Sklicevanja na razveljavljeno Direktivo se štejejo za sklicevanja na to direktivo in se berejo v skladu s korelacijsko tabelo iz Priloge II.

Člen 15

Začetek veljavnosti

Ta direktiva začne veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije .

Členi [*[30]] se uporabljajo od[*[31]]

ê 92/75/EGS (prilagojeno)

Člen 1516

√ Naslovniki Õ

Ta direktiva je naslovljena na države članice.

V Bruslju, […].

Za Evropski parlament

Predsednik […]

Za Svet

Predsednik […]

PRILOGA I

Del A

Razveljavljena direktiva in njene zaporedne spremembe

(iz člena 14)

Direktiva Sveta 92/75/EGS (UL L 297, 13.10.1992, str.16) |

Uredba (ES) št. 1882/2003 (UL L 284, 31.10.2003, str.1) | Samo točka (32) v Prilogi III |

Del B

Seznam rokov za prenos v nacionalno zakonodajo

(iz člena 13)

Direktiva | Rok za prenos |

92/75/EGS | 1. januar 1994 |

2009/[*]/ES | - |

PRILOGA II

KORELACIJSKA TABELA

Direktiva 92/75/EGS | ta direktiva |

Člen 1(1), uvodno besedilo, prvi stavek | Člen 1(1) |

Člen 1(1), uvodno besedilo, drugi stavek | Člen 1(2) |

Člen 1(1), prva do sedma alinea | - |

Člen 1(2) | - |

- | Člen 1(3)(a) in (b) |

Člen 1(3) | Člen 1(3)(c) |

- | Člen 2, prva in druga alinea |

Člen 1(4), prva in druga alinea | Člen 2, peta in šesta alinea |

- | Člen 2, prva alinea |

Člen 1(4), tretja alinea | - |

Člen 1(4), četrta alinea | Člen 2, tretja alinea |

Člen 1(4), peta alinea | Člen 2, četrta alinea |

Člen 1(5) | - |

Člen 2(1) | Člen 4(1) |

Člen 2(2) | - |

Člen 2(3) | Člen 5(2) |

Člen 2(4) | Člen 5(2) in (3) |

Člen 3(1) | Člen 5(1) |

Člen 3(2) | Člen 5(5) in (6) |

Člen 3(3) | Člen 5(7) |

Člen 3(4) | Člen 5(8) |

Člen 4(a) | Člen 5(4) in člen 6(2) |

Člen 4(b) | - |

Člen 5 | Člen 7 |

Člen 6 | - |

Člen 7(a) | Člen 3(1)(a) |

Člen 7(b) | Člen 3(1)(b) |

Člen 7(c) | Člen 3(1)(c) |

Člen 8(1) | Člen 8(1) |

Člen 8(2) | Člen 8(2) |

Člen 9(a) | - |

Člen 9(b) | - |

Člen 10(1) | Člen 10(1) |

Člen 10(2) | Člen 10(2) |

Člen 10(3) | - |

Člen 11 | - |

Člen 12(a) | Člen 11(4)(a) |

Člen 12(b) | Člen 11(4)(b) |

Člen 12(c) | Člen 11(4)(c) |

Člen 12(d) | Člen 11(4)(d) |

Člen 12(e) | Člen 11(4)(e) |

Člen 12(f) | Člen 11(4)(f) |

Člen 12(g) | - |

Člen 13 | Člen 14 |

Člen 14 | Člen 13 |

Člen 15 | Člen 16 |

- | Člen 3(1)(d) |

- | Člen 3(2) |

- | Člen 3(3) |

- | Člen 4(2) |

- | Člen 6(1) |

- | Člen 9 |

- | Člen 11(1) in (3) |

- | Člen 11(4)(g) do (l) |

- | Člen 12 |

- | Člen 15 |

- | Priloga I |

- | Priloga II |

_____________

[1] COM(2008) 30 konč.

[2] COM(2006) 545 konč. z dne 19.10.2006.

[3] COM(2008) …

[4] Hladilniki, zamrzovalniki in njihove kombinacije, pralni stroji, sušilniki perila in njihove kombinacije, pomivalni stroji, pečice, grelniki vode in hranilniki tople vode, svetlobni viri in klimatske naprave.

[5] UL L 39, 13.2.2008.

[6] UL L 237, 21.9.2000.

[7] Šesti okoljski akcijski program Skupnosti, določen s Sklepom št. 1600/2002/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 22. julija 2002 (UL L 242, 10.9.2002, str. 1).

[8] Sporočilo Komisije Svetu in Evropskemu parlamentu – integrirana politika do izdelkov – okoljski vidiki izdelkov v njihovem življenjskem ciklusu (COM (2003) 302 konč.).

[9] COM (2005) 535 konč. z dne 25.10.2005.

[10] Mtoe pomeni milijon ton ekvivalenta nafte. Tona ekvivalenta nafte (TOE) je enota energije, ki pomeni količino energije, ki se sprosti s sežigom tone surove nafte, približno 42 GJ.

[11] Uporabijo se veljavna pravila o prenavljanju zakonodaje Skupnosti, tj. Medinstitucionalni sporazum z dne 28. novembra 2001 o bolj sistematičnem ponovnem sprejemu pravnih aktov, UL C 077, 28.3.2002, str.1 in člena 80 A poslovnika Evropskega parlamenta.

[12] UL L 134, 30.4.2004.

[13] UL C […], […], str. […].

[14] UL C […], […], str. […].

[15] UL C […], […], str. […].

[16] UL C […], […], str. […].

[17] UL L 297, 13.10.1992, str. 16.

[18] Glej Del A Priloge I.

[19] COM(2008) 397/3.

[20] UL L 191, 22.7.2005, str. 29.

[21] UL št. L 145, 13.6.1979, str. 1.

[22] UL št. L 145, 13.6.1979, str. 7.

[23] UL št. L 344, 6.12.1986, str. 24.

[24] UL L 184, 17.7.1999, str. 23.

[25] UL L 134, 30.4.2004, str. 114.

[26] Sklep Sveta 1999/468/ES z dne 28. junija 1999 o določitvi postopkov za uresničevanje Komisiji podeljenih izvedbenih pooblastil (UL L 184, 17.7.1999, str. 23).

[27] Datum, ki ustreza 12 mesecem po začetku veljavnosti.

[28] UL L 284, 31.10.2003, str. 1.

[29] Dan po datumu, določenem v drugem pododstavku člena 13(1) te direktive.

[30] Členi, za katere velja, da se s prenovo v končni različici ne spremenijo.

[31] Dan po datumu, določenem v drugem pododstavku člena 13(1) te direktive.