1.10.2016   

SL

Uradni list Evropske unije

L 268/113


IZVEDBENI SKLEP KOMISIJE (EU) 2016/1757

z dne 29. septembra 2016

o ustanovitvi Evropskega večdisciplinarnega observatorija morskega dna in vodnega stolpa – Konzorcija evropske raziskovalne infrastrukture (EMSO ERIC)

(notificirano pod dokumentarno številko C(2016) 5542)

(Besedilo v angleškem, francoskem, grškem, italijanskem, portugalskem, romunskem in španskem jeziku je edino verodostojno)

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe Sveta (ES) št. 723/2009 z dne 25. junija 2009 o pravnem okviru Skupnosti za Konzorcij evropske raziskovalne infrastrukture (ERIC) (1) in zlasti člena 6(1)(a) Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Irska, Grčija, Španija, Francija, Italija, Portugalska, Romunija in Združeno kraljestvo so od Komisije zahtevale, naj ustanovi Evropski večdisciplinarni observatorij morskega dna in vodnega stolpa – Konzorcij evropske raziskovalne infrastrukture (v nadaljnjem besedilu: EMSO ERIC).

(2)

Irska, Grčija, Španija, Francija, Italija, Portugalska, Romunija in Združeno kraljestvo so se dogovorile, da bo Italija država članica gostiteljica EMSO ERIC.

(3)

Komisija je v skladu s členom 5(2) Uredbe (ES) št. 723/2009 ocenila vlogo in ugotovila, da izpolnjuje zahteve iz navedene uredbe.

(4)

Ukrepi iz tega sklepa so v skladu z mnenjem odbora, ustanovljenega s členom 20 Uredbe (ES) št. 723/2009 –

SPREJELA NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

1.   Ustanovi se Evropski večdisciplinarni observatorij morskega dna in vodnega stolpa – Konzorcij evropske raziskovalne infrastrukture, imenovan EMSO ERIC.

2.   Osnovni elementi Statuta EMSO ERIC so določeni v Prilogi.

Člen 2

Ta sklep je naslovljen na Irsko, Helensko republiko, Kraljevino Španijo, Francosko republiko, Italijansko republiko, Portugalsko republiko, Romunijo ter Združeno kraljestvo Velika Britanija in Severna Irska.

V Bruslju, 29. septembra 2016

Za Komisijo

Carlos MOEDAS

Član Komisije


(1)  UL L 206, 8.8.2009, str. 1.


PRILOGA

OSNOVNI ELEMENTI STATUTA EMSO ERIC

1.   NALOGE IN DEJAVNOSTI

1.

Naloge EMSO ERIC so:

(a)

razvoj in zagotavljanje objektov v lasti EMSO ERIC in vseh objektov, ki jih konzorciju EMSO ERIC članice dajo na voljo za dejavnosti, ki jih izvajajo za doseganje ciljev EMSO ERIC na evropski ravni, da bi se znanstvenim skupnostim in drugim zainteresiranim deležnikom omogočil dostop do podatkov in objektov oceanskih observatorijev po Evropi;

(b)

upravljanje obstoječih nepremičnih observatorijev globokomorskega dna in nepremičnih observatorijev vodnega stolpa po vsej Evropi v dogovorjenih obdobjih, ko jih EMSO ERIC lahko uporablja za svoje namene, pri čemer se zagotovi tudi dostop usposobljenim evropskim in mednarodnim znanstvenim skupnostim;

(c)

usklajevanje in podpora dejavnosti obstoječih nepremičnih observatorijev globokomorskega dna in nepremičnih observatorijev vodnega stolpa po vsej Evropi ter spodbujanje kontinuitete in kakovosti časovnih vrst in zanesljivega upravljanja podatkov;

(d)

zagotavljanje in poenostavitev dostopa do infrastrukture EMSO ERIC za usposobljene evropske in mednarodne znanstvene skupnosti, katerih projekti bodo ovrednoteni v ta namen;

(e)

podpora vodilni vlogi Evrope na področju morskih tehnologij in trajnostne uporabe morskih virov na podlagi partnerstva z industrijami in drugimi zadevnimi deležniki;

(f)

povezovanje raziskovalnih dejavnosti ter dejavnosti usposabljanja in razširjanja informacij. EMSO ERIC bo osrednja kontaktna točka za raziskovalne dejavnosti ter dejavnosti usposabljanja, izobraževanja in razširjanja informacij oceanskih observatorijev v Evropi, da bi se znanstvenikom in drugim zainteresiranim deležnikom omogočila učinkovita uporaba oceanskih observatorijev po Evropi;

(g)

vzpostavitev povezav z mednarodnimi pobudami, pomembnimi za opazovanje odprtih oceanov, opravljanje vloge evropskega predstavnika na teh področjih v drugih delih sveta, da bi se vzpostavilo in spodbujalo mednarodno sodelovanje na teh področjih, ter

(h)

uskladitev investicijskih in operativnih skladov, tako da bi se optimizirali nacionalni, evropski in mednarodni viri.

2.

EMSO ERIC pri opravljanju nalog:

(a)

zagotovi visoko kakovost svojih znanstvenih storitev, pri čemer:

(i)

opredeli splošno znanstveno strategijo s sprejetjem dolgoročnega strateškega načrta, ki se redno posodablja;

(ii)

določi prihodnji znanstveni razvoj in oceni doseganje znanstvenih ciljev;

(iii)

ovrednoti preskuse, ki jih predlagajo uporabniki;

(iv)

pregleduje znanstvene cilje območja in

(v)

vodi komunikacijo z znanstvenimi in drugimi uporabniki;

(b)

omogoča dostop do infrastrukture EMSO, kar vključuje:

(i)

določitev izbirnih meril za dostop, ki se oblikujejo v skladu s priporočili zadevne skupnosti znanstvenih uporabnikov;

(ii)

upravljanje integriranega dostopa do oceanskih observatorijev po Evropi;

(iii)

obravnavanje vprašanj standardizacije ter opredelitev smernic za umerjanje in registracijo instrumentov glede na vnaprej določene zahteve;

(iv)

prizadevanja, da bi se omogočilo dolgoročno pridobivanje serij podatkov o globokomorskem dnu in celotnem vodnem stolpu, ter

(v)

usklajevanje hranjenja in uporabe podatkov za znanstvene raziskave ter pravočasna zagotovitev podatkov, potrebnih za zgodnje opozarjanje na geografske nevarnosti in operativno oceanografijo;

(c)

povečuje zmogljivosti, da bi spodbudil usklajeno usposabljanje znanstvenikov, inženirjev in uporabnikov;

(d)

opravlja vlogo zagovornika znanstvene skupnosti, ki sodeluje pri opazovanju oceanov;

(e)

spodbuja inovacije in prenos znanja in tehnologije, opravlja storitve in sklepa partnerstva z industrijo;

(f)

izvaja vse druge dejavnosti, potrebne za opravljanje nalog EMSO ERIC.

2.   STATUTARNI SEDEŽ

Statutarni sedež EMSO ERIC je v Rimu na ozemlju Italijanske republike (v nadaljnjem besedilu: članica gostiteljica).

3.   IME

V skladu z Uredbo (ES) št. 723/2009 se ustanovi Evropski večdisciplinarni observatorij morskega dna in vodnega stolpa – Konzorcij evropske raziskovalne infrastrukture (EMSO ERIC).

4.   TRAJANJE IN POSTOPEK LIKVIDACIJE

1.

EMSO ERIC se ustanovi do 31. decembra 2024.

2.

Skupščina članic lahko sprejme sklep o likvidaciji EMSO ERIC na podlagi dvotretjinske večine glasov članic, ki se udeležijo seje.

3.

Obvestilo o sklepu o likvidaciji EMSO ERIC in o zaključku postopka likvidacije v skladu s členom 16 Uredbe (ES) št. 723/2009 predloži generalni direktor.

4.

Vsa sredstva, ki ostanejo po plačilu dolgov EMSO ERIC, se porazdelijo med članice v sorazmerju s seštevkom njihovih prispevkov za EMSO ERIC v času prenehanja delovanja.

5.   OSNOVNA NAČELA

5.1   Politika dostopa za uporabnike

(a)

Dostop do podatkov, ki jih proizvede EMSO ERIC, je brezplačen in odprt za vse člane znanstvenih ustanov in druge deležnike, pri čemer se upoštevajo dovoljenja tretjih oseb in kakršni koli predhodni dogovori, kadar koli je to mogoče. Poleg tega se evropskim in mednarodnim znanstvenim skupnostim, ki izpolnjujejo pogoje in katerih projekti se ocenijo v ta namen, omogoči dostop do infrastrukture EMSO ERIC. EMSO ERIC uporablja merila za izbiro, ki se oblikujejo ob upoštevanju nasvetov zadevne skupnosti znanstvenih uporabnikov. Za uporabo in zbiranje podatkov veljajo zadevne zakonske določbe o osebnih podatkih.

(b)

Članice si razumno prizadevajo, da bi gostile znanstvenike, inženirje in tehnike, s čimer bi omogočile sodelovanje s tistimi, ki so v svojih laboratorijih neposredno vključeni v dejavnosti EMSO ERIC.

5.2   Politika znanstvenega ocenjevanja

(a)

Letno znanstveno oceno dejavnosti EMSO ERIC opravi svetovalni odbor za znanost, tehniko in etiko. Poročilo o oceni predloži v odobritev skupščini članic.

(b)

Pregled dejavnosti in delovanja EMSO ERIC vsakih pet let na predlog svetovalnega odbora za znanost, tehniko in etiko izvede skupina neodvisnih strokovnjakov, ki jih imenuje skupščina članic.

5.3   Politika razširjanja

(a)

EMSO ERIC lahko uporabnikom, ki ne vključujejo članov znanstvenih ustanov in drugih deležnikov ter usposobljenih evropskih in mednarodnih znanstvenih skupnosti, ob plačilu zagotovi dostop do zbranih podatkov. To plačilo se izračuna ob upoštevanju vseh stroškov, ki se zadevnemu uporabniku naložijo ob uporabi infrastrukture EMSO ERIC, v skladu z Direktivo 2003/4/ES Evropskega parlamenta in Sveta (1) in Direktivo 2007/2/ES Evropskega parlamenta in Sveta (2) ter drugo veljavno zakonodajo. Predhodna zahteva za finančni prispevek se ne uporablja za prošnje za dostop do kataloga in v zvezi z vsemi drugimi prošnjami ne presega razumnega zneska.

(b)

Kadar EMSO ERIC omogoči tretjim osebam dostop do podatkov, ki jih proizvede, obdrži vse pravice, interes in lastništvo v zvezi s takimi podatki.

(c)

Uporabnike EMSO ERIC se spodbuja, da svoje rezultate objavijo v strokovni ali znanstveni literaturi, za katero recenzije pripravljajo strokovnjaki, ter predstavijo sporočila na znanstvenih konferencah in v drugih medijih, namenjenih širšemu občinstvu, med drugim tudi splošni javnosti, tiskanim medijem, skupinam državljanom in izobraževalnim ustanovam.

(d)

EMSO ERIC razvije podatkovne produkte z dodano vrednostjo za širok razpon zasebnih in javnih uporabnikov, pri čemer je njegov cilj razviti produkte, ki bi izpolnjevali zahteve deležnikov.

5.4   Politika na področju pravic intelektualne lastnine

(a)

Intelektualna lastnina pomeni lastnino, kot je opredeljena v členu 2 Konvencije o ustanovitvi svetovne organizacije za intelektualno lastnino, podpisane v Stockholmu 14. julija 1967.

(b)

Vsaka in vse pravice intelektualne lastnine, ki jih EMSO ERIC ustvari, pridobi ali razvije, mu v celoti pripadajo in so v celoti v njegovi lasti.

(c)

Skupščina članic določi politike EMSO ERIC v zvezi z opredelitvijo, varstvom, upravljanjem in ohranjanjem njegovih pravic intelektualne lastnine, vključno z dostopom do teh pravic, kot je določeno v izvedbenih pravilih EMSO ERIC.

(d)

Generalni direktor po posvetovanju z izvršnim odborom predlaga cenovno politiko na podlagi povračila vseh stroškov, ki jo potrdi skupščina članic.

(e)

Odnose med članicami in opazovalkami EMSO ERIC v zvezi z vprašanji pravic intelektualne lastnine urejajo ustrezna nacionalna zakonodaja članic in opazovalk ter mednarodni sporazumi, ki so jih sklenile.

(f)

Določbe tega statuta in izvedbenih pravil ne posegajo v osnovne pravice intelektualne lastnine v lasti članic in opazovalk.

5.5   Politika zaposlovanja, vključno z enakimi možnostmi

(a)

EMSO ERIC je delodajalec, ki upošteva načelo enakih možnosti. Postopek izbire prijavljenih na kadrovske položaje EMSO ERIC je pregleden, nediskriminacijski in spoštuje enake možnosti.

(b)

Pogodbe o zaposlitvi so v skladu z veljavnimi nacionalnimi zakoni in predpisi države, v kateri zaposleni opravljajo svoje dejavnosti.

(c)

Vsaka članica v skladu z zahtevami nacionalne zakonodaje in v okviru svoje pristojnosti omogoča gibanje in prebivanje državljanov članic, ki sodelujejo pri nalogah EMSO ERIC, in njihovih družinskih članov.

5.6   Politika javnih naročil, ki upošteva načela preglednosti, nediskriminacije in konkurence

(a)

Politika javnih naročil EMSO ERIC spoštuje načela preglednosti, enake obravnave, nediskriminacije in svobodne konkurence.

(b)

Politika javnega naročanja je podrobno opredeljena v izvedbenih pravilih.


(1)  Direktiva 2003/4/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 28. januarja 2003 o dostopu javnosti do informacij o okolju in o razveljavitvi Direktive Sveta 90/313/EGS (UL L 41, 14.2.2003, str. 26).

(2)  Direktiva 2007/2/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 14. marca 2007 o vzpostavitvi infrastrukture za prostorske informacije v Evropski skupnosti (INSPIRE) (UL L 108, 25.4.2007, str. 1).