13.7.2017   

SL

Uradni list Evropske unije

L 182/34


UREDBA KOMISIJE (EU) 2017/1262

z dne 12. julija 2017

o spremembi Uredbe (EU) št. 142/2011 v zvezi z uporabo gnoja rejnih živali kot goriva v kurilnih napravah

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe (ES) št. 1069/2009 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. oktobra 2009 o določitvi zdravstvenih pravil za živalske stranske proizvode in pridobljene proizvode, ki niso namenjeni prehrani ljudi, ter razveljavitvi Uredbe (ES) št. 1774/2002 (uredba o živalskih stranskih proizvodih) (1) ter zlasti člena 15(1)(e) in člena 27(i) Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Uredba Komisije (EU) št. 142/2011 (2) določa pravila za izvajanje Uredbe (ES) št. 1069/2009, vključno s parametri za odstranjevanje živalskih stranskih proizvodov ter za varno obdelavo, pretvorbo in predelavo živalskih stranskih proizvodov v pridobljene proizvode.

(2)

V skladu z Uredbo (ES) št. 1069/2009 je zgorevanje, kakor je opredeljeno v točki 41 Priloge I k Uredbi (EU) št. 142/2011, eden od postopkov za odstranjevanje živalskih stranskih proizvodov, vključno z gnojem.

(3)

Člen 6 Uredbe (EU) št. 142/2011 določa pravila za odobritev kurilnih naprav, ki kot gorivo uporabljajo živalske stranske proizvode. Odstavek 8 bi bilo treba ustrezno spremeniti, da bi obravnaval uporabo gnoja katerih koli rejnih živali kot goriva.

(4)

Gnoj rejnih živali je lahko trajnostni vir goriva za zgorevanje, če je postopek zgorevanja v skladu s posebnimi zahtevami za učinkovito zmanjševanje negativnih učinkov njegove uporabe kot goriva na zdravje živali in javno zdravje ter na okolje. Uredba Komisije (EU) št. 592/2014 (3) je uvedla zahteve za uporabo perutninskega gnoja kot goriva v kurilnih napravah Uredba določa splošne zahteve za vse naprave, v katerih se kot gorivo uporabljajo živalski stranski proizvodi ali pridobljeni proizvodi, in posebne zahteve glede na vrsto goriva in vrsto kurilne naprave. Gnoj rejnih živali iz vrst, razen perutnine, se zdaj prav tako lahko uporablja kot gorivo v kurilnih napravah s skupno nazivno vhodno toplotno močjo, ki ne presega 50 MW, pod enakimi pogoji, kot so določeni za zgorevanje perutninskega gnoja, vključno z mejnimi vrednostmi emisij in zahtevami glede spremljanja.

(5)

Upravljavci kurilnih naprav, ki uporabljajo gnoj rejnih živali kot gorivo, bi morali upoštevati potrebne higienske ukrepe, da se prepreči širjenje morebitnih patogenov. V zvezi s tem bi morale takšne naprave izpolnjevati splošne zahteve za uporabo živalskih stranskih proizvodov in pridobljenih proizvodov kot goriva iz poglavja IV Priloge III k Uredbi (EU) št. 142/2011 in posebne zahteve za posebne vrste naprav in goriv, ki se lahko uporabljajo za zgorevanje, ki jih je treba določiti v tej uredbi.

(6)

Zgorevanje gnoja rastlinojedih živali zaradi njegove sestave povzroči višje emisije delcev kot zgorevanje perutninskega gnoja. Da bi se rešil ta problem, bi bilo treba s to uredbo določiti prožnejše mejne vrednosti emisij delcev za zelo majhne kurilne naprave, da se omogoči odstranjevanje gnoja, ki ga sicer ne bi bilo mogoče odstraniti kot goriva za zgorevanje.

(7)

Poleg tega bi bilo treba s to uredbo pristojnim organom omogočiti, da obstoječim kurilnim napravam odobrijo prehodno obdobje za izpolnitev zahtev glede nadzorovanega porasta temperature plina, pod pogojem, da navedene emisije ne pomenijo tveganja za zdravje ljudi in živali ali okolje. Zakonodaja o živalskih stranskih proizvodih državam članicam ne preprečuje, da uporabljajo ustrezna pravila za izračun mejnih vrednosti emisij, določenih v okoljski zakonodaji, kadar gnoj rejnih živali zgoreva skupaj z drugimi gorivi ali odpadki.

(8)

Priloga XVI k Uredbi (EU) št. 142/2011 določa posebne zahteve za uradni nadzor. Po uvedbi zahtev za zgorevanje gnoja rejnih živali kot goriva v skladu s to uredbo, bi se morale navedene posebne zahteve uporabljati tudi v zvezi z navedenim postopkom.

(9)

Prilogi III in XVI k Uredbi (EU) št. 142/2011 bi bilo treba v skladu s tem spremeniti.

(10)

Ukrepi iz te uredbe so v skladu z mnenjem Stalnega odbora za rastline, živali, hrano in krmo –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

V Uredbi (EU) št. 142/2011 se v členu 6 odstavek 8 nadomesti z naslednjim:

„8.   Glede uporabe gnoja rejnih živali kot goriva za zgorevanje iz poglavja V Priloge III se poleg navedenih pravil iz odstavka 7 tega člena uporabljajo še naslednja pravila:

(a)

vloga za odobritev, ki jo upravljavec predloži ustreznemu pristojnemu organu v skladu s členom 24(1)(d) Uredbe (ES) št. 1069/2009, mora vključevati dokaze, ki jih je potrdil pristojni organ ali strokovno združenje, ki ga je odobril ustrezni pristojni organ države članice, da kurilna naprava, v kateri se gnoj rejnih živali uporablja kot gorivo, v celoti ustreza zahtevam iz točk B(3), B(4) in B(5) poglavja V Priloge III k tej uredbi, brez poseganja v možnost, ki jo imajo pristojni organi državne članice, da odobrijo odstopanje od skladnosti z nekaterimi določbami v skladu s točko C(4) poglavja V Priloge III;

(b)

postopek za odobritev iz člena 44 Uredbe (ES) št. 1069/2009 se ne zaključi, dokler pristojni organ ali strokovno združenje, ki ga je odobril navedeni organ, v prvih šestih mesecih delovanja kurilne naprave ne izvede vsaj dveh zaporednih pregledov, od katerih je eden nenapovedan, vključno z izvedenimi potrebnimi merjenji temperature in emisij. Ko so rezultati navedenih pregledov skladni z zahtevami iz točk B(3), B(4) in B(5) in, kadar je to primerno, s točko C(4) poglavja V Priloge III k tej uredbi, se lahko izda popolna odobritev.“

Člen 2

Prilogi III in XVI k Uredbi (EU) št. 142/2011 se spremenita v skladu z besedilom iz Priloge k tej uredbi.

Člen 3

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 12. julija 2017

Za Komisijo

Predsednik

Jean-Claude JUNCKER


(1)  UL L 300, 14.11.2009, str. 1.

(2)  Uredba Komisije (EU) št. 142/2011 z dne 25. februarja 2011 o izvajanju Uredbe (ES) št. 1069/2009 Evropskega parlamenta in Sveta o določitvi zdravstvenih pravil za živalske stranske proizvode in pridobljene proizvode, ki niso namenjeni prehrani ljudi, ter o izvajanju Direktive Sveta 97/78/ES glede nekaterih vzorcev in predmetov, ki so izvzeti iz veterinarskih pregledov na meji v skladu z navedeno direktivo (UL L 54, 26.2.2011, str. 1).

(3)  Uredba Komisije (EU) št. 592/2014 z dne 3. junija 2014 o spremembi Uredbe (EU) št. 142/2011 glede uporabe živalskih stranskih proizvodov in pridobljenih proizvodov kot goriva v kurilnih napravah (UL L 165, 4.6.2014, str. 33).


PRILOGA

Prilogi III in XVI k Uredbi (EU) št. 142/2011 se spremenita:

(1)

V Prilogi III se v poglavju V doda naslednja točka C:

„C.   Kurilne naprave, v se katerih se gnoj rejnih živali, razen perutninskega gnoja iz točke B, uporablja kot gorivo za zgorevanje

1.   Vrsta naprave:

Kurilna naprava s skupno nazivno vhodno toplotno močjo, ki ni večja od 50 MW.

2.   Vhodna snov:

Izključno gnoj rejnih živali, razen gnoja perutnine iz točke B,ki se uporablja kot gorivo za zgorevanje v skladu z zahtevami iz točke 3.

Drugi živalski stranski proizvodi ali pridobljeni proizvodi se ne smejo uporabljati kot gorivo za zgorevanje v kurilnih napravah iz točke 1. Gnoj rejnih živali, razen perutninskega gnoja iz točke B, ustvarjen zunaj gospodarstva, ne bi smel priti v stik z rejenimi živalmi.

3.   Metodologija:

Kurilne naprave, v katerih se gnoj rejnih živali, razen perutninskega gnoja iz točke B, uporablja kot gorivo, ustrezajo zahtevam iz točk B(3), B(4) in B(5).

4.   Odstopanje in prehodno obdobje:

Pristojni organ države članice, odgovoren za okoljske zadeve lahko:

(a)

z odstopanjem od točke B(3)(b)(ii) kurilnim napravam, ki obratujejo na dan 2. avgust 2017, odobri dodatno obdobje največ šestih let za uskladitev s prvim odstavkom točke 2 oddelka 2 poglavja IV Priloge III k tej uredbi;

(b)

z odstopanjem od točke B(4) odobri emisije trdnih delcev, ki ne presegajo 50 mg/m3, pod pogojem, da skupna nazivna vhodna toplotna moč kurilnih naprav ne presega 5 MW;

(c)

z odstopanjem od točke B(3)(b)(i) odobri ročno namestitev konjskega gnoja kot goriva v zgorevalno komoro, kadar skupna nazivna vhodna toplotna moč ne presega 0,5 MW.“

(2)

V Prilogi XVI se oddelek 12 poglavja III nadomesti z naslednjim:

„Oddelek 12

Uradni pregledi v zvezi z odobrenimi obrati za zgorevanje živalskih stranskih proizvodov

Pristojni organ izvaja preglede dokumentov v skladu s postopki iz člena 6(7) in (8) v odobrenih obratih iz poglavja V Priloge III.“